Projekcja dla PKB ma szanse się sprawdzić?

Ostatnie wskazania prostego modelu rocznej dynamiki PKB w naszym kraju opartego o miesięczne dane GUS na temat produkcji przemysłowej, produkcji budowlano-montażowej i sprzedaży detalicznej można porównać do projekcji ścieżki tego parametru uzyskanej przez uśrednienie 5 poprzednich cykli Kitchina.

Powered by macrobond.com

W marcowych danych widać wyraźny wpływ koronawirusowego kryzysu i z pewnością z racji nietypowości obecnej sytuacji nie można obecnego cyklu traktować jako “normalnego”. Do tej projekcji należy więc podchodzić ostrożnie. Ale z drugiej strony, gdyby europejska dynamika epidemii okazała się podobna do chińskiej (panika w styczniu, normalizacja 3 miesiące później w kwietniu), to być może rzeczywiście dno aktywności gospodarczej w Europie i w naszym kraju wypadnie w okolicach okresu luty-maj 2020, jak to sugerowała projekcja.

Podsumowanie: jeśli koronawirusowy kryzys nie przedłuży się w Europie znacznie powyżej przerobionego przez Chiny scenariusza (3 miesiące), to są szanse, że sugerowany przez projekcję ścieżki dynamiki PKB opartą na uśrednionym przebiegu 5 poprzednich cykli Kitchina dołek cyklu w okolicach okresu luty-maj br. ma szanse się potwierdzić.

Komentarze

 1. datik

  @Guy
  Mimo wszystko jestem zaskoczony bo do tej pory odbierałem pisiaków jako prymitywnie realizujących zasadę TKM a widać, że potrafią też subtelnie “doić” budżet

  “Minister Szumowski ma brata Marcina.
  Brat jest Prezesem spółki Onco Arendi, która opracowała nowy niesterydowy lek OATD-01, znajdujący zastosowanie w leczeniu zwłóknień płuc, a więc w powikłaniach przy Covid-19. Jeszcze przed pandemią , spółka Onco Arendi dostała dotację rządową 22 miliony złotych❗ A kto jest udziałowcem spółki Onco Arendi? Szumowski Investments Sp. z o.o KRS 0000571609 należąca m.in. do Łukasza Jana Szumowskiego , czyli Ministra Zdrowia❗
  JAK TO SKOMENTOWAĆ⁉️ “

  32
  1. Guy Fawkes

   //JAK TO SKOMENTOWAĆ!? //

   Tak jak na to zasługuje: państwu opłaciło się. Właśnie jest pilna potrzeba takich leków. Hajs nie poszedł w błoto.

   I to jest właśnie różnica między ”pisiakami” a postkomuchami. Za POstKOmuny 250 miliardów na samym VAT przeminęło z wiatrem, a skromne 22 mln za ”pisiaków” przyniosło bardzo potrzebny lek, który jest potrzebny na całym świecie.

   Jeszcze nie widzisz różnicy?

   21
   1. Darek51234

    Zawsze się dziwię że ktoś z inteligencja i wiedzą może opowiadać duby smalone. Syn zawsze mi powtarza tato to tylko osobowość. A inteligencja i wiedzą tylko jest wykorzustuwana do wymyślania, bardziej spójnych i konsekwentnych z pozoru, głupstw.
    Co się tyczy osocza, raki biznes 20 lat i nikt się rzucił żaden kulczyk Starak itp.
    Komuchy próbowali a czemu zrezygnowali?
    Fabryka super banał zero problemu, kaska z banku produkcja dla państwa. Ceny jak trzeba. Może się jeszcze gdzies opyli. Ups. Konkurencja ma grubo taniej, nie da się tego nigdzie opylic. Olać. I nagle kogoś olśniło a jak się rząd zmieni i nie będzie chciał przepłacać kilkudziesięciu procent.
    I to jest odpowiedź. No ale jak się wybuduje państwowa nasza i to nie jest nasze ostatnie słowo. To państwo będzie dotować i Ch…
    A mój syn jest psychiatra i to nie jest żart.

    10
    1. fast_market

     Ważne kto przyznaje i komu. Przestań patrzeć na nazwiska. Oni, jeśli nawet, to sami sobie nie przyznawali dotacji. A teraz to jest to robione wręcz ostentacyjnie. Sami sobie przyznają. Doją bezczelnie naszą kasę…

     Btw, Jandę wspieram chodząc do teatru. Prawie cały repertuar mam już przerobiony w obu teatrach. Gorąco polecam. Lepszy był jedynie Teatr Stary w Krakowie w latach dziewięćdziesiątych.

     14
     1. Guy Fawkes

      Ja tak nie uważam. Czy jak ktoś zostaje ministrem, to jego rodzina musi już zająć się zamiataniem ulic, i to miałby być standard wyłącznie dla jednej partii?

      Ja widzę, że żaden rząd tak wiele ludziom nie dał, a przecież mógł to przepalić, przepuścić przez luki, ”lub czasopisma” itd.

      Dlatego nie wierzę w cnotę urażoną, zwłaszcza zawodowych przepalaczy cudzego hajsu, w żadne święte oburzenia.

      A grant tak dobrze wstrzelony, że poszedł na rzecz najpotrzebniejszą, to tylko wzór do naśladowania.

      19
      1. FED drukarz

       RZĄD NIE MA SWOICH pieniędzy i nic nikomu nie dał a dobrze się nakradł , jedyne to po oddaniu niewielkiej liczbie 500 plus mniej zabrał podatnikom ale nic nikomu nie dał , ktoś mądry powiedział ,że rząd nie ma własnych pieniędzy ,wiesz kto to był ?

       22
  2. wojciech.bialek (Autor
   Wpisu
   )

   @datik:
   “Minister Szumowski ma brata Marcina.
   Brat jest Prezesem spółki Onco Arendi, która opracowała nowy niesterydowy lek OATD-01, znajdujący zastosowanie w leczeniu zwłóknień płuc, a więc w powikłaniach przy Covid-19. Jeszcze przed pandemią , spółka Onco Arendi dostała dotację rządową 22 miliony złotych❗ A kto jest udziałowcem spółki Onco Arendi? Szumowski Investments Sp. z o.o KRS 0000571609 należąca m.in. do Łukasza Jana Szumowskiego , czyli Ministra Zdrowia❗
   JAK TO SKOMENTOWAĆ⁉️”

   Jakie jest źródło tego cytatu?

   8
 2. FED drukarz

  Poczytajcie fora , pisokmioty nauczyli biedotę,że PAŃSTWO DA i teraz zdziwienie ,że zasiłki od 5 maja za siedzenie z dziećmi państwo chce zabrać a to dopiero początek , najlepsze było badanie skąd PiS bierze na 500 plus , większość pisiorków twierdziło ,że z JARKA kieszeni.

  17
  1. wojciech.bialek (Autor
   Wpisu
   )

   Jak Pan już wróci z urlopu, to może mi Pan coś opowie o Joannitach (minister Szumowski jest jednym z nich). Coś tam poczytałem i się zdziwiłem, że to tacy asasyni byli:

   “Po upadku Malty wielki mistrz Ferdynand von Hompesch z konwentem udał się do austriackiego Triestu. W roku 1799, po rezygnacji von Hompescha, nowym wielkim mistrzem i protektorem Kawalerów Maltańskich został car Rosji Paweł I (wybrany 7 listopada 1798)[3]. Od roku 1774 na terenie Rzeczypospolitej Obojga Narodów działał katolicki Wielki Przeorat Polski, w 1797 roku przekształcony we Wielki Przeorat Rosji. W 1798 roku został utworzony także nowy prawosławny Wielki Przeorat Rosji. W tym czasie stolicą Zakonu stał się Sankt Petersburg. W 1801 roku car Paweł I został uduszony przez członków swojej świty, wśród których było czterech kawalerów maltańskich. Następny car, Aleksander I, syn Pawła I, sam zrzekł się dziedziczenia stanowiska wielkiego mistrza, a na namiestnika kawalerów maltańskich mianował baliwa Mikołaja Sałtykowa; Rada Zakonu, za zgodą protektora cara Aleksandra I, zwróciła się w 1802 roku do papieża Piusa VII o wyznaczenie nowego wielkiego mistrza. W roku 1803 papież zatwierdził wybór Jana Chrzciciela Tomassiego, wspieranego przez prawosławny wielki przeorat Rosji.”

   https://pl.wikipedia.org/wiki/Zakon_Malta%C5%84ski

   5
   1. wojciech.bialek (Autor
    Wpisu
    )

    Kurczę, mieli nawet bombowce:

    ‘In 1947, after the post-World War II peace treaty forbade Italy to own or operate bomber aircraft and only operate a limited number of transport aircraft, the Italian Air Force opted to transfer some of its Savoia-Marchetti SM.82 aircraft to the Sovereign Military Order of Malta, pending the definition of their exact status (the SM.82 were properly long range transport aircraft that could be adapted for bombing missions). These aircraft were operated by Italian Air Force personnel temporarily flying for the Order, carried the Order’s roundels on the fuselage and Italian ones on the wings, and were used mainly for standard Italian Air Force training and transport missions but also for some humanitarian tasks proper of the Order of Malta (like the transport of sick pilgrims to the Lourdes sanctuary). In the early ’50s, when the strictures of the peace treaty had been much relaxed by the Allied authorities, the aircraft returned under full control of the Italian Air Force.”

