Ostatnia w danej serii obniżka stóp RPP a względna siła WIG-BANKI

We wtorek i środę WIG-BANKI wzrósł łącznie o 9,6 proc. i był w tym okresie najsilniejszym indeksem sektorowym GPW, co było ciekawą odmianą losu, bo od początku roku był to najsłabszy sektor. Czwartkowa sesja rozpoczęła się od dalszych wzrostów akcji banów, ale – trzecia od marca – obniżka stóp RPP przerwała tę dobrą passę (WIG-BANKI -2,6 proc.).

Ponieważ wysokość stopy referencyjnej spadła o poziomu 0,1 proc., to można sądzić, że czwartkowa obniżka była już ostatnią w obecnej serii rozpoczętej aż 8 lat temu (od 2012 roku nie było ani jednej podwyżki!). Z tego względu postanowiłem sprawdzić, jak w przeszłości zachowywała się względna siła WIG-BANKI wobec WIG-u po poprzednich ostatnich w danym cyklu obniżkach wysokości stopy referencyjnej RPP.

W przeszłości były 4 takie serie obniżek: 1998-1999, 2001-2003, 2005-2006 oraz 2008-2009. Na poniższym obrazku widać wykres względnej siły WIG-BANKI do WIG-u (był ostatnio najniżej od 1998 roku), a czerwonymi pionowymi kreskami zaznaczyłem daty ostatnich w danej serii obniżek stóp.

Powered by macrobond.com

Jak widać w 3 przypadkach na 4 były to dobre momenty na przeważenie akcji banków w portfelu (względna siła WIG-BANKI później rosła). Wyjątkiem był sygnał z 2003 roku.

Projekcja wartości względnej siły WIG-BANKI wobec WIG-u uzyskana przez uśrednienie 4 ścieżek tego wskaźnika wokół dat ostatnich w danej serii obniżek stóp wygląda w ciągu następnych 4 lat tak:

Powered by macrobond.com

Jak widać WIG-BANKI w ciągu tych 4 lat po ostatniej obniżce stop RPP umacniał się średnio względem reszty rynku o ok. jedną czwartą, ale oczywiście ze względu na małą próbkę nie można wyciągać z tego jakichś przesadnie radykalnych wniosków.

Podsumowanie: kusi myśl, że dzisiejsza obniżka wysokości stopy referencyjnej RPP poziomu 0,1 proc. jest już ostatnią w trwającej od 2012 roku serii (chociaż w dzisiejszym świecie nie można być niczego pewnym). W 3-ech z 4-ech przypadków ostatniej obniżki stóp RPP w danej serii WIG-BANKI umacniał się później względem WIG-u (średnio o ok. 25 proc. w ciągu 4 lat, ale to głównie zasługa zachowania sektora po sygnale z 1999 roku). Projekcja względnej siły WIG-BANKI po ostatniej obniżce stóp RPP zaczyna rosnąć 33 sesji po takiej decyzji.

Komentarze

   1. karnak

    Niepokój owszem zawsze jest, ale nie może paraliżować obiektywnych działań wynikających z AT, a tu wskazania są, jak pokazałem, jak się zdarzy na wykresie wyjście dołem z kanału to trzeba będzie odpowiednio zareagować.
    To tyle na chłodno.
    Bądź dobrej myśli, a te buty same pospadają.

    1
  1. red.007

   Panie podczaszy1,Pańskie wpisy nie stanowią tajemnicy korespondencji,bo sam je Pan zamieścił na Blogu i są ogólnie dostępne więc nie muszę mieć Pańskiego pozwolenia na ich przypomnienie.
   To,że się Pan pomylił w swoich przewidywaniach,nie oznacza,że Pańskich wpisów nie było.
   Natomiast nie jest Pan moim przeciwnikiem,tylko rynek.
   Blog jest po to aby napisane oczekiwania,po pewnym czasie,zweryfikować z rzeczywistością.
   Zweryfikowałem nie tylko Pańskie,ale także inne,napisane w ogólnie dostępnym Blogu.
   Będę nadal to czynił,tak jak weryfikowane są moje opinie o rynku i moje inwestycje,przez innych.
   Nawet nie śmiałbym protestować,mają pełne prawo.

