RPP obniża stopy procentowe, stopę rezerw obowiązkowych, zapowiada QE i TLRO

Chciałbym poinformować, że rozpocząłem współpracę z Domem Maklerskim Banku BPS, w ramach której i na blogu i na stronie domu maklerskiego będą ukazywać się moje komentarze (takie jak poniższy). Nad tym tekstem powinie być widoczny baner DM BPS. Zachęcam do „klikania” w niego, zapoznania się z ofertą domu maklerskiego i – jeśli wyda się Państwu atrakcyjna – akceptowania jej. Być może pozwoli to na przedłużenie funkcjonowania mojego bloga (proszę pamiętać o kodzie promocyjnym WB DMBPS ;)).

Materiał wykonany na zlecenie Domu Maklerskiego Banku BPS S.A.

RPP obniżyła wczoraj stopy procentowe o pół punktu procentowego do najniższego poziomu w historii (1 proc.):

Obniżeniu z 3,5 proc. do 0,5 proc. uległa również stopa rezerw obowiązkowych od depozytów bankowych:

” Zgodnie z Założeniami NBP będzie także prowadził operacje zakupu obligacji skarbowych na rynku wtórnym w ramach strukturalnych operacji otwartego rynku, które zmienią długoterminową strukturę płynności w sektorze bankowym oraz przyczynią się do utrzymania płynności rynku wtórnego obligacji skarbowych.”

To odpowiednik “quantitative easing”.

“Ponadto NBP będzie oferował kredyt wekslowy przeznaczony na refinansowanie nowych kredytów udzielanych podmiotom gospodarczym przez banki.”

To odpowiednik TLTRO stosowanego przez ECB.

GPW przyjęła decyzje RPP/NBP pozytywnie: wszystkie główne indeksy rosły wczoraj od 4 do 6,5 proc. Wśród indeksów sektorowych najsilniej rósł WIG-LEKI (+16 proc.), również ponad 10 proc. WIG-ENERG, WIG-CHEMIA i WIG-ODZIEZ, a najsłabiej odbijały – o +1,2-+2,2 proc.- wcześniej “defensywne” WIG-BUDOW, WIG-NRCHOM i WIG-SPOŻYW.

W naturalny sposób na te decyzje osłabieniem zareagował złoty: średni kurs euro i dolara względem złotego wyszedł na najwyższy poziom od ponad 3 lat i zbliżył się do poziomu oporu, który w latach 1999-2016 zawsze zatrzymywał kolejne fale dewaluacji polskiej waluty.

W USA we wtorek indeksy również silnie odbijały w górę po poniedziałkowych bardzo silnych spadkach (S&P 500 +6 proc.), ale dziś rano kontrakty na S&P 500 znów słabowały (-3,7 proc.). W Azji w środę rano większość indeksów spadała – najwięcej te na Antypodach (Australia -6,3 proc., Nowa Zelandia -5,4 proc.).

Kurs akcji spółki Mennica Skarbowa (C/Z 7,2, C/WK 3,34, kapitalizacja 21,4 mln zł) będącej dealerem złota inwestycyjnego, a także innych metali i kamieni szlachetnych na polskim rynku po wzbiciu się w styczniu do historycznych maksimów skorygował ostatni wzrost łamiąc linię krótkoterminowego trendu wzrostowego docierając do dolnego ograniczenia hipotetycznego kanału średnioterminowego trendu wzrostowego.

Kurs akcji spółki Telemedycyna (C/Z 592,31, C/WK 5,36, kapitalizacja 5,14 mln zł) działającej w branży telemedycznej obejmując obszar całej Polski i specjalizującej się w usługach telekardiologicznych za pośrednictwem telefonu oraz Internetu przełamał w marcu linię rocznego trendu spadkowego i zbliża się do linii oporu 3-letniego trendu spadkowego.

