Ropa była wczoraj najtańsza od 28 lat

Z poprzedniej zabawy ceną kontraktów na ropę naftową (Nymex Light Sweet) wynikało, że powinna ona spaść w przeciągu następnych 6 tygodni poniżej poziomu 27 dolarów za baryłkę (wcześniej ten temat poruszałem w listopadzie “Projekcja dla ceny ropy naftowej“). W rzeczywistości spadła aż do 20,4 dolarów, czyli najniższego poziomu od 2002 roku, a dziś silnie odbija (kontrakty +11,8 proc.) Przechodząc na ceny spotowe i nieco zmieniając kryteria tę zabawę można kontynuować.

Powered by macrobond.com

Jak widać w przeszłości zdarzyły wcześniej się tylko 3 przypadki spadku ropy o przynajmniej 2/3 w stosunku do poziomu 2-letniego maksimum. Porównajmy je ze sobą przeliczając na dzisiejsze ceny ropy.

Powered by macrobond.com

Jak widać “zawsze” kulminacja załamania przychodziła w przeciągu nie więcej niż 2 miesięcy, a później dochodziło do odbicia. Przeliczając te historyczne epizody na dzisiejsze ceny otrzymujemy wniosek, że w ciągu następnych 4 lat cena ropy nie przekroczy poziomu 58 dolarów.

Na krótką metę – jak widać – bywało różnie. Projekcja uzyskana przez uśrednienie tych 3 przypadków nie spada już dużo:

Powered by macrobond.com

… ale jeszcze przez 3,5 miesiące utrzymuje się na niskim poziomie.

Oczywiście to tylko projekcja oparta na przeszłości, ale konia z rzędu temu, kto potrafi w obecnej sytuacji – pandemii, wojny cenowej producentów i zapewne spadającego w długim terminie znaczenia strategicznego ropy – zrobić analizę fundamentalną rynku tego surowca.

Podsumowanie: skala spadku ceny ropy naftowej w ostatnim okresie dorównała rozmiarom trzech największych załamań w historii z 1986, 2008 i 2014-2016 roku. W każdym z tych 3 przypadków w pół roku po takim sygnale ropa była przynajmniej 40 proc. droższa, ale oczywiście w obecnym przypadku ze względu na jego specyfikę może być inaczej.

Komentarze

     1. pko24

      Chyba, tak, ale może już co mieli urosną to urośli? Chyba poszedł short squize na chwilę + 33% ? w max było? Popyt się nie zmieni. Jeśli SA chcą zwiększyć produkcję i kontraktują na masową skalę po 20 to sam już nie wiem jak ma być 🙂

 1. cebeerxx

  Gey,

  Kiedy idę z moją kobietą chodnikiem w podkampinoskiej wsi, gdzie mieszkam (oczywiście wtedy, gdy akurat nie jedziemy moim Mercedesem E63S AMG na czeskich blachach), mówię do niej:
  – Zobacz kobieto, co trzecia płytka w tym oto trotuarze, na którym stawiasz swoje stopy rozmiar 39, jest położona z moich podatków PIT-38.
  A ona obejmuje mnie wtedy i szepcze:
  – Zawsze wiedziałam komu oddać moje serce, nie mogłabym dzielić łoża z jakąś niedojdą, oglądającą z wypiekami na twarzy dziennik o 19.30 i jarającą się wyborami kolejnych klonów POPiSu
  A potem zrelaksowani, wolnym krokiem oddalamy się w kierunku naszego przytulnego 220 metrowego domu z równo skoszonym trawnikiem

  5
  1. Guy Fawkes

   //A potem zrelaksowani, wolnym krokiem oddalamy się…//

   To chyba znaczy, że wcześniej było jakieś napięcie zazdrości(?), skoro po zapewnieniu (słownym) o wyłączności łoża, nastąpiło uspokojenie nerw.

   Nie ufasz swojej żonie? Jesteś chorobliwie zazdrosny?