    3
    1. wojciech.bialek (Autor
     Wpisu
     )

     A ostatnio toczyli wojnę z papieżem Franciszkiem (czyli jak rozumiem z jezuitami). Ale już wtedy nie mieli tych włoskich bombowców i chyba przegrali (ale może się coś zmieniło od tamtej pory).

     https://www.reuters.com/article/us-pope-knights-insight/the-knights-of-malta-vatican-feud-a-tale-of-chivalry-and-sovereignty-idUSKBN15C0R2

     https://www.telegraph.co.uk/news/2018/03/23/british-knight-suspended-order-malta-writing-highly-critical/

     Ale joannici i jezuici się chyba od dawna nie lubią:

     “On two occasions the Jesuits were made scapegoats and had to leave Malta. The first occasion was in 1639 when tensions arose between the rigid and orthodox Grandmaster and a number of liberal knights. The knights used the Jesuits as a scapegoat: after several threats, the Jesuits were forced to leave. On intervention by the Pope, the situation promptly returned to normal, and the Jesuits were back by September, to reopen the College in December.

     The second occasion was in 1768. After the Jesuits were expelled from different countries in Europe, it was the turn of Malta to expel the Jesuits. At the end of April, 1768, Grandmaster Pinto – who himself appreciated the work of the Jesuits in Malta – banished the Order from Malta, and consequently, against the Pope’s wish, confiscated all its property. The Jesuits were put on a French ship and taken to a port near Rome.”

     http://www.jrsmalta.org/content.aspx?id=246880#.XqMiQ8gzaUk

     Wie Pan Panie fawkes, którzy są dobrzy, a którzy źli, bo nie wiem komu kibicować?

     2
   2. wojciech.bialek (Autor
    Wpisu
    )

    Aaa już wszystko jasne, ten uduszony przez Joannitów car coś tam podskakiwał Brytyjczykom:

    “This refusal to return the islands to the Order of St John infuriated Tsar Paul I to the extent that he ordered that all British vessels were to be barred from Russian ports. Those that had already entered ports must be seized, with their crews sent to detention camps and British traders taken hostage until the situation was resolved. Ships that attempted to avoid the embargo were impounded and set on fire. Given the internationally-recognised strength and skill of the Royal Navy in its recent encounters with Napoleon’s forces, the Tsar’s actions seemed unbelievable and would surely invite the wrath of the British forces upon the Russian empire.

    Tsar Paul I was becoming increasingly unpopular amongst the rest of the ruling classes in St Petersburg. His aggressive stance towards Britain made them afraid of retaliation from a stronger foreign power, and his domestic reforms favoured the lower classes, rather than the policies of his mother that bolstered the power of the nobility. Plotting began amongst several people, including some of the knights of the Order of St John that had fled from Malta, to assassinate the Tsar and replace him with his more moderate son, Alexander. In early 1801, a group of such plotters got drunk and sneaked into St Michael’s castle, where Tsar Paul I was asleep. The Tsar was notoriously paranoid and constantly feared attack, so upon hearing the men approach his room he hid behind the drapes. Despite their drunkenness, the attackers found the Tsar and tried to force him to sign a letter of abdication, then killed him when he refused. His son and successor, Alexander I, was in the castle at the time and was reportedly told by one of the assassins “Time to grow up! Go and rule!” when the plotters told him of his father’s death.

    Tsar Alexander I assumed the title of Protector of the Order that was granted to Tsar Paul I in 1797. However, the new Tsar had no desire to become Grand Master and entangle himself with the fate of Malta. He removed the embargo on British ships entering and leaving Russia and maintained in isolationist foreign policy as the relationship between Britain and France deteriorated.”

    http://museumstjohn.org.uk/tsar-paul-i-unlikely-grand-master/

    2
 3. DrQuality

  Fascynuje mnie Kolega Fijołks-ten skrajny rozziew między co prawda nudnawymi ale znamionującymi pewien nienajgorszy poziom wynurzeniami o ersibatlu etc itp. a opiniami na temat PIS i tego co oni wyprawiają-tutaj występuje wyraźny zjazd do poziomu absolwenta Uniwersytetu
  Chiromancji i Masturbacji-toz to Dr Jekyll i Mr Hyde
  Fraza przeminęło z wiatrem 250 mld pobrane ze znanego portalu braci K.”wszambie.pl-za czasów Pisiorstwa ubytek Vat to śr.35 mld/rocznie -to też złodzieje wystarczy nie kraść i te różne odzywki
  cyt.Prof.Belkę-siermiężnej wójciny,która nie wiem jakim cudem była premierem dumnego kraju wstającego z kolan

  15
 4. Darek51234

  Czy Pan Gospodarz mógłby zachować jakieś pozory obiektywizmu?
  Wyrzucił Pan gościa za pisiorkow. A POstKOmuchy (co najzabawniejsze wypowiadający te wyzwiska to są akurat zwolennicy komunizmu tylko w odmianie narodowej) Panu nie przeszkadzają? A te brednie spiskowe które gość wypisuje też pan lubi? To wyzywanie wszystkich przeciwników od złodziei itd? I pozwala pan paru paranoikom na wszelkie ekscesy to proszę nie być tak zasadniczym wobec gościa, który w trolowaniu może Pana faworytom co najwyżej buty czyścić.

  12
 5. Guy Fawkes

  @@

  Ludzie, zlitujcie się come on! Znowu muszę wracać??? Ja chcę odpocząć.

  @Darek ileś tam.
  //… POstKOmuchy…//

  Jak ktoś nie zna/udaje, że nie zna najnowszej historii, w tym zjawiska postkomunizmu po tych wszystkich okrągłych stołach w demoludach, to szkoda czasu i atłasu. Postkomunizm to nie obelga tylko rzeczywistość.

  @DrBylejakość

  //… Kolega Fijołks…//
  O ile sobie przypominam, to przekręcanie nazwisk charakterystyczne jest raczej na poziomie przedszkola.
  I w tym świetle nie widzę u Kolegi jakościowej[sic!] różnicy pomiędzy tym zwyczajem, a resztą enuncjacji. Żadnych Jekyllów Hyde’ów niestety. Dziwię się tylko, że masturbacja (i chiromancja) u Kolegi już w przedszkolu, ale co mnie to obchodzi.

  .

  @WB

  Czy ja mam odpowiadać za wszystkie winy tego świata? Ja patrzę na tzw. całokształt. Nie jestem w polityce szczególarzem i pedantem, jak inspektor Przygoda.

  Z Pańskich wywodów nie mogłem zrozumieć, czy od zabójców rosyskiego tsara woli Pan zabójców angielskich królów.

  Wygląda na to, że Joannici to jedna z (przejętych?) organizacji zarządzanych z poziomu może ponad hegemonicznego, who knows? Czy to źle mieć tam swojego człowieka? Brzydzimy się i pryncypialnie potępiamy?

  Malta – //ma historię sięgającą tysięcy lat. Cywilizacja na Malcie zaczęła rozwijać się ponad 7000 lat temu[9]. W jaskini Għar Dalam odnaleziono ceramikę stworzoną przez człowieka z około 5000 r. p.n.e.[10][11] Pierwsze większe budowle na Malcie – megalityczne świątynie zaczęto budować około 3600 r. p.n.e. Są one najstarszymi stojącymi budowlami w Europie i jednymi z najstarszych na świecie[12][13], są starsze niż piramidy w Egipcie…//

  // Przez następne wieki wyspy maltańskie były pod panowaniem m.in. Fenicjan i Kartaginy (800–218 p.n.e.), Starożytnego Rzymu (218 p.n.e. – 870 n.e.), Arabów (870–1091), Hrabstwa i Królestwa Sycylii (1091–1530), Zakonu Maltańskiego (1530–1798) oraz Wielkiej Brytanii (1800–1964/1974).//

  Niech Pan nie dramatyzuje z tymi assasynami, to krótka historia, jak na fenicką Maltę.

  5
  1. Guy Fawkes

   @WB

   W wiki jest przypadkowe (of course) przeoczenie, nie podano jak długo Malta była fenicka, może od początku(?)bo w latach 800–218 p.n.e była kartagińska. Rzymianie przejęli Maltę na początku drugiej wojny punickiej, ciekawe.

   2
 6. tmoore

  @DrQuality 24 kwietnia 2020 o 19:31
  Fascynuje mnie Kolega Fijołks-ten skrajny rozziew między co prawda nudnawymi ale znamionującymi pewien nienajgorszy poziom wynurzeniami o ersibatlu etc itp. a opiniami na temat PIS i tego co oni wyprawiają-tutaj występuje wyraźny zjazd do poziomu absolwenta Uniwersytetu
  Chiromancji i Masturbacji-toz to Dr Jekyll i Mr Hyde

  Odp. Nie ma Pan argumentów ogłady ani kultury. przeinaczanie nicku jest chamskie -używam tego słowa bo już było niedawno używane na blogu. Nie sądzę żeby Pan kiedykolwiek zainwestował w giełdę własną złotówkę – taki za przeproszeniem Trollik. Komentarz o masturbacji pozostawiam do oceny innym. Nie padają też żadne argumenty merytoryczne- no chyba że cytowanie innych. Podsumowując t wydźwięku typowy prostak po licencjacie podbijający sobie samoocenę uczestnictwem na forum, którego poziom Pana najwyraźniej przerasta.Bezpoważania i bez przyjemności..

  18
 7. tmoore

  @WB
  wojciech.bialek (AutorWpisu) 24 kwietnia 2020 o 20:02
  Aaa już wszystko jasne, ten uduszony przez Joannitów car coś tam podskakiwał Brytyjczykom:
  1. Tak to znana historia – chyba został otruty miał w planach zajazd Indii co nie było takie nieprawdopodobne – Persja przez krótki bo krotki czas ale płaciła trybut kompanii kozackiej
  2.Joannici zawsze dobrzy poprzez obronę malty uratowali Włoch przed podbiciem przez Imperium Ottomańskie
  Jak to możliwe-proszę porozmawiać z Bartosiakiem
  3. Nawiasem mówiąc miło mi że zrewidował Pan swoją koncepcje o doszedł do wniosku że outcomes są ważniejsze od nowtch przypadków..

