WIG-20 już 4 sesje bez nowego minimum na zamknięcie

Chciałbym poinformować, że rozpocząłem współpracę z Domem Maklerskim Banku BPS, w ramach której i na blogu i na stronie domu maklerskiego będą ukazywać się moje komentarze (takie jak poniższy). Nad tym tekstem powinie być widoczny baner DM BPS. Zachęcam do „klikania” w niego, zapoznania się z ofertą domu maklerskiego i – jeśli wyda się Państwu atrakcyjna – akceptowania jej. Być może pozwoli to na przedłużenie funkcjonowania mojego bloga (proszę pamiętać o kodzie promocyjnym WB DMBPS ;)).

Materiał wykonany na zlecenie Domu Maklerskiego Banku BPS S.A.

Filipińczycy tylko 2 dni wytrzymali bez swojej giełdy i dziś odwiesili notowania. PSEI odrabiał wakacyjne notowania i tracił dziś 13,3 proc. spadając do najniższego poziomu od 8 lat.

Wyprzedaż akcji trwała nadal, ale ciekawe jest to, że od 10 dni sprzedawane są również obligacje skarbowe. Nie jest do końca jasne, czy wynika to z przymusu upłynniania czegokolwiek w poszukiwaniu gotówki, dyskontowania przez rynek długoterminowego wzrostu tempa inflacji czy też pozbywania się rekordowo drogich obligacji z zamiarem zamiany jej prędzej czy później na drastycznie przecenione akcje. Tak czy siak MACD na cenie kontraktu na 30-latki rządu USA wygenerował sprzedaży podobny do tego z końca grudnia 2008, ale oczywiście w obecnych dynamicznych warunkach nie można do tego przywiązywać jakieś przesadnej wagi (ale warto zarejestrować).

GPW już drugi dzień była wczoraj silniejsza niż rynki zagraniczne cały czas pozytywnie reagując na działania NBP oraz przedstawiony przez rząd warty 212 mld zł plan rządu ratowania polskiej gospodarki przed skutkami epidemii. WIG-20 co prawda stracił 2 proc., ale już 4-tą sesję nie pogłębiał najniższego zamknięcia z poprzedniego czwartku.

Nadal słabł złoty. Średni kurs euro i dolara względem złotego doszedł do kluczowej strefy oporu wyznaczanej przez poziomy szczytów z lat 1999-2016.

Kontrakty na S&P 500, które wcześniej naruszyło dołek z lutego 2016 i spadły na najniższy poziom od 3 lat, spadały w czwartek rano o 2,7 proc., ale nie pogłębiały minimum ze środowej sesji. Wszystkie indeksy azjatyckich rynków akcji spadały w czwartek rano. Poza indeksem giełdy w Manili najbardziej spadał Kospi (-8,1 proc.), co mogło trochę dziwić w świetle wcześniejszych danych na temat epidemii, które jednak wskazują na jej stopniowo gasnący charakter na podobieństwo wcześniejszych o miesiąc trendów w Chinach.

Kurs akcji spółki Nestimedic (C/Z 45,72, wartość księgowa 0,23 mln zł, kapitalizacja 10,5 mln zł) producenta systemu do zdalnego badania kardiotokograficznego (KTG) płodu oferowanego dla lekarzy i położnych przełamał na początku roku linie oporu długoterminowego trendu spadkowego, po czym po korekcie próbuje wznowić wzrosty.

Kurs akcji spółki Mercator Medical (C/WK 1,2, kapitalizacja 163 mln zł) będącej producentem rękawic medycznych i dystrybutor materiałów medycznych jednorazowego użytku po odbiciu się od poziomu historycznych szczytów oddał połowę wcześniejszego wzrostu i ponownie odbił się w górę w ramach rozpoczętego w październiku trendu wzrostowego.

