Wreszcie przewaga pesymizmu w INI SII

Chciałbym poinformować, że rozpocząłem współpracę z Domem Maklerskim Banku BPS, w ramach której i na blogu i na stronie domu maklerskiego będą ukazywać się moje komentarze (takie jak poniższy). Nad tym tekstem powinie być widoczny baner DM BPS. Zachęcam do „klikania” w niego, zapoznania się z ofertą domu maklerskiego i – jeśli wyda się Państwu atrakcyjna – akceptowania jej. Być może pozwoli to na przedłużenie funkcjonowania mojego bloga (proszę pamiętać o kodzie promocyjnym WB DMBPS ;)).

Materiał wykonany na zlecenie Domu Maklerskiego Banku BPS S.A.

Z kontrariańskiego punktu widzenia nastroje panujące wśród krajowych inwestorów indywidualnych wreszcie przestają wyglądać niekorzystnie dla akcji. Od połowy grudnia saldo optymistów i pesymistów w sondażu INI SII odnośnie zachowania WIG-u w półrocznej perspektywie było – pomimo najpierw braku wzrostu, następnie spadku wartości indeksu – cały czas dodatnie. Zmieniło się to dopiero wczoraj, gdy spadło do -17 pkt. proc. Do 2018 roku spadek do takiego poziomu można było 5-krotnie potraktować jako zachętę do rozpoczęcia akumulacji akcji przed przynajmniej kilkutygodniowym wzrostem. Ta zależność przestała jednak dobrze działać w okresie marzec 2018-maj 2019, kiedy to wśród polskich inwestorów indywidualnych, którzy wyrażali swoje opinie w sondażu SII, zapanował permanentny pesymizm, który jednak często nie przekładał się na późniejsze zwyżki cen akcji (zapewne wynika to z tego, że nastrojami indywidualnych inwestorów rządzą ruchy małych spółek, które w tamtym okresie zachowały się – odwrotnie jak ostatnio – bardzo słabo.

Jeśli zdefiniujemy sygnał jako następujący w przeciągu nie więcej niż 15 tygodni spadek salda INI SII o przynajmniej 47,8 pkt. proc., to otrzymamy nieco inny zestaw momentów podobnych do obecnego, ale również i tu w okresie marzec-maj 2018 pojawia się grupa sygnałów, którą trudno uznać za dobre momenty do kupna akcji.

Po dwóch dniach najsilniejszego od 2009 rok 2-sesyjnego odbicia wartości WIG-u 20 w górę kolejne dwie sesje przyniosły dla odmiany spadek (-2,1 proc. wczoraj). Wszystkie pozostała główne indeksu również w czwartek spadały, a wśród indeksów sektorowych przez zniżką uchroniły się tylko WIG-NRCHO i WIG-SPOZYW (ponownie silnie spadały WIG-PALIWA, WIG-CHEMIA, WIG-GORNIC i WIG-ENERG). W sytuacji technicznej niewiele się zmieniło: za nami prawdopodobnie główna fala paniki (3-cia fala impulsu spadkowego w elliottowskiej terminologii) i odbicie w górę fali 4-tej, a przed nami męcząca końcówka spadku przerywana przejściowymi zrywami w górę. MACD ustanawiając nowe minima nie potwierdza dołku z poprzedniego piątku.

Również w USA wszystkie główne indeksy silnie spadały (średnia transportowa Dow Jonesa -3,6 proc.). Jak widać na poniższym obrazku ten spadek niewiele zmienił w technicznej sytuacji indeksu: nadal znajdował się on nad kluczowymi poziomami wsparcia. Zwracał uwagę 5,3 proc. spadek do najniższego poziomu od końca 2018 roku wartości średniej transportowej Dow Jonesa, który w obecnej sytuacji okazuje się najsłabszym z popularnych amerykańskich indeksów (najmocniej zachowuje się Dow Jones Utilities Average).

