CD Project ponownie dogonił Ubisoft pod względem kapitalizacji

Chciałbym poinformować, że rozpocząłem współpracę z Domem Maklerskim Banku BPS, w ramach której i na blogu i na stronie domu maklerskiego będą ukazywać się moje komentarze (takie jak poniższy). Nad tym tekstem powinie być widoczny baner DM BPS. Zachęcam do „klikania” w niego, zapoznania się z ofertą domu maklerskiego i – jeśli wyda się Państwu atrakcyjna – akceptowania jej. Być może pozwoli to na przedłużenie funkcjonowania mojego bloga (proszę pamiętać o kodzie promocyjnym WB DMBPS ;)).

Materiał wykonany na zlecenie Domu Maklerskiego Banku BPS S.A.

CD Project już na początku kwietnia stał się największą pod względem rynkowej kapitalizacji polską spółką publiczną.

Wczoraj natomiast zrównał się pod względem kapitalizacji z francuskim Ubisoftem.

Poprzednio do takiego zrównania kapitalizacji obu spółek doszło 7 listopada. Ubisoft jest znany z takich gier jak Anno, Assasin’s Creed, Far Cry, Imagine, Just Dance, Prince of Persia, Rayman, Raving Rabbids, Tom Clancy’s oraz Watch Dogs. W 2019 roku spółka miała 1,732 mld euro przychodów oraz 139,452 mln euro zysku netto. Przeliczając to na złote po obecnym kursie dostajemy 7,87 mld złotych przychodów oraz 633,8 mln złotych zysku netto. Dla porównania CD Project miał w 2019 roku 521,2 mln zł przychodów oraz 175,3 mln zł zysku netto.

Wykresy względnej siły kursu CD Project wobec kursu PKO BP i Ubisoft wyglądają tak:

WIG-20 po poniedziałkowym silnym wzroście wczoraj nie zmienił praktycznie swojej wartości nadal utrzymując się w obrębie trwającego od 6 tygodni trendu bocznego korygującego rozpoczęte 16 marca odbicie wartości w górę. Na podstawie precedensów historycznych takiego zachowania tego indeksu, można spekulować, że następnym ruchem WIG-20 będzie wybicie w górę z tej konsolidacji sięgającej przedziału korekty z okresu 28 lutego-3 marca, po którym nadejdzie poważniejsza korekta całego rozpoczętego ponad 2 miesiące temu odbicia.

Również cena kontraktów na S&P 500 pozostaje nadal w obrębie trendu bocznego z ostatnich tygodni. Różnica w stosunku do WIG-u 20 polega na tym, że S&P 500 już dotarł do poziomu strefy korekty z przełomy lutego i marca. Na giełdach azjatyckich brak było w środowy poranek jakiegoś dominującego trendu.

Spółka JWW Invest została w tym miejscu wspomniana 17 grudnia. Tego dnia jej kurs zamknął się na poziomie 2,12 zł. Wczoraj jedna akcja spółki kosztowała 3,38 zł. Wykonanie ruchu powrotnego do przełamanej w marcu linii trendu wzrostowego oraz przebycia szerokości wcześniejszego kanału trendu spadkowego czynią przestanki stojące za zwróceniem uwagi na akcje tej spółki w grudniu nieaktualnymi.

Z ciekawszych danych makroekonomicznych, które zostały opublikowane w kraju i na świecie w ciągu minionych 24 godzin, można wspomnieć najniższą od przynajmniej 1990 roku liczbę zarejestrowanych nowych samochodów w UE w kwietniu:

… spadek wartości publikowanego przez ZEW wskaźnika oceny bieżącej koniunktury gospodarczej w Niemczech do najniższego poziomu od lat 2002-2003 w maju a zarazem wzrost wartości wskaźnika oczekiwań do najwyższego poziomu od okresu luty-kwiecień 2015 roku:

… spadek zannualizowanej liczby nowych pozwoleń na budowę i liczby nowych rozpoczętych budów nieruchomości mieszkalnych w USA do najniższego poziomu od 5 lat w kwietniu:

… spadek rocznej dynamiki sprzedaży detalicznej w Australii do najniższego poziomu od przynajmniej 1966 roku w kwietniu:

… oraz spadek do najniższego poziomu od 2013 roku wartości publikowanego przez Statistics Netherlands wskaźnika zaufania konsumentów w maju:

Wojciech Białek

Zastrzeżenie prawne

Opracowanie wyraża wiedzę oraz poglądy autorów według stanu na dzień jego sporządzenia. Autorzy nie uwzględniają w opracowaniu jakichkolwiek szczególnych zamierzeń inwestycyjnych, szczególnych celów inwestycyjnych, sytuacji finansowej ani szczególnych potrzeb czy żądań potencjalnych odbiorców. Opracowanie publikowane jest w celach wyłącznie informacyjnych lub marketingowych i nie powinno być interpretowane jako (1) osobista rekomendacja, (1) porada inwestycyjna, prawna, lub innego typu, ani jako (2) zachęta do działania, inwestowania czy pozbywania się inwestycji w szczególny sposób, bądź (4) ocena lub zapewnienie opłacalności inwestycji w instrumenty finansowe objęte opracowaniem.
W szczególności opracowanie nie stanowi „badania inwestycyjnego” lub „publikacji handlowej” w rozumieniu Rozporządzenia Delegowanego Komisji (UE) 2017/565 z dnia 25 kwietnia 2016 r. uzupełniającego dyrektywę Parlamentu Europejskiego i Rady 2014/65/UE w odniesieniu do wymogów organizacyjnych i warunków prowadzenia działalności przez firmy inwestycyjne oraz pojęć zdefiniowanych na potrzeby tej dyrektywy, bądź „rekomendacji” w rozumieniu Rozporządzenia Parlamentu Europejskiego I Rady (UE) NR 596/2014 z dnia 16 kwietnia 2014 r. w sprawie nadużyć na rynku (rozporządzenie w sprawie nadużyć na rynku) oraz uchylającego dyrektywę 2003/6/WE Parlamentu Europejskiego i Rady i dyrektywy Komisji 2003/124/WE, 2003/125/WE i 2004/72/WE.
Opracowanie zostało sporządzone z zachowaniem należytej staranności i rzetelności przy zachowaniu zasad metodologicznej poprawności na podstawie ogólnodostępnych informacji, w dniu publikacji opracowania, pozyskanych ze źródeł wiarygodnych dla Domu Maklerskiego Banku BPS S.A. Dom Maklerski Banku BPS S.A. nie gwarantuje ich kompletności, prawdziwości lub dokładności.
Dom Maklerski Banku BPS S.A. nie ponosi odpowiedzialności za ewentualne decyzje inwestycyjne podjęte na podstawie niniejszego opracowania ani za ewentualne szkody poniesione w wyniku tych decyzji inwestycyj-nych. Opracowanie nie powinno być interpretowane jako oświadczenie ani gwarancja (zarówno wyraźna, jak i implikowana) w zakresie generowania zysku z tytułu prezentowanej strategii inwestycyjnej.
Dom Maklerski Banku BPS S.A., jego akcjonariusze lub pracownicy mogą posiadać długie lub krótkie pozycje powstałe w wyniku transakcji zawartych na instrumentach z rynków OTC lub innych instrumentach finanso-wych wymienionych w opracowaniu. Organem sprawującym nadzór nad działalnością Domu Maklerskiego Banku BPS S.A. jest Komisja Nadzoru Finansowego z siedzibą w Warszawie, przy ulicy Pięknej 20 .
Powielanie bądź publikowanie w jakiejkolwiek formie niniejszego opracowania, lub jego części, oraz wykorzystywanie materiału do własnych opracowań celem publikacji, bez pisemnej zgody Domu Maklerskiego Banku BPS S.A. jest zabronione. Niniejsze opracowanie stanowi publikację handlową i jest prawnie chronione zgodnie z Ustawą z 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych (Dz. U. 2019 poz.1231).

