S&P 500 rośnie w 3 sesje najsilniej od lat 1929-1933

Chciałbym poinformować, że rozpocząłem współpracę z Domem Maklerskim Banku BPS, w ramach której i na blogu i na stronie domu maklerskiego będą ukazywać się moje komentarze (takie jak poniższy). Nad tym tekstem powinie być widoczny baner DM BPS. Zachęcam do „klikania” w niego, zapoznania się z ofertą domu maklerskiego i – jeśli wyda się Państwu atrakcyjna – akceptowania jej. Być może pozwoli to na przedłużenie funkcjonowania mojego bloga (proszę pamiętać o kodzie promocyjnym WB DMBPS ;)).

Materiał wykonany na zlecenie Domu Maklerskiego Banku BPS S.A.

Biorąc pod uwagę to, że ceny akcji w USA spadły ostatnio najbardziej od czasu Wielkiej Recesji z lat 2007-2009 a pandemia koronowirusa wywołuje niewątpliwie spore emocje, może zaskakiwać brak analogicznego załamania nastrojów indywidualnych inwestorów w USA. Dołek Wielkiej Bessy z marca 2009 został wyznaczony przez załamanie się salda nastrojów w sondażu American Association of Individual Investors to najniższego poziomu od października 1990 roku (to też był dołek bessy) poniżej poziomu -50 pkt. proc. Obecnie saldo “byków” i “niedźwiedzi” spadło oczywiście, ale nadal utrzymuje się powyżej poziomów choćby z ubiegłego roku.

Również wśród polskich inwestorów indywidualnych nie widać załamania nastrojów, chociaż jeśli połączy się saldo INI SII sprzed 2 tygodni na poziomie -23 pkt. proc. oraz saldo AAII sprzed 2 tygodni na poziomie -21,5 pkt. proc., to dostaniemy sygnał na przykład z “brexitowego” dołka z lipca 2016 (ale też mniej znaczące sygnały z lat 2017-2019).

WIG-20 wzrósł wczoraj o 3,5 proc. (rosły również wszystkie inne główne indeksy GPW), ale na razie nie pokonał “wyspy odwrotu” z poprzedniego tygodnia.

W USA rynek akcji nie przejął się szokującymi tygodniowymi danymi na temat liczby złożonych wniosków o zasiłek dla bezrobotnych (+3,28 miliona) bardziej koncentrując się na pozytywach czyli na przyjętym przez amerykański kongres warty 8,3 biliona dolarów planie wspomożenia gospodarki i wzrósł po raz z trzeci z rzędu (+S&P 500 +6,2 proc.). Łącznie w 3 sesje S&P 500 zyskał 17,5 proc., co poprzednio zdarzało się wyłącznie w latach 1929-1933, czyli podczas Wielkiej Depresji. W piątek rano kontrakty na S&P 500, na których MACD wygenerował w czwartek sygnał kupna, nieco traciły (-1,3 proc.), a na giełdach azjatyckich brak było dominującej tendencji (japoński Nikkei +3,9 proc. ale australijski All Ordinaries -5,1 proc.).

Kurs akcji producenta kotłów energetycznych spółki Energoinstal (C/Z 8,3, C/WK 0,18, kapitalizacja 8,96 mln zł) spadł w pobliże celu, który można wyznaczyć na podstawie opuszczonej dołem w 2017 roku konsolidacji z lat 2008-2017.

Kurs akcji oferującej usługi medyczne od medycyny rodzinnej do lecznictwa szpitalnego spółki Swissmed Centrum Zdrowia (C/WK 4,74, kapitalizacja 21,4 mln zł) spadł poniżej rosnącej średniej 200-sesyjnej i odbił się od dolnego ograniczenia kanału rozpoczętego ponad w lata temu trendu wzrostowego.

