Kwiecień na S&P 500 najlepszy jednak tylko od 33 lat

Chciałbym poinformować, że rozpocząłem współpracę z Domem Maklerskim Banku BPS, w ramach której i na blogu i na stronie domu maklerskiego będą ukazywać się moje komentarze (takie jak poniższy). Nad tym tekstem powinie być widoczny baner DM BPS. Zachęcam do „klikania” w niego, zapoznania się z ofertą domu maklerskiego i – jeśli wyda się Państwu atrakcyjna – akceptowania jej. Być może pozwoli to na przedłużenie funkcjonowania mojego bloga (proszę pamiętać o kodzie promocyjnym WB DMBPS ;)).

Materiał wykonany na zlecenie Domu Maklerskiego Banku BPS S.A.

Jeszcze w czwartek wydawało się, że S&P 500 zakończy poprzedni miesiąc największym procentowym wzrostem swej wartości od października 1974 roku. Tymczasem w piątek Wall Street przestraszyła się swojej śmiałości, a spadek wartości S&P 500 o 2,8 proc. spowodował, że miesięczny wzrost został zredukowany do +12,7 proc., czyli wyniku minimalnie gorszego niż +13,2 proc. ze stycznia 1987 roku. Jeśli jednak ograniczymy się do tak silnych miesięcznych zwyżek startujących z przynajmniej rocznych dołków w poprzednim miesiącu (dla danych miesięcznych), to nadal zostają nam w przeszłości tylko 4 podobne sygnały: październik 1974 (2 miesiące po rezygnacji Richarda Nixona ze stanowiska prezydenta USA i pół roku przed upadkiem Sajgonu), kwiecień 1938 (miesiąc po Anschlussie Austrii przez Niemcy), lipiec 1932 (miesiąc pod dnie bessy związanej z Wielką Depresją) oraz czerwiec 1931 (miesiąc po bankructwie banku Creditanstalt, które dla Wielkiej Depresji z lat 1929-1932 było tym czym upadek Lehman Brothers dla Wielkiej Recesji z lat 2007-2009.

W każdym z tych 4 historycznych przypadków tak silnych odbić w górę startujących z przynajmniej rocznego dołka S&P 500 można było odkupić później taniej niż na koniec takiego wzrostowego miesiąca. W 3 przypadkach późniejszy spadek mieścił się w przedziale 5,2-12,2 proc., zaś w jednym przypadku – sygnału z czerwca 1931 – był oczywiście znacznie większy.

Cena kontraktów na S&P 500 przełamała w piątek linię wsparcia rozpoczętego 23 marca trendu wzrostowego i dziś rano kontynuowała ruch w dół (-0,7 proc.). Najbliższego poziomy wsparcia wyznaczane są przez dolne ograniczenie hipotetycznego kanału wzrostowego, którego równoległe górne ograniczenie poprowadzone jest przez lokalne szczyty z końca marca i kwietnia, poziome wsparcie nieco powyżej poziomu 2600 pkt. oraz rosnące dolne ograniczenie wstęgi Bollingera. Można sobie wyobrazić, że S&P 500 postraszy najpierw naruszeniem tych wsparć, a potem ponownie zaatakuje strefę oporu, od której się w odbił pod koniec poprzedniego tygodnia. W Azji w poniedziałek rynki akcji w Chinach, Japonii i Tajlandii były zamknięte, a na pozostałych dominowały spadki indeksów (-4 proc. proc. Hang Seng, -5,3 proc. hinduski Sensex). Wyjątkami były zwyżkujące indeksy obu giełd na Antypodach.

Spółka Telemedycyna (C/Z 1769,23, C/WK 16,01, kapitalizacja 15,4 mln zł) została w tym miejscu wspomniana 18 marca br. Kurs jej akcji zamknął się tego dnia na poziomie 0,70 zł. W czwartek akcje Telemedycyny kosztowały 2,30 zł i w ten sposób cena dotarła do strefy historycznych oporów wyznaczanych przez szczyty z lat 2017-2018. Argumenty stojące za wyróżnieniem tej spółki 1,5 miesiąca temu można uznać w ten sposób za już nieaktualne.