Z ciekawszych danych makroekonomicznych, które zostały opublikowane w kraju i na świecie w ciągu minionych 24 godzin można wspomnieć wzrost wysokości stopy bezrobocia w Hongkongu do najwyższego poziomu o 9 lat:

… +7,7 proc. roczną dynamikę płac w polskim sektorze przedsiębiorstw w lutym:

… stabilizację na poziomie z lutego wartości publikowanego przez GUS wskaźnika zaufania konsumentów w Polsce:

… (sezonowy) spadek wielkości nadwyżki handlowej strefy euro w styczniu:

… lekki spadek rocznej dynamiki zharmonizowanego wskaźnika CPI (HICP) w strefie euro w lutym:

… wzrost do najwyższego poziomu od 2012 roku rocznej dynamiki zharmonizowanego wskaźnika CPI dla Polski w lutym (+4,1 proc.):

… oraz lekki spadek rocznej dynamiki CPI w Japonii w lutym (+0,5 proc.):

Wojciech Białek

Zastrzeżenie prawne

Opracowanie wyraża wiedzę oraz poglądy autorów według stanu na dzień jego sporządzenia. Autorzy nie uwzględniają w opracowaniu jakichkolwiek szczególnych zamierzeń inwestycyjnych, szczególnych celów inwestycyjnych, sytuacji finansowej ani szczególnych potrzeb czy żądań potencjalnych odbiorców. Opracowanie publikowane jest w celach wyłącznie informacyjnych lub marketingowych i nie powinno być interpretowane jako (1) osobista rekomendacja, (1) porada inwestycyjna, prawna, lub innego typu, ani jako (2) zachęta do działania, inwestowania czy pozbywania się inwestycji w szczególny sposób, bądź (4) ocena lub zapewnienie opłacalności inwestycji w instrumenty finansowe objęte opracowaniem.
W szczególności opracowanie nie stanowi „badania inwestycyjnego” lub „publikacji handlowej” w rozumieniu Rozporządzenia Delegowanego Komisji (UE) 2017/565 z dnia 25 kwietnia 2016 r. uzupełniającego dyrektywę Parlamentu Europejskiego i Rady 2014/65/UE w odniesieniu do wymogów organizacyjnych i warunków prowadzenia działalności przez firmy inwestycyjne oraz pojęć zdefiniowanych na potrzeby tej dyrektywy, bądź „rekomendacji” w rozumieniu Rozporządzenia Parlamentu Europejskiego I Rady (UE) NR 596/2014 z dnia 16 kwietnia 2014 r. w sprawie nadużyć na rynku (rozporządzenie w sprawie nadużyć na rynku) oraz uchylającego dyrektywę 2003/6/WE Parlamentu Europejskiego i Rady i dyrektywy Komisji 2003/124/WE, 2003/125/WE i 2004/72/WE.
Opracowanie zostało sporządzone z zachowaniem należytej staranności i rzetelności przy zachowaniu zasad metodologicznej poprawności na podstawie ogólnodostępnych informacji, w dniu publikacji opracowania, pozyskanych ze źródeł wiarygodnych dla Domu Maklerskiego Banku BPS S.A. Dom Maklerski Banku BPS S.A. nie gwarantuje ich kompletności, prawdziwości lub dokładności.
Dom Maklerski Banku BPS S.A. nie ponosi odpowiedzialności za ewentualne decyzje inwestycyjne podjęte na podstawie niniejszego opracowania ani za ewentualne szkody poniesione w wyniku tych decyzji inwestycyj-nych. Opracowanie nie powinno być interpretowane jako oświadczenie ani gwarancja (zarówno wyraźna, jak i implikowana) w zakresie generowania zysku z tytułu prezentowanej strategii inwestycyjnej.
Dom Maklerski Banku BPS S.A., jego akcjonariusze lub pracownicy mogą posiadać długie lub krótkie pozycje powstałe w wyniku transakcji zawartych na instrumentach z rynków OTC lub innych instrumentach finanso-wych wymienionych w opracowaniu. Organem sprawującym nadzór nad działalnością Domu Maklerskiego Banku BPS S.A. jest Komisja Nadzoru Finansowego z siedzibą w Warszawie, przy ulicy Pięknej 20 .
Powielanie bądź publikowanie w jakiejkolwiek formie niniejszego opracowania, lub jego części, oraz wykorzystywanie materiału do własnych opracowań celem publikacji, bez pisemnej zgody Domu Maklerskiego Banku BPS S.A. jest zabronione. Niniejsze opracowanie stanowi publikację handlową i jest prawnie chronione zgodnie z Ustawą z 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych (Dz. U. 2019 poz.1231).

