Otwarty wpis: macrobondowa majówka z analizą techniczną kursów akcji spółek

Wzorem precedensów z grudnia i stycznia proponuję otwarty wpis, w którym proszę o podawanie w komentarzach typów interesujących z jakichś powodów spółek publicznych, a ja w miarę swoich możliwości – i ich dostępności w Macrobondzie – będę próbował w ciągu najbliższych 3 dni przeprowadzić analizę techniczną ich kursów.

@Idmmaximus: „PKN Orlen”:

Powered by macrobond.com

Do 12 marca kurs Orlenu robił kopię ruchu poprzedzającego polehmanowy dołek z 24 października 2008. Ostatnie odbicie było mocniejsze od tego z października-listopada 2008, ale na razie nie na tyle, by tą analogię zanegować (generalnie kurs wrócić do poziomu średniej 45-sesyjnej). Wersja, w której mamy listopad 2008 byłaby najładniejsza, bo wtedy można by za 3 miesiące kupować Orlen na nowych dołkach na dolnym ograniczeniu kanału 20-letniego trendu wzrostowego. Ale to jest sprzeczne z moją ostatnią koncepcją analogii całej sytuacji na rynkach z tą z jesienią 2001 roku (pandemia=11/9), która sugeruje 3-4-miesięczny wzrost cen akcji z marcowego dołka (czyli teraz mamy korektę z przełomu listopada i grudnia 2001 i niebawem przyjdzie dokończenie wzrostu), a potem jego prawie całkowite wymazanie. W tej analogii Orlen robi wtórny dołek po tym z września 2001 11 miesięcy później, czyli w naszej sytuacji w lutym 2021. Czyli mamy dylemat czy szczyt z 14 kwietnia br. to odpowiednik szczytu z 12 listopada 2008 (trzeba sprzedać i odkupić na nowych dołkach za 3 miesiące) czy szczytu z 14 listopada 2001 (trzeba kupić, sprzedać za 2 miesiące i odkupić za następne pół roku). W obu przypadkach to były okresy recesji w USA. Reguła zmienności i charakter przyczyny recesji przemawia za wersją z 2001, dynamika wykresu (w szczególności zachowanie 200-tki) za wersją z 2008 (za chwilę wyskoczy jakiś odpowiednik „opcji walutowych” z I kw. 2009). W obu przypadkach kurs jest za 2,5 roku-3 lata duże kilkadziesiąt procent wyżej. Ale na krótszą metę to na razie dla mnie trochę 50/50 (jak zwykle).

@teresa: „KGHM”

Powered by macrobond.com

Tutaj od zawsze zakładałem, że i na kagiehu i na miedzi dołek z początku 2016 roku był odpowiednikiem dołka z 1998 roku, więc dołek z 2019 roku (okazało się, że wypadł dopiero w marcu 2012) miał być odpowiednikiem dołka z jesieni 2001 (patrz komentarz „Pobawmy się kursem KGHM„). I na razie tak to rzeczywiście wygląda, bo KGHM ładnie obronił poziom dołka z 2016 roku w sposób podobny do obrony wsparcia jesienią 2001, co mogłoby być bazą dla formowania podwójnego dna. Problem polega jednak na tym, że przy okazji kurs przełamał dolnego ograniczenie kanału 20-letniego trendu wzrostowego, które teraz stało się oporem. Z obu rzeczy – analogii z 2001 rokiem i przełamania 20-letniej rosnącej linii wsparcia – wynika jeden wniosek: kurs dużo wyżej poziomu opadającej średniej 200-sesyjnej (obecnie 83,2 zł) nie podskoczy w ciągu najbliższego 1,5 roku, chociaż równocześnie na razie nie ma powodu zakładać, że dołek z marca zostanie w najbliższym czasie pokonany.

@krug2: „Lentex”

Powered by macrobond.com

Kurs akcji Lentexu wzrósł na całym kryzysie, co wygląda generalnie zachęcająco (chociaż zgaszenie ostatniego wzrostu do 2,5-letniego szczytu też było zdecydowane). Być może przeważył ten czynnik:

„Jednocześnie Spółka odnotowuje zwiększenie produkcji w innych branżach segmentu włóknin, w szczególności branży higienicznej, co może w ocenie Zarządu częściowo zniwelować ewentualny negatywny wpływ na wyniki finansowe Spółki  w związku z powyższym ograniczeniem produkcji w branży automotive.”

Relacje ryzyko/potencjalna nagroda wyglądają w miarę atrakcyjnie: ryzyko to spadek do potężnego wsparcia w okolicach powiedzmy 5,60 (czyli o ok. 1/3), a potencjalna nagroda wzrost do oporów w okolicach powiedzmy 17 (ok. 100 proc.). Czyli takie klasyczne 3:1. W porannym komentarzu wspomniałem o Lentexie po ostatnim wybiciu w górę, ale na razie to wybicie zostało mocno zastopowane.

@Neptun: „JSW”

Powered by macrobond.com

Przy poprzedniej okazji tak pisałem na temat JSW:

„Jedna z najbardziej podstawowych zasad spekulacji giełdowej (obok takich klasyków jak „trend is your friend”, czy „buy strength, sell weekness”) głosi, że JSW się kupuje po 10 a sprzedaje po 100. Tak słyszałem.”

No to 10 mamy zaliczone. Ale co robić, gdy jest po 13,69? Osobiście utożsamiam dołki z 8 października 2018 z obecnego cyklu Kitchina i 29 grudnia 2014 z poprzedniego cyklu Kitchina, bo wtedy kurs odchylał się o ponad 50 proc. w dół od poziomu spadającej średniej 200-sesyjnej, czyli ostatni wzrost to byłby odpowiednik odbicia sierpień-wrzesień 2015. Ale to jest trochę zbyt oczywiste, więc myślę, że teraz będzie trochę inaczej: kurs wzrośnie teraz przełamując linię trendu spadkowego i zastuka od dołu w minima z IV kw. ub. r. i być może też spadającą średnią 200-sesyjną. Potem byłby ruch powrotny do przełamanej linii trendu spadkowego testujący marcowy dołek, a potem już trend wzrostowy (oparty na na tezie: „nie czas żałować klimatu, gdy ludzie umierają na COVID-19, albo tracą z jego powodu pracę”). Czyli obstawiałbym klasyczne A-B-C Sperandeo. W porannym komentarzu wspomniałem o JSW 16 marca.

@smi76: „ML System”

Powered by macrobond.com

ML System wpadł mi w oko listopadzie, nie tyle ze względu na wykres, bo historia jest krótka i widać na nim idealnie neutralną formację megafonu, ale za względu na produkt: zintegrowane z materiałami budowlanymi ogniwa fotowoltaiczne wydają mi się oczywistą i bardzo elegancką przyszłością budownictwa (jest okropnym marnotrawstwem najpierw stawiać budynek, a potem montować na ogniwa, lepiej od razu zbudować cały dom z cegieł, dachówek i okien zintegrowanych w ogniwami). Więc spółkę bym się interesował w długoterminowej perspektywie (oczywiście coś im może nie wyjść finansowo, ale „kropki kwantowe” brzmią niezwykle seksownie.

@Zibi: „A ja zaproponuję: Kruka”

Powered by macrobond.com

Tu do całej branży obrotu wierzytelnościami potrzebny jest dobry analityk sektorowy, który potrafiłby podjąć próbę oszacowania wpływu koronawirusowego kryzysu, z których wszyscy wyjdą mocno poobijani na ten cały sektor. Czy to źle, bo jakość posiadanych przed te firmy portfeli wierzytelności się pogorszy, czy też dobrze, bo można będzie tanio kupić nowe portfele. Ja się nie podejmują oceny. Technicznie kurs powinien wrócić do odpowiednika poziomu na którym jest obecnie WIG, czyli do poziomu z 9 marca (kwarantanna we Włoszech). Akcje Kruka kosztowały wtedy 124,9 zł i były dzień przed przełamaniem dołka z 121,8. Myślę, że kurs może do tej strefy – i opadającej 200-tki – wrócić, a ostrożnej wykonać lustrzane odbicie ruchu październik-styczeń (+43 proc.), co dałoby 92 zł w okolicach czerwca.

@fast_market: „Orange”

Powered by macrobond.com

Orange mi wpadł w oko 21 października. Od tamtej pory niewiele się zmieniło: wygląda jak jesienią 2004 w drodze ku górnemu ograniczeniu kanału 20-letniego trendu spadkowego, które obecnie jest gdzieś tam w okolicach 11 zł.

@piotrdln: „gazprom”

Powered by macrobond.com

Zrobiłem go w rublach i w takim ujęciu wygląda dla mnie jak po dołku z października 2011. Czyli teraz korekta wzrostowa ponad opadającą średnią 200-sesyjną, a potem nadal w dół jak od marca 2012.

@Luto: „Azoty”

Powered by macrobond.com

Kurs spadł do marca o tyle ile powinien spaść biorąc pod uwagę rozmiary opuszczonej dołem w maju 2018 wcześniejszej wieloletniej konsolidacji i odbił się od dolnego ograniczenia kanału 4-letniego trendu spadkowego. To sugeruje, że dołem marcowy powinien być na dłuższy czas trwały, a opór to oczywiście ubiegłoroczne szczyty. Czyli gra przez najbliższe 2-3 lata powinna się toczyć w przedziale 18-46 mniej więcej. Na krótką metę obstawiam, że rozpoczęty w marcu wzrost zakończy się w maju na poziomie opadającej średniej 200-sesyjnej, a potem kurs do jesieni skasuje korektą większość tego wzrostu (podwójne dno nawet?).

@Max: „Petroleo Brasiliero”

Powered by macrobond.com

Petrobras tu już się kiedyś pojawił. Ponownie to nie jest cena ADR-a, tylko cena z giełdy w Sao Paolo w realach przeliczona na dolary. Jak dla mnie to wykres wygląda bardzo „wzrostowo”. Kurs wykonał ruch powrotny do przełamanego 2 lata temu w górę górnego ograniczenia rozpoczętego w 2008 roku trendu spadkowego, a przy okazji dotarł do dolnego ograniczenia hipotetycznego kanału rozpoczętego 4 lata temu trendu wzrostowego. Czyżby znowu rozpoczynał się taki trend wzrostowy jak w latach 1990-2008? To by była przesada, ale jakaś wieloletnia wzrostowa fala B do szczytów z 2008 roku? Czemu nie?

@maks20: „Farm51”

Powered by macrobond.com

Kurs od końca marca zanegował wcześniejsze wybicie w dół poniżej ubiegłorocznych dołków, które okazało się w ten sposób pułapką. Moim zdaniem konsekwencją powinien być wzrost o rozmiar tej pułapki, czyli o ok. 100 proc. ponad ubiegłoroczne dołki (czyli teraz trwa C w elliottowskiej nieregularnej płaskiej 3-3-5 rozpoczętej w marcu 2019). Czyli kurs powinien wzrosnąć powyżej szczytu z września ub. r.

@Idmmaximus: „Jak,ktoś poprosił Newmont

To do kompletu poprosimy

Barrick Gold”

Powered by macrobond.com

Jeśli wierzyć w cykl pokoleniowy to mamy odpowiednik 1986 roku. Czyli 20 lat 1996-2015 to była jakaś deflacyjna bessa A-B-C (3-3-5), a teraz rozpoczęła się nowa fala hossy i teraz po 1-ce z lat 2015-2016 i 2-ce z lat 2016-2018 zaczęła się wzrostowa 3-ka? To by była duża rzecz. Niby taki był mój scenariusz z dużą pokoleniową inflacją po 2019 roku (patrz „Trum(p)=Trum(an)„), ale trzeba oczywiście uważać. W wersji ostrożniejszej od 2015 roku trwa wzrostowe 3-3-5 (A-B-C), które się skończy przy poprzednich szczytach z lat 2008-2011. Na razie kurs zdaje się zanegował wyłamanie w dół z 2013 roku. Jeśli spadnie poniżej szczytu z lipca 2016 czyli 30 CAD, to zaneguje to scenariusz ze wzrostową 3-ką. Na razie chyba można żyć wizją pokoleniowej hossy.

@Max: „Newmont Mining”

Powered by macrobond.com

Ale Newmont raczej nie potwierdza hipotezy pokoleniowej 3-ki (chociaż też jej nie neguje bo sekwencja 2015-2018 to może być elliottowskie 1-2). Na razie wygląda to jak normalny (para-„kuznetsowy”) ruch w obrębie długoterminowego kanału.

Kurczę wypadałoby wiedzieć, czy wzrost od września 2018 to początek pokoleniowej 3-ki, czy tylko jakaś fala C w sekwencji 5-3-5 od 2015 roku. Ktoś ma jakieś pomysły?

@mlkzo: „MCI”

Powered by macrobond.com

MCI to taki sWIG, chociaż ostatnio trochę od sWIG-u bardziej stabilny – od 4 lat nic się na MCI nie dzieje. Czy ta konsolidacja poprzedza wybicie w dół czy w górę? Raczej w górę, bo teraz była okazja wybicia w dół i MCI z niej nie skorzystał. Wspominałem o MCI w porannym komentarzu w listopadzie.

@matty: „XTB”

Powered by macrobond.com

Ja tu widzę podwójne dno pomiędzy ponad 3 zł a ponad 6 zł o rozmiarach sugerujących ruch do ponad 12 zł? Wzrost od marca wygląda jak klasyczna elliottowska fala 3-cia (chociaż stosowanie tej terminologii do akcji pojedynczych spółek to przesada), podczas której dochodzi wybicia z formacji (w tym przypadku podwójnego dna). Obstawiałbym, że ostatni spadek to fala 4-ta w tej fali 3-ciej.

@digesting slowly: „PKP”

Powered by macrobond.com

Kurs akcji PKP Cargo nie zatrzymał się na dolnym ograniczeniu kanału trendu spadkowego (jak to rysowałem 2 października), więc „za karę” spadł o kolejną szerokość tego kanału. Z tego punktu widzenia „kara” jest już zaliczona i od marca trwa ruch powrotny do tej przebitej linii wsparcia, która teraz stała się opadającą linią oporu (razem ze średnią 200-sesyjną).

@Neptun: „Poproszę TESLE”

Powered by macrobond.com

Tylko raz w przeszłości kurs Tesli zachował się tak jak ostatnio najpierw rosnąc ponad 3,5-krotnie w ciągu 4 miesięcy, a potem spadając w okolice rosnącej średniej 200-sesyjnej. To było w 2013 roku, więc utożsamiam marcowy dołek z dołkiem z listopada 2013. Czyli gdyby Tesla wyszła nad lutowy szczyt (jak w lutym 2014), to zgodnie z tą analogią trzeba by się jej pozbywać, bo później nic tam się już nie będzie działo przez dłuższy czas.

@konsultant121: „Play”

Powered by macrobond.com

W grudniu tak pisałem o kursie Play:

„Tu sytuacja jest typu 50/50, bo kurs zbliża się do kluczowego oporu powyżej 34 i bardzo trudno jest na podstawie samego wykresu określić, czy się od tego oporu znowu odbije, czy też przełamie ten opór tym samym uzyskując dalszy 100 proc. potencjał wzrostowy (z poprawką na ruch powrotny do ok. 34 po odbiciu od rosnącej czerwonej linii oporu przełamanej w dół w tym roku). Na moje oko opór na 34 zostanie przełamy, bo kurs jest silny na spadkowym rynku, ale oczywiście kupowanie przy dochodzeniu kursu do kluczowego oporu jest ryzykowne.”

