Co oznacza spadek zmienności S&P 500 w ciągu ostatnich 4 sesji

Chciałbym poinformować, że rozpocząłem współpracę z Domem Maklerskim Banku BPS, w ramach której i na blogu i na stronie domu maklerskiego będą ukazywać się moje komentarze (takie jak poniższy). Nad tym tekstem powinie być widoczny baner DM BPS. Zachęcam do „klikania” w niego, zapoznania się z ofertą domu maklerskiego i – jeśli wyda się Państwu atrakcyjna – akceptowania jej. Być może pozwoli to na przedłużenie funkcjonowania mojego bloga (proszę pamiętać o kodzie promocyjnym WB DMBPS ;)).

Materiał wykonany na zlecenie Domu Maklerskiego Banku BPS S.A.

W ciągu minionych 4 sesji zakres zmienności S&P 500 silnie zmalał. Jeśli opiszemy taką sytuację warunkiem „najwyższe minimum sesyjne z 4 sesji/najniższe maksimum sesyjne z 4 sesji jest mniejsze niż 0,998”) oraz dodamy 2 dodatkowe warunku spełniane przez S&P 500 wczoraj, czyli zaliczenie 5-tygodniowego maksimum w ciągu minionych 4 sesji, ale brak w tym okresie 10-tygodniowego maksimum, to w okresie kształtowania się na wykresie S&P 500 od stycznia 2018 formacji „trójkąta rozbieżnego” znajdziemy 2 precedensy dla obecnej sytuacji.

Synchronizacja tych 3 epizodów z okresu ostatnich 2,5 lat wygląda tak:

Podobnie jak S&P 500 również WIG-20 zastygł na ostatnich sesjach przebywając tuż poniżej górnego ograniczenia trwającego od półtora miesiąca trendu bocznego. W czwartek swoje przynajmniej roczne maksima ustanawiały WIGTECH, WIG-GAMES i WIG-BUDOW.

Po wczorajszej zniżce dziś rano cena kontraktów na S&P 500 ponownie spadała (-0,7 proc.). Wszystkie indeksy głównych giełd azjatyckich spadły w piątkowy poranek. Wydaje się, że główną przyczyną było przegłosowanie przez parlament ChRL ustawy mocno ograniczającej – w imię narodowego bezpieczeństwa – autonomię Hongkongu (Hang Seng tracił 5 proc.).

Spółka Sanwil Holding (C/WK 0,77, kapitalizacja 31,5 mln zł) została w tym miejscy wspomniana 5 grudnia. Tego dnia kurs akcji spółki zamknął się na poziomie 0,68 zł. Wczoraj jedna akcja spółki kosztowała 1,97 zł. Ponieważ kurs wykonał ruch w górę o rozmiarze wynikającym z szerokości formacji podwójnego dna z lat 2015-2020, to można uznać, że przestanki stojące za zwróceniem uwagi na tę spółkę w grudniu przestały być aktualne.

Z ciekawszych danych makroekonomicznych, które zostały opublikowane w kraju i na świecie w ciągu minionych 24 godzin, można wspomnieć najsilniejszy od 30 lat spadek rocznej dynamiki produkcji przemysłowej w Polsce w kwietniu (-24,6 proc.):

… spadek do najniższego poziomu od 2016 roku rocznej dynamiki PPI w Polsce:

… powrót rocznej dynamiki zużycia energii elektrycznej w Chinach do dodatnich wartości w kwietniu (+0,7 proc.):

… lekki spadek ceny metra kwadratowego powierzchni użytkowej nieruchomości mieszkalnych w Polsce w I kw.:

… stabilizację na rekordowym poziomie wartości indeksu cen nieruchomości mieszkalnych w Kanadzie w kwietniu:

… spadek do najniższego poziomu od 2011 roku zannualizowanej liczny transakcji na wtórnym rynku nieruchomości w USA w kwietniu:

… +5,4 proc. roczną dynamikę średniej ceny domów na rynku wtórnych w USA w kwietniu:

… oraz spadek rocznej dynamiki CPI w Japonii w kwietniu (+0,2 proc.):