   Dziwne, że ona jara się na hajs. A o wacku nic nie było?:))
   Morze, przypływ, odpływ you know.

   //stopy rozmiar 39//

   Rozmiar dość … spory. No nie wiem…

   Rozmiar 39 nie rymuje się z PITem 38, nawet skrzypi.

   //Mercedesem E63S AMG na czeskich blachach)//

   Ukradłeś, czy ”pożyczyłeś”? Jak dla mnie jest za twardy na przejażdżki z lalą. I myślę, że w tym miejscu chyba fantazja poniosła cię ponadstandardowo, come on!

   .
   W sumie słabe love story.

   3
  2. wodzo

   Teoretycznie, a w praktyce 100% osobomężczyzn (nie mylić z mężczyznami) wykorzystując kobietę do takich celów “Kiedy idę z moją kobietą
   itp.) okazuje się typowymi “koniobijcami”. Przepraszam konie.

   2
  1. cebeerxx

   2 lata kisiłem dolara buuuu buuuu, codziennie zaklinałem rzeczywistośś buuuu buuuu, grube 2% z tego wyjąłem buuuu buuuu, ale dzień przed odpałem o 10% sprzedałem buuuu buuuu, teraz sam nie wiem dlaczego buuuu buuuu, wiem że to przeczy prawdopodobieństwu buuuu buuuu, chyba jestem strasznym looserem buuuu buuuu, 3 dni siedziałem w szafie buuuu buuuu, ale już się wypłakałem buuuu buuuu. Gey, czy już mnie nie lubisz?

   14
  2. Vittorio

   W takiej zabitej wsi pod kampinosem to poznałem właściciela firmy PlayWay. Jak spojrzałem na stooq to nawet po tych spadkach jego udział jest wart 750 mio. drugie 40% to też pewno jakiś wehikuł inwestycyjny.
   Z tymi “wieśniakami” to można się nadziać, wygląda jak obwieś a przychodzi z reklamówką i za cash kupuje Mercedesa E63S AMG, albo dom…

   4
 2. podczaszy1

  Tak jak pisałem wczoraj. Mamy lokalne dno na wig-20 i nie ma co się dziwić,że jest odbicie.
  Swoją drogą to biorąc pod uwagę moją II koncepcję/ spadki, po trójkącie/ to do jakiego zniesienia dzisiaj dotarliśmy?

  2
   1. podczaszy1

    Nie dziwie się. Nie zalecam słuchania szczekaczek:)))
    Pamiętam,że np. po 11 września,czy po wybuchu wojny afgańskiej itd. do szczekaczek zapraszani są tzw. eksperci. Pieprzą coś na okrągło i zawsze przewidują rzeczy, które nigdy się nie sprawdzają. Cyrk w Julinku.

    2
 3. podczaszy1

  Od konca marca 2018 roku , a więc od poziomu ok,1,24 piszę tutaj o spadkach na EuR/Usd. Myślę,że powinienem dostać tytuł honorowego przewodniczącego tutejszego kółka cinkciarskiego, mocno zresztą uszczuplonego . :)))

  2
   1. podczaszy1

    Od 1247 pkt na wig-u trwa korekta wzrostowa. Rynek jest bardzo szybki, ale stawiam na to ,że potrwa jeszcze jakiś dłuzszy czas. Niestety takie korekty – ta jest pierwszą poważniejszą- są nie do przewidzenia. Zwłaszcza w przypadku pierwszej korekty.

    1. sumadartson

     O to to. Nawet szlachta dała się wczoraj lekko otumanić, pomimo że wcześniej od poniżej 1350 wieszczyła jazdę Po Hołd Pruski. A jeśli chodzi o USD to szlachta właśnie sypnęła zielonym syfem do kantoru. Po 4,22 zawsze była dobra okazja do kupienia złotówki za usd. Jeszcze latoś odkupimy po 3,3 i hajda do NYC na 3 miechy. Z walizką maseczek.