I to się generalnie potwierdziło, to znaczy próba przełamania oporu zakończyła się po raz kolejny niepowodzeniem. Tym samym opór stał się jeszcze mocniejszy. Nic tu mądrego nie wymyślę: na razie mamy trend boczny pomiędzy ok. 27 a ok. 35 zł.

@x1: „Nestmedic i Infoscan”

Powered by macrobond.com

Nestmedic przyuważyłem 19 marca. 2,5-letni trend spadkowy został przełamany, utworzył się nowy trend wzrostowy, średnia 200-sesyjna po raz pierwszy zaczęła rosnąć. Czyli kurs przestał zachowywać się bardzo źle. Jak bym tu grał klasycznie na tym nowym kanale trendu wzrostowego kupując przy spadkach poniżej rosnącej 200-tki. Silnym oporem wydają okolice szczytów z okresu październik 2018-marzec 2019 czyli od 2,49 do 2,80 zł.

Powered by macrobond.com

Wieloletni trend boczny. W jego ramach utożsamiam dołki z marca br. i września 2016, czyli teraz mamy odpowiednik korekty z okresu wrzesień-listopad 2016?

@Chris Py: „Cameco Corp.

Powered by macrobond.com

Gdybym ten wykres interpretował przed 2015 rokiem to rysowałbym szeroki ponad 20-letni kanał trendu wzrostowego i liczył na odbicie od dolnego ograniczenia tego kanału. Ale to odbicie zostało zgaszone i kurs przebił w dół prze dolne ograniczenie narysowanego kanału. „Karą” w takich przypadkach powinno być zejście w dół o szerokość wcześniejszego kanału, co prawie już nastąpiło w marcu, ale jednak trochę zabrakło. Kurs wybił się też w 2016 roku w dół z formacji trójkąt z lat 2007-2015 i „karą” powinien być spadek o rozmiar trójkąta, czyli trochę poniżej 5 CAD. Tu brakuje sporo. Mamy też linię trendu spadkowego od 2007 roku, do której kurs właśnie dotarł. No i potężny opór w okolicy 17 zł. Dla mnie nie wygląda to wszystko bardzo wzrostowo.

Ale.

Potem popatrzyłem na wykres ceny kontraktów na uran (w USD):

Powered by macrobond.com

… i tu już sytuacja wygląda znacznie lepiej, bo trend spadkowy od 2007 roku został złamany i powstał nowy trend wzrostowy, do którego górnego ograniczenia cena uranu właśnie dotarła. Pomyślałem najpierw, że to nie ma sensu, bo skoro ropa kosztuje tyle co 18 lat temu, to czemu uran jest najdroższy od 4 lat. Ale potem przypomniało mi się to:

„Obecnie chińskie zasoby broni nuklearnej są szacowane na poziomie 290-300 ładunków (Chiny stały się oficjalnie mocarstwem atomowym w 1964 r.), dla porównania Stany Zjednoczone mają 6185 głowic, z czego w linii znajduje się 1750, a Rosja analogicznie może odwołać się do 6490 ładunków w tym 1600 w linii (dane za Foreign Policy, marzec 2020).  (…) Nie zmienia to faktu, iż Pekin ma wytwarzać w ostatnim czasie materiał rozszczepialny niezbędny do zwiększenia ilości własnych ładunków, wykraczając tym samym poza naturalne potrzeby własnej energetyki atomowej. Co umożliwia, przynajmniej na papierze dojście do poziomu amerykańsko-rosyjskiego nawet w przeciągu 5-10 lat (2030 r.).”

Zapewne jedno z drugim nie ma żadnego związku, no ale tak mi się skojarzyło „dziwne” w kontekście cen ropy i gazy zachowanie ceny uranu.

Potem podzieliłem kurs Cameco przez cenę kontraktów na uran (w przeliczeniu na CAD) i okazało się, że ostatnio kurs Cameco był tak nisko względem ceny uranu jak w marcu tego roku w listopadzie 2008, co już wygląda znacznie bardziej optymistycznie.

Powered by macrobond.com

Nadal nie wierzę, by potężny opór w okolicach 17 CAD mógł zostać przełamany w najbliższym czasie, ale przy takiej relacji Cameco/uran nie widać też powodów, by marcowe dołki (7,97 CAD) miały być w najbliższym czasie przełamane. Mój wniosek: dopóki relacja Cameco/uran będzie tak korzystna jak obecnie, kurs Cameco będzie stukał raz po raz od dołu w okolice 17 CAD, ale na przełamanie oporu w okolicach 17 jest zbyt wcześnie.

@Axl140: „Puławy”

Powered by macrobond.com

Kurs akcji Puław spadł mniej więcej o tyle, ile „powinien” biorąc pod uwagę rozmiary konsolidacji z lat 2012-2018 opuszczonej dołem wiosną 2018. Od biedy można uznać, że dolne ograniczenie długoterminowego kanału trendu wzrostowego zostanie obronione (chociaż naruszenie było niepokojące). Spadek miał postać jakiejś piątki, więc można uznać, że od marca trwa korekta tego spadku. W perspektywie kilku lat oporem „nie do przejścia” wydaje się strefa 117-131, w bliższe perspektywie kurs powinien odbić się od strefy oporu 93-97 wyznaczanej przez lokalne szczyty z okresu wrzesień 2019-styczeń 2020. Ja w grudniu zakładałem, że kurs Puław jest już w sytuacji podobnej do tej z 2010 roku i od razu rusza na te 130, co oczywiście było błędną interpretacją, ale nadal sądzę, że strefa 117-131 jest w tym cyklu Kitchina (do 2021 roku powiedzmy) celem.

@Tomek R: „Mirbud”

Powered by macrobond.com

Pierwszy raz Mirbud rzucił mi się w oczy 17 lutego, co oczywiście nie było dobrym momentem. Ale w sumie niewiele się od tamtego czasu zmieniło. Nadal widzę ten sam wieloletni wachlarz, który interpretuję jako zapowiedź wzrostów. Na krótką metę kurs dotarł ponad opadającą średnią 200-sesyjną i do kolejnego ramienia tego wachlarza, a powyżej i gdzieś tam w okolicach 1,13 zaczyna się poziomu opór, w więc w krótkoterminowej perspektywie wzrost powyżej tego poziomu będzie uważam za mało prawdopodobny. Ale w dwu poprzednich cyklach Kitchina kurs docierał do 1,80 i nie widzę technicznego powodu, by tym razem – do wiosny 2021? – było inaczej. Potem cykliczna normalna bessa w latach 2021-2022 (do 1,00?) i na tak zbudowanej 10-letniej formacji odwróconej głowy z ramionami wybicie do 2024 roku kiedy w ramach cyklu Kuznetsa wypada kolejny szczyt budowlany na świecie taki jak ten z 2007 roku.

@Jezrdna: „NOKIA CORPORATION”

Powered by macrobond.com

Dla Nokii mam niekonwencjonalną propozycję: kurs akcji Nokii to japoński Nikkei przesunięty o 10 lat. Czyli jeszcze tylko niecałe 3 lata męczarni, a potem renesans. 🙂

@slow: „VRG”

Powered by macrobond.com

Wielki trójkąt? Ostatnie urwanie się w dół z półki i obecne odbicie przypomina mi zachowanie z drugiej połowy 2002 roku i stycznia 2003. Czyli teraz kontynuacja wzrostu do poziomu opadającej średniej 200-sesyjnej, potem skasowanie połowy odbicia, a potem się zobaczy. Pisałem o Vistuli w październiku, ale oczywiście epidemia zanegowała ówczesne założenia.

@datik: „VGO”

Vigo System wpadł mi w oko 18 listopada, . Co tu cóż nie ma tu co dzielić włosa na czworo po prostu hossa, szczególnie jak ktoś się spodziewa wojen i kolonizacji innych planet. 😉 Oczywiście może się odbić od górnego ograniczenia kanału długoterminowego trendu i zrobić średnioterminową (cykliczną) korektę, ale jak dla mnie w długim terminie bomba.

Komentarze

 1. Wiater

  @karnak, Mistrzu celnie typujesz ostatnio, uznanie…
  „Pisałem Ci wtedy, że będzie wyżej.” Prosilibyśmy o twoja projekcje na punkt przełamania na WIGu oraz S&P? Beda wogole spadki?, a jeśli tak to czy oczekujesz W czy 80% V a potem małe korekty i dalej w gore?

  3
 2. Guy Fawkes

  @drquality

  Od kiedy tokomuna nie mając żadnych argumentów zaszczuwa Polaków insynuacjami z intelektualnego poziomu ”jedna baba drugiej babie”, czyli z cyklu ”zasłyszane w maglu”?

  Od zawsze.

  Pułkownicy Tumidajski i Styrczula zginęli właśnie dlatego, żeby na polskim terytorium można było zainstalować komunę, która potem przepoczwarzyła się w postkomunę, której nie można od koryta oderwać granatem.:))

    1. Guy Fawkes

     A swoją drogą, to zastanawiające, że otwarte społeczeństwo potrzebuje niewidzialnych niewidzialnych kolegiów?

     Coś jak niewidzialna ręka (otwartego) rynku.

     Demokracja demokracją no ale ktoś tym wszystkim musi przecież kierować, oder?:)))

 3. konsultant121

  @@
  No dobrze, nie będę już komentował z niedźwiedzim tonem, Z nikogo nie chcę się tu nabijać. Rynek i tak zrobi swoje. specjalnie myląc nowo przybyłych;) Kto mnie zna to chyba wie że od 1,5 miesiąca nie mówię żeby rosły moje waluty;)) A skoro tak, to wiecie, rozumiecie..
  Wczoraj popatrzyłem na EURUSD i zaproponowałem wzrosty . Zobaczymy na ile silna będzie ta korekta z wielkiego trójkąta 2 -miesięcznego https://stooq.com/q/?s=eurusd&c=1y&t=c&a=lg&b=1
  Ropa jakby pokazuje już kierunek. Wydaje się że wkroczyliśmy w ćwiartkę akcyjną. A jak wszyscy to zrozumieją to będzie korekta i to spora:)

 4. wojciech.bialek (Autor
  Wpisu
  )

  @Guy Fawkes:
  „//Kasuję pana Sawę. Czemu ta esbecka agentura jest taka namolna?//

  Oj, coś Panu nerwy puszczają. Ładnie to tak do kobiety bezpośrednio?

  Dziwny jest ten Pana sydrom obrony obronny, przed interwentami?:)))
  Dziwny i selektywny, bo na w drugą stronę Pan nie reaguje.
  Miałem napisać pod tekstem @Sawy, że Kaczyński nie jest wcale arcymistrzem, ale machłem ręką.

  Za to publika @Lordowi Mac Ersonowi zarzucającego Panu cenzurę dała rekordową liczbę łapek.

  No i co? Na co Panu taka opinia?

  Plecie Pan o tych bezpiekach w dodatku, nie zetknął się Pan z nimi w banku?:)))

  Jak Pan szuka bezpieki, to niech się Pan zastanowi nad dwoma zejściami obiecujących dziennikarzy w czasie, gdy opinia koncentruje się na straszliwym wirusie i mydlanej operze wyborczej.
  https://pl.wikipedia.org/wiki/Ewa_Żarska
  https://pl.wikipedia.org/wiki/Wiktor_Bater

  Na koniec dobra wiadomość, //ewidentny krok w stronę dyktatury.//, czyli mianowanie Kamila Zaradkiewicza p.o. prezesa SN.
  No i moja pomyłka, interesy razwiedupra nie zostały zabezpieczone i nie ma triumwiratu.:))

  Zaradkiewicz jest (pra?)wnukiem pułkownika Kazimierza Tumidaskiego i podpułkownika Stanisława Styrczuli.

  https://pl.wikipedia.org/wiki/Kazimierz_Tumidajski
  https://pl.wikipedia.org/wiki/Stanisław_Styrczula_(oficer)

  Nareszcie niewątpliwy Polak z dziada pradziada obejmuje kierowanie Sądem Najwyższym po 80 latach. No i gdzie ta bezpieka, chyba nie po tej stronie?:))”

  Nie bardzo rozumiem, o co Panu chodzi, przecież ci dwaj przodkowie pana Zaradkiewicza przegrali. To gdzie tu jest zasługa, która by miała spłynąć na ich potomka?

  https://www.youtube.com/watch?v=CCA6uxQE-bw

  6
  1. Guy Fawkes

   Cieszę się, że sympatyzuje Pan z generałem Pattonem, ale jego ujęcie, mimo że głębsze od innych, nie przekracza żabiej perspektywy, a pyszałkowatość amerykańska zostanie wkrótce utemperowana. Amerykanie mają szansę zrozumieć Polaków. Jeszcze ani 100 lat nie są hegemonem, a już wchodzą w smugę cienia. Polska była zwycięską potęgą znacznie dłużej, a ile jeszcze będzie?

   // Zdało się oczom głupich, że pomarli,
   zejście ich poczytano za nieszczęście
   3 i odejście od nas za unicestwienie,
   a oni trwają w pokoju.
   4 2 Choć nawet w ludzkim rozumieniu doznali kaźni,
   nadzieja ich pełna jest nieśmiertelności.
   5 Po nieznacznym skarceniu dostąpią dóbr wielkich,
   Bóg ich bowiem doświadczył
   i znalazł ich godnymi siebie.
   6 Doświadczył ich jak złoto w tyglu.//

   //Walka o wolność, gdy się raz zaczyna,
   z krwią ojca spada dziedzictwem na syna.//

   .

   Wojna nigdy się nie kończy, można przegrać bitwę wygraną i wygrać bitwę przegraną, to zależy od potomnych, bo Naród to nie jest aktualna populacja, tylko łańcuch wszystkich pokoleń przeszłych i przyszłych.

   Nawet w jednej bitwie zwycięskiej są pozycje stracone, zabici żołnierze – czy oni przegrali?

   Wojna Narodu Polskiego toczy się od ponad tysiąca lat i nigdy się nie skończy, dopóki będzie trwał Naród.

   Przy okazji jeszcze jeden życiorys legionisty wart przypomnienia.
   https://pl.wikipedia.org/wiki/Julian_Filipowicz
   https://pl.wikipedia.org/wiki/Bitwa_pod_Mokrą

   4
  1. bank_root

   Czy ten sondaż AAII nie jest robiony tylko wśród członków stowarzyszenia ? Za wikipedią:

   „The American Association of Individual Investors is a nonprofit organization with about 150,000…”. Jak już ktoś jest członkiem stowarzyszenia inwestorów, to jakieś pojęcie o rynku ma i pewnie przeżył niejedną bessę. A tymczasem nie tylko polskie domy maklerskie donoszą o rekordowej ilości nowych kont i rekordowej aktywności użytkowników. To samo ma miejsce w Stanach:

   https://unitedglobalasset.com/blog/global-news/10815/millennials-are-getting-into-online-stock-trading-with-some-brokers-seeing-300-increase-in-1st-quarter

   „Online stock trading platforms have seen a surge in demand in recent months as investors seek to take advantage of undervalued equities.”

