W Hubei epidemia skończy się w okolicach 22 marca

Epidemia koronowirusa SARS-CoV-2, która ostatnio tak niemożebnie kolebie cenami akcji aktywów finansowych na świecie, rozpoczęła się w mieście Wuhan będącym stolicą chińskiej prowincji Hubei. Nawiasem mówiąc scenarzyści filmowi mogą już pracować nad historiami, w których wszystko rozpoczyna się w Wuhan Institute of Virology w tam utworzonym w 2015 roku jedynym w Chinach laboratorium o poziomie biologicznego bezpieczeństwa 4. Swoją drogą SARS numer jeden “uciekł” z laboratorium w Pekinie już w 2004 roku. Ale do rzeczy. Dysponujemy danymi z Hubei na temat liczby potwierdzonych przypadków zarażenia, liczby zgonów, liczby osób, które wyzdrowiały oraz liczby trwających przypadków choroby.

Powered by macrobond.com

Jeśli zgrupujemy liczbę zgonów i liczbę przypadków zakończonych wyzdrowieniem otrzymamy liczbę zamkniętych przypadków, którą możemy porównać z liczbą nadal chorujących osób (tych, które jeszcze nie nie zmarły ani nie wyzdrowiały).

Powered by macrobond.com

Podzielmy sobie teraz te dane (liczbę “zamkniętych” przypadków i liczbę “otwartych” przypadków) przez liczbę potwierdzonych przypadków choroby.

Powered by macrobond.com

A teraz wyznaczmy w okresie od 12 lutego linie trendu obu serii danych:

Powered by macrobond.com

Jak widać te linie trendu przecinają poziomy 0 i 1 w okolicach 22 marca. To znaczy, że w okolicach tej daty powinna wyzdrowieć lub umrzeć ostatnia osoba chora na COVID-19 kończąc w ten sposób epidemię.

Proponuję zakładać, że podobne scenariusze rozegrają się w innych krajach świata. Oczywiście może tak się nie stać, ale wymagałoby założenia, że politycy w tych krajach okażą się mniej kompetentni niż chińscy komuniści.

Podsumowanie: dotychczasowe trendy sugerują, że epidemia koronowirusa SARS-CoV-2 wygaśnie w chińskiej prowincji Hubei, w której się zaczęła, w okolicach 22 marca.

Komentarze

 1. sumadartson

  Jak czytam od rana posty otwieraczy L i zamykaczy S to jakby miód lał się na moje uszy.
  Kondratiew z Elliottem obiecali wczoraj 1750 -, a oni nie kłamią,
  o czym świadczy moja wciąż napełniająca się fortuną sakwa na shortkoniach.
  Trwajmy na shortkoniach, Panowie Szlachta, skoro włościaństwo tak ochoczo za nie płaci swoimi L.

  7
 2. wojciech.bialek (Autor
  Wpisu
  )

  @NadaNullZero:
  “Czy posiada Pan łatwo dostępne dane dot. liczby zarażonych w kolejnych dniach we Włoszech? Mam wrażenie, że postęp nadal jest tam geometryczny, a być może powinien już zwalniać jeśli epidemia w Europie ma śledzić chińską ścieżkę (choć dane dot. Chin oczywiście należy traktować z ogromnym dystansem).
  Jeśli Pan posiada, to poproszę najchętniej z porównaniem z Chinami.”

  Daj spokój z tym “panem” 🙂

  Moim zdaniem Włochy zaczęły iść od 3 dni poniżej ścieżki Hubei z 36 dniowym opóźnieniem:

  https://ibb.co/hMFMN2M

  (to są tygodniowe zmiany liczby przypadków)

  Hubejska ścieżka sugeruje szczyt dynamiki epidemii we Włoszech w okolicach 24 marca (ale na podstawie ostatnich 3 dni można sądzić, że będzie lepiej).

  6
  1. NadaNullZero

   Dziękuję za wykres.
   Dziś (7.03) mamy we Wloszech 5 883. Chyba wyskoczyły nad Hubei na wykresie.
   To 1000 więcej niż wczoraj, przedwczoraj było 800, dwa dni temu 600 (chyba). Generalnie wygląda na cały czas przyrost geometryczny rzędu 20-25% się utrzymuje.
   Jutro Włochy przeskoczą Iran, a w poniedziałek pewnie Południową Koreę pod względem oficjalnie odnotowanych przypadków. Pod względem oficjalnych danych dot. spowodowanych liczby osób, które zmarły z powodu koronawirusa przeskoczyły ich dawno (ale tu może istotny jest udział starych ludzi w społeczeństwie, a Włochów niewiele państw bije).

   Z konferencji Kruka po wynikach kwartalnych (ma biznes we Włoszech) mogę potwierdzić to o czym pisze P. Toya poniżej – kwarantanna we Włoszech wygląda z zewnątrz na fikcję.

   I teraz powstaje pytanie: na ile ścisła kwarantanna zaaplikowana przez Chińczyków przyczyniła się do wypłaszczenia krzywej w kolejnych dniach na wykresie logarytmicznym a na ile wygaśnięcie było kwestią naturalną. Mam wrażenie, że przyszły tydzień przyniesie odpowiedź.

   Zastrzeżenie – w chińskie dane nie wydaje mi się aby można było wierzyć. Publikują to co dla nich wygodne. W anegdotyczne przypadki korespondecji z Chińczykami też nie ma co pokładać nadziei – piszą co muszą aby social credit im nie spadł (a przynajmniej tak należy z ostrożności zakładać).

 3. Rafo

  Dzisiaj napisałem do mojego kontrahenta w Chinach z prowincji Wuxi. Oto co mi dokładnie odpisał: “The virus problem was under control in our country. And there’s no any confirmed case in our province in last two weeks, our province with over 80 millions people.
  And I also saw news, it seems Italy and German in serious situation now”
  Czy światowe media – JAK ZWYKLE ZRESZTĄ – nie pompują za bardzo tego balonu? WSZYSTKIE z pierwszych 25 ofiar we Włoszech to byli ludzie starzy obciążeni innymi chorobami. Nie wiem jak kolejni, ale to daje do myślenia. Dziś przypadkowo rzuciłem okiem na szczujnię z TVN a tam relacja specjalnego wysłannika z jakiegoś małego miasteczka we Francji, gdzie zmarła kolejna ofiara wirusa. I komentarz: zmarłą była 85-letnia kobieta. Toż to w tym wieku nie potrzeba wirusa żeby umrzeć….

  13
  1. sumadartson

   Osłabienie a zwłaszcza zanik koronawirusa to aktualnie fatalna wiadomość dla zalewarowanych po uszy posiadaczy akcji w USA. FED obiecał przecież ochoczo podnosić stopy jak tylko zaraza zacznie się cofać.
   W bessie supercyklu Elliotta tylko wielka wyprzedaż zakończona wielką globalną zadymą uprawnia do wypędzenia precz shortkoni i zakupu akcji. Dno poniżej, lub jak kto woli, grubo poniżej dna z 2009 r. na NYSE. U nas wypada pod Cedynią

   7
 4. dociekliwy54

  @Guy Fawkes
  Klin ładny, tzn dolna linia trendu i górna wewnętrzna. Po co od razu pisać pod to fale?
  @mac-erson
  Przebicie dołka 2016 zmieniłoby oczywiście moją wizję tzn. trzeba by uznać, że bessa 2007-2009 dopiero się będzie u nas kończyła. To byłby dla mnie szok i na razie nie mam innych pomysłów.

  1
  1. NadaNullZero

   Z ostrożnościowych powodów na forum publicznym pozwolę sobie pozostać przy formach naszych szlacheckich przodków aby nie zachęcać co bardziej wyrywnych do używania form naszych mniej szlachetnych przodków.

 5. mac-erson

  Decyzja o zamknięcie S-ek podjęta zostałem na czysto rozwiązanie bezpieczne. Od poniedziałku myślimy na nowe.
  Wydaje mi się, że USA mogły zakończyć pierwszą falę spadkową w nowym impulsie i może być jakaś piątkowo – poniedziałkowa korekta w górę.

  1. sumadartson

   A teraz to już wszystkie dadzą dyla. Białogłowa spojrzała niechcący w moją sakwę i orzekła że skoro tyle można zarobić na spadkach, to dlaczego nie kupię tych spadków za całą fortunę.
   Upewniłem się; ona nie myli spadków ze spadkiem(po zmarłych).
   Ja zamknąłem, Panowie Szlachta, a Wy jak tam uważacie

   7
    1. sumadartson

     Jeszcze będzie niejedna okazja na S.
     Jeśli okaże się że moja białogłowa słusznie wypłoszyła moje shortkonie swoją chciwością to kupìę jej kolczyk u Kruka. Jeden, bo w uszach już ma. Zainstalujemy go w sekretnym miejscu, ku jej uciesze i mojego rumaka.???

     10
    1. sumadartson

     Czemu szok. Nie otwieram L-ek tylko kupuję papiery wtedy gdy stają się wartościowe. Przydadzą się do potwierdzenia moich racji (wywalenia) gdy znów dosiądę shortkoni.
     Stać mnie na ten kaprys. Na poważnie jeszcze nigdy wcześniej nie zarobiłem takiej kasy jak przez ostatnie dwa i pół tygodnia. Elliott Elliottem ale chciwość to grzech główny, zwłaszcza na rynku. Jednak Kondratiew z Elliottem dotrzymali wczoraj danego nam słowa. Intra było 1750 -.

     1
 6. mac-erson

  @Sir Guy, Dociekliwy, Red
  Wpadł mi pewnien pomysł odnośnie tego gdzie jesteśmy w PL.
  Wieczorem wyślę odpowiedni rysunek. Oparłem się o indeks Wig ze względu na dłuższą historię oraz fakt, że nie ma tutaj zakłócen dywidendowych.