  1
  1. leotdipl

   @konsultant,

   TAK.
   Wg mnie na parach z PLN idziemy 1-piętro wyżej, tj. +25 groszy. CHF/PLN = 4.55 (4.30+25 /maszt/).
   EUR/USD – kierunek Down, tym bardziej, że EUR/CHF przebije “zdaje się” /SNB odpuści/ 😉 1.05 (+ GBP/CHF i GBP/USD = Down).

 8. Griot1234

  G. F. W sprawie dotacji dla krewniaków
  Nie mam nic do PiS i z chęcią czytam Pa;skie teksty, ale to już hipokryzja i fanatyzm. Pozdrawiam i proszę się zastanowić nad faktem, że nie wszystko jest atakiem na PiS i Pana bo czuję jakbyście byli jednością( nie zawsze ale często) zbyt często. Pozdrawiam.

  12
  1. Guy Fawkes

   Nie jestem jednością z PIS, tylko znam leninowską zasadę organizatorskiej roli prasy.

   Szumowski powiedział, że wybory korespondencyjne są prawdziwe, dlatego rozpętano aferę.

   Brat ministra ma w spółce, która otrzymała dotację 22 mln od NCBiR na ważny lek, około 8% udziałów. To nie jest spółka – krzak, tylko od lat opracowuje leki, m.in. przeciw nowotworowe.

   Co w tym złego??
   Czy brat ministra ma skończyć karierę? Czy ma nie wymyślać leków? Czy ma oddać know how Billowi słupnikowi, który na tym zarobi miliardy? Instytuty wynajdujące leki ważne dla państwa dostają na badania dotacje.

   .

   Dla mnie to w ogóle nie ma żadnego znaczenia samo w sobie, z pewnością wszystko jest zgodne z prawem.

   Dla mnie ma znaczenie, że POstKOmuna jest piątą kolumną, której celem jest rozbicie państwa, pozbawienie go ciągłości władzy.
   Ci nieudacznicy z Budki suflera nie mają żadnych szans w legalnych konstytucyjnych ramach i wykonują zlecenie obcych państw, żeby w czasie przemian geopolitycznych wykorzystać zarazę i kryzys do likwidacji państwa polskiego.

   I to jest u spodu całej rzekomej afery.

   Gdyby to ode mnie zależało, to Bereza byłaby dla nich marzeniem.

   26
    1. Guy Fawkes

     Bez wyborów państwem nie będzie można rządzić, od 6 sirpnia nie będzie prezydenta. Kto będzie podpisywał ustawy?

     Kiedy przeprowadzić wybory, skoro wkrótce musi się(!!) luzować restrykcje, żeby gospodarka ruszyła i chorych nie będzie mniej, tylko więcej.

     Jedynie początek maja będzie w miarę spokojny od zarazy.

     To jest zamach na państwo polskie.

     22
        1. mac-erson

         @Sir błagam wyluzuj bo Urban to pikuś względem Twojej roli obrony jedynej słusznej linii Nowej Wspaniałej Normalności. Czy jest sens takiej bezwzględnej obrony grupy ludzi, którzy założyli nam “kagańce” i przyzwyczajają nas do wizji dobrowolnego (czytaj przymusowego) przyjęcia wyszczepienia ?

         12
         1. Guy Fawkes

          Skończ już milordzie z tymi ”kagańcami”. Zawsze w zarazie izolowano ludzi w jakiś sposób.

          Odkrywca wirusa HIV, laureat Nobla Luc Montagnier uznał, że jest już wystarczająco stary i nie musi się liczyć z cenzurą-poprawnością. Powiedział, że w tym koronawirusie jest wmontowana sekwencja wirusa HIV. Więc nie wiadomo jakie będą skutki długofalowe obecnej zarazy.
          https://biotechnologia.pl/biotechnologia/zdobywca-nobla-uwaza-ze-koronawirus-pochodzi-z-laboratorium-w-wuhan,19660

          3
 9. cebeerxx

  “Bez wyborów państwem nie będzie można rządzić, od 6 sirpnia nie będzie prezydenta. Kto będzie podpisywał ustawy?”

  Hahaha hahahaha hahahaha. Gdyby ta księżycowa gęba Adriana w jednej chwili zniknęła wraz z całym dworem, nikt by nawet nie zauważył. Tyle, że w kasie pozostało by kilkaset milionów wydawanych corocznie na tę malowaną ekipę Maliniaków

  23
 10. wojciech.bialek (Autor
  Wpisu
  )

  @tmoore:
  “2.Joannici zawsze dobrzy poprzez obronę malty uratowali Włoch przed podbiciem przez Imperium Ottomańskie”

  Dobrzy, tylko pytanie dla kogo?

  Przede wszystkim chrześcijańskie zakony rycerskie GENERALNIE nie były dobre DLA NAS:

  https://www.youtube.com/watch?v=YBs4a4Io49I

  Po drugie silna Turcja akurat przedłużała życie Rzeczypospolitej:

  https://pl.wikipedia.org/wiki/Traktat_prucki

  https://pl.wikipedia.org/wiki/Traktat_adrianopolski_(1713)

  “Zakończył wojnę turecko-rosyjską, toczoną w latach 1710-1711, i trwające po niej jeszcze dwa lata działania wojenne. W całości potwierdzał traktat prucki, zawarty dwa lata wcześniej.

  Zgodnie z traktatem Rosja zobowiązała się usunąć swoje wojska z terytorium Rzeczypospolitej.”

  2
  1. Guy Fawkes

   //Przede wszystkim chrześcijańskie zakony rycerskie GENERALNIE nie były dobre DLA NAS.//

   To nieprawda. Zakony nauczyły nas jak i całą Europę, cywilizacji i gospodarki. Efektywnej uprawy roli, różnych rzemiosł itd.

   Mieliśmy problem tylko z jednym zakonem, Domu Niemieckiego.

   Niemcy są żywiołem z istoty antyeuropejskim. Plemiona germańskie zniszczyły Rzym. Potem przez całą historię cesarz podkopywał papieża, czyli uniwersalizm europejski. Niemcy przeprowadzili Sacco di Roma i Reformację, oraz obrabowały Kościół. Niemcy zniszczyły Europę dwoma światowymi wojnami.
   Niemcy wymyślili technologię największych zbrodni. Niemcy zniszczyły Unię Europejską gospodarczo i finansowo.

   Niemcy nawet w ramach zakonu krzyżackiego wykorzystywali chrześcijaństwo jako przykrywkę zbrodni i agresji. A wcześniej Niemcy eksterminowali Słowian zachodnich aby przejąć ich ziemię i do dzisiaj 1/3 państwa niemieckiego leży na ziemiach słowiańskich.

   Pan Bóg nierychliwy ale sprawiedliwy, Niemcy za to wszystko w końcu zapłacą

   11
   1. wojciech.bialek (Autor
    Wpisu
    )

    @Guy Fawkes:
    “//Przede wszystkim chrześcijańskie zakony rycerskie GENERALNIE nie były dobre DLA NAS.//

    To nieprawda. Zakony nauczyły nas jak i całą Europę, cywilizacji i gospodarki. Efektywnej uprawy roli, różnych rzemiosł itd.”

    Panie fołks, znowu Pana skasuję, jeśli będzie Pan przeinaczał moje słowa. Ja pisałem o zakonach rycerskich typu Krzyżacy.

    1
     1. Guy Fawkes

      No, niech będzie, że dwa

      Zakon kawalerów mieczowych //…niemiecki zakon rycerski w Inflantach//

      //Rycerze od samego początku starali się wyzwolić od zależności biskupiej. W roku 1218 spór przybrał takie rozmiary, że biskup Albert zdecydował się wezwać na pomoc Duńczyków, król Waldemar II stanął jednak po stronie zakonu, przy okazji zajmując północną Estonię.//

      //Kawalerowie mieczowi znani byli ze swoich licznych występków. //

      .

      Powiedzmy tak: były zakony rycerskie i niemieckie antyzakony.

      1
  2. macarek

   Paradoksalnie dzięki Krzyżakom zbudowalismy armię, pokonaliśmy ich i przejęlismy upadajacą Litwę, zagrożona z dwóch stron. Na ich trupie przejmowaliśmy dobrze zagospodarowane ziemie i zamki. Także ten zakon motywował do rozwoju. Nie umiemy nigdy spraw doprowadzić do końca.
   Dużo groźniejszym był ten Jezuitów, który przyniósł do nas kontreformację, kończąc epokę tolerancji religijnej i wciagajac nas w konflikty z prawosławiem i protestantami. A my pomnik króla, który to przeforsował mamy na kolumnie w nagrodę.
   Silna Turcja zaprzepaściła nam szansę na budowę handlu południowego i wschodniego – alternatywy dla angieslko holenderskiej dominacji. A była siła, która na czajkach ich skutecznie atakowała
   https://pl.wikipedia.org/wiki/Piotr_Konaszewicz-Sahajdaczny
   Moskwa swoimi Kozakami podbiła Syberię, my swoich w dyby, jasyr i niewolę.

   1
     1. Guy Fawkes

      A skądwiesz, czy to by się lepiej nie skończyło?
      Np. bezrozbiorowo i z zachowaniem polskiego posiadania na Kresach w długim terminie?

      W tamtej sytuacji prawdopodobnie lepsza była strategia Dmowskiego, czyli zależność od Rosji i później odzyskanie ziem zachodnich i likwidacja Prus.

      2
 11. Max

  Teza :
  Jesteśmy (nasze ego) zbiorem informacji opinii poglądów o świecie zewnętrznym które przyjmujemy za swoje, zgodnie z naszym uwarunkowaniem. (Co chcemy wiedzieć – widzimy co chcemy słyszeć – słyszymy).

  Czy jest sens upierać się przy swoim? Czy jakiekolwiek poglądy mają sens?

  https://youtu.be/ZMQnZW6Pcp8

  Tylko pozornie nie ma to nic wspólnego z giełdą.