Komentarze

 1. Antoni

  Powell wczoraj powiedział ze 2 kwartał to bedzie tragedia , wszedzie jesteśmy pod dziennymi 200 i pod lukami bessy, rozliczenie serii a potem bedą twarde dane z firm i tutaj juz FED nie pomoże ,

  Pan WB mógłby zrobić porównanie obecnie zadłużenia firm USA do poprzedniej bessy 2009 bo tym razem to firmy stoją w widzie po kolana bez majtek a nie Kowalscy

  1. mac-erson

   Andrzej gadasz o tym rozliczeniu serii jakby to miało jakiekolwiek znaczenie. Że w marcu trafili zmianę trendu akurat w tych dniach to nie oznacza, że tam będą kolejne punkty zwrotne. Przebadaj sobie ostatnie dwa lata SP500 – poprzedni raz gdy rozliczenie serii wiązało się z jakimś sesnowym PZ było w grudniu 2018r.

   4
    1. mac-erson

     Nie wiem, czy wiesz ale ja staram się nie myśleć. Nie zmuszaj mnie do projekcji miliardera, którym nie będę i nie zamierzam być. Nie myślę, tylko obserwuję rzeczywistość a ta się nie zgadza z Twoimi konkluzjami to tyle w tym temacie.

      1. mac-erson

       I bardzo się cieszę, że nie używam tego koputerka. Intuicja wystarcza w zupełności i nie zawodzi.
       Nie projektuję przyszłości ale z francuskiego marne szanse abym zaintonował L-ki. Będziesz miał utrudnione zadanie ;))))))

      1. mac-erson

       Dino trzy miesiące temu globalny system nie zaatakował masowo gospodarek całego świata. W międzyczasie dokształciłem się w temacie więc oczekuję dalszego rozwoju sytuacji na niekorzyść aby docelowo wprowadzić światowy rząd, masowe cyfrowe szczepionki. Będą więc raczej duże bunty społeczne i cholera wie co jeszcze. Jakby tu chodziło o obronę ludzkości przed jakimś tam wirusem to może miałbym inne spojrzenie. Tak czy owak nie traktuj moich dywagacji i teorii dosłownie to tylko moja prywatna obserwacja rzeczywistości.

       2
       1. dino54

        Ludzie szybko zapominaja przeciez epidemia juz mija.Byc moze sytuacja w twojej branzy tak na Ciebie wplywa?Spojrz na fryzjerow kolejki sie ustawily to samo bedzie u Ciebie glowa do gory.Zobacz co sie dzieje z malymi tanimi spolkami od dolkow wzrosly po 100% Nawet przynajmniej jedna ktora kupiles w lutym i w panice sprzedales dzis jest juz wyzej ?Nie czytaj tych teori spiskowych.

       2. Poczatkujacy

        „masowe cyfrowe szczepionki”
        Tej teorii spiskowej wyjątkowo nie trawię, bo po jaką cholerę mają cokolwiek komukolwiek wszczepiać, jak wszyscy sami godzą się na inwigilację podając DOBROWOLNIE swoje dane na portalach społecznościowych, mając włączoną lokalizację w telefonie cały czas itd. Smartfony można już uznać za „cyfrową szczepionkę”…

        2
 2. Antoni

  Panie WB a moze projekcja powinna pokazywać ze teraz robimy 4 fale na Wig 20 podobna do tej z czerwca 2018 roku i po 7 miesiącach czyli jesienią nastąpi bum na nowe dołki , wiadomo ze to 2021 to dopiero bedzie wyzwanie dla budżetów państw i firm , ja podziwiam optymistów liczących na odbicie V bo po epidemisvh to raczej były lata tragedii w godpodarkach ,

