Najniższa dynamika produkcji przemysłowej od 1990 roku

Indeks produkcji przemysłowej w Polsce spadł w kwietniu o mniej więcej jedną czwartą trafiając na poziom ostatnio widziany w 2015 roku. W ten sposób przełamana została ponad 20-letnie linia trendu wzrostowego na tym wskaźniku.

Powered by macrobond.com

Można to przełamanie utożsamić z podobnym ruchem, który miał miejsce miesiąc wcześniej na wykresie WIG-u, gdzie padła linia wsparcia 25-letniego trendu:

Powered by macrobond.com

Proszę zauważyć, że z podobnymi zjawiskami mieliśmy do czynienia w trakcie Wielkiej Recesji z lat 2007-2009. Tam również przełamaniu przez indeks produkcji silnego trendu wzrostowego z lat 2003-2007 odpowiadało podobne zjawisko na wykresie WIG-u.

Równie niską roczną dynamikę produkcji przemysłowej w naszym kraju obserwowaliśmy ostatnio 30 lat temu w okresie styczeń-czerwiec 1990.

Powered by macrobond.com

Wtedy ta gospodarcza depresja była krótkoterminową konsekwencją uruchomienia „Planu Balcerowicza„, który jednak z czasem doprowadził do przełamania hiperinflacyjnej spirali i wprowadzenia od 1992 roku naszego kraju na ścieżkę wzrostu trwającą przez następne 28 lat. Niestety wszystko wskazuje, że w II kw. br. nasza „Zielona Wyspa” zostanie nieco poddtopiona (ciekawe jak pójdzie Australii – drugiego obok Polski kraju od 1992 roku bez recesji). Swym zachowaniem w ciągu ostatnich 2 miesięcy rynek akcji sugeruje, że traktuje to jako jednorazowy „wypadek przy pracy” i oczekuje w miarę szybkiej relatywnej normalizacji sytuacji w gospodarce.

Podsumowanie: roczna dynamika produkcji przemysłowej w naszym kraju w kwietniu (-24,6 proc.) była najniższa od pierwszego półrocza 1990 roku.

Komentarze

 1. macarek

  Jak wynika z danych naszą cześć popoulacji z jakiś powodów jest odporna na tego głupiego wirusa. Nawet w Moskwie śmiertelność jest mała.
  Może jednak szwedzko białoruska droga jest lepsza:
  https://wiadomosci.onet.pl/politico/lukaszenka-nie-wprowadzil-lockdownu-przeciw-koronawirusa-i-kpi-z-putina-ktory-scisle/tfz239e
  Teraz widać, że lockdown łatwiej wdrożyć niż z niego wyjść (szkoły, kolonie dla dzieci, kina, teatry). Tworzy się podział społeczeństwa na pracujących normalnie i grupy uprzywilejowane, chronione. Strasznie mi się to nie podoba.

  5
 2. DrQuality

  Drogi Nasz Mentorze,czy nie uważa Pan że powinien Pan iśc o krok dalej-na bazie analizy technicznej po przełamaniu linii trendowej powinien,a raczej mógłby Pan w ramach edukacji/for free of course/dokonać pomiaru ruchu ceny którego odległość jest równa szerokości kanału trendowego którego wsparciem była narysowana przez Pana linia.
  Lepiej to widać na wykresie WIG 20.
  Łącze wyrazy szacunku.

  2
  1. DrQuality

   Obserwując rynek amerykański nasuwają się dwie refleksje:
   1/albo rynek ma rację i kryzys nie będzie tak głęboki jak przekonują rządy-ale to wymagałoby przeszacowania programów pomocowych-ciekawe jak by to wyglądało
   2/albo rynki kapitałowe oderwały się od rzeczywistości i mamy XVII w-cebulka-tulipan sorry XXI w-CDR

   1
 3. mwfri

  Rynek sie skorekci chyba dopiero przy sprzedaży faktów po milenijnej pluskwie, banan coś słabuje, nastroje jednak też bez szału (co wyklucza głębszy spadek póki co). Ja aktualnie bez pozycji i bez koncepcji. Czekam minimum do poniedziałku z otwieraniem czegokolwiek.