Z ciekawszych danych makroekonomicznych, które zostały opublikowane w kraju i na świecie w ciągu minionych 24 godzin, można wspomnieć marcowy spadek publikowanego przez INSEE wskaźnika koniunktury we francuskim przemyśle:

… najniższą od 7 lat roczną dynamikę sprzedaży detalicznej w Wielkiej Brytanii w lutym:

… marcowe dane szwedzkiego Konjunkturinstitutet na temat nastrojów panujących w tamtejszej gospodarce, przemyśle i wśród szwedzkich konsumentów:

… spadek do najniższego poziomu od 11 lat publikowanego przez bank centralny Korei Południowej wskaźnika nastrojów konsumentów:

… oraz spadek do najniższego poziomu od 2017 roku publikowanego przez National Central University wskaźnika nastrojów konsumentów na Tajwanie:

Wojciech Białek

Zastrzeżenie prawne

Opracowanie wyraża wiedzę oraz poglądy autorów według stanu na dzień jego sporządzenia. Autorzy nie uwzględniają w opracowaniu jakichkolwiek szczególnych zamierzeń inwestycyjnych, szczególnych celów inwestycyjnych, sytuacji finansowej ani szczególnych potrzeb czy żądań potencjalnych odbiorców. Opracowanie publikowane jest w celach wyłącznie informacyjnych lub marketingowych i nie powinno być interpretowane jako (1) osobista rekomendacja, (1) porada inwestycyjna, prawna, lub innego typu, ani jako (2) zachęta do działania, inwestowania czy pozbywania się inwestycji w szczególny sposób, bądź (4) ocena lub zapewnienie opłacalności inwestycji w instrumenty finansowe objęte opracowaniem.
W szczególności opracowanie nie stanowi „badania inwestycyjnego” lub „publikacji handlowej” w rozumieniu Rozporządzenia Delegowanego Komisji (UE) 2017/565 z dnia 25 kwietnia 2016 r. uzupełniającego dyrektywę Parlamentu Europejskiego i Rady 2014/65/UE w odniesieniu do wymogów organizacyjnych i warunków prowadzenia działalności przez firmy inwestycyjne oraz pojęć zdefiniowanych na potrzeby tej dyrektywy, bądź „rekomendacji” w rozumieniu Rozporządzenia Parlamentu Europejskiego I Rady (UE) NR 596/2014 z dnia 16 kwietnia 2014 r. w sprawie nadużyć na rynku (rozporządzenie w sprawie nadużyć na rynku) oraz uchylającego dyrektywę 2003/6/WE Parlamentu Europejskiego i Rady i dyrektywy Komisji 2003/124/WE, 2003/125/WE i 2004/72/WE.
Opracowanie zostało sporządzone z zachowaniem należytej staranności i rzetelności przy zachowaniu zasad metodologicznej poprawności na podstawie ogólnodostępnych informacji, w dniu publikacji opracowania, pozyskanych ze źródeł wiarygodnych dla Domu Maklerskiego Banku BPS S.A. Dom Maklerski Banku BPS S.A. nie gwarantuje ich kompletności, prawdziwości lub dokładności.
Dom Maklerski Banku BPS S.A. nie ponosi odpowiedzialności za ewentualne decyzje inwestycyjne podjęte na podstawie niniejszego opracowania ani za ewentualne szkody poniesione w wyniku tych decyzji inwestycyj-nych. Opracowanie nie powinno być interpretowane jako oświadczenie ani gwarancja (zarówno wyraźna, jak i implikowana) w zakresie generowania zysku z tytułu prezentowanej strategii inwestycyjnej.
Dom Maklerski Banku BPS S.A., jego akcjonariusze lub pracownicy mogą posiadać długie lub krótkie pozycje powstałe w wyniku transakcji zawartych na instrumentach z rynków OTC lub innych instrumentach finanso-wych wymienionych w opracowaniu. Organem sprawującym nadzór nad działalnością Domu Maklerskiego Banku BPS S.A. jest Komisja Nadzoru Finansowego z siedzibą w Warszawie, przy ulicy Pięknej 20 .
Powielanie bądź publikowanie w jakiejkolwiek formie niniejszego opracowania, lub jego części, oraz wykorzystywanie materiału do własnych opracowań celem publikacji, bez pisemnej zgody Domu Maklerskiego Banku BPS S.A. jest zabronione. Niniejsze opracowanie stanowi publikację handlową i jest prawnie chronione zgodnie z Ustawą z 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych (Dz. U. 2019 poz.1231).