  1
   1. podczaszy1

    Rysunek jest jak najbardziej okey. Karnak próbuje wyznaczyć dołek na podstawie dna z pażdziernika 2018 roku tj.2082 pkt. stosując proste zniesienia fibo. To rzadko działa. Dużo lepsze są proporcje pomiędzy spadkami.

  1. mac-erson

   Aaaa powychodziłem z tych szmatławców Energetyka, PKN ze stosunkowo niewielkimi stratami kilka procent. Od wtorku każde z nich min. 10% niżej i końca nie widać.
   Pozytywnie jak na warunki rynkowe zachowuje się JSW.

   3
 7. Guy Fawkes

  @Podczaszy

  Co do tego pytania o Berię, Brytanię itd. to ja bym tego tak nie łączył.

  Stalin nie był z pewnością wasalem brytyjskim, a wasalność amerykańska to też za mało dla tej postaci.

  Fenicki podstolik Intermarium.
  I Stalin i Hitler, mimo wszystkich różnic, robili to samo w kwestii Intermarium.

 8. podczaszy1

  “Stalin nie był z pewnością wasalem brytyjskim”.
  Zgoda.
  Rozumowanie gościa, który to napisał było jednak inne. Beria był agentem brytyjskim, a Angolom zależało na wyeliminowaniu polskiej konkurencji na Kresach.
  Wcześnie na stanowisku szefa NKWD był Jeżow, który ponoć był agentem niemieckim i były czystki w Armii Czerwonej-korzystne dla Niemiec. Niby trzyma się to kupy.

  Nie pamiętam już gdzie/być w Młodych latach despoty Sebaga Montefiore/ spotkałem się wprost z imputacją ,że Stalin był agentem Rockefellera. W Batumi były złoża nafty, a Stalin był kimś w rodzaju gangstera ochraniającego te interesy.

  1
  1. Guy Fawkes

   //Angolom zależało na wyeliminowaniu polskiej konkurencji na Kresach.//

   Nie, oni by tak nie zrobili, zwłaszcza że ofiary, to ludzie Anglii sprzyjający. Operacja antyPolska NKWD polegała na likwidacji potencjalnej brytyjskiej agentury przedwojną. Anglia tego nie zrobiła. A sam Beria był za krótki, żeby o czymś takim decydować.
   Tego się nie da zrozumieć inaczej, jak w ramach długoterminowego planu podstolika Intermarium. Państwa są na to za małe.

   1
  1. Luto

   Tak poczaszy pisałeś. Sęk w tym żeby umieć wyznaczyć dno. Póki co lastkura podawał 1680 na 13 lutego 2020 co najmniej rok wcześniej. 1730 spaliśmy 2 tygodnie później. Czasem szalony ale potrafi trafić. Szczyt na wig20 z tego co pamiętam też z wyprzedzeniem wylądował na 2630 bodajże. Natomiast Pan Wojtek wtedy wyznaczył czasowy PZ. Zobaczymy jak teraz się sprawdzi Pana Neidka 13 kwiecień

   3
   1. podczaszy1

    A broń Boże wyznaczać dno. Ono się samo wyznaczy i wtedy trzeba sprawdzić co tam działa.
    Dam Ci prosty przykład wyznaczenia szczytu na 2650 pkt. Przyjmuję ,że od 2012 roku do 2018 mamy rozstrzeloną trójkę gdzie A to 625 pkt- 2009-2634pkt, a C to 1008 pkt- 1642-2650. Proporcje to 1 do 1,618 . Po ustanowieniu czekamy czy aby to To i wtedy nabieramy pewności.

    Pan Krzywicki nie podawał tu szczytu, bo wtedy jeszcze nie pisał na blogu WB. Pojawił się w lutym 2018 roku i rzeczywiście napisał o 1680 pkt. Mój pierwszy wpis do Niego był taki,że kierunek popieram.

    Z moich doświadczeń wynika,że raczej ani szczytu, a ni dołka nie da się wyznaczyć przed jego ustanowieniem.

    2
       1. Luto

        Ogólnie to słabo. Długoterminowa linia trendu wzrostowego złamana. Próba powrotu na dzień dzisiejszy nieudana. Oby to nie skończyło się jak na pgnigu… ciekawe po ile wtedy by były Kęty i Dom? No i play

        1
 9. toya

  @wojciech.bialek

  “Proponuję zakładać, że podobne scenariusze rozegrają się w innych krajach świata. Oczywiście może tak się nie stać, ale wymagałoby założenia, że politycy w tych krajach okażą się mniej kompetentni niż chińscy komuniści.”

  Tutaj jest pies pogrzebany. Politycy politykami – spoleczenstwo nie okaze sie tak samo zdyspylinowane.

  Mam przyklad z dzisiaj. Wspolpracuje z ludzmi z banku w Mediolanie. Mielismy dzisiaj cotygodniego conf-calla. I tak – maja kwarantanne, nie moga chodzic do biura, obowiazkowo praca zdalna, dzieci nie chodza do szkoly. I co? W trakcie conf calla bylo jakos glosno, chaotycznie itp. Pytam o co chodzi, a oni, ze skoro nie moga byc biurze to przeciez nie beda siedziec samotnie w domu (sic!) Wiec zrobili sobie domowy co-working! I z duma mowia: “wszyscy jestesmy tu razem, dzieci odrabiaja lekcje wspolnie bo maja zadania na maila, a my sobie razem pracujemy”.

  Tak wiec sciezki europejskie wychodzenia z epidemii moga wygladac zgola inaczej 🙂

  5
 10. bartek

  Wojtku

  To juz wiemy dlaczego mamy to co mamy na rynkach i powiina byc Twoja errata do wpisu, gdyż:

  WHO: koronawirus nie zniknie latem jak grypa
  PAP – Biznes
  6 mar 2020, 18:25

  6.03.2020, Genewa (PAP/media) – Wiara w to, że koronawirus “po prostu zniknie latem tak jak grypa” jest “fałszywą nadzieją” – ocenił czołowy ekspert Światowej Organizacji Zdrowia (WHO) ds. sytuacji nadzwyczajnych, dr Mike Ryan, podczas piątkowej konferencji prasowej w Genewie.

  https://stooq.pl/n/?f=1340586

  5
 11. Luto

  Czy jak pierwszy raz pojawiała się zaraza nie łapalismy 3333 na s&p.? Pierwsze harami na tygodniówce. Chiny zakazują S oraz dodruk. Pojawia się myśl -zaraza opanowana. Nowy szczyt . Zaraza poza Chiński. Drugie harami na tygodniówce i nokaut L. Coś w liczbach ukrytego jest. Magia 😉

  2
 12. Luto

  Jeszcze ta zachęta do ZUS. Ostatnie spadki wtedy nie straszne.
  6.03.2020, Bukowina (PAP) – Polski Fundusz Rozwoju szacuje, że po likwidacji OFE do Funduszu Rezerwy Demograficznej (FRD) trafi około 20 mld zł nowych środków – powiedział prezes PFR Paweł Borys.

  “Jeśli założymy, że po likwidacji OFE do ZUS-u trafi 20 proc. środków, to aktywa Funduszu Rezerwy Demograficznej wzrosną z obecnych 60 mld zł do około 80 mld zł” – powiedział dziennikarzom prezes.

  Dodał, że tymi środkami FRD będzie zarządzał PFR TFI.

  Borys zapowiedział, że zmieni się struktura tych aktywów. Zgodnie z polityką inwestycyjną, do połowy tych aktywów może być lokowane w bezpieczne instrumenty, do 40 proc. w akcje, do 10-15 proc. w produkty alternatywne.

  “Naszym celem będzie zarządzanie portfelowe spółkami. Nie jest naszym celem przejmowanie kontroli nad spółkami prywatnymi” – powiedział.

  Zgodnie z projektem ustawy likwidującej OFE, którą kilka dni temu przyjął Sejm, PFR TFI zarządzanie środkami przejmie w IV kwartale.

  Zgodnie z projektem ustawy, osoby posiadające pieniądze w OFE muszą zdecydować, czy zostaną one przekazane na Indywidualne Konto Emerytalne (IKE), czy też trafią do ZUS-u.

  Borys zwrócił uwagę, że osoby, które zdecydują się na przeniesienie z OFE do ZUS-u, będą miały wyliczane swoje aktywa na podstawie wyceny rynkowej z kwietnia 2019 roku, co oznacza, że ostatnie spadki na giełdach ich nie dotknęły. (PAP Biznes)

  pr/ asa/

  3
 13. Luto

  To co dziś tylko Play na plusie 😉 i każdego dnia na zielono od mojego wpisu. Niestety dziś go porzuciłem. W bessie dłużej jak 2 3 dni akcji nie trzymam. Taką zasadę dostałem kiedyś od starego weterana i się jjej trzymam 😉

  1
 14. billy_the_kangoor

  “””””Guy Fawkes 6 marca 2020 o 15:08
  @Dociekliwy, @007, @Billy, @Lord Mac Erson
  A co byście powiedzieli my Friendowie na taką numerację?”””
  @Guy
  mi się ta numeracja podoba. Z taką dygresją, iż niezależnie od Ciebie rysowane kreski (bez numeracji) wyszły u mnie podobnie, a to oznacza, że będzie wyżej albo sporo niżej.
  Obstawiam Variant #2 🙂 z tego względu, iż spółki widzę po zakończeniu spadków w przybliżeniu tak:
  1) AAPL —–> 150 USD
  2) BANK OF AMERICA —–> 16 USD
  3) BOEING —–> 135 USD
  4) CAT ——-> 90 USD
  5) LENNAR ——> 40 USD
  c.d.n.
  b_t_b

 15. mac-erson

  Koncepcja dotycząca WIG-u:

  http://www.adammus.pl/gielda/wig2020.jpg

  Znalazłem pewne podobieństwo dwóch całych przebiegów Wig-u w naszej historii – odpowiadające punkty oznaczyłem poziomymi liniami twgo samego koloru. Widać też końcówkę struktury trzeciego cyklu 1991-1992r.
  Względem tej koncepcji zakończymy spadki gdzieś w przedziale oznaczonym na wykresie kwadratem w kwietniu-maju.
  Zgodnie z zasadą zmienności fala hossy 2020-2021 powinna być podobna do tej z 1993r. czyli krótka, dynamiczna i treściwa.