   17
   1. podczaszy1

    Niewiel Pan zrozumiał z tego co napisałem. Cytuj Pan sobie ile chcesz ale nie w taki sposób jakobym ja prowadził jakis dialog z Pana wpisami i przytaczaj Pan moje wpisy następujace po tych, które Pan zacytował.

    1
     1. podczaszy1

      Panie red prosze mi pokazać gdzie ja w swoim wpisie napisałem, że moje wpisy są objete tajemnicą korespondencji i że potrzebuje Pan mojej zgody na ich cytowanie?
      prosiłem tylko zeby Pan nie cytował ich wyrywkowo pod swoją z góry przyjętą tezę, bo to nie uczciwe.
      No, ale jeśli Pan nie chce to trudno.

      1
      1. red.007

       We wpisie napisałem:
       “Czuję się w obowiązku podziękować za wpisy z innymi punktami widzenia,okazały się pomocne w realizacji obu moich tez.”

       Pański punkt widzenia,był:
       „podczaszy1
       23 marca 2020 o 19:03
       Wzrost z 1247 pkt na 1548 pkt to typowa trójka. Jeśli to jest łącznik pomiędzy trójka z 2363 a 1247 to wyżej juz nie będziemy i w najblizszym czasie nalezy oczekiwać zejscia w okolice ostatniego dołka.”

       to było punktem widzenia:”Jeśli to jest łącznik pomiędzy trójka z 2363 a 1247 to wyżej juz nie będziemy”

       Mój punkt widzenia był:

       „red.007 31 marca 2020 o 16:58
       Będziemy wyżej jak 1548…”

       Następny mój punkt widzenia był:

       11 kwietnia 2020 o 12:49
       „…red.007
       4 kwietnia 2020 o 20:45
       …Ruch w minimalnym wymiarze nad 1750.”

       Pański punkt widzenia:

       15 kwietnia 2020 o 18:53
       IMO dzisiaj na wig-u 20 mógł być szczyt i tym samym koniec korekty. Dlaczego? Dotarliśmy do bardzo ważnego zniesienia. Takie zniesienie zadziałało na korekcie w 2000 roku i 2008 roku.”

       cyt:’IMO dzisiaj na wig-u 20 mógł być szczyt i tym samym koniec korekty.”

       Czy widzi Pan problem w weryfikacji punktów widzenia z wykresem?
       W obu Pańskich punktach widzenia,rynek zachował się przeciwnie.
       Nie ma potrzeby ubierać dyskusji w tematy poboczne,wystarczy powiedzieć:panie red,miał pan rację ze swoimi punktami widzenia,bo tylko o punktach widzenia pisałem,no ale nie każdemu przez gardło taka formuła przejdzie.

       7
       1. podczaszy1

        Problem polega na tym,że jeszcze przed przebiciem 1548 pkt napisałem,że jeśli to nie łącznik to ten punkt przebijemy,ale tego wpisu to Pan już nie zamieścił. Co był nie wygodny do tezy?
        Proszę Pana ja swoje zdanie o Pana osobie wyraziłem jesienią 2018 roku i swojego zdania od tamtego czasu nie zmieniłem. Jak Pan pisze do mnie albo mnie cytuje to muszę jakoś odpowiedzieć, a wolałbym nie.

        1
        1. red.007

         Pan wyraża opinię o osobie,różnimy się zatem w sposobie wyrażania opinii,bo ja wyrażam opinię o punktach widzenia rynku,nie o osobie.
         Zatem jeszcze raz powtórzę,Pan dla mnie nie jest przeciwnikiem,jest nim rynek.
         A czy Pan odpowie na cytowane wypowiedzi jest mi obojętne,tym bardziej,że do Pana nie pisałem.
         Cytowane wypowiedzi dotyczą punktów widzenia rynku,nie osób.

         3
 1. bartek

  @WB

  “Projekcja względnej siły WIG-BANKI po ostatniej obniżce stóp RPP zaczyna rosnąć 33 sesji po takiej decyzji.”

