Francuski trend

Dziś rano raportowałem na temat najniższej od przynajmniej 70 lat rocznej dynamiki realnej wartości Produktu Krajowego Brutto we Francji w I kw. br. (-5,4 proc.). W celu uzyskania orientacji na temat długoterminowego trendu postanowiłem do wykresu tej liczącej sobie 70 lat serii danych dodać linię regresji. Oto rezultat:

Powered by macrobond.com

Jak widać długoterminowy trend jest wyraźnie spadkowy. Nie da się ukryć, że kolejne szczyty cyklicznych ożywień są coraz niżej, podobnie jak pokoleniowe dołki z 1975 roku i 2009 oraz obecne załamanie. Tę 70-letnią linię regresji przedłużyłem w przyszłość by dowiedzieć się, kiedy przetnie ona poziomą oś. Dostałem 2025 rok.

Powyższe sugeruje, że jeśli nic w najbliższym czasie się we Francji nie zmieni, to za 5 lat roczna dynamika PKB zacznie oscylować wokół linii trendu przebywającej w strefie wartości ujemnych. Gdyby traktować to dosłownie, to otrzymujemy sugestię, że po 2025 roku gospodarka Francji mniej więcej połowę czasu będzie spędzała w obrębie recesji, a z czasem ten udział czasu recesji będzie rósł. Oczywiście takie mechaniczne liniowe ekstrapolacje trendów gospodarczych są wielce ryzykowne, ale na razie nie bardzo widać, co by mogło ten 70-letni trend odwrócić.

Podsumowanie: linia regresji na 70-letnim wykresie rocznej dynamiki PKB we Francji przetnie punkt zero gdzieś w okolicach 2025 roku.

Komentarze

  1. piano350

    Wykres jest bardzo ciekawy. Wydaje mi się, że dwa aspekty mogą wpłynąć na późniejsze (dłuższe) dojście do linii 0.
    1. Badany okres obejmuje tylko minione 70 lat a rodzący się kryzys bardziej przypomina ten sprzed 90 lat.
    2. Całkiem prawdopodobne, iż wskazania w najbliższych miesiącach (może nawet 2-3 latach)będą się poruszać w kierunku południowo-wschodnim czyli jeszcze gorsze wyniki w trendzie boczny.
    Gdyby tak było odbicie mogło by trwa nawet 15 lat. Z powyższego wykresu wynika, że w latach 1978 – 1988 (mniej więcej) też koksów nie było a w sumie nic tak spektakularnego jak obecne pęknięcie – reset “everything bubble” się nie wydarzyło.

  2. mac-erson

    “a jest jakas róznica? czy ktos widzial przyszlosc (i przezył)? ”

    Poza Fundacją Rockeffelera i innymi Globalnymi Tworami, którym jak widać wychodzi to doskonale nam szaraczkom pozostają propocze sny, tarot, channelingi wyższych częstotliwości astralnych tudzież różdżka Pana Miecia.

    Ale czy to ma jakieś znaczenie?

    “All you need is love” jak śpiewali Beatlesi.

      1. mac-erson

        @Sir
        Myślę, że w słowie Love jest zawarty cały sens czynienia dobra i przykazań poczciwego człowieka. Ale nie bierz mnie za język. Ja tu tylko sprzątam 😉
        Warto mieć właściwy horyzont nawet jak się jest na początku drogi.

        3
  3. Guy Fawkes

    @Vittorio

    // Sam w czasach studenckich, co prawda po alkoholu…//

    W czasach studenckich(…).
    Kiedy byłem na pierwszym roku i miałem kolegę, który zajmował się fotografią, zrobiliśmy taką Witkacowską sesję fotograficzną w akademiku, gdzie pokoje były bardzo wysokie. Na szafie umieściliśmy sześcienną szafkę i przykryliśmy to jakąś ciemną zasłoną dostając coś w rodzaju postumentu, i ja nago na tym siedziałem czytając Boską komedię. Oczywiście bez obsceny, coś na motywach Auguste’a Rodin’a:
    https://upload.wikimedia.org/wikipedia/commons/thumb/1/12/The_Thinker_close.jpg/1200px-The_Thinker_close.jpg