Komentarze

 1. mac-erson

  @Datik
  Troszkę się pozastanawiałem ostatnio nad tym czym różnimy się od grubasów. My możemy wejść / wyjść w ciągu jednego dnia. Oni planuję wejścia-wyjścia miesiącami. Dlatego też mniej się podniecam pojedynczymi sesyjnymi anomaliami a bardziej analizuję wolumen i szerszą perspektywę (tak jakbym był grubasem).
  Przykład “naszego” CCC. Spadło z 300 na 30. Pojawiły się bardzo duże obroty w okolicach 30zł.
  Intuicyjnie widzę, że Ci którzy odbierają papier są po dobrej stronie. Czy ludzie przestaną się ubierać, stroić. Nie. Spółka spadła o 90%. Jak wszystko wróci do normy za rok, dwa CCC będzie chodziło powyżej 100zł tak to czuję.
  Grubas wykorzystuje więc panikę aby dużo nakupić, Czy grubasowi zależy aby od razu odwracać w górę. Myślę, że nie. Czym dłużej będzie w dolnej strefie tym więcej zbierze “słabego” papieru. Czy grubas przejmie się tym jak CCC pogłębi dołek i spadnie np. na 20zł. Myślę, że nie. Jego interesuje duża ilość papieru ze średnią ceną w okolicach 30zł. On nie kupuje na tydzień czy miesiąc. Aby wyszedł z tego musi być zupełnie inna sytuacja na rynku, dużo entuzjazmu, pozytywnych emocji, rozwój gospodarczy. Wychodził więc będzie za rok, dwa, może cztery.
  Wniosek dla mnie jako małego spekulatna. Kupuj CCC na każdej kolejnej panice jaka nastąpi. Zbieraj ale jednocześnie poprawiaj pozycje jak będzie lokalny entuzjazm bo trochę jeszcze będą kołować (zbierać).

  2
 2. sumadartson

  Fascynujące. Historyczna partia pokera. FED – 2bln usd, Kondratiew – 3,3 mln nowych bezrobotnych.Obawiam się że przy niewydolnej służbie zdrowia, korona Mongołów zaprowadzi w USA WIELKĄ ZIMĘ KONDRATIEWA.
  “Bo po jednym czarnym asie (zaraza), drugi as (bezrobocie)”.
  Aktualnie S&P jest czasowo do poprzedniej Depresji na początku września 1939 r.
  Gdy “bomby walily w kolejowe węzły” w Polsce, S&P kończył pierwszą korektę wzrostową fali C superbessy Elliotta.

  3
  1. mac-erson

   Z punktu widzenia przedsiębiorcy (a akcje odzwierciedlają kondycję firm) wzrost bezrobocia oceniam pozytywnie.
   Zauważyłem u moich pracowników strach. Zeszły rok to była jakaś masakra, nikomu się nic nie chciało bo jak nie tu to tam znajdą pracę. Więc przedsiębiorcy siedzieli cicho i patrzyli jak pracownik robi im łaskę, że wogóle chce pracować za coraz większą kasę. Wirus spowodował, że nagle pracownik przestał się czuć pewnie. Zaczyna więc ponownie szanować swoją pracę i starać się aby zarobić na firmę i uniknąć zwolnienia. Ta zmiana mentalności w dłuższej perspektywie będzie miała pozytywne efekty na wynikach firm. Żadania ciągłych podwyżek płac bez wzrostu wydajności pracy i zaangażowania się na jakiś czas skończą. Pracownicy też w końcu zauważyli, że firmy (pracodawcy) ponoszą duże ryzyko swojej działalności poprzez takie wydarzenia jak są obecnie.