  Wg mnie znacjonalizowane banki w PL beda :
  – jak utilities np energetyka realizowac polityczno – spoleczne zadania pisowcow
  – nie beda rentowne – co bedzie przekladac sie na wyjscia instytucji zagr, z PL i dalsza nacjonalizacja sektora
  – porownanie sektora bankowego w PL do energetyki ma o tyle sens, ze widzielsmy sprzedaz na poczatku transformacji aktywow a potem exity z PL takich tuzow jak EDF czy Vatenfall.

  wiec sektor bankowy w PL zbity jak pies – skladkami na fundusz bankowy, podatkiem bankowym i 0 st% jest skonczony w PL w formioe jaką znamy z ubieglej dekady

  z mojego punktu widzenia PL goielda jest nie inwestowalna.

  7
    1. Darek51234

     Czy wiesz jaki był temat rozmowy? Wpływ zarządzania państwa na banki. Tylko tyle. A to że będą mieć słabe wyniki już nie z tego wynika tylko z innych przyczyn.
     Wystarczy porównywać ścieżki wyników banków prywatnych i państwowych. I to się zacznie rozjeżdżać pomału. Więc niepotrzebna twoja złość. Mamy podobny pogląd, różnica tylko w niuansach. Zachowaj sily na tych którzy by znacjonalizowali wszystko.

     2
   1. The.phantom.of.the.stock.exchange

    Panie Bartku,

    jeżeli się inwestuje na GWP, to nie trzeba RM czy innych katolickich rozgłośni czy czasopism, aczkolwiek modlitwa zawsze wskazana 🙂

    Wystarczy do zakładki w przeglądarce wrzucić sobie https://www.reuters.com oraz https://www.pap.pl (nigdy mnie nie rozczarowały)

    praktycznie bez zbędnych opóźnień, nie rozumiem osób, ale tylko spekulantów, którzy nie mają włączonego tego podstawowego źródła

    5
  1. karnak

   Nie mogę Cię zrozumieć, ci co mieli wcześniejszą wiedzę o obniżce stóp pewnie sprzedawali na tym ostatnim wzroście, a ci co tak ostro kupowali byli głupcami, amatorami i altruistami inwestując w ten zakup po wysokich cenach niemałą kasę.
   Coś mi tu nie gra w tym rozumowaniu.
   Dlaczego taka agresywna akcja zakupowa na rosnących cenach odbywała się akurat tuż przed posiedzeniem RPP?
   Czy ci co kupowali robili to by umoczyć?

   3
    1. karnak

     Jak znaleźć takiego frajera by odkupował na wzroście gdy ktoś chce usilnie sprzedać?
     Może mi to Pan wytłumaczyć krok po kroku, a nie zbyć mnie oklepanym frazesem, że robi się to na wzrostach i to tu akurat wzrostach baaaardzo agresywnych, jak wywołać taką agresję do zakupu u kogoś innego?
     Mój wiek nie ma tu znaczenia zapewniam.

     4
 2. Griot1234

  Niebawem wyjdzie szydło z wora i dowiemy się o przyczynę tego cięcia. Myslę, że zbyt gwałtowny wzrost pln mógł być tą przyczyną ,a jeśli tak to spodziewam się ze w najbliższym czasie komunikatu że postkryzysowe dotacje nie będą przechodziły przez forex lub czegoś podobnego.

 3. DrQuality

  Drodzy Koledzy,jest stara,dobra giełdowa zasada:na 10 spekulacji giełdowych udana jest jedna,góra dwie-ale trzeba z nich wyciśnąc maximum.Stąd jak śadzę wypominanie sobie jakiś pojedynczych wpadek jest nie fair.
  Kolega Sumdartson 4,5,6 razy mógł nie złapać szczytu,stosował stopy,jesli jest prawdą że miał krótka pozycje od 2000 pkt do 1250-to to jest ten przykład -reszta wpadek nie ma wielkiego znaczenia dla jego portfela.
  Na tym polega zarabianie na giełdzie,tak myślę

  2
  1. bartek

   ja mam firme i robie produkt finalny :)))

   uwazam ze powinnismy miec silna walute, korzysci m.in:
   – przyciagalibysmy “talent” ludzki z zagranicy a nie go exportowali
   – promowalibysmy branze z wart dodana / automatyacje

   obecnie wsrod “wśóróf” z RPP/NBP jest mysl przewodnia ze PLN musi byc slaby – dlaczego???
   osobiscie uwazxam ze rpp to ubóstwo intelektualne, promujace swoje wyp[aczone mysli w radiu maryja czy innym paskudstwie

   6
    1. karnak

     @bartek
     “….ubóstwa intelektualnego spoleczenstwa.”
     A kim ty jesteś, żebyś mnie obrażał? Nadczlowiekiem? Z czego wynika, że ty jesteś mądrzejszy od społeczeństwa?
     Człowieku opamiętaj się, bo robisz dużo złego tu na forum.