   „Many of those new users are young or even first-time investors. Over half of new users are aged 34 or below.”

   To samo donosi Wall Street Journal (niestety pełny artykuł na paywallem)
   https://www.wsj.com/articles/coronavirus-turmoil-free-trades-draw-newbies-into-stock-market-11588158001

   Kolejny wymowny tytuł:
   https://business.financialpost.com/investing/who-knew-fearless-millennials-are-cashing-in-on-stocks-as-frightened-boomers-cash-out

   „Who knew? Fearless Millennials are cashing in on stocks as frightened Boomers cash out” – w dowolnym tłumaczeniu, leszcze oskubały grubasa :D.

   2
   1. bank_root

    „Turns out millennials have been sitting on an abundance of savings and they are using that to aggressively buy the coronavirus dip”

    Podoba mi się to. Millenialsi agresywnie kupują koronawirusowy dołek.

    1
 5. piotrdln

  usd/pln w ciekawym miejscu,

  albo pln sie umocni i lecimy dalej ze wzrostami
  albo (na co stawiam) na pln bedzie krach i lecimy 4,55
  a jakby byl krach na pln to akcje musza w dol

  DAX fajnie wyglada na crashowanie

  1. Wiater

   DAX fajnie wyglądał na shortowanie wczoraj rano (ale ja się akurat już podałem, shortowalem bezowocnie we wtorek i środę), w poniedziałek 4 maja się raczej na shorty nie załapiesz, bo od rana rynek się ustali wedle dzisiejszych US-spadków, a we wtorek odbicie korekcyjne (nie wiem jak się to nazywa fachowo, zdechły kot czy jakoś?). Czyli raczej w poniedziałek L na 1-2 dni?

    1. Wiater

     Ja, tez nie, zawsze sie ubierałem średnioterminowo w akcje na dołkach, ale tym razem mnie wyciągnęli na dołek w marcu. Shorty próbuję od 2 tyg. pierwszy raz w karierze, niestety bezowocnie, nie liczyłem ze aż tyle wyciągną w gore. Myślę ze ten chory owczy pęd może wyciągnąć DJI na 26k po malej korekcie która się właśnie odbywa. Powinno być solidne W, z druga noga niżej od pierwszej, ale tłum zachowuje się jak rój rozszalałych pszczół, wczoraj rano ciągnęli DAX na 11300, a dane gospodarcze w Niemczech katastrofalne, przy czym będzie tylko gorzej

     1
     1. piotrdln

      a ja mysle ze w ciagu 1-2 tyg bedzie kortekta

      jak gleboka to nie mam pojecia, moze zrobia drugi dolek moze tylko 10% odwala i potem znowu pompa

      ogolnie to bessy rozgrywaja sie coraz szybciej,

      juz w 2008 wszystkich zaskoczylo bo w sumie od krachu do dolka bylo krotko wiec tym razem moze byc jeszcze krocej wiec nie zdziwilo by mnie gdyby teraz rozegrali drugi dolek i do jesieni bylibysmy juz sporo wyzej

 6. Tomek R

  Będę wdzięczny za at + Pana ocenę:
  1. BIOTONu – ostatnio wykonał silny rajd do 6,3 zł i to na sporym obrocie.
  2. Mirbud – po latach marazmu i osuwania się, kurs ostatni ożył. Spółka łapie kontrakty (budownictwo drogowe) i zbliża się do 5 mld zł backlog.
  3. bank Millennium

  z wyrazami szacunku Tomek

 7. Wiater

  Szanowni Panstwo, nie marnujcie cennego czasu Pana Białka. Cenimy jego pilość w opracowywaniu ogólnych kwestii i niech na tym pozostanie. Ważna jest jakość a nie ilość. Poza tym proszę nie krytykować Pana Wojtka (Sir Guy), gdyż robi wspaniałą robotę. Pozdrowienia dla wszystkich!

  9
   1. Wiater

    Panowie, pisze tu od tygodnia ale czytam od kilku lat. Nie będę zaśmiecał, ale powiem ze mam tu 2 użytkowników z którymi od dawna sympatyzuje: Sir-Guy (przekonania polityczno społeczno gospodarcze) oraz mac-erson (intuicja). Jednak przyznam, ze czasami dyskusja idzie za bardzo na tematy pokrewne, zostańmy raczej przy rynkach 🙂
    @konsultant – brzydko robić ironie w ten sposób, tu jest sporo amatorów (jak ja) i biorą to za projekcje
    @007 analizy bardzo ciekawe
    @karnak, nie wiem jak to robisz ale trafnie siedzą twoje typy

    4
    1. konsultant121

     Musi Pan wiedzieć że nie można w 100% polegać na projekcjach nawet najlepszych komentatorów i analityków. Blog Pana Wojtka nauczył wielu ekonomii i spojrzenia na rynki. Wielu tutaj komentatorów ma projekcje wbrew trendom, co wcale nie jest łatwe do rozegrania w realnym krótkoterminowym tradingu Nauka Pana Wojtka jest nauką cykli, podejścia długoterminowego, zrozumienia alternatywnych projekcji . Nigdzie nie ma tu propozycji kupna czy sprzedaży. Jak Pan pozostanie na blogu latami, nauczy się Pan zarabiać.

     4
     1. Wiater

      OK, ale teraz na serio. Jaka projekcja na maj? Pogłębienie dołka w USA, czy tylko mniejsza korekta spadkowa? Jesli DJI dzisiaj zakończy poniżej 24k, wiec to mogło być ewentualnie tyle tej korekty na maj 🙂

 8. ElSecator

  iekawy komentarz ks. Jacka Gniadka do wirusowego szaleństwa

  „Jeżeli nie wiadomo, o co chodzi, to chodzi o pieniądze. Doktorzy, których wywiad został usunięty kilka dni temu z YouTube, mówili, że szpitale wywierały presję na lekarzy, by do aktów zgonu i kart pacjenta dodawać Covid-19. Dlaczego? Bo jeśli jest to zwyczajne zapalenie płuc, z powodu którego chory jest przyjmowany do szpitala, to zryczałtowana opłata z ubezpieczenia za taką usługę wynosi 5 tys USD. Ale jeśli jest to zapalenie płuc COVID-19, to jest to 13 tys. USD, a jeśli jest to pacjent z zapaleniem płuc COVID-19 i skończy na respiratorze, to opłata wzrośnie do 39 tys. USD.

  Zachęty mają znaczenie. Przypomina nam o tym efekt kobry, czyli niezamierzone konsekwencje dobrych intencji. Nazwa odnosi się do czasów rządów Wielkiej Brytanii w Indiach, kiedy problem plagi kobr próbowano rozwiązać wyznaczając nagrodę za ich głowy. W rezultacie powstały masowe hodowle węży, a kiedy rząd zorientował się, co się dzieje i wstrzymał nagrody, kobry wypuszczone na wolność zwiększyły problem. Film jest na zakończenie artykułu”

  https://fee.org/articles/physicians-say-hospitals-are-pressuring-er-docs-to-list-covid-19-on-death-certificates-here-s-why/?utm_source=Social&utm_medium=Twitter&utm_campaign=2020_FEEDotOrg&fbclid=IwAR1vYChZULGMA475UYJ_Yep7w77imT9IHX6806TOsgLUC7El8EemU-7pIaw

  4
  1. wojciech.bialek (Autor
   Wpisu
   )

   No nie wiem, bramini powinni się raczej zajmować sprawami naprawdę istotnymi, czyli duchowymi. Jak wkraczają na obszar pozostający poza ich kompetencjami, to tylko ośmieszają swoją kastę i pracują na rzec jej zagłady.

   4
    1. wojciech.bialek (Autor
     Wpisu
     )

     Nie wiem, kim jest ksiądz Gniadek i w jakim kontekście się ten cytat znalazł, ale po lekturze paru akapitów skąd:

     https://www.jacekgniadek.com/gospodarka-versus-zdrowie/

     … odniosłem wrażenie, że to jest ksiądz-libertarianin, co mnie mocno zdziwiło, bo na mój prosty umysł to tak jakby powiedzieć „ksiądz-satanista”. To po prostu nie ma sensu.

     Zresztą już w pierwszym zdaniu cytuje artykuł Arkadiusza Sieronia z Instytutu Misesa zatytułowany „Wartość życia w trakcie pandemii”:

     https://www.obserwatorfinansowy.pl/tematyka/makroekonomia/trendy-gospodarcze/wartosc-zycia-w-trakcie-pandemii/?fbclid=IwAR0nbxp8GRWhuXaF2jaDfA5l6hPhr7U5lz7UERAzCzdsLyyacS59GKQYpUw

     Nie wiem, o co chodzi, ale intuicyjnie wyczuwam, że coś tu jest poważnie nie tak. Ale dopuszczam możliwość, że mnie moja intuicja zawodzi.

     1
   1. konsultant121

    Panie Wojtku, nie czytam wczorajszych wpisów, jeśli coś przeskrobałem to przepraszam. Nie zaśmiecam już bloga wpisami zw.z polityką. Proszę o respektowanie tego zobowiązania wobec mnie. Dziękuję.

    2
 9. DrQuality

  Te łone tak sie bawiom-łone nie majom rzadnych zahamowań,chcom aładzem zatżymać za wszelkom cenem
  /piszem z błendami bo łone majaom elektorat w 60 procętach po szkole podstawowej/
  Nie odzywałem się przez ostatnie 2 dni na Facebooku… Byłem w Warszawie i uczestniczyłem w wielu politycznych rozmowach. W międzyczasie partia władzy prowadziła specyficzną „agitację” posłów K’15. O tym opowiem w kolejnym poście. Teraz jedynie sms z wczoraj, jaki wysłałem do Michała Dworczyka (harcerza ? )
  „Grasia w podłości przebijasz. Metodami UBeków i burdelmam zaprowadzicie samych siebie na szafot. A tak po ludzku – jest mi przykro, że Ty i Mateusz traktujecie mnie jak idiotę a posłów K’15 jak prostytutki.Nigdy nie mierzcie nikogo swoją miarą. Dno”
  Czuwaj ?

  Przpepraszam że wanalizach.Dla Kolegi który pisał o Datawalk-przebili szczyt-kupno,powrót do przebitego oporu i potem wzrost?sky is itd-wszystko zależy od sytuacji na giełdach-Sorry Panie Wojciechu,ale analiza lekko może ułomna ?
  Maja aplikację która podobno!!!???? jest lepsza od Palantira-US Stock-Palantir ma śledzić korone w USA

  3
    1. wojciech.bialek (Autor
     Wpisu
     )

     Żartowałem oczywiście mając na myśli wybory w USA. A u nas? Nie mam pojęcia, bo to chyba zależy od wyników jakichś targów a la te z Begerową, a zliczanie ile kto ma kurwików w oczach przekracza moje możliwości i siły.

     13
 10. wojciech.bialek (Autor
  Wpisu
  )

  @astefaniak:
  „Panie Wojtku, prośba o cykliczny wpis nt miejsca w Cyklu Rotacji Aktywów… tx z góry”

  Zarejestrowałem Pańskie poprzednie sugestie na ten temat, ale jakoś się ciągle nie mogę zebrać do tematu. Na razie zakładam, że pandemia po prostu przedłużyła fazę obligacyjną i odsunęła w czasie fazę akcyjną, ale nie odpowiadałem na Pańskie sugestie, bo się zastanawiam, czy to spowoduje skrócenie fazy akcyjnej (skończy się tam, gdzie się miała skończyć czyli po 40 miesiącach od poprzedniego kitchinowego szczytu czyli w okolicach maja 2021 czy też nie) czy też jej długość będzie „normalna” czyli ok. 2 lata. Wstępnie skłaniam się do pierwszej wersji.

   1. bartek

    polityka monetarna (nawet juz w PL „drukuja”) oraz fiskalna zniekształca klasyczny cykly

    jest i bedzie pogon za jakimikolwiek aktywami dajacymi zysk

    st% w DM (USA, EU, UK, JAP) sa i pozaostana w w nast latach

    wiec mowa o bessie na rynku akcji jest nieporozumieniem

    pytanie na ktore nalezy zadac to ktore klasy aktywow beda zachowywac sie lepiej w nadchodzacych latach:
    – nieruchomosci
    – akcje EM?
    – akcje biotech?
    – spki dywidendowe?
    – gold?

    wydaje mi sie ze w naszym redneck-owie czyli PL zlotym przebojem sa i pozostana nieweruchomosci i zloto. JEst to trudne do zajumania przez instytucje zajumania publicznego aka rzad, parlament (daniny, inflacja), czy nbp (podatek inflacyjny w 2019 to 5%)

    uwazam ze gotowka bedzie jak goracy ziemiak i banki beda kreowane.

    1
 11. piotrdln

  @bartek
  niemozliwe bo:
  -> samobojstwo polityczne
  -> klasa polityczna jest okupiona (sami sobie niezajumaja)

  ale jak zlikwiduja wybory albo przesuna o 20 lat na kiedys bo wirus to wszystko jest mozliwe 🙂

  klasa polityczna dostanie zwolnienia z katastru albo inne frukty w ostatecznosci sprzeda swoje nieruchy przed wprowadzeniem ustawy

  jak kasy braknie to posuna sie do wszystkiego zeby dziure zalatac, szczegolnie jak nikt poza nbp nie kupi obligow

  a co zrobia jak pln sie oslabi ? jak euro bedzie po 5zl to beda sie cieszyc bo exporterzy itd. ale jak pojdzie na 6 zl to szczeny opadna i trza bedzie procenty podnosic w enbepie ….

  1. bartek

   „no chyba ze sa dogadani i ataku na pln nie bedzie …”

   wydaje mi sie ze cos moze byc na rzeczy

   za PO – donald dick wszystko najpierw konsultowal z makrela
   za PiS- to chyba dostaja wytyczne z ambasady USA

   i faktycznie rating agencies (Standard & Poor’s (S&P), Moody’s, Fitch ) na nas nie pluja w tej chwili, a nawet pozytywnie pisza w financiual times :)))

   ciekaw ile ten hold amerykanski kosztowa?

   3
 12. tmoore

  Polecam – Wojna o pieniądz. Song Hongbing. Czyli europejska historia finansowa łącznie z cyklami okiem chińskiego ekonomisty po lukratywnej edukacji i karierze w USA łącznie z projekcją przyszłości.

     1. bartek

      skarb panstwa nie powinien byc akcjonariuszem w spkach publicznych notoweanych na GPW

      w cywilizacji tj USA to nie ma miejsca

      skarb panstwa nie interesuje zysk, jesli te spki maja byc „misyjne” to powinny byc poza GPW

      3
      1. Guy Fawkes

       Może bym się z Tobą zgodził, gdyby akcjonariat lokalny było stać na długoterminowe posiadanie tych firm i zdolność realizowania strategicznych celów, no ale i tak pozostaje problem z niewidzialną ręką demokracji you know.

       Może za pokolenie, dwa…

       1
       1. bartek

        a nie łaska znacjonalizowane spki skarbu panstwa podarowac obywatelom jako zapisy na kontach emerytalnych???

        dla mnie to zart ze sprzedano ludziom energe za 17pln i teraz panstwo (przez pkn) odkupilo za mniej niz polowe tj 8pln

        tam gdzie skarb panstwa tam bieda syf i ubostwo (oczywiscie nie namaszczonego zaradu)

        7
        1. Guy Fawkes

         Twój problem polega na tym, że łykasz teorie dla ubogich, które wydają się rozsądne w dostępnej Ci skali, czyli na najniższym poziomie interakcji równoprawnych jednostek.