  5
    1. mac-erson

     Według legendy XIX wieku, Prawda i Kłamstwo spotykają się pewnego dnia. Kłamstwo mówi do Prawdy: “Dziś jest cudowny dzień”! Prawda spogląda w niebo i wzdycha, bo dzień był naprawdę piękny. Spędzają razem dużo czasu, ostatecznie przybywając do studni. Kłamstwo mówi Prawdzie: “Woda jest bardzo przyjemna, weźmy kąpiel razem!” Prawda, podejrzliwie sprawdza wodę i odkrywa, że ​​rzeczywiście jest bardzo przyjemna.

     Rozbierają się i zaczynają się kąpać. Nagle Kłamstwo wychodzi z wody, wkłada szaty Prawdy i ucieka. Wściekła prawda wychodzi ze studni i biegnie wszędzie, aby znaleźć Kłamstwo i odzyskać swoje ubranie. Świat, widząc Prawdę nagą, odwraca wzrok, z pogardą i wściekłością.

     Biedna Prawda powraca do studni i znika na zawsze, ukrywając się w niej, ze wstydu. Od tego czasu Kłamstwo podróżuje po całym świecie, ubrane jak Prawda, zaspokajając potrzeby społeczeństwa, ponieważ Świat w żadnym wypadku nie ma żadnego zamiaru, by spotkać się z nagą Prawdą.

     8
 12. Sawa

  @Altivar
  W artykule (do którego link ponawiam, bo warto przeczytać uważnie) gość pięknie opisuje, dlaczego wyłączenie części szybów w Rosji to katastrofa dla nich.
  Rosjanie bronili się przed obniżeniem wydobycia ponieważ w ich przypadku to jest trwała likwidacja ~30% szybów o ile nie więcej.
  Rosja już NIGDY nie będzie w stanie wydobywać tyle ropy co przed koronawirusem….. i właśnie to jest jednym z celów tej “pandemii”
  Dlatego ten artykuł jest ciekawy a nie dlatego, że ja jestem wszystkowiedzącą dziewicą a Pan stworzył wirusa.
  Szkoda, że nie potrafi Pan napisać na temat.

  https://www.tvp.info/47705688/trzy-rozmowy-z-trumpem-i-putin-sie-poddal-rosji-grozi-naftowa-katastrofa

  3
 13. Guy Fawkes

  @@

  Ktoś tu napisał ostatnio, że Rosja łagodnie się wypowiedziała i ”pójdzie na ustępstwa”

  Co to znaczy? To znaczy, że sowieckie służby właśnie przystąpiły do likwidacji państwa polskiego. Na początku maja zamiast uruchamiać gospodarkę morzemy nie mieć rządu i popaść w chaos.

  Ktoś się zastanawiał, jak będzie wyglądała u nas rosyjska (i niemiecka) wojna hybrydowa?

  Właśnie tak, jak to robi PObudka suflera z mendą Gowinem.

  Co prawda UE uznała wybory za wewnętrzną sprawę Polski, no ale przecież jest jasne, że jest to kontrakcja służb usiackich.

  Ciekawe ile zapłacimy w ramach just acete 447 za ocalenie państwowości?

  Powtarzam, gdyby to ode mnie zależało, to urządziłbym ciamajdanowców tak, że Bereza to byłoby dla nich marzenie ściętej głowy.

  9
    1. Guy Fawkes

     No, niech będzie, że dwa

     Zakon kawalerów mieczowych //…niemiecki zakon rycerski w Inflantach//

     //Rycerze od samego początku starali się wyzwolić od zależności biskupiej. W roku 1218 spór przybrał takie rozmiary, że biskup Albert zdecydował się wezwać na pomoc Duńczyków, król Waldemar II stanął jednak po stronie zakonu, przy okazji zajmując północną Estonię.//

     //Kawalerowie mieczowi znani byli ze swoich licznych występków. //

     .

     Powiedzmy tak: były zakony rycerskie i niemieckie antyzakony.

     2
 14. wojciech.bialek (Autor
  Wpisu
  )

  “Guy Fawkes”:
  “Ja bym się przypatrzył interesom Gowina, tego fałszywca sprzedawczyka. I to ma znaczenie dla obecnej sytuacji, a nie jakieś pierdoły podrzucane przez leninowską propagandę dla ubogich.”

  To ciekawe, ale akurat (francuski?) gowę był chyba jedynym politykiem, który był przeciwny okradzeniu Polaków z oszczedności emerytalnych przez londyńczyków:

  https://wiadomosci.dziennik.pl/polityka/artykuly/437096,jaroslaw-gowin-o-reformie-ofe.html

  4
    1. Guy Fawkes

     //… gowę może być użytecznym bezpiecznikiem…//

     Raczej bezpieczniakiem.

     Teoretycznie jest taka możliwość, ale to raczej idealistyczna mrzonka. Jeżeli rezultatem będzie upadek rządu i brak prezydenta w czasie wchodzenia w kryzys i w obliczu geopolitycznych przetasowań, to chodzi o ostateczne rozwiązanie kwestii polskiej.
     Nie ma się co łudzić.
     Będziemy wyeliminowani. W warunkach takich jak obecne, najważniejsza jest stabilność państwa.

     12
     1. Guy Fawkes

      No tak, przeprawa łajbą przez sztorm to jest dobry moment na urządzenie klubu dyskusyjnego.:))

      Gowę miał w tym rządzie o wiele za dużo, jak na swoje możliwości. Jego reforma to była katastrofa humanistyki.

      6
 15. Guy Fawkes

  @@

  A tak jeszcze a propos tego grantu dla firmy, w której 8% udziałowcem jest brat ministra Szumowskiego:

  //Misją NCBR jest wsparcie polskich jednostek naukowych oraz przedsiębiorstw w rozwijaniu ich zdolności do tworzenia i wykorzystywania rozwiązań opartych na wynikach badań naukowych w celu nadania impulsu rozwojowego gospodarce i z korzyścią dla społeczeństwa.//

  //Głównym zadaniem Centrum jest wspieranie tworzenia nowoczesnych rozwiązań i technologii zwiększających innowacyjność, a tym samym konkurencyjność polskiej gospodarki.//

  //Centrum jest finansowane ze środków skarbu państwa oraz funduszy Unii Europejskiej. Narodowe Centrum Badań i Rozwoju realizuje także zadania zlecone przez Ministra Nauki i Szkolnictwa Wyższego.//

  2
 16. tmoore

  @WB:
  „2.Joannici zawsze dobrzy poprzez obronę malty uratowali Włoch przed podbiciem przez Imperium Ottomańskie”

  Dobrzy, tylko pytanie dla kogo?

  Przede wszystkim chrześcijańskie zakony rycerskie GENERALNIE nie były dobre DLA NAS:
  1. odp: Generalnie ma Pan rację 2 z 4 dla nas niedobrzy – obydwa niemieckie. Kawalerowie Maltańscy tym konstrukcie byli
  dobrzy i dla Europy i dla Polski-czasami tak było (chodzi o obronę Malty)

  Po drugie silna Turcja akurat przedłużała życie Rzeczypospolitej:

  https://pl.wikipedia.org/wiki/Traktat_prucki

  https://pl.wikipedia.org/wiki/Traktat_adrianopolski_(1713)

  „Zakończył wojnę turecko-rosyjską, toczoną w latach 1710-1711, i trwające po niej jeszcze dwa lata działania wojenne. W całości potwierdzał traktat prucki, zawarty dwa lata wcześniej.

  Zgodnie z traktatem Rosja zobowiązała się usunąć swoje wojska z terytorium Rzeczypospolitej.

  odp:tak i nie Turcja z 1565 i Turcja 200 lat później u schyłku swojej imperialności (imperia po 250 lat) to 2 różne Turcje. Nie chodziło im o nasze dobro a o swoje – w tle długi wyniszczający konflikt z Rosją o kontrolę Bosfor i Dardanelle. Oczywiście Turcja wielokrotnie się obracała zmieniając alianse – dlatego cały
  Tak jak kiedyś mówił pana przyjaciel z debaty – czasami interes światowy jest w zgodzie z interesem RP )interes światowy rozumiem jako ład wolnych przepływów narzucany przez 2 dominujące imperia morskie anglosaskie) a czasami nie. Pytanie na weekend- jak jest teraz?

  1
 17. Guy Fawkes

  @WB

  //… wydaje mi się, że gowę może być użytecznym bezpiecznikiem, który nas chroni przed planami pisowskich londyńczyków.//

  Nie można mówić o londyńczykach, nie ma takiej wyraźnej orientacji, a Morawiecki w dodatku wierzy w Europę i ta droga nie jest zamknięta.

  Są różne poziomy rzeczywistości.
  POstKOmunie drobniejszego płazu wydaje się, że teraz k…. my. Waryjatom wydaje się teraz pognębią fuhrerka z Żoliborza. Sufler Budka to jest Wąski, który już nie chce być popychlem, chce pokazać, kto tu jest debeściakiem.
  https://www.youtube.com/watch?v=36rBVV3vK_8

  Itd.

  A ja patrzę z punktu widzenia trwania państwowości. Potrzebna jest przede wszystkim stabilna władza, która się nie ugnie na zewnątrz podgryzana od środka.

  7
    1. sumadartson

     Spokojnie. Będzie dobrze. Polska od morza do morza. A nawet lepiej bo do trójmorza.
     “Witebsk, Odessa, Kijów i Czerkasy to Europy bastiony
     A barbarzyńca aż po wieczne czasy do Azji ujdzie strwożony”.
     Ależ te wszystkie wizje się spełniają. Aż strach nie wierzyć wizjonerom.

