Indeksy głównych azjatyckich giełd na 10-tygodniowych maksimach

Chciałbym poinformować, że rozpocząłem współpracę z Domem Maklerskim Banku BPS, w ramach której i na blogu i na stronie domu maklerskiego będą ukazywać się moje komentarze (takie jak poniższy). Nad tym tekstem powinie być widoczny baner DM BPS. Zachęcam do „klikania” w niego, zapoznania się z ofertą domu maklerskiego i – jeśli wyda się Państwu atrakcyjna – akceptowania jej. Być może pozwoli to na przedłużenie funkcjonowania mojego bloga (proszę pamiętać o kodzie promocyjnym WB DMBPS ;)).

Materiał wykonany na zlecenie Domu Maklerskiego Banku BPS S.A.

W poniedziałek giełdy amerykańskie były zamknięte z powodu obchodów „Memorial Day” upamiętniającego obywateli USA, którzy zginęli w trakcie odbywania służby. Tymczasem dziś rano w akcji wiele kluczowych indeksów zanotowało wzrosty, które wyprowadziły ich wartości na nowe 10-tygodniowe maksimum. Tak było w przypadku australijskiego All Ordinaries:

… japońskiego Nikkei 225:

… koreańskiego Kospi:

… oraz kilku innych indeksów.

Oczywiście nie ma gwarancji, że dzisiejsze wzrosty w Azji przełożą się na podobne wyjście WIG-u 20 na najwyższe poziomu od marca, ale niewątpliwie to ożywienie w Azji tłumaczone informacjami o postępach w opracowywaniu szczepionki na SARS-CoV-2, o których poinformowała amerykańska firma Novavax, jest argumentem za wzrostem cen akcji na GPW na dzisiejszej sesji. W poniedziałek WIG-20 nadal przebywał tuż poniżej dolnego ograniczenia kanału trendu bocznego, w którym przebywa od 6 kwietnia.Cena kontraktów na S&P 500 przekroczyła dziś po raz pierwszy od 6 marca poziom 3000 pkt. i wyszła ponad poziom opadającej średnie 200-sesyjnej.

Spółka Herkules (C/WK 0,36, kapitalizacja 52,9 mln zł) została w tym miejscu wspomniana 19 grudnia ub. r. Tego dnia kurs akcji zamknął się na poziomie 0,82 zł. Wczoraj jedna akcja kosztowała 1,55 zł. Wyjście kursu akcji tej spółki ponad 60 proc. nad poziom średniej 200-sesyjnej, która jest równocześnie niżej niż 40 sesji wcześniej zdarzyło się w przeszłości tylko raz – we wrześniu 2009, można więc uznać, że argumenty stojące za zwróceniem uwagi na akcje tej spółki pół roku temu są już nieaktualne.

Z ciekawszych danych makroekonomicznych, które zostały opublikowane w kraju i na świecie w ciągu minionych 24 godzin, można wspomnieć spadek rocznej dynamiki PKB w Niemczech do najniższego od 2009 roku poziomu -2,3 proc.:

… majowe odbicie w górę wartości publikowanego przez IFO wskaźnika oczekiwań gospodarczych w Niemczech przy spadku wartości wskaźnika oceny obecnej koniunktury do nowego dołka:

… wzrost do najwyższego poziomu od grudnia 2016 rocznej dynamiki wartości aktywów NBP w kwietniu:

… wzrost do najwyższego poziomu od 2012 roku rocznej dynamiki wartości depozytów i kredytów hipotecznych w Polsce w kwietniu:

… skok rocznych dynamik agregatów pieniężnych M1 i M2 w Polsce w kwietniu do najwyższych poziomów od odpowiednio 2007 i 2009 roku:

… oraz kwietniowy wzrost wartości 12-miesięcznego deficytu budżetowego Polski do -32,5 mln zł przy 15,7 proc. spadku wartości przychodów budżetu w porównaniu do kwietnia 2019 i 21,0 proc. wzroście wydatków r/r:

Wojciech Białek

Zastrzeżenie prawne

Opracowanie wyraża wiedzę oraz poglądy autorów według stanu na dzień jego sporządzenia. Autorzy nie uwzględniają w opracowaniu jakichkolwiek szczególnych zamierzeń inwestycyjnych, szczególnych celów inwestycyjnych, sytuacji finansowej ani szczególnych potrzeb czy żądań potencjalnych odbiorców. Opracowanie publikowane jest w celach wyłącznie informacyjnych lub marketingowych i nie powinno być interpretowane jako (1) osobista rekomendacja, (1) porada inwestycyjna, prawna, lub innego typu, ani jako (2) zachęta do działania, inwestowania czy pozbywania się inwestycji w szczególny sposób, bądź (4) ocena lub zapewnienie opłacalności inwestycji w instrumenty finansowe objęte opracowaniem.
W szczególności opracowanie nie stanowi „badania inwestycyjnego” lub „publikacji handlowej” w rozumieniu Rozporządzenia Delegowanego Komisji (UE) 2017/565 z dnia 25 kwietnia 2016 r. uzupełniającego dyrektywę Parlamentu Europejskiego i Rady 2014/65/UE w odniesieniu do wymogów organizacyjnych i warunków prowadzenia działalności przez firmy inwestycyjne oraz pojęć zdefiniowanych na potrzeby tej dyrektywy, bądź „rekomendacji” w rozumieniu Rozporządzenia Parlamentu Europejskiego I Rady (UE) NR 596/2014 z dnia 16 kwietnia 2014 r. w sprawie nadużyć na rynku (rozporządzenie w sprawie nadużyć na rynku) oraz uchylającego dyrektywę 2003/6/WE Parlamentu Europejskiego i Rady i dyrektywy Komisji 2003/124/WE, 2003/125/WE i 2004/72/WE.
Opracowanie zostało sporządzone z zachowaniem należytej staranności i rzetelności przy zachowaniu zasad metodologicznej poprawności na podstawie ogólnodostępnych informacji, w dniu publikacji opracowania, pozyskanych ze źródeł wiarygodnych dla Domu Maklerskiego Banku BPS S.A. Dom Maklerski Banku BPS S.A. nie gwarantuje ich kompletności, prawdziwości lub dokładności.
Dom Maklerski Banku BPS S.A. nie ponosi odpowiedzialności za ewentualne decyzje inwestycyjne podjęte na podstawie niniejszego opracowania ani za ewentualne szkody poniesione w wyniku tych decyzji inwestycyj-nych. Opracowanie nie powinno być interpretowane jako oświadczenie ani gwarancja (zarówno wyraźna, jak i implikowana) w zakresie generowania zysku z tytułu prezentowanej strategii inwestycyjnej.
Dom Maklerski Banku BPS S.A., jego akcjonariusze lub pracownicy mogą posiadać długie lub krótkie pozycje powstałe w wyniku transakcji zawartych na instrumentach z rynków OTC lub innych instrumentach finanso-wych wymienionych w opracowaniu. Organem sprawującym nadzór nad działalnością Domu Maklerskiego Banku BPS S.A. jest Komisja Nadzoru Finansowego z siedzibą w Warszawie, przy ulicy Pięknej 20 .
Powielanie bądź publikowanie w jakiejkolwiek formie niniejszego opracowania, lub jego części, oraz wykorzystywanie materiału do własnych opracowań celem publikacji, bez pisemnej zgody Domu Maklerskiego Banku BPS S.A. jest zabronione. Niniejsze opracowanie stanowi publikację handlową i jest prawnie chronione zgodnie z Ustawą z 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych (Dz. U. 2019 poz.1231).

Komentarze

 1. Tomek R

  30 kwietnia przygotował Pan – analizę Mirbudu, którą to sp. zgłosiłem za co b. dziękuję. Ciekaw jestem. Kurs dynamicznie przeszedł niskie opory, obrót znacząco wzrósł, a sp. ogłosiła plan dywidendowy (10-50% zysku). Gdyby była możliwość ponownego spojrzenia Pana okiem, byłoby ciekawie -:) a dla ‚ulicy’ pożytecznie. T

  1
  1. wojciech.bialek (Autor
   Wpisu
   )

   https://wojciechbialek.pl/2020/04/otwarty-wpis-macrobondowa-majowka-z-analiza-techniczna-kursow-akcji-spolek.html

   Od tamtej pory kurs wybił się z czegoś, co dla mnie jest formacją podwójnego dna:

   https://stooq.pl/q/?s=mrb&c=1y&t=c&a=lg&b=0

   … bardzo podobną do tej z lat 2015-2017 roku i tej z lat 2012-2013:

   https://i.ibb.co/PM6Lyx3/20200526-mirbud3.png

   A więc mamy odpowiednik lutego 2017 (1 Kitchin temu) i października 2013 (2 Kitchiny temu) i szczyty z listopada 2013 (1,9) i kwietnia 2017 wydają się być obecnie naturalnymi celami dla kurs.