Kurs akcji spółki Harper Hygienics (C/WK 0,31, kapitalizacja 17,8 mln zł) będącej producentem produktów kosmetyczno-higienicznych do oczyszczania skóry (główna marka Cleanic) odbił się w grudniu od dolnego ograniczenia długoterminowego trendu spadkowego i po przełamaniu prawie 2-letniej linii trendu spadkowego dynamicznie maszerował w górę w kierunku górnego ograniczenia długoterminowego kanału trendu spadkowego.

Kurs akcji spółki Global Cosmed (C/WK 0,48, kapitalizacja 86,6 mln zł) będącej producentem wyrobów kosmetycznych i toaletowych (marki Kret, Sofin, Apart Natural i Bobini) w styczniu ub. r. przełamał linię 2-letniego trendu spadkowego, a następnie od rozpoczął trwającą przez rok korektę tego impulsu wzrostowego, która zniosła dużą część odbicia w górę. Obecnie kurs akcji próbuje wznowić wzrosty, dla których jednym z oporów powinna okazać się spadająca średnie 200-sesyjna).

Z ciekawszych danych makroekonomicznych, które zostały opublikowane w kraju i na świecie w ciągu minionych 24 godzin, można wspomnieć spadek indeksu cen domów jednorodzinnych w Finlandii do najniższego poziomu od 11 lat w IV kw. ub. r.:

… lekko ujemną roczną dynamikę produkcji przemysłowej w Szwecji w styczniu:

… spadek do najniższego poziomu od ponad 2 lat rocznej dynamiki sprzedaży detalicznej w Australii w styczniu:

… oraz dane chińskiego urzędu statystycznego za GRUDZIEŃ o najwyższej od przynajmniej 1991 roku wartości wskaźnika zaufania konsumentów (nie są dostępne nowsze dane, chociaż wydaje się, że powinny być).

Wojciech Białek

Zastrzeżenie prawne

Opracowanie wyraża wiedzę oraz poglądy autorów według stanu na dzień jego sporządzenia. Autorzy nie uwzględniają w opracowaniu jakichkolwiek szczególnych zamierzeń inwestycyjnych, szczególnych celów inwestycyjnych, sytuacji finansowej ani szczególnych potrzeb czy żądań potencjalnych odbiorców. Opracowanie publikowane jest w celach wyłącznie informacyjnych lub marketingowych i nie powinno być interpretowane jako (1) osobista rekomendacja, (1) porada inwestycyjna, prawna, lub innego typu, ani jako (2) zachęta do działania, inwestowania czy pozbywania się inwestycji w szczególny sposób, bądź (4) ocena lub zapewnienie opłacalności inwestycji w instrumenty finansowe objęte opracowaniem.

W szczególności opracowanie nie stanowi „badania inwestycyjnego” lub „publikacji handlowej” w rozumieniu Rozporządzenia Delegowanego Komisji (UE) 2017/565 z dnia 25 kwietnia 2016 r. uzupełniającego dyrektywę Parlamentu Europejskiego i Rady 2014/65/UE w odniesieniu do wymogów organizacyjnych i warunków prowadzenia działalności przez firmy inwestycyjne oraz pojęć zdefiniowanych na potrzeby tej dyrektywy, bądź „rekomendacji” w rozumieniu Rozporządzenia Parlamentu Europejskiego I Rady (UE) NR 596/2014 z dnia 16 kwietnia 2014 r. w sprawie nadużyć na rynku (rozporządzenie w sprawie nadużyć na rynku) oraz uchylającego dyrektywę 2003/6/WE Parlamentu Europejskiego i Rady i dyrektywy Komisji 2003/124/WE, 2003/125/WE i 2004/72/WE.
Opracowanie zostało sporządzone z zachowaniem należytej staranności i rzetelności przy zachowaniu zasad metodologicznej poprawności na podstawie ogólnodostępnych informacji, w dniu publikacji opracowania, pozyskanych ze źródeł wiarygodnych dla Domu Maklerskiego Banku BPS S.A. Dom Maklerski Banku BPS S.A. nie gwarantuje ich kompletności, prawdziwości lub dokładności.

