Nowe historyczne minima rentowności polskich długoterminowych obligacji skarbowych

Chciałbym poinformować, że rozpocząłem współpracę z Domem Maklerskim Banku BPS, w ramach której i na blogu i na stronie domu maklerskiego będą ukazywać się moje komentarze (takie jak poniższy). Nad tym tekstem powinie być widoczny baner DM BPS. Zachęcam do „klikania” w niego, zapoznania się z ofertą domu maklerskiego i – jeśli wyda się Państwu atrakcyjna – akceptowania jej. Być może pozwoli to na przedłużenie funkcjonowania mojego bloga (proszę pamiętać o kodzie promocyjnym WB DMBPS ;)).

Materiał wykonany na zlecenie Domu Maklerskiego Banku BPS S.A.

W minionym tygodniu swe nowe historyczne minima ustanawiały 5-io i 10-letnie obligacje polskiego rządu. W skali arytmetycznej dostępna historia rentowności polskich 5-latek dzieli się na dwa etapy: silnego trendu spadkowego z lat 1994-2003 (spadek z ponad 30 proc. do ok. 5 proc.) i późniejszego łagodniejszego trendu spadkowego (z 8 proc. w 2004 roku do poniżej 1 proc. obecnie).

W skali logarytmicznej ta dychotomia znika i widzimy jeden kanał 26-letniego trendu spadkowy, którego dolne ograniczenie zostało – w ramach kolejnego „kwantowego” skoku – ostatnio osiągnięte:

WIG-20 nadal broni poziomu krótkoterminowego wsparcia ulokowanego w okolicach poziomu 1550 pkt. Równocześnie sygnał sprzedaży MACD jest nadal aktualny.

Pomimo tego, że w poniedziałek rano cena kontraktów na S&P 500 rosła trzecią sesję z rzędu (+1 proc.) również tu sygnał sprzedaży wygenerowany w minionym tygodniu nie został na razie zanegowany. W ostatnich miesiącach S&P 500 poruszał się w rytmie średnio nieco ponad 8-tygodniowego cyklu (skrócony cykl 10-tygodniowy?). Uśrednienie długości 4 poprzednich cykli (od 6 sierpnia 2019 do 23 marca 2020) sugeruje następny dołek tej klasy w okolicach 19 maja. W Azji dziś rano przeważały wzrosty.

Kurs akcji spółki Parcel Technik (C/Z 6,4, C/WK 2,1, kapitalizacja 7,02 mln zł)
zajmującej się poszukiwaniem nowoczesnych rozwiązań oraz technologii w zakresie dystrybucji przesyłek i usług kurierskich z jednoczesnym powiązaniem z branżą IT po przełamaniu 3-letniego trendu spadkowego utworzyła nowy trend wzrostowy, a obecnie walczy z poziomem oporu wyznaczanym przez minima z lat 2014-2015.

Z ciekawszych danych makroekonomicznych, które zostały opublikowane w kraju i na świecie od piątku, można wspomnieć spadek rocznej dynamiki PKB w Czechach do najniższego od dekady poziomu -2,2 proc. w I kw. br.:

… spadek rocznej dynamiki PKB w Holandii do najniższego od 2013 roku poziomu -0,6 proc. w I kw. br.:

… spadek rocznej dynamiki PKB w Niemczech do najniższego od dekady poziomu -2,3 proc. w I kw. br.:

… spadek rocznej dynamiki CPI w Polsce w kwietniu do poziomu +3,4 proc.:

… spadek rocznej dynamiki PKB w Polsce do najniższego od 2013 roku poziomu +1,9 proc. w I kw. br.:

… spadek wartości publikowanego przez UniCredit Bank Austria wskaźnika oceny koniunktury austriackich przedsiębiorców w kwietniu:

… spadek do najniższego poziomu od przynajmniej 1974 roku rocznej dynamiki PKB w Hongkongu w I kw. br. (-8,9 proc.):

