Najniższa od 26 lat roczna dynamika sprzedaży detalicznej w Polsce w kwietniu

Chciałbym poinformować, że rozpocząłem współpracę z Domem Maklerskim Banku BPS, w ramach której i na blogu i na stronie domu maklerskiego będą ukazywać się moje komentarze (takie jak poniższy). Nad tym tekstem powinie być widoczny baner DM BPS. Zachęcam do „klikania” w niego, zapoznania się z ofertą domu maklerskiego i – jeśli wyda się Państwu atrakcyjna – akceptowania jej. Być może pozwoli to na przedłużenie funkcjonowania mojego bloga (proszę pamiętać o kodzie promocyjnym WB DMBPS ;)).

Materiał wykonany na zlecenie Domu Maklerskiego Banku BPS S.A.

Po najniższej od 29 lat rocznej dynamice produkcji przemysłowej w naszym kraju w kwietniu, tym razem GUS podał informacje o rocznej zmianie realnej wartości sprzedaży detalicznej najniższej od 1994 roku czyli od 26 lat (-22,9 proc.).

Jeśli kwietniowe dane o produkcji przemysłu i sprzedaży detalicznej – oraz stosunkowo najlepsze dane o produkcji budowlano-montażowej (-0,9 proc. r/r):

… wrzucimy do prostego modelu regresyjnego rocznej dynamiki PKB, to otrzymamy -2,5 proc. jako szacunek rocznego tempa wzrostu PKB w pierwszym miesiąca drugiego kwartału.

“A na polskim WIG-u 20, proszę pana, to jest tak: nuda… Nic się nie dzieje, proszę pana. Nic. Taka, proszę pana… (…) W ogóle brak akcji jest. Nic się nie dzieje.”

Na rynku kontraktów terminowych na S&P 500 od 2 miesięcy nie dzieje się wiele więcej niż na WIG-u 20. Ze względu na bliskość kluczowej strefy oporu wyznaczanej przez przedkryzysowe poziomy indeksu większy sens miałoby teraz odpadnięcie w dół w kierunku wsparcia w okolicach poziomu 2600 pkt., by zdobyć teren dla kolejnego wzrostu, ale oczywiście nie wiadomo, czy amerykański rynek ma podobne wyobrażenia na temat tego co jest, a co nie jest w obecnej sytuacji sensowne. W Azji w poniedziałkowy poranek dominowały wzrosty, chociaż Hang Seng ponownie spadał, ale tym razem ni o 5 proc., a o 0,5 proc.

Od marca w krótkoterminowym trendzie wzrostowym znajduje się kurs akcji spółki CreativeForge Games (C/WK 7,04, kapitalizacja 60,8 mln zł), której przedmiotem działalności jest produkcja własnych, wieloplatformowych gier komputerowych w obszarze gier taktycznych, ze szczególnym uwzględnieniem turowych gier taktyczno-strategicznych. Kurs wybił się w minionym tygodniu w górę z obszaru trwającej ponad 1,5 roku konsolidacji.

Z ciekawszych danych makroekonomicznych, które zostały opublikowane w kraju i na świecie od piątku, można wspomnieć największy od ponad 6 lat deficytu budżetowy Niemiec w kwietniu:

… załamanie realnej wartości sprzedaży detalicznej w Wielkiej Brytanii to poziomu sprzed prawie 15 lat w kwietniu (-22,6 proc. r/r):

… spadek do najniższego od 5 lat poziomu rocznej dynamiki liczby zakończonych budów oraz do najniższego poziomu od ponad 7 lat rocznej dynamiki rozpoczętych budów w Polsce w kwietniu:

… oraz rekordową nadwyżkę w handlu zagranicznym Australii w marcu:

Wojciech Białek

Zastrzeżenie prawne

Opracowanie wyraża wiedzę oraz poglądy autorów według stanu na dzień jego sporządzenia. Autorzy nie uwzględniają w opracowaniu jakichkolwiek szczególnych zamierzeń inwestycyjnych, szczególnych celów inwestycyjnych, sytuacji finansowej ani szczególnych potrzeb czy żądań potencjalnych odbiorców. Opracowanie publikowane jest w celach wyłącznie informacyjnych lub marketingowych i nie powinno być interpretowane jako (1) osobista rekomendacja, (1) porada inwestycyjna, prawna, lub innego typu, ani jako (2) zachęta do działania, inwestowania czy pozbywania się inwestycji w szczególny sposób, bądź (4) ocena lub zapewnienie opłacalności inwestycji w instrumenty finansowe objęte opracowaniem.
W szczególności opracowanie nie stanowi „badania inwestycyjnego” lub „publikacji handlowej” w rozumieniu Rozporządzenia Delegowanego Komisji (UE) 2017/565 z dnia 25 kwietnia 2016 r. uzupełniającego dyrektywę Parlamentu Europejskiego i Rady 2014/65/UE w odniesieniu do wymogów organizacyjnych i warunków prowadzenia działalności przez firmy inwestycyjne oraz pojęć zdefiniowanych na potrzeby tej dyrektywy, bądź „rekomendacji” w rozumieniu Rozporządzenia Parlamentu Europejskiego I Rady (UE) NR 596/2014 z dnia 16 kwietnia 2014 r. w sprawie nadużyć na rynku (rozporządzenie w sprawie nadużyć na rynku) oraz uchylającego dyrektywę 2003/6/WE Parlamentu Europejskiego i Rady i dyrektywy Komisji 2003/124/WE, 2003/125/WE i 2004/72/WE.
Opracowanie zostało sporządzone z zachowaniem należytej staranności i rzetelności przy zachowaniu zasad metodologicznej poprawności na podstawie ogólnodostępnych informacji, w dniu publikacji opracowania, pozyskanych ze źródeł wiarygodnych dla Domu Maklerskiego Banku BPS S.A. Dom Maklerski Banku BPS S.A. nie gwarantuje ich kompletności, prawdziwości lub dokładności.
Dom Maklerski Banku BPS S.A. nie ponosi odpowiedzialności za ewentualne decyzje inwestycyjne podjęte na podstawie niniejszego opracowania ani za ewentualne szkody poniesione w wyniku tych decyzji inwestycyj-nych. Opracowanie nie powinno być interpretowane jako oświadczenie ani gwarancja (zarówno wyraźna, jak i implikowana) w zakresie generowania zysku z tytułu prezentowanej strategii inwestycyjnej.
Dom Maklerski Banku BPS S.A., jego akcjonariusze lub pracownicy mogą posiadać długie lub krótkie pozycje powstałe w wyniku transakcji zawartych na instrumentach z rynków OTC lub innych instrumentach finanso-wych wymienionych w opracowaniu. Organem sprawującym nadzór nad działalnością Domu Maklerskiego Banku BPS S.A. jest Komisja Nadzoru Finansowego z siedzibą w Warszawie, przy ulicy Pięknej 20 .
Powielanie bądź publikowanie w jakiejkolwiek formie niniejszego opracowania, lub jego części, oraz wykorzystywanie materiału do własnych opracowań celem publikacji, bez pisemnej zgody Domu Maklerskiego Banku BPS S.A. jest zabronione. Niniejsze opracowanie stanowi publikację handlową i jest prawnie chronione zgodnie z Ustawą z 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych (Dz. U. 2019 poz.1231).

Komentarze

 1. fast_market

  DrQuality

   24 maja 2020 o 15:46

  Odpowiedz

  Pewien fundusz grajacy na zniżki ma zszortowane akcje
  ALIOR WARTOŚC 141 MLN
  KGHM 133 MLN
  PZU 126 MLN

  Ktoś tu chyba liczyć nie potrafi.
  Powinno być:
  ALIOR WARTOŚC <20 MLN

 2. resss

  Nieuchronnie zbliża sie moment objęcie rządów przez totalnych. Jak obstawiacie, na czym vedzie dobry zarobek w związku z tym?
  Moim zdaniem banki pójdą w gore, pgnig, orlen w dol, zlotowka w gore, eksport telefonów w gore 😉
  Jak to widzicie?

  2
   1. mac-erson

    Ty wierzysz w mądrość społeczeństwa? Ograniczają naszą wolność, nasze prawa naturalne, robią z prawem co chcą (dotyczy całego świata nie tylko polski) a społeczeństwo klaszcze i ustawi się jak znam życie w kolejce po zbawienne szczepionki, chipy i inwigilujące aplikacje na smartfony. I jeszcze zapłacą.

    6
     1. mac-erson

      @dino54
      Jakie to ma znaczenie. Chodzi o prawo do podjęcia decyzji w każdym konkretnym przypadku, każdej kolejnej szczepionki czy lekarstwa. Tyle i aż tyle. Wrzucanie ludzi, którzy żadają respektowania naturalnych Praw Człowieka do jakiegoś fikcyjnego ruchu antyszczepionkowego to przekłamanie propagandy medialnej. Nikt z nas nie jest przeciwny szczepionkom. Masz ochotę korzystaj z tych dobrodziejstw szalonych naukowców.