   Tylko trzeba być czujnym, bo ruchy w górę październik-listopad 2013 i luty-kwiecień 2017, były bardzo szybkie.

  1. mac-erson

   Jak wyniszczą do cna drobną przedsiębiorczość, z której się wysmiewasz i będzie korporacjonizm pełną parą i oddzielnymi regulacjami prawnymi (nietykalni) to zobaczysz co cię czeka w Nowym Świecie.

   11
 2. Antoni

  Blog pana WB stał sie forum totalnych leszczy i przegranych , macerson gra 2 miesiace S-ki gdzie Nasdaq w tym czasie zrobił 49^ w gore tutaj sie nie zarabia tutaj sie szuka szczytu dołka i potem sie siedzi na zasiłku od podatnikow , macerson ty myślisz ze swoją tancbude jeszcze otworzysz ?

  4
 3. Antoni

  Kiedy jest dobrze ma giełdach , jak jest tragedia w gospodarce i dużo bilionów wydrukowanych na zabawę , nikomu wtedy nie przyjdzie do głowy wydawanie kasy w sklepie i na inwestycje w firmy , paliwo całe idzie wtedy na akcje i surowce

  Trump sie cieszy bedzie reelekcja

  1
     1. leotdipl

      naprawdę wam wydaje się, ze teraz tylko Góra na bankach? Od 2018 roku banki jechały w dół – a gospodarka 2018-2019 miała się b.dobrze (!). I teraz, kiedy po raz kolejny RPP obniży w czwartek stopy banki na tym zyskają?
      To z czym mamy do czynienia, to tylko odbicie.

      1
  1. Darek51234

   Wg ciebie rośnie bo Fed drukuje. Nie kwestionuje tego. Po wygaśnięciu ma spadać?
   Ale co Fed przestanie drukować? Wycofa to co wydrukował?
   A może jest tak, że wpierw mówisz co będzie a potem wymyślasz argumenty?

   3
   1. Antoni

    Wystarczy ze zadasz sobie odrobine trudu doszukasz kolejne 6 razy kiedy GRF od 2009 roku ogłaszał dodruk i zobaczysz na własne oczy co i jak , nie tylko FRF drukuje nawet nasz NBP tym razem drukuje a bank Japonii i Szwajcarii to kilka razu wiecej w stosunku do PKB niż USA naczelny drukarz .

    1
    1. leotdipl

     @Antoni,

     jest chyba różnica między SNB a NBP ? Nie ta liga! Poza tym – SNB nie finansuje długu Szwajcarii, a NBP tak !
     Z ostatnim zdaniem, że USA mają niższy dług vs. PKB zgadzam się! Tak, to prawda, a najgorszy jest SNB a zaraz potem BoJ.
     Dalej uważam że USD jeszcze pokaże pazur – i to niedługo.

     1. mac-erson

      Też dziękuję. Dopiero rozpocząłem operację, wcale się nie spieszę, wiadomo, że końcówki trendów mogą być dynamiczne . Na W20 na razie czekam na ten poziom 1700+, chodzi po głowie więc cały czas daję szansę Andrzejowi na wyciągnięcie.

 4. Antoni

  Jak ktoś był na rynku przed bessa 2008-2009 to pamięta ze najpierw w 2006 był mega wpierpapier taki szybki , potem jeszcze odrabiali wszystko pionem w gore do jesieni a potem to juz było ratuj sie kto moze

  Wyjaśniam tym wyżej , jak FED ogłosił dodru to taki cdred no był warty 20 mld teraz 40 , zeby znów z 40 mld wyceny cdred poszedł na 80 mld FED I RESZTA mysi ogłosić 2 razy wiecej dodruku na teraz jakieś 7 bilionów , tak to działa kasa wydana wyceny podbite i zeby podbijać wyżej musi skądś znów sie znaleźć kasa , pytanie brzmi za którym razem GRD juz nie da rady tego podnieść , mysle ze maxymalnie jeszcze 2 razy im sie uda bo za chwile bedą musieli drukować 2 razy tyle co poprzednio

 5. Guy Fawkes

  @Lord Mac Erson

  Be careful milordzie, be careful.
  Mówiłem, prosiłem, błagałem. Na Forum (poniekąd) Romanum i na priv.