         Ale dokonujesz nieuprawnionej absolutyzacji swojego malutkiego aspektu na rzeczywistość, o której nie masz pojęcia, kilka pięter wyżej. Tam są inne zasady i sąd potrzeba państwa w akcjonariatach.

         Po prostu rozsądnie uważasz, że słońce wschodzi i zachodzi, bo to wynika z dostępnej percepcji.

         Ale na wyższym piętrze to ziemia krąży wokół słońca, a gdzie tam jeszcze do teorii względności.

         Gdybyś sobie to uświadomił, to rozumiałbyś, dlaczego wydajesz się starszym i mądrzejszym taki zabawny.:))

         6
         1. bartek

          LoL

          wyzsza szkola zajumania obywatela

          ja mowie ze 2+2 = 4

          ty mowisz ze 2+2 = 3 a moze 2 a moze 1, to zalezy jaka propagadnde beda pociskac

          skarb panstwa jest najgorszym z mozliwych akcjonariuszy, rownie dobrze mozna wojsko polskie przksztalcic w spke akcyjna i pchnac na gilede. ma to sens? tam gdzie skarb panstwa tam nie powiina spolka byc na gpw

          14
          1. Guy Fawkes

           Bartuś, ja wiem, że jak masz dwa jabłuszka i dodasz dwa jabłuszka, to będziesz miał cztery jabłuszka, dobrze kochanieńki. I taką jabłuszkową gospodareczkę z kolegami na podwórku możesz robić. Jak najbardziej. Volenti non fit iniuria, bajki pana Kleksa you know.

           Ale są takie poziomy, o których nie masz pojęcia, zasady hazardmaxa itd.

           Jest taki poziom, że jak się decyduje o kreacji pieniądza, to się nie dba o to, kto sprawuje zewnętrzne znamiona władzy.

           I nic Ci nie pomogą Twoje jabłuszkowe operacje.

           Za bardzo, a przez to fałszywie, generalizujesz, nie rozpędzaj się tak, mów o tym, co obejmujesz swoimi kompetencjami.

           7
 13. Wiater

  Podejrzewam ze zdechły kot w przyszłym tygodniu będzie fałszywką, tzn. pójdzie dalej w gore, za dożo amerykańskich Januszy weszło na giełdę, jak trochę spadło to trzeba jeszcze dokupić….

  1. fast_market

   Nastroje nie pozwalają raczej na duży spadek. Może będzie słaby początek tygodnia, ale potem już niekoniecznie musi być, aż tak bardzo źle.
   Zwracam uwagę, że obecny spadek S&P zaczął się kilka godzin po małej euforii związanej z lepszymi wynikami spółek. A więc nastroje nie są bez znaczenia.

   Na naszą korzyść przemawia wzrost eurusd.

    1. Luto

     Zobaczymy jak Trump rozwinie temat. Może jednak będą chcieli luke na tygodniowym domknąć.moze z naszym Ermanem też by się jakoś pokryło. Wszak 1% błędu w czasie wyszedł na koniec kwietnia. U nich 2500 u nas 1500. Najlepiej u nich sprawdzają się harami na tygodniowym. Teraz tego nie mamy. Czy się w tym roku sprawdzi Sell in may…??

   1. mac-erson

    @Sir Guy
    Na moim dokładniejszym wykresie H4 FSp500 podczas przedwczorajszego szturmowania 2950 podszedł pod przebitą wcześniej linię trendu.
    https://megawrzuta.pl/download/3dd5f2acd46da446dfd82cde547d138a.html

    Na NSQ dzisiaj przebita linia trendu, moga zrobić powrót i jednocześnie wybudować RGR-a.

    W razie czego serdecznie zapraszam na pogawędkę na priv ( robtocolubisz1@gmail.com ), bo tutaj z wiadomych powodów na razie nie zmierzam się uzewnętrzniać. Powodzenia.

 14. Guy Fawkes

  @drquality

  //To jest post Kukiza.//

  Kukiz, a kto to jest?

  O ile mnie pamięć nie myli, to taki grajek, który stręczył się jako nieprzejednany antysystemowiec, żeby dostać się do partii najbardziej systemowej. A po drodze zgubił większość swojego fanclubu.

  W polityce to samo, co na estradzie: zawracanie gitary. Słabe.:))

  7
  1. Guy Fawkes

   Piłeś? Nie jedź.
   Nie piłeś? Wypij.

   //

   „Nasz dobry doktor spać się od nas bierze,
   Ani chce z nami doczekać wieczerze.”
   „Dajcie mu pokój! najdziem go w pościeli,
   A sami przedsię bywajmy weseli!”
   „Już po wieczerzy, pódźmy do Hiszpana!”
   „Ba, wierę, pódźmy, ale nie bez dzbana.”
   „Puszczaj, doktorze, towarzyszu miły!”
   Doktor nie puścił, ale drzwi puściły.
   „Jedna nie wadzi, daj ci Boże zdrowie!”
   „By jeno jedna” — doktor na to powie.
   Od jednej przyszło aż więc do dziewiąci,
   A doktorowi mózg się we łbie mąci.
   „Trudny — powiada — mój rząd z tymi pany:
   Szedłem spać trzeźwo, a wstanę pijany.”

   //

 15. DrQuality

  Matko Boska prosiłem nie wpolityce.pl
  Łykasz to szambo przynajmniej popijaj szampanem.ze względu na wiek pamietam ubeckie metody propagandy-
  te Karnowskie to medialni pałkarze Z dziada pradziada Urbanowe plemię
  Twoje życie musi być bardzo smutne- wszędzie spisek,ciemne siły,ubekistan- try to look at the bright side of the street
  I łykaj ersibatla

  17
 16. wojciech.bialek (Autor
  Wpisu
  )

  @Guy Fawkes:
  „Kukiz, a kto to jest?”

  To jest ciekawe pytanie. Kukiz jest oczywiście bardzo sympatyczny:

  https://www.youtube.com/watch?v=1cFzJUX99Ck

  … ale warto też wiedzieć, że pełna nazwa pierwszego zespołu, w którym Kukiz się pojawił Aya RL brzmi „Aya Red Love”:

  „Aya RL (początkowo – Aya Red Love) – polski zespół muzyczny założony w 1983 roku przez Igora Czerniawskiego, Pawła Kukiza i Jarosława Lacha”

  Dodatkowo:

  „Grupa Aya RL powstała po spotkaniu się klawiszowca rosyjskiego pochodzenia Igora Czerniawskiego oraz zespołu Hak, założonego przez Jarosława Lacha i Pawła Kukiza.”

  https://pl.wikipedia.org/wiki/Igor_Czerniawski

  Rosyjscy Polacy, którzy przetrwali Operację Polską NKWD:

  https://pl.wikipedia.org/wiki/Operacja_polska_NKWD_(1937%E2%80%931938)

  … to jest generalnie ciekawy temat.

  Nie mówię, że rosyjski rock jest zły. Na przykład zespół Kino – założony przez potomka północnego Koreańczyka – miał niezłe kawałki:

  https://www.youtube.com/watch?v=i8K0sW8GX-4

  1. mac-erson

   „Wyrok Sądu Najwyższego z dn. 11 marca 2008 r. (II CSK 539/2007). Z jego uzasadnienia można się też dowiedzieć, że nazwa użytkownika podlega ochronie prawnej na takiej podstawie, na jakiej ochronie podlega nazwisko, pseudonim lub firma, pod którą osoba fizyczna prowadzi działalność gospodarczą.”

   4
 17. konsultant121

  Panie Wojtku, nie używałem tu żadnych innych nicków , choć krótko byłem kiedyś zbanowany. A czy dla pośrednich sponsorów bloga z kodem WB nie należałaby się mała łaskawość?

  2
  1. wojciech.bialek (Autor
   Wpisu
   )

   Nie no jasne, „banowane” sponsorów byłoby z mojej strony nierozsądne. Ale czy mógłby Pan jednak wyjaśnić znacznie swoich słów:

   „Konsultant vel marlod z bloga kury Ty od dawna sobie jaja robisz, pytanie z blogowiczow czy z siebie?

   konsultant121 29 kwietnia 2020 o 23:24
   ostatnio z blogowiczów, tak od jakiś 6 tygodni…”

   1. konsultant121

    „Panie Wojtku.To był pewien sarkazm.Trochę wyolbrzymienie niedźwiedzich nastrojów komentatorów.Przecież nie krytykowałem nikogo.Jeśli się Pan obraził na moje „zielone trójkąty na wykresach” to przepraszam. Nie wiem ile kosztuje dostęp do Macrobonda miesięcznie ale 700zl prowizji w DM BPS to jakieś wspomożenie jest..”

    700 zł mówi Pan. No cóż, kuszące, kuszące. Czuję się jak ten policjant z drogówki…

 18. Wiater

  Dołożę swoje trzy grosze. Dajcie spokój konsultantowi, on zrozumiał ze nie tedy droga. Jego wypowiedzi tez są cenne, tylko mógłby sie wypowiadać jaśniej, tzn. bardziej szczero. Co do Kukiza, to nie chce go oceniać jako polityka. Muzycznie cala jego twórczość od lat 90#tych kompletnie nie mój gust, ale… AYA (RL) to było coś genialnego, coś ponadczasowego, zauważa to nawet zagranica (jestem czterdziestolatkiem), aczkolwiek on tam tylko śpiewał…

  2
 19. Guy Fawkes

  @WB

  //Kukiz, a kto to jest?//

  Kiedyś Snopek z Grodziska pisał na temat wojskówkowego mecenatu demiurgicznego-gnostycznego w wykreowaniu tej naszej sławnej sceny rockowej.

  https://pl.wikipedia.org/wiki/Demiurg

  //Wąż, który namówił Ewę do spożycia owocu z drzewa poznania dobra i zła, jest symbolem gnozy, którą zdobywa się wbrew woli demiurga, a która prowadzi do wyzwolenia.//

  https://pl.wikipedia.org/wiki/Gnostycyzm

  //…człowiek egzystuje w nieprzyjaznym świecie, do którego został „wrzucony”. Świat jest obcy Prawdziwemu Bogu i nie jest jego dziełem, lecz dziełem sił niższych (Niższych Bogu)zwanych Archontami (których przywódcą jest Demiurg).//

  To nie są takie sobie rzewne duszochwatielnyje przyśpiewki (dla) ubogich narkomanów, ”szeptem mówię: mała patrz, cywilizowany świat”. To jest antycywilizacja gnostyczna oparta na oddziaływaniu (podprogowym masturbowaniu) dźwiękowym.

  Procesy antycywilizacyjne były kreowane równolegle po obu stronach żelaznej kurtyny przez pierwszorzędnych fachowców, antagonizm bloków politycznych był pozorny na poziomie ponad hegemonicznym (iluminackim). Od dawna iluminaci uznawali Astanę jako przyszłą stolicę NWO. Astana jest najbardziej oddalona od morza i tam właśnie Xi Jinping ogłosił Nowy Jedwabny Szlak.
  https://forumdlazycia.files.wordpress.com/2012/08/piramida-fostera-jedno-z-centrow-kulturalnych-astany-kazachstan_vperjed-geoblog-pl.jpg

  1
  1. Guy Fawkes

   Myślę, że jak byśmy poznali gnozę, ezoteryzm itd. to ta cała nasza antykultura, z tymi wszystkimi idolami byłaby czytelna jak alfabet Braille’a of course. Nihil novi sub sole.

   A teraz może z innej beczki.
   Nie mam za dużej cierpliwości do filmów, ale oglądałem ostatnio serial Królowie przeklęci. Cały czas chodzi o hrabstwo Artois, które pomiędzy Anglią i Francją jest czymś w rodzaju bramy smoleńskiej.
   Film jest oczywiście dziełem rewolucjonistów antyfrancuskich, więc można śmieło założyć, że wszystko w rzeczywistości było na odwrót. Prywatna intryga jest przykryciem wojny geopolitycznej.
   No i ciągle giną królowie, których truje zapewne ktoś zupełnie inny z zupełnie innego powodu.

   Doszedłem do wniosku, że klątwa Templariuszy jest odpowiednikiem klątwy Kennedy’ch. Ostatnio znowu utopiła się jakaś obiecująca dziewczyna z dzieckiem.

   No i oczywiście Lombardowie, wszystkie intrygi finansują dyskretnie. Lombardowie ze Sieny. Siena rzeczywiście należała kiedyś do Longobardów.:))

   Lombardowie, ciekawa nazwa, może lepsza niż Fenicjani?:)))

   Jak ktoś ma cierpliwość kinematograficzną to może sobie pooglądać kreacje aktorskie.:))

   1
   1. wojciech.bialek (Autor
    Wpisu
    )

    „No i oczywiście Lombardowie, wszystkie intrygi finansują dyskretnie.”

    Czy mógłby się Pan z łaski swojej odstosunkować od Longobardów? Moja linia męska (subhaplogrupa) została znaleziona na razie tylko w 3 próbkach kopalnych: w Wielkopolsce z epoki żelaza w ramach kultury wielbarskiej, w okolicach Turynu na cmentarzysku Longobardów oraz w Rzymie z okresu Wędrówki Ludów. Z tego względu na moim blogu Longobardowie są pod ścisłą ochroną.

    1. Guy Fawkes

     Arystotelizm jest esencjalny, tomizm jest egzystencjalny, wychodzi z afirmacji istnienia (bytu), którego językowym odpowiednikiem jest tzw. sąd egzystencjalny.
     (Anty)egzystencjalizm wychodzi z tej podmianki węża starodawnego na (smutnego)wyzwoliciela.

     Smutnego wyzwoliciela preferują oczywiście smutni panowie z GO, czy wojskówki.:))

 20. Wiater

  @Sir Guy, czy S&P kleknie w tym roku na 2.000, bądź nawet trochę niżej? Co ci podpowiada intuicja, a jak mówią wykresy? Tak, wiemy ze będzie ogólnie pompa na 2021, ale to było by zbyt proste chyba?

  1. bartek

   jak to jest mozliwe ze kapitalizacja CDR jest rowna sumie PZU i Pekao?

   ja poprostu nie rozumiem klas aktywow jak gold czy CDR(y)

   ostatnio staram sie wylaczac rozsadek i inwestowwac w biotech i zloto czyli bańki (mam nadzieje e nie zostanę kobbieta:)))))))

          1. Wiater

           a jakie to ma C/Z? nie sledze polskiej giełdy, wiec pytam, pewnie powyżej 20?

          2. Wiater

           OK, poszukałem, ale jazda C/Z 205, nie znam w Niemczech firmy która by miała takie coś, na 30-40 się kończy w sektorze nowych technologii. Przecież Apple ma C/Z = 22. To jakiś absurd, życzę kazdemu akcjonariuszowi powodzenia w inwestycji. Sorry to ja już wole JSW.

