WIG urósł w 5 sesji najsilniej od 2009 roku

Chciałbym poinformować, że rozpocząłem współpracę z Domem Maklerskim Banku BPS, w ramach której i na blogu i na stronie domu maklerskiego będą ukazywać się moje komentarze (takie jak poniższy). Nad tym tekstem powinie być widoczny baner DM BPS. Zachęcam do „klikania” w niego, zapoznania się z ofertą domu maklerskiego i – jeśli wyda się Państwu atrakcyjna – akceptowania jej. Być może pozwoli to na przedłużenie funkcjonowania mojego bloga (proszę pamiętać o kodzie promocyjnym WB DMBPS ;)).

Materiał wykonany na zlecenie Domu Maklerskiego Banku BPS S.A.

Polski rynek akcji w minionym tygodniu pozytywnie zareagował na podjęte przez NBP i rząd działania mające na celu złagodzenie gospodarczych skutków trwającej epidemii koronowirusa. WIG po najsilniejszym od 26 lat 5-sesyjnym spadku odbił w ciągu następnych 5 do czwartku o 10,4 proc., co było największym tego typu wzrostem od 2009 roku. Na poniższym obrazku zaznaczyłem większe niż 10 proc. 5-sesyjne odbicia startujące z okolic przynajmniej rocznego dołka indeksu.

W pierwszym odruchu po obniżce stóp Fed do zera amerykański dolar osłabł. Dollar Index reprezentujący średni kurs USD względem ważonego koszyka najważniejszych walut świata spadł do najniższego poziomu od 1,5 roku. Ale ponieważ w światowym systemie finansowym dolar stanowi gotówkę „par excellence”, to zaraz później zaczęła się za nim pogoń, która wyniosła Dollar Index na najwyższy poziom od przełomu 2015 i 2016 roku.

Na taki rozwój wydarzeń zareagowała ponownie amerykańska Rezerwa Federalna oferując szeregowi banków centralnym dolarowy w tzw. liniach swapowych polegających na przyjmowaniu przez Fed obcych walut w zamian za amerykański dolara. Ten ruch spowodował spadek kursu dolara w piątek.Lekko w piątek umocnił się również złoty, który wcześniej silnie osłabł. Średni kurs euro i dolara względem złotego dotarł do strefy oporu, od której się zawsze prędzej czy później odbijał w lat 1999-2016, ale oczywiście obecna sytuacja jest specyficzna, więc nie można mieć gwarancji, że tak się stanie i tym razem.

WIG-20 wzrósł w minionym tygodniu o 8,9 proc. Z indeksów sektorowych najsilniej odbijały WIG-ENERG (+23,6 proc.), WIG-TELEKOM (+20,1 proc.), WIG_LEKI (+17,7 proc.) oraz WIG-GAMES (+17,6 proc.). Spadły 9-10 proc. indeksy wcześniej defensywnych sektorów czyli WIG-NRCHM, WIG-SPOZYW i WIG-BUDOW.

Kontrakty na S&P 500 ustanawiały w poniedziałek rano nowe minima (-3,9 proc.). Potwierdzały to spadki indeksów giełd azjatyckich (za wyjątkiem Nikkei +2,2 proc). Najsilniej spadł hinduski Sensex (-11,6 proc.), co wynikało z obaw, że wbrew wcześniejszym nadziejom SARS-CoV-2 jest zdolny do rozprzestrzeniania się również w “ciepłych krajach” (liczba potwierdzonych przypadków zarażenie wzrosła w Indiach do 425).

Spółka Playway została w tym miejscu wspomniana 4 grudnia. Tego dnia kurs jej akcji zamknął się na poziomie 211,5 zł. W piątek jej akcje kosztowały 280,5 zł zbliżając się do linii szyi formacji ponad 2-miesięcznej formacji “głowy z ramionami” opuszczonej dołem 2 tygodnie temu. W obecnych warunkach można uznać, że przesłanki stojące za wyróżnieniem tej spółki w grudniu są już nieaktualne.