Wojciech Białek

Zastrzeżenie prawne

Opracowanie wyraża wiedzę oraz poglądy autorów według stanu na dzień jego sporządzenia. Autorzy nie uwzględniają w opracowaniu jakichkolwiek szczególnych zamierzeń inwestycyjnych, szczególnych celów inwestycyjnych, sytuacji finansowej ani szczególnych potrzeb czy żądań potencjalnych odbiorców. Opracowanie publikowane jest w celach wyłącznie informacyjnych lub marketingowych i nie powinno być interpretowane jako (1) osobista rekomendacja, (1) porada inwestycyjna, prawna, lub innego typu, ani jako (2) zachęta do działania, inwestowania czy pozbywania się inwestycji w szczególny sposób, bądź (4) ocena lub zapewnienie opłacalności inwestycji w instrumenty finansowe objęte opracowaniem.
W szczególności opracowanie nie stanowi „badania inwestycyjnego” lub „publikacji handlowej” w rozumieniu Rozporządzenia Delegowanego Komisji (UE) 2017/565 z dnia 25 kwietnia 2016 r. uzupełniającego dyrektywę Parlamentu Europejskiego i Rady 2014/65/UE w odniesieniu do wymogów organizacyjnych i warunków prowadzenia działalności przez firmy inwestycyjne oraz pojęć zdefiniowanych na potrzeby tej dyrektywy, bądź „rekomendacji” w rozumieniu Rozporządzenia Parlamentu Europejskiego I Rady (UE) NR 596/2014 z dnia 16 kwietnia 2014 r. w sprawie nadużyć na rynku (rozporządzenie w sprawie nadużyć na rynku) oraz uchylającego dyrektywę 2003/6/WE Parlamentu Europejskiego i Rady i dyrektywy Komisji 2003/124/WE, 2003/125/WE i 2004/72/WE.
Opracowanie zostało sporządzone z zachowaniem należytej staranności i rzetelności przy zachowaniu zasad metodologicznej poprawności na podstawie ogólnodostępnych informacji, w dniu publikacji opracowania, pozyskanych ze źródeł wiarygodnych dla Domu Maklerskiego Banku BPS S.A. Dom Maklerski Banku BPS S.A. nie gwarantuje ich kompletności, prawdziwości lub dokładności.
Dom Maklerski Banku BPS S.A. nie ponosi odpowiedzialności za ewentualne decyzje inwestycyjne podjęte na podstawie niniejszego opracowania ani za ewentualne szkody poniesione w wyniku tych decyzji inwestycyj-nych. Opracowanie nie powinno być interpretowane jako oświadczenie ani gwarancja (zarówno wyraźna, jak i implikowana) w zakresie generowania zysku z tytułu prezentowanej strategii inwestycyjnej.
Dom Maklerski Banku BPS S.A., jego akcjonariusze lub pracownicy mogą posiadać długie lub krótkie pozycje powstałe w wyniku transakcji zawartych na instrumentach z rynków OTC lub innych instrumentach finanso-wych wymienionych w opracowaniu. Organem sprawującym nadzór nad działalnością Domu Maklerskiego Banku BPS S.A. jest Komisja Nadzoru Finansowego z siedzibą w Warszawie, przy ulicy Pięknej 20 .
Powielanie bądź publikowanie w jakiejkolwiek formie niniejszego opracowania, lub jego części, oraz wykorzystywanie materiału do własnych opracowań celem publikacji, bez pisemnej zgody Domu Maklerskiego Banku BPS S.A. jest zabronione. Niniejsze opracowanie stanowi publikację handlową i jest prawnie chronione zgodnie z Ustawą z 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych (Dz. U. 2019 poz.1231).

Komentarze

 1. mac-erson

  Wklejam jeszcze raz bo wrzuciłem wczoraj w jakiś stary temat. POlecam przestudiować w wolnej chwili weekendowej. Najbardziej wstrząsający dla mnie dokument z początku 2019r. do jakiego dotarłem od czasu rozpoczęcia „pandemii” (dokument z oficjalnej strony WHO)

  https://apps.who.int/gpmb/assets/annual_report/GPMB_Annual_Report_Exec_Summary_Foreword_and_About_English.pdf

  Jak ktoś ma ochotę przeczytać prognozy WHO, co MUSZĄ zrobić i jak się zachować rządy i jaki był plan.