      3
    1. karnak

     Prezydent greenpice, tvn24, gw, esbeków, ubeków, LGBT i innych zboczeń.
     Modle się, by naród przejrzał na oczy i dostał od Boga łaskę dobrego wyboru, a jest nim tylko Pan Prezydent Andrzej Duda.

     16
     1. mac-erson

      Pozwolić jakiejkolwiek partii z systemu rządzić samodzielnie bez kontroli to tragedia dla obywateli. Tylko koniecznośc koalicji to jest szansa (chociaż nikła), że się w czymś istotnym nie dogadają .

      5
     2. mac-erson

      Kolejna partia, która tyle obiecywała obywatelom, szła pod sztandarami niepodległości i niezależności Polski.
      I co: wojska amerykańskie i ustawa 1066, ustawa 447, milicja psikająca gazem obywateli chcących zademostrować swoje prawa i sprzeciw, Trump i Mosbacher panoszą się ze swoimi stanowiskami, prelogatywami dla rządu. Czy tak to miało wyglądać ???

      6
      1. resss

       a wiesz ze 447 a w zasadzie sam temat pojawil sie po resecie z putinem i oddaniu nas osi Berlin moskwa?
       paradoksalnie republikanie i pis to była jedyna opcja aby to odkrecic no ale totalni wraz z narracja ze odpowiadamy za holokaust sprawnie mienie beda zwracac

     3. red.007

      Fajnie to zabrzmiało.
      Modlisz się aby Bóg dal narodowi łaskę dobrego wyboru,jednocześnie sam zadecydowałeś jakiego wyboru Bóg powinien dokonać.
      Myślisz jak człowiek.
      A może Covid-19 jest katalizatorem danym przez Boga,aby ziemia stała się Nową Ziemią.
      Wszystko co stare powinno przeminąć?

      16
   2. resss

    nikt dłużej niz dwie kadencje nie rzadzi. z Rafałem to już nie porządzi nawet tej drugiej

    ciekawe kto pierwszy rzuci hasło do rozbioru poprzez federalizacje czy decentralizacje czy co tam teraz na topie

    2
  1. mac-erson

   Całe szczęście, że mój Bóg, w którego wierzę nie karze ludzi, nie każe im się lękać, winić a emanuje miłością, zrozumieniem, akceptacją i troską o każdą duszyczkę.
   Szatańskie dzieła łączyć ze Stwórcą – hmm…..

   3
     1. mac-erson

      Można i tak. W moim zestawie wychowawczym pojęcia kary nie ma i nigdy nie było. A dzieciaki wyrosły na uśmiechnięte, pewne siebie osoby bez cienia agresji i złych emocji. Często system kar przekazywany jest z pokolenia na pokolenie. Pedofile i inni zwyrodnialcy to też często osoby mocno skrzywdzone niekiedy tą samą bronią w dzieciństwie. Ale to tylko mój świat każdy niech go realizuje po swojemu 🙂

      8
      1. Guy Fawkes

       Bez systemu kar (i nagród) niemożliwe jest wychowanie. Ojciec rodziny w jakiejś mierze ”zastępuje” Boga, który za dobre wynagradza a za złe karze.

       Ty milordzie po prostu stosowałeś system kar i nagród bardziej subtelny, raczej w sferze moralnej, co nie zawsze jest możliwe.

       2
  2. Poczatkujacy

   “Koronawirus to może być kara za LGBT…”

   Ciężko mi uwierzyć że ktoś może napisać takie coś na serio a nie trolując. Chyba jednak jest ta zależność że im bardziej się komuś wydaje że jest wierzący, tym większym jadem pluje i nienawiść chowa. Dziękuję bardzo za takich wiernych, chyba już wolę Polską laicką.

   13
   1. Guy Fawkes

    Ty nie będziesz dyktował Panu Bogu, co on ma robić z obecnym cyrkiem, żeby poprawić twoje samopoczucie. Ty nawet nie jesteś początkujący, więc możesz sobie woleć co tam chcesz, ale nie ma czegoś takiego, jak ”laicka Polska”, nie ma suchej wody.

    Nooo może być laicka i tęczowa generalna gubernia, to tak.

    4
 3. Guy Fawkes

  @007

  //Prymas ma odmienne zdanie…//

  A ja mam odmienne zdanie od prymusa.
  Jaki pan (Franciszek) taki kram.:))

  Nic nie dzieje się bez woli Bożej.
  Finalnie liczę na wojnę heartlandową, która zakończy nowożytną tragifarsę.