           1
   1. podczaszy1

    Saga rozgrywa się gdzies 2- 3 tysiace lat przed epoką lodowcową, a przynajmniej tak wywnioskowałem, a więc nie.:)))
    Oczywiście wiem,ze nie o to Panu chodzi w pytaniu.
    Mnie się Nilfagrd jakos kojarzy z imperium perskim.

  1. wojciech.bialek (Autor
   Wpisu
   )

   Instynktownie mi się to nie podoba. Jeśli okaże się że „zółtki” są w stanie łatwo zapanować nad epidemią, a tylko „białe brudasy” nie, to będzie to bardzo silny sygnał dla całego („brązowo-czarnego”) świata na kogo należy w przyszłości stawiać.

 21. Guy Fawkes

  @WB

  //…na moim blogu Longobardowie są pod ścisłą ochroną.//

  Szanuję to.

  Chodziło mi nie o konkretny etnos, tylko o kastę finansową w średniowieczu, odrębną od Żydów, zwaną Lombardami.
  Nawet Filip Piękny, który kilkakrotnie Żydów złupił, nie tnął Lombardów.

  Od tej finansjery pochodzi też słowo lombard, czyli pożyczki na najwyższy procent.

  W serialu Robert d’Artois, który przez cały czas stara się o przejęcie kluczowego hrabstwa, a w końcu skłania króla Anglii do wojny (stuletniej), jest finansowany przez lombardzkiego bankiera.

  Nie musi to znaczyć, że bankier ów był z krwi i kości Longobardem. Może wcale nie był, a nawet nie wyglądał na pochodzenie germańskie, jego bratanek też niewyglądał.

  Chodzi mi o odrębny rodzaj finansjery zasilającej kluczowe przedsięwzięcia, znającej wszystkie tajemnice dworu itd.

 22. ElSecator

  „Jak zauważa Rafał Hirsch w materiale dla Business Insidera, rząd nie informując o tym w ciągu dwóch tygodni kwietnia zadłużył się na 78 mld zł!

  Sprawa wygląda sensacyjnie, bo 78 mld zł to równowartość 3 proc. polskiego PKB, a więc kolosalna kwota. Wygląda na to, że rząd pożyczył ją obok rynku, emitując specjalne obligacje dla konkretnie wybranego odbiorcy, którym najprawdopodobniej jest państwowy Bank Gospodarstwa Krajowego – wyjaśnia.”

  Żywy stąd nie wyjdzie nikt

  https://www.msn.com/pl-pl/finanse/gospodarka/d%c5%82ug-wystrzeli%c5%82-w-kosmos-ale-nikt-nie-pisn%c4%85%c5%82-nawet-s%c5%82%c3%b3wka-rz%c4%85d-prowadzi-tajne-operacje-z-bgk-i-nbp/ar-BB135d6e?ocid=st

  2
  1. fast_market

   Co znaczy najprawdopodobniej? Przecież wiadomo, że robi te emisje i ostatecznie trafiają one do NBP. Było ukrywane, ale jakoś 10 dni temu już wszystko zostało ujawnione.
   Ci co choć trochę ogarniają system finansowy to wiedzą, że NBP próbuje sterylizować z rynku tą nadpłynność poprzez tzw. operacje otwartego rynku.

       1. bartek

        ja ufa uf uf ze te łepki z RPP zaczną podnosic stopy a nbp skonczy QE

        to co sie dzieje to emergency, nadzieja ze najgorsze za nami -> animal spirit:
        20latki brykac i rozmnazac sie
        70latki siedziec na … i seriale w tv ogladac w domu

         1. bartek

          moze i nie ma, ale pewne jest to ze PLN to waluta peryferyjna z RPP opanowana przez łepkow ktore to komunikuja sie przrez radio maryja, i sa z pisu tzn ubostwo intelektoualne, podobbnie w nbp

          nie wspomne o knf, bo wszyscy pamietamy prezesa knf z pis ktory chcial zajumac 40mln czarneckiemu

          a nad wszystkim czuwa czlowiek pis

          Marian Banaś – Najwyższa Izba Kontroli

          qrwa LoL

          11
 23. DrQuality

  Arystotelizm jest esencjalny, tomizm jest egzystencjalny, wychodzi z afirmacji istnienia (bytu), którego językowym odpowiednikiem jest tzw. sąd egzystencjalny.
  (Anty)egzystencjalizm wychodzi z tej podmianki węża starodawnego na (smutnego)wyzwoliciela.
  A ja myślałem że jestem inteligentny,bystry,oczytany-nic z tego nie rozumiem-przyznaję bez bicia
  Ciekawe po ile będzie kilo ziemniaków w poniedziałek-egzystencjalizm praktyczny,afirmujący spekulacje targowe którego odpowiednikiem językowym jest „k….a co tak podrożało” co powoduje podmiankę życia bez umiaru na węża w kieszeni
  Czy to o to chodziło Guy?

  4
  1. Guy Fawkes

   Coś kręcisz tym swoim tytułem ”Dr”.
   Pomieszałeś filozofię z ekonomią.

   Ale nie martw się, Descartes też pokręcił. Cogito ergo sum. Nie był pewny, czy w ogóle istnieje. Berkeley z kolei uważał, że istnieje tylko on sam.

   To są poważne zagadnienia, musiałbyś mieć chyba tytuł nadprofesora:)), żeby je ogarnąć, a zwłaszcza ich konsekwencje. Np. konsekwencą solipsyzmu metafizycznego może być (skrajny) liberalizm.

   Idealizm generuje utopie według ideologii, a realizm rozwiązywanie problemów w zgodzie z rzeczywistością.

   Tzw. egzystencjalizm powinienem nazwać pseudoegzystencjalizmem, nie antyegzystencjalizmem.

  1. bartek

   20k w es, it czy uk???

   te volumeny to jest nic , poziomy mocniejszej grypy w danym roku

   zgony to beda jak lockdown rozwali gospopdarke i wzrossnie przestepczosc, bezrobocie, alkohol, narkotyki, przemoc domowa ….. lista dluga

   dlatego rzady sie opamietaly i otwarly gosp od maja

   1
     1. wojciech.bialek (Autor
      Wpisu
      )

      Tak w ogóle, to przyszło mi do głowy, że te racjonalne zachęty do wybrania drogi zdobywania „odporności stadnej” to element rebarbaryzacji zachodnich społeczeństw czyli początku upadku cywilizacji na Zachodzie. Utylitarystyczne pozbywanie się kosztownych i nieprzydatnych starców znane są u różnych ludów barbarzyńskich:

      https://www.youtube.com/watch?v=l8ZChHuelyg

      Czyli co wzrost racjonalizmu/utylitaryzmu = rebarbaryzacja?

      4
      1. bartek

       nikt nie mowi o pozbywaniu sie starcow, natomiast niemadre traktowanie jest 20latka tak jak 70 latka.

       powinna byc inna polityka panstwa, szczegolna ochrona grup ryzyka
       + otwarcie kraju dla pozostalych grup

       lockdawn jaki nam zaserwowano w marcu skonczylby sie wielka depresja jak w 1930s ktora doprowadzila do nazismu, komunismu, holokaustu etc…

       2
       1. wojciech.bialek (Autor
        Wpisu
        )

        „nikt nie mowi o pozbywaniu sie starcow”

        Jak to, przecież parę komentarzy wyżej napisał Pan, że starców mniej szkoda. Jest jasne, że napisał Pan to jako argument za ich poświęceniem w imię interesów młodych.

        Zastanawiam się, czy gdyby wirus zabijał młodych, to argumenty za odpornością stadną byłyby równie często podnoszone.

        Hipoteza: konflikt pokoleń to nowy konflikt klasowy:

        https://www.youtube.com/watch?v=W4tVH7BPb-Q

        2
          1. bartek

           zgadzam sie covid-19 powinien zajac sie sąd, a kaczor powinien naslac Ziobro na zaraze -> w mysl zasady:
           –>zwalczac zaraze zaraza

           4
         1. piotrdln

          z tego co wszedzie pisza i mowia to nikt nie umarł z powodu covida, umieraja ludzie z innych powodów, mając covida

          to tak jakby ofiara wypadku samochodowego majaca covida uznac za ofiare wirusa , tak sie to odbywa obecnie

          ponadto testy sa malo wiarygodne , stad mamy te tysiace niby chorych na covida bo testy wyszly pozytywne

          i to okreslenie ze przechodza covida bezobjawowo, bo go po prostu nie maja

          przeszedl ktos grype bezobjawowo ? tak, jak jej nie mial

          1
      2. robbek

       ale odmrazanie gospodarki to odrzucenie pomysłu Szumowskiego siedzimy w domu i czekamy na cud albo szczepionke poza tym sars 1 atakował dzieci i nikt tym sie nie przejmował ,bo dzieci nie głosują?

       1
 24. DrQuality

  Warren Buffet sprzedał wszystkie akcje linii lotniczych,podkreślam wszystkie akcje-cyt.Nie będę trzymał akcji firm które będą tylko przeżuwały gotówkę”-łone dalej bendom budowały Centtralny Port Lotniczy,inwestowały w Radom bo jak powiedział szef łonego think tanku Radom jest na południe od Modlina,Polacy latają na wczasy na płd to bendom miały bliżej
  Co więcej Buffet dodał”w przeciwieństwie do roku 2008 roku nie będę wspierał żadnej firmy,nie ma teraz takich opcji/w domyśle okazji/
  Raksz strong buy:)

  7
  1. bartek

   S&P500 YTD -10%
   NASDAQ COMP YTD prawie na zero
   niw wspominajac o aprecjajci usd

   wiec slusznie dziadek nie widzi okazji

   nawet w styczniu te poziomy wydawaly sie watpliwe….

   wiec nalezy szukac okazji inwestycyjnych poza usa

   nalezy pamietac ze buffet popelnia dramatyczne bledy
   THE KRAFT HEINZ COMPANY merger
   resultat decyzji buffeta: 5 lat: -51.16%,

   https://stooq.pl/q/?s=khc.us&c=5y&t=c&a=lg&b=0

   oracle / wirtuoz to byl soros, buffet to czolg kupic i trzymac :))))

   2
   1. fast_market

    Daj Boże zdrowie popełniać takie błędy. Nawet z takimi błędami jak inwestycja w linie lotnicze, gotówki przybyło mu ponad 10 miliardów 😉

    Ale czy w ogóle można mówić, że to błąd. Przecież inwestując nie znamy wszystkich czynników, a już w ogóle nie znamy przyszłości.

  2. raksz

   @DrQuality

   Każdy ma prawo popełniać błędy. Strata Berkshire Hathaway wysokości 50 mld USD za pierwszy kwartał robi wrażenie. Opinia o perspektywach linii lotniczych może być konsekwencją fatalnego timingu z ich zakupem. Nieszczęścia (błędy?) chodzą parami… Brak płynności limituje możliwości zaangażowania inwestycyjnego.
   Co do CPK to jest to program, któremu szczerze kibicuję. Jedną z niewielu powinności państwa powinna być, moim zdaniem, dbałość o jakość szeroko pojętej infrastruktury, wzmacniającej integralność terytorium, budującą jego spoistość i dającą przewagi konkurencyjne nad rywalami. CPK to przede wszystkim projekt integrujący (kolej, drogi, połączenia lotnicze, infrastruktura logistyczno- magazynowa, a pewnie w przyszłości transfer i magazynowanie danych), wciąż silnie widoczne, układy komunikacyjne odziedziczone po rozbiorach i niezintegrowana siatka połączeń na ziemiach zachodnich. Położenie naszego kraju to niezwykle cenne aktywo, a renta z jego włączenia w ciągi logistyczne będzie procentować nie tylko naszym dzieciom ale pewnie i wnukom. to trochę tak jak z ceną 1m2 mieszkania w centrum Warszawy z dostępem do metra, tramwaju, miejsc pracy, rozgrywki itp. a 1m2 w nieco dalszej lokalizacji ale bez dostępu do sprawnej komunikacji i innych dóbr.
   Duże prawdopodobieństwo nastania świata bipolarnego i kolejnej ery rywalizacji dwu supermocarstw, powoduje że dostęp do lokalizacji dokładnie w połowie drogi między ich stolicami, z możliwością wykorzystania jako dźwigni (położenie) w rozgrywkach wewnątrzeuropejskich jest wielką szansą ale i zagrożeniem.

   Skąd w Panu tyle niechęci i braku szacunku dla ludzi o innych poglądach? Obrażanie innych nie jest godne Doktora, zwłaszcza przekonanego o własnej Jakości.

   3
   1. fast_market

    To wszystko są banały, które w każdej prezentacji można zobaczyć.
    Szczególnie, gdy chce się wyciągnąć trochę publicznych pieniędzy.
    Ale rzeczywistość bywa inna.
    Mnie w tym całym projekcie brakuje wiarygodności osób, które
    go przygotowują oraz to, że robi się go na siłę, gdy równocześnie
    blokuje się rozwój portu w Modlinie.

    1
    1. raksz

     Zgadzam się z Panem, że założenia CPK są banalnie naturalne i oczywiste. Zgadzam się również z tym, że transparentność procesów inwestycyjnych i wyboru wykonawców musi być nadzorowana. Aktualnie nie widzę innej siły politycznej, która by ten projekt pociągnęła. Reakcja samorządów zdominowanych przez opcję proniemiecką, na pierwsze propozycje uzgodnień lokalizacyjnych wyraźnie wskazuje, że nie jest ona na rękę naszym zachodnim sąsiadom.
     Stanisławów jest wielokroć lepszy lokalizacyjnie niż Modlin.
     Wiarygodność osób rządzących kilka lat temu nie ma absolutnie nic wspólnego z tym, że inwestycje infrastrukturalne zrealizowane przez nie, dały skokową poprawę jakości ruchu drogowego w Polsce. I pewnie wpłynęły na decyzje lokalizacyjne wielu inwestycji przemysłowych, usług wspólnych czy logistycznych. Napędziły też rozwój wielu firm małych i średnich transportowych, które zdominowały rynek europejski. Oczywiście można było je przeprowadzić taniej, uczciwiej i szybciej ale finalnie efekt ich zrealizowania jest bardzo pozytywny.

