Jest porozumienie o redukcji poziomu wydobycia ropy naftowej

Chciałbym poinformować, że rozpocząłem współpracę z Domem Maklerskim Banku BPS, w ramach której i na blogu i na stronie domu maklerskiego będą ukazywać się moje komentarze (takie jak poniższy). Nad tym tekstem powinie być widoczny baner DM BPS. Zachęcam do „klikania” w niego, zapoznania się z ofertą domu maklerskiego i – jeśli wyda się Państwu atrakcyjna – akceptowania jej. Być może pozwoli to na przedłużenie funkcjonowania mojego bloga (proszę pamiętać o kodzie promocyjnym WB DMBPS ;)).

Materiał wykonany na zlecenie Domu Maklerskiego Banku BPS S.A.

W niedzielę zawarte zostało porozumienie głównych producentów ropy naftowej w sprawie redukcji wydobycia, o którym pogłoski zaczęły krążyć od początku kwietnia wywołując największy w historii 2-dniowy skok ceny kontraktów na ropę (WTI) na giełdzie NYMEX o prawie 40 proc. Od tamtej pory ponad połowa tego zysku została oddana, a samo porozumienie nie przełożyło się na jakąś zdecydowaną zwyżkę. W poniedziałek cena kontraktów wręcz spadła (-1,5 proc.), a wzrost z dzisiejszego poranka raptem odbił wczorajszą zniżkę (+1,6 proc.).

Wprowadzane po wybuchu pandemii koronawirusa restrykcje w komunikacji doprowadziły do spadku popytu na ropę o mniej więcej jedną trzecią. Efektem był drugi największy w historii – po tym z 2008 roku – krach cen ropy, która potaniała od stycznia do końca marca o prawie dwie trzecie spadając w apogeum w przypadku amerykańskiej ropy WTI (West Texas Intermediate) do ok. 20 dolarów za baryłkę czyli najniższego poziomu od 2002 roku, a więc od okresu bezpośrednio po atakach terrorystycznych na USA z 11 września 2001. Porozumienie pomiędzy krajami OPEC i Rosją o redukcji wydobycia ma doprowadzić do zmniejszenia nierównowagi pomiędzy popytem i podażą na tym rynku. Według doniesień przyłączyły się do niego USA (w roku wyborczym masowe bankructwa tamtejszych „łupkarzy” z pewnością nie byłyby na rękę Donaldowi Trumpowi), Brazylia, Kanada, Indonezja i Norwegia. Ma ono doprowadzić do spadku wydobycia ropy o prawie 10 mln baryłek dziennie czyli o ok. 20 proc. globalnego wydobycia w okresie maja i czerwca. To 4-krotnie większe cięcie niż dotychczasowy rekord z 2008 roku. Być może o tej umiarkowanej reakcji rynku przesądził odległy o 2 tygodnie termin początku redukcji czy też sceptycyzm co do możliwości wyegzekwowania takiej redukcji w USA, gdzie produkcja jest – inaczej niż w krajach takich jak Arabia Saudyjska czy Rosja – dosyć rozproszona.

Oczywiście do najbliższego poważnego poziomu oporu, który można ulokować powyżej 42,5 dolarów jest obecnie prawie 100 proc. i bazując na doświadczeniach podobnych krachów z 1986 roku, 2008 roku i lat 2015-2016 można oczekiwać, że w ciągu następnych ok. 15 miesięcy zbliżenie się do tego oporu jest możliwe w przypadku, gdyby pandemia koronawirusa została skutecznie wygaszona – co jest prawdopodobne – a sytuacja na świecie uległa normalizacji.

Podczas rozpoczętego 23 marca odbicia w górę ceny kontraktów na S&P 500 dotarły do poziomów notowanych wcześniej na sesjach z 9-11 marca. To samo przydarzyło się WIG-owi 20, który jakkolwiek rozpoczął wzrost wcześniej bo już 16 marca, to również w trakcie odbicia dotarł do poziomów z przełomu pierwszej i drugiej dekady marca.