     5
 18. DrQuality

  1/S.Nison “świece i inne japońskie techniki analizowania wykresów”
  Wisielec-jest świecą o bardzo długim dolnym cieniu i małym korpusie/czarnym lub białym/położonym w pobliżu górnego końca wyznaczonego przez nią przedziału cenowego”Jak mówią Japończycy jeśli przychodzi z dołu-kupuj,jeśli przychodzi z góry sprzedawaj
  PATRZ -tygodniowe zakończenie DIJA,SP 500,Nasdaq poczekaj tydzień jeśli zamkniecie będzie poniżej korpusu WISIELCA to ratuj się kto może,w domu powieszonego nie mówi się o sznurze,ostał ci się jeno sznur,miałes chamie złoty róg,centkowany,krety do ust…..o rany chyba ogarnął mnie niespodziewanie atak strumienia podświadomości- o stałe istnienie tegoż podejrzewam u kolegi
  no już dobrze dobrze napisze poprawnie Fowkesa-toz on nie Jekyll ani Hyde po prostu Joyce
  Arigato,sayonara

  1
 19. DrQuality

  Jestem fanatycznym zwolennikiem analizy technicznej-uwazam ze w linii,słupku,barze jest zawarte wszystko.
  Banki w Polsce,ich wykresy- to jest jeden wielki dramat ergo ich udział w Wig 20 powoduje że w najblizszym czasie jestesmy skazani na spadki
  Taki np.Alior bank to jest techniczny truposz,co za tym idzie fundamentalnie toże/taki rusycyzm jakby co/-prognozuje mu los Getinu-Pzu ma 30 procent tegoż łojejku,jejku
  wig-banki jeszcze 50 % spadku why not

  3
  1. fast_market

   To shortuj banki bo nie jest łatwo odbierać ten towar. Pomożesz przynajmniej innym.
   A tak poważnie to dziwię się, że PZU nie zwiększa swoich udziałów w tych dwóch bankach. Wychodzi na to, że lubi kupić drogo, a gdy jest tanio to brak odwagi. Tacy zarządzający to…

   3
 20. Guy Fawkes

  @WB

  //Na końcu filmu towarzysze amerykańscy robią porządek …//

  Problem polega na tym, za ile w ramach just acete 447 towarzysze amerykańscy zechcą utrzymać PIS u władzy i czy to się w ogóle opłaca.

  Byłem na długim spacerze i wszystko mi się ułożyło.
  Przychodzę i czytam, to, co już wiem:
  https://wpolityce.pl/polityka/497414-tylko-u-nas-opozycja-zglosi-kandydature-gowina

  To jest oczywista oczywistość.
  Rząd mniejszościowy, który dryfuje, bo marszałkiem – pRezydentem od sierpnia jest Gowę.
  Gowę jako kluczowa hiena wyszarpuje dla siebie największy kawałek ścierwa aparatu zdychającej PO i w stosownym momencie wygrywa wybory pRezydenckie.

  Cykl się zamyka, około 40 lat, od Jaruzelskiego do Jaruzelskiego.

  Czy zwrócił Pan uwagę, że w necie niedawno wzeszła nowa gwiazda? Towarzyszka panienka zaprasza na łaskawe przesłuchania wszystkich świętych ze wszystkich obiediencji.

  Grześ Braun, Staś kataryniarz, pan Kleks, Daniel Olbrychski, Jackie Bartosiak, nawet najbardziej nieprzejednany antysystemowy antykomunista Karoń and many others…

  I nikt się nie zająknie o tatusiu towarzyszki panienki, czy to Margulis czy nie Margulis, wszyscy skaczą przed nią z gałęzi na gałąź z gracją, taktem i wdziękiem.

  Widać, że od łaskawej pani zależy pomyślność.

  Nie wiem, jak to ocenić i jakie będą dalsze skutki, ale mamy niewątpliwie miękki zamach stanu przez siły ancient regime’u, przez naprawdę pierwszorzędnych fachowców, wypróbowanych towarzyszy.

  1
 21. DrQuality

  Kolego Faweks,
  Niejaki Kujda-szef od finansów kaczora,najbliższy!!!-agent SB
  Pani Basia-sekretareczka Kaczora najpewniej nie szpareczka-osobista sekretarka gen.Janiszewskiego najbliższego wspołpracownika Jaruzela-to ona była Wallenrod czy cuś?
  Jasiński sekretarz PZPR szef kadr w UM Toruń najbliższy kompan Kaczora-szef kadr!!to to było najbardziej zaufane komunistyczne barachło
  Patrz Pan na FOZZ i kaczy biznes z tymże
  Socjalizm i pisizm to jedno jak w bazie tak i nadbudowie
  Przypomnij Kolego sobie frazę o belce i drzazdze
  I nie cytuj Kolego wpolityce.pl bo muszę znowu zażyć Aviomarin

  13
  1. Guy Fawkes

   Napisałem, że ”nie wiem, jak to ocenić”? Napisałem.

   Wspominam czasem o dipstejt? Wspominam. Po ostatnich wyborach napisałem, że sejm jest łatwy do strategicznego odwrócenia? Napisałem. Określiłem obecny system jako PRL+? Określiłem.

   Dipstejt to jest co innego niż POstKOmuna.

   Z punktu widzenia racji stanu, państwowości realnej, postkomuna potrzebna jest tak, jak psu piąta noga. A w tej akcji biorą udział najgorsze elementy, wolne miasta i fałszywy na kilometr pobożny Gowę.

   Nie wiem, czy oni stawiają PIS pod ścianą, żeby skruszał wobec sojuszników komorników, czy zawarli jakiś sprzedawczykowski układ aby wyeliminować PIS i samemu rozdysponować te wielomiliardowe tarcze.

   Miętcy zamachowcy to najgorszy element.

   //Socjalizm i pisizm to jedno jak w bazie tak i nadbudowie.//

   Bzdura.

   4
  2. tinley

   Bo Polacy to trochę taki śmieszny naród nie potrafiący wyciągać wniosków i racjonalnie myśleć. Gdyby Niemcy po wojnie wycięli w pień cała kadrę oficerską Wehrmachtu, Abwehry i nawet Gestapo to nie mieliby żadnych kadr na których można budować resorty siłowe. Oczywiscie tego nei zrobili i po wojnie odtworzyli to co należało odtworzyć na odpowiednim poziomie. Polacy wybrali sobie Antka Macierewicza który agenta widzi nawet w wieszaku na płaszcz prod. Spółdzielni Robotniczej Drew-Meb o ile stał w biurze mundurowego PRL. Polska agentura na Bliskim wschodzie nie istnieje bo idiocie uroiło się że przesiąknięta jest PRL-em więc ją rozbroił i podał Rosjanom i Syryjczykom na tacy. Zwykłym funkcyjnym pozabierali emerytury choćby tylko pracowali jeden dzień w biurze paszportowym. To sa idioci po prostu.

 22. Idmmaximus

  Certyfiakty raiffeisen sa ok na krotkie ruchy obecnie mam rcfs4pkn wczesniej jak ropa jechala z 22 na 28 wti to mialem rcllcoopen inne rcfl3oil2 sa na brent ….znam temat tylko to nie jest produkt na long term ….. niestety w dłuszym horyzoncie nie odwzoruje złota …. za dużo ukrytych kosztów ….. już lepiej mieć społki które sa w czubie wydobycia na świecie …..też nie odwzoruje cen złota ale myśle że zdecydowanie lepiej nada sie na longa …..

  1
 23. tinley

  https://www.analizy.pl/fundusze/wiadomosci/26755/mf-obniza-oprocentowanie-obligacji-detalicznych.html

  I co myślec o tej stonce? Wystarczy spojrzeć w oświadczenia majątkowe polityków obecnej władzy i skonstatować ich zawartosć z polityką wobec oszczędnosci Polaków. W skrócie – kupujcie nieruchomosci póki je można jeszcze kupić bo przemielimy wam gotówkę w bankach, obligacjach i GPW na konfetti.
  To już jest jakiś dramat. Chcą oferowac koronabondy po 2% przez PFR (Węgrzy dali 5-latki ze srednio 5% rdr) i teraz proponują COI które przy 2.5% CPI prawdopodobnie nie pokryją nawet strat na inflacji przez 4 lata. przecież to jest jakaś żałość. O inwestowaniu w 10-latki przy tak śmiesznej marży to nawet nie piszę bo to nie wymaga komentarza.
  Kraj w którym nie wolno mieć pieniędzy. nawet Erdogan nie mówiąc o Orbanie nie zdemolowali tak ludziom oszczędnosci jak Glapa z Morawieckim i prezesem GUS na dokładkę. Zwykli, pospolici złodzieje w majestacie prawa.