   2. DrQuality

    Kolego Raksz,
    Czy Pan uważa że w razie konfrontacji dwóch supermocarstw peryferyjne państwo jakim jest Polska bedzie mogła stosowac jakąkolwiek dżwignię-im szybciej zdamy sobie sprawę z naszego miejsca na scenie tym mniej rozczarowań.Halabardnik nigdy nie zagra głównej roli,żadnej roli zmieniajacej akcję sztuki.Ale,ale będąc w Unii jest taka szansa,ale tylko szansa którą z przerażeniem to obserwuję tracimy/-przecież Pan doskonale zdaje sobie sprawę ze jedne z najbardziej szkodliwych politycznych grepsów ostatnich lat”wstajemy z kolan” i koniec z pedagokiką wstydu jest kompletnie kontrproduktywne.Lepiej z mądrym stracić niż z głupim zyskać
    Teoretycznie to co Pan opisał jest kuszące,ale już jest za póżno,nie ma na to pieniędzy i z przykrościa stwierdzam nie bedzie.
    Poza tym „Duże prawdopodobieństwo nastania świata bipolarnego i kolejnej ery rywalizacji dwu supermocarstw, powoduje że dostęp do lokalizacji dokładnie w połowie drogi między ich stolicami, z możliwością wykorzystania jako dźwigni (położenie) w rozgrywkach wewnątrzeuropejskich jest wielką szansą ale i zagrożeniem”
    Powyższy passus świadczy o tym że jednak podświadomie zakłada Kolega że znowu będziemy przedmiotem a nie podmiotem historii-i tak niestety było od kilkuset lat i nadal będzie
    Oczywiście że mam szacunek do ludzi mających inne poglądy-jestem klasycznym liberałem z lekko konserwatywnym odchyłem/raczej rodzina first/-szacunek mój jest mniejszy w stosunku do ludzi popierających formacje łamiące wszelkie normy obowiązujące na kontynnecie który stworzył wszystko co najlepsze w historii świata/zbyt patetycznie?/
    A ogólnie jestem brat łata i naprawdę sympatyczny

    3
     1. DrQuality

      Kolego Raksz,
      Please,po co te wycieczki o jekiejs ukrytej opcji niemieckiej.
      Pan ma za złe Niemcom ze wygrali III wojnę swiatową bez jednego wystrzału.
      Należy uczyc się od najlepszych.I niestety/stety?/podziwiać

      1
      1. raksz

       @DrQuality

       Nie pisałem o UKRYTEJ opcji proniemieckiej. Ona jest jawna.
       Rozumiem ten wybór ale się z nim nie zgadzam. Uważam, że wizja centralizowania UE (co jest w narodowym interesie Niemiec) właśnie dobiega końca, a największą ofiarą odejścia od globalizacji mogą być Niemcy. Szarpnie też to nami jako ich poddostawców. Nie rozumiem zupełnie opinii o wygranej III WŚ przez Niemcy…

 25. Guy Fawkes

  @DrQuality

  //Warren Buffet sprzedał wszystkie akcje linii lotniczych.//

  Buffet ma tyle lat, że już nie powinien mieć żadnych akcji, tylko gotówkę. No chyba, że zamierza żyć wiecznie, ale można mieć uzasadnione wątpliwości czy taka strategia się powiedzie.
  W tych jego rekomendacjach jest niezamierzony efekt komiczny.

  //…łone dalej bendom budowały Centtralny Port Lotniczy.//

  Tu jest sytuacja odwrotna, człowiek jest śmiertelny, ale państwo trwa i musi planować na dekady do przodu.

  Dlaczego Radom?
  Bo zarówno CPK jak i Radom leżą w tzw. łuku Wisły, w obszarze, który będzie zawsze do końca broniony, nawet jeśli zostanie utracony obszar po wschodniej stronie Wisły z Modlinem. CPK to infrastruktura strategiczna, a do Radomia jest blisko z południa Europy czy wschodniej Małopolski nazywanej obecnie zachodnią Ukrainą.

  Jakieś wyobrażenie o geografii obronnej dać może fakt, że do niedawna dowództwo 16 Pomorskiej Dywizji obejmującej ćwiartę północno-wschodnią terytorium państwa, znajdowało się w Białobrzegach niedaleko Radomia.

  Po co taki pompatyczny tytuł ”Dr”, skoro zajmujesz się bezmyślnym trolowaniem magielniczym, a w najlepszym razie zdarzyło ci się przytoczyć in extenso zdanie czy dwa z książki Murphy’ego?

  6
  1. Guy Fawkes

   Co warte uwagi, wdowa po gen. Petelickim, kandydująca w jakichś poprzednich wyborach z PSL, przedstawiła ideę utworzenia nwej dywizji właśnie w obszarze łuku Wisły.

   //Nasz program faktycznie obejmuje projekt utworzenia nowej dywizji z siedzibą w Kielcach i kluczowymi jednostkami wojskowymi m.in. w Radomiu, Tarnowie, Piotrkowie Trybunalskim, Sandomierzu i Puławach.//

   https://www.defence24.pl/agnieszka-petelicka-o-programie-psl-dotyczacym-obronnosci

 26. konsultant121

  @guyfawkes
  „Gdy się kreuje pieniądz to nie jest istotne kto sprawuje zewnętrzne znaniona władzy.”

  Z całym szacunkiem ale opcja demokratyczna z brakiem widzialnych granic wpływów na państwa teoretyczne nie jest najlepsza dla kreujących pieniądz w cyklach inflacyjnych. To opcja antyfenicka , republikańska i antyglobalistyczna ma pole do popisu. To widać od 5 lat w miejscach strategicznych globu.
  Kto ma pomóc jak nie PiS, rozdając, drukując, pomagając w kreacji nowego długu? Tu demokraci by tylko przeszkadzali.

  1. Guy Fawkes

   Jestem przeciwnego zdania.

   Państwa władza demokratyczna jest tłem dynastycznej władzy realnej.

   Kreacja pieniądza generuje cykle, przypływy i odpływy, które wynoszą lub znoszą wszystkie demokratyczne łódki.

   1
 27. konsultant121

  Wszędzie w branżowych artykułach piszą że drobnica przechytrzyła grubasów i że bessa jeszcze potrwa.Ciekawe… To ze korekta jest nieuchronna to wiadomo ale czy W20 w kierunku Mieszka I to już niepewne.

    1. fast_market

     Drobnicy nie lubią profesjonalni zarządzający bo drobnica może zamknąć swoje inwestycje w każdej chwili, a oni nie mają na to szans.
     Poza tym wolą pobierać prowizje za zarządzanie, które chyba nie często dają super wyniki.
     Buffet o tym wspominał, że inwestując długoterminowo (bez dokonywania zmian w portfelu) pokona każdego zarządzającego.
     Osobiście się cieszę, że jest coraz więcej inwestorów indywidualnych, nawet jeśli to są amatorzy.
     Giełda jest dobrą szkołą życia, choć wiadomo, że nie każdy wyciągnie z tej edukacji odpowiednie lekcje.

     2
 28. Guy Fawkes

  @WB

  //przyszło mi do głowy, że te racjonalne zachęty do wybrania drogi zdobywania „odporności stadnej” to element rebarbaryzacji zachodnich społeczeństw czyli początku upadku cywilizacji na Zachodzie.//

  Cywilizacja nie polega na tym, że ma w każdych warunkach zapewnić człowiekowi nieśmiertelność, bo wtedy byłaby utopią. Tak samo cywilizacja nie może być umową ubezpieczeniową na dożycie (do hipotetycznego końca) wszystkich dni. Byłaby to umowa bez pokrycia.

  Po drugie, dalsze utrzymywanie lockdownu spowoduje katastrofę finansową, gospodarczą i właśnie cywilizacyjną na nieporównanie więszą skalę.

  Argumenty cywilizacyjne są w dodatku dość osobliwe w sytuacji, kiedy cywilizacja od dawna jest w stanie upadku. Aborcja i eutanazja są tego najlepszym dowodem.

  Sam początkowo podobnie myślałem, ale dlaczego spośród tylu wirusów, które co roku uśmiercają miliony ludzi, mielibyśmy zwalczać akurat tego jednego, przez zniszczenie gospodarczych podstaw bytowania rodzaju ludzkiego?

  Myślę, że covid jest tylko widocznym hologramem globalnego procesu o długofalowych skutkach nieporównanie gorszych niż covid sam. Łatwo można policzyć, jak długo gospodarka musi być zamknięta, żeby straty, także w liczbie śmierci były znacznie większe, niż z powodu covida. Na palcach jednej ręki w miesiącach.

  Nawet jakby człowiek na różnych sprawach się nie znał, ani nie umiał liczyć, to wystarczy rozumieć tylko jedno: leninowską normę organizatorskiej funkcji prasy, żeby wiedzieć, że to jest droga donikąd. Zapędzanie owieczek na rzeź pod pretekstem ochrony życia.

  Media nie troszczą się o życie gdy chodzi o aborcje czy eutanazję, węcz przeciwnie.

  4
   1. Guy Fawkes

    Nikt nie zamierza składać żadnych ofiar. Trzeba się starać o każde życie, ale nie można pod tym pretekstem unicestwić wszystkiego!

    Sam w pierwszym odruchu też byłem zwolennikiem zamknięcia.
    W przypadku zwykłej grypy jest podobna sytuacja, też ludzie umierają, a nikt nie zamyka gospodarki, żeby chronić cywilizację, come on!

    Jak chronić to chronić, tak czy nie?

    6
    1. Guy Fawkes

     Przecież nie będziemy się od razu otwierać, ”żeby było tak, jak było”.:))
     Zachowamy zasady szczególnego bezpieczeństwa, pojawiają się nowe leki.

     Przecież teraz też nie wszyscy siedzą w domu tylko pracują, to jedni mogą chronić a drudzy nie mogą?

     2
     1. Guy Fawkes

      Ziemkiewicz podaje taki przykład, że chodzi do sklepu, w którym zamontowano szyby z pleksy chroniące kasjerki. I zauważa, że ciągle te same kaserki za tą pleksą siedzą. No to chyba da się zredukować możliwość zakażenia? Przez kasy przewijają się tysiące ludzi, a kasjerki te same.

      2
      1. Guy Fawkes

       BTW, odnoszę wrażenie, Że Pańskie obecne stanowisko w problemie covid jest niespójne z Pańskim stanowiskiem w problemie obronności.

       Walczyć miliby emeryci 65+, bo nie mają już nic do stracenia i ich ”nie szkoda”.:))

       2
       1. wojciech.bialek (Autor
        Wpisu
        )

        To tylko pretekst. Chodzi o uzbrojenie dziadków, by mogli się bronić przez panami bartkami, gdy Ci sfrustrowani, że ze względów demograficznych dziadki zawsze ich przegłosowują przy urnie wyborczej i wysysają z nich ZUS-em całą krew będą chcieli zrobić rewolucję i ustawić dziadków do pionu. 😉

        2
      2. piotrdln

       w punkt,

       gdyby to bylo tak smiertelne i zarazliwe jak strasza w mediach to kasjerki z marketow wywozonoby setkami w trumnach

       a praktycznie od 2 m-cy w marketach do ktorych chodze widze te same panie i panów…

       wiec cos tu nie gra i koliduje,

       ale spoleczenstwo tak zastraszone ze zanim sie połapie to moze jeszcze zdąża sprzedac kilka mld szczepionek za ktorych skutki uboczne nikt nie wezmie odpowiedzialnosci ….

       4
        1. piotrdln

         dlatego te jednakowe dzialania rządów na całym swiecie to albo wielka manipulacja ktorej ulegli albo akcja zaplanowana,

         stawiam na to drugie, bo byla cala masa rzadów ktore zapowiadaly ze blokad nei bedzie po czym jakby dostaly jakis magiczny telefon i natychmiast wprowadzaly obostrzenia

         podobnie kraje w azji, skad epidemia przyszla, czekaly do polowy /konca marca jakby nigdy nic i nagle uznaly ze trzeba zrobic to co wszyscy czyli zamknac gospodarke/ruch slowem wszystko

         pomimo ze przez ponad 2 m-ce liczba przypadkow chorych byla bardzo mala …

         to jest nielogiczne i tam jest drugie dno tych dzialan

         5
         1. fast_market

          Przecież to wszystko sprowadza się do jednego: władza nie ma zaufania do obywateli. Centrala wszystko wie i zrobi najlepiej. Przerabialiśmy to przez lata PRLu i teraz przerabiamy ponownie bo komuś się zatęskniło…

          2
      1. bartek

       „Boomersi jako hippisi już wykończyli PRL (Solidarność)”

       te pokolenie to wóda jesli chodzi o napoje, ogórek jesli chodzi o warzywa i papierosy (bez filtru), fitness to slowo jak sie pojawia w krzyzowkach to pytaja wnuczka o definicje :)))

       generalnie biologia ich zalatwi(a)

       te pokolenie w wersji polskiej to dramat

       co jedynie to moga zalatwic mieszkaniowke jak szostkami do nieba beda szli – co jest pozytywne samo w sobie – ceny

       3
 29. Wiater

  Proszę nie mieszać faktów. Budowa CPL nie ma nic, ale to kompletnie nic wspólnego z Covid19. Za 2-3 lata latanie wróci do normy, a kiedy ma być ukończony CPL? – w sam raz na czas. Powiem wam ze Niemcom jak ość w gardle ten polski CPL i będą ten pomysł torpedować!
  Co do Warrena, to czytałem w prasie niemieckiej jak w pierwszym tygodniu marca, kupił bardzo duza ilosc jakichs linii lotniczych w USA (bo mega przecenione były), po czym widziałem za kilka dni, jak te akcje były w międzyczasie jeszcze o 30% tańsze, a teraz to pewnie o wiele więcej. Coz, każdy sie może pomylić nawet WB. Ja przykładowo nie podejrzewałbym ze odbicie od polowy marca, będzie tak banalnie proste i wysokie ( a pewnie dalej po małych korektach pójdzie w gore?). Jeśli aktualna korekta (od czwartku) stała by sie gwałtowna, to owszem drobnica będzie panicznie wyrzucać, to co nakupili od marca. Podejrzewam jednak ze do wtorku znowu w gore?
  Kierunek nadaje USA, a lokalne giełdy będą się tego trzymać, wiec nie wybrzydzałbym na banana, bo nie jest tak źle. Niemiecki DAX jest przyspawany do DJI. przykład z ostatniej środy, niemieckie massmedia podawały na okrągło same katastrofalne prognozy i raporty gospodarcze dla Niemiec, a DAX +4%, bo DJI osiągał wtedy szczyty klina.

 30. sumadartson

  Jako że słowo szlacheckie cenniejsze od fortuny, czuję się zaszczycony odpowiedzieć na na tak sławetnym forum znamienitego Arcymistrza cykli, projekcji i analiz, na zarzut jakoby szlachta nie dotrzymywała danego słowa.
  02.02.2020 r. napisałem:
  sumadartson 2 lutego 2020 o 14:21
  //(…)Kondratiew badając historię ekonomii i geopolityki stwierdził że global idzie przez średnio ok. 60 lat w rozwój (Elliott rozwinął to w 5 fal wzrostu hipercyklu indeksu DJI), a następnie global cofa się w rozwoju przez średnio ok. 15-25 lat popadając w Wielką Depresję-deflacja, spadek produkcji, wzrost bezrobocia. (Elliott obrazuje to trójfalową, spadkową korektą stopnia hipercyklu). Każda depresja kończy się wielką wojną, głodem i ZARAZĄ.(…)
  (…)Jesteśmy (byliśmy) w najwyższym punkcie fali B w spadkowej korekcie (A-B-C) hossy stopnia Supercyklu z lat 1942-2007 (lub jak kto woli 2000). Patrz S&P500 powyżej. Od 2007 lub (j.k.w.) 2000 roku indeks ten rysuje Elliottowską NIEREGULARNĄ, spadkową trójkę A-B-C stopnia hipercyklu, w której szczyt fali B na którym w styczniu 2020 indeks przebywał, znacznie przewyższa poziom początku fali A z roku 2007 (lub jkw.2000).
  Jesteśmy więc na szczycie wszystkich szczytów początku pięciofalowej FALI SPADKOWEJ C. Na wykresie Mistrza odpowiada to sytuacji z lutego 1937 roku(…)//

  Ta prognoza jest nadal aktualna, z zastrzeżeniem, że obecna fala C superbessy hipercyklu Elliotta, której odpowiednikiem jest fala C z lat 1937 (06 marca) – 1942 (28 kwietnia), że obecna fala C jest o wiele bardziej dynamiczna w czasie. O ile w 1937 roku S&P potrzebował na zbudowanie podfalki a i skorygowanie jej podfalką b (0,618 Fibo, b) czasu od 06 marca do 14 sierpnia, obecnie dokonało się to w okresie od 19 lutego do 29 kwietnia 2020 roku. (0,618 Fibo!!!, korekta b)
  Reasumując: Od 29 kwietnia 2020 roku S&P 500 rozpoczął formowanie spadkowej podfalki c w fali C hiperbessy Elliotta, czyli znalazł się w punkcie kompatybilnym ze „szczytem” z 14.08.1937r. (patrz wykres S&P500)
  Jako że obecna fala C potrwa do 22.02.2022r. (koniec wielkiej wojny będzie w roku 1925) jest ona zdecydowanie bardziej dynamiczna w czasie, a tym samym bardziej zyskowna dla dosiadających shortkoni.
  Wniosek końcowy: Na shortkoń panowie szlachta a łupy brać w troki, jako że podobna okazja do zgarnięcia fortuny na spadkach już się za naszego żywota nie powtórzy, jakiem szlachcic z prapradziada.