     11
      1. mrRobertson

       @bartek zrobilbys referendum czy chcecie podatkow jak w szwajcarii to naród nie wybralby tego,
       zaglosowaliby na jakiegos pseudo-zbawce narodu ktory obieca im darmowe PKSy, 500Plus itp pierdy za ktore sami zaplacą podatkami.
       Ale to jest nic, grozniejsze jest teraz ze ta pseudo-elita bedzie sie uwlaszczac za pomocą kapitałow SPanstwa, mam nadzieje ze jak to wsród zlodzei bywa pokłócą sie i sie towarzystwo rozleci przy nastepnych wyborach.
       Czego Sobie Tobie i Polsce życze.
       Ale nie zycze zastapienia kolegami z PO.

       15
        1. karnak

         Nie dałoby się tak rządzić, byłoby tylko wściekłe warczenie na siebie, i nie powstałaby żadna ustawa, wszystko byłoby negowane.
         Przedsmak tego mamy teraz na żywo: opozycyjny Senat i wielki z tego tytułu pat, każdy ciągnie wóz w swoją stronę.

         4
 4. Guy Fawkes

  @WB

  //…idioci z pisu…//

  //…debile z RPP…//

  //…radio maryja czy innym pisowym bzdecie…//

  //obecnie wsrod „wśóróf” z RPP/NBP jest mysl przewodnia ze PLN musi byc slaby – dlaczego???
  osobiscie uwazxam ze rpp to ubóstwo intelektualne, promujace swoje wyp[aczone mysli w radiu maryja czy innym paskudstwie.//

  //RPP/nbp to pochodna ubóstwa intelektualnego spoleczenstwa.//

  .

  Panie Wojtku, czy Pan prowadzi blog chronopolityczny, czy schronisko dla ubogich POmyleńców??

  Ja nie chcę się zajmować propagandą, zwłaszcza chamską i jeśli już, to co do zasady odpowiadam na zaczepki.

  Rozumiem, że można się czasem zdenerwować i coś chlapnąć, no ale chyba są jakieś granice, come on.

  18
  1. bartek

   ->uwazam ze sklad RPP/nbp odzwiedciedla wybory narodu
   ->uwazam ze spoleczenstwo w PL poprzez swoje wybory liderów spoleczno/politycznych udowodnilo poziom intelektualny

   uwazam w koncu ze PL to slaby i peryferyjny kraj nie tylko ze wzgledu na zaszlosci historyczne i polożenie geogr. ale mentalmosc i kulture.
   To powoduje ze PL jest i bedzie peryferiami ze slaba walutą, wataszkami polit. a la kaczynski.
   Jezeli moje opinie sa nie na miesjcu prosze zablokowac moj noick i sie pozegnamy.

   14
 5. bank_root

  Nasdaq znow odpadl od 9600, tym razem dosyc dynamicznie. Zamknalem poranne L, zeby zysk nie stopnial i wskoczylem w S po 9490-95. Stop powyzej dzisiejszego szczytu. Tym razem nie nastawiam sie od razu na krach :), ale chyba usiaki maja ochote na mala korekte.

    1. bartek

     jako ksiegowy /audytor, kazdego dnia idac do pracy wiesz ze zycie nie jest fair :)))
     PS: konserwatywne poglady to mam ja:
     – niskie podatki
     – silna waluta
     – minimum panstwa w gosp

     ty to mylisz koserwatyzm gospodarczy (ja) z narodowym- socjalizmem (ty)

     14
     1. pies_agent123

      Niskie podatki mogą być tylko w silnym Państwie. Najpierw silne Państwo, potem podatki
      Silna waluta nie musi być celem samym w sobie. Eksport ma być silny a nie import!
      Jak się nie pomoże gospodarce to nie ma tarcz i innej pomocy. A że wszystko kończy się na długu to już nie pomożesz. Taki jest świat.