   10
   1. sumadartson

    Też uważam że lepiej mieć jednego zaangażowanego “w sprawę” pracownika, niż dwóch zdolnych “yndywidualistów”, którzy tydzień kombinują jak zrobić, zamiast zrobić.
    Obecnie jednak patrząc na USA wydaje się nieuchronne “wyłączenie” wszelkiej działalności właśnie z powodu zarażonego pracownika.
    A dla Waszmości cicha rada żeby na widok przestraszonego (bezrobociem) pracownika nie wpadać w pychę, bo łaska pańska na pstrym (short?)koniu jeździ.
    Short.

    1
    1. mac-erson

     Wprost przeciwnie. Ja jestem przykładem bardzo dobrego pracodawcy. Nawet im często gotuję osobiście obiadki 😉
     Nie mniej cieszy mnie, że w końcu zobaczyli też drugą stronę medalu prowadzenia firmy. Bo tak tylko zaglądają do portfela jakie ona zyski generuje.

     1
     1. sumadartson

      Gdy Kondratiew wyciągnie trzeciego asa(głód) z ręki, pracownicy przyjdą pracować tylko za obiadki.
      Problem że wtedy nawet dla “kucharza” pracy nie stanie.
      A przecież w ręku jeszcze czwarty as, o którym w obecnym czasie nawet wspominać strach.
      Brrr. Aż się zimno robi na samą myśl, a do końca ZIMY jeszcze ze dwa lata (jak nie więcej)

      3
 3. Sawa

  @mac-erson
  Z tym zbieraniem po spadku o 90% to bardzo fajny trick………….. ma TYLKO jedną wadę,
  ponad połowa spółek po spadku o 90% w niedługim czasie bankrutuje.
  Gdybym była właścicielem CCC i miała tyle długów w bankach, wierzycieli różnistych i mnóstwo innych kłopotów,
  proszę mnie przekonać, żebym nie zbankrutowała i nie zostawiła moich kłopotów bankom i wierzycielom.
  A po zbankrutowaniu, przecież mogę otworzyć podobną spółkę sprowadzającą trampki z Chin.
  Tak tylko głośno sobie myślę, może inni nie są takimi złymi ludźmi jak ja.

  27
  1. mac-erson

   Ceber nic się nie przerzuciłem. Brastera ostatni raz widziałem ok 50gr. Dałem przykład mojej analizy. Jak będę układał portfel z akcji to wsadzę tam 30 walorów. Aby uniknąć pomyłki bankructwa, która zawsze jest alternatywą.
   A, że akrurat CCC widzę pozytywnie w dłuższym terminie to inna sprawa. A że widzę tam nowe dołki to jeszcze inna sprawa -;)

 4. Sawa

  Rozmawiałam, z kolegą, właścicielem niedużej firmy w Chicago, zatrudnia 18 pracowników.
  Powiedział, że z tymi zwolnionymi to taki “chwyt” po zapomogę.
  Zwolnieni mają dostać ładne zapomogi, za miesiąc, dwa zostaną ponownie przyjęci do pracy.

 5. karnak

  Sprytne są te metody wywalania akcyjek jakie stosuje PKOBP – ostry podjazd, jak wczoraj i wyrzucanie na powolnym spadeczku, by dać nadzieję słabiutkim, że mają okazyjkę, a to spada i spada – sprytne.

 6. sumadartson

  W 2007 roku szef FED A. Greenspan na wieść o kryzysie kilkakrotnie obniżył stopy procentowe i dodrukiem uratował firmy przed upadkiem.
  Wow. Zapomniałem (prawie) że jego następcy zlikwidowali zupełnie stopy procentowe i to przy wzroście pkb o ponad 2%.
  Nie mam czasu myśleć czy zrobili to z chciwości czy głupoty. Dobrze że ta ostatnia nie ma skrzydeł….
  A Keynes mówił: Nie wolno niszczyć przyszłości dla teraźniejszości.
  Na shortkoń Panowie szlachta, bo to jedyny ratunek w przyszłości, jakiem szlachcic z prapradziada

  1. Vittorio

   Nie mam dostępu.
   Co mówi nam matematyczny model rozwoju epidemii? Termin? Straty? Zasięg?
   Czy tylko można siedzieć i patrzeć czy jakieś rozwiązania proponuje?