     2
    2. wodzo

     A jeśli dołki za nami? Np. za miesiąc, dwa okaże się, że Polska ma jeden z najmniejszych współczynników zakażeń nową-starą grypa na świecie. Dodatkowo armia bogatych, zachodnich obywateli zechce tu na stare lata pomieszkać, albo chociaż wakacje długie spędzać. Przy tych rządach lewicy to oni ruletkę mają na co dzień.

     2
 4. tinley

  Dania podnosi stopy procentowe. prawdododobnie im się PEG do Euro sypnął. Co zrobił Glapinski – dziś wszyscy widzą jakie ten człowiek ma priorytety. Rujnuje ludziom oszczędnosci i łamie konstytucję. Zrobił to co dawno zamierzał zrobić – wirus dał mu jedynie argumenty.

  8
   1. tinley

    No nie byłbym taki pewien. Jakoś nie chce mi sie wierzyć że to coś zginie. Prawdopodobne jest bardziej że nastąpi zmiana społecznego odbioru tego wirusa – innymi słowy zaczną go ludzie olewać a starszych będzie się jakoś leczyć efektywniej. Musi powstać jakiś lek jak najszybciej bo nowe fale pandemii mogą wracać co kilka kwartałów

    2
   1. tinley

    NBP nie może finansować budżetu więc nie może bezpośrednio kupować od rządu. Kiedyś padł pomysł żeby BGK kupowało ten dług, potem kupowano banki żeby teraz robiły za wehikuł do obrotu tych papierów ale jak widać to dziś nie zagrało. Jeśli aukcja nie wypaliła to banki najwyraźniej nie posłuchały się właściciela.
    zresztą… Moze to i lepiej że to QE jest bo precież ten podatek bankowy wyganiający banki do obligacji, gdyby rentownosci strzeliły pod 4-5% zrobiłby burdel w bilansach banków prawdopodobnie, ale tu jakiś finansista musiałby się wypowiedzieć

 5. Guy Fawkes

  @Tinley

  //Ebola nigdy nie zrobi pandemii chyba że zmutuje. Teraz zabija tak szybko że nosiciel ma małe szanse na wejście na pokład samolotu…//

  Mylisz się, ebola z pewnością już jest w Ojropie, przyszła z nachodźcami ze środkowej Afryki.

  Ebola ma nawroty, nawet jak człowiek jest wyleczony.

  Tykająca bomba. Bardzo zaraźliwa choroba.

  1. vtmr42

   A właśnie niekoniecznie bardzo zaraźliwa. Ebola ma niski współczynnik rozprzestrzeniania się, zarażenie następuje poprzez kontakt z krwią lub płynami ustrojowymi chorego lub zmarłego. W Afryce ludność zarażała się głównie w trakcie rytuałów pogrzebowych w wyniku braku świadomości i niskiemu zaufania do lekarzy.

   1
  1. sumadartson

   Posesyjny jankeski koń poczuł “pana” i właśnie zmierza do wyznaczonego celu.
   Nie wiem czy dzisiejsze shortkonie, które desperacko dosiadłem na zamku sesji przyniosą zysk
   Wiem że na tę chwilę dają mi doskonałe samopoczucie, w związku z czym żegnam towarzystwo
   i udaję się do piwnicy po buteleczkę znamienitego trunku wprost z Kanady

 6. Sawa

  @guy
  mam nadzieję, że trzyma się Pan z dala od Euro
  lada dzień Euro będzie tańsze od $$$ i jak pisałam to już jest początek końca tej waluty, the end nastąpi za rok-dwa.