Spółka Qubicgames zostałw w tym miejscu wspomniana 21 stycznia. Tego dnia kurs jej akcji zamknął się na poziomie 3,18 zł. W piątek jej akcje kosztowały 3,4 zł odrabiając połowę wcześniejszych strat. W obecnych warunkach można uznać, że przesłanki stojące za wyróżnieniem tej spółki w grudniu są już nieaktualne.

Z ciekawszych danych makroekonomicznych, które zostały opublikowane w kraju i na świecie od piątku, można wspomnieć nowy rekord publikowanego przez CBS indeksu cen nieruchomości mieszkalnych w Holandii w lutym (+6,6 proc.):

… lekki spadek rocznej dynamiki PPI w Niemczech w lutym (-0,1 proc. r/r):

… wzrost do najwyższego poziomu od 10 miesięcy rocznej dynamiki sprzedaży detalicznej w Polsce w lutym (+7,3 proc.):

… dane GUS na temat liczby pozwoleń na budowę (+7 proc. r/r) i liczby rozpoczętych budów (+6,6 proc.) w Polsce w lutym:

… +4,8 proc. roczną dynamikę produkcji przemysłowej w lutym w Polsce w lutym:

… najwyższą od 13 lat zannualizowaną liczbę transakcji sprzedaży domów na rynku wtórnym i ciągle niską relację podaży nowych domów do sprzedaży w USA w lutym:

… najwyższą od 6 lat roczną dynamikę średniej ceny domów na rynku wtórnym w USA w lutym (+6,1 proc.):

… nowy rekord wysokości długu publicznego Polski w styczniu (+3,5 proc. r/r):

… załamanie się wartości publikowanych przez Sentix wskaźników sentymentu wobec rynku IPO, surowców i nieruchomości dla świata w marcu:

… oraz spadek do najniższego poziomu od 4 lat konsumpcji energii elektrycznej w Chinach w lutym (-10,1 proc. r/r):

Wojciech Białek

Zastrzeżenie prawne

Opracowanie wyraża wiedzę oraz poglądy autorów według stanu na dzień jego sporządzenia. Autorzy nie uwzględniają w opracowaniu jakichkolwiek szczególnych zamierzeń inwestycyjnych, szczególnych celów inwestycyjnych, sytuacji finansowej ani szczególnych potrzeb czy żądań potencjalnych odbiorców. Opracowanie publikowane jest w celach wyłącznie informacyjnych lub marketingowych i nie powinno być interpretowane jako (1) osobista rekomendacja, (1) porada inwestycyjna, prawna, lub innego typu, ani jako (2) zachęta do działania, inwestowania czy pozbywania się inwestycji w szczególny sposób, bądź (4) ocena lub zapewnienie opłacalności inwestycji w instrumenty finansowe objęte opracowaniem.
W szczególności opracowanie nie stanowi „badania inwestycyjnego” lub „publikacji handlowej” w rozumieniu Rozporządzenia Delegowanego Komisji (UE) 2017/565 z dnia 25 kwietnia 2016 r. uzupełniającego dyrektywę Parlamentu Europejskiego i Rady 2014/65/UE w odniesieniu do wymogów organizacyjnych i warunków prowadzenia działalności przez firmy inwestycyjne oraz pojęć zdefiniowanych na potrzeby tej dyrektywy, bądź „rekomendacji” w rozumieniu Rozporządzenia Parlamentu Europejskiego I Rady (UE) NR 596/2014 z dnia 16 kwietnia 2014 r. w sprawie nadużyć na rynku (rozporządzenie w sprawie nadużyć na rynku) oraz uchylającego dyrektywę 2003/6/WE Parlamentu Europejskiego i Rady i dyrektywy Komisji 2003/124/WE, 2003/125/WE i 2004/72/WE.
Opracowanie zostało sporządzone z zachowaniem należytej staranności i rzetelności przy zachowaniu zasad metodologicznej poprawności na podstawie ogólnodostępnych informacji, w dniu publikacji opracowania, pozyskanych ze źródeł wiarygodnych dla Domu Maklerskiego Banku BPS S.A. Dom Maklerski Banku BPS S.A. nie gwarantuje ich kompletności, prawdziwości lub dokładności.
Dom Maklerski Banku BPS S.A. nie ponosi odpowiedzialności za ewentualne decyzje inwestycyjne podjęte na podstawie niniejszego opracowania ani za ewentualne szkody poniesione w wyniku tych decyzji inwestycyj-nych. Opracowanie nie powinno być interpretowane jako oświadczenie ani gwarancja (zarówno wyraźna, jak i implikowana) w zakresie generowania zysku z tytułu prezentowanej strategii inwestycyjnej.
Dom Maklerski Banku BPS S.A., jego akcjonariusze lub pracownicy mogą posiadać długie lub krótkie pozycje powstałe w wyniku transakcji zawartych na instrumentach z rynków OTC lub innych instrumentach finanso-wych wymienionych w opracowaniu. Organem sprawującym nadzór nad działalnością Domu Maklerskiego Banku BPS S.A. jest Komisja Nadzoru Finansowego z siedzibą w Warszawie, przy ulicy Pięknej 20 .
Powielanie bądź publikowanie w jakiejkolwiek formie niniejszego opracowania, lub jego części, oraz wykorzystywanie materiału do własnych opracowań celem publikacji, bez pisemnej zgody Domu Maklerskiego Banku BPS S.A. jest zabronione. Niniejsze opracowanie stanowi publikację handlową i jest prawnie chronione zgodnie z Ustawą z 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych (Dz. U. 2019 poz.1231).