   Spotkałem koleżankę na spacerze , jest aktuariuszem, według danych którymi ona dysponuje epidemia potrwa do lata 2021, zarażenie do 80% polulacji, zgony 0,2 -0,5 %

 7. cebeerxx

  A tak w ogóle, te lansowane przez Gospodarza ścieżki rozwoju a raczej wygasania epidemii w europejskich krajach, nakładane na Wuhan, gdzie już za chwileczkę, już za momencik, już za 3 tygodnie… jako żywo przypominają mi jego kiczinowe projekcje, gdzie wiecznie horyzont się odsuwał.
  Tak na zdrowy, chłopski rozum, jak można oczekiwać podobnych ścieżek gaśnięcia pandemii w krajach, gdzie wprowadzone (o przestrzeganiu nie wspomnę) zostały tak różne obostrzenia?

  6
  1. mac-erson

   @Cebeer
   Gospodarz robi projekcje. Czy tak trudno zrozumieć, że nie są to rzeczywiste prognozy i nie mają takiego celu? Projekcja to projekcja po prostu zabawa danymi z przeszłości. Każdy z nas może się nią posłużyć, zmodyfikować, nałożyć własne dane, wykorzystać lub odrzucić. Co innego wnioski z nich płynące Gospodarza, które faktycznie czasami są chyba zbyt daleko idące i nie uwzględniające wszystkich aspektów i róźnic, o których mówisz.

   3
   1. Vittorio

    Moja odważna Połowica proponuje żebyśmy się teraz szybko zarazili, zachorowali, wyzdrowieli i wrócili do normalności bo ten strach przed czymś czego nie widać jest PARALIŻUJĄCY.
    Jak tam nie odkażam spirytusem każdego produktu ze sklepu, tym się zajmuje żona, więć coś czuję ze chyba ma dość.

    2
  1. witcher

   Panie Stefaniak i inni analitycy.
   DIJA w trakcie bessy pomiędzy 1929 a 32 na korektach sześciokrotnie robił ruch korekcyjny ponad 20% w górę.
   Czy to oznacza ze w tym czasie mieliśmy 6 rynków byka?
   Do kogo chcesz pan trafić takimi tekstami? Naiwniaków, niedouczonych, fliperów, naiwnych Kowalskich?
   Po tych wpisach nt. Misiów jeszcze panu mało?

   16
 8. Ignacio1

  Dzisiaj przejeżdzałem koło dwóch budów, i zrobiło się cicho, dzwigi stoją, a jeszcze do niedawna tłukli się niemiłosiernie. Takie czasy nastały, że nikt nie chce rozwijać działalności w sposób organiczny, bo aby mieć 400 sklepów potrzebowaliby całego życia, a dzięki kredytowi ma je w 2 lata. Chciwość jest niestety zgubna, na ale przynajmniej na chwilę, można się poczuć Bogiem, z 2 mld obrotu rocznego!

 9. Vittorio

  12:03
  Dr Sabina Olex-Condor ze szpitala w Madrycie zauważyła, że koronawirus u osób, które mają kota lub psa czyni mniejsze spustoszenie w organizmie, niż u tych, którzy nie mają w domu zwierząt. Jej obserwacje dotyczą grupy ok. 100 pacjentów i wymagają dalszych badań. Według dr Olex-Condor możemy mieć tu do czynienia z wyższą odpornością na SARS-CoV-2 ze względu na kontakt z koronawirusami specyficznymi dla zwierząt domowych.

  1. mac-erson

   A ja słyszałem z dosyć sprawdzonego źródla, że my Polacy mamy większą odporność na koronowirusa ze względu na jakąś bakterię / wirusa, który większość z nas ma w organizmie. Nie zapamiętałem nazwy ale chodzi o sam przekaz.