Z ciekawszych danych makroekonomicznych, które zostały opublikowane w kraju i na świecie w ciągu minionych 24 godzin można wspomnieć 3,2 proc. roczną dynamikę średnich zarobków tygodniowych w Wielkiej Brytanii (547 GBP):

… spadek wartości ZEW Expectations Index dla Niemiec do najniższego poziomu od końca 2011 roku oraz spadek ZEW Current Condition Index do najniższego poziomu od ponad 10 lat w marcu:

… wzrost rocznej dynamiki produkcji przemysłowej w USA do minimalnie dodatniej wartości w lutym:

… spadek wartości publikowanego przez NAHB-Well Fargo wskaźnika koniunktury na rynku deweloperskim w USA w marcu:

… skok w górę nadwyżki w obrotach bieżących Japonii w lutym:

… oraz spadek rocznej dynamiki sprzedaży detalicznej w Australii w lutym (+1,7 proc.):

Wojciech Białek

Zastrzeżenie prawne

Opracowanie wyraża wiedzę oraz poglądy autorów według stanu na dzień jego sporządzenia. Autorzy nie uwzględniają w opracowaniu jakichkolwiek szczególnych zamierzeń inwestycyjnych, szczególnych celów inwestycyjnych, sytuacji finansowej ani szczególnych potrzeb czy żądań potencjalnych odbiorców. Opracowanie publikowane jest w celach wyłącznie informacyjnych lub marketingowych i nie powinno być interpretowane jako (1) osobista rekomendacja, (1) porada inwestycyjna, prawna, lub innego typu, ani jako (2) zachęta do działania, inwestowania czy pozbywania się inwestycji w szczególny sposób, bądź (4) ocena lub zapewnienie opłacalności inwestycji w instrumenty finansowe objęte opracowaniem.
W szczególności opracowanie nie stanowi „badania inwestycyjnego” lub „publikacji handlowej” w rozumieniu Rozporządzenia Delegowanego Komisji (UE) 2017/565 z dnia 25 kwietnia 2016 r. uzupełniającego dyrektywę Parlamentu Europejskiego i Rady 2014/65/UE w odniesieniu do wymogów organizacyjnych i warunków prowadzenia działalności przez firmy inwestycyjne oraz pojęć zdefiniowanych na potrzeby tej dyrektywy, bądź „rekomendacji” w rozumieniu Rozporządzenia Parlamentu Europejskiego I Rady (UE) NR 596/2014 z dnia 16 kwietnia 2014 r. w sprawie nadużyć na rynku (rozporządzenie w sprawie nadużyć na rynku) oraz uchylającego dyrektywę 2003/6/WE Parlamentu Europejskiego i Rady i dyrektywy Komisji 2003/124/WE, 2003/125/WE i 2004/72/WE.
Opracowanie zostało sporządzone z zachowaniem należytej staranności i rzetelności przy zachowaniu zasad metodologicznej poprawności na podstawie ogólnodostępnych informacji, w dniu publikacji opracowania, pozyskanych ze źródeł wiarygodnych dla Domu Maklerskiego Banku BPS S.A. Dom Maklerski Banku BPS S.A. nie gwarantuje ich kompletności, prawdziwości lub dokładności.
Dom Maklerski Banku BPS S.A. nie ponosi odpowiedzialności za ewentualne decyzje inwestycyjne podjęte na podstawie niniejszego opracowania ani za ewentualne szkody poniesione w wyniku tych decyzji inwestycyj-nych. Opracowanie nie powinno być interpretowane jako oświadczenie ani gwarancja (zarówno wyraźna, jak i implikowana) w zakresie generowania zysku z tytułu prezentowanej strategii inwestycyjnej.
Dom Maklerski Banku BPS S.A., jego akcjonariusze lub pracownicy mogą posiadać długie lub krótkie pozycje powstałe w wyniku transakcji zawartych na instrumentach z rynków OTC lub innych instrumentach finanso-wych wymienionych w opracowaniu. Organem sprawującym nadzór nad działalnością Domu Maklerskiego Banku BPS S.A. jest Komisja Nadzoru Finansowego z siedzibą w Warszawie, przy ulicy Pięknej 20 .
Powielanie bądź publikowanie w jakiejkolwiek formie niniejszego opracowania, lub jego części, oraz wykorzystywanie materiału do własnych opracowań celem publikacji, bez pisemnej zgody Domu Maklerskiego Banku BPS S.A. jest zabronione. Niniejsze opracowanie stanowi publikację handlową i jest prawnie chronione zgodnie z Ustawą z 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych (Dz. U. 2019 poz.1231).