Komentarze

   1. bartek

    i teraz rozumiem polakow

    wladzy nie mozna ufac stad w polszy tylko:
    – zakup nieruhomosci
    – zloto fizyczne

    podobnie zrobul nawiasem mowiac Morawiecki, akcji polskich to on nie kupowal, działkę owszem…

    10
 1. Guy Fawkes

  @Lord Mac Erson Blavatsky

  Zastanawiałem się, po co pan Wojtek trzyma tutaj Cerberixa, czy chce mieć nadwornego błazna, czy tak po prostu pokazać, że jest dobrym, tolerancyjnym panem – gospodarzem….

  Wreszcie zrozumiełem, Cerberix to Lipo, który wszystko wdupił na kiczinowej hossie i coś mu się stało z głową. Lipo bez pieniędzy po prostu nie istnieje w polu widzenia pana Wojtka.:))

  https://www.youtube.com/watch?v=O5NcUbgln-g

  6
  1. Vittorio

   Przeczytawszy Wasze nocne docinki uważam że Pan Wojtek nie powinien wyrzucać Cebeerxxa pod żadnym pozorem. Spuszcza powietrze swoimi docinkami, a niektóre dialogi jakie się tu toczą z jego udziałem są jak kabaret. Wczoraj dostarczyliście mi sporą dawkę zdrowego śmiechu.

   7
  2. cebeerxx

   Przez 27 lat na giełdzie przeżyłem paru takich panów Wojtków od kiczinowej hossy. A na ostatniej hossie na gamedevie, jak pan Wojtek malował w macrobondzie jej rychły koniec a twoje podnóżki kupowały Brastera i Taurona od 2,50 zarobiłem krocie. No tak mi przykro

   1
   1. mrRobertson

    majac tyle doswiadczenia na gieldzie tym bardziej Cie kolego nie rozumiem po co marnujesz czas na takie pisanie …
    Czy nie lepiej robic pieniązki niz uprawiac takie pisanie? … w formie ostrzezenia dla nas to robisz …czy jaki to ma sens ?
    pytam szczerze…

    3
 2. toya

  A propos Energetyki i wczorajszego wpisu.

  Spadajace kontrakty wcale nie dzialaja na ich korzysc. A przynajmniej nie 1:1. Nie trzeba byc dyrektorem finansowym by rozumiec, ze firmy kupowaly te kontrakty na biezaco w ramach zabezpieczania swojej produkcji. Dlatego teraz sa w sytuacji LOTu z 2008 roku, ktory wcale nie odczul pozytwnego wplywu spadku cen ropy, bo mial kontrakty po cenach ~150$ za barylke.

  Na TGE taka sytuacja jest dramatyczna dla niektorych podmiotow. Spodziewajmy sie raczej wymuszonego zamykania pozycji, rozpaczliwego szukania gotowki itp.

  A ulga to moze przyjdzie jak dostana jakies gwarancje rzadowe od Sasina. Tyle od mnie.

 3. noob

  zadanie na dzis byka,wyjsc nad 2420 trwale to 2497 mogliby
  waluty mocne,młyn na wode po tanie pln i jeszcze tansze akcje.alior-0,24,tauron 008.moze rynek spadac ok,wszyscy sie ciesza kazdy cche kupic taniej bananowa.Jak sie obroty robia to znaczy,ze jakies swinie wychodza przed szereg i zasysaja wiedz profilaktycznie ja(gruby na 2 sruby) robie to samo.i zaczynam mis miec problem