Po wczorajszym lekkim spadki dziś rano kontrakty na S&P 500 ustanawiały nowy szczyt odbicia nadal jednak pozostają w zasięgu zakresów świeczek z 3 sesji z 9-11 marca. Ten wzrost był potwierdzany przez główne indeksy azjatyckich rynków akcji, które unisono zwyżkowały od +0,5 proc. w Dżakarcie do +3 proc. w Manili.

Zniżkujący w obrębie kanału długoterminowego trendu spadkowego kurs akcji Przedsiębiorstwa Elektromontażowego Elkop zajmującej się zakupem, wynajmem powierzchni biurowych, produkcyjnych i handlowych oraz będącej w posiadaniu nieruchomości komercyjnych i projektu deweloperskiego w Katowicach (C/Z 0,7, C/WK 0,12, kapitalizacja 8,35 mln zł) obronił w marcu poziom swego historycznego minimum ustanowionego w 2018 roku.

Kurs akcji spółki Wittchen (C/Z 3,6, C/WK 0,78, stopa dywidendy 15,6, kapitalizacja 116 mln zł) aktywnej na polskim rynku luksusowych dodatków, głównie skórzanych, w segmencie klasy wyższej i średniej można umieścić w obrębie długoterminowego kanału trendu spadkowego, od dolnego ograniczenia którego odbił się w marcu.

Z ciekawszych danych makroekonomicznych, które zostały opublikowane w kraju i na świecie od czwartku, można wspomnieć wzrost nadwyżki w handlu zagranicznym Niemiec do najwyższego poziomu od prawie 2 lat w lutym:

… spadek liczby rejestracji nowych samochodów w Austrii w marcu do najniższego poziomu od grudnia 1997 roku:

… -2,5 proc. roczną dynamikę produkcji przemysłowej we Włoszech w lutym:

… spadek rocznej dynamiki PPI w USA do najniższego poziomu od 2016 roku w marcu (+0,7 proc.):

… lekki spadek tygodniowej liczby nowych wniosków o zasiłek dla bezrobotnych w USA do 6,61 mln z 6,87 mln w poprzednim tygodniu:

… największy w historii miesięczny spadek wartości wskaźnika oceny bieżącej sytuacji amerykańskich konsumentów w kwietniowym sondaży uniwersytetu Michigan:

… spadek marcowych odczytów rocznej dynamiki PPI i CPI w Chinach:

… odbicie w górę z rekordowo niskiego poziomu w lutym rocznej produkcji samochodów w Chinach w marcu (-44,4 proc.):

… lekki spadek wielkości 12-miesięcznego deficytu polskiego rządu w lutym:

… spadek rocznej dynamiki CPI i “core” CPI w USA w marcu:

… wzrost rocznej dynamiki realnej wartości godzinowej stawki za pracę w USA:

… spadek do najniższego poziomu publikowanego przez NAB wskaźnika zaufania przedsiębiorców w marcu:

… oraz wynoszącą 19,9 mld USD nadwyżkę w handlu zagranicznym Chin w marcu:

Wojciech Białek

Zastrzeżenie prawne

Opracowanie wyraża wiedzę oraz poglądy autorów według stanu na dzień jego sporządzenia. Autorzy nie uwzględniają w opracowaniu jakichkolwiek szczególnych zamierzeń inwestycyjnych, szczególnych celów inwestycyjnych, sytuacji finansowej ani szczególnych potrzeb czy żądań potencjalnych odbiorców. Opracowanie publikowane jest w celach wyłącznie informacyjnych lub marketingowych i nie powinno być interpretowane jako (1) osobista rekomendacja, (1) porada inwestycyjna, prawna, lub innego typu, ani jako (2) zachęta do działania, inwestowania czy pozbywania się inwestycji w szczególny sposób, bądź (4) ocena lub zapewnienie opłacalności inwestycji w instrumenty finansowe objęte opracowaniem.
W szczególności opracowanie nie stanowi „badania inwestycyjnego” lub „publikacji handlowej” w rozumieniu Rozporządzenia Delegowanego Komisji (UE) 2017/565 z dnia 25 kwietnia 2016 r. uzupełniającego dyrektywę Parlamentu Europejskiego i Rady 2014/65/UE w odniesieniu do wymogów organizacyjnych i warunków prowadzenia działalności przez firmy inwestycyjne oraz pojęć zdefiniowanych na potrzeby tej dyrektywy, bądź „rekomendacji” w rozumieniu Rozporządzenia Parlamentu Europejskiego I Rady (UE) NR 596/2014 z dnia 16 kwietnia 2014 r. w sprawie nadużyć na rynku (rozporządzenie w sprawie nadużyć na rynku) oraz uchylającego dyrektywę 2003/6/WE Parlamentu Europejskiego i Rady i dyrektywy Komisji 2003/124/WE, 2003/125/WE i 2004/72/WE.
Opracowanie zostało sporządzone z zachowaniem należytej staranności i rzetelności przy zachowaniu zasad metodologicznej poprawności na podstawie ogólnodostępnych informacji, w dniu publikacji opracowania, pozyskanych ze źródeł wiarygodnych dla Domu Maklerskiego Banku BPS S.A. Dom Maklerski Banku BPS S.A. nie gwarantuje ich kompletności, prawdziwości lub dokładności.
Dom Maklerski Banku BPS S.A. nie ponosi odpowiedzialności za ewentualne decyzje inwestycyjne podjęte na podstawie niniejszego opracowania ani za ewentualne szkody poniesione w wyniku tych decyzji inwestycyj-nych. Opracowanie nie powinno być interpretowane jako oświadczenie ani gwarancja (zarówno wyraźna, jak i implikowana) w zakresie generowania zysku z tytułu prezentowanej strategii inwestycyjnej.
Dom Maklerski Banku BPS S.A., jego akcjonariusze lub pracownicy mogą posiadać długie lub krótkie pozycje powstałe w wyniku transakcji zawartych na instrumentach z rynków OTC lub innych instrumentach finanso-wych wymienionych w opracowaniu. Organem sprawującym nadzór nad działalnością Domu Maklerskiego Banku BPS S.A. jest Komisja Nadzoru Finansowego z siedzibą w Warszawie, przy ulicy Pięknej 20 .
Powielanie bądź publikowanie w jakiejkolwiek formie niniejszego opracowania, lub jego części, oraz wykorzystywanie materiału do własnych opracowań celem publikacji, bez pisemnej zgody Domu Maklerskiego Banku BPS S.A. jest zabronione. Niniejsze opracowanie stanowi publikację handlową i jest prawnie chronione zgodnie z Ustawą z 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych (Dz. U. 2019 poz.1231).

Komentarze

  1. resss

    Biden juz oficjalnie zostal kandydatem demokratów, jest to o tyle ciekawe zagadnienia, zwłaszcza dla nas, gdyż zapowiedzi Bidena sugerują powrót do polityki Obamy czyli pierwszy lot do Berlina. Moim zdaniem zakończy to epizod polsko-amerykanskiego sojuszu i prawdopodobnie ere pisu.
    Bedzie to tez ostatnia szansa dla niemiec aby zdominowac Europe ze względu na sprzyjające amerykańskie klimaty.
    Agencje ratingowe do tej pory patrzyły na Polskę przychylnie, moze byc i tak ze nagle to się zmieni gdy amerykański parasol sie nad nami zatrzasnie

    1
      1. digesting slowly

        Teraz przystanek. L pod to info już dawno zdyskontowane. Teraz zależy jak się popyt rozwinie i jak szybko będą się zmniejszać zapasy. A tak po pierwsze, to trzeba dokładnie przeanalizować treść porozumienia, może po prostu to jest tylko “zawieszenie ognia”.

  2. toya

    10 marca tak sobie pisalem:

    toya 10 marca 2020 o 11:14

    “Wiekszosc zdaje sie teraz polowac teraz na gwaltowne ruchy gora-dol. Rynek nie zaoferuje tego co spodziewane. Osobiscie zakladam, ze czeka nas niekonicznie gwaltowny, ale konsekwetny ruch w gore o 20, moze 30% trwajacy dwa, trzy, cztery tygodnie. Po nim przyjdzie jeszcze jedna, ostatnia juz fala wyprzedazy.

    Nie mowie oczywiscie, ze ten ruch zacznie sie dzis z tych poziomów, ale to moj scenariusz i patrza na rynek bede szukal potwierdzenia.”

    Mysle, ze czas zaczac budowac pozycje S na najblizszych kilka miesiecy.

