Pułapka na byka?

Chciałbym poinformować, że rozpocząłem współpracę z Domem Maklerskim Banku BPS, w ramach której i na blogu i na stronie domu maklerskiego będą ukazywać się moje komentarze (takie jak poniższy). Nad tym tekstem powinie być widoczny baner DM BPS. Zachęcam do „klikania” w niego, zapoznania się z ofertą domu maklerskiego i – jeśli wyda się Państwu atrakcyjna – akceptowania jej. Być może pozwoli to na przedłużenie funkcjonowania mojego bloga (proszę pamiętać o kodzie promocyjnym WB DMBPS ;)).

Materiał wykonany na zlecenie Domu Maklerskiego Banku BPS S.A.

W ciągu minionych 30 sesji WIG-20 poruszał się w obrębie trendu bocznego o szerokości mniejszej niż 7 proc. (to znaczy maksimum wartości indeksu z tego okresu było nie wyższe niż o 7 proc. niż minimum). Takich sytuacji w historii WIG-u 20 było bardzo wiele:

Jeśli dodamy to tego warunku jedno dodatkowe kryterium: WIG-20 rośnie w trakcie sesji o ponad 4 proc., to w historii indeksu zostaną nam – obok wczorajszego – jeszcze tylko 2 podobne przypadki: 5 września 1995 oraz 16 maja 2002.

Synchronizacja tych 3 sygnałów (poniedziałkowego i dwu z przeszłości) wygląda tak:

… a projekcja uzyskana przez uśrednienie tych 2 historycznych ścieżek ustanawia szczyt za 7 sesji na poziomie 1711,4 pkt., po czym wchodzi w prawie 4-miesięczną korektę wymazującą dużą część pierwotnego wzrostu.

WIG-20 wzrósł wczoraj o +4,2 proc. czyli najsilniej od 6 kwietnia (w efekcie tego wzrostu wcześniejszy sygnał sprzedaży na MACD został zanegowany podobnie jak to się stało w poprzednią środę). Po +4,9 proc. wzroście z 6 kwietnia WIG-20 rósł jeszcze przez kolejne 4 sesje/8 dni do 14 kwietnia, po czym wszedł w trwający do tej pory trend boczny.

Cena kontraktów na S&P 500 po silnym wczorajszym wzroście dotarła do górnego ograniczenia trendu bocznego trwającego od końca kwietnia, a zarazem do dolnego ograniczenia potężnej strefy oporu wyznaczanej przez zakres konsolidacji poprzedzającej marcowe wyłamanie w dół. We wtorkowy poranek indeksy wszystkich azjatyckich giełd rosły.

Spółka Telemedycyna (C/Z 130,33, C/WK 11,18, kapitalizacja 10,6 mln zł) została w tym miejscu wspomniana 18 marca. Tego dnia kurs akcji spółki zamknął się na poziomie 0,70 zł. Wczoraj jednak akcja spółki kosztowała 1,59 zł. Osiągnięcie poziomów historycznych szczytów z lat 2017-2018 oraz przełamanie linii krótkoterminowego trendu wzrostowego czyni przesłanki stojące za zwróceniem uwagi na akcje ten spółki 2 miesiące temu nieaktualnymi.

Z ciekawszych danych makroekonomicznych, które zostały opublikowane w kraju i na świecie w ciągu minionych 24 godzin, można wspomnieć odbicie w górę rocznej dynamiki sprzedaży detalicznej w Chinach w kwietniu (-7,5 proc.):

… stabilizację na najwyższym od 18 lat poziomie rocznej dynamiki wskaźnika bazowej inflacji w Polsce w kwietniu (+3,6 proc.):

… oraz odbicie w górę publikowanego przez NAHB-Wells Fargo wskaźnika koniunktury na rynku deweloperskim w USA w maju:

Wojciech Białek

Zastrzeżenie prawne

Opracowanie wyraża wiedzę oraz poglądy autorów według stanu na dzień jego sporządzenia. Autorzy nie uwzględniają w opracowaniu jakichkolwiek szczególnych zamierzeń inwestycyjnych, szczególnych celów inwestycyjnych, sytuacji finansowej ani szczególnych potrzeb czy żądań potencjalnych odbiorców. Opracowanie publikowane jest w celach wyłącznie informacyjnych lub marketingowych i nie powinno być interpretowane jako (1) osobista rekomendacja, (1) porada inwestycyjna, prawna, lub innego typu, ani jako (2) zachęta do działania, inwestowania czy pozbywania się inwestycji w szczególny sposób, bądź (4) ocena lub zapewnienie opłacalności inwestycji w instrumenty finansowe objęte opracowaniem.
W szczególności opracowanie nie stanowi „badania inwestycyjnego” lub „publikacji handlowej” w rozumieniu Rozporządzenia Delegowanego Komisji (UE) 2017/565 z dnia 25 kwietnia 2016 r. uzupełniającego dyrektywę Parlamentu Europejskiego i Rady 2014/65/UE w odniesieniu do wymogów organizacyjnych i warunków prowadzenia działalności przez firmy inwestycyjne oraz pojęć zdefiniowanych na potrzeby tej dyrektywy, bądź „rekomendacji” w rozumieniu Rozporządzenia Parlamentu Europejskiego I Rady (UE) NR 596/2014 z dnia 16 kwietnia 2014 r. w sprawie nadużyć na rynku (rozporządzenie w sprawie nadużyć na rynku) oraz uchylającego dyrektywę 2003/6/WE Parlamentu Europejskiego i Rady i dyrektywy Komisji 2003/124/WE, 2003/125/WE i 2004/72/WE.
Opracowanie zostało sporządzone z zachowaniem należytej staranności i rzetelności przy zachowaniu zasad metodologicznej poprawności na podstawie ogólnodostępnych informacji, w dniu publikacji opracowania, pozyskanych ze źródeł wiarygodnych dla Domu Maklerskiego Banku BPS S.A. Dom Maklerski Banku BPS S.A. nie gwarantuje ich kompletności, prawdziwości lub dokładności.
Dom Maklerski Banku BPS S.A. nie ponosi odpowiedzialności za ewentualne decyzje inwestycyjne podjęte na podstawie niniejszego opracowania ani za ewentualne szkody poniesione w wyniku tych decyzji inwestycyj-nych. Opracowanie nie powinno być interpretowane jako oświadczenie ani gwarancja (zarówno wyraźna, jak i implikowana) w zakresie generowania zysku z tytułu prezentowanej strategii inwestycyjnej.
Dom Maklerski Banku BPS S.A., jego akcjonariusze lub pracownicy mogą posiadać długie lub krótkie pozycje powstałe w wyniku transakcji zawartych na instrumentach z rynków OTC lub innych instrumentach finanso-wych wymienionych w opracowaniu. Organem sprawującym nadzór nad działalnością Domu Maklerskiego Banku BPS S.A. jest Komisja Nadzoru Finansowego z siedzibą w Warszawie, przy ulicy Pięknej 20 .
Powielanie bądź publikowanie w jakiejkolwiek formie niniejszego opracowania, lub jego części, oraz wykorzystywanie materiału do własnych opracowań celem publikacji, bez pisemnej zgody Domu Maklerskiego Banku BPS S.A. jest zabronione. Niniejsze opracowanie stanowi publikację handlową i jest prawnie chronione zgodnie z Ustawą z 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych (Dz. U. 2019 poz.1231).

Komentarze

 1. Antoni

  Ma pandemii wzbogaci sie jak zwykle 1% najbogatszych cała reszta zubożeje , nie bedzie żadnego odbicia V w gospodarkach bo to juz widać po Chinach a niektóre branże w ogóle sie nie pidniosą , ale DODRUK i zabawa w spekulantów jest bardzo prosta KUPA KASY Z NICZEGO I BUY

  2
 2. sumadartson

  Pierwszy z powyższych wykresów nakazuje umiejscowić obecne odbicie, zakończone obecnym horym zontem, na pierwszych ‚ząbkach” po panice 2000 i 2008 roku.
  Shorkonie, wypłoszone wczorajszym „jazgotem”, już wracają ku dalszemu ujeżdżaniu Pod Grunwalda.