  1
   1. sumadartson

    Dzięki za uwagi. Przez 57 nanosekund zwątpiłem nawet w słuszność moich prognoz, jednak jeśli porównać skalę tamtego i obecnego spadku (na tym samym wykresie), to bardziej pasujący jest okres 06.03.2037-14.08.2037.
    W 1939 roku będziemy po korekcie (wzrostowa trójka) pierwszej piątki niższego stopnia fali C hiperbessy. Piątki takie powinny być trzy, przedzielone dwiema trójkami wzrostowymi.
    Od jutra jednak skupiam się wyłącznie na potwierdzeniu lub skasowaniu przez usiaków mojego oczekiwania na kolejną porcję spadków o zasięgu chwilowo trudno przewidywalnym (od 0,618 do 2,618 poprzedniej fali spadkowej)

 31. Wiater

  Niemiecki rzad chce dac Lufthansie 9 mld. EUR ‚wsparcia’, gdzie są wszelakie komisje jewropejskie? Lufthansa to żywy trup aktualnie. 95% samolotów stoi, a do końca roku niewiele się zmieni. Absurd goni absurd, rzad niemiecki wszystkim płaci postojowe, a pracowników na rynku jak nie było tak dalej nie ma – dla pracodawców poszukujących ludzi do pracy. Kryzys byłby okazja do ozdrowienia rynku pracy, ale rządy zachowują się jakby były w jakimś amoku. Rynek nieruchomosci w Niemczech pobil w ostatnich 4 latach wszelkie ekstrema (przybyło 1 mln mieszkańców w RFN), byłby czas na zejście z tonu – nic z tego rzad do wszystkiego dopłaci i utrzyma fikcje za wszelka cenę.

  1. fast_market

   Są firmy, które mają oszczędności i mogłyby ich nawet użyć dla dobra spółki, ale po co mają to robić, gdy jest pomoc Państwa?
   I dlatego pomoc powinna być przemyślana, a nie taka szerokim gestem prowadzona.
   Może np. lepsze by były emisje akcji, które obejmuje Państwo? Wtedy akcjonariusze kilka razy by się zastanowili czy samemu nie ratować spółki…

   2
  2. Max

   Niestety każdy z nas jest takim popiep…… egoistą że robiąc cokolwiek robimy tylko dla siebie. Należy zapytać – dlaczego politycy robią to co robią i jaką z tego mają korzyść? I czego tak naprawdę się boją?

   1
 32. Wiater

  @sumadartson masz racje, ale nie takie to proste z tymi short-koniami, ja wsiadłem w ubiegły wtorek i środę i wyszczerbieniem sobie zęby. W czwartek sie wstrzymałem, bo place poparzone no i uciekło, teraz mogę sobie tylko popatrzeć. Bedzie jeszcze poderwanie na DJI 25.000 w przyszłym tyg?

 33. DrQuality

  Kolego Fawkes
  1/Buffet gra nadal w brydża/to taka gra w karty/ i to gra b.db-czyli umysł jasny,analityczny nadal-argument chybiony.Czytajac Pana to podejrzewam że jedyna gra w karty w która Pan gra to gra w wojnę
  2/Czy Pan uważa że decyzja o rozbudowie Radomia była podyktowana tym wszystkim o czym Pan pisze-niech Pan się kolejny raz i nie ostatni nie ośmiesza-chodziło o paru wyborców więcej
  3/trollowanie-zawsze podaję żródło informacji-bądź Pan bardziej stoikiem a nie stojakiem

  10
 34. konsultant121

  @sumadartson
  Stoję na stanowisku iż jeśli już ma być wielkie C to będzie one zygzakowate i wcale nie oznacza że szczyt był w lutym 2020. Przecież ten Chinageddon w jakiejkolwiek postaci czy to ekonomicznej czy militarnej czy mieszanej musi być, oder?:) Ale przecież nie w pół roku po COVIDzie. Come on!

  1. sumadartson

   Chinageddon to przeżytek. Od jesieni rynki sygnalizowały (PMI) globalgeddon. Fala C hiperbessy Ellliotta nie powinna być zygzakiem lecz zwykłą pojedynczą piątką, kończącą nieregularną falę A(2000-2009), B(2009-2020), i obecnie C(2020-2022). Będzie to wyniszczająca fala, bowiem skala spadków na S&P500 powinna sięgnąć poziomów dna z 2009 roku. Na naszym WIG20 oznacza to kierunek Chrztu Polski.
   Doceniam że w swoich komentarzach trzeźwo patrzy Waszmość na rzeczywistość.

    1. sumadartson

     S&P w dniu 29 kwietnia w zasadzie doszedł do 0,618 Fibo zniesienia spadków od szczytu z 19 lutego br. Ja jednak niczego nie wykluczam. Przedstawiam jedynie swój punkt widzenia i swoje oczekiwania, które w żaden sposób nie powinny być wykorzystywane do podejmowania decyzji inwestycyjno-shortkoniowych przez forum jakże światłych dyskutantów i czytelników.

     1
     1. DrQuality

      Wiem ze znowu podpadnę Waszmości/nie ukrywam ze niechętnie wchodzę w tą narrację/ale w którymś z moich postów okresliłem to nieco bardziej kolokwialnie
      Sex,beer and gęśle Mieszko and Dąbrówka

      1
      1. sumadartson

       Folklor szanuję jako tradycję każdego narodu lub mniejszości. Co do datowania kierunku ruchu indeksów, używam dat nie dla folkloru, a dlatego że lepiej zapadają w pamięć. Gdy pisałem w lutym że ruszamy POD Grunwalda to jednak kilku forumowiczów skojarzyło tę prognozę ze skromnym szlachcicem z prapradziada. Trzeba dbać o swój wizerunek marketingowo, nie bacząc że język lub pochodzenie przestarzałym lub obleśnym wydawać się może.
       A na onych „gęślach Mieszka…” nigdy jeszcze w tak KRÓTKIM czasie nie było mi dane zdobyć fortuny tak znacznej.

  1. sumadartson

   Tygodniowy EURUSD to trudny temat. Szlachta z nadzieją i niepokojem spogląda na kwartalny i roczny wykres EURUSD. Wyjście dołem z formacji klina, rysowanego od początku istnienia wspólnej waluty wskazuje na powrót do podstawy formacji (0,53) już w najbliższych kilku latach, lub likwidacji wspólnoty też nie za szybko(kalifat zachodnioeuropejski?)

   1
   1. raksz

    Ciekawa obserwacja. Na skali liniowej w podanych interwałach wygląda na powtórne dojście do dolnego ograniczenia kanału, wyznaczonego przez równoległą do prostej rozpiętej po szczytach 1992 i 2008. Może faktycznie pobujać. Tylko pozostaje otwarte na teraz pytanie: w którą stronę pójdzie ruch?

  2. leotdipl

   @konsultant121,

   a co tu tłumaczyć? Trend Spadkowy obowiązuje. A fundamenty? Pani Christine Lagarde – szefowa EBC – chyba poniższym zdaniem rozwiała wszelkie wątpliwości co do kierunku EURO.

   „Wir werden kein Fragmentierungsrisiko tolerieren”, sagt EZB-Chefin Christine Lagarde. Dieser Satz ist eine Kampfansage an alle, die sich einen stärkeren Euro wünschen. Er ist eine Blankovollmacht die Aushöhlung des Euros voranzutreiben.

   Tłumaczę: „Nie będziemy tolerować żadnego ryzyka podziału” – powiedziała szefowa ECB Pani Christine Lagarde. To wyrażone zdanie jest zapowiedzią walki z tymi wszystkimi, którzy życzą sobie mocniejszego EURO. To upoważnienie in blanco, aby kontynuować proces osłabiania EURO.

  1. bartek

   SUPER!!!

   dokladnie!

   zachowanie wladz bylo żenujace, a media zachowaly sie ordynarnie

   a po 2 miesiacach, otwieramy galerie, przedszkola, żłobki, likwidujemy godziny dla seniorow

   i kto za to zaplaci !!

   6
   1. bartek

    pisalem w marcu gdyby „premier” mial rozum i jakis autorytet zaprosilby prze4dstawicieli mediow i powiedzial: „nie siejcie paniki”. Zamiast tego sam stwozyl stan zagrozanie = zlikwidowal tysiace miejsc pracy …

    żenada

    10
   2. bartek

    a po 2 miesiacach, otwieramy galerie, przedszkola, żłobki, likwidujemy godziny dla seniorow

    pomimo tego ze codziennie mamy >300 nowych przypadków (oficjalnie)

    nikogo to juz nie wzrusza i media tonuja bo sie juz tak dobrze nie sprzedają reklamy powiazane ….

    4
    1. Guy Fawkes

     Nie masz racji do końca.

     Komu byś sprzedał, produkując na całego, jeśli wszyscy dookoła pozamykani?

     To jest odgórne gusło narzucone z poziomu ponad hegemonicznego, w ramamach powszechnego gusła można coś wygrać lub przegrać relatywnie, ale nie wygra się idąc całkiem pod prąd.

      1. bartek

       dlatego „premier” jest premierem, ze powinien byc wizionerem, „ogarniac” rzeczywistosc ktorej zwykly kowalski nie ogarnia. Obecnie jest gorzej niz na poczatku bo mamy setki przypadkow dziennie a nie dziesiatki jak w marcu. Wiec to nie zostalo stlumione bo stumic siie tego nie da… Pomimo tego tereaz mozna poslac dzici do przedszkola i kupic buty w galerii ….

       4
       1. bartek

        w marcu powinny byc jakies spoty reklamiwe MZ informujace w tv i internecie nt zagrozenia jak sie zachowywac nie wywołujac paniki. Po drugie powinni sie dogadac z mediami i przekonac media zeby nie zerowaly na pandemii

        2
       2. Guy Fawkes

        Znowu masz rację, ale nie do końca.

        Mylisz słowo ”premier” ze słowem ”cudotworitiel”.

        Jeżeli nkit nie jest przegotowany, a wszystkie główne medyczne zasoby są w gestii towarzyszy chińskich, to globalna geopolityka staje się czytelna jak alfabet Braille’a.

        Kijem Wisły nie zawrócisz, co do zasady.

        2
        1. Guy Fawkes

         Aczkolwiek jam to, nie chwaląc się już wcześniej postulował, żeby otworzyć w Polsce z pomocą państwa poważny koncern farmaceutyczny współpracujący koordynująco z lokalnymi firmami braży.

         To powinien być u nas poważny filar gospodarki.

          1. Guy Fawkes

           Nie zawsze da się dojść najbliższą drogą do celu, ale może dojdziemy szybciej przez CPK?:))

          1. bartek

           Niemcy czy Korea to tez strefy buforowe i sie dalo…

           Dlaczego w PL przez >30 lat sie nie dalo?

           2
    2. konsultant121

     Bartuś, ty nadal wierzysz w jakiegoś wirusa od nietoperza. Come on! Poziom władzy pieniądza który rozdaje karty jest poza Twoim horyzontem. Ty tu o jakimś premierze który mógłby albo nie mógłby. Nic się nie dzieje bez przyczyny. Wirus jest klasycznym zdarzeniem cyklicznym, lekko opóźnionym do standardowego 40;) Co ma być to będzie. Nie spinaj się tak!

     4
     1. bartek

      „Poziom władzy pieniądza który rozdaje karty jest poza Twoim horyzontem”

      wydaje mis ie ze mam szerszy horyzont od twojego, twoje zajawki sa infantylne w najlepszym przypadku, badz intelektualnie niepłosprawne w przyp najgorszym

      7
 35. konsultant121

  @@
  ktoś tu napisał że drobnicy i ulicy się śpieszy i dlatego inwestuje krótkoterminowo. Ja zaliczam się do ulicy i inwestuję długoterminowo. Komu tu się śpieszy? Daytraderem nie będę.Nie stać mnie.

  4
  1. fast_market

   Ja się o lokaty w Bankach nie boję. Trzymają dużo za dużo nadpłynności. Co najwyżej ich rentowność spadnie.
   Zresztą oprocentowanie lokat i tak mizerne. Ale przyznaję, że zmusza do szukania alternatywy…

   1. Guy Fawkes

    Wina głównie dużych układów geopolitycznych i ich agentury, Tusk to tylko drobna pochodna.

    Jak się mamy uczyć od Niemców, to Prusy zaczynały skromnie, od ziemi chełmińskiej. My też zaczynaliśmy skromnie w poprzednim cyklu, od terenów wokół Gniezna.

    Nie od razu Kraków zbudowano, ale cisnąć trzeba.

 36. DrQuality

  Drodzy Koledzy,
  Przeprowadzcie analizę spokojnie,łopatologicznie
  Argument Guy Fawkesa-przeciez sprzedawca w sklepie jest ten sam od paru tygodni-jak zawsze chybiony-jak stoisz na brzegu morza i patrzysz na horyzont ziemia jest przecież płaska
  Myślalem podobnie jak koledzy-Mers,świńska grypa-przejdzie
  Zadam proste pytanie-
  Jeśli ta epidemia to fake-
  1/skąd zapchane OIOM-y na całym świecie,skąd dramatyczny wybór lekarzy-kogo ratować a kogo ocalić.Zważcie żę Lombardia to jeden z najbogatszych regionów Europy a co za tym świata,ze swietnie wyposażoną służbą zdrowia-to wtedy okazało się że to nie jest zwykły wirus,służba zdrowia nie dała rady-to pytanie pierwsze.Co więcej we Włoszech umarło 120 lekarzy!!!w trakcie służby-czy w trakcie sezonowej grypy jest podobnie?!
  2/Na grypę chorują również osoby starsze-czy uważacie że w Osrodkach Spokojnej Starości w całym cywilizowanym świecie nie ma corocznie grypy-jest-jednak nie powoduje ona takiej śmiertelności jak Covid-pytanie dwa
  2/pytanie trzy-epidemie grypy mamy co roku-w Polsce choruje na nią, około 3-4 miliony ludzi w sezonie ,prawdopodobnie 95 % nieszczepionych/uprzedzam sarkazm Guya-jak nieszczepieni to chorują-jakby byli szczepieni to przechodzą to łagodniej,Guy/,na całym świecie jest podobnie-czy powikłania są równie poważne,czy OIOMY co roku trzeszczą w szwach

  7
  1. piotrdln

   nic nie trzeszczy w szwach, w szpitalach spokoj, jedynie brakuje im sprzetu jednorazowego , panika tylko na oiom w TV

   i dzieje sie raczej to co zwykle, jak sluzba zdrowia nieczynna : spada smiertelnosc :

   Branża funeralna nie wierzy w zabójczy efekt epidemii koronawirusa w Polsce. W ostatnich tygodniach spada liczba pogrzebów. W niektórych regionach kraju nawet o 40 proc.

   https://wiadomosci.wp.pl/koronawirus-w-polsce-branza-funeralna-nie-wierzy-w-zabojczy-efekt-epidemii-spadek-liczby-pogrzebow-6504770253785217a

   3
   1. piotrdln

    w niemczech polikwidowali polowe stacje testowania bo chyba nie bylo chetnych na badania

    a przeciez wg TV to w De armagedon , tyle tysiecy chorych …

    co by nie mowic chyba sie połapali niemcy ze te testy i ta smiertelnosc itd. ze cos tu nie gra, w Baden- W. w zasadzie zycie wrocilo do normy, oprocz wiadomo imprez masowych , restauracji itd.