  3
   1. dino54

    Trudno z Panem sie zgodzic ze jeszcze bedziemy balansowac na dole przez 1,5 roku na naszej gieldzie.Szczyt na gpw byl w 2007r od tej pory nie byl przebity na zadnym indeksie.Mozna powiedziec ze 12,5 roku w trendzie bocznym korygjacym poprzednia hosse.Przy ogromnym dodruku kasy 0-0,5% w bankach na kontach do biliona zl depozytow.Co mondrzejsi zobacza ze traca bo inflacja znacznie wyzsza,sadze ze wczesniej przyjda na gpw,zreszta media sie rospisuja ze otwieraja rachunki.Widac to zreszta po indeksie sig80 i malych spolkach ktore dynamicznie rosna.

 3. noob

  Słabosc banana niby,całkowicie odwrotnie to widze.Ktos tu ma rozowe okulary i dodatkowo klapki na nich(nie pisze o długim terminie ,intra jest siła i checi w gore) powinnismy isc wyzej.sp cel 3050-3210,wskazanie 3100-40.
  Kółko rozancowe misiow,poklepywanie po plecach,kazdy zarobiony itd.Ktos napisał ,ze wzioł na open pozycje i wielkie poruszenie Pana od nocnikow i złota.Samemu jak juz było słusznie zauwazone podaje ,….własnie odebrałem eski zamkniete rano…” albo dzieki za podbitke,odbieram co zdałem rano…” cyrk jakiego nie było jeszcze na forum w takim formacie.kasa w maxach a gdzie eski a gdzie na usa,mam super pamiec jak były brane hen hen 500pk-cisza;-).
  Niestety sporo wartosciowych osob ograniczyło lub przestało pisac.Pozdrowka kolczyk-tak ejdziemy od 2250-2300 pierwsz i dokladanie(czekamy na poziomy podane wyzej ,pozniej zejscie min 2730-magnes)wskazanie 50-61% ruchu przedzial.Pan dociekliwy,podczaszy(za łatwo sie denerwuje ale rozumiem cytajac forum) jeszcze kilka osob by sie znalazło.Szkoda gadac,na cholere wogole to napisałem,nie mam pojecia.byski do boju

  7
  1. Darek51234

   No cóż święta prawda. Tu niektórzy grają na s i ciągle zarabiają w tym czasie rynek urósł 400 pkt a oni kosza aż milo. Cuda panie cuda. Wszystko to podlane bredniami polityczno pseudo filozoficznymi. Uszy puchną od tych piramidalnych bredni. W porównaniu z tym ich wywody giełdowe to jeszcze są realne.

   12
   1. sumadartson

    No ależ Waszmości Darku, bądźże obiektywny. Jeśli twierdzisz że rynek „urósł 400” pkt z 2050 lutym na 1650 dziś to albo stoisz na głowie albo ktoś Waszmości monitor przekręcił. Ciągle zarabiam i nie denerwuj się tak. Natomiast rozważania pseudofilozoficznopolitycznobleblewate służą ukojeniu skołatanej codzienną krwawicą duszy. Zresztą rzadko biorę w nich udział.

    8
    1. mac-erson

     Szlachcicu ale czy ma to jakieś znaczenie jak ktoś z boku próbuje umniejszyć Twoją wartość bo Twoje spostrzeżenia nie pasują do jego wizji świata czy perspektyw giełdowych. Robić swoje i się tym nie przejmować 😉

     4
    2. mac-erson

     Darku51234 prawda obiektywna jest taka, że dnia 7.04.2020r. Wig20 miała wartość 1655 minęło półtora miesiąca i jest w tym samym miejscu więc umniejszanie możliwości zarobkowania w obie strony przez ostatni miesiąc jest zdecydowanie przesadzone. Podobnie Sp500 w dniu 29.04 miał wartości 2950 czyli tyle co obecnie.

     3
      1. sumadartson

       Rzucasz Waszmość Antoni we wszystkich kamieniem jakbyś jedyny na tym forum był „bez winy”. „Nie sądźcie, abyście nie byli sądzeni”, napisane jest. Mogę co dzień pisać „Antoni jest wielki”, jeśli tylko przestaniesz obrażać i dokuczać ludziom.