    Byłem dość wysportowany a koledze zależało na tym, żeby model był słusznej budowy i (po flaszce) dałem się namówić.:))

    Co do zasady nie pochwalam incydentów piżamowych, aczkolwiek trzeba zauważyć, że mniej więcej w tym czasie, co incydent Zaradkiewicz // habilitował się w 2014 (z wyróżnieniem Rady Wydziału UW) na podstawie oceny dorobku naukowego i rozprawy zatytułowanej Instytucjonalizacja wolności majątkowej. Koncepcja prawa podstawowego własności i jej urzeczywistnienie w prawie prywatnym[2]. Za tę monografię otrzymał w 2015 pierwszą nagrodę w 50. jubileuszowym konkursie miesięcznika „Państwo i Prawo” na najlepszą pracę habilitacyjną oraz Nagrodę Prezesa Rady Ministrów.//

    Trzeba też wziąć pod uwagę, że w realich ubekistanu takie incydenty bywają aranżowane.

    Jest też inna sprawa. Długofalowe skutki eksterminacji. Psychika jest bardzo delikatna, dzieci powinny się wychowywać w pełnych rodzinach, z ojcem i matką.

    Weźmy np. Józefa Kosseckiego.
    https://upload.wikimedia.org/wikipedia/commons/e/e1/Kossecki_w_Kielcach%2C_5-01-2007.jpg

    Miał 3 lata jak zaczęła się wojna, jego ojca pułkownika Stefana Kosseckiego sowieci zamordowali.
    Zawsze było po nim widać coś w rodzaju choroby sierocej, a pewne życiowe wybory robił niemądrze, jakby bez kręgosłupa, chociaż ”dobra krew” nim powodowała.

    I tak to się odbija czasem przez pokolenia różnymi deficytami(…) czy okaleczeniami.
    Mam wrażenie, że tak właśnie jest w przypadku Zaradkiewicza, choć jestem pewny jego prawych motywacji wynikających z tej ”dobrej krwi”, z rodzinnej historii…

    Natomiast co do cyngli neokomuny, która umościła się wygodnie w rezultacie zbrodni katyńskich i teraz broni zdobytych pozycji, to wolę się nie wypowiadać.

    5
    1. Guy Fawkes

      Holokaust bywa nadużywany w polityce, ale wcale się nie dziwię Żydom, jako konkretnym ludziom, że odczuwają skutki eksterminacji do dziś i nieprędko to się zmieni. Skutki realnie trwają i odciskają się na kolejnych pokoleniach.

      1
  4. DrQuality

    Pytanie do naszego Gospodarza podszyte niepokojem-giełdowe banki wyglądają słabo-to widzi kazdy.
    Co z bankami spółdzielczymi-ostatnio bank w Przemkowie/gdzie to jest?!/ został przejęty przez SGB Bank-banki spółdzielcze to jest tykajaca bomba.
    Czy aby Pan nie płynął na Titanicu?

    2
  5. fast_market

    Czy ktoś wie kiedy do PPK jest comiesięczny napływ pieniędzy i jaka jest tego skala?
    Może już powinno być widać jakąś cykliczność?
    U mnie widzę, że wpływa na początku miesiąca, ale nie mam pewności czy jest to reguła.

  6. NadaNullZero

    Mam przeczucie, że trend na PKB byłby zbliżony do trendów demograficznych – np przyrostu liczby osób w wieku produkcyjnym. Przyrost ten we Francji w najbliższych latach dla rdzennej ludności będzie pewnie zbliżał się do zera lub zacznie przyjmować wartości ujemne.
    I wszystko dla krajów typu Francja będzie zależało czy uda się zaktywizować zawodowo ludność napływową oraz ich potomków.

    1. Zibi

      Jeśli przyrost naturalny będzie zbliżał się do zera (choć trzeba przyznać że Francji to na razie nie grozi) to będzie im mocno rósł PKB per capita.

      Najważniejsze moim zdaniem są trendy PKB liczone metodą dochodową w części “dochody z kapitału” jeśli ta część będzie rosła to z puntu widzenia Francuzów będzie ok.