      4
      1. bartek

       “Najpierw silne Państwo”
       i dlatego w narodowym socjalizmie model autorytarny promowany jest przez kaczynskiego (/ziobre). Czy silne panstwo nie jest silniejsze jesli mamy model quasi -autorytarny jak obecnie w pl?

       ” że wszystko kończy się na długu to już nie pomożesz”
       pomoge, ja jako jednostka nie mam dlugu, dlaczego jako ogół mamy konczyc na długu?

       5
       1. pies_agent123

        Jaki autorytarny, come on? Czy ty możesz wyłączyć propagandę?
        Zapytaj gospodarza co by było gdyby długu nie było:))) Każda tarcza i kolejne programy pomocowe z UE to także dług. Też nie mam długów, kredytów i też nie podoba mi się płacić 19% Belki. Ale wiem że to konieczne. Bo chcę darmowego lekarza pierwszego kontaktu, wojska i policji, szkół i szpitali. Jak tego nie ma podatków , to następuje przekształcenie szlachty w oligarchię. Nie można do tego dopuścić.

 6. sumadartson

  @kornak, mac-erson
  Co z Wami Waszmoście?
  Jeden otwiera L 30 pkt od szczytu, drugi zamyka wyborne S. Nikomu niczego nie wytykam ale pochwały już dziś nie będzie.
  @DrQality
  1. Prawda że 456 razy nie trafiłem w szczyt?
  2. Szczera prawda że trzeba wyciskać z korekty spadkowej ile się da. Stara szkoła prof. Komara.
  3. NIGDY nie stosuję stoplosa. Zamykam pozycję gdy staje się bezsensowna, by ją otworzyć gdy wygląda na sensowną.
  4. Nie dotrwałem na S do 1200 z hakiem. Otwarte po ok. 2070 w lutym, ostro redukowałem Pod Grunwaldem do ok 1350. Nie prowadzę notatek bo po 3 miechach stare poziomy nic mi nie mówią.
  Poza tym wszystko się zgadza.
  Staram się nie naciągać rzeczywistości i pisać to co w danej chwili czuję lub porabiam.
  Sory za to moje przynudzanie, jednak Waszmości uwagi na mój temat były dla mnie refleksyjne.
  Już się wyłączam.

  9
 7. karnak

  @sumadartson
  “…Co z Wami Waszmoście?
  Jeden otwiera L 30 pkt od szczytu, drugi zamyka wyborne S. Nikomu niczego nie wytykam ale pochwały już dziś nie będzie….”

  Nie zaniżaj poziomu i oceny prezentuj on line albo wcale, wbrew pozorom czynnik czasu ma tu kolosalne znaczenie, bo pozwala uniknąć cwaniakowania.

  7
  1. sumadartson

   @karnak
   Jako że 10 razy chwaliłem Waszmościów off line, sądziłem że jak 1 raz off line NIE POCHWALĘ to korona z głowy nie spadnie.
   Czynnik czasu skończył się o 17.05. Obecnie pochwalam (lub nie) na czas przyszły.

   3
      1. mac-erson

       @Szalchcicu porywczy jesteś. Game is not over. Myślę, że jutro odnowie S-ki na W20 wyżej niż dziś zamykałem (średnia 1702). Jak wiesz jestem na S-kach na zagranicy więc zamknięcie S-ek na W20 nie było dezercją czy zmianą poglądów a jedynie lokalnym zmniejszeniem ryzyka.
       Poza tym z punktu widzenia AT na rynkach nie padł jeszcze żaden średnioterminowy sygnał S. Więc zabawa w łapanie szczytu musi być ostrożna i sprytna. Inaczej granie tego typu zakończy się niechybnym zgonem pacjenta 🙂

       1
 8. Max

  Straszne. Czytam Panów i nie wiem co mam myśleć o naturze człowieka. Jeden wielki kocioł. Może w mojej rzeczywistości tak jest że to dostrzegam? Opinie osądy różne punkty widzenia. Piękne. Proszę jednak aby oddzielać zachowanie każdego z nas od tego kim jesteśmy. A to dwie różne formy. Szacunek do drugiego człowieka nie wynika z faktu “grzeczności” tylko z własnych uwarunkowań (wiedzy). A najprościej jak się da … krytykujesz to czym sam jesteś.