    2
 37. konsultant121

  Zdobywca nagrody Nobla w Japonii, profesor medycyny, profesor dr Tasuku Honjo, stworzył , mówiąc, że koronawirus nie jest naturalny.
  „Jeśli jest to naturalne, nie wpłynęłoby negatywnie na cały świat w ten sposób. Ponieważ, z natury, temperatura jest różna w różnych krajach. Jeśli jest naturalna, negatywnie wpłynęłaby tylko na kraje o tej samej temperaturze co Chiny Zamiast tego rozprzestrzenia się w kraju takim jak Szwajcaria, tak jak rozprzestrzenia się na obszarach pustynnych, podczas gdy gdyby był naturalny, rozprzestrzeniłby się w zimnych miejscach, ale umarłby w gorących miejscach.

  Przeprowadziłem 40 lat badań nad zwierzętami i wirusami. To nie jest naturalne. Jest produkowany, a wirus jest całkowicie sztuczny. Pracuję przez 4 lata w laboratorium Wuhan w Chinach. Jestem w pełni zaznajomiony ze wszystkimi pracownikami tego laboratorium. Dzwoniłem do nich wszystkich po tym, jak pojawił się Coronavirus. Ale wszystkie telefony nie żyją przez ostatnie 3 miesiące. Rozumie się teraz, że wszyscy ci technicy laboratoryjni zmarli.

  W oparciu o całą moją wiedzę i badania do tej pory mogę powiedzieć to ze 100% pewnością – że koronawirus nie jest naturalny. Nie pochodzi od nietoperzy. Chiny go wyprodukowały. Jeśli to, co mówię dzisiaj, okaże się fałszywe teraz, a nawet po mojej śmierci, rząd może wycofać moją Nagrodę Nobla. Chiny kłamią i ta prawda kiedyś zostanie ujawniona wszystkim ”.

  https://en.wikipedia.org/wiki/Tasuku_Honjo

  4
  1. wojciech.bialek (Autor
   Wpisu
   )

   Straciłem cierpliwość. Tego już za wiele.

   „Nobel Laureate Tasuku Honjo Refutes Link To ‘Man-Made’ Coronavirus Claim

   2018 Nobel laureate Tasuku Honjo has refuted any link to social media posts that claim the SARS-CoV-2 virus was ‘man-made’ or ‘invented’ in a lab.

   “In the wake of the pain, economic loss, and unprecedented global suffering caused by the COVID-19 pandemic, I am greatly saddened that my name and that of Kyoto University have been used to spread false accusations and misinformation,” Honjo said in a statement released by Kyoto University today.”

   https://www.asianscientist.com/2020/04/academia/nobel-laureate-tasuku-honjo-kyoto-university-coronavirus-man-made-claim/

   Skasowałem 3 konta pana konsultanta.

   1
 38. Mariusz

  @sumadartson @Guy Fawkes

  Polecam taką lekturę (polecam zwrócić uwagę na cenę)
  https://www.amazon.com/World-Peril-Scientific-Findings-Reconnaissance/dp/1883218101
  ta książka prowadzi do kolejnej, do której przedmowę napisał Albert Einstein.
  Hapgood, Charles Hutchins; Earth’s Shifting Crust: A Key to Some Basic Problems of Earth Science (1958, foreword by Albert Einstein)

  @Guy Fawkes
  To że Skandynawia przyśpiesza zamknięcie elektrowni atomowych, a Merkel wręcz nakazała zamknąć je do 2022, ma ukryty powód, tak samo wykop prze mierzeje do portu w Elblągu też ma się skończyć do 22, CPK boli Niemców bo PL zostanie Europejskim hubem, a oni nawet już nie udają że kończą swój port lotniczy, czemu ? 🙂

  @sumadartson
  Początek 3WŚ to będzie jednocześnie jej koniec, oczywiście może dojść do ersibatl ale na małą skalę bo Chiny nie maja szans na Pacyfiku, a USA nie dadzą się wciągnąć na akweny w pobliżu Chin. Będzie to mniej więcej miedzy październik 24 i styczeń 25. Efekt będzie …. kolosalnie miażdżący dla wszystkich, to co napisałem do Guy Fawkes ma z tym ścisły związek.

  Czeka nas milenialny gwóźdź programu a 3WŚ może być przyczyną. Niestety nie można pisać o tym otwartym tekstem, ci którzy to robią sami się wieszają na klamkach.

  Pozdrawiam.

  1
  1. Mariusz

   Oczywiście daty październik 24 i styczeń 25 są pochodną okienek czasowych związanych ze zbrojeniami na świecie i gotowością/ilością poborowych, równie dobrze może być data maj/czerwiec 29 która wynika z innych … okienek 🙂

      1. Guy Fawkes

       Nie przesadzaj.:))

       //USA nie dadzą się wciągnąć na akweny w pobliżu Chin.//

       No nieee wiem, Tajwan jest całkiem blisko, a Guam w zasięgu chińskich ”zabójców Guam”.
       Usiaki, żeby nie dać się wciągnąć musieliby nie wypływać za Hawaje.

 39. papatrader

  Witam szanownych graczy spekulantów,
  ciekawy tydzień przed nami. SP500 i miedź dały silny sygnał do spadków, zobaczymy czy wybronią i dadzą wejść w S wyżej.
  Moje krótkie na złocie mogłem w piątek zamykać z 8% wzrostem kapitału, jednak postanowiłem zaczekać, zobaczymy czy słusznie.
  Gdyby ktoś był zainteresowany to zapraszam do zapoznania się z moim podsumowaniem pierwszych 3 miesięcy publikacji mojego dziennika spekulanta http://www.papatraderdiary.pl – tym razem m.in. videoprezentacja, w której możecie mnie usłyszeć, a nie tylko przeczytać 🙂

  @sumadartson Szlachcicu jak Ty to grasz te szorty jak cię wywiozą na prawie 1700 na FW20? Stosujesz jakiś SL, grasz bez lewara? Czy jak?

  1
  1. sumadartson

   papatrader 3 maja 2020 o 18:06
   //sumadartson Szlachcicu jak Ty to grasz te szorty jak cię wywiozą na prawie 1700 na FW20? Stosujesz jakiś SL, grasz bez lewara? Czy jak?//
   Odpowiadam uniżenie: Najlepiej to sprawdzić na liczbach. S otwarte w lutym powyżej 2000 pkt (o czym pisałem w lutym), zamknięte (zgodnie z prognozą) głęboko POD Grunwaldem. Dla ułatwienia liczmy JEDNĄ pozycję: daje to ok. 650 pkt. (nie podam liczby pozycji z uwagi na wrodzoną szlachecką skromność). Tam zbieranie pereł (przecenionych akcji, nvv, mns, pgnig i.t.p.) o czym też informowałem przez kilka sesjii oraz ich sprzedaż (nie wszystkich) z kilkunastoprocentowym zyskiem. O nieudanej próbie gry L nie ma co pisać (ok 12 pkt straty na dwóch pozycjach). Od poniżej Hołdu Pruskiego 1520 otwieranie i zamykanie S w celu redukcji strat(mała ilość w stosunku do tych otwartych powyżej 2000), powtarzane niemal na co drugiej sesji. Ostatnio – zamknięte S 1650 w środę, otwarte w czwartek 1677 (już z zyskiem 27 pkt na sztuce), dają w sumie od 1520 pkt ok 85 pkt strat na sztuce.
   Podsumujmy: 650 pkt zysku – 85 pkt straty =565 pkt zysku na sztuce x 20 zeta=11 300 zeta zysku na sztuce (pomnożyć przez x pozycji od poziomu ponad 2000 pkt). Do tego doliczyć kilkanaście % zysku na sprzedanych perłach i ponad 50% na tych jeszcze nie sprzedanych. Dlatego Waszmości wizja 1700 pkt jakoś nie budzi we mnie lęku, pomimo że od czwartku mam najwięcej shortkoni w żywocie. Tyle że shortkoń za 1650 to chude szkapiny (mniej zyskowne) niż te nabyte powyżej 2000.
   A

   3
   1. Max

    Ja to bym się tak nie chwalił zyskami, w końcu są tutaj zwolennicy jedynej słusznej partii. A oni wyznają „sprawiedliwość społeczną” która wyraźnie mówi że tym co stracili trzeba dodać a tym co mają dużo trza podp……..

    1
    1. sumadartson

     Kilkanaście lat temu zapisywałem skrupulatnie poziomy otwarcia i zamknięcia pozycji oraz k/s akcji w celu uniknięcia błędów w przyszłości. Po kilku miesiącach przestałem, gdy okazało się że tamte poziomy nic mi nie mówią.

  1. wojciech.bialek (Autor
   Wpisu
   )

   To jest sprzeczne z wynikami pracy, która szacowała skrócenie życia na 11 lat u kobiet i 13 lat u mężczyzn:

   „A new study reveals that coronavirus is killing people more than ten years of their lives before they die of natural causes. On average, men lose 13 years, while women lose about 11 years of their life expectancy.”

   https://www.sciencetimes.com/articles/25448/20200424/covid-19-patients-losing-13-years-lives-average-study.htm

   To wydaje się zaskakująco dużo w świetle wcześniejszych doniesień – np. z Włoch – na temat bardzo wysokiego średniego wieku ofiar:

   https://www.heraldscotland.com/news/18341129.coronavirus-deaths-analysis-average-age-victim-italy-78-nearly-three-four-men/

   … ale nie chce mi się weryfikować tych wniosków (czy uwzględniały choroby współtowarzyszące).

 40. wojciech.bialek (Autor
  Wpisu
  )

  @Mariusz:
  „Czeka nas milenialny gwóźdź programu a 3WŚ może być przyczyną. Niestety nie można pisać o tym otwartym tekstem, ci którzy to robią sami się wieszają na klamkach.”

  Ratuję życie pana Mariusza kasując mu konto zanim ujawni jakąś straszliwą tajemnicę – bo wygląda na takiego, który by się prędzej czy później wygadał – co by go zabiło na śmierć.

  12
 41. mwfri

  Odnośnie dyskusji wyżej o Buffecie. Warto patrzeć na to co robi Buffett nawet nie ze względu na jego autorytet zdobyty zbudowaniem tak dużej fortuny na rynku, ale chociażby dlatego, że facet ma w portfolio 97 biznesów, w których jest właścicielem lub insiderem, więc ma informacje z pierwszej ręki na temat skali recesji w gospodarce i jak to wpłynie na cashflowy. Przez półtorej godziny gadał wczoraj o tym, że never bet against America (wiadomo, przecież nie powie wprost jak bardzo jest źle, bo to lepszy cwaniak), ale jak ktoś go zapytał, czemu nie skupował w ostatnim czasie akcji własnych, skoro nie widzi okazji na ciekawą akwizycję, to odpowiedział, że chętnie zrobi buyback, ale po niższej cenie. Nawet akcji własnej spółki, którą zna od podszewki, nie chce kupić przy obecnych wycenach, woli dalej siedzieć na cashu.

  5
  1. bartek

   napisalem wczesniej

   S&P500 YTD -10%
   NASDAQ COMP YTD prawie na zero
   niw wspominajac o aprecjajci usd

   wiec slusznie dziadek nie widzi okazji

   nawet w styczniu te poziomy wydawaly sie watpliwe….

   wiec nalezy szukac okazji inwestycyjnych poza usa

   nalezy pamietac ze buffet popelnia dramatyczne bledy
   THE KRAFT HEINZ COMPANY merger
   resultat decyzji buffeta: 5 lat: -51.16%,

   https://stooq.pl/q/?s=khc.us&c=5y&t=c&a=lg&b=0

   oracle / wirtuoz to byl soros, buffet to czolg kupic i trzymac :))))

   1. bartek

    buffet obecnie jest jak zepsuty zegarek, ktory 2 razy dziennie wskazuje wlasciwa godzine

    nie sztuka trzymac i kupic i w miedzyczasie zrobic idiotyzmy jak KRAFT HEINZ merger
    facet to czołg, nie wirtuoz
    na lunch z sorosem bym sie wybral z buffetem nie ma po co …

     1. bartek

      trump potrzebuje zrzuccic przed wyborami wine za 100k poleglych amerykanow w walce z covid19 na kogos tym kims beda chiny. Pewnie US sa dogadani z chinami ze beda ich kopac do wyborow dla potrzeb spektaklu dla mas w US.

      1
  1. fast_market

   @mac-erson
   Ja bym uważał bo różne rzeczy są nagrywane i różne dokumenty są tworzone. Łatwo w dzisiejszych czasach ulec jakiejś pseudonaukowej propagandzie.
   Chodzi mi o to, że możemy dość łatwo być sterowani w ten sposób.

   3
   1. wojciech.bialek (Autor
    Wpisu
    )

    W tym przypadku osoby i organizacje, które – jak się okazało słusznie – ostrzegały przed możliwością pojawienia się takiego zjawiska, są przez internetowe trole niewiadomej proweniencji oskarżane o jego spowodowanie. To tak jakby oskarżać pogodynkę, która poprawnie przewidziała burzę z piorunami o jej wywołanie.

    1
    1. Guy Fawkes

     Rockeffeler pogodynka?:))))))))

     Radka Pyffla bardzo lubię, jego pogadanki mają coś z Monty Pythona.
     Na filmie mówi o zmianie hegemonicznej w płaszczyźnie organizacji międzynarodowych.
     USA, które teoretycznie mają (z sojusznikami) większość w WHO, w rzeczywistości nie mają tam miejsca.
     Za to ważną rolę odgrywają sekty, nie uwierzy Pan. Blisko 20% udziałów mają sekty Billa słupnika i Rotary Club. Na filmie po 8 minucie 20 sekundzie.
     https://www.youtube.com/watch?v=f2YYV7KTVIE

     Sekty na prawach państw decydują o tranzycji hegemonicznej? Niech Pan nie lekceważy sekt.:))

     1

Dodaj komentarz