  1
  1. red.007

   @mac-erson
   Dzięki.
   No zgrabnie to wygląda.
   Ja na analogiach się nie opieram.
   Pytałeś ostatnio jak oznaczyć jak spadniemy poniżej 2016r.
   Napisałem,że po co oznaczać jak nie powinniśmy poniżej spaść.
   W krótkim terminie widzę zejście W20 poniżej 28 lutego,o tym już pisałem,bez zejścia poniżej 1665,potem solidny wzrost.
   W krótkim terminie widzę spadek USD/PLN poniżej dzisiejszego dna,bez przebicia czerwca,potem solidny wzrost.
   Jest sprzeczność,bo przyszły wzrost giełdy i dolara,no ale skoro ostatnimi czasy spadają giełdy i dolar,to już nic mnie nie dziwi.

   2
   1. mac-erson

    Ja w sumie doszedłem do wniosku, że ten poziom 1650 wcale nie jest, aż tak istotny biorąc pod uwagę 50pkt. rocznie dywidendowego dyskonta może się przydarzyć dołek poniżej 2016r. co wcale nie zmieni jakoś szczególnie średnioterminowego nastawienia a może to być pułapka zastawiona na niedźwiedzie (podaż długoterminowych pod dołkiem i zebranie).

  2. dociekliwy54

   @mac-erson
   Ja również dziękuję. Trudno mi odnieść się do rysunku, może coś w tym jest?
   Z mojego doświadczenia wynika,że nie można się zbytnio przywiązywać do koncepcji (i projekcji:)).
   Rynki oprócz ceny w czasie mają takie cechy jak: zmienność, trendowość, momentum, powrót do średniej,czasem wsparcia i opory. Lepiej chyba korzystać z tych mniej oczywistych cech i reagować na sygnały.
   @red.007
   No właśnie ta sprzeczność USDPLN i WIG20.
   Sprzeczności by nie było, gdyby czerwiec-październik 2019 uznać za dokończone “C”.
   Byłoby to 50% “A”, czyli ZZ załamany(38-62%). Kolejny ruch powinien go znieść o co najmniej 78,6% i tak jest.
   Pozdrawiam i proszę się zbytnio nie sugerować.

   1. mac-erson

    @Dociekliwy
    Zgadza się, każdy przypadek rynek narysuje po swojemu. Nie mniej cały czas staram się znaleźć jakieś światełko w tunelu, analogię bo w końcu spadki nie będą wieczne i czuję, że jeszcze w tym roku nasz rynek pozytywnie zaskoczy a sprężyna coraz bardziej się napręża.
    Z drugiej strony na tak rozchwianym emocjonalnie rynku pomyłka może drogo kosztować i szukam jakiegoś punktu zaczepienia.

  3. podczaszy1

   Prezentowałem tu dawno temu/ 2-3 lata/ koncepcję następującą: cykl 1991-2000, potem X- 2000-2003 i następny podobny cykl- 2003-2018. Inaczej mówiąc trójka, X, trójka. Trójki w zasadzie identyczne. I teraz najważniejsze. Czy myślisz,że potrzebna jest jeszcze jedna trójka? Toż toby była jakaś “piramida’?
   Tylko wówczas miałoby sens to co ładnie narysowałeś. Jeśli zrozumiesz to co napisałem to zrozumiesz dlaczego już tak dawno użyłem hasła:KONIEC BALU PANNO LALU.
   Jest jeszcze jedna koncepcja, ale rezultat jest taki sam.

 16. raksz

  Spostrzeżenie Pana Wojciecha o zwrocie bez dystrybucji , w trakcie dzisiejszej Loży Parkietu, jest być może kluczem do do oceny zachowania rynków w perspektywie najbliższych paru kwartałów. Cykle koniunkturalne naciągane są do granic przyzwoitości, a udane próby wpływania na ich przebieg są bezwzględnie wykorzystywane. Pytanie główne na najbliższe tygodnie: czy nastąpi w końcu zwrot inflacyjny ? Jeśli tak, to spółki surowcowe i utilities powinny być bardzo ciekawym celem inwestycyjnym. Zwłaszcza biorąc pod uwagę ich obecne wyceny i negatywny sentyment do nich. BTW: czy ktoś wie czy pan Stoieipatrze jest nadal aktywny w necie?

  3
  1. Guy Fawkes

   //Spostrzeżenie Pana Wojciecha o zwrocie bez dystrybucji , w trakcie dzisiejszej Loży…//

   Ja się z tym nie zgadzam.

   Pan Wojtek ładnie powiedział o Natalie Portman, że zamachała skrzydełkami (to i tak zdaje się dublerka), tzn o czarnym łabędziu, ale takie tłumaczenie spadku się nie liczy, bo ktoś nie zdążył sprzedać, jest słabe.

   Liczy się to, co widać. Nawet jak znamy jakichś grubasów, to nie znaczy, że na świecie nie ma grubasów jeszcze grubszych, a może i najgrubszych.
   https://images.fineartamerica.com/images/artworkimages/mediumlarge/1/2-black-swan-vickie-arentz.jpg

   1
 17. Guy Fawkes

  @Lord Mac Erson

  Trudno zacząć ten rysunek od dołu, bo jest za dużo możliwości.
  Dlatego zacząłem od góry, co ma sens, choć nie jest to jedyny sposób.

  Pooglądaj sobie milordzie, zwróć uwagę, jak cała ostatnia sekwencja słabnie i jak odpada(!!) od kreski. A pan Wojtek mówi, że ktoś zapomniał zrobić dystrybucji. No jasne:)))

  Kwiecień, maj mi odpowiada, ale żadnej wielkiej hossy nie przewiduję. Podczas gdy usiaki wyjdą na podwójny szczyt, my zrobimy ruch powrotny do kanału (czwórka?), no ale dobra psu i mucha, tak czy nie?

  1
 18. Guy Fawkes

  @Panowie

  Czy ktoś policzył ile będą kosztowały banki kredyty frankowe?
  Czy ktoś policzył ile będzie kosztowała energetykę neutralność klimatyczna?
  Czy ktoś policzył ile będzie kosztowała miedź, jak nastąpi kryzys?

  Myślę, że spokojnie możemy liczyć na spadek o wysokość kanału.
  https://invst.ly/q1f-j
  …o ile nie na spadek do 20 000. A co ki tam, dorysuję żółtą strefę.:))
  https://invst.ly/q1g0k

  2
 19. sumadartson

  Z punktu widzenia zamykacza shortkoni w okolicy dzisiejszych minimów, przebieg sesji na NYSE wygląda bajecznie.
  Wyhamowanie spadków białą świecą z długawym dolnym cieniem na S&P500 z punktu widzenia kupowacza upadłych, acz wartościowych dzięki temu papierów z wig20 wygląda jeszcze bajeczniej.
  Jeśli poniedziałek przyniósłby wzrosty, to chwała Mistrzowi za zaprezentowanie analogii zachowania się wig z podobnymi zwałami indexu z przeszłości.
  Te ostatnie projekcje w połączeniu z chciwością mojej białogłowy były głównym sprawcą porzucenia shortkoni.
  Jeśli w poniedziałek jankeski koń podniesie łeb i nasze nieco wartościowsze spłóczyny podskoczą, to zainwestuję w szczerozłoty kolczyk dla białogłowy a naszego Mistrza awansuję niechybnie na ARCYMISTRZA.

  4
  1. mac-erson

   Wider wszystko jest możliwe tylko podaj mi jakiekolwiek argumenty za takim scenariuszem oczywiście poza kontrariańskim podejściem do moich projekcji 😉
   Fed już mówi o kolejnej 75 obniżce stóp.
   Tak mocne obniżki były w ostanitm czasie tylko pod koniec 2008 i 2001r.

   To co się dzieje obecnie będzie miało poważne reperkusje gospodarcze na całym świecie. I dopiero skalę zobaczymy wiosną jak zaczną być pokazywane wyniki za 1 kwartał.
   Siadła totalnie branża transportowa, turystyczna, rozrywkowa (imprezy masowe), targi poodwoływane w marcu i kwietniu w Europie gdzie przecież buduje się nowe kontrakty we wszystkich branżach. W wielu branżach brakuje komponentów do wytwarzania ze względu na przerwane łańcuchy dostaw z Chin.
   Cały czas niewiadomą jest dalszy rozwój Wirusa we Włoszech, Francji, Niemczech…
   Moim zdaniem możliwe są tylko dwa warianty w PL:
   – dalsze spadki (nowe dołki)
   – horyzont 1750-1900 i potem dokończenie spadków

   2
   1. wider_swider

    Jedyny argument to rozliczenie shortów na wyższych poziomach. Ja też uważam że będzie jeszcze niżej, ale między koroną, która jest już powszechnie znana, a fatalnym wynikami spółek jest czas by zmnieszyc straty z shortów na obecnej serii i ładować je na następnej.
    Inna sprawa, że na spółki z w20 to ja nie widzę żadnego wpływu tej epidemii.