  Moje dalsze wróżenie:
  – PKB strefy Euro za I kwartał -5 do -10, ale to już pisałam 3 tygodnie temu
  – złoty mocno osłabnie i o to chodzi w całej tej tarczy
  – Rosja zbankrutuje jeszcze w tym roku
  – królowa jest tylko jedna, inaczej nie jest królową….. oczywiście USA

  Jeszcze uwaga na temat kworum tego bloga,
  apelowałam do WB o wywalenie śmieci, ale chyba ma Pan rację, jak ktoś tutaj zauważył blog bez błaznów byłby smutny,
  wycofuję więc ten apel,
  pajac powtarzający w każdym wpisie “Kto nie sprzedał dolarów i nie kupił akcji przegrał życie” trzyma poziom jak na świszczypałę przystało,
  drugi pajac , którego syn się wyrzekł, też jak na błazna nie jest zły.

  Już wiem kim jest Carrie, pozdrawiam,
  trochę mnie ruszało, gdy imputowano mnie ten tytuł, nie wiedziałam, czy to dobrze, czy źle, teraz wiem, to komplement był, mogę być Carrie2,

  Pozdrawiam

  11
  1. tinley

   – królowa jest tylko jedna, inaczej nie jest królową….. oczywiście USA

   Tylko dlatego że świat rozlicza się i zadłuża głównie w dolarze. To samo tyczy Euro więc byłbym ostrożny w wiarę w koniec tego tworu bo ten koniec miałby nieciekawe konsekwencje.

   3
  2. sumadartson

   1. Euro bywało tańsze od dolara.
   2. PKB strefy euro poleci na py…twarz raczej w 2q, podobnie jak reszty świata
   3. Rosja nie zbankrutuje dopóki nie pozbędzie się rezerw złota.
   A potem ma jeszcze otwarte konto na zadłużenie do 50% PKB
   4. Folklor lub błazenada okrasza przedstawienie, jednak wolność wypowiedzi lub poglądów
   absolutnie nie upoważnia do poniżania innych osób. Poglądy podlegają krytyce.
   Życzę spokoju ducha i dobrego samopoczucia

   10
 7. Sawa

  Widzisz jak z Ciebie mentalność bolszewicka wyłazi.
  Chcesz, czy nie chcesz to widać, słychać i czuć.
  Tylko bolszewik rozkazywał innym co mają, myśleć, co czuć i popisywał się jak prostaczek, jakim jest maczo ze swoim fistaszkiem.
  Genów chłoptysiu nie oszukasz.
  Już lepiej zamiast naturszczyka bolszewika graj rolę błazna, to też Tobie fajnie wychodzi a zdecydowanie mniej kompromituje.

  .

  11
 8. Sawa

  @tinley

  Kilka razy pisałam tutaj, że według mnie ta grypa niczym nie różni się od innych a jeżeli nawet to różnica jest znikoma.
  Inne aniżeli zwykle jest podejście, to jest celowo nakręcana histeria, tak mnie się wydaje.
  W mętnej wodzie…. itd.
  Co roku na grypę na świecie choruje kilkaset tysięcy osób i co roku kilkadziesiąt tysięcy na nią umiera.
  Po raz kolejny powtarzam: Koronawirus to zasłona dymna, tylko nie wiem co ten dym zasłania?
  Moje ostatnie przypuszczenie to USA rozdaje karty i to napisałam.
  Z czasem upewnimy się kto naprawdę jest królową.

  2
 9. Sawa

  @sumadartson

  Dziękuję za życzenia.

  Rezerwy złota Putina to raptem 100 miliardów $, no co to jest 100 miliardów?
  Zresztą ta setka była przy kursie 1400 a skąd wiemy jaki będzie kurs za pół roku, skąd wiemy, czy ze złotem nie będzie tak jak z ropą i raptem z tej setki Putina zrobi się 50…… ale nawet niech to będzie 200 miliardów, no cóż to za kwota dla Chińczyków, czy jankesów?
  O bankructwie Putina wspomniałam, ponieważ pamiętam jak to było za Reagana i rok 1988, kiedy CCCP pagib. Dzisiaj jest bardzo podobnie.