  4
  1. red.007

   No wiedziałem.;))))))))))
   My coś po ludzku próbujemy interpretować,taka jest natura człowieka,aby wszystko szufladkować.
   Nawet przekonania polityczne próbujemy odnieść do pandemii.
   Myślę,że to duży błąd w myśleniu.
   Zakładam,że Bóg poradzi sobie także z naszą różną interpretacją.
   Będzie wszystko nowe:ludzie braćmi,tak jak Bóg przez Jezusa przekazał a nie:oni-my.
   Nie PiS-PO-Lewica,tylko Naród.
   Przechodzimy przez Covid-czyściec,on wyleczy nas z dotychczasowego myślenia-szufladkowania i w konsekwencji powstanie nowy lepszy świat.
   Stare upadnie.
   Bo w starym nastąpił przerost formy nad treścią.
   Treść powinna być na pierwszym miejscu,forma to drugorzędna sprawa.

   2
    1. red.007

     Możesz nazywać jak chcesz.
     Ja niczego nie nazywam.
     Jestem w rękach Boga,jak naczynie gliniane w ręku garncarza.
     Czas pandemii,to czas kształtowania nowego człowieka.
     On mnie ukształtuje według swojej woli,ufam,że wyjdzie to wszystkim na dobre.
     Przypuszczam,że jesteśmy obecnie w nowym czasie,kształtowania.
     Bóg się wziął sprawy w swoje ręce i kształtuje nowe.
     To dopiero początek drogi.

     1. Guy Fawkes

      Nie przesadzałbym z tym ”kształtowaniem człowieka”, ta zaraza nie jest szczególnie wyjątkowym sama w sobie, ktoś powiedział, że w XIX – wiecznym Londynie w ogóle nie zastałaby zauważona.

      1
     2. karnak

      Początek drogi i… pierwszy sprawdzian wybór prezydenta – Twój głos będzie odpowiedzią na to nowe kształtowanie nie da się od tego uciec i zostawić innym.
      Wasza mowa niech będzie tak tak, nie nie.

      1
      1. red.007

       Oczywiście,że będzie mój głos.
       Ja tylko nie rozumiem,skąd u Ciebie przekonanie,że wolą Boga jest oddanie głosu na p.Dudę.
       Na jakiej podstawie przedstawiasz wyrok,że głos na innego kandydata pochodzi od Złego?
       Masz taką wiadomość od Boga,czy jest to Twoja prywatna opinia?

       10
   1. Guy Fawkes

    To jest przede wszystkim śmieszne, jak można czytać o Hiobie, recytować psalmy i jednocześnie propagować cukierkowo-rzygliwe pseudochrześcijaństwo dla upośledzonych na umyśle.

    Zdaje się, że Snopek z Grodziska coś ostatnio wspomina o tym netowym ojczyku, zapomniałem nazwiska, czy o tym biskupie infancie z programu Ziarno?:))

    1. spiker

     @Sir Guy,

     Ad. cukierkowości
     Chrześcijaństwo, fundamentalnie to chyba jak poniżej

     1. Będziesz miłował Pana Boga swego całym swoim sercem, całą swoją duszą i całym swoim umysłem

     2. Będziesz miłował swego bliźniego jak siebie samego

     3. Zbawienie z łaski przez wiarę w Chrystusie

     4. Uczynki owocem wiary

     Miejcie się na baczności przed fałszywymi prorokami. Oni przychodzą do was w przebraniu owczym, a wewnątrz są drapieżnymi wilkami. 16 Poznacie ich po ich owocach. Czy zbiera się winogrona z cierni lub figi z ostów. Mt 7, 15-17

     “Jeśli według Ducha żyjemy, według Ducha też postępujmy.” Gal. 5: 25

     “Jawne zaś są uczynki ciała, mianowicie: wszeteczeństwo, nieczystość, rozpusta, bałwochwalstwo, czary, wrogość, spór, zazdrość, gniew, knowanie, waśnie, odszczepieństwo, zabójstwa, pijaństwo, obżarstwo i tym podobne; o tych zapowiadam wam, jak już przedtem zapowiedziałem, że ci, którzy te rzeczy czynią, Królestwa Bożego nie odziedziczą.” Gal. 5:19-21

     Nie wiem, co Pan rozumie przez cukierkowo-rzygliwe pseudochrześcijanstwo. Ale zachęcam do większej ilości miłości, bo nie da się zmienić człowieka na siłę, tylko przez miłość i działanie Ducha Świętego.
     Agresja wywołuje tylko większą agresję.