 20. mac-erson

  Decyzja zapadła po dwóch najgorętszych tygodniach w mojej historii czas na odpoczynek.
  W kolejnym tygodniu lecę na szusowanie na desce do Czech (szykowaliśmy się na Alpy ale w tym roku nic z tego, mam nadzieję, że nie przywiozę Korony). Odpuszczam najbliższe zgadywanki i ruchy rynkowe pełna regeneracje ciała i duszy potrzebna. Wszystko mi jedno co zrobi rynek. Powyżej 1900 szukam S, w okolicach dołka 2016r. L ale to chyba dopiero w kolejnych tygodniach.
  Powodzenia chłopaki (i “Carrie”) i miejcie oczy i intuicję otwartą 🙂

  3
 21. Guy Fawkes

  @Lord Mac Erson

  Im dłużej patrzę na ten wykres, tym bardziej widzę skończoną piątkę.
  Są na wykresie trzy hossy, każda słabsza od poprzedniej, ostatnia w wachlarzu, dochodząca do podwójnego szczytu.
  Nie dlatego, że zaraziłem się od Carrie koronawirusem katastrofizmu, bo już to kiedyś rysowałem.

  Nie dziwota, że wypadamy z dużego kanału – skończyliśmy nasz duży cykl 1-2-3-4-5. Jako protektorat Rzeszy już tylko relatywnie słabniemy.
  W pierwszych latach było jeszcze normalnie na koralikach – dopalaczach. Ale z czasem wykres pokazuje różnice w marżach firm Rzeszy i lokalnych na oddanym rynku. Różnica między metropolią i peryferią. Ostatnia 10 – letnia fala jest załamana, minimalny wymiar kary: 20 000. Wracamy do punktu wyjścia.

  Obecnie walka o demokrację i praworządność polega na tym, jakie będzie nasze miejsce startowe do następnego dużego cyklu, miejsce w łańcuchu wartości.

  System – świat się resetuje, wchodzimy w dużą bessę.

  1
 22. Guy Fawkes

  @007

  Wzrost ojrodolara będzie do czasu, aż FED wyczerpie całą amunicję (w relacji do Ojropy). Nie sądzę, żeby to trwało dłużej niż do 28-29 April, kiedy jest kolejne posiedzenie FOMC.
  No chyba, że usiaki nie poradzą sobie z jakąś nową kontrzarazą.

  2
 23. Guy Fawkes

  @Carrie, @007

  Jest też druga strona zagadnienia ojro.

  Załóżmy, że ojro zona nie wytrzyma kryzysu, że Niemcy ”już drukują markę ird.

  No to przecież Deutsche Mark będzie kontynuatorką ojro, tylko znacznie droższą, oder?
  Przecież DM nie spadnie z nieba, tylko nabędą je dotychczasowi inhaberzy ojro w drodze wymiany.
  Also kurs DM wystrzeli z obecnego wykresu ojro hoch.

  https://www.youtube.com/watch?v=1ELjttkTKug

 24. datik

  Pozycje krótkie na GPW:
  KGH – Marshall zwiększył zaangażowanie do 0,6; na potencjalnym dołku ???
  DNP – pojawiła się druga firma z krótką sprzedażą; przeczytali moje wpisy ?:)

  Obroty na W20:
  ( niestety nie zapisywałem a na stooq historycznie tylko wolumeny są, w tym przypadku bezwartościowe bo np. TPE a z drugiej strony PEO czy CDR; można gdzieś znaleźć wartości obrotów ?)

  Bardzo duże były 28.02 i to sugerowało odbicie. Też duże choć nieco mniejsze były 03.03. Między ekstremami prawie 10% różnicy. Potem spadek. Wczoraj już takie duże nie były więc sądzę, że owszem odbicie może być ale zakładam, że mniejsze niż po 28-ym. Być może szeroki boczniak jak wyżej pisał Guy ale niepokoi mnie to zwiększenie pozycji krótkiej na KGH. Oczywiście w jakimś średnim terminie jakieś stosowne odbicie musi być 🙂

 25. podczaszy1

  Zauważam,że coraz więcej osób zaczyna rozumieć moje hasło KONIEC BALU PANNO LALU. No, ale nie dziwota jak teraz zaczynają poprawnie rysować długoterminowy indeks wig i wig-20. Jak znam życie to jak się rynek uspokoi zapomną o haśle i pojawia się nowe koncepcje hossy. 🙂

  2
 26. noob

  Sawa 6 marca 2020 o 12:02Odpowiedz
  Napisałam to co będzie, powtórzę po raz 4 i ostatni:
  24 lutego 2020 rozpoczął się KRACH. Nie korekta, nie bessa, tylko KRACH poważniejszy od tego z 2008-09.
  Liczyłam na rzeczową polemikę, zamiast tego kpiny, szyderstwo, że to przez Piniora itp. No cóż „taki mamy klimat”

  Nie no,jak Pani tak napisała to dziwna sprawa z nietraktowaniem powazne, tez sie dziwie;-).Zapewne identyczna sprawa z moim 4070 na sp.Widze jakas zmowe z prababka działajaca pod przykrywka i kryptonimem”złoty nocnik”.
  Czekamy na dołki ponizej ostatniej bessy.A cos blizej koszuli ,1szy cel 3336 magnesem i wyzej 4070.Moze byc walniecie w doł,normalna rzecz;-) ale jak Wy wiecie,fiu fiu.Niby dorosli ludzie….dramat.

  1
 27. makler69

  Czy ja dobrze widzę? Gospodarz przewiduje datę końca koronawirusa w Wuham? Z całym szacunkiem, ale gorszych bzdur to nie czytałem dawno. Można spierać się czy Pana analizy na podstawie danych historycznych mają sens, a w zasadzie łatwo sprawdzić skuteczność tych analiz i jest raczej niewielka. No, ale analizowanie daty końca epidemii, toż Panie Wojciechu przebił Pan wszystko, co do tej pory czytałem. Czas chyba zmienić zajęcie. Pozdrawia i życzę wytrwałości czytającym 🙂

  9
  1. tinley

   Większosc przepowiadaczy przyszłości (chyba nikt) nie szacuje w swych analizach takiego zjawiska jak fala wtórna epidemii która często jest znacznie bardziej dewastujaca niż pierwsza – i dotyka szczególnie te populacje które w pierwszej się uchowały. Ten rok dla rynków może byc stracony – kto zaspał na obligacjach to za głupotę zarobił. Kto zrotował do akcji – stracił. W tym roku wirusa chyba nie pożegnamy. W Chinach znów podnosi głowę.
   ps. Tyle razy pisano że Gospodarz robi projekcje a nie analizy i opinie.

   2
  2. Guy Fawkes

   Niewykluczone, że w tej sprawie pan Wojtek sławnego Heglowskiego ukąszenia: jak rzeczywistość nie zgadza się z wykresem krzywej (z teorią), tym gorzej dla rzeczywistości.:))

   Zaraza atakuje ostatnio na południowej półkuli, gdzie jest lato.

   Taki militarny wirus pełni rolę deglobalizacyjną, destrukcji łańcuchów wytwórczych i licho wie, czy do lata wygaśnie.

   1
 28. Guy Fawkes

  @Dociekliwy

  Mam jeszcze jedną kreskę, coś w rodzaju linii równowagi czy jak to się nazywa.
  Wyszła mi z wykresu, kiedy zastanawiałem się nad zasięgiem ewentualnego spadku. Ale potem obliczyłem, że jest to linia przyrastająca około 8% rocznie, czyli chyba tyle, ile daje średnio DJ w długim okresie, oder? Czarna.

  https://invst.ly/q1mqg

  Myślę, że odpowiednikiem na WIG20 byłby poziom 1300, a na WIG-u 42 – 43 000.
  Może Carrie się pofatyguje i sprawdzi, czy taki poziom nie wynika czasami z P&F. Nie ma krachów, czyli przypadków, są tylko znaki.

  //Jeśli … coś wygląda na przypadkowe, to znaczy, że tak zostało zaplanowane.//

  Sam się dziwię swojej psymie, trochę to jest … niezwykłe. Czy dałem się wkręcić Carrie?
  Postaram się komentować tylko weekendami, bo rynek jest emocjonalny i można nawygadywać wiele głupstw.:))

  1
    1. mac-erson

     @Sir Guy
     Moim zdaniem Usiaki nie wybronią tej linii, czekam na 2gą falę paniki gdzie zajedzie W20 i Wig to zobaczymy. Podobnie jak Ty oczekuję na poziom Wigu 42-44 a odpowiednik Wig20 zależy od zachowania średniaków ale wychodzi mi poniżej dołka 2016r. czyli ponizej 1650 (wówczas coś w rodzaju paniki inwestorów długoterminowych).
     Będzie się działo w marcu-kwietniu nie mam wątpliwości a zwroty też będą niespodziewane i zyskowne.
     Ale ja już na walizkach za chwilę wyjazd tak więc umysł zaburzony bieżącymi wydarzeniami i wizją śnieżną “z górki na pazurki” 😉

     1
   1. Idmmaximus

    Cebeerxx

    Dziwne, że każdy twój wpis to atak na Wojtka takie trolowe zachowanie. Jeżeli uważasz ,że blog nic nie wnosi to po co go czytasz? A jeżeli uważasz , że należy robić odwrotnie niż napisane teksy na blogu to by oznaczało, że jednak coś wnosi i nie warto go krytykować …

    11
 29. cebeerxx

  Jak to nie wnosi? Oczywiście że wnosi. Celowo czy podprogowo zachęca kolejnych gimbusów do przynoszenia kasy na polskiego banana, mamiąc ich od lat wizjami hossy. Uważasz kolego, że jest to miejsce, gdzie można wyłącznie bić pokłony przed Wojciechem Białkiem, mimo jego katastrofalnej skuteczności w projekcjach/prognozach, czy jak to sobie chcesz nazywać?