    1. bartek

      Trzeba stworzyc rynek długu oparty o blockchain i cryptocurrency
      cryptowalute mozna nazwac anti-fed-currency
      3 platformy dla emitentow: rzadow, samorzadow, korporacji
      zalety:
      ->nie do zdewaluowania przez bank centralny kursem lub inflacja
      ->st % na zasadzie podazy i popytu a nie widzimisie starych dziadow

        1. bartek

          za dekade lub dwie, po resecie i bretton woods tak moze wygladac nowy sys
          choc pewnie na cryptowalute nie ma szans ale to bedzi w oparciu o jakies SDRy lub cos co wymysla

          z kazda dekada jestesmy blizej zalamania sys jaki znamy

          2
  7. spiker

    Generalnie postrzegam się jako doskonały antywskaźnik.
    Wypuściłem dziś short W20 przy 1609, więc pewnie będzie jutro spadać 😉

    5 lat temu dałem się namówić na polisolokatę, więc gdzieś tam po drodze już mnie to nauczyło kilku rzeczy. Zaleta jest jej taka, że czas oczekiwania na zlecenie to minimum 48 godzin, więc nie można było zbyt aktywnie (prze)grać.

    Zacząłem przygodę leszcza chyba 10 lutego, ale nie zdążyłem się wtedy za bardzo obkupić w akcje. Generalnie
    1) za szybko zacząłem kupować jak spadało (mało doświadczenia)
    2) Jeśli miałem dobre typy, to za szybko wypuściłem (np. miałem Mercator po 18 spodziewając się, że wzrośnie w kryzysie, ale przy pierwszej korekcie oddałem ze stratą)
    3) kilka udanych zagrań follow the bubble, kilka z rekomendacji uczestników forum oraz Pana Wojtka (dziękuję!)

    Finalnie udało mi się zrobić 120% tego co zainwestowałem na dzień dzisiejszy, głównie dzięki spółce z mojej branży, a wymienionej również przez Pana Wojtka – GLC.
    Z kolei najgorsze rezultaty mam z pierwszych zagrań oraz spółek z W20;

    Korzystając z okazji, bardzo dziękuję Panu Wojtkowi, a z komentujących bloga
    Panu Red, Sumadartson, Papatrader, Macarek, bo Państwa komentarze, zagrania, analizy pozwalają się dużo szybciej uczyć.
    Ostatnio również Pan Wiater wnosi konstruktywną moderację treści.

    5
    1. sumadartson

      Komentarze forumowiczów (w tym własne) pochłaniam z dużą dozą nieufności. Opinie Arcymistrza zaś, to zjawisko wyjątkowe w świecie analiz. “Pan Wiater” natomiast zadaje pytania, które zmuszają do refleksji i same w sobie są opinią, która czasem sprowadza człeka z zadufania na właściwą ścieżkę.
      Odkąd zacząłem być aktywny na tym forum (przepraszam że czasem za bardzo), moje wyniki finansowe są zadziwiająco lepsze.
      Ukłony dla wszystkich bez wyjątku

      3
  8. Guy Fawkes

    @WB @NadaNullZero

    //linia regresji na 70-letnim wykresie rocznej dynamiki PKB we Francji przetnie punkt zero gdzieś w okolicach 2025 roku.

    //Mam przeczucie, że trend na PKB byłby zbliżony do trendów demograficznych.//

    Czyli cała ta rewolucja obyczajowa i zagonienie kobiet do roboty długofalowo nie miały sensu. Rabunkowa gospodarka zasobów ludzkich?

    A gdzie sławna automatyzacja, robotyzacja, komputeryzacja?

    4
      1. Guy Fawkes

        Ja bym powiedział inaczej, myszy poddane socjalizmowi wyzdychały.

        Biali ludzie też zostali poddani socjalizmowi i znajdują się już w IV etapie. Wszystko pomylone i postawione na głowie, sztuczne role społeczne i dezintegracja, przyrost ujemny. Wymieranie.