     11 Czyż z tej samej szczeliny źródła wytryska woda słodka i gorzka? Jk. 3:11

     Pozdrawiam

     5
 4. Guy Fawkes

  @Max

  // Fundamentalne pytanie buddyzmu „kim jestem”//

  Ktoś Cię oszukał my Friend. W buddyźmie dowiesz się, że jesteś nikim i masz się rozpłynąć w nicości. Buddyzm wymyślono dlatego, że nie było jeszcze technologii farmaceutycznych i nie dysponowano pawulonem.

  Jak chcesz rozróżniać pojęcia i mieć dobrą orientację w rzeczach filozofii, to musisz przeczytać to:
  https://allegro.pl/oferta/wstep-do-filozofii-a-stepien-9221498992

  To jest rzetelna podstawowa książka, która nie indoktrynuje, jak inne książki tego typu.

  I najpierw trzeba znać własną wysoką Cywilizację, zanim się zwróci uwagę na azjatyckie pierwotniaki.

  3
         1. Guy Fawkes

          Daj spokój, come on!

          Przejdźmy na Ty.

          Polecam książkę Stępnia każdemu, bo jej przestudiowanie otwiera oczy, uczy podstawowych rozróżnień, dzięki czemu człowiek może swobodnie poruszać się pomiędzy zapadniami współczesnych indoktrynacji.

          2
          1. Max

           Wolę jednak nie. Bo być może należę do tego “dziadostwa” z którym chce Pan zrobić porządek

           4
 5. Guy Fawkes

  @Lord Mac Erson

  Jesteś w mylnym błędzie milordzie.
  Zaraza, to nie jest sprawa osobista, prywatna, tylko społeczna. I liberalna politgramota jest w tym przypadku nieadekwatna.

  Inna sprawa, to polityka i poltyczna eksploatacja zarazy, Bill słupnik you know.

  Powiedzmy, że to są dwie skrajności i trzeba wybrać coś pośredniego aby jedostkowy wilk był syty i społeczna owca cała.

  2
  1. Guy Fawkes

   //…do chwili medytacji wewnętrznej…//

   A jest medytacja zewnętrzna?:))

   Żeby się napić piwa, nie trzeba kupować browaru, zwłaszcza na drugim kontynencie, żeby sobie pomedytować, nie trzeba w ogóle wiedzieć o istnieniu kraju w którym rośnie drzewo cynamon.

   To jest jak sięganie lewą ręką za prawe ucho, sztuczne.

   A jeszcze sposób nienaturalnego oddychania, który niedotlenia halucynogennie, come on!

   3
 6. Guy Fawkes

  @Max

  //Wolę jednak nie. Bo być może należę do tego „dziadostwa” z którym chce Pan zrobić porządek.//

  Nie należysz. Wszyscy podlegamy presji ”dziadostwa” i indoktrynacji. Szklanka jest do połowy pełna, albo do połowy pusta.
  Ja zakładam, że jest do połowy pełna.

  Głowa do góry, my name is Fawkes, Guy Fawkes:)))

  1
   1. mac-erson

    Dzięki za przyjacielską poradę Karnak, nie mniej mam swój plan ściśle go realizuję i odpowiadam za niego finansowo i nie zmienię koncepcji, na którą się przygotowuję od dłuższego czasu i która się pięknie materializuje. Inwestuję na interwałach H4, H1 na lokalnych wykupieniach i ta strategia działa prawidłowo bo daje zarobić w przeciwtrendzie. A dojeżdzamy do stacji kolejowej i niebawem czeka nas solidna zawrotka to będzie dużo łatwiej.

 7. Guy Fawkes

  @Spiker

  Jestem sceptyczny co do chrześcijaństwa które zawsze nastawia drugi policzek, chrześcijaństwa mało męskiego, zapędzonego w kozi róg.

  To zbyt przypomina ujęcie Nitzschego, chrześcijaństwa jako ideologii niewolników, albo marksistowskiego opium dla ludu.

  Przemawia do mnie chrześcijaństwo męskie, rycerskie.

  // A zatem nie jesteś już niewolnikiem, lecz synem. Jeżeli zaś synem, to i dziedzicem z woli Bożej.//

  Czymś chrześcijaństwo od niewolnictwa powinno się różnić, n’est-ce pas?

  2
 8. sumadartson

  Spieszmy się zarabiać, życie tak szybko przemija.
  Wróciłem z pogrzebu ofiary wirusa z Wu han. Biała urna na czarnej płycie grobowca. Tyle jesteśmy warci w Wielkiej Depresji Kondratiewa.
  Pozdrawiam @karnak. Gratuluję odwagi w wyrażaniu poglądów. Szacun

  9

Dodaj komentarz