Komentarze

    1. dociekliwy54

     Myślę, że jakby był run, to żadne zabezpieczenie nie pomoże (nie mówiąc o jego ograniczeniach). Czy może być run na koncie maklerskim. Pewnie również, ale tu chyba nie ma rezerwy cząstkowej???

  1. ljedrych

   Korekcyjnie:
   Brakuje wykresu dla “skok w górę nadwyżki w obrotach bieżących Japonii w lutym” natomiast dwukrotnie został zamieszczony wykres dla wskaźnika koniunktury na rynku deweloperskim w USA.

 1. papatrader

  Moja pozycja S na miedzi podąża w kierunku wyznaczonego celu.
  Stop Profitujący przesunięty na 2,3660, ustawiłem TP na 2,0923
  Przy zamknięciu na ustawionym stopie pozycja zostanie zamknięta z 10% wzrostem bieżącego kapitału, co pozwoli wyjść na plus po 6 tygodniach publikacji dziennika.
  Jeśli pozycja osiągnie ustawiony TP kapitał aktualny wzrośnie o 28%, co pozwoli na zaksięgowanie zysku na poziomie +20% od początku publikacji dziennika.
  Pozdrawiam wszystkich

  1
   1. papatrader

    Tym razem udało się utrzymać pozycję. Od początku zakładałem cel na poziomie 2,10-2,20.
    W obecnej sytuacji nie zdziwi mnie nawet 1,68-1,70 na miedzi, ale ja będę zadowolony jeśli osiągnie TP na poziomie 2,0923.

  1. fast_market

   Arabia ma niskie koszty wydobycia vs. USA. Próbuje zatem wykorzystać sytuację, aby uderzyć w konkurenta. Oczywiście jako przyjaciel USA nie może tego przyznać więc oficjalnie uderzenie jest w Rosję…

  2. tinley

   NIkomu nie zależy, ale wszyscy zainteresowani to robią 🙂 Rosja chce dobić Saudów i łupkowców w USA. Saudowie wytoczyli działa i odkrecili kurki na max aby utopić Rosjan w taniej ropie. UsA stoją i patrzą jak im się biznes łupkowy wali bo kochają wolny rynek i nie reagują . Rubel juz 77 do dolara, aramco się topi… Jest super.
   Rosja napina muskle twierdząc ze sa w stanie spiać budżet na kilka lat p 45$, Saudowie najwyraźniej sa zdania że moga wytrzymac dłuższy czas przy ropie po 20 dolarów, USA już chyba nic nie twierdzi. Do tego dochodzi jeszcze kwestia utrzymania zlóż, tworzenia nowych . To kosztuje, Rosja ma większe koszty związane z wydobyciem niż Saudowie którzy ropę pompują jak tylko rure w ziemię wbiją.
   BEz wódki nie razbieriosz

   8
 2. Ignacio1

  Oj, rozemocjonowało się towarzystwo;). Ale ja z innej beczki, chc zapytać Czy ktoś ma wątpliwości, co do słuszności działań, Glapcia i Mateusza, zwanego przeze mnie Doskonałym? Przekonacie się po kryzysie!

  1. mrRobertson

   przeciez to ELITA wiec oni sie nie mylą, Bóg sie ponoc raz pomylił ale oni są bezbłędni ..słyszzales o jakims błedzie?
   Dlatego tu tez nie bedize błędu i debata jest zbędna moim skromnym zdaniem.
   pozdrawiam wierzących w rząd.

 3. bartek

  Wczoraj zapodałem ze za 4 tyg ludzie przegonią lockdown i popedzą “władzę” – juz sie zaczyna, zajawka ponizej:

  “Koronawirus wpływa negatywnie na kolejne branże. “Oby nie spełniła się taka zapowiedź, że koronawirus zabije więcej firm niż ludzi… bo to … ludzi wykończy nędza. Dosłownie”.”

  https://wiadomosci.onet.pl/kraj/koronawirus-apel-do-rzadu-za-co-mamy-zyc-do-czerwca/l3beljx

  wiec sie nie da w demokracji utzrymac zamordyzmu…

  5
    1. bartek

     Boris i Mkrela wspominali ze musi przejsc corvir przez wiekszosc czesc spoleczenstwa i nie ozn to armagedonu. Trzeba oslaniac odizolowac seniorow + osoby ze schorzeniami i pozostalym dac zyc.

     ale kto Borysa sluchał?