Komentarze

    1. mrRobertson

     ja oczekuje chwilowego poglebienia u nas czyli takie mala panika ze 1705 nie obronili…
     spojrz na sp500 tam mogą poczatek sesji zjechac na ostatnie ddolki wybronic i wrocic na obecne poziomy.
     Nam blizej do DAX wedlug mnie a tam poglebili ostatnie dołki …

 1. Guy Fawkes

  @WB

  //Od połowy grudnia saldo optymistów i pesymistów w sondażu INI SII odnośnie zachowania WIG-u w półrocznej perspektywie było – pomimo najpierw braku wzrostu, następnie spadku wartości indeksu – cały czas dodatnie. Zmieniło się to dopiero wczoraj…//

  To jeden odczyt wystarczy, skoro tyle czasu byliśmy optymistami?
  I już Elliottowska trójka za nami? A duży obrazek?

  A Mac Erson, który wreszcie ma upragniony punkt D.
  A Pan, za przeproszeniem?

  Poczekam, aż Mac Erson będzie widział tylko przepaść, a Pan zwątpi w Kichina i Kuznetsa.:))

  2
  1. mac-erson

   @Sir Guy
   Źle nspisałem, że jest punkt D tylko tworzy się punkt D.
   Ja już staram się nie oglądać dalekiej przyszłości – tu i teraz czas pokaże, rynek pokaże.
   Na wizjach dobrze się nie wychodzi 🙂
   Przepaść – wątpię, przebicie dołków 2016 uważam za możliwe ale rynek b ędzie weryfikował na bieżąco.
   Na razie nie widzę potrzeby ryzykowania własnych zasobów na L chyba, że krókoterminowo i czysto spekulacyjnie z zachowaniem należytej ostrożności.
   Poczekam na dywrgencje, wtórną panikę….

 2. Guy Fawkes

  @Lord Mac Erson

  //Moje spostrzeżenie jest takie, że w tego typu czasach dużo lepiej inwestować w US niż w PL.//

  //Na W20 obecnie mamy ruletkę czyli hazard.//

  Wczoraj wkleiłem DAXa i FTSE na jednym wykresie, gdzie było widać, jak Rzesza stłamsiła hossę w kraju poważnym. Dziś pora na wykres DAXa, FTSE i banana, co nam zobrazuje hierarchię dziobania.

  https://invst.ly/q16m8

  Myślę, że ludzie narzekający na banana i szydzący z niego, są równocześnie patentowanymi ojropejczykami, czyli bananowcami.
  Na tym właśnie polega ta cała sławna ojropejska wspólnota w długim terminie, żeby Rzesza rosła w siłę, kosztem wszystkich pozostałych peryferiów trwale bananowych, choć w różnym stopniu.

  //Ktoś nie śpi, żeby spać mógł ktoś.//

  1
 3. NadaNullZero

  @WB
  Czy posiada Pan łatwo dostępne dane dot. liczby zarażonych w kolejnych dniach we Włoszech? Mam wrażenie, że postęp nadal jest tam geometryczny, a być może powinien już zwalniać jeśli epidemia w Europie ma śledzić chińską ścieżkę (choć dane dot. Chin oczywiście należy traktować z ogromnym dystansem).
  Jeśli Pan posiada, to poproszę najchętniej z porównaniem z Chinami.