       1
      2. mac-erson

       Andrzejku i po co takie banialuki, shortowałem od kwietnia dwukrotnie nasz W20, szortowałem też za każdym razem przy NSQ Sp500, czasami Dax-a, copper i DJIA. Ważne, że kabza się powiększa. Dodatkowo zapomogi z PFR. Żyć nie umierać 🙂

     1. Darek51234

      To komentarz nie do mnie. Pisałem o całym ostatnim cyklu wzrostowym. Nie chcę wchodzić w szczegóły np Pana hrabiego bo się obrazi a ja lubię człowieka 🙂 ale naprawdę łatwo się domyślić o czym napisałem.
      A jeśli chodzi o trend boczny nie ma co gadać bo on jest faktem. A co do zarobku na nim. Hmm doświadczenie uczy że w bok prawie wszyscy tracą którzy grają. Zostańmy na tym że tu akurat są geniusze którzy neza do tego elitarnego gro a zarabiających

      1
     2. sumadartson

      @mac-erson
      Dziś najlepsza (ostatnia?) okazja do wyjścia górą. Jeśli rynek tego nie wykorzysta to lipa a nie rynek.
      @darek
      Zauważ że takiemu Karnakowi dobrze w tym horymzoncie idzie. Ostatnio trafia 8/10 a z takiego wyniku niejeden zawodowy anal. mógłby być dumny. Dziś rano też słusznie zauważył żeby kasować S. Ale jako że napisałeś „prawie wszyscy tracą” więc zdrowia życzę.

      1
   1. Darek51234

    Nie wiem czy ko. Entstz o xmyleniu przeciwnika był do mnie?
    Jeśli tak, odpowiem.
    Gratuluję kontaktu z rzeczywistością jeśli uważasz że tu są gracze którzy decydują o rynku 🙂
    No w takim razie to naprawdę jest kogo zmylić.
    Tu co najwyżej problemem są kłamstwa po ty by ukryć niepowodzenia i wypromować sukcesy.
    Ale to jest ludzkie i nie ma się czemu dziwić.

    1
  2. papatrader

   @noob nie ma co się denerwować, zawsze muszą być dwie strony rynku: kupujący i sprzedający (byki i niedźwiedzie). Spekulacja giełdowa, jak sama nazwa wskazuje, jest spekulacją. Zaraz mnie i tak zbesztają, bo biorę kasę za szkolenia, a nie mam szklanej kuli. Nie ma co się przejmować, czasami też się denerwuję, ale mi przechodzi. Uważam, że moje wpisy tutaj i to co robię mogą być ciekawą lekcją dla tych, którzy potrafią czytać ze zrozumieniem i wyciągać odpowiednie wnioski. Nawet jeśli ktoś nie ma zamiaru korzystać z moich płatnych szkoleń, to zupełnie za darmo może otrzymać jakąś dawkę cennej wiedzy i doświadczenia, którym się dzielę tutaj i od 4 miesięcy w moim dzienniku spekulanta. Uważam, że to jest OK. Jeśli ktoś ocenia to inaczej to jest jego sprawa.

   7
   1. noob

    Papatrader@
    Zaraz bedzie,ze mnie opłaciłes albo jestesmy wspolnikami od szkolen;-)
    Zerknołem kilka razy na Panska stronke,tak trzymac.
    .Kwestia indywidualna kazdego czy chce zapłacic za pomoc (czasami sa to wydatki niewspołmierne przed ktorymi moze sie człowiek probowac ustrzec nie wspominajac o czasie.Wejscia podawane wygladaja logiczne ,do niczego nie namawiam.Zazdrosnikow odnosnie systematycznego zarabiania nigdy nie bedzie brakowało