   1. koronasvirus

    “my Polacy mamy większą odporność na koronowirusa ze względu na jakąś bakterię / wirusa”
    A może to nasze geny? Albo jesteśmy narodem wybranym? Albo opieka mocy nadprzyrodzonych? Albo Amerykanie konstruując wirusa zakazali mu atakować ich najwierniejszego sojusznika? Czyli jeśli jesteś prawdziwym Polakiem, to koronawirus ci nie straszny, czego dał przykład nasz Wódz Naczelny Jarosław paradując na sali sejmowej bez zabezpieczenia. Uczy nas w ten sposób, jak zwyciężać mamy… z virusem, jak myć rączki i wycierać noski, a swoich kompanów, jak kraść miliardy bez przetargu 😉
    IMO nasza “odporność” opiera się głównie na braku wystarczającej ilości testów na koronawirusa. Za parę dni będzie armaggedon, jak przylecą testy z Chin.

    9
 10. bartek

  U Borisa Johnsona stwierdzono koronawirusa

  zycze mu zdrowia

  ale przynajmniej udowodni to :
  – covid19 to choroba masowa, naukowcy szacuja 50% obywateli UK to ma
  – jezeli szybko wroci do formy, to bedzie showcase i moze zakonczy psychoze i pokaze zycie w warunkach covid19….

 11. Guy Fawkes

  @Bartek

  //U Borisa Johnsona stwierdzono koronawirusa.//

  Na pewno w to wierzę, ale założę sie, że jego choroba ma postać bezobjawową, coś jak w sowietach schizofrenia bezobjawowa.

  Borys Mengelewicz zdał sobie sprawę, co nastąpi w Anglii i zachorował dyplomatycznie. Taka dramaturgia jest potrzebna monarchii w trudnym czasie, zwłaszcza że królowa uciekła do mysiej…wieży na zamku Windsorów.

  5
 12. witcher

  Dziennikarstwo na poziomie rubryki pt. z “życia gwiazd” z Plejada czy Pudelek.

  Dziennikarz Marek Druś:
  – ( tytuł )Szef black Rock: Czas kupować akcje
  – ( podtytuł ) Larry Fink, szef BlackRock poinformował klientów swojej firmy, że to dobry moment na kupowanie akcji dla inwestorów długoterminowych.

  Larry Fink : – Wierzę, że to czas na rozpoczęcie dodawania ryzyka.
  —————————————————————————————————————————————————-

  Powiedzmy sobie wprost, Markom Drusiom, Stefaniakom, Laryn Finkom i innym analitykom branżowym zależy
  tylko i wyłącznie na dostarczaniu płynności bo jeśli tego nie będzie to wiadomo co będzie.
  Kuroniówka i zielona trawka.

  10
 13. koronasvirus

  Ja bym się tam jakością dziennikarstwa w erze botów specjalnie nie przejmował, a raczej tym, co media chcą nam sprzedać. Albo jak to ktoś kiedyś powiedział: o czym ludzie chcą czytać. Czy co ma klikalność w necie. A Pudelek Biznesu chyba jest poczytnym tytułem dla mas.

 14. Guy Fawkes

  @Lord Mac Erson Blavatsky, @Datik

  Co wy zwariowaliście, jakie myślące jelita?

  Dusza jest formą substancjalną i tworzy ciało, fizjologię itd.
  To, że starożytni uważali różne organy za siedzibę takich czy innych zdolności, to tylko wyrażali symbolicznie różne poziomy i władze duszy. Dusza wegetatywna (roślinna), zmysłowa (zwierzęca), rozumna (ludzka) itd.

  Dusza jest jednością, i ma różne ”władze”.

 15. Guy Fawkes

  @Dociekliwy

  To, że indeks chodził w górę i w dół krawędzi klina a się nie wybija, normalnie powinno świadczyć o tym, że potrzebuje obszerniejszej formuły. Nie wiem, czy nasze czasy są normalne.:))

  Czy to przypadek (czy znak), że po 89% spadku w latach 1929-32 nastepuje 89 lat hossy?