  1
  1. sumadartson

   @Max
   Jeśli to do mnie to “straszne” to gratuluję poczucia humoru. Niektórzy wylewają tu wiadra pomyj na innych z forum lub poza i Waszmość nie reagujesz, a gdy skromny szlachcic z prapradziada tylko komuś nie UDZIELI POCHWAŁY to Waszmość piszesz “straszne”.
   No NIE POCHWALAM stosowania takiej nierówności społecznej.??

   2
   1. Max

    . Jest takie powiedzenie ? przysłowie? “uderz w stół a…. ” Panie Sumadartson nie miałem nikogo na myśli. Po prostu przeczytałem wszystkich komentarze i (bez komentarza) ( No ale to moje)
    Czy dopiero jakaś tragedia w naszym życiu… zmusi nas do refleksji nad naszymi “kretyńskimi” osądami których trzymamy się w naszym życiu? Czy nie czas refleksji? Może czasami zastanowić się nad tym co czuje drugi człowiek? (empatia)???

 9. Rafo

  @Sumadartson – rozumiem Waszmościa doskonale i bardzo cenię za siłę i konsekwencję.
  Ja dokłądnie to samo robiłem w 2009. Czy wiecie że od dołka w lutym 2009 nie otworzyłem chyba żadnej L-ki? Tylko łapałem górki. Zielony kolor przyprawiał mnie o mdłości. Czasami udawało się, chociaż na ogól nie. Ale otwieranie S-ek na szczytach jest bardzo kuszące i bardzo smakuje, bo zysk szybki i duży.
  Trudno było wczoraj i dzisiaj dać się nabrać na tą “euforię” pod oporem. To dobra okazja do zajmowania S-ek. Trzeba mieć tylko stalowe nerwy.
  Chociaż osobiście uważam że korekta fali wzrostowej nie będzie głęboka.
  Kiedyś opowiem Wam moją historię ku przestrodze. Dla zachęty powiem tylko, że ja mam również cały czas L-ki (seria wrześniowa) z którymi jadę od 1190 (seria U). Myślicie że jestem taki genialny że kupowałem po 1190? Nie, ale to już zupełnie inna historia na kiedy indziej ….

  6
  1. Rafo

   Skoro tak się wszyscy przepraszają to ja chciałem za niezbyt fortunne stwierdzenie że w 2009r, robiłem to samo co Waszmość teraz. Z pewnością nie, bo tamto było zwykłą głupotą a Waszmościa o to nie podejrzewam absolutnie. Tak mi się jakoś skojarzyło z tym “456 razy nie trafiłem w szczyt”. Bo ja też coś koło 400 🙂

 10. Poczatkujacy

  Nieugięte są te usiaki, zamykam S na niewielkiej stracie i przekręcam się na L. Jak zejdą niżej będę dobierał. Chyba jednak do końca tej serii nie będzie większych spadków.
  Powodzenia Waszmości, mam nadzieję, że Lki mnie nie rozjadą i jeszcze będzie mi dane z Wami jechać na południe z wyższych poziomów ; )

  PS. Dopiero teraz się przekonuję, jak bardzo giełda jest oderwana od realnej gospodarki.

 11. mwfri

  “mwfri 22 maja 2020 o 22:33Odpowiedz
  W poniedziałek L (spodziewam się sesji na przeczekanie), wtorek-środa fałszywe wybicie na SP pow. MA200 (wykorzystanie wyobrażenia przeciwnika o technice gry), a co za tym idzie i u nas jakaś fałszywka, i od czwartku S przed posiedzeniem RPP (ryzyko niewielkie, najwyżej nie stanie się nic cenotwórczego). Zakładam, że w takim scenariuszu INI powinno wyjść na 17-tygodniowe maksimum i z perspektywy sentymentu będziemy „gotowi”.”