  10
  1. Idmmaximus

   Uważam , że osoba nie mające pojęcia o inwestowaniu tu nie zagląda pewniej takowe osoby pojawią się szybciej na,forum bankiera niż tu co więcej większość projekcji nie,dotyczy poszczególnych spółek więc i tak wybór należy wylącznie do kupującego ……co więcej uważam, że osoby bez doświadczenia nawet by nie skumały sensu projekcji Wojtka ….

 30. Guy Fawkes

  @007

  Carrie może mieć długoterminowo rackę z tym ojro.
  Gdyby Rzesza w czasach normalnych przeprowadziła aksamitny rozwów ojro zony, to ja bym miał rację – DM jako kontynuator ojro mogłoby zdrożeć. Ale w kryzysie tak nie będzie.

  Czym jest ojro?
  Ojro to jest fundament niemieckiego narodowego socjalizmu v.2 (gospodarzej), który polega na tym, żeby zapewnić stały zbyt niemieckiej gospodarce. Ojro to boa dusiciej, który oplata gospodarki bananowe zachodniej Ojropy. One już są uduszone, ale EBC jeszcze dostarcza zwłokom tlenu, żeby podtrzymać szaleństwo niemieckiej produktywności.

  To jest socjalizm, niemiecki narodowy socjalizm v.2 realizujący cele wojenne metodami quasi pokojowymi, który prowadzi znowu do tragedii Europy.

  Niemcy – szaleńcy radosnej wojny i paranoicznego produktywizmu w jednym państwie, to jest zawsze zguba Europy. Europa (Cywilizacja) nie przetrwa , jeśli przetrwa zjednoczona Rzesza niemiecka.

  A co do naszych baranów, to w nadchodzącym tygodniu ojro powinno się wreszcie skorygować, oder? EBC będzie sobie obcinał stopy, raczej stópki. USD/PLN doszedł do kreski dawnej uznanej, gdzie się kupuje.
  http://fxpro.ctrader.com/c/zQqxn

  4
 31. sumadartson

  @ wider_swider 7 marca 2020 o 00:21

  sumadartson, na jakim poziomie będziesz ponownie dosiadał shortkoni ?

  Odpowiadam uprzejmie: Figlarz z Waszmości nie lada jaki. Pytasz mnie o odnowienie zamkniętych shortów
  a poniżej rysujesz wig20 z projekcją zielonej dzidy w kosmosa.
  Jestem pomiędzy młotem(Kondratiew, Elliott) a kowadłem(projekcje Arcymistrza i zielona dzida Waszmości).
  Są takie dni gdy “to wiem, że nic nie wiem”, cytując klasyka.
  Bracia Starsi dziś z hukiem przebili w dół sk200, ale jednocześnie dotarli do wsparcia wyznaczonego przez roczne minima indexu TA-35.
  Ja nie wyznaczam z góry jakichś poziomów o/z pozycji kontraktowych. “Giełdowy ranek budzi mnie ze snu” nowymi poziomami globalnych koni, i wtedy z reguły co nieco wiem nt. dalszego swojego losu.
  Zadanie na jutro to dopasować projekcje i oczekiwania tak Znamienitych Towarzyszy forum do moich wizji z ostatniego miesiąca.
  A jako że teoria Kondratiewa poparta teorią fal Elliotta dała mi przez ostatnie 2,5 tygodnia tęgą fortunę na shortkoniach, skłaniam się do bezzwłocznego znów dosiadania shortkoni, gdy tylko tu obecnych Waszmościów
  prognozy spalą na panewce.
  Wiązałem duże ‘nadzieje’, z wojną turecko-ruską. Jednak garstka ruskich najemników kilkoma rakietkami wybiła z głowy wojnę tureckiej potędze. Myślę jednak że to może rozochocić naszych “braci rusów” do powtórzenia tego sukcesu na Ukrainie.

  1
 32. bartek

  Własnie przeczytałem z archivum X 2019/09:

  “Podsumowanie: ceny akcji na rynkach wschodzących są obecnie tak nisko względem S&P 500 jak w styczniu 2016 w dołku poprzedniej cyklicznej bessy na EM (w tym i na GPW). Analiza historii relacji pomiędzy poziomi cen akcji na EM i w USA sugeruje, że powinniśmy się zbliżać do skrajnego poziomu przewagi USA nad EM, ale ciągle – chyba – brak jeszcze wydarzenia, które można by uznać za impuls zmieniający globalny kierunek przepływu kapitału na następne lata.”

  https://wojciechbialek.pl/2019/09/niepokojacy-wykres.html

  wiec EM powinny byc akumulowane gdyz cytujac klasyka:

  The coronavirus panic is dumb
  https://twitter.com/elonmusk/status/1236029449042198528

  PS: byc moze jest jakis org spectre a la filmy 007 ktore to wyreżyserowala i sie oblowila :))) – ale reakcja jest spolecenstw jest super glupia

  3
  1. Guy Fawkes

   Ale jak giełdy EM i DM spadną zgodnie i równo, np. o 20%, to w sile relatywnej EM/DM może się nic nie zmienić i dalej akcje EM będą atrakcyjne, oder?
   Za to akumulatorzy mogą zostać skonsternowani.

   Wstrząśnięci nie zmieszani, a propos 007.:))

   1
   1. bartek

    @guy

    podpowiedzi nalezy szukac w chinach na Shanghai Composite Index
    https://stooq.pl/q/?s=^shc&c=1y&t=l&a=lg&b=1

    rynki moga zejsc -20% – casus 1987 i so what?

    homosapiens to małpki, i nalezy zrozumiec psyche. Wiec rynki beda trzepane jeszcze chwile (do kca marca)

    przezylem marzec 2009 i wiem ze trzeba byc kontrarianem

    1
     1. bartek

      To nie sądy to fakty;)

      najprostsza (dla mass) ksiazka w temacie ponizej – zauwaz pls ze Scientific Revolution to dopiero 500 lat – wiec jestesmy prymitywwami stad reakcja taka a nie inna ….

      Sapiens: A Brief History of Humankind

      history of Sapiens into four major parts:

      -The Cognitive Revolution (c. 70,000 BCE, when Sapiens evolved imagination).
      -The Agricultural Revolution (c. 10,000 BCE, the development of agriculture).
      -The unification of humankind (the gradual consolidation of human political organisations towards one global empire).
      -The Scientific Revolution (c. 1500 CE, the emergence of objective science).

      https://en.wikipedia.org/wiki/Sapiens:_A_Brief_History_of_Humankind

 33. Guy Fawkes

  @Sumadartson

  // Jednak garstka ruskich najemników kilkoma rakietkami wybiła z głowy wojnę tureckiej potędze.//

  No nie przesadzajmy z tą turecką potencją, come on!
  Te wszystkie operetki, które pozostały po dawnych bliskowschodnich imperiach, to ch.. d… i kamieni kupa, tyle że Erdogan ma jakieś czasowe plenipotencje z podstolika Near East.

   1. macarek

    Grekom dano na chwilę taką szansę po I wojnie i nie wyszło.
    Potem demografia jest bezlitosna. W samym Kontantynopolu jest ich więcej niż w całej Grecji wszystkich obywateli.
    Pytanie bardziej realne – kiedy znów tamci podejdą pod Wiedeń.

    https://www.google.com/imgres?imgurl=http%3A%2F%2Fumich.edu%2F~csfound%2F545%2F1998%2Fzgocmen%2Fasli%2FGraph32.gif&imgrefurl=http%3A%2F%2Fumich.edu%2F~csfound%2F545%2F1998%2Fzgocmen%2Fasli%2Fchap03.htm&tbnid=3WheqNcUj9HaBM&vet=12ahUKEwiXn8iK7YroAhVPvioKHXkzCdUQMyg4egQIARB1..i&docid=V7NOeJhLoUchxM&w=674&h=440&q=greece%20v%20turkey%20population%20graph&ved=2ahUKEwiXn8iK7YroAhVPvioKHXkzCdUQMyg4egQIARB1

    2
 34. Guy Fawkes

  //Your problem is you spent your whole life thinking there are rules. There aren’t. We used to be gorillas. All we had was what we could take and defend.//

  No przecież powiedziałem, że nie powinno się sądów o sobie generalizować.:))

  Ty tego może nie pamiętasz, ale ja pamiętam, jak komunizm prezentował się jako ”naukowy”.

  To jest wyłącznie socjotechnika, generująca tzw, kompleks niższości i poczucie winy, potrzebne Fenicji do sprawowania władzy, jak ktoś ma blade pojęcie o nauce, to nie gada takich głupot.

  Ale ludożerka o nauce pojęcia nie ma, za to jest wytresowana w kulcie nauki. No pomyśl sam, żeby żądzić populacjami i je eksploatować, trzeba zburzyć ich naturalne hierarchie wartości, które dają im podmiotowość i siłę, a w to miejsce wprowadzić irracjonalny kult scjentystyczny, który rozbija relacje, deprawuje i poniża.

  500 lat trwa tresura, w czasie tych 500 lat pańszczyzna rzekomo oświeconej inteligencji urosła 4-5 razy, w porównaniu do pańszczyzny ciemnych rzekomo chłopów.