Z ciekawszych danych makroekonomicznych, które zostały opublikowane w kraju i na świecie od czwartku, można wspomnieć najniższą w okresie minionych przynajmniej 70 lat roczną dynamikę PKB we Francji w IV kw. br. (-5,4 proc.):

… spadek rocznej dynamiki zatrudnienia w Niemczech do najniższego od lat 2009-2010 poziomu w marcu (+0,2 proc.):

… spadek rocznej dynamiki sprzedaży detalicznej w Szwajcarii do najniższego poziomu od przynajmniej 2001 roku w marcu:

… spadek do najniższego poziomu od 2009 roku wartości publikowanego przez KOF Swiss Economic Institute barometru gospodarczego w kwietniu:

… nowy rekord indeksu cen nieruchomości mieszkalnych w Tajlandii w marcu (+5,5 proc. r/r):

… spadek rocznej dynamiki CPI w Polsce w kwietniu do +3,4 proc.:

… spadek rocznej dynamiki PKB w strefie euro do najniższego poziomu od 2009 roku w I kw. br. (-3,3 proc.):

… spadek rocznej dynamiki wydatków osobistych Amerykanów na konsumpcję do najniższego poziomu od przynajmniej 60 lat (-3,8 proc.) przy utrzymaniu się dodatniej dynamiki dochodów osobistych w marcu:

… lekki wzrost 12-miesięcznego deficytu budżetowego polskiego rządu w marcu (-18,5 mld zł):

… oraz spadek wartości kwietniowego ISM Manufacturing w USA do najniższego poziomu od okresu październik 2008-kwiecień 2009:


Wojciech Białek

Zastrzeżenie prawne

Opracowanie wyraża wiedzę oraz poglądy autorów według stanu na dzień jego sporządzenia. Autorzy nie uwzględniają w opracowaniu jakichkolwiek szczególnych zamierzeń inwestycyjnych, szczególnych celów inwestycyjnych, sytuacji finansowej ani szczególnych potrzeb czy żądań potencjalnych odbiorców. Opracowanie publikowane jest w celach wyłącznie informacyjnych lub marketingowych i nie powinno być interpretowane jako (1) osobista rekomendacja, (1) porada inwestycyjna, prawna, lub innego typu, ani jako (2) zachęta do działania, inwestowania czy pozbywania się inwestycji w szczególny sposób, bądź (4) ocena lub zapewnienie opłacalności inwestycji w instrumenty finansowe objęte opracowaniem.
W szczególności opracowanie nie stanowi „badania inwestycyjnego” lub „publikacji handlowej” w rozumieniu Rozporządzenia Delegowanego Komisji (UE) 2017/565 z dnia 25 kwietnia 2016 r. uzupełniającego dyrektywę Parlamentu Europejskiego i Rady 2014/65/UE w odniesieniu do wymogów organizacyjnych i warunków prowadzenia działalności przez firmy inwestycyjne oraz pojęć zdefiniowanych na potrzeby tej dyrektywy, bądź „rekomendacji” w rozumieniu Rozporządzenia Parlamentu Europejskiego I Rady (UE) NR 596/2014 z dnia 16 kwietnia 2014 r. w sprawie nadużyć na rynku (rozporządzenie w sprawie nadużyć na rynku) oraz uchylającego dyrektywę 2003/6/WE Parlamentu Europejskiego i Rady i dyrektywy Komisji 2003/124/WE, 2003/125/WE i 2004/72/WE.
Opracowanie zostało sporządzone z zachowaniem należytej staranności i rzetelności przy zachowaniu zasad metodologicznej poprawności na podstawie ogólnodostępnych informacji, w dniu publikacji opracowania, pozyskanych ze źródeł wiarygodnych dla Domu Maklerskiego Banku BPS S.A. Dom Maklerski Banku BPS S.A. nie gwarantuje ich kompletności, prawdziwości lub dokładności.
Dom Maklerski Banku BPS S.A. nie ponosi odpowiedzialności za ewentualne decyzje inwestycyjne podjęte na podstawie niniejszego opracowania ani za ewentualne szkody poniesione w wyniku tych decyzji inwestycyj-nych. Opracowanie nie powinno być interpretowane jako oświadczenie ani gwarancja (zarówno wyraźna, jak i implikowana) w zakresie generowania zysku z tytułu prezentowanej strategii inwestycyjnej.
Dom Maklerski Banku BPS S.A., jego akcjonariusze lub pracownicy mogą posiadać długie lub krótkie pozycje powstałe w wyniku transakcji zawartych na instrumentach z rynków OTC lub innych instrumentach finanso-wych wymienionych w opracowaniu. Organem sprawującym nadzór nad działalnością Domu Maklerskiego Banku BPS S.A. jest Komisja Nadzoru Finansowego z siedzibą w Warszawie, przy ulicy Pięknej 20 .
Powielanie bądź publikowanie w jakiejkolwiek formie niniejszego opracowania, lub jego części, oraz wykorzystywanie materiału do własnych opracowań celem publikacji, bez pisemnej zgody Domu Maklerskiego Banku BPS S.A. jest zabronione. Niniejsze opracowanie stanowi publikację handlową i jest prawnie chronione zgodnie z Ustawą z 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych (Dz. U. 2019 poz.1231).