  8
   1. tinley

    No niby. Ja nie cierpię inwestowania w mieszkania i użerania się z ludźmi, sąsiadami i całym tym bajzlem, ale coś z pieniędzmi trzeba robić. Przy tej polityce ceny nieruchomości mogą być kosmiczne bo dobrze przenoszą wartość pieniądza w czasie a widać co się w tej materii dzieje. Polacy nie widza innych możliwosci zamrożenia kapitału niż mieszkanie. i teraz stanie się to jeszcze bardziej odczuwalne jeśli rząd nie wprowadzi mechanizmów ograniczających wzrost cen.
    Najbardziej rozśmieszyło mnie uzasadnienie w kontekście EDO/COI

    “Zmiana warunków oprocentowania obligacji oszczędnościowych wynika z ich dostosowania do bieżących realiów rynkowych wynikających w głównej mierze ze zmiany parametrów polityki pieniężnej prowadzonej przez bank centralny. Obniżeniu ulega oprocentowanie wszystkich oferowanych obligacji przy jednoczesnym zachowaniu preferencji dla rynku detalicznego względem rynku hurtowego”

    Świetne preferencje – przy inflacji 2,6% 4-latki po odjeciu Belki chyba już przynoszą straty a wiadomo co ta banda zbójów Glapinskiego robi z inflacją. Preferencja jak z kaczego kupra Reisetasche. To pokazuje też absurdalność obecnego systemu emerytalnego. Glapiński demoluje ludziom oszczędnosci, Morawiecki dobija GPW a obaj lepią kolejne zombie pod postacią PPK i pchają tam pieniadze emerytów. Jakim cudem te PPK mają przynosić jakiekolwiek zyski przy tych rentownosciach obligacji, inflacji i dobijaniu W20 przez polski rząd? Przecież to kompletnie bez sensu. I teraz jeszcze oferują obligacje emerytalne , które przy takim tenorze i takiej marży z dużym prawdopodobieństwem przyniosą straty skoro Glapiński oficjalnie zapowiedział że już spadek inflacji poniżej celu napawa go niepokojem. No to każdy kto ma trochę oleju w głowie zastanowi sie nad kupnem 10-latki która bodaj przy inflacji 2.8 czy 2.9 zaczyna przynosić straty po odjęciu Belki. Ta inflacja za kilka lat stale bedzie pow celu i ta RPP (a bedzie jeszcze rządzić długo i szczęśliwie) nic sobie z tego robić nie będzie bo to nie jest RPP tylko ministerstwo obsługi długu rządu RP..
    To ma być obligacja emerytalna? Przecież to jakieś żarty i to mało smaczne – tak samo jak rojenia Ancyparowicz która twierdzi ze ceny żywności w tym roku będa spadać. Nie wiem co oni jedzą czy palą ale to towarzystwo jest jakby z innego świata że o łamaniu ustawy o NBP nie wspomnę, ale kto w tym kraju sobie prawem głowę zawraca?.

    8
     1. tinley

      Inflacja musi teraz spaść tyle że problemem nie jest to co jest teraz tylko to co stanie się za rok-dwa. Bedzie powolne wysysanie ludziom kasy z kieszeni niskimi stopami i podwyższona inflacją bo trzeba jakoś Vatem dziury łatać, rolowac dług- to nie rocket science. Wykręca się inflację, Glapa trzyma niskie rentowności… najblizszych miesięcy to w ogóle nie ma się czego bać jeśli chodzi o oficjalna CPI. Probelmem jest ta realna bo koszyk obecnie wygląda zupełnie inaczej niż to co zakłada sobie GUS. Zwiększył się udział zywnosci która bedzie drożeć.

      1
   1. tinley

    Prociem – chciał sobie człek zrobić tydzien wolnego od Twitterów, giełd, blogów, nagle wszedł gdzie nie trzeba i w łeb obuchem. Szczerze mówiąc nie mam ochoty dokupywać obligacji na górce inflacyjnej. Miałbym nadmiar kwietniowych a w ogóle nie mialbym okresu listopad-luty a nawet nie mam teraz kasy wolnej pod ręką żeby dokupić. Ja uśredniałem w każdym miesiącu tą samą kwotą, ale kilka mi wypadło. Kupowanie po nowych marżach kompletnie mija się z celem. Podejrzewam ze będzie sytuacja taka: niskie stopy po wsze czasy, inflacja częściej powyżej niż poniżej celu (krótka deflacja możliwa za 2-3 kwartały) a jak 4 latki tracą przy CPI pow 2.6% to sorry – podziękuję.

 24. bartek

  @tinley

  “Nie wiem co oni jedzą czy palą ale to towarzystwo jest jakby z innego świata że o łamaniu ustawy o NBP nie wspomnę, ale kto w tym kraju sobie prawem głowę zawraca?.”

  ja tez sie bulwersowałem na blogu nazywajac prezesa NBP “starym dziadem” oraz RPP jako “idiotów”, teze podtrzymuje, osoby te to nie sa “najostrzejsze noże w szufładzie”

  natomiast warto zwrócic uwage ze:
  – inflacja w calej europie sr wsch (czechy, wegry, polska) to >4% w 2019, wiec to nie jest problem PL tylko
  – QE rozpoczete w 2009 w USA postawiło stany na nogi relatywnie szybko w stosunku do EU gdzie opór przed monetyzacja byl do 2012
  – dzieki monetyzacji 10%PKB aka 100mld pln – rentownosci obligacji sa pod kontrola, mozna realizowac stymulacje fiskalna
  – w 2021 wrocimy do wzrostu gosp i wtedy rpp powinna podnosic stopy%, PLN powinien podlegac aprecjacji

  po przemysleniu wydaje mi sie ze PLN zachowuje sie przyzwoicie na skale problemu, i porownujac do 2009

  generalnie nie ma co sie kopac z koniem – dlatego trzeba kup[owac aktywa ktore beda lewitowac (us nasdaq biotech, tecdax, nasdaq tech, EM)

  1
    1. Guy Fawkes

     Z drugiej strony ”krótka ławka, ubówstwo intelektualne” to chyba świadczy o jakiejś umysłowej bezwładności i podatności na propagandę.

     Jaką to ławkę ma PO? A jakie bogactwo intelektualne, to widać po kandydatce na prezydenta. Sufler Budka jest tylko bezczelnym pyskaczem.

     Do poziomu intelektualnego Kaczyńskiego nikt z PO nie dorównuje ani z daleka. Ludzie z PIS na ogół są o wiele bardziej przyzwoici i kulturalni.

     Moja rada ”stłucz pan termometr, nie będziesz pan miał gorączki”, czyli po odłączeniu hipnozy tiefałenu człowiek zaczyna myśleć realistycznie.:))

     7
  1. tmoore

   @bartek
   1. Zostaje tylko giełda w sensie nie S – L ale wymierne akcje..
   2. Fizyczne złoto ale nie do kupienia
   3. Od stycznie 2019 mam akcje tylko dywidendowe -czas na value 🙂
   4. Oprócz mieszkań spółki developerskie – oczywiśnie te z dywi najlepsze 🙂

   1
   1. Guy Fawkes

    Złota nie było, bo rafinerie przestały pracować z powodu zarazy.
    Ale już wracają do roboty.

    //Rafinerie Valcambi, Argor-Heraeus i PAMP – wszystkie zlokalizowane w graniczącym z Włochami kantonie Ticino – zostały 20 marca zamknięte przez lokalne władze jako jedne z wielu zakładów, które nie produkują dóbr pierwszej potrzeby. Szwajcarska „złota trójka” rocznie przerabia 1500 ton złota, co odpowiada za blisko 2/3 światowego wydobycia złota.//

    //Trzy największe rafinerie złota na świecie ogłosiły, że wracają do pracy po dwóch tygodniach zamknięcia, które mocno odbiło się na rynku fizycznego złota.//

    https://www.bankier.pl/wiadomosc/Szwajcaria-rafinerie-zlota-wracaja-do-pracy-7856915.html

    3
  2. tinley

   Chyba jednak coś trzeba palić aby widzieć taniejącą żywnosć przy tej suszy, odpływie Ukraińców, armageddonie na rynku wieprzków i wzroscie cen energii? Już się zaczyna skomlenie sadownikow że nie ma komu robić, przymrozki już poczyniły szkody, coraz wieksze wydatki na ochronę, nawadnianie. Tego nie da się stłamsić koronawirusem i popytem bo w koncu cos trzeba jeść.
   A propos Ukraińców. na Ukrainie chcą skorzystać z okazji i zatrzymać miejscowych. Nieoprocentowane kredyty na rozwój firm przy relatywnie wysokich stopach i inne zachety byle ludzie już nie wyjeżdżali. jak się skończy – czas okaże, ale u sadownikow zaczęła się nerwówka a ceny na pierwsze dostawy ostro do góry.

   3
 25. bartek

  @tmoore 25 kwietnia 2020 o 20:59

  “1. Zostaje tylko giełda w sensie nie S – L ale wymierne akcje..
  2. Fizyczne złoto ale nie do kupienia
  3. Od stycznie 2019 mam akcje tylko dywidendowe -czas na value ?
  4. Oprócz mieszkań spółki developerskie – oczywiśnie te z dywi najlepsze ?”

  NIGDY nie kupie akcji spólek – to jest ruletka:
  przykład NEUCA – trzymam prawie 10 lat i wykrcilem >500%
  z drugiej strony PEKAO – uwazana za super bezpieczna inwestycje ze stabilna dywidenda – wtopa
  – spki dywidendowe przesatja byc nimi – przyklad kghm

  przykladow mozna mnozyc, posiadam ok 50 spolek na gpw i odradzam 🙁 (choc sa tane spki np FRO p/e@7, DY@10% i wiele innych) – to kosztuje wiele czasu monitowrowanie, + PL to dziki zachod – patrz np poczynania fiskusa

  natomiast od 2018, inwestuje tylko przez etf ishares blackrocka
  – EM, ACWI, biotech, indie, tech itp…

 26. Guy Fawkes

  @WB

  Na razie widziałem koło 10 minut tej debaty z Bartosiakiem (kiedy będzie całość?).

  Zadał Pan pytanie w zasadzie o wojnę heartlandową. Chiny 1,5 mld, Europa 0,5 mld….

  Jeśli nic się nie wydarzy i wszystko pójdzie tak, jak idzie, to Eurazja się połączy, a Rosja znajdzie się w niewoli tatarskiej. Znowu po 8 wiekach – w sam raz. Towarzysze chińscy będą musieli mieć pewność, że Rosja nie fiknie. A wyspa amerykańska zostanie zmarginalizowana. Rdzeń eurazjatycki nie będzie frankoński, tylko chińsko-germański. Dwa totalitarne żywioły.

  Usiaki nie mają innego sposobu, żeby temu przeszkodzić, jak krótka zwycięska wojna, ersibatl. Wtedy ruscy szachiści przestawią wajhę na sojusz z Ameryką i wejdą w rolę przedmurza białego świata, blokując połączenie tych dwóch miliardów ludzi, dwóch rynków i dwóch rimlandów Eurazji.