  W tym całym zamieszaniu chodzi wyłącznie o % składany – jedyny prawdziwy cud świata.

  Więc przestań mi opowiadać pierdoły, skoro nie masz pojęcia na czym d… jeździ.
  Jesteś dla mnie słabszy intelektualnie niż ustawa przewiduje dla fanów Radka Liszewskiego. Twoje zaklęcia nie robią na mnie wrażenia.

  Nie mam czasu.

  https://www.youtube.com/watch?v=qTI-OniHrOk

  4
  1. Guy Fawkes

   //pańszczyzna rzekomo oświeconej inteligencji urosła 4-5 razy, w porównaniu do pańszczyzny ciemnych rzekomo chłopów.//

   Ale to i tak stan przejściowy, bo system fenicki doprowadzi do całkowitego niewolnictwa globalnego ”oświecone” małpy.:))

   3
    1. mac-erson

     @Sir Guy
     Moje dochodzenie świata doprowadziło do wniosku, że ludzka rasa to hybryda wielu kosmicznych ras, które nas odwiedzały w przeszłości. Niektóre z tych nieprzyjaznych ras cały czas sterują ludzką rasą dla swoich niecnych celów, do tego ciemne moce. Podobnie z wieloma “bogami” o których można poczytać np. w Starym Tesmameńcie.
     Wniosek pozytywny coraz więcej ludzkich dusz budzi się z letargu i matrixa 🙂

     1
  2. bartek

   cytujac joe rogan’a: “thts a heavy one”

   biorac pod uwage Twoje wypowiedzi, fazy i zajawki plasują Ceibie rewolucja naukowa :)))

   dla przypomnienia:

   -The Cognitive Revolution (c. 70,000 BCE, when Sapiens evolved imagination).
   -The Agricultural Revolution (c. 10,000 BCE, the development of agriculture).
   -The unification of humankind (the gradual consolidation of human political organisations towards one global empire).
   -The Scientific Revolution (c. 1500 CE, the emergence of objective science).

    1. Guy Fawkes

     I to mi właśnie odpowiada, nienawidzę rewolucji, ani określenia ”naukowy”, jeszcze od czasu komuny.

     ”Rewolucja” i ”naukowy” dotyczą procesów rycia beretów ubogich w duchu nie w sensie ewangelicznym i rozmaitych pożytecznych idiotów w sensie leninowskim.:)))

 35. Guy Fawkes

  @Macarek

  //…demografia jest bezlitosna. W samym Kontantynopolu jest ich więcej niż w całej Grecji wszystkich obywateli.
  Pytanie bardziej realne – kiedy znów tamci podejdą pod Wiedeń.//

  No tak. I Grecja przypadkowo[sic!] w permanentnym kryzysie sekularnym.:))

  Desantowanie dżihadystów do Grecji to wojna hybrydowa (na razie) Turcji z Europą.

  1
  1. macarek

   Od dawna powtarzam, że Turcja to najgrozniejsze państwo w regionie. Jest postrzegane jako przyszły nowy kalifat. Jego demografia od 1 wojny urosła o 450%. Oni szukają lebensraum i marzą o odbudowie imperium. Dlatego sponsorowali ISIS, a teraz chronią ich w Idlibie. Mają 5 kolumnę w środku Europy, są państwem pivotalnym, cały czas kręcą sojuszami uzyskując korzyści i rosną po cichu czekając na okazję. Jak tylko US dadzą im wolna rękę to pójdą po Basrę i Trypolis. Łasym okiem spoglądają też na Ukrainę. Stąd pewnie rosyjski atak na Krym i interwencja w Syrii.

   1
   1. mrRobertson

    Rosja jest groźna do 2030 roku po tym roku dlugoterminowe trendu (surowce demografia zacofanie technologiczne ) osłabiają ją do takiego poziomu
    w ktorym można ją pomijac w rozgrywkach. Rosja o tym wie i jest swiadoma wiec bedzzie grożna wlasnie z tego powodu.

 36. Vittorio

  Nieważne są fakty, ważne jak się je postrzega. Na początkowym etapie rozwoju wirusa panika wydawała się wielu niewspółmierna do rzeczywistego zagrożenia i śmiertelności wywołanej wirusem. A teraz? A teraz wygląda to wszystko dość niepokojąco, panika może mieć swoje , jak bardzo paradoksalnie by to nie brzmiało, “zdrowe” i solidne podstawy. Czyli to nie jest panika a faktyczna próba zarządzania kryzysem stosując ekstraordynaryjne środki.
  Ot choćby ten artykuł:
  https://www.medonet.pl/koronawirus,chinscy-lekarze-badaja-pluca-pacjentow-z-koronawirusem–wyniki-sa-zatrwazajace,artykul,51594041.html – nie wiem jak Wy ale ja się z lekka zaniepokoiłem, więc z polecenia żony, która też czytała ten artykuł, zszedłem do piwnicy w poszukiwaniu 70% śliwowicy którą małżonka chciała użyć jako środek do odkażania.
  Na szczęście znalazłem spirytus bo użycie śliwowicy żeby nią odkażać ręce to jednak gruuuba przesada i marnotrawstwo, ale małżonka mogła sobie nie zdawać z tego faktu sprawy będąc kobietą. Tym niemniej zainspirowała mnie do idei odkażania śliwowicą, tyle że odkażanie będzie wewnętrzne a nie zewnętrzne. Dobrze że znalazłem te dwie zakurzone flaszeczki

  Powtórzę dwa słowa klucze do obecnej sytuacji: STRACH i HIBERNACJA aktywności gospodarczej. Gdzie to nas zaprowadzi globalnie i lokalnie, to już każdy oceni ryzyko realizacji negatywnych scenariuszy. Ja jestem zaskakiwany, ale tylko negatywnie przez media. Na przykład ten artykuł który załączyl Kolega Macarek o branży transportowej – hmm, no niby można było się domyślać że tu będzie cios, ale skala mnie absolutnie zaskoczyła.

  Pozdrawiam szczególnie serdecznie w dniu dzisiejszym nasze Panie Sawę i Carrie.
  I miłego popołudnia życzę wszystkim.
  Vittorio – aktualnie bez pozycji

  2
  1. macarek

   Tą hibernacji to wskazanie jak tak naprawdę ludzie mało potrzebują i ile jest tzn. fanaberii. Tylko to pewnie podobny szok jak w 2008 kiedy wszystko potem wróciło do poprzedniego stanu. I tu Pan Wojtek po mistrzowsku rozpisal scenariusz. Byłem wtedy w szoku bo po takim załamaniu nie spodziewałem się odbudowy.
   Teraz kluczowy jest stan choroby we Włoszech-tym śladem pójdzie reszta. Widać, iż śmiertelność jest wyższa z uwagi na stare społeczeństwo i służbę medyczną, która rozniosła wirusa po szpitalach.
   Europa ma też chłodną wiosnę….

   2
 37. Guy Fawkes

  @@

  Ostatnie 500 lat to budowanie antycywilizacji – sadzenie lasu, żeby ukryć w nim liść.

  Fyndamentem Cywilizacji jest fakt, że //…nie jesteś już niewolnikiem, lecz synem. Jeżeli zaś synem, to i dziedzicem z woli Bożej.//

  A fundamentem antycywilizacji jest bajka o małpach. Jesteś małpą, więc nie jesteś już wolny, jesteś niewolnikiem i nic ci się nie należy, twoja własność nie jest twoja i nie ma zasad, według których mógłbyś dojść swoich praw. Nie masz żadnych praw, małpo.

  I to jest właśnie ten liść fenicki.

  Fenicjanie dosłownie znaczy: czerwoni.:))
  https://www.churchmilitant.com/images/social_images/11-04-2019-Moloch@Colosseum.jpg

 38. Guy Fawkes

  @Lord Mac Erson

  //Moje dochodzenie świata doprowadziło do wniosku, że ludzka rasa to hybryda wielu kosmicznych ras…//

  Na litosierdzie Boże milordzie, kiedy wyrośniesz z tych bajek?

  To są fałszywe substytuty prawdziwej religii.
  Jesteś człowiekiem religijnym, ale pogubionym, chwytasz się jakichś tam erzatzów, come on!

  5
  1. mac-erson

   Zdecydowanie myślę odwrotnie, religie ogłupiają człowieka, aby ten służył nieczystym energiom.
   Tylko własne poszukiwania i zajerzenie do swojego wnętrza gdzie jest absolutnie wszystko.
   Pośrednicy i mieszacze nie potrzebni 😉

   3
 39. Guy Fawkes

  @Lord Mac Erson

  //Moim zdaniem Usiaki nie wybronią tej linii, czekam na 2gą falę paniki gdzie zajedzie W20 i Wig to zobaczymy. Podobnie jak Ty oczekuję na poziom Wigu 42-44 //

  Nie wybronią, Powellowi chodziło o to, żeby nie było jednorazowego crash’u o 30% I think.

  1
     1. macarek

      Też uważam, że mało ale co my wiemy o potencjalnych dalszych interwencjach? Jednak każdy ma nadzieję, że to przejściowe, a tymczasowo niskie stopy to jak kolejna dawka morfiny. Więc mogą równie dobrze zrobić powrót na szczyty dalej ignorując rzeczywistość

      2
      1. Guy Fawkes

       No ale ”tym razem jest inaczej”.

       //Włoski minister zdrowia: Czegoś takiego jeszcze w historii nie było.//
       https://fakty.interia.pl/raporty/raport-koronawirus-chiny/aktualnosci/news-koronawirus-we-wloszech-apele-w-telewizji-zostancie-w-domach,nId,4369723

       Ten minister ma oczywiście nikłą wiedzę historyczną, ale rzeczywiście w Europie i US może paść cały sytem medyczny.