  1
 16. datik

  K. Berkowicz (Konfederacja) w swoim dzisiejszym wystąpieniu:

  “To ustawa nie gospodarcza, a marketingowa. Skreśla przedsiębiorców, a Polakom mydli oczy, że rząd robi coś z gospodarką – mówi Konrad Berkowicz, stając się tym samym pierwszym posłem w historii, który zdalnie występuje przed Sejmem. Stwierdził też, że ustawa rządowa “pluje w twarz” przedsiębiorcom. – To, że przedsiębiorcy obecnie czasem maski na twarzach, nie oznacza, że można pluć im w twarz. A tym jest ta tzw. tarcza antykryzysowa “

  4
  1. Guy Fawkes

   220 mld. No ładne plucie.

   Co za zmiana, to teraz ulubioną duszeńką są konfederaści?:))
   Ja myślę, że KaOwcy znają się na gospodarce, jak wszystkie dzieciaki, dostające od rodziców kieszonkowe:)))

   Prawda to, że POstKOmuniści zamyślają o koalicji z konfederastami?

   3
   1. datik

    TVP Info przerywa transmisję z wystąpień opozycji i panicznie dzwoni do publicysty “wSieci”. On musi teraz gadać tak długo, aż na mównicę wróci ktoś z Partii. A wówczas widzowie znów zobaczą Sejm.

    No przecież to czysty PRL 🙂

    — Janusz Schwertner (@SchwertnerPL) March 27, 2020

    11
    1. Guy Fawkes

     Nie ma to jak połączenie ”ideowców” z pragmatykami[sic!]

     Uwierzyłbym, gdyby nie te 250 mld luki na samym VAT.:))

     Ale jestem podejrzliwy i nie wierzę w koalicję ideoców z bezideowcami. Musi tam być pod spodem jakaś ….bezideowa idea come on!:)))

     3
     1. Sawa

      @Guy
      Ja bym nie przeszkadzała datikom pluć w twarz Polakom za ich wybór.
      Sondaże dają Prezydentowi Dudzie 70% w pierwszej turze, to przecież duża zasługa datików.
      Wcale nie dziwi mnie że wroga Polsce agentura taka spanikowana tymi sondażami.

      Bez sarkazmów i jak najbardziej serio, proszę datików o jak najczęstsze nazywanie Prezydenta Polski maliniakiem…. przyda się 80% dla PAD w pierwszej turze.
      Przecież takie epitety mówią wszystko o Prezydencie a nie o datikach….. prawda, Panie inteligentny inaczej?

      10
       1. Sawa

        Pan milczeniem gdy przegrany frustrat wyzywa Prezydenta Polski wybranego przez Naród w demokratycznych wyborach od “Maliniaków” mówi bardzo dużo o Panu, ale pozostawię to pańskiej wewnętrznej samoocenie.

        6
  2. datik

   Władysław Kosiniak-Kamysz apeluje o odłożenie danin publicznych. – Upominam się po raz kolejny o rolników – mówi. Zarzuca, że nie powiedziano o nich ani słowa na Radzie Gabinetowej. – Liczę, że rolnicy objęci kwarantanną będą mieli prawo do minimalnego wynagrodzenia – powiedział.
   ————–
   Mam wrażenie, że rolnicy względnie najwięcej ugrają, jak zwykle…

   Przypomnę, że obowiązkowy ZUS dla osób prowadzących dział. gosp. to 1430 zł
   , Obowiązkowe daniny, ponad płacę netto, przy minimalnym wynagrodzeniu to ponad 1200 zł .
   A rolnicy płacą tyle:

   https://www.krus.gov.pl/krus/krus-w-liczbach/wymiar-kwartalnych-skladek-na-ubezpieczenie-spoleczne-rolnikow/

   3
 17. witcher

  W styczniu Larry Fink w liście do dyrektorów pisał o gruntownej przebudowie portfeli
  w związku z postępującym procesem zmian klimatycznych.
  Jak rozumiem w ciągu 3 miesięcy przebudowali portfele warte setki miliardów dolarów,
  przestawili się na Eco, wywalili węglowodory i teraz zachęcają klientów do kupowania bo jest tanio.