  3
 4. papatrader

  W nocy moja krótka na miedzi osiągnęła założony TP i po 7 tygodniach publikacji dziennika zaksięgowany zysk wynosi 19,88%.
  Całkiem niezły wynik jak na obecne zawirowania. Właściwie w mojej strategii zysk między 20-30% rocznie jest zupełnie satysfakcjonujący, więc jeszcze troszkę i będę mógł iść na wakacje od rynku 😉
  W portfelu w tej chwili pozostała L na pszenicy.
  Pozdrawiam i życzę udanych zagrań

  4
 5. bartek

  @WB

  JAk Pan obstawia EUR/PLN – przekroczymy 6?

  mamy coco-banana za sterami .

  wladzy nie mozna ufac stad w polszy tylko:
  – zakup nieruhomosci
  – zloto fizyczne

  podobnie zrobil nawiasem mowiac Morawiecki, akcji polskich to on nie kupowal, działkę owszem…

  1
  1. Guy Fawkes

   Kolejny raz Polacy pokazują, że są mądrym narodem, raz się sparzyli na szemranej giełdzie i zostawili ją wariatom.

   Nie ufają władzy? Tak, nie ufają władzy finansowej – niewidzialnej ręce rynku.

   Swojemu rządowi raczej ufają, w granicach rozsądku.

   2
       1. Guy Fawkes

        LoLuj sobie do woli.

        Ty jesteś już wytresowany, że masz przynieść w zębach cały hajs do stolika w trzy karty.

        Ale ludzie są mądrzy, wiedzą, że wychodząc z biedy muszą najpierw zbudować podstawę zamożności – nieruchomość.

        A waryjaci niech bankrutują na stromym boisku rynku, gdzie wszystko wpada wcześniej czy później, ale pewnie, do jednej bramki.:))

        2
   1. tinley

    Tobie miłość do PIS przysłania rozum i zdrowe myślenie. Wyłacza się on dokładnie wtedy gdy ktoś zakwestionuje kompetencje siły przewodniej narodu. Zamin strrzykniesz jadem na to co napisałem spójrz na rentownosć skarbówek. Właśnie uruchomili QE. To chybapierwszy w dziejach tego typu program który doprowadził do wzrostu rentownosci tychże
    To jest właśnie poziom komentencji tych władz i poziom zaufania rynków do nich. Pytanie tylo czy rzeczywiscie rynków skoro NBP nawet skupu obligacji własnego rządu nie potrafi przeprowadzić.

    3
    1. mrRobertson

     dodałbym ze to osobowosc narcystyczna.
     A jesli tak GayHawkes lubi poslugiuwac sie filmami z WielkiegoSzu to w scenie kupna domu siedzi naprzeciwko Szu.
     Typowy aparatczyk, ludziom mówi jedno a sam postepuje jak mu wygodnie.
     A kiedy przegrywa rzuca kartami lub sięga po broń … ważne by wygrali NASI a ze pobiłem okradłem oszukałem …a uj z tym .. ja mam racje bo JA to jestem KTOS reszta to bydło. “Wiesz jaki to zaszczyt ze w ogole z Toba rozmawiam kmiocie ?”

     1
      1. tinley

       Wiesz, fajnie czasem piszesz, ale na litośc boską. nei zaklinajmy faktów. każdy ma swoje afiliacje polityczne, ale nie wolno rzucać się na każdego z klonica jak tylko odważy się podważyć dogmat o nieomylności sekretarza z Nowogrodzkiej i jego hunwejbinów.
       Do meritum – NBP odpalił diś bazookę. Twarz Glapy jak po wybuchu beczki prochu pod pokładem flagowca. Przecież to kompromitacja jakaś.

       3
 6. cebeerxx

  A propo podnóżków. Czy ktoś wie co się dzieje z niejakim konseltantem – rośnij mój dolar, you know? Dwa lata trzymał dolara i 2 dni przed bieżącym odpałem na szczyty, sprzedał z 2% zyskiem…jednak pislamizm to stan umysłu

  5
  1. toya

   Jasio miał już 5 lat, a jeszcze nic nie mówił.
   Pewnego dnia mama podaje mu obiad, a Jasiu wrzeszczy:
   – A gdzie kompot?!
   Mama zdziwiona:
   – Jasiu, to ty umiesz mówić.
   – Umiem
   – To dlaczego dotąd nic nie mówiłeś?
   – Bo zawsze był kompot!