  No i to otworzy drogę do wojny heartlandowej. Zablokowane Chiny bez floty nie będą miały innego wyjścia niż usunąć blokadę, zjednoczyć Eurazję siłą. Tryumf albo zgon.

 27. toya

  W Krakowie dokończono budowę wieżowca rozpoczętą… W 1975 roku 🙂 mamy swój 100 metrowiec. Przerwanie budowy w 1978 poprzedziło bankructwo PRL o 3 lata. Obecne ukończenie budowy idealnie się wpisało w szczyt koniunktury na rynku najmu powierzchni biurowej.

  3
 28. tmoore

  @ Sir Guy, Bartek, Tinley
  złoto – Ja kupowałem złoto jak uncja była < 5 tysięcy co sugerowałem przed moją "emigracją" z bloga w 2018 roku
  teraz nie wiem ale drogo drogo
  fizyczne srebro – może to jest pomysł tylko trudniej składować..
  platyna- może ona? – czy to nie pomysł? była nisko z przyczyn przemysłowych
  zostają jeszcze diamenty lub tanzanity 🙂
  akcje- nigdy nie mam mniej niż 5 nie więcej niż 10 – więcej nie jestem w stanie więcej ogarnąć. Dywidendowe mam na rok aktualny nie na przeszły. Co roku weryfikuję
  10% rocznego zysku – to dla mnie "well done". 15% podwaja sakwy chyba po 5 latach. Bank Anglii dawał za obligacje w 19 wieku od 4 do 8%
  Daytrading nigdy nie był dla mnie i tego nie robię – minimum tygodnie najlepiej miesiące lub lata
  Główne pytanie na które szukam odpowiedzi teraz, to dla mnie nie to co będzie jutro – tylko gdzie jesteśmy jako kraj i gdzie będziemy za 5 lat np. przy wojnie hartlandowej to te wasze pipsy będzie sobie można wiadomo gdzie włożyć.
  Obligacje SP od maja rzeczywiście wypadają z gry, daytrading będzie się odbywał na coraz większym ryzyku zdarzeń geopolitycznych z natury rzeczy trudnych do analizy inne surowce nieprzewidywalne patrz ropa.

  1
  1. sumadartson

   @tmoore
   /inne surowce nieprzewidywalne patrz ropa/

   Bardzo interesujący komentarz Waszmość popełnił ale na koniec w ostatnim zdaniu zachował się jak za przeproszeniem krowa która dawszy pełne wiadro mleka dołożyła doń całą zawartość swojego odbytu.
   Otóż dla każdego kto używa mózgownicy do myślenia a nie marzeń i własnych życzeń ropa POWINNA być najbardziej przewidywalna. Od momentu gdy USA wstrzymały loty i komunikację ze światem a świat (ze światem) uczynił to samo, szlachta pisała tu że ropa to idealny interes do jej sprzedaży, podobnie jak idealnym interesem jest KUPNO beczek do jej przechowywania.
   Relacje podaży i GASNĄCEGO popytu są najlepszym prognostykiem przyszłej ceny.
   Dlatego też od momentu gdy miniona (słusznie) władza zajumała połowę kasy z indywidualnych kont OFE na potrzeby wzmożonych wydatków! na podatek VAT!!! a dodatkowo wprowadziła suwak OFE na potrzeby przyszłych wydatków na podatki!!! szlachta gromadzi fortunę na shortkoniach, jako że struktura popytu i podaży wskazuje jasno, źe kaźde 300 baniek przyniesionych miesięcznie na giełdę przez ulicę, spotyka się z 500 bańkami odprowadzonymi miesięcznie z giełdy do króla ZUSa, ktorego to króla skarbiec zamiast dna posiada miliony łapek świadczeniobiorców.
   Dlatego narzekanie na spadki cen akcji będących w posiadaniu OFE, przypomina mi narzekanie że np. słońce zbyt mocno grzeje.
   W związku z czym przewidywanie że ceny akcji będą rosły (bez zatrzymania ciągłej przewagi podaży), przypomina mi przewidywania że słońce jutro zgaśnie.
   Poza tym wszystko doskonale

   11
   1. sumadartson

    Polityczny suchar.
    1. Nie można czekać do końca świata i dzień dłużej (łamiąc konstytucję), aż opozycja zyska w sondażach.
    2. Autor zarzuca wadzy że “wszystko” zamraża a sam chce ZAMROZIĆ nawet wybory.
    3. Nie można krzyczeć OTUA i jednocześnie rządać jej złamania

    14
    1. Darek51234

     Naprawdę tak ciężko zrozumieć prosty wręcz lopatlogiczny tekst? A poza tym glosowanie to margines. Bo to wybory nie są. Po prosty cześć was ma gdzieś wybory bo jesteście zwolennikami zamordyzmu po prostu. Ważne żeby zamordyzm wprowadzili wasi. A ja chce żeby można było legalnie zmieniać władze bez wojny domowej i tyle. Czasami będą rządzić moi czasami nie.

     10
     1. sumadartson

      Jeśli Waszmość masz takie samo pojęcie o zamordyzmie jak o rynku, to radzę się zająć czymś innym.
      Zamordyzm to ja odczuwałem gdy miniona (słusznie) władza:
      1. Bez żadnych konsultacji nakazała moim znajomym i przyjaciołom pracować do 70 roku życia.
      2. Oświadczyła moim znajomym że pieniądze, które wypracowali i wpłacili do OFE, to nie są ich pieniądze i połowę trzeba znacjonalizować.
      3. Szef bezpieki pytał szefa centralbanku czy nie postraszyć pewnego biznesmena fiskusem (po czym nastąpiły seryjne kontrole)
      4. Wow. Zapomniałem że nasz Arcymistrz prosił aby nie politykować. Szlachta zaciska mocniej maski i milczy już jak “sowa&company”

      15
 29. konsultant121

  Swietny artykuł oczywiście z Der Onetu;))) To w jakim trybie niby i kiedy miałyby się odbyć wybory? Nagle dane personalne są ważne, a przez 20lat handlowano nimi jak na Bazarze Różyckiego i było dobrze;))) Nadal dzwonią do mnie jacyś z numerów zastrzeżonych i pytają się czy jestem w domu bo przesyłkę poleconą mają:))) Ot i ochrona danych osobowych. Już dawno powinni wszyscy mieć mozliwość zagłosowania przez internet przez profil zaufany. Cała ta akcja biednej opozycji to tylko przeciąganie liny która zaraz się urwie i POlecą w przepaść i niebyt. Kryzys konstytucyjny będzie bez Prezydenta od sierpnia, to jak opozycja sobie wyobraża funkcjonowanie Państwa? No chyba teoretyczne państwo sobie wyobrażają jeszcze;)))

  13
  1. Darek51234

   Tobie wszystko kojarzy się z der? Nie czytaj więcej bo ci zaszkodzi. A Warzecha to jeden z ostatnich pisowcow który stąpa po ziemi. No i jeszcze ma odwagę pisać to co myśli. Przeciwnik, którego można i trzeba szanować. Do tego co piszesz to nie trzeba się odnosić.

   6
   1. sumadartson

    Taaa. to był piękny czas dla (słusznie) minionych. Teraz ten numer nie przejdzie, jako że to nie Bronio dzierży ster sejmu. A obecna marszałek to jeszcze ostrzejsza jest dla minionych (słusznie), niż mościwie nam panujący.
    Już milczę.

    9
  1. Wiater

   Mistrzu, po czym tak wnioskujesz? Starczy spadków? czy jakaś głębsza analiza techniczna?
   Rynek chce rosnąć, tyle ze brakuje absolutnie danych fundamentalnych na wzrosty. Ja z kolei stoję od 3 tyg z boku, bo liczyłem na pogłębienie dołka.
   Swoja droga DAX był na obecnym poziomie w grudniu 2018, czyli dobry rok temu, tyle ze wtedy grało i buczało wszystko, nieporównywalnie z obecna sytuacja (recesja jest faktem, pytanie jak głęboka i długa), wiec DAX powinien być znacznie poniżej 10.000, a tymczasem on przeskoczy lada dzień 11.000, jeśli tylko DJI coś podskoczy -> DAX jest wręcz ‘przyspawany’ do DJI/DJI- Future. Podobnie w grudniu 2018 DJI byl 22.500, wiec dlaczego teraz jest prawie 24.00 nie umie za bardzo pojąć. Przed rozpoczęciem kadencji Trumpa, DJI bylo na 18.000, wiec logiczne byłoby jeszcze opuszczenie indeksu na 16.000 w obecnej sytuacji, ale czy tak się stanie?:
   https://www.boerse-online.de/nachrichten/ressort/maerkte/dow-jones-chartanalyse-befuerchtungen-erfuellt-1029035846

  1. bartek

   jak tego figuranta przepusci KNF to beda jaja

   skarb panstwa to akjonariusz mniejszosciowy (30%)

   to jak ogon macha psem (“wag the dog”)

   gdyby to byla cywulizacja np USA i knf typa przepuscil to mozna zaskarzyc i zadac odszkodowania

   ale na bananie wszystko przejdzie

   11
 30. DrQuality

  1/cały świat podwyższa wiek emerytalny nawet Ruskie !!!!to zrobiły-taka jest demografia.Najmądrzejszy naród Europy te wredne Niemce myślą o podwyższeniu do 70 roku
  Demografia mówi ze te Pana, hrabio Sumardston /chociaż podejrzewam że szlachecka gołota/pińcet plus nie spełniło podstawowej funkcji-mniej nowych urodzeń w Polsce strefa ubóstwa sie zwiększa-dane GUS jakby co
  Niestety mimo pińcet dzieci z rodzin pobierajacych nadal bedą dziedziczyć/nad czym ubolewam/,model rodziny w której wzrastają/-skrótowo niemoc socjalną
  Te miliardy złotych mozna było przeznaczyć na porządną edukację-np.gminne swietnie wyposażone szkoły,w których pracowaliby db opłacani nauczyciele,gimbusy dowoziłyby i od dzieci z pobliskich wiosek do tych szkól,wioski miałyby dostep poprzez swiatłowody do e-learningu/oczywiscie dzieci przedtem zaopatrzone byłyby przez państwo np.w laptopy-część z tych 500 na bon uprawniajacy do zakupu -czy Koteczku uważasz że na rynku pracy te dzieci maja te same szanse jak dzieci ze szkól społecznych lub szkół w dużych miastach
  Resume I have a dream
  2/środki z OFE za poprzedniej nacjonalizacji przynajmniej przeszły na konta ZUS??,teraz komuniści z Pis
  od razu łykają/sorry za kolokwializm ale muszę dostosować się do tego elektoratu/15 % przy przejsciu na IKE /chyba tak to sie nazywa