    1. mac-erson

      też wydaje mi się podobnie chociaż rozprowadzania może potrwać dłużej niż myślimy. Ja stosuję konsekwentnie strategię niższych interwałów. Wczoraj zamknąłem rano S-ki na SP w nocy i dzisiaj rano otwierałem S-ki NSQ. Po 8422 połowę zamknąłem i na kolejnych entuzjazmach ponownie będę dokładał a nagle załamania godzinowe redukował pozycję.
      Obeserwuję zmiany względnej siły SP/NSQ i otwieram ten indeks gdzie aktualnie wyżej względna siła.
      Co do naszego W20 gdzieś tam widzę zahaczenie o poziom ok. 1670 (SK45).

  3. Ignacio1

    Imo, to co się dzieje na ropie, to jest jej łabędzi śpiew, albowiem ciężko sobie wyobraźić, aby Jankescy łupkarze odpuścili, jeśli ponadto, mają największy udział w zasobach światowych. A na całe to towarzystwo, cisną bez pardonu, odnawialne źródła energii. A potrzeby energetyczne świata mają jakiś swoje granice. I co, trudno się domyśleć, kto tu pierwszy odpadnie z gry? Wydaje się, że wyngiel, to już zimny trup, a następna, właśnie ropa. Kwestią do dyskusji, są zasoby obu surowców. Ale odnawialne źródła energii przecież nie odpuszczą. Na tej wojnie, napewno zyska nasza planeta.

    1
    1. mac-erson

      Pisałem już kilka razy. Nie wierzę w formację V. Spodziewam się jeszcze wielu komplikacji gospodarczych i nie tylko w tym roku.
      61% zniesienia NSQ uważam za doskonałą okazję do S. Thats all.
      Czerpię wiedzę z kanałów i źródeł niezależnych widzę co się dzieje i jakie są plany Rotschildów, Gatesów itp.

      1
  4. bartek

    mac-erson 14 kwietnia 2020 o 12:44Odpowiedz
    “Pisałem już kilka razy. Nie wierzę w formację V. Spodziewam się jeszcze wielu komplikacji gospodarczych i nie tylko w tym roku.
    61% zniesienia NSQ uważam za doskonałą okazję do S. Thats all.
    Czerpię wiedzę z kanałów i źródeł niezależnych widzę co się dzieje i jakie są plany Rotschildów, Gatesów itp.”

    V, U, W, czy nike :

    Stocks will begin to recover long before the pandemic is on the wane. The strongest bull markets are not built on a foundation of good news, but on diminishing bad news. Wouldn’t it be nice if the world of academic finance had coined the expression “equity fear premium” instead of “equity risk premium”?! That premium is at its best when fear is at a peak. It will be hard to be perfectly right on the turning point, naturally, but don’t wait for the good news—just wait until the pattern of bad news lets up.

    1. bartek

      uwielbiam pojecie

      EQUITY FEAR PREMIUM

      oczywiscie psedo ekonomisci beda krzyczec ze to “pseudo science”

      ale kto potrzebuje ekonomistow? NIKT

      nie trzeba ekonomisty zeby miec gospodarke, ale trzeba inzyniera zeby zbudowac most

      ja bym zdelegalizowal ta profesje – wszystko latało by na ALGORYTMACH

      3
  5. bartek

    “lis 14 kwietnia 2020 o 12:54Odpowiedz
    Ale na CCC łapią karpie w sieci, obstawiam spekulacyjnie zjazd i wytrzepanie po tyłkach z nowymi rachunkami”

    @lis – totalna ignorancja z Twojej strony

    kurs rosnie:
    – spka nie bedzie musiala emitowac akcji
    – ma dofinansowanie do wynagrodzen z kasy publicznej
    – bedzie niedlugo plywac w nowo wydrukowanych zlotowkach = mony for nothing. 60% tego co wezma zostanie umorzone :))) wezma tyle ile beda chcieli, tak samo LPP, Foprte etc

    obudz sie, zacznij myslec

    1. toya

      Na razie to wiemy, ze poza online spolka nie bedzie zarabiac na pewno przez nastepne 2 tygodnie minimum.
      Wiemy tez, ze krzywa popytu zglaszanego przez spoleczenstwo zostanie na chama przesunieta w lewo.