   1. tinley

    No ja też mam taki pomysł tylko to jak wsadzanie ręki do pieca. Jakoś nie mam większej ochoty. Jeszcze chyba ryneczek nie ogarnąl wpływu tej hakatumby na wyniki spółek. Na razie bronił się przed całkowitym kolapsem – teraz zaczną wychodzic skutki.

    1
     1. mac-erson

      @ Sir ja się uczę nie oceniać. Często to co się wydaje właściwe bądź niewłaściwe w danej chwili historia oceni w zupełnie inny sposób. Dodatkowo oglądając daną sytuację często nie wiemy wszystkiego…

      1
      1. Guy Fawkes

       Ja nie jestem w tym przypadku jakimś kosmicznym obserwatorem, ja jestem osobiście zainteresowany.

       Posrane byłe imperium chce się utrzymać na powierzchni kosztem ofiary ze swoich obywateli.

       Norymberga dla Johnsona i Conti’ego.
       Z komunistami hiszpańskimi nie ma co się cackać, od razu pod ścianę.

       2
        1. Guy Fawkes

         Doprawdy milordzie?

         A dlaczego Chińczycy nie mają takiego problemu???

         Zachorowało tam … taki ułamek populacji i już nie ma nowych zachorowań.
         0,000057

         Nawet nie wiem, jak to przeczytać.
         A ojropa miała czas, żeby się przygotować.

         1
  1. billy_the_kangoor

   @Carrie,
   Loonie, Słoonie 🙂
   Nareszcie ktoś z walut, a nie pierdoły typu: “niech nikt nie odważy się brać na krótko złotówki”
   Tak. pierwszą porcję, ale wolałbym 1.50.
   kupiłem dziś w promocji NOK-a + zarazę z UK.
   …oraz pszenicę.
   Dzień bez transakcji, to jak dzień stracony.
   Pozdrowienia!

   1. Carrie-Anne

    @Billy
    Zdziwisz się może, brałam dziś DAXa na krótko. Zrzucił się 200pkt i wystarczy na dziś.

    PLN, to nie wiem. Nie mam przekonania do tego czy BGK walnie czapę.

    Obserwuję edka.

    NOK powinien być ok.

    Kabel to jak obstawianie, który ma bardziej rozczochraną grzywkę 😛

    Pszenica jest niezdrowa, unikam 😉

     1. Carrie-Anne

      @Billy
      Lubię skubać małą łyżeczką. Z reguły edka. A dzisiaj rano wpadł mi DAX w oko, więc why not. Setup jest setup.

      W20 obserwuję, ale bez przekonania.

      GBP to jakoś wyleciał z mojego zainteresowania ostatnio. Chyba poczekam aż Boris zakończy swój eksperyment. Może to wygeneruje ten DOŁEK.

   2. pko24

    Eur/Nok pięknie się wstrzeliłeś. Ale z tego poziomu gdzie jesteśmy, ja bym grał na kontrę. To już 10%?
    GBP tez handluję na parze z JPY. Ale podejście brytyjczyków do Korono budzi obawy jak wpłynie to na funta.

   1. mac-erson

    Zakładam,że pomiędzy piekłem i niebem będzie czyściec. Czyli najbliższy okres 1-2 miesiące będziemy się kręcili tworząc jakąś większą formację odwracającą. Czy dno już było czas pokaże.
    Ja przyjąłem strategię gram na 25-30% bo ruchy są duże i raczej krótkoterminowo.
    Na średnio-długoterminowe zakupy myślę, że przyjdzie czas w kwietniu-maju.