  4
  1. mac-erson

   Szlachcicu dla mnie nie ma to większego znaczenia czy zakończymy tą hossę w tym tyg. na poziomie 1670 czy w przyszłym na 1700. Istotne jest, że potem na Grunwald jak powiadasz 😉
   Dlatego nie ma co się spieszyć rozłożyć pozycje na kilka sesji – to moja strategia.
   Na W20 jeszcze czekam bo jesteśmy trochę opóźnieni względem zachodu. Często kończąca wzrosty jest sesja gdzie zachód już spada a my mamy chwilę entuzjazmu (razem z Dax-em).

   1
   1. Antoni

    Jak juz zrozumiesz ze giełdy od 10 lat nie maja juz nic wspólnego z gospodarka to bedzie GIT musisz myślec inowacyjnie , 3,2 biliona od FED w 2 miesiace mogło tylko pójść na giełdy bo gospodarki kompletnie zamknięte i w zapaści a pustego pieniądza tyle ze mozna by z niego lasy na świecie wskrzesić

    1
  1. Wiater

   @Antku, zastanawia mnie jaka jest Twoja projekcja na maj i czerwiec. Zgadzam się z Twoimi tezami, ale nie umiem odszyfrować poziomów indeksów (US, PL), a nawet w którą stronę w.g. Ciebie pójdą giełdy. Prosimy o jakąś projekcje na na nast. 2 tyg., śmiało to żadna ujma się pomylić…

   5
 3. Antoni

  Wyglada ze będziemy robić podobnie 4 fale jak 2 fale od czerwca 2018 roku , kilka miesiecy korekty i dołki niwe jako 5 ta fala akurat po wyborach w USA i z budżetami tragicznymi na przyszły rok , teraz byśmy kończyli 2 miesiac w gore i potem 2 miesiace w dół

    1. mac-erson

     Na razie zbieram. Pokażę wyniki w lipcu. Nie będziesz mógł zasnąć. Minąłeś się z powołaniem Andrzeju – księgowość lub służby specjalne – tutaj cię widzę z twoją skłonnością do zaglądania w cudze portfele 🙂

     7
   1. mac-erson

    Andrzej mieszasz fakty o zarobieniu z formacji RGR po wejściu przy przebiciu linii szyi a przy wejściach na prawym R w przypadku prawidłowej diagnozy. Albo lepiej zamiast peplać jak indyk na targu w Ozorkowie pokaż te statystyki 😉

    5
    1. mac-erson

     Nie przywiązuje się do poziomów raczej szukam czasowo na wskaźnikach. Sp spadnie poniżej 2900 pewnie zamknę kolejne S-ki pójdzie powyżej 2960 rozpocznę dokładanie. Nastawiam się na możliwe kilka dni rozprowadzania. Łatwo im nie będzie bo poziomy już wysokie więc będę po prostu kosił wszelkie objawienia entuzjazmu (np. tak jak było rano) a zamykał na jakiś micro panikach. Takie kontrariańskie podejście.

     1
  1. sumadartson

   No właśnie tak też uważa ten znajomek, który pytał mnie niedawno co to rolowanie kontraktów na ropie.
   Powiedział że już hossa. Jeszcze 10 dolców wyżej (na ropie) i wyjdzie na swoje!! To jest radość. Odzyskać kasę na hossie

   2
   1. Rafo

    Waszmościowie @mac-erson, Sumadratson,
    Zgadzam się z Wami w średnim terminie, pamiętajcie tylko o staropolskim przysłowiu, przekazywanym od wieków z pradziada na dziada: NIE WALCZ Z FED-em.
    Z szacunkiem dla Waszmości

    1. sumadartson

     Jest inne, mniej znane. Wszystko ma swój koniec. Co będzie gdy FED zażąda zwrotu swoich bilionów. Wszystko jest przecież ujęte w bilansie. A „bilans musi wyjść na zero”, pero-pero, cytując klasyka rozrywki

  1. Antoni

   Takie macersony siedzące ze swoimi pracownikami i pierdzace w stołek dostaną po 36000 na głowę zamiast szukać pracy tam gdzie jest , gdyby MOTEUSZ nie rozdawał 100 mld bez sensu bez składu i ładu macersony musiałyby na przykład zacząć zakładać fotowoltaike bo tam jest mega hossa ale po co górnicy niech wydobywają nikomu niepotrzebny WYNGIEL a macersony niech biorą kase za nic , i czekajmy aż sie wszystko samo ruszy i PiS da .