… spadek do najniższego od dekady poziomu -3,2 proc. rocznej dynamiki PKB w strefie euro w I kw. br.:

… spadek do najniższego od przynajmniej 1993 roku poziomu -17,8 proc. rocznej dynamiki sprzedaży detalicznej w USA w kwietniu:

… spadek do najniższego od dekady poziomu -15 proc. rocznej dynamiki produkcji przemysłowej w USA w kwietniu:

… lekkie odbicie w górę wartości publikowanego przez uniwersytet Michigan wskaźnika nastrojów amerykańskich konsumentów w maju:

… oraz spadek do najniższego od dekady poziomu -2,2 proc. rocznej dynamiki PKB w Japonii w I kw. br.:

Wojciech Białek

Zastrzeżenie prawne

Opracowanie wyraża wiedzę oraz poglądy autorów według stanu na dzień jego sporządzenia. Autorzy nie uwzględniają w opracowaniu jakichkolwiek szczególnych zamierzeń inwestycyjnych, szczególnych celów inwestycyjnych, sytuacji finansowej ani szczególnych potrzeb czy żądań potencjalnych odbiorców. Opracowanie publikowane jest w celach wyłącznie informacyjnych lub marketingowych i nie powinno być interpretowane jako (1) osobista rekomendacja, (1) porada inwestycyjna, prawna, lub innego typu, ani jako (2) zachęta do działania, inwestowania czy pozbywania się inwestycji w szczególny sposób, bądź (4) ocena lub zapewnienie opłacalności inwestycji w instrumenty finansowe objęte opracowaniem.
W szczególności opracowanie nie stanowi „badania inwestycyjnego” lub „publikacji handlowej” w rozumieniu Rozporządzenia Delegowanego Komisji (UE) 2017/565 z dnia 25 kwietnia 2016 r. uzupełniającego dyrektywę Parlamentu Europejskiego i Rady 2014/65/UE w odniesieniu do wymogów organizacyjnych i warunków prowadzenia działalności przez firmy inwestycyjne oraz pojęć zdefiniowanych na potrzeby tej dyrektywy, bądź „rekomendacji” w rozumieniu Rozporządzenia Parlamentu Europejskiego I Rady (UE) NR 596/2014 z dnia 16 kwietnia 2014 r. w sprawie nadużyć na rynku (rozporządzenie w sprawie nadużyć na rynku) oraz uchylającego dyrektywę 2003/6/WE Parlamentu Europejskiego i Rady i dyrektywy Komisji 2003/124/WE, 2003/125/WE i 2004/72/WE.
Opracowanie zostało sporządzone z zachowaniem należytej staranności i rzetelności przy zachowaniu zasad metodologicznej poprawności na podstawie ogólnodostępnych informacji, w dniu publikacji opracowania, pozyskanych ze źródeł wiarygodnych dla Domu Maklerskiego Banku BPS S.A. Dom Maklerski Banku BPS S.A. nie gwarantuje ich kompletności, prawdziwości lub dokładności.
Dom Maklerski Banku BPS S.A. nie ponosi odpowiedzialności za ewentualne decyzje inwestycyjne podjęte na podstawie niniejszego opracowania ani za ewentualne szkody poniesione w wyniku tych decyzji inwestycyj-nych. Opracowanie nie powinno być interpretowane jako oświadczenie ani gwarancja (zarówno wyraźna, jak i implikowana) w zakresie generowania zysku z tytułu prezentowanej strategii inwestycyjnej.
Dom Maklerski Banku BPS S.A., jego akcjonariusze lub pracownicy mogą posiadać długie lub krótkie pozycje powstałe w wyniku transakcji zawartych na instrumentach z rynków OTC lub innych instrumentach finanso-wych wymienionych w opracowaniu. Organem sprawującym nadzór nad działalnością Domu Maklerskiego Banku BPS S.A. jest Komisja Nadzoru Finansowego z siedzibą w Warszawie, przy ulicy Pięknej 20 .
Powielanie bądź publikowanie w jakiejkolwiek formie niniejszego opracowania, lub jego części, oraz wykorzystywanie materiału do własnych opracowań celem publikacji, bez pisemnej zgody Domu Maklerskiego Banku BPS S.A. jest zabronione. Niniejsze opracowanie stanowi publikację handlową i jest prawnie chronione zgodnie z Ustawą z 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych (Dz. U. 2019 poz.1231).