       Nie wiem, czy na zachodzie można zbudować szpitał w tydzień, chyba nie?

       Ale nawet jężeli tak, to przecież teraz dyskonujemy recesję o niewiadomej skali, bo zaraza narasta.

       2
 40. Guy Fawkes

  @Lord Mac Erson

  //… religie ogłupiają człowieka…//

  Ooo, dzięki za komplement.:))
  W jaki ja bym musiał być mądry, gdybym nie był religijny? Strach się bać:)))

  //Tylko własne poszukiwania i zajerzenie do swojego wnętrza…//

  To jest odmiana tego ”małpiego” światpodglądu @bartka, w którym chodzi o dezintegrację więzi narodów mniej wartościowych i uniwersalizmu Cywilizacji.

  Już mówiłem milordzie co jest celem: bezbronność dużych populacji na zoperowanie pańszczyzną 5 razy większą i kredytem 350% PKB. A to jeszcze nie jest ostatnie słowo.

  Przecież nie chodzi o bzdury o kosmitach, come on!

  5
  1. Guy Fawkes

   .Jak człowiek cywilizowany może wierzyć w te fenickie emanatyzmy, kosmiczne hipostazy, magię i jeszcze na jednym wydechu deklarować naukowość?:)))))))))

   Emanacja – //w kosmogonii egipskiej i fenickiej, a także helleńskiej, sposób powstania i rozwoju wszechświata; proces wyłaniania się z pierwszej zasady (często utożsamianej z Bogiem) szeregu bytów tworzących całą rzeczywistość.//

   https://pl.wikipedia.org/wiki/Emanacja

   3
  2. Vittorio

   To jest bardzo ciekawe że na blogu dotyczącym inwestowania gros wypowiedzi Szanownego Kolegi dotyczy spraw religijnych, politycznych, geopolitycznych,geostrategicznych itp. Duża wiedza i erudycja stają za tymi wypowiedziami, a o wielu zdarzeniach i postaciach słyszę pierwszy raz i często z ciekawością sięgnę do odnośników. Tym niemniej nie mogę oprzeć się wrażeniu że te wypowiedzi są mocno zideologizowane, propagandowe i pod tezę, żeby nie powiedzieć że, ocierają się o tzw teorie spiskowe. Choć faktycznie wieloma zjawiskami można sterować ale często, wielokroć silniejsze, wynikające ze swojej dynamiki zjawiska społeczne nie są sterowalne. Podziwiam też pewność z jaką głosi Szanowny Kolega swoje poglądy – przecież jest tyle zmiennych które mogą spowodować że ogląd spraw się dzięki nim zmieni…Sam, obserwując świat, rozglądając się wokół, też mi przychodzą do głowy różne “ogólne teorie wszystkiego” tyle ze stopień złożenia świata obecnie, siła przyłożona do wektorów różnych zdarzeń i zjawisk zmusza mnie by się wstrzymywać z kategorycznymi opiniami bo, cytując klasyka, “wiem że nic nie wiem” lub inaczej ” głupim się urodziłem i głupi umrę”.
   Z szacunkiem
   Vittorio

   1
   1. Guy Fawkes

    Rzeczywistość jest złożona i wielopoziomowa, w ferworze dyskusji siłą rzeczy zajmujemy skrajne pozycje dla kontrastu.

    Ale zasadniczo nie ma przypadków, są tylko znaki, zwłaszcza w tak poważnych kwestiach jak pieniądz, pańszczyzna, kredyt itp.

    Nie uważam, że świat jest tu gdzie jest na skutek cudownego zbiegu okoliczności, albowiem wyznaję dwie zasady:

    1. Nie ma (nie należy mnożyć) bytów bez potrzeby. Entia non sunt multiplicanda praeter necessitatem.

    2. Ten uczynił, czyja korzyść. Is fecit, cui prodest.

    5
   2. Guy Fawkes

    //Choć faktycznie wieloma zjawiskami można sterować ale często, wielokroć silniejsze, wynikające ze swojej dynamiki zjawiska społeczne nie są sterowalne.//

    Kwestia wielkości kapitału, szanowny Kolego, do sterowania wielkimi zjawiskami potrzeba wielkiego kapitału.

    Każde zjawisko musi mieć proporcjonalną przyczynę:)))

    1
  3. mac-erson

   Taaa Sir nawet nie zdajesz sobie sprawy kto steruje Watykanem.
   Ale spoko myślę, że dowiesz się szybciej niż przypuszczasz. Internet robi swoje i już za długo nie pociągną.
   Kosmici byli są i będą. “bóg” Jechowa to najlepszy przykład.
   Nie sądzisz chyba, że Jezus ze wszechmiar miłosierny ma coś wspólnego z istotą zazdrosną, nawołującą do walk i mordów, nawołujących poddanych do cięzkiej pracy w pocie czoła, składania ofiar z ludzi i zwierząt i nie chcący pokazać swojego oblicza.

   1. mac-erson

    @Sir Guy
    Poczytaj sobie dokładniej o stygmatykach XX wieku. Wszyscy z Ojecm Pio na czele mówią o reikarnacji (wędrówce dusz) i innych cywilizacjach, nawet ukrywana 3 tajemnica Fatimska mówi o niechybnym spotkaniu ludzi z kosmitami. Oczywiście sprawy niewygodne dla kościoła jak zawsze zamiatane pod dywan 😉

    Świeżynka opublikowana dzisiaj (o Pio, reikarnacji, innych rasach):
    https://stooq.pl/q/?s=^shc&c=1y&t=c&a=lg&b=1

 41. Vittorio

  Przypomnę:
  https://biznes.interia.pl/gospodarka/news-ekonomista-markus-krall-euro-prowadzi-do-dewastacji-niemieck,nId,4208117

  Wyjatek :
  – Brak równowagi w niemieckim systemie finansowym wynika z dwóch czynników. Po pierwsze, poprzez zerowe odsetki od kredytów przedsiębiorstwa, które powinny zbankrutować, są sztucznie utrzymywane przy życiu. Zerowe stopy procentowe działają jak subwencja. Firmy nie muszą zarabiać na obsługę swoich kosztów kapitałowych. Dawno by splajtowały, gdyby musiały płacić normalne odsetki. Trwa to już od 10 lat. Przez to istnieje niewiarygodna liczba firm, które w normalnych warunkach podlegałyby rynkowej selekcji – tłumaczy ekonomista.

  – Ludwig Erhard (kanclerz RFN w latach 1963-1966 – PAP) powiedział kiedyś, że prawo upadłościowe jest komorą sercową gospodarki rynkowej. W Niemczech co roku upada mniej firm, niż powinno upaść. 15-18 proc. istniejących obecnie przedsiębiorstw powinno zbankrutować. Nie dzieje się tak poprzez zerowe oprocentowanie kredytów – wyjaśnia.

  – Drugi czynnik, odpowiadający za brak równowagi, to spadające dochody banków. Poprzez zerowe stopy procentowe nie zarabiają one już pieniędzy. Ukrywa się to przed akcjonariuszami poprzez rozmaite triki księgowe i uruchamianie rezerw. Ale rynek daje się oszukiwać do czasu. Brak dochodów jest coraz bardziej widoczny w bilansach. To jest też główny powód drastycznego spadku cen akcji banków – argumentuje Krall.

  Ekonomista jest jednak przekonany, że “zaległości” zostaną nadrobione.

  – W momencie kiedy dochody spadną na tyle, że banki znajdą się na minusie – a powinno do tego dojść pod koniec przyszłego roku – będziemy świadkami drastycznego ograniczenia dostępności kredytów, bo straty spowodują erozję funduszy własnych banków. Ich posiadanie jest warunkiem udzielania kredytów. Brak kredytów doprowadzi do fali bankructw niewydolnych, a następnie też zdrowych przedsiębiorstw. Spirala będzie się nakręcać – mówi menedżer.

  Jak przewiduje, efektem będzie masowe bezrobocie. Zaczną też upadać instytucje finansowe, gdyż firmy przestana spłacać kredyty. Europejski Bank Centralny będzie próbował sytuację ratować poprzez dodruk pieniędzy – bo państwa nie będą ich miały.

  – Bardzo szybko doprowadzi to do nagłego wzrostu ilości pieniędzy na rynku. Deflacja przerodzi się w inflację. Ilość gotówki potrzebna do ratowania banków i wykupywania złych kredytów będzie tak duża, że nie da się jej (inflacji) powstrzymać. Doprowadzi to do utraty oszczędności nie tylko u Niemców, ale wszystkich tych, którzy je ulokowali w euro. Spowoduje to wycofanie poparcia politycznego dla euro i kraje będą wracać do walut narodowych – prognozuje jeden z najbardziej uznanych w Niemczech ekspertów zajmujących się ryzykiem gospodarczym.

  Podsumowując, Markus Krall ponownie podkreśla, że zerowe stopy są niezbędne, żeby euro nie eksplodowało. Ale prowadzą do niszczenia systemu gospodarczego – utrzymywania przy życiu nieskutecznych firm oraz niszczenia dochodów banków i systemu finansowego.

  Czytaj więcej na https://biznes.interia.pl/gospodarka/news-ekonomista-markus-krall-euro-prowadzi-do-dewastacji-niemieck,nId,4208117#utm_source=paste&utm_medium=paste&utm_campaign=chrome

  4
  1. Guy Fawkes

   No to jest właśnie ten socjalizm, który doperowadzi do krachu i utraty oszczędności.