 4. DrQuality

  Z ciekawostek-banki zaczynaja bardzo zwracać uwagę przy wnioskach o kredyty na to czy wnioskodawca skorzystał z tarczy-skorzystałeś to jesteś na Ferdkowym polu.Co prawda stare powiedzenie mówi „jak dają brać jaki biją uciekać”ale jw to po braniu zaczynaja bić

  1
   1. macarek

    Panie Wojtku – czy obecny w20 nie przypomina Panu okresu marzec – czerwiec 2002?
    Tam pod koniec konsolidacji pamiętem jak Tepsa skoczyła ponad 10% lecz rynek tego nie pociągnął i potem była kara. Ale to już był praktycznie ostatni tak duży spadek rynku.
    Jedno co było jak pamiętam wtedy inne to małe spółki tak nie rosły tak jak teraz. Drugie – że w20 był silniejszy niż S&P (do czerwca).
    Jak można sprawdzić czy inne czynniki potwierdzają tą analogię?

 5. podczaszy1

  @ macerson

  „Miło, miło-Ciechowski to mój idol młodosci, a pierwsza płyta NOwe Sytuacje była przesłuchana ze 100 razy.”

  Uruchomiłeś moje wspomnienia. To był rok 1983- kupiłem wtedy 3 egzemplarze tej płyty w celach zarobkowych po 700 ówczesnych złotych. Udałem sie na szaberplac i wystawiłem je na sprzedaz po 1500 złotych.Potem cene obniżyłem na 1200 złotych. Nic nie sprzedałem /cholera wie dlaczego/, a jedyny zainteresowany okazał się cieciem zbierającym placowe/ i tak nie zapłaciłem/. I tak do dzisiaj mam dwa egzemplarze tej płyty/trochę porysowane/. Płyta rzeczywiście dobra, ale zdaje się pierwsza spekulacja w moim życiu mi nie wyszła.:)))

  Pozdrawiam.

  5
 6. fast_market

  W poniedziałek w USA święto. Ciekawe czy można na podstawie historii zrobić projekcję jak statystycznie zachowuje się rynek akcji w USA wokół takich dni? Np. od -3 do +3 dni wokół.
  Niestety takich poniedziałkowych świąt jest kilka w roku.

   1. fast_market

    Dzięki za wysiłek i sprawdzenie. 🙂
    O coś takiego mi chodziło bo zakładam, że w tym okresie spada płynność i łatwiej sterować nawet tak dużym rynkiem.
    Pamiętam, ale to może być mylne wrażenie, że częściej bywały wzrosty.

   2. rivsay

    Dzięki za sprawdzenie, bo mój czarny plan dla S zakładał jutrzejsze wolne zejście do +/- 1920 dla SP500 i w poniedziałek bomba w dół. Ale przy święcie nie wiem czy to realne, może trzeba przesunąć akcje o tydzień, a może akcji w ogóle nie będzie 🙂

 7. mwfri

  Nawet FED jeszcze nie skupuje akcji bezpośrednio, więc ja bym się nie nastawiał, że zrobią to w naszym grajdole. Z zakresu „niekonwencjonalnych” instrumentów polityki pieniężnej spodziewałbym się raczej negatywnej niespodzianki, o czym już zresztą pisałem.
  Zresztą wyceny akcji w tej chwili nie są aż tak niskie, żeby mieli sięgać po aż tak desperackie kroki. Myślę, że oni wiedzą, że w polskich warunkach na dzień dzisiejszy byłaby to tylko pasza dla spekulantów, nic więcej.

 8. sumadartson

  Jako że wszystko ma swój koniec a zwłaszcza obecna euforia rynkowa (w stosunku do beznadziei realnej sytuacji), skromny szlachcic z prapradziada zaprasza na shortkonną wyprawę POD Grunwalda. Netto na Ssssss………..

  3
 9. Antoni

  Warren buffet sprzedał 80% akcji Goldman sachs i Jp morgan

  Nie wiem jakim wskaźnikiem jest Kuczyński ale widzi nowe szczyty i jest nawet zdziwiony ze nowe szczyty szybciej niż on myślał i tez cytuje nie graj przeciwko gospodarce USA i FED ,

Dodaj komentarz