 4. datik

  DNP
  Ale on mi napsuł krwi, to jakiś fenomen jest. W bardzo mocnych rękach (?) Przejeżdżam dzisiaj; pod DINO ani jednego samochodu, pod Lidlem kilkanaście. Zaglądam tam czasami w drodze do domu i raz byłem sam w sklepie, ze trzy razy sam przy kasie. Macie w tym temacie jakieś spostrzeżenia ? Gdzieś w Polsce to dobrze prosperuje ? Mam wrażenie, ze to hula tylko dzięki otwieraniu nowych sklepów. Przyhamują ten proces to będą musieli to pokazać w sprawozdaniach

  1. Neptun

   Dino to konkurencja Biedronki na zachodzie, na wschodzie była stokrotka ale biedronka ją wykupiła, podobno własciciel stokrotki jest ustawiony do końca życia. Co do DNP to w niektórych miejscowościach może byc konkurencja i sklep obok sklepu, to ze nie ma klientow to nic nie znaczy bo na końcu lokalsi zawsze wygrywają dlatego biedra wykupiła stokrotkę 😉

 5. Guy Fawkes

  @Billy, @Lord Mac Erson

  //a ja gram pod wypełnienie ulubionego przez Mac-Ersona wykresu RTS…//

  //ooo dawno nie zaglądałem do przyjaciół zza wschodniej miedzy…//

  To sobie poczytajcie, co się dzieje za tą miedzą. W artykule Snopek strzelił parę głupot, ale co do zasady jego polski instynkt zadziałał należycie.
  https://coryllus.pl/radziwillowska-polityka-aleksandra-lukaszenki/

  To, czego ja nie cierpię i co jest niewybaczalne w tym amerykańsko-jałtańskim chjeno-piaście, to porzucenie polskiej racji stanu na Kresach. To niby po co mamy ten cały sławny GROM, skoro na Kresach ćwiczą komandosi brytyjscy??
  To Brytjczyków interesują nasze Kresy (jak zawsze), a nas nie?

  Na szczęście coś zaczyna drgać w temacie:
  https://www.youtube.com/watch?v=0lGqR1kMXLA

  1. tinley

   To chyba ja pisałem przy okazji bondów High Yields. Może być wywrotka na kredycie tej kategorii bo mnóstwo tego kredytu to firmy z sektora paliwowego. OPEC będzie ciął, ale moze być z tym problem w zależnosci od tego komu zależy na tym aby komuś przy tym stoliku noga się podwinęła 🙂
   Rosji może nie zależeć na cięciach

 6. Sawa

  Napisałam to co będzie, powtórzę po raz 4 i ostatni:
  24 lutego 2020 rozpoczął się KRACH. Nie korekta, nie bessa, tylko KRACH poważniejszy od tego z 2008-09.
  Liczyłam na rzeczową polemikę, zamiast tego kpiny, szyderstwo, że to przez Piniora itp. No cóż “taki mamy klimat”

  Wracam na moment, ponieważ wyczytałam niepokojącą i błędną prognozę. Tragiczną dla Guja gdyby chciał w praktyce zastosować to co napisał:
  “Wszyscy się przyzwyczaili do umacniającego się dolara i osłabiającego się ojrodolara.
  Inaczej będzie Ojrodolar ma przed sobą miesiące wzrostu, choć obecnie jest krótkoterminowo wykupione.”

  Otóż to jest bardzo błędne postrzeganie, Euro poleci na łeb na szyje, nie wiem czy przetrzyma tę zawieruchę. Moim zdaniem w najbliższych latach (może już w 2021) Euro po prostu zniknie. Niemcy już drukują Marki.

  Powtórzę to co napisałam w pierwszym poście: nie inwestujemy w czasie takiej zawieruchy, sukcesy jednostkowych “milionerów” są złudne, jestem pewna, że ci czempioni w czasie tego krachu skończą z pustymi portfelami

  Po tym co wyprawia się na US 10Y BOND YIELD dochodzę do wniosku, że to USA rozdaje karty a nie Chiny…… a może wspólnie postanowili rozłożyć na łopatki Rosję i UE?

  Witam i pozdrawiam Vittorio. Cenię ludzi, którzy okazują szacunek dla języka polskiego.