  To, że wzbogacimy się wkrótce o szlachtę gołotę, było do przewidzenia, ale o gołych metempsychotyków? Come on!

  https://invst.ly/qxigw
  https://invst.ly/qxigu

  @Bartuś

  Bartuś, jak się miewa Twoja ekonomiczno-polityczna przenikliwość, nie mów że tak, jak Twój kapitał [sic!] leszczynowy załadowany w dolara na górce.:))
  http://fxpro.ctrader.com/c/luFVn

  2
       1. Guy Fawkes

        Co Ty opowiadasz milordzie za bajki z równoległego wklęsłego świata?:))

        Przecież mamy opening, nie słyszałeś? Jedynie Czaskoski robi małym strajk włoski w udzielaniu dotacji, żeby w Wawie pozbyć się tego ”dziadostwa” na rzecz tęczowych korporacji.

       1. Guy Fawkes

        Może się doczekasz, jak wejdą Sowieci to posadzą kogo trzeba, oczywiście przy współpracy Rzeszy:))

        https://forsal.pl/swiat/usa/artykuly/1478973,borrell-na-naszych-oczach-konczy-sie-porzadek-zdominowany-przez-usa-a-zaczyna-azjatyckie-stulecie.html

        Może zacząć od Gróbarczyka, co on tak bezczelnie kopie i kopie w tej ziemi, jakby to było jego?
        https://forsal.pl/gospodarka/inwestycje/artykuly/1479157,grobarczyk-przekop-mierzei-niezagrozony-mimo-ze-rosja-chce-go-zablokowac.html

 6. Darek51234

  No przekop mierzei hoho. Trzy jachty dziennie przepłyną. Ale to jest wiadomo.
  Wiesz co robi ten miś? On odpowiada żywotnym potrzebom całego społeczeństwa. To jest miś na skalę naszych możliwości. Ty wiesz, co my robimy tym misiem? My otwieramy oczy niedowiarkom. Patrzcie – mówimy – to nasze, przez nas wykonane i to nie jest nasze ostatnie słowo”

  7
   1. Darek51234

    A co ma do tego cpk? Bo nie widzę związku. W po zdrajcach też było wielu zwolenników budowania cpk. Pewnie tyłu samo ilu w pisie jest przeciwników.
    Problemem jest to że w pisie nie można tego mówić bo naczelnik ma taki kaprys i już.

    1
    1. Guy Fawkes

     Jak to nie ma związku???

     A strategiczne partnerstwo Rzeszy i Sowietów to nie związe?

     Argumentacja taka sama, po co CPK, skoro jest lotnisko w Berlinie, po co przekop mierzeji, skoro w Sowietach jest cieśnina.

     Ciekawe, skąd Ty wiesz, jak jest w PISie?
     Kaprys Oscara jest dobry, a kaprys Naczelnika zły?

     Chyba masz zbyt wybujałą wyobraźnię i za małą jednocześnie:))

     5
     1. Darek51234

      Ty naprawdę wierzysz w to co piszesz? Przekop jest nic nie znaczący w żadnym aspekcie. Cpk to jest duży wydatek i musi się opłacać. A berlni ma tylko takie znaczenie, że trzeba wygrać z nim konkurencję i tyle. A wszystko inne to są twoje paranoje. A problemem jest to że ten debil nie pytsl nikogo nie robił analiz tylko wylazl i rzucił jesteśmy wielkim narodem i stać nas na wielki port lotniczy. A pozostali bez względu co myślą to robią. Nawet teraz gdy może zmienić się zupełnie sytuacja lotnictwa nikt nie chce się zastanowić.
      To są wielkie budowy Socjalizmu. Erdogan też wybudował port i dokładnie podawał ten sam argument. Żadnej rozmowy merytorycznej. Grabarczyk z po jeszcze przed epidemia mówił że popiera budowę cpk.
      A jeśli chodzi o przekop to jest po prostu typowy spór bolszewików, ludzi wschodu. Myślą kto kogo sam temat jest nieważny. Putin i Kaczyński to ta sama mentalność. Ludzie wschodu. Chodzi o spór zamiast przekopu można tam wstawić dowolna bzdurę i będą się bić. Nu zająć ja ci pogodi.

      5
 7. sumadartson

  @mac-erson
  Gratulacje co do trafności prognoz złożę po sesji. Gdybym zrobił to teraz mógłbym zostać zagryziony przez tubylców (niektórych)
  Może by tak przesunąć ten Waszmości jutrzejszy szczyt na dziś?
  Zobaczymy

Dodaj komentarz