  Weekendowa wróżba póki co sprawdza mi się całkiem nieźle. Oczywiście mam świadomość, że taka pisanina to czysta zabawa i trzeba umieć to jeszcze rozegrać. Ale konkluzja pozostaje aktualna: na dłużej witam się teraz z S-ką.

  Interesujący też wydaje mi się P/E dla Wig20, historycznie przy takich wartościach kupowanie tego indeksu nie było dobrym pomysłem, a przecież nie ma w tym wskaźniku jeszcze dramatycznych wyników za 2q, dzisiejszej obniżki stóp, ryzyka drugiej fali zachorowań na jesieni.
  Generalnie widzę w tej chwili na tyle dużo argumentów na S, że mam zamiar teraz “podążać dostojnie”, nie na dzika jak ostatnio z Lkami.

  1. Rafo

   Pamiętam, pamiętam, nie chcę się podlizywać, ale kiedy nie mam czasu czytać całego blogu (po jakiejś przerwie) to wrzucam Ctrl F i wyszukuję parę nicków, w tym m.in. zawsze Twój 🙂
   Też pod to grałem, tym bardziej że (poza innymi argumentami) mamy koniec miesiąca. Czy ktoś z Was zauważył jak często trendy zmieniają się wraz z przełomem miesiąca?
   Różnimy się tylko ze ja przewiduję płytką korektę, ale kto wie jak to będzie….

   1
 12. mac-erson

  No tak koniec miesiąca więc jutro jeszcze pewnie powalczymy w obie strony. Załamanie nadejdzie moim zdaniem gdzieś w przyszłym tygodniu. Mnie z różnych analogii historycznych wychodzi korekta 2 tygodniowa na Usiakach (zasięgi takich korekt w analogiach bywały różne). Dlatego jak ruszą spadki odliczam 9-10 sesji i wysiadam 🙂

  1
   1. mac-erson

    @Karnak ja nie twierdzę, że nie zrobią nowego szczytu tego ja i Ty nie wiesz. Uważam tylko, że prędzej czy później przyjdzie korekta gdzie minimalny zasięg to Sk200 na NSQ czyli ok 8400. Odpowiednio inne indeksy przecena o min. 10%.
    Ponieważ nie chcę tego stracić to pilnuję krótkich jednocześnie grając w przeciwtrendzie czyli entuzjazm dokładam, lokalna panika redukuję. W ten sposób przenoszę się na wyższe poziomy bez strat (a faktycznie nawet z niewielkimi zyskami). Inwestuję też na kilku indeksach więc wyłapuję wzajemne korelacje i np. wczoraj zredukowałem NSQ o 50% a zastąpiłem go DJIA. Operacja wyszła całkiem pozytywnie bo NSQ obecnie jest na tym samym poziomie gdzie redukowałem a DJ jest procent niżej.

    Warto mieć na uwadze, że rynki dyskontują pełny powrót do wzrostu gospodarczego i zakończenie epidemii zupełnie nie uwzględniają powrotu “epidemii”.
    Duże obroty na rynkach – myślę, że po drugiej stronie mogą stać Ci, którzy wiedzą co nas czeka w niedalekiej przyszłości.

 13. Przemyslaw

  Co wy na to? 🙂 cytat z FT
  “My 10-year-old son asked me if he can open an ETrade account so he could buy Tesla stock,” she said. He had learned about fractional shares, which give investors the ability to buy a slice of a stock and would allow him to purchase a portion of the carmaker’s shares that currently trade at $820. “He only has $150 — it was his first communion money.”
  Emily Roland, John Hancock Investment Management

  3
 14. datik

  “No cóż, banowani są tu userzy o konserwatywnych poglądach, a plujący na Radio Maryja i PIS mogą sobie dowoli piexrzyć.”

  To nieprawda, typowa filozofia Kalego….
  Sporo gości niezgadzających się z “jedynie słuszną linią” wyleciało.
  Ja tez dostałem raz bana tylko za to, że napisałem o Guy’u; “mimo wszystko ” wolałbym mieć tego sk…na po swojej stronie””
  A przeciez tylko cytowałem słowa o Kurskim “największego” z prezesów

  6

Dodaj komentarz