  Pozdrawiam……. stoimy i patrzymy jak to robił jeden z weteranów innego bloga Pana Wojtka.

  7
  1. toya

   Pozdrawiam……. stoimy i patrzymy jak to robił jeden z weteranów innego bloga Pana Wojtka.

   Stoje I Patrze pisywal tutaj na samym poczatku. Od 2008 do… 2011 (?).

   A pani przedstawiajac sie wspominala, ze dopiero teraz trafila na ten blog?

   🙂

   2
     1. Sawa

      @billy
      Odpowiedzi brak, ponieważ nie mam prognoz ani na loonie ani na słoonie
      Po drugie nigdy nie udzielałam prognoz i nie będę udzielała. Proszę poczytać jak traktowany jest Pan Wojtek za to, że poświęca swój czas, wiedzę i dobre serce…… po co mnie to? ja nie jestem tak cierpliwa i wyrozumiała jak p. Wojtek odpyskowałabym i p. Wojtek mnie wywali.

      1. billy_the_kangoor

       @Sawa
       tylko sprawdzałem… 🙂 Carrie by odpisała na hasło Loonie.
       Spodziewałem się, iż Ty, to Carrie (nie tylko ja)
       Tym bardziej, że Loonie to Oil, a Oil decyduje tu w głównej mierze i wyznacza kierunek.

       2
   1. Sawa

    @toya
    Dokładnie tak, trafiłam na ten blog gdy na moją stronę (prywatną) znajomy wstawił link.
    Znałam i zaglądałam od 2008 roku blog Pana Wojtka ale to był inny link, inna szata graficzna i o ile pamiętam to był blog związany z Bankiem PKO SA.
    Wcześniej znałam Pana Wojtka z Parkietu. Mój numer licencji maklerskiej to druga setka a więc same początki GPW.
    Przez ostatnich kilka lat nie zaglądałam na blogi związane z rynkami finansowymi, korzystałam z życia zwiedzając świat, przecież w końcu po to człowiek inwestuje.
    Obecnie zdrówko (zostałam uziemiona i mam duuuuużo wolnego czasu) i wyjątkowo ciekawy okres zachęcił abym posłuchała co inni mówią i robią w temacie inwestowania.
    Mam nadzieję, że wróci okres, kiedy na blogu p. Wojtka było bardzo ciekawie.

    1
  2. digesting slowly

   @Sawa

   “Po tym co wyprawia się na US 10Y BOND YIELD dochodzę do wniosku, że to USA rozdaje karty a nie Chiny…… a może wspólnie postanowili rozłożyć na łopatki Rosję i UE?”

   Ale to już było:

   “Jest też teoretycznie trzecia opcja: sojusz USA i Chin wymierzony w Rosję i UE. Wtedy Trójmorze+Międzymorze staje się amerykańsko-chińskim kondominium.
   Wydaje mi się, że to byłaby najlepsza opcja dla nas.
   I ja bym Amerykanom wybór takiej opcji doradzał, bo po wyeliminowaniu z pomocą Chińczyków zagrożenia ze strony UE i Rosji w następnym cyklu i tak by pokonali Chiny wchodząc w sojusz z Indiami.” WB

   “Carrie-Anne 4 września 2019 o 12:14Odpowiedz
   Chyba nie. Oni zaplanowali, że na 100 lecie KPCh będę już hegemonem.
   Nie rozumiem Pana wiary w Indie. Im do Chin tylko blisko ludnością, ale gospodarka to chyba jest z tyłu. Dużo musi upłynąć wody i nie tylko w Gangesie, zanim będę realną siłą zdolną zagrozić Chiną.”