    1
 7. datik

  @cebeerxx

  Z przykrością muszę się z tobą zgodzić, albowiem mamy dobry sejm, wybitnych fachowców, gospodarka idzie do przodu a ludziom żyje się coraz lepiej
  —————-
  zabrzmiało to bardzo sarkastycznie ale zupełnie niepotrzebnie. Zobacz co wczoraj powiedział Pinokio:

  “Przygotowania do zwiększonej liczby przypadków koronawirusa przebiegają codziennie. Rozpoczęliśmy te przygotowania parę miesięcy temu…”

  Nawet Warzecha Łukasz niezbyt mu dowierza:
  “Cóż, jeśli parę miesięcy temu, to stan przygotowania trzeba ocenić bardzo krytycznie.”

  no ale on już zdaje się stracił pracę w PR i może sobie na to pozwolić

  3
  1. Guy Fawkes

   Warzecha to jest pierdoła dzin dobry.

   A wiesz dlaczego Polska nie mogła wcześniej zacząć działać?

   Bo by ją wasz ojropejski Wehrmacht rozjechał.
   Jak zamknęliśmy granice, to najpierw był z Brukseli opierd…
   No ale udało się, bo wkrótce Rzesza zamknęła swoje i nie dostaliśmy sankcji.

   Unia ojropejska jest gwarancją powodzenia wszelkiej zarazy.

   4
 8. Guy Fawkes

  @Tinley

  //To jest właśnie poziom komentencji tych władz i poziom zaufania rynków do nich. Pytanie tylo czy rzeczywiscie rynków skoro NBP nawet skupu obligacji własnego rządu nie potrafi przeprowadzić.//

  Potrafisz zabić swoim rynkoznawstwem.:))

  NBP może co najwyżej coś załagodzić.

  Takiej sytuacji właśnie się obawiałem, że ”rynki” wykorzystają wyreżyserowaną panikę, to poruszenia problemu just acete, a głupie lemingi będą jeszcze robić wrzawę.

  Naprawdę jesteś taki głupi czy tylko udajesz przy klakierce?

  4
 9. billy_the_kangoor

  @Cebereexx
  weszliśmy w fazę, kiedy PLN dostaje od każdej możliwej waluty.
  Tu już nie ma znaczenia USD, który za chwilę dostanie od innej.
  Obudził się NOK, wstaje z kolan RUB, AUD, NZD, a nawet RON, czy turecka LIR-a.
  Najważniejsze, że mamy dobry rząd, super fachowców, a gospodarka pnie się do przodu 🙂

  5
  1. cebeerxx

   Przepraszam, ale proszę o ścisłe stosowanie się do nomenklatury, to bardzo ważne. A więc… mamy dobry sejm, wybitnych fachowców, gospodarka idzie do przodu, a ludziom żyje się coraz lepiej 😉

   8
 10. tinley

  Dobra . Ciekawe ile Glapa wytrzyma? Tydzień, dwa? Na razie bazooka Glapy strzela prosto w jego fotel. Dostajemy nawet od tureckiej liry. Rentowności rosną, złoty tonie… Coś nie wyszło. BYłoby śmieszne gdyby nie straszne.

  1
 11. papatrader

  Panowie i Panie widzę, że w gorącej wodzie co poniektórzy kąpani. Piszecie jakbyście pierwszy raz widzieli zachowanie PLN w stosunku do innych walut.
  Miałem już w tym tygodniu nie grać nic, ale bacznie przyglądam się CHFPLN – jeśli zaistnieje oczekiwana przeze mnie sytuacja to zagram jeszcze S.
  Nie lubię grać na parach z PLN ze względu na duży i zmienny spread, ale może się skuszę na jakieś małe S.