  Najbardziej mnie zaciekawiło:
  – zalecenia w formie „muszą” dla wszystkich rządów
  – kraje muszą budować silne systemy
  – muszą wyznaczyć koordynatora z autorytetem nadzorującego dany rząd
  – data lipiec 2019 jako pierwsza faza przygotowań
  – data wrzesień 2020 jaka druga faza przygotowań
  – rządy muszą być przygotowane na epidemię śmiertelnego patogenu – niezależnie od tego czy powstały naturalnie, przypadkowo lub CELOWO WYDANE
  – innowacyjne szczepionki, o szerokim spektrum działania
  – przywództwo ONZ
  – rutynowe ćwiczenia SYMULACYJNE
  – ONZ w tym WHO prowadzi działalność w zakresie conajmniej dwóch ogólnosystemowych (globalnych) szkoleń, symulacji w tym jedno obejmuje UWOLNIENIE ŚMIERTNELNEGO PATOGENU UKŁADU ODDECHOWEGO
  – założenie dwóch ćwiczeń i trzecie potwierdzenie

  Czyli dobrze zrozumiałem – obecnie mamy pierwszą symulację ???

  9
  1. sumadartson

   Dopóki za te „ćwiczenia” skarbnice państwowe hojne dary ćwiczącym dają, szlachta porzuca rzemiosło wszelakie i zgodnie z dekretem króla maski i przyłbice wdziawszy po daniny królewskie spieszy, póki dna w królewskim skarbcu nie obaczy. Na shortkoń panowie szlachta

   1
    1. DrQuality

     Symulacja jak sam nazwa wskazuje to przybliżone odtwarzanie zjawisk.
     Symulacja ataku atomowego na Seul nie oznacza ataku rakietowego z głowica atomową,ćwiczenia na wycieczkowcach z kamizelkami ratunkowymi sa również symulacja na wypadek zatonięcia-nikt nie dziurawi wtedy kadłuba statku

     1
 2. sumadartson

  Opinie Arcymistrza w poważaniu mając z racji zasług nieocenionych w pomnażaniu łupów szlacheckiej sakwy,
  szlachta z prapradziada twardo obstaje jednak przy swoim, że jankeskie indeksy obecnie swoje odniesienie mają na pierwszym ząbku wzrostowym po panice ze szczytów 2000 i 2008 roku. Netto nieustanie na Ssssssssss…..

  5
 3. Darek51234

  W OFE nikomu jyz nie zależy na wynikach więc najlepiej się zarabia na obecnych poziomach. O ile zachód wyraźnie nie odejdzie w któraś stronę to będą tak mordowali ten rynek. Oczywiście dobrze zarabiają ci co trzeba.

  1
  1. sumadartson

   Ot i dobrze mądrego spotkać, choćby i w południe. Trafiałem we wcześniejsze miesiące, jednak Waszmości zdanie bardziej rzeczywistości, a i projekcjom Arcymistrza bliższe się wydaje. Obecnie większy dystans od piekła nas dzieli, więc i korekty wzrostowe słabsze być powinny. Szacun i dzięki za jakże cenną Waszmości opinię na rozpalone do białości głowy kupców.

   1. mac-erson

    Szlachcicu ja odczuwam to co się dzieje jako mega okazję (świat chwilowo zwariował w przenośni i dosłownie). Tym bardziej spodziewając się jesiennych kolejnych faz „symulacji” zapowiedzianych przez WHO 😉
    Na razie usiaki zeszły do SK45 na H4 – moje ulubione zejście zwiastuje ostatnie podejście przed załamaniem trendu.
    Od poniedziałku buduję już docelową pozycję. Dzisiaj na sportowo zabawiłem się w daytradera na L (SP +20, NSQ + 70) i koniec na dzisiaj, przygotowania do weekendowego odpoczynku.

 4. rivsay

  1. Fajnie napisać wczoraj o znikomej zmienności i zobaczyć dziś obszerny materiał.
  2. Ciekawe miejsce i czas żeby zobaczyć czy wystąpi dziś w USA zjawisko wolny wąski piątkowy kanalik i czy to nie brednie i nie ten dzień 🙂

Dodaj komentarz