   1
 7. konsultant121

  Chyba jednak scenariusz deflacyjny przed nami najpierw.Ropa-> (30-35). Skoro są ujemne stopy procentowe, w przeciwieństwie do bessy 2000-2003, w której mielismy realnie dodatnie stopy procentowe i dolar nie mógł rosnąć. Najpierw Hungary i USDHUF, teraz USDRUB, a na końcu USDPLN pokaże siłę:))
  Czyli najpierw inflacja musi spaść , dolar w górę , PLN w dół , EM w dół, by zmienić paradygmat i dać grubemu kupić akcje, tak czy nie?
  @WB
  Poprosimy o wykres realnych stóp procentowych na przestrzeni ostatnich 20lat. Wiem że w br. Pan taki wykres wstawiał, ale prośba o przypomnienie.

  1
  1. mac-erson

   A ja doszedłem do wniosku, że na S mi jest dobrze i najprawdopodobniej zostawię na next week.
   Nie sądzę, aby w weekend wybuchła jakaś mega pozytywna informacja w sprawie Korony a coś negatywnego zawsze może się pojawić…
   Dodatkowo póki co ten tydzień bardziej pokrywa się ze ścieżką październik 2008 niż z rokiem 2011 tak więc może w kolejnym tygodniu będziemy badali dołki 2016r. na co liczę.

 8. Guy Fawkes

  @Carrie

  //Wracam na moment, ponieważ wyczytałam niepokojącą i błędną prognozę. Tragiczną dla Guja gdyby chciał w praktyce zastosować to co napisał

  //Otóż to jest bardzo błędne postrzeganie, Euro poleci na łeb na szyje…//

  Myślę, że mieszasz interwały i dziedziny.
  O mnie się nie martw, odkąd posunąłem [sic!] się w latach, zawsze zabezpieczam swoje pozycje.

  Krótki obraz ojro jest mylący, na wyższych interwałach znajdziesz odpowiednie układy startowe. Gruby kapitał gra na grubych interwałach.

  http://fxpro.ctrader.com/c/HfHxn
  http://fxpro.ctrader.com/c/65qxn
  https://invst.ly/q1a3t

  Powiedziałem, że ojro czekają miesiące wzrostu. Miesiące, to np. marzec i kwiecień, czyż nie?

  https://www.youtube.com/watch?v=kpUWMl0gLEQ

 9. Guy Fawkes

  @WB

  //W sytuacji technicznej niewiele się zmieniło: za nami prawdopodobnie główna fala paniki (3-cia fala impulsu spadkowego w elliottowskiej terminologii) i odbicie w górę fali 4-tej, a przed nami męcząca końcówka spadku przerywana przejściowymi zrywami w górę.//

  Nie zgodziłbym się z tym, bo taka piątka byłaby możliwa, gdyby czwórka osiągnęła na DJ-u regulaminowy zasięg. ”Czwórka” pokazała słabość. Na większych świeczkach nie ma nic na odwrócenie.

  Nie zdziwiłbym się, gdyby S&P doszedł w tej fali do dolnej krawędzi odwróconego klina, a potem moglibyśmy pójść na podwójny szczyt gdzieś do połowy 2021 of course.

  https://invst.ly/q1ac-

  P.S.

  Panie Wojtku, niechże Pan coś rzeknie ”od siebie” o tych anomaliach Kitchinowskich.:))

   1. mac-erson

    @karnak napisałem wyżej zostaję na weekend S (chyba, że natchnienie ostatniej godziny coś zmieni ale tylko względem redukcji pozycji S na L na pewno nie zostanę)- powody opisałem kilka linijek powyżej,

   1. dociekliwy54

    Oczywiście oznaczenie może być błędne, więc nie radzę stosować we własnych zagraniach. Po piątce będzie pewnie szóstka, siódemka, ósemka, dziewiątka 😉
    Chyba, że się mylę oczywiście.

   2. mac-erson

    @dociekliwy54
    Co by się zmieniło gdybyśmy zrobili spadek poniżej dołka 2016r. – czuję, że to co teraz następuje to katarsis oczyszczający przed hossą jednocześnie zagadką jest poziom docelowy spadku dlatego to pytanie jest dla mnie bardzo ważne…

Dodaj komentarz