        Sprytnie, przećwiczyli to najpierw na myszach:))

        2
  9. ElSecator

    No to powygłupialiśmy się, dodrukowaliśmy trochę makulatury, a teraz zmiana narracji i do roboty.
    „Washington Times” o COVID-19: to nie pandemia a wielkie oszustwo medialne

    Ostatnie badanie przeciwciał przeprowadzone na Uniwersytecie Stanforda sugeruje, że śmiertelność spowodowana wirusem wynosi prawdopodobnie od 0,1 do 0,2 proc. Światowa Organizacja Zdrowia (WHO) oszacowała, że ​​śmiertelność jest od 20 do 30 razy wyższa i wezwała do wprowadzenia polityki izolacji.”

    Read more: http://www.pch24.pl/washington-times-o-covid-19–to-nie-pandemia-a-wielkie-oszustwo-medialne,75799,i.html?fbclid=IwAR2_15M4npm5J6CSCGRzzt5Kt6hdN6OzjVRQevP_AoUm-VZ8kNE0aEb29SA#ixzz6LVvPNegS

    1
    1. Guy Fawkes

      Zachód jest poddawany rujnacyjnej psychozie, leninowska norma medialna you know, żeby przyspieszyć zmianę hegemoniczną.

      Ale towarzysze chińscy liczą się też z możliwością/koniecznością ersibatl.

      //Podsycane przez Stany Zjednoczone nastroje antychińskie mogą w najgorszym wypadku doprowadzić do zbrojnej konfrontacji pomiędzy ChRL a USA – stwierdzono w raporcie, który według źródeł ministerstwo bezpieczeństwa państwowego przedstawiło na początku kwietnia najwyższym przywódcom kraju, w tym prezydentowi Xi Jinpingowi.//

      Zgodnie z leninowską normą artykuł opatrzono zdjęciem chińskich dziewczynek. Od razu widać, z kim sympatyzujemy.

  10. Guy Fawkes

    @@

    //Czy USA staną się podwykonawcą dla chińskiej gospodarki?//

    // Jeśli ktokolwiek z delegacji amerykańskiej miał jeszcze jakiekolwiek wątpliwości co do stanowiska Chin w sprawie ich relacji ze Stanami Zjednoczonymi, to monolog Li je rozwiał. Rozpoczął on od zauważenia, że Chiny, mając już rozwinięte podstawy przemysłowe i technologiczne, nie potrzebują dłużej Stanów Zjednoczonych. Odrzucił zarzuty USA dotyczące nieuczciwych praktyk handlowych i ekonomicznych, wskazując, że rola USA w przyszłej ekonomii globalnej ograniczać się będzie do zaopatrywania Chin w surowce, produkty rolne oraz energię, służące do napędzenia produkcji najnowocześniejszych na świecie towarów przemysłowych i konsumenckich.//

    https://wpolityce.pl/swiat/498721-wazna-ksiazka-amerykanskiego-generala

    1
    1. dociekliwy54

      Pozwolę sobie zauważyć, że nie ryzykuje się konfrontacji zbrojnej z silniejszym (zwłaszcza mając tradycję Sun Tzu) i wygrywając ekonomicznie. Historia pokazuje raczej, że to US miały wypracowane metody uświadamiania mas demokratycznych i właściwego kształtowania opinii na temat “złych i dobrych”. (Lusitania, Pearl Harbor, bomba Husajna,WTC i pewnie wiele innych). Albo może inaczej. Wyższy podstolik właśnie w ten sposób kierował tym narzędziem.

      1
      1. mac-erson

        @docieklwy54
        Uważam podobnie.
        Najłatwiej sterować ludźmi jak ich się podzieli i skłóci (czarne – białe). Dlatego świat na każdym poziomie pokazuje czarne i białe:
        Chiny – USA, demokraci- republikanie, PIS-PO, Widzew-Legia, semici – antysemici itp. itd.
        Po to żebyśmy generowali w sobie niskie emocje i zapomnieli, że na poziomie duszy / serca jesteśmy jedną całością pełną miłości. A oni to wykorzystują co chwila zwiększając kontrolę nad ludem i transferując dobra w wiadomym kierunku.

Dodaj komentarz