     1
     1. toya

      “Trzeba oslaniac odizolowac seniorow + osoby ze schorzeniami i pozostalym dac zyc.”

      Ok, ale:

      “Osoby w wieku 65 lat i starsze stanowią w UE 19,4% całkowitej liczby
      ludności. Oznacza to, że prawie co piąta osoba w Unii Europejskiej ma
      65 lat i więcej”
      https://www.senat.gov.pl/gfx/senat/pl/senatopracowania/160/plik/ot-662.pdf

      A w przypadku Niemiec, Wloch, Hiszpanii jest to znacznie wiekszy odsetek. Ciezko odizolowac 1/4 spoleczenstwa.

      Po drugie, Ci, ktorych powinnismy izolowac posiadaja, kontroluja i decyduja o najwiekszych zasobach tego spolecznstwa lub sprawuja kluczowe stanowiska, zawody.

      To komu mamy pozwolić “zyc”. Studentom? Dzieciom? Migrantom?

      Tak jak pisalem pare dni temu. To jest kryzys, ktory bedzie wyborem etycznym. Czy mlode pokolenie wysle starszych na Reymontowski “wycug”.

      5
      1. dociekliwy54

       Jest granica solidarności międzypokoleniowej.
       Wszędzie podobna (“Ballada o Narayamie”).
       Jednak pewnie trudno to przełożyć na decyzje polityczne.
       Może jednak jest inaczej. Może tych seniorów powinna zaopiekować rodzina aby nie wychodzili z domu podając im zakupy pod drzwi?
       A jak nie rodzina to wolontariusze, harcerze, (policja,terytorialsi?).
       Podobno już jest taka pomoc, nie wiem jak liczna.Może zacząć od siebie i niech każdy zapyta kogoś w rodzinie? A młodym dać żyć, no może jeszcze trochę potrzymać krótko…..

       3
   1. mrRobertson

    dla mnie przebicie 2350-2400 na sp500 jest coraz bardziej prawdopodobne, (4 razy testowany, im wiecej testów tym gorzej dla L)
    wiec u nas chyba liczą pod to ze obronią, uwazam ze nasze wzrost zostaną ukarane.

    2
     1. mac-erson

      Mnie wygląda nasza bananówka, na początek korekty ABC. Skończylismy (kończymy) A. Jeśli Amerykańce się dospadają zrobimy B ale powyżej dołka z zeszłego ty. i potem C wzrostowo w kierunku 1600
      Potem w kwietniu jeszcze jedna falka spadkowa kończąca bessę.

      2
      1. mrRobertson

       @mac-erson 50% – 61% calego spadku to wedlug mnie zasieg korekty wzrostowej calych spadkow… chyba ze pojawia sie infa zmieniajace podejscie do rynku. Mysle ze powinnismy patrzec na Koree i czy tam sie skonczy 23 kwietnia co zapowiada W.B.

       1
 4. billy_the_kangoor

  @Macarek,
  dziękuję Panu za teorię, że energetyka powinna pierwsza mocno ruszyć (wbrew innym “chamskim” postom wszystkowiedzących).
  Skorzystałem na tej opinii w tym odbiciu.
  Pozdrawiam.

  3
 5. cebeerxx

  Szykuje się chyba kolejna celna projekcja Mistrza. Ropa miała 26 dni na zejście do obecnych poziomów, zrobiła to w 6. Ale wiadomo, to nie apteka, także teraz noga na nogę i czekamy na ziszczenie się kolejnej części prognozy, czyli odbicie o 100%

  8
 6. billy_the_kangoor

  “”Vittorio 18 marca 2020 o 15:25
  A to dopiero początek…
  Mówicie że będzie odbicie…”‘
  Odbicie było…. Nie początek, tylko końcówka.
  Niezwykle wyniszczająca takich “”znaffców”” SP500 oraz polskiej złotówki.
  Nie wymieniam dwóch ksyw, wiadomo o kogo chodzi.
  …a że to jedna brygada jest, to już wiedziałem od początku 🙂
  Długo to już nie potrwa. Widzimy się w kwietniu.
  Take Care,
  Billy

  2

Dodaj komentarz