    4
 4. Antoni

  Jest jeszcze jedna rzecz na tym wzroscie LOP spadał a to znaczy ze nowy kapitał nie wchodził na rynek a raczej stary na gorze konsoli zamykał L-ki z zyskiem , bedą otwierać jsk wybiją konsole która ma sie dobrze , jak pan WB prognozuje wybicie góra to chyba trzeba uważać , na razie mamy 10 tygodni w gore od dołka i dla mnie to koniec powinien być , nawet do luki bessy nie doszli , jeden cdred z 17% udziałem w Wig 20 nie pomoże

 5. Griot1234

  jak to w wierszyku …..po co tutaj swary głupie
  wnet i tak zginiemy w zupie.

  lubię ten blog głównie przez autora czytając Pana W.B. od artykułu kim są oni. trochę szkoda, że pisuje teraz codziennie, bo pewnie musi…..a ja wolałbym, aby nic Pan nie musiał. Dlatego może płatny newsletter Panie Wojciechu takie wydanie weekendowe lub raz na miesiąc ……? gdzie można by było odpocząc od Trolii wszelakiej maści i naganiaczy .

  1
 6. noob

  pies_agent123 20 maja 2020 o 11:39Odpowiedz
  To był komentarz do noob`a.
  Nie rob sobie zartow konsultant bo jestes jeden z najmniej kumatych nie liczac nowego narybku myslacego ,ze sie zna;-).Umiesz wklejac artykuły amstronga lub przytaczac wpisy.Wstydu nie masz i tyle.
  Stałe pytania billy to ,billy tamto;-) tak na marginesie zapewne billy czyta forum,wiec uczciwie napisze,ze przesadziłem w słowach ktore skierowałem do niego podczas ostatniej wymiany zdan.

  6
 7. Wiater

  Nawiązując do tematu gospodarza. CDProjekt jest akcja dla spekulanta, a nie inwestora, C/Z na poziomie 15-20 byłby w sam raz, przy 225 można mówić o mega wydmuszce. No chyba mi nikt nie powie, ze inwestor kupuje w nadziei na ‚oczekiwane’ zyski, te musiały by być wkrótce 15 razy większe niż teraz, to raczej nierealne. Przypomnę ze Apple ma C/Z na poziomie 24, a według wielu jest bardzo przewartościowany, wiec co tu mówić o CDP, absurd goni absurd. No a CDP to tylko szczególny rodzaj oprogramowania użytkowego, technologicznie żadna postępowość.
  Mozna sie śmiać z ‚wyngla’, als JSW ma C/Z coś około 3-4, tzn. ze w 3 lata firma generuje tyle zysku ile jej aktualna wartość giełdowa i to przemawia do mnie jako inwestora zdecydowanie bardziej.

  3
 8. Griot1234

  Jeśli JSW i inne państwowe molochy nie będą wypłacać akcjonariuszom należnych dywidend (w nosie mam niskie P|E) a państwo będzie je chronić przed wrogim przejęciem nie dość ze udziałem swym w akcjonariacie to zapisami uokik to po co ktokolwiek miałby to kupować .myślę ze lepiej dla państwówek zrobić osobny parkiet. bo kiedyś państwowe twory i tak padną pod wpływem partyjnej kasty zarządzającej co historia już raz w Polsce pokazała

  1
 9. rydzo

  WIG20 to rynek jednego papieru. Cdr rośnie 4.4 proc czyli robi 0.74proc wzrostu WIG20. Gdyby był CDR na zero to WIG20 by spadał.
  Od dolka WIG20 urosl jakieś 32 proc. Ponad 35proc tego wzrostu to zasługa CDR. Gdyby CDR został na dołku to teraz WIG20 byłby poniżej 1500.

  10
 10. noob

  Max@
  otrzasnij sie człowieku,3 wpisy w 8 minut nie wnoszace nic kompletnie i jeszcze pytania czemu cisza i nie odpisuja.Przestan zasmiecac forum wpisami po 2-5 słow.Nie robisz tego dzis po raz pierwszy.Ludzie otrzasnijcie sie ,k….a masakra jakas.

  6

Dodaj komentarz