  13
  1. sumadartson

   No i co z tego że ruskim nie wystarcza w budżecie na emerytury? Ale mądrala się znalazł. To że ruskim złodziejom nie wystarcza to znaczy że Polacy mają rabotać do śmierci? Nikt mądralom nie wciska emerytury na siłę. Zasuwaj sobie do śmierci jak Ci nie pasuje emerytura ale nie zmuszaj Polaków żeby do śmierci pracowali na potrzeby złodziei VATowskich. Jak widzisz moźna obniźyć wiek emerytalny i żaden … nie mówi że “piniendzy nie ma i nie będzie”
   A co do edukacji to miniona (słusznie) władza próbowała wywalić naukę historii ze szkół ale to se na wrti pane hawranek.
   A co do pochodzenia to nie moja wina że na świecie oprócz szlachty na świat przychodzi również zwykłe chamstwo, obdarzone brakiem szacunku do cudzego pochodzenia. Zmień pseudonim bo Dr to pasuje do mospanka jak nie przymierzając krawat do pastucha.
   A co do 15% to chyba lepiej mieć 85% kapitału w kieszeni niż stracić wszystko na rzecz złodziei i jeszcze ich finansować do śmierci.

   16
   1. DrQuality

    1/luka Vatovska za czasów hahahaha db.zmiany to rocznie 32 mld zł-odpowiedz Kolego czy to tez zlodziejstwo czy nie
    2/jak było złodziejstwo to gdzie te przepełnione więzienia złodziejami z PO-po 6 latach jeszcze nie złapali??co łone robiom?dlaczego nie łapiom?wszystkie narzędzia majom!
    3/interlokutor o szlacheckim pochodzeniu nigdy nie odpowiedziałby w tym stylu co znamionuje ze Kolega ze szlachectwem masz tyle wspólnego co Himilsbach z angielskim
    Poza tym jak mówi mój przyjaciel autentyczny hrabia-Mój drogi,przeciez ja doskonale wiem że my płodziilismy lokaji,a lokaje płodzili nas-tak Kolego szlachcicu z pradziada wychodzi z Pana-
    niech Pan zgadnie kto?

    13
 31. bartek

  Prof. Włodzimierz Gut z Narodowego Instytutu Zdrowia Publicznego – Państwowego Zakładu Higieny rozwiewa wątpliwości:

  “Z koronawirusem można żyć. To, że zabija 2 proc. czy 4 proc. ludności, to dla danego kraju nie jest problem. Dylematem jest to, że został rozpoznany, nagłośniony, zaczął blokować służbę zdrowia.”

  https://www.medonet.pl/koronawirus/to-musisz-wiedziec,koronawirus-nie-nadaje-sie-na-bron-biologiczna—rozmowa-z-prof–wlodzimierzem-gutem,artykul,28650499.html

  i to coś ma tytuł profersora, ale elity są w tym kraju, porażajace :))))

  7
  1. mac-erson

   Jeśli jest człowiek świadomy, że mainsteam – dziennikarze, prelegencji nie zawsze mówią to co myślą ale to co jest zgodne z linią – gazety, właścicieli, rządu, nad-rządu – to wówczas ma się inny dystans do wyrażanych tam słów.

   “i to coś” – dla mnie to słabe było.

   5
   1. bartek

    „i to coś” twierdzi :

    1) “To, że zabija 2 proc. czy 4 proc. ludności, to dla danego kraju nie jest problem”
    2) “Dylematem jest to, że został rozpoznany, nagłośniony, zaczął blokować służbę zdrowia.”

    wg mnie to sie kwalifikuje do :
    A) usuniecia z Narodowego Instytutu Zdrowia Publicznego – Państwowego Zakładu Higieny
    B) zakaz nauczania na uniwersytecie, bo profesor nie powinien rozprzestrzniac swoich “radykalnych” poglądów :)))

    7
    1. mac-erson

     Bartku kazdy ma swój świat i swoją prawdę. Nie uzurpujmy sobie prawa do prawdy apsolutnej.
     Dla mnie szybciej powinien zniknąć nasz Narodowy Felczer, który miota się w wypowiedziach raz mówi, że maski są szkodliwe innym razem aplikuje wielkie mandaty za ich nienoszenie. Ale to tylko i wyłącznie moja opinia.

     Tak czy owak szacunek dla drugiego człowieka i uważam, że “to coś” nie jest na miejscu.

     11
    2. fast_market

     To nie do końca tak. Wielokrotnie słuchałem tego Pana i jako naukowiec, bez emocji, ma rację. Oczywiście mnie czasem trudno się z tym pogodzić, ale tak na chłodno patrząc on może mieć rację.
     Czasem możemy też źle go zrozumieć bo użył skrótu myślowego lub się przejęzyczył. Tu 2% – 4% mógł mieć na myśli nie całą populację, a tych, którzy zachorują. I nasze oburzenie niewiele tu zmieni.

     6
     1. bartek

      dla mnie to bełkot “profesora”
      ta osoba w służbie publicznej ( Narodowego Instytutu Zdrowia Publicznego):
      – odmawia społeczeństwu prawa do prawdy twierdząc :
      “Dylematem jest to, że został rozpoznany, nagłośniony, zaczął blokować służbę zdrowia.”

      “profesor” nie widzi problemu :
      „To, że zabija 2 proc. czy 4 proc. ludności, to dla danego kraju nie jest problem”

      ale widzi problem i ” dylemat” w rozpoznaniu patogenu dostepie do wiadomosci:
      „Dylematem jest to, że został rozpoznany, nagłośniony, zaczął blokować służbę zdrowia.”

      w USA to by wylecial zaraz po opublikowaniu, ale pis nire ma kim go zastapic – krotka ławka, ubóstwo intelektualne

      6
      1. koronasvirus1

       Po prostu profesor jest zwolennikiem teorii skalkulowanego ryzyka w leczeniu ludzi. Wiadomo przecież, że nie da się wyleczyć wszystkich ze wszystkiego, jak chcieliby zwolennicy anihilacji wszelkiego ryzyka, przy ograniczonych środkach, a każda służba zdrowia ma takie (stąd dylemat praktyka). Widać, że to była wypowiedź fachowca, a nie polityka, który nie skupiłby się na problemie, a użyłby populistycznego języka. Podobnego do Twojego -;-) Ale bez urazy. Prawdopodobnie robisz to nieświadomie. Dobrze,że nazwał to tylko dylematem, bo ja bym to nazwał dosadniej.

       9
 32. Guy Fawkes

  @Sumadartson

  //Poza tym jak mówi mój przyjaciel autentyczny hrabia-Mój drogi,przeciez ja doskonale wiem że my płodziilismy lokaji,a lokaje płodzili nas-tak Kolego szlachcicu z pradziada wychodzi z Pana-
  niech Pan zgadnie kto? //

  To jest czysta sowietska propaganda, im większy kozo..bca tym bardziej się nakręca takimi agitkami.

  Komuna przed kolejnymi przegranymi wyborami wychodzi z nerw i to już jest do porzygania. Normalny człowiek nie jest w stanie czytać tego kołowrotka POmyleńców.

  Ja zrezygnowałem z zapasów w kisielu, a ostatnio to już w g… , czego i Waszmości życzę.

  8
 33. DrQuality

  Drogi Fawkes,Sumdartson gdzie arystokratyczna flegma i powściągliwość – czy tak reagują rzeczywiści posiadacze błękitnej krwi?Poza tym gdyby nie ta świeża krew to Panowie urodzilibyscie się z błonami między palcami albo z nosem na czole- jaki byłby kłopot dzisiaj z maseczkami

  4
  1. sumadartson

   Ależ ja to wiem. Wiem to z ust Stalina, wiem od oprawców ubeckich, którzy katowali Pileckiego i innych patriotów. Tylko świeża komusza czerwona krew najwyższym dobrem narodu.
   Szlachtu wydumał Piłsudskij, cztoby wielikiju socjalisticzieskuju rewolucyju ubit’ ? Wy eto znajetie towariszcz totalnyj?

   7
 34. Largo Winch

  @Guy Fawkes
  Pan Bartosiak zafiksował się na punkcie siły Chin tak jak spekulanci, którzy ostatnio grali na zwyżkę ropy, bo tania jest, a co ładnie wypunktował Pan @sumadartson. W swoich analizach pomija siłę USA Trumpa a hiperbolizuje słabości USA czasów Obamy.
  Arabowie i Chińczycy to pieśń przyszłości, bardzo realna, ale nie dzisiaj. A dzisiaj pół Azji i pół świata chce Chińczykom dokopać i wyrwać trochę produkcji dla siebie. Dla Azji to ostatni moment na powstrzymanie Chin, jak nie teraz to kiedy? Na merdanie na plecach łapami zawsze jest pora.
  Dlatego projekcje Bartosiaka są tyle warte, co jego analizy o gospodarce na podstawie wieści od jego kolegów z USA, którzy w marcu wszystko sprzedawali i dna nie widzieli.

  4

Dodaj komentarz