   Myśli szanowny Kolega, że my to wiemy, ale niemieccy (i wszyscy inni) ekonomiści tego nie wiedzą? No chyba tak nie jest. Chyba wiedzą to znacznie lepiej.

   Ale może o to chodzi, oder?

   2
 42. lis

  Witam,

  z końcem tygodnia i z początkiem kolejnego.

  Póki co krótkie dają zarobić solidnie.

  Ja pisałem wcześniej cały czas czekam na prawdziwe załamanie rynku, które może przyjdzie w końcu, ale tutaj oczywiście pewności jak nigdy nie ma, ale zawsze w grze jest taki scenariusz z mojej strony.

  Póki co ponad 70k za tydzień poprzedni, czekam niemiłosiernie na otworzenie się rynku po północy. Liczę na lukę, która przyczyni się do kolejnych dołków.

  https://zapodaj.net/d658d577906ee.jpg.html

 43. papatrader

  Osobiście uważam, że rynki w najbliższym tygodniu będą bronić obecnych dołków, ale po korekcie spodziewam się niższych poziomów na rynkach akcji. W tej chwili rynkami szarpią skrajnie pesymistyczne nastroje związane z wirusem, jedna pozytywna informacja może być przyczyna dynamicznej korekty. Jak będzie? Tego nikt z nas nie wie, dlatego obserwujmy wykresy i reagujmy dopiero po wygenerowaniu jakiś konkretnych sygnałów. Zgodnie z zasadą, że lepiej stracić okazję niż kapitał.
  Miniony tydzień był nieudany i w moim dzienniku pojawiło się kilka stratnych pozycji oraz jedna pozycja na FW20 zamknięta na stopie profitującym. W portfelu pozostała jedna otwarta pozycja długa na bawełnie, która zachowywała się wyraźnie silniej niż rynek.
  Zapraszam do obserwacji moich poczynań w dzienniku spekulanta http://www.papatraderdiary.pl . Jestem przekonany, że można z nich wyciągnąć wiele nauki, nie tylko dla początkujących spekulantów 😉 Moje zagrania nie są rekomendacjami w rozumieniu prawa.
  Pozdrawiam i życzę udanych inwestycji w nadchodzącym tygodniu.

  1. mrRobertson

   polecam spojrzec na USDJPY, po odbiciu w góre to 61% zniesienia byloby fajnym poziomem do S.
   Co do FW20 mozna bylo jak Pan pisał na swoim blogu spokojnie zamknac 100-120pkt wyzej, w koncu po takiej wyprzedazy nalezalo sie spodziewac tylko odbicia a nie poziomow 2100-2200 no ale wszyscy to juz teraz wiemy 😉
   Jesli rynek nie utrzyma obecnych poziomow to PKOBP odnowie L 27-28,00 zl
   Widziałem ze walczył Pan z S na zlocie, ja odpuscilem z S ponizej 1700, swoje S zamykalem z malym zyskiem, wole poczekac na jakies wybicie falszywe w gore badz w dół.
   Krótkoterminowo neutralnie jestem co do zlota ale jesli jutro zrobią poziom 1720 to S bedzie dobrym pomyslem, sam zrobie podobnie.
   OIL fajny poziom 31-32 $ moze dadza przy poglebieniu sie calego rynku.
   Jesli obronimy FW20 1700-1750 to oczekuje poziomow w okolicy 1900-1930 w ciagu tygodnia choc troszke paniczne sa komentarze, co do koronowirusa, sam jestem ciekaw jak zareagują juz w nocy rynki w USA.
   Z USDPLN przegralem zaklad z rynkiem bralem L 3.84 i 3.80,o czekiwalem podbicia w rejon 3,90-95 a teraz nie wiem czy nie bedzie ponizej 3,70.

   1
   1. papatrader

    co do USDJPY to rzeczywiście wygląda ciekawie. Generalnie wszystkie pary z USD mogą być ciekawymi opcjami w najbliższym czasie.
    Kabel też rysuje dość czytelne kształty 🙂
    Zobaczymy rano co rynek będzie kręcił.

    1. mac-erson

     Ja cały czas przyrównuję projekcje 2008 versus 2011r.
     Według października 2008 powiniśmy polecieć na 1400-1500 jednym ruchem.
     Wydaj mi się to mało prawdopodobne ale dołek byłby szybko za około 5-7 sesji. Poczekam z boku do końca tygodnia…
     Schemat tamtego zejścia w odpowiedniku dzisiaj:
     Poniedziałek – panika – zejście do 1600-1650 wtorek środa wzrost do 1720-1730, czwartek – następny poniedziałek dokończenie spadków do poziomu docelowego.

 44. Rafo

  @ wider_swider 7 marca 2020 o 01:19
  Co myślicie o podwójnym dnie i ruchu na 2000-2050 jako jego realizację pod pretekstem rozliczenia kontraktów L na wyższych poziomach?
  Nie miałbym nic przeciwko temu, ale dlaczego zakładasz że “grubasy” są na L-kach? Duzi inwestorzy otwierali raczej S-ki powyżej 2000 na FW20…
  Czy ja czegoś nie rozumiem?

  1. wider_swider

   Ja uważam, że grubi otwierają pozycje w obie strony i raz zgarniają zyski z ruchu w jednym, a następnie w drugim kierunku.
   Jeżeli np mamy rozpiętość wahań na danej serii między 2200 a 1700 to średnią mają na 1950 i ich zadaniem jest najpierw pojechać w jedną stronę by zamknąć pierwszą pozycję, a następnie w drugą by zamknąć drugą.

   2
 45. mac-erson

  Też wydaje mi się mało prawdopodobne aby grubasy były na L-kach.
  Podczas nagłego spadku leszcze (do których też się zaliczam) brali L-ki po 19.., 18.. korzystając z nadarzającej się “okazji”.
  Cały czas rósł LOP, myślę, że grubasy nie mając odpowiedniej płynności na akcjach chcąc opuścić rynek po prostu brali Ski.

  2
  1. mac-erson

   Dlatego pytałem się dwa razy czy Sumartson żartuje. Bardzo dziwne było przejście jego na drugą stronę rynku, gdy pisał o Grunwaldzie i US poniżej 2008r.. Ale tak jak mówisz wśród nas leszczyny najlepiej widać co się dzieje 😉

   1
   1. wider_swider

    Też byłem bardzo zaskoczony, ale i tak Go podziwiam bo bardzo długo utrzymał pozycję. Dla mnie to by było nieosiągalne.
    Nawet animetal, który sobie zażyczył 20% od szczytu tego nie utrzymał.

   1. fast_market

    Tylko czekać, aż w USA zaczną zamykać odwierty. Oni w ostatnim kryzysie już w 3 miesiące zaczęli reagować. (Baker Hugs Rigs count)

    Inna sprawa, że trochę firm z tego sektora pobankrutuje. Nie wiem jak teraz, ale tak. ok. 10 lat temu to z 17% wszystkich obligacji korporacyjnych wyemitował sektor naftowy.

    1
 46. Sawa

  Dziękuję za życzenia.

  “Ciekawe posty dotyczące spraw religijnych, politycznych, geopolitycznych, geostrategicznych itp.lubię takie. W czasie wojny, gdy nie patrzę na kreski mam czas na refleksje i na takie przemyślenia. Duża wiedza i erudycja stają za tymi wypowiedziami, a o wielu zdarzeniach i postaciach słyszę pierwszy raz i często z ciekawością sięgnę do odnośników. ”
  Proszę o więcej i z góry dziękuję.

  Pozdrawiam i miłego spania życzę.

   1. Guy Fawkes

    Jeżeli się potrafi rozpoznać odwrócenie na wielkim interwale, to się otwiera zabezpieczone pozycje zgondnie z nowym trendem i się na się na nic nie zwraca uwagi, żadne gierki.
    Najlepiej nic nie czytać, tylko czekać do kreski.

    2
 47. NadaNullZero

  Włochy przegoniły Koreę Południową już w niedzielę pod względem liczby zarażonych. W tym tempie za dwa tygodnie przegonią oficjalne dane dotyczące zarażeń w Chinach (i jeśli okres inkubacji to dwa tygodnie to jest to pewne).
  Mnóstwo implikacji…

  2
 48. Las Vegas

  Planuje zakupic w poniedzialek przed zamknieciem gield jakis ETF na rope na rynku w US.
  Co byscie polecili i czy jutro po tak duzych spadkach jest dobry moment na otwarcie takiej pozycji?
  W Vegas firmy masowo odwoluja zebrania i konferencje. W kasynach i hotelach zaczynaja wysylac na bezplatny. Mimo wszystko sporo ludzi bylo na UFC w Sobote – T-mobile arena pelna.

 49. sumadartson

  Siła Wielkiej Bessy Supercyklu ELLIOTTA polega również na tym, że te same śmieci są sprzedawana a następnie odkupowane tylko po to aby je sprzedać taniej i tak w koło.
  DYSCYPLINA w utrzymaniu zyskownych pozycji na shortkoniach to na rynku WIELKIEJ BESSY Elliotta największa z cnót, przynależna szlachcie rynkowej, o czym przekonał się wyżej podpisany chwilowo bezkonny szlachciura z prapradziada.
  Podobnie jak dyscyplina w trzymaniu się z dala od śmieci(nie tylko w czasach zarazy).

  1
  1. sumadartson

   No jak nie jak tak.
   Takie posty jak poniżej pisałem tu od 02.02.2020

   sumadartson 24 lutego 2020 o 10:17

   Na shortkonie a łupy(złoto) brać w troki, bo tylko one mają wartość jakiem szlachcic z prapradziada, i hajda pod Grunwald na wig20.
   Kto nie ma koni(short) i au przegra życie.

   2

Dodaj komentarz