Komentarze

      1. sumadartson

       Pochwalam. W trendach wzrostowych porzucam konie na rzecz akcji. Do lutego z akcji miałem nawet większy profit niż S. Po ostatnim krachu shortkonie przebiły wszystko. No ale taka hiperbessa Elliotta jak obecna, spotyka człeka raz w życiu.

      2. Wiater

       tez nigdy nie grałem, zawsze tylko akcje w dołkach => ale teraz zacząłem, w.g. mnie na razie nie ma już przestrzeni na dalsze sensowne wzrosty, a spadki mogą być jeszcze spore w tym roku. Radze uwazac z zakupem akcji w najbliższych dołkach. Rzecz w tym ze ostateczny dołek w tym roku może być dosyć głęboko…

 1. Antoni

  Ten blog to sie zrobiło polityczne szambo , ja rozumiem ze liczą sie wpisy i kliknięcia ale takie dziadostwo polityczne z bloga o inwestowaniu zrobić tego juz nie rozumiem .

  Rządzą nami głupcy i właśnie podali ze cała kasa poszła z PFR na samozatrudnionych a to akurat najmniej poszkodowana grupa , pewnie wzieli te 80 mld i grają na giełdach bo to dobrze opłacani etatowcy= samozatrudnieni a bezrobotny ma sie zarejestrować i 1,5 miesiąca czekac na 600 zł – które panstwo dziadowskiego PiS da.

  6
  1. mac-erson

   „właśnie podali ze cała kasa poszła z PFR na samozatrudnionych”

   ale głupoty wygadujesz. Kasa z PFR jest TYLKO na zatrudnionych pracowników. Na każdy pełny etat do 36.000zł w zalezności od skali spadku obrotów. Dodatkowo kasa w dużej mierze do zwrotu w zalezności od kondycji firmy. Dodatkowym warunkiem jest trzymanie pracownika przez rok.

   4
      1. Antoni

       To było akurat do tego o szortkoni i szlachty i jego pierdow , ma tutaj swoją prace do wykonania to rozumiem ale miał juz zniknąć w zeszłym tygodniu a dalej swoje pierdy o krachu , ciekawe kto mu sprzeda jak kupił dołki z 2009 roku , chyba jakiś inny mądry szlachcic jak on

       3
   1. Antoni

    Moj sąsiad mający firme budowlana jakoś mi mowi cos innego , panstwo płaci mu ZUS , dostał 5000 bezzwrotnej dotacji , a bezrobotny który dostał wypowiedzenie dostanie 600zl zasiłku po 1,5 miesiąca od rejestracji , na WP jest artykuł mozesz poczytać kto ile dostał , NIC NIE DOSTALI etatowcy cała reszta dostała 80 mld zł ,

    1
    1. mac-erson

     Napisałeś o Funduszu PFR – to jest kasa na etaty. Więc nie wprowadzaj w błąd. Inne fundusze są z ZUS-u a jeszcze inne z Funduszów Pracy. Jeśli podajesz informacje na blogu to chociaż częściowo weryfikuj a nie, że sąsiad powiedział…

     5
   1. mac-erson

    Trudno powiedzieć jaką będą mieli siłę. Na Sp500 na pewno jest jakiś solidniejszy opór 2900-2910. Jeśli go przejdą to następny ok. 2930. Na NSQ strefa oporowa 9250-9350 ale tutaj też nie wykluczam nadbicia szczytu jeśli taka będzie wola narodu 😉 Zobaczymy na co stać byki.