  Tak, tak….

  2
  1. koronasvirus

   A skąd wiesz, że nie kłamał, jak pisał o przebudowie portfela? W końcu ten “list do dyrektorów” trafił do mas. Nie wiemy czy trafił do dyrektorów 😉 Nie prościej przeczytać sam tytuł artykułu dla mas? I traktować kontrariańsko?

   1
 18. Sawa

  @Guy
  Ja bym nie przeszkadzała datikom pluć w twarz Polakom za ich wybór.
  Sondaże dają Prezydentowi Dudzie 70% w pierwszej turze, to przecież duża zasługa datików.
  Wcale nie dziwi mnie że wroga Polsce agentura taka spanikowana tymi sondażami.

  Bez sarkazmów i jak najbardziej serio, proszę datików o jak najczęstsze nazywanie Prezydenta Polski maliniakiem…. przyda się 80% dla PAD w pierwszej turze.
  Przecież takie epitety mówią wszystko o Prezydencie a nie o datikach….. prawda, Panie inteligentny inaczej?

  11
  1. mrRobertson

   “…sondaze dają 70% w pierwszej turze” ADudzie… zaprawdę rozbawiła mnie Pani. Pomylily sie Pani sondaze 70% chce przesuniecia wyborów na inny termin.
   Jakby tak było ze Duda ma 70% to JKłamczynski nawet by sie nie zająknął o przesuwaniu wyborów.

   Zwolennicy rządowej propagandy sukcesu patrzycie na pracujący młyn i widzicie jak koło młyńskie napędza wode w rzecze.
   Oczywiscie dobrze jest wspierać rząd ale sa pewne granice po przekroczeniu której to sie robi śmieszne, żałośne a potem wkurza a potem sie człowiek buntuje.
   Rząd wielu ludzi juz wkurzyl.

   6
  1. Sawa

   @podczaszy1
   Tak zachowuje się przegrany frustrat, a czy datik jest wygrany, to mnie tak interesuje jak śnieg sprzed 18 lat.
   Zawsze zareaguję, gdy ktoś krzywdzi dziecko, kobietę czy publicznie pluje na głowę państwa, którą wybrał Naród.
   Krytykować można merytorycznymi argumentami a nie epitetami prostackimi.

   14
   1. datik

    .” prawda, Panie inteligentny inaczej?” – to pozostawię bez komentarza

    “Prezydenta Polski wybranego przez Naród w demokratycznych wyborach ” to nie jest mój prezydent :

    \https://www.msn.com/pl-pl/wiadomosci/other/duda-og%C5%82asza-%C5%BCe-nie-jest-prezydentem-wszystkich-polak%C3%B3w/vp-BBADwP6

    a nie szanuję go bo:
    https://oko.press/duda-polacy-zasluguja-na-wspolna-refleksje-nad-konstytucja-oko-press-przypomina-jak-prezydent-konstytucje-kilkanascie-razy-lamal-jak-nia-poniewieral/

    “Tym wpisem przekreśla Pani w dużym stopniu swoje poprzednie wpisy. Szkoda.” – nic dodać nic ująć

    16
  2. witcher

   @podczaszy1
   Wczoraj tym wpisem nt. Polski żeś pan potwierdził żeś zakompleksiony głupek wioskowy z epoki głębokiego Bieruta.
   A maskowałeś się pan długo, kiepsko to świadczy o tym przybytku boś podobno najstarszy bywalec tego miejsca i nie zbanowany.

   7
   1. podczaszy1

    Po pierwsze na pewno nie najstarszy. Po drugie raz zbanowany. po trzecie Pana zdanie gów.. mnie obchodzi. Zresztą czy Pan w ogóle ma jakieś zdanie?
    Głupek wioskowy raczej nie wie co to wieś potiomkinowska? Sądzę,że Ty tez tego nie wiesz.Wniosek wyciagnij sobie sam.

    1

Dodaj komentarz