      To co masz na CCC to equity-fomo-premium

  6. toya

    “bartek 14 kwietnia 2020 o 13:02- Odpowiedz
    (…)

    ale kto potrzebuje ekonomistow? NIKT

    nie trzeba ekonomisty zeby miec gospodarke, ale trzeba inzyniera zeby zbudowac most

    ja bym zdelegalizowal ta profesje – wszystko latało by na ALGORYTMACH”

    Troche odkrywasz Ameryke. Ekonomia zawsze byla jest i bedzie nauka humanistyczna z pogranicza psychologii, socjologii i wielu innych. Przez to zawsze byla traktowana jako “pseudo-science”.

    1. bartek

      @Toya

      i dlatego mielismy bańki jak 2000/2001 dot.com , czy na rynku nieruchomosci w 2004-2008

      w PL ze wzgledu na inflacje negatywne st % mamy rodzaca sie banke na rynku nioeruchomosci – bo polacy biora przyklad premiera morawieckiego i kupuja dzialki i nieruchomosci lub fiozyczne zloto. Nie wierza w wartosc pieniadza – inlfacja 2019 to +5%, a psychopaci z rpp nie kiwneli palcem

      wole algorytm niz starego dziada z nbp

  7. Ignacio1

    Jeszcze mam taką uwagę fundamentalną, mianiwicie do niedawnego rodeo FEDu po ropie, stanęli w szranki zapewne duże ryby z OPEC & Frieds i komu ubyły olbrzymie kwoty, na potencjalną modernizację branży, aby obniżyć ewentualne koszty wydobycia? Czyli, będą mieli mocno pod górę.

    1
  8. bartek

    @toya
    “To co masz na CCC to equity-fomo-premium”

    chialbym miec i byc w biznesie gdy:
    – st% = 0
    – dostane tyle kasy ile zechce i 60% nie bede musial nigdy zwracac

    to chyba sa oczywiste oczywistosci

    a ludzi buty beda kupowac badz w sklepie badz przez e-obuwie z ktorego korzystam od marca :)))

    ja naprawde nie roumiem dlaczego ludzie nie widza oczywistych rzeczy ….

    2
  9. Ignacio1

    Chciałem jeszcze podać, jako ciekawostkę z branży paliw, przykład pewnego przedsiębiorcy, który rozwijał firmę w sposób organiczny od 30 lat, z 20 stacjami paliw, wydawał się pewnym interesem. Jak nagle, spadł mu wolumen sprzedaży, oraz marża; prawie natychmiast, sprzedał cały interes pewnemu koncernowi.

    1
      1. bartek

        Panowie

        łojezuu, troche wyczucia biznesowego, prowadzi Pan kolczyk lub witcher biznes?

        wg mnie, jestem przedsiebiorcą, armagedonu nie bedzie, wezme 1mln pln pomocy – oddam 0.4mln, a reszte wyplace jako dywidende w 2021-2022

        wiec to bedzie super rok, glowy do gory

        po drugie instytucje sa silne, banki dokapitalizowane – druga polowa roku bedzie dobra

  10. pko24

    ” 10 mln baryłek dziennie czyli o ok. 20 proc. globalnego wydobycia w okresie maja i czerwca”
    Jakiś błąd. To nie są poprawne dane, wydobycie dzienne to ok. 100mln bd, spadł popyt (o 30-40% = 30-40mln bd), od maja mają obciąć (względem października’18 (!) produkcję o ok. 10m bd)

  11. pko24

    Dziś Trump mówi o OPEC: że wirus “knocked out almost 50% of the business”.
    “it could be as much as 20m db cut, that we can get rid of some of tremendous excess oil”
    Czyli cyfry rosną. Do tej pory analitycy mówili 30%, Trump, 40%, dziś Trump 50%.
    50% z 100mln daje 50mln. W jaki sposób redukcja o 10-20mln ma zmniejszyć zapasy które zwiększają się wg takiej kalulacji z prędkością 30-40mln db na dobę. Może źle liczę, poprawcie mnie. Globalne zdolności składowania chyba ok. 1000mln.

Dodaj komentarz