Komentarze

     1. sumadartson

      Podnoszę zlecenia. Dosiądę shortkoni dopiero PO kolejnym Hołdzie Pruskim.
      Najchętniej po 1555. Komentarza Arcymistrza nie wolno lekceważyć bo to taki Sherlock Holmes rynkowy jest.
      Ponadto Elliott nie pozwala pozostawiać gołej “piątki” na korekcie. A może by tak ze 3 perły dla ozdoby?

      1
  1. szyderca667

   @toya
   Jaka jest Twoja prognoza dla gpw? Ciekawi mnie bo masz ostrozne podejscie. Z gory dziekuje. Ja sam jestem rozdarty. Czekam chyba az zamkna fabryki w usa i wtedy juz w gore? A czy nasz rynek obroni ostatnie dolki przy takiej zawierusze to mam duze watpliwosci.

   1. toya

    @szuderca667

    Moja opinia odnosnie aktualnych wydarzen jest zupelnie inna niż prognozy dla gield. W swojej opinii staram sie wysnuwac swoje wnioski, w ocenach dla gield staram sie przewidziec zachowanie tlumu.

    To powiedziawszy, mysle, ze o ile w ciagu ostatnich dni staralem sie – troche na sile – siebie przekonac, ze powtorzymy 1987 tak teraz sklaniam sie ku ponownemu uwaznemu przeczytaniu ksiazki J.K. Galbrighta o 1929.

    Dzisiejszy Fed to taki odpowiednik October 29th.

  1. sumadartson

   Nigdy nie pykałem na towarowym ale s na cafe bardzo mi się podoba. Bardzo lubię kawę (kubańską) i niech będzie jak najtańsza. W depresji i deflacji towary powinny tanieć. Tylko jak to wbić do łbów drukarzom z centralbanków.

   1
 1. macarek

  W Lombardii epidemia wygasa (rośnie jeszcze w innych częściach Włoch). Rosja wysyłająć pomoc akurat w tym momencie będzie poźniej identyfikowana z tą dobrą tendencją – tak jak pisałem wczoraj Rosja i Chiny przełamały UE. Na tym tle egoizm Trumpa aż razi.

  4
  1. sumadartson

   Ja też. A tymczasem rzeczywistość znów dziś wysadziła szlachtę z siodeł shortkoni na zyskach nowych. Zbierając perły porzucone, idziemy pieszo odzyskać shortkonie PO odebraniu Hołdu Pruskiego2.

   3
 2. kolczyk

  Podaję swoje targety do października 2020: SPX 4000, Nasdaq 12000, Srebro $24, Złoto $2000
  Będzie meltup on wall of worry.
  Nikt nie wierzy? To nieważne. To się wydrukuje. Wszystko się zadrukuje, nawet wirusa.
  To jest rok wyborczy, będą niedługo nowe szczyty.

  2

Dodaj komentarz