  1
 12. papatrader

  @mrRobertson Niewątpliwe poziom 4,38-4,42 byłby kuszący na S, ale też jestem świadomy, że to łapanie szczytu. Wypełnili idealnie zasięg wybitego trójkąta, który planowałem zagrać po wybiciu 4,03. Liczyłem wtedy, że zanurkują do 3,97 i dopiero będą szli na te 4,38, ale zeszli płytko tylko do 4,0150 i polecieli w górę. Pisałem o tej obserwacji we wpisie https://www.papatraderdiary.pl/2020/03/oda-do-stop-lossa-i-krotki-przeglad.html

  1. mrRobertson

   @papatrade tak czytam Panskiego bloga i analizuje sugerowane pozycje na rynku. Tez chcialem w rejonie 3,90-4,00 zebrac sie na góre ale nie dali okazji juz.
   Obserwuje Funta a na FW20 coraz bardziej przekonuje sie słaboscia DAXa do ruchu w góre i ze nas to sciągnie test 1250 i przejdziemy nizej wtedy… moze wtedy dostaniemy CHFPLN po 4,65 🙂

    1. leotdipl

     tzn.? CHFPLN? 4.33415 to zniesienie zewn. 127.2% korekty Gru-2016-Kwie-2018. Trwa Re-Test, a jego trwałe pokonanie poziomu spowoduje pomknięcie na Fibo 161.8%, więc nasz rynek w przypadku CHFPLN nie ma nic do powiedzenia! W zasadzie ja nic nie widzę oporowego po drodze. Wszystko przebite. Wszystko w rękach “korony” 😉

    1. papatrader

     A co się wydarzyło, żeby był to dobry czas na zakup? Jeśli zakup na emeryturę to może i tak, ale nigdy nie jest tak tanio, żeby nie mogło być taniej. Poczekałbym z zakupem na jakikolwiek sygnał do rozpoczęcia wzrostu. Ja inwestuję inaczej, z akcjami polskich spółek zaczekam na sygnały odwrócenie trendu.

     1
 13. Guy Fawkes

  @Tinley

  // Rentowności rosną, złoty tonie… Coś nie wyszło. BYłoby śmieszne gdyby nie straszne.//

  Rząd odda Polakom kolejne 200 miliardów. Łącznie z poprzednimi transferami to już będzie 1/3 biliona. To skandal !!

  Jak ten straszny faszystowski rząd może ”rozdawać” tubylcom takie pieniądze, a na just acete – nothing?? Trzeba nakręcić młodych wykształconych, wszystkich the billi , eby ajwajowali na taką injustice wniebogłosy.:))

  1
 14. Guy Fawkes

  @@

  Mam prośbę, przestańcie z tą propagandą od 77 boleści, bo głupota mnie wyprowadza z równowagi.

  To jest blog o dużej polityce, czyli o chronopolityce i geopolityce, nie miejsce do ajwajowania.

  Rynek jest dynamiczny, wręcz idealny, ale nieudacznicy zamiast zarabiać kokosy, pieprzą trzy po trzy, wkurzając wybitnych traderów.:))

 15. cebeerxx

  Gay, czy codziennie rano, kiedy podchodzisz do lustra, zadajesz sobie pytanie?
  – Ty, właśnie ty, czy zrobiłeś coś dobrego dla tego kraju?
  I czy o drugiej w nocy, kiedy wstajesz ulżyć prostacie i przy okazji patrzysz w lustro, odpowiadasz sobie:
  – Ty, właśnie ty, zrobiłeś dziś coś dobrego dla tego kraju

  A poza tym mamy dobry sejm, wybitnych fachowców, gospodarka idzie do przodu, a ludziom żyje się coraz lepiej

  9
  1. Guy Fawkes

   Śmi(e)szku krasnalku, odczep się.

   Widać słychać i czuć, że nudzisz się na emeryturze, może nawet udało ci się zarobić kiedyś jakiś leszczy grosz, ale to było dawno i nieprawda.

   Jak nie masz nic do powiedzenia, to nic nie mów, bo jak stary dziad międlisz bezzębnie suchary, które kiedyś raz powiedziane, były dowcipne, ale ileż można?

   2
  1. cebeerxx

   No powiem ci jest grubo: 1560×12,5 PLN daje jakby nie patrzeć 19,5 tys polskich złotych. Dobrze, że pislam wziął się za budowę CPK a nie elektrownię atomową, bo fala spłukałaby reaktory do Bałtyku

   1

Dodaj komentarz