    1
    1. Antoni

     Czyli siedzisz , pierdzisz w stołek , kase na działkę przegrałeś i podatnicy dają ci 36000 na każdego z twoich pracowników którzy siedzą nic nie robią i pierdza w stołki a ty ZUSu nie płacisz i ta biedota co dostała wypowiedzenia i 600 kuroniowki funduje tobie te luksusy i twoim pracownikom , rządzą nami prawdziwi glupcy oszuści i złodzieje , a u mnie juz całe miasto nocą bez światła ale ważne ze macerson przytuli gruby szmal i jemu podobni a powinni albo zbankrutować albo dokładać z majątku wypracowanego do tej pory , dlatego niedługo bedzie tragedia z takimi głupkami w rządzie

     2
      1. Antoni

       Nie pajacuj bo takich jak ty cwaniaków jest na 80 mld zł a i tak za chwile zbankrutują bo gospodarka szybko nie wróci do dawnej formy , Trump przynajmniej pomyślał i dał kase bezrobotnym po tygodniu na konto nawet pominął banksterow ale nasz matouszek z tym od PFRu robią dobrze swoim

    2. sumadartson

     12 transakcji, 5 pkt w plecy. 13nastej nie zrobię. Netto na shortkoniach (część na wypasie). Hory zont.

     @raksz
     jeszcze tylko uzupełnię słowo własne nt. długu kahalnego.
     Patrząc obiektywnie to nie „wybrani” pożyczali od szlachty kasę, lecz szlachta powierzała im kasę na procent.
     Wicher historii wszystko to unicestwił, więc nie widzę tu niczyjej winy czy powodu do roszczeń.
     Podobnie jak nie dostarczę na Kreml carskich obligacji, które zalegają gdzieś na strychu w rodowych archiwach.
     Prapra…pożyczył carowi, car przyjął i pokwitował w dobrej wierze a czerwona hołota jednego dnia wszystko unicestwiła.
     Gdyby wszyscy nagle wystąpili z roszczeniami, to świat poszedłby w chaos totalny a nawet i zbankrutował (o ile bankrut może zbankrutować)

     1
  1. mac-erson

   Popatrzyłem sobie na naszą bananówkę W20 i jej lidera KGHM i mocno przypomina mi analogię – połowa kwietnia 2016r. jak również połowę października 2015r.
   W obu wariantach za kilka sesji najpóźniej za dwa tygodnie powinniśmy zdecydowanie ruszyć na południe.

   5
  1. bartek

   stare bylo ze wciskaja pauze na czas pandemii, teraz ze rezygnuja w ogóle ze sprzedazy

   to zla wiadomosc dla pisu bo juz jakis misiu misiewicz sie szykowal na prezesa 🙂
   dobra dla mie bo nie bede musial zamykac rachunku, co na pewno bym zrobil

   1
 2. Idmmaximus

  Karnak dopóki gra toczy sie między 1550 – 1650 to tak jakby oglądać mecz z euro 2012 gdzie wiesz że nie było goli.

  Wiadomo ruchy od bandy do bandy można wykorzystywać ale jaranie się kto ma racje byk czy niedźwiedź pokaże dopiero wybicie z tego kanału 🙂

  3
     1. karnak

      Na drugą nogę można liczyć wtedy, gdy będzie odpowiedni sygnał na S, a takowego teraz nie ma.
      Trzeba po prostu grać to co jest akurat grane, a nie gdybać, co by było , gdyby było – będzie druga noga to się pod nią zagra, jak sie uda.

      2
   1. Idmmaximus

    Cały czas uważam,że rynki jeszcze postraszą moje koncepcja jest obecnie bardzo podobna do koncepcji mar -ersona ale to że mam taka koncepcje nie oznacza ze jestem cały czas na s ….. powoem więcej nie mam zbytnio czasu aby siedzieć csły czas przed notowaniami i uprawiać dt …..stąd nie bawie się tak jak Karnak …..

Dodaj komentarz