Polskim bankom coś dolega

Postanowiłem poszukać jakichś precedensów dla ostatniej sytuacji, którą można opisać tak: WIG jest nadal ponad 20 proc. powyżej 2-miesięcznego minimum, gdy tymczasem WIG-BANKI robi nowe roczne minima. Nie pokazuje wykresu, bo nie znalazłem w okresie ponad 22 lat istnienia WIG-BANKI ani jednej takiej sytuacji. Złagodziłem, więc kryterium wzrostu WIG-u z poziomu 2-miesięcznego dołka do 10 proc. Znowu nic. Dopiero przy +6 proc. pojawił się sygnał z 29 lutego 2008, gdy rzeczywiście WIG-BANKI robił nowy dołek, a WIG nie (pół roku później upadł Lehman).

Nie wyglądało to jakoś specjalnie przekonująco, więc postanowiłem sprawdzić o ile WIG-BANKI był słabszy od WIG-u od czasu ustanowienia dołka koronawirusowej paniki 12 marca. Odpowiedź była zaskakująca: jeszcze nigdy w przeszłości WIG-BANKI nie był o tyle słabszy od WIG-u w przeciągu 31 sesji.

Powered by macrobond.com

To niekoniecznie musi oznaczać coś bardzo złego, bo poprzedni rekord takiego 31-sesyjnego osłabienia padł w lutym 2009, a więc dokładnie w dołku Wielkiej Bessy na GPW, ale oczywiście taka relatywna słabość (o której wspominałem w porannym komentarzu zastanawia). Ponieważ dziś WIG jest słabszy od DAX-a o 3 pkt. proc. (w Europie słabszy jest tylko bułgarski Sofix), a WIG-BANKI ponownie słabszy od WIG-u o dalsze 2 pkt. proc., to raczej przyczyna tej słabości ma lokalny charakter, tym bardziej, że MSCI World Banks Index jakkolwiek też oczywiście nie jest mocarzem, to jednak na razie nie robi nowych minimów.

Powered by macrobond.com

Podsumowanie: jeszcze nigdy WIG-BANKI nie był w okresie 31 sesji o tyle słabszy od WIG-u co ostatnio.

Komentarze

 1. Wiater

  Jako naiwny laik, spytam, czy S&P Future tez liczy się do teorii fal Eliota, czy tylko notowania ‘żywego’ indeksu?
  No i jeszcze raz z 5tka, czy ona zawsze musi przekroczyć 3-ke wartością amplitudy? Przecież giełda nie apteka, muzę skrócić czasami?

  1. DrQuality

   Kolego Wiater niech Pan nie buszuje w zbożu -ma Pan shorty,bądż Pan wyluzowany,szklaneczka whisky,whisky powtarzam/pradawna szlachta pije Danielsa z colą i uważa ze ho,ho ho ale jestem cool/Sugeruję japońską Hibiki-i potem tez niech Pan pija a wtedy na całym świecie ludzie widząc to będą mówili-e ten to na pewno zarobił na szortach na SP 500

   3
 2. DrQuality

  Z mojego oglądu minimalny zasięg spadku WIG Banki-technicznie rzecz biorąc to ok.1850-2000
  1/spadek zysków odsetkowych co jest oczywiste
  2/ze względu na to że te łone rzadzom to doprowadzom do tego z czym szły na wybory”Polska w ruinie”-wzrost odpisów kredytowych
  3/last but not least ale w niewielkim stopniu możliwy wzrost przegranych spraw frankowych
  Głownie punkt 2 już w pierwszym kwartale były wysokie-ludziska wiedziały że łone się nie nadajo do rządzenia

  4
 3. lis

  Panie Wojtku,

  czy czasem rynek nie dyskontuje przyszłych problemów ze spłacaniem kredytów i pożyczek bankowych? 3 miesięczne wakacje kredytowe już za 2 miesiące wygasną, a skala problemów finansowych dopiero się zacznie.

 4. macarek

  @WB
  Może zestawi Pan wig-banki i realną stopę oprocentowania kredytów – to taki fajny wykres dla imć prof. Łona.
  Obecna władza uznała, iż Banki w największym możliwym stopniu muszą obok budżetu partycypować w stratach Covid, tak by za kilka miesięcy udało sie dokończyć nacjonalizację sektora bez oporu. Dla przeciętnego wyborcy to bez znaczenia, bogatych trzeba łupić, a w bankach jak wiadomo jest mnóstwo pieniedzy.
  Tak naprawdę to już koniec ery zysków banków w Polsce w ogóle. Teraz będą pełnić misję publiczną. Podobnie jak PKN, KGH czy PGN. Do tych czeboli nie potrzeba już kapitału z “zewnątrz” – więc po co dzielić się zyskami z kimkolwiek?

  7
  1. macarek

   Wyjaśniając to ostatnie zdanie – jak bank nie pokaże dużego zysku i nie wypłaci dywidendy, to i tak zapłaci podatek bankowy, udzieli kredytów rzadowi i jego spółkom – czyli akcjonariusz strategiczny swoje weźmie. Czyli straca tylko mniejszościowi w tym zagranica, które i tak by kapitał wywiozła. A tak można kupić dużo z kodem “590” na miejscu np. miału…
   Oby nasi kontrahenci szybko nie wprowadzili nam retorsji …

   5
   1. bartek

    zgoda banki moga skonczyc jak energetyka

    zajawka ze wysyla sie lepka bez doswiadczenia na prezesa pekao

    czy jak ktos by byl wlascicielem to by wzial to cos do zaradzania swoim bankiem? nie ale to jak w prl, panstwowe czyli niczyje

    ja zegnam sioe z polska gielda, mam w …. ze wyceny sa niskie :))))

    1
 5. resss

  taki creepyjar zrobil kilkaset procent, playway ten w sumie tez. w wig20 jedynie cdr jest blisko nsdq a reszta
  Kluczowe z jakich sektorów składa się indeks i o dziwo nawet jak indeks jest w dupie sa sektory gdzie jest hossa

  1. bartek

   jak na innych rynkach bedzie hossa i akcje zyskaja 100% wtedy banan odbije 33% :))))

   strata czasu, chyba ze jest sie w zarzadzie jak spki PKN (objatek jak wójt Pcimia został prezesem Orlenu …) lub PEKAO (skiba kariera nikodemna dyzmy)

   ja na gpw to nie zainwestuje chocby p/e byly na poziomie 1

   6
   1. resss

    to nie ciasto drożdżowe zeby wszystko rosło. trzeba patrzeć na sektory a nie zakładać ze pstryk wszystko rosnie pstryk wszystko spada
    obajtek akurat wyprostowal energe i orlen

    no ale radujcie sie totalsi wraca pelo a pis precz. indeks jutro w20 +10%

 6. sumadartson

  Dopóki w największym banku państwowym szefem wszystkich analityków był nasz Arcymistrz, to cały sektor bankowy był na rekordowych zyskach.
  Czas najwyższy słać doń posłańców w worach pokutnych z napisem na maskach: RATUJ MISTRZU bo giniemy. ???

  11
   1. sumadartson

    Tesla to potęga. Wkrótce akumulatory nowej generacji sprawią rewolucję w motoryzacji większą niż ekrany LED w tv i kompach.
    Juź odkładam kasę na odwiedziny Twardowskiego. Będę drugim w dziejach szlachcicem na Księżycu

    1

Dodaj komentarz