Gospodarczych wspomnień czar

Niebawem zaczniemy otrzymywać twarde dane na temat zachowania polskiej gospodarki w marcu, które zapewne pokażą już wpływ epidemii na tempo wzrostu gospodarczego. Zapewne nie będzie to widok zbyt optymistyczny. Zanim to jednak nastąpi, nacieszmy się wspomnieniami z lutego, kiedy jeszcze epidemia była ciekawostką z dalekich Chin.

Powered by macrobond.com

Z rocznymi dynamikami sprzedaży detalicznej, produkcji przemysłowej i produkcji budowlano-montażowej na poziomach odpowiednio +7,3 proc., +4,8 proc. i +5,5 proc. polska gospodarka wchodziła w lutym obecny kryzys może nie pod pełnymi żaglami, ale z przyzwoitym tempem wzrostu PKB w okolicach 4 proc. Jak widać powyżej uśrednienie przebiegu 5 poprzednich cykli Kitchina sugerowało dno spowolnienia tempa wzrostu gospodarczego w naszym kraju mniej więcej w okolicach lutego-maja br. Jeśli epidemia nie przeciągnie się zbyt długo, jest szansa, że tak się rzeczywiście stanie.

Posumowanie: polska gospodarka wchodziła w lutym w obecny kryzys przy mniej więcej 4 proc. rocznej dynamice PKB.

Komentarze

    1. wlad

      Generalnie odczyt spadku pkb w USA powinien wylać zimny prysznic na byki. Ale ostatnie korekty wzrostowe początku bessy w 2000 i 2007 skończyły się mniej więcej w połowie pomiędzy 50% a 61.8 % zniesienia pierwszej fali spadkowej. To by teraz dawało na SP500 okolice 2850 . Więc z tymi shorkoniami trzeba uważać. Bo jeżeli historia się powtórzy to dopiero z tego poziomu zacznie się kolejna silna fala spadkowa.

      2
    1. karnak

      Nie cwaniakuj.
      Mimo różnych narzutów państwa na cenę ropy to drastyczny spadek surowca nie spowodował proporcjonalnego spadku ceny detalicznej. Po prostu ktoś to trzyma za mordę i na tym zarabia.

      3
  1. bartek

    Mamy potencjalną szczepionkę, która “z dużym prawdopodobieństwem jest skuteczna przeciw koronawirusowi. Mamy możliwości, by zwiększyć jej produkcję w relatywnie krótkim czasie” – powiedział w wywiadzie dla telewizji NBC szef Johnson & Johnson Alex Gorsky.

    Koncern utrzymuje, że jeśli szczepionka okazałaby się skuteczna, to mogłaby się pojawić na rynku na początku przyszłego roku, a jej cena nie byłaby wygórowana. Johnson & Johnson chciałby wtedy wyprodukować miliard szczepionek do końca 2021 roku.

    https://stooq.pl/n/?f=1344785

  2. bartek

    Morawiecki: Odważniejsze ruchy monetarne i fiskalne wzmogłyby kryzys

    Warszawa, 30.03.2020 (ISBnews) – Gwałtowniejsze ruchy fiskalne i monetarne mogłyby doprowadzić do eskalacji kryzysu, ocenił premier Mateusz Morawiecki.
    “Wyobraźmy sobie, że dokonujemy odważniejszych ruchów monetarnych i fiskalnych jednocześnie, to mamy niemalże gwarancję, że zostajemy jako państwo uderzone kanałem transmisji walutowej. Nie mówię już o potencjalnym kryzysie, który może się z tym wiązać” – powiedział premier podczas senackiej debaty nad tzw. tarczą antykryzysową – pakietem działań dla przedsiębiorców, narażonych na straty z powodu epidemii koronawirusa.

    “Część polskiego długu, prawie 70 mld euro długu państwowego jest denominowana w walutach obcych, około 120-130 mld długu przedsiębiorstw w złotówkach jest denominowana w walutach obcych (…). Kredyty hipoteczne we frankach i w euro – około 120 mld złotych. Te trzy pozycje to ponad 500 mld zł” – podkreślił premier.

    Zaznaczył, że “tak bardzo polskie długi i zdolność do refinansowania zależą od walutowego kanału transmisji monetarnej, transmisji fiskalnej”.

    “W sytuacji nadmiernej monetyzacji części długu, albo w ogóle monetyzacji w zakresie, który zostałby uznany przez rynki finansowe za ryzykowny, kryzys uderzy w nas kanałem walutowym lub kanałem bankowym” – powiedział premier.

    (ISBnews)

    1
            1. macarek

              Pewnie przy wyższych cenach spread był mniejszy, a teraz przy niskich większy.
              A teraz dodatkowa korzyść to obniżone ceny do końca kontraktu – więc pewnie kolejny 1 mld $ w przyszłych wynikach.
              Szkoda, że udział w w20 to 3,5% ale na tak zdołowanym rynku to jak oaza na pustynii.

  3. fast_market

    Na podstawie:

    – § 70 ust. 2, 3 i 7 Działu IV Szczegółowych Zasad Obrotu Giełdowego obowiązującego na rynku regulowanym (zgodnie z Uchwałą Nr 246/2020 z dnia 30 marca 2020 r.);

    – § 70 ust. 2, 6 i 7 Załącznika Nr 2 do Regulaminu Alternatywnego Systemu Obrotu
    (zgodnie z Uchwałą Nr 247/2020 z dnia 30 marca 2020 r.),

    nastąpi określenie minimalnych wielkości zmian cen (kroki notowania) dla części akcji notowanych w w/w systemach obrotu.

    Przypominamy także, że zgodnie z zapisami § 70f Działu IV Szczegółowych Zasad Obrotu Giełdowego i § 70e Załącznika Nr 2 do Regulaminu Alternatywnego Systemu Obrotu, zlecenia maklerskie na dane instrumenty finansowe przekazane na giełdę, a nie zrealizowane do ostatniego dnia obowiązywania poprzedniej wartości kroku notowania, tracą ważność po zakończeniu sesji giełdowej w tym dniu (tj. po zakończeniu sesji giełdowej w dniu 31 marca 2020r.).

  4. Rafo

    Pamiętajmy że jutro kończy się miesiąc i kwartał . Nie zdziwiłbym się gdyby jutro było wyciąganie indeksów za uszy a potem zjazd w dół.
    Zauważcie ile zmian trendów w historii było wraz ze zmianą miesiąca.

    Albo alternatywny scenariusz- gdy większość czeka na spadki – to pociągną jeszcze wyżej pod 1650 po to żeby „ulica” uwierzyła że pociąg odjeżdża i gdy zaczną wsiadać do „odjeżdżającego” pociągu to będzie spłuczka…

    4
  5. datik

    “- Jeżeli są warunki do tego, żeby chodzić normalnie do sklepu, to są i warunki, żeby pójść do lokalu wyborczego – stwierdził w poniedziałek Andrzej Duda podczas internetowego Q&A ze swoimi fanami.”
    —————————-
    Proszę się nie dziwić, że nie darzę szacunkiem tego gościa

    5

Dodaj komentarz