  Oczywiście, że za II kwartał PKB strefy UE będzie jeszcze gorszy.

  1. sumadartson

   Dzisiaj jest zupełnie inaczej niż za Gorbaczowa. Komunę w Rosji zniszczył Andrzej Rosiewicz, gdy podczas wizyty Gorbaczowa zaśpiewał mu proroczo (ku zdumieniu świata):
   “Michaił, Michaił ty postroisz nowyj mir
   Nie anglijskij, nie francuskij, nu ty ruskij bohatyr”
   Michaił uwierzył i mamy wolność.
   Obecnie każdy kto zasugerowałby nowyj mir, naraziłby się na spotkanie z nowiczokiem.
   Nawet Rosjanie z Izraela wybili mi z głowy krytykowanie polityki rosyjskiej. (w ich obecności, oczywiście)

   5
 10. Guy Fawkes

  @Sawa

  //Już wiem kim jest Carrie, pozdrawiam.//

  No teraz, to jestem wstrząśnięty ale nie zmieszany:))

  Mimo, że się pomyliłem co do ojro, to na niczym nie wtopiłem.
  Ruchy w ostatnim czasie są … niesamowite, przyznam, że rynek jest dla mnie za szybki. Niezwykła sytuacja na ojro wyniknęła z tego, że FED szybko stracił potencjał, robi się fatalna formacja.

  No i rządzący w Ojropie Mengelewicze zniszczą kontynent. Moja wyobraźnia jest za słaba żeby pojąć, jak można taki los zgotować własnym narodom. Oni wszyscy nadają się wyłącznie do utylizacji. Nie ma słów, mam nadzieję, że przynajmniej ludzie zmądrzeją.

  Noo i już na pewno przestanę tu zaglądać, rynek teraz jest najlepszy, szkoda tego marnować na utarczki z cerberixami.:))

  Pozdrawiam.

  1
  1. sumadartson

   A ja odkryłem że odkąd zacząłem tu zaglądać, rynek co dzień jest najlepszy. Nie “utarczkuj” się Waszmość, tylko zapisuj 2 do 5 razy dziennie swoje zamiary lub decyzje. To wzmacnia dyscyplinę (przy założeniu że szlachecki rozum nie błądzi), i sprawia że chcąc być w zgodzie z rozumem nie ulegniemy emocjom.
   Dobrej nocy, bo whiskacz mocno mnie uspokaja.

   1
 11. Guy Fawkes

  @Datik

  //ale jak ja się tak naoglądam (TVP) to wtedy dopiero mam siłę nienawidzieć ;)) //

  No widzisz jakie to proste? Jesteś psychofanem antypisu.

  Twój problem nie jest polityczny, tylko psych…ologiczny.:))

  2
 12. Guy Fawkes

  // Z 7769 na 13159 //

  Najważniejszy jest rozwój zarazy w Ameryce.

  W Europie zaczęło się od Lombardii, bo tam są fabryki odzieżowe, w których pracuje wielu Chińczyków, podobno z Wuhanu najwięcej.

 13. datik

  @sawa
  drugi pajac , którego syn się wyrzekł, też jak na błazna nie jest zły.
  ————————-
  Wprawdzie się mnie nie wyrzekł – jeszcze ja w rodzinie “rozdaję karty’ -:) – ale nie zauważyłem, żeby ktoś inny o synu coś napisał; to było o mnie ?

 14. datik

  @podczaszy
  Od 1247 pkt na wig-u trwa korekta wzrostowa. Rynek jest bardzo szybki, ale stawiam na to ,że potrwa jeszcze jakiś dłuzszy czas. Niestety takie korekty – ta jest pierwszą poważniejszą- są nie do przewidzenia. Zwłaszcza w przypadku pierwszej korekty.
  —————————
  a tej od 1735 do 1906 na w20 nie liczysz ?

Dodaj komentarz