Komentarze

  1. sumadartson

    Imponujący wykres S&P 500. Widać na nim jak jak na dłoni, że historia kołem się toczy. Mamy idealną powtórkę z 1937 roku. 14-08-1937 r. Podobnie jak teraz indeks ruszył do trzeciej podfali w fali C superbessy Elliotta.
    Na shortkoń panowie szlachta a łupy brać w troki. Okażemy się godni epoki

      1. sumadartson

        Aktywność FED skończyła się obecnie na wyzerowaniu stóp procentowych i zniszczeniu pieniądza. Teraz jest jak frontowy żołnierz z karabinem bez amunicji. Stój bo strzelę!!! A rynek na to chłe-chłe-chłe. I nura w niebyt do poziomu z 2009 roku. Kto przy zdrowych zmysłach przez 10 lat drukuje pieniądz przy wzroście PKB > 2%

        3
  2. DrQuality

    Dla poprawy humoru po oświadczeniu Dudy o 8,15 dzisiaj-przekleiłem z wp.pl

    39 min. temu
    Gościu odjechał. Jutro pewnie wygłosi oświadczenie o budowie lokomotywy na baterie słoneczne, a w środę o narodowym malowaniu trawników na zielono. W czwartek załóżcie mu kaftan, bo w piątek zacznie budować kosmodrom z plasteliny.

    18
        1. sumadartson

          Spoko. Dopóki nie strzeli mi do głowy przejąć kontroli (po kilku scaleniach akcji) nad jakimś bankrutem i jego długami, jestem bezpieczny. Nikomu nie jestem nic winien. Darki to fajne chłopaki, zwłaszcza na szczycie pałacu Stalina. (Miś)

          2
  3. Idmmaximus

    Dokładnie niech tylko rynek się dowie, że gospodarka jest w recesji widac że trzeba było wciagnać nowych na rynek … dlatego rynek nie reagował na słabe dane ….. było kwestia czasu aby rynek jeszcze postraszył i zniechecił do łatwych zyskow …..

  4. papatrader

    Wywalili mnie z mojej L na pszenicy, a FW20 w punkcik dotarł do określonego wczoraj wsparcia.
    Na razie bez pozycji na naszym kontrakcie.
    Konkurs w moim dzienniku trwa – zapraszam chętnych do udziału.
    Udanego tygodnia wszystkim i powodzenia na rynkach 🙂

    1
  5. Wiater

    Panowie, można proszę bez podtekstów politycznych? Mamy tutaj świetne miejsce na wymianę uwag o inwestowaniu, tyle ze polityka w przeciwieństwie do gospodarki nie ma tutaj nic do szukania. Uwagi staja się kąśliwe i niemerytoryczne.
    @sumadartson, poobaja mi sie twoje teorie, prosimy o więcej
    @papatrader, szczere uwagi i podpowiedzi, tak trzymać
    @DrCostam, zaśmieca Pan forum, swoimi poglądami politycznymi

    5
  6. Wiater

    @luto “W grudniu 2018 w USa też były artykuły że ulica kupuje A Gruby ma kasę w portfelu”
    Hmm, a jak było ostatecznie?, bo ja się do dziś zastanawiam co co było (przyczyna)?, i kto się wtedy naubierał (ulica czy grubasy), przecież Apple spadło wtedy na 130. Dlatego obecny poziom DJI uważam za absolutnie nie do utrzymania, jeśli wtedy byliśmy na 22.500 DJI (bez jakiejkolwiek przyczyny), to jaki docelowy poziom DJI S&P powinien być teraz bądź za niedługo w USA?

    2
      1. Wiater

        Czy to oznacza ze 5-tka na S&P jeszcze nie zamknięta? Czy AT dopuszcza stworzenie RGR z ostatniego szczytu, tzn. ewentualnie jeszcze podciągniecie na 2900 (17.04) a potem zjazd? To już któryś post, ze S&P podciągnie na 3000, ale co na to AT?

        1
  7. Vittorio

    Dla Guya

    https://natemat.pl/307577,kamil-zaradkiewicz-i-jego-przeszlosc-gw-o-partnerze-zaradkiewicza

    Z tego biegania w piżamie nie robiłbym afery:-) Sam w czasach studenckich, co prawda po alkoholu, biegalem około 5 rano do stacji benzynowej odległej o 200 metrów od bloku całkiem nago aby zniwelować dużą przegraną karcianą ( zwycięzca łaskawie dopuścił taką możliwość żeby nie nadszarpnać kieszeni braci studenckiej) . Zresztą cała przegrana trójka biegała. Z perspektywy czasu patrząc na to to miłe wspomnienie jest – szaleństwa czasu młodości.

    3
  8. DrQuality

    żeby nie było że zaśmiecam to na FW20FUT największy wolumen był 7/8/9/04 kolejno 29505,31951,
    28169 w przedziale punktowym 1589-1614-potem wzrósł do tych wartości /29436/-30/04 nie wiem czy to ma jakieś znaczenie

    1

Dodaj komentarz