   3
   1. Wiater

    @Antku, niektóre twoje spostrzeżenia techniczne całkiem trafne i sensowne, zwłaszcza jak rozwiniesz dokładniej co masz na myśli (mamy tutaj wielu początkujących (jak ja), trzeba bardziej opisowo). Niepotrzebnie się jednak spalasz jakaś nienawiścią do otaczającego cie świata. Taki czas ze wszędzie dają: w USA, w DE no i w PL tez tam coś dają jak sie spełnia kryteria. Mieszkam w DE i nie uwierzyłbyś ile i komu się tutaj rozdaje, 500 mld EUR w 5-mcy na przeżarcie, tez mnie to dźga, ale nic na to nie zrobię, wiec lepiej o tym nie wspominać i robić swoje.

    11
    1. Antoni

     No dokładnie jedyne co to możemy pisać i moze do kogoś to dotrze ze dawanie kady za nic bo jest kryzys do niczego dobrego nie doprowadzi , przepalą biliony bez sensu S i tak nastąpi to co nieuniknione , dlaczego taki kapitan samolotu zarabiający pewnie z 50000 nie zostanie wysłany na kuroniówkę za 600 zł tylko bedzie siedział i brał kase za nic itd. A bidnego zwolnią z dnia na dzień i kopa w dupe , nic nie ruszy jak biedny nie bedzie miał pieniędzy dlatego Trump wysłał wszystkich na bezrobocie i dał zasiłek zupełnie odwrotnie niż reszta która biednych wysłała na bezrobocie a daje bogatym za NIC. Kryzys kiedyś powodował ze słabi padali a mocni stawali przed szansą a teraz to jakieś pajace rządzą światem , i właśnie dlatego jak patrzę na ceny wszystkiego nic nie tanieje a wręcz drożeje w takim kryzysie

 4. sumadartson

  Przedni tytuł zamieścił dziś Arcymistrz w komentarzu. Dokładnie taki jak się spodziewałem. Gdyby jeszcze przeanalizował NYSE i umieścił obecną korektę w miejscu pierwszego ząbka po szczytach z 2000 i 2008 roku, należał by się awans z Arcymistrza na…Świętego chyba, bo wyżej to bluźnierstwo by było.

  6
 5. papatrader

  Cześć,
  pozwolę sobie tutaj zacytować kilka zdań z mojej niedzielnej krótkiej analizy. Powstała ona co prawda po rodzinnej imprezie, ale myślę, że udało mi się zachować wystarczającą trzeźwość umysłu 🙂

  – FW20 zakres cenowy 1570-1655, zamknięcie dzienne wybijające któryś z wskazanych poziomów będę traktował jako sygnał do otwierania pozycji. Obecnie bardziej skłaniam się do wyjścia górą z tego zakresu, co pozwoli nam wygenerować silną zwyżkę. Poziomy 2050-2100 pkt w tej chwili brzmią dość nieprawdopodobnie, ale kto wie 🙂 Oczywiście będę chciał reagować na bieżąco unikając błędów minionego tygodnia.
  – FGOLD wygląda na to, że będę zmuszony poddać tą rundę i zaniechać grania S, ale zobaczymy czy miś jest w stanie jeszcze się podnieść i pokazać pazur byczkowi 🙂 Jeśli powrócą pod 1740 to odżyją me nadzieje. Jeśli nie powrócą to przecież zawsze można grać L.

  Zgodnie z tym co wydedukowałem z wykresów obecnie w moim portfelu: KGHM (73,12), TAURON (1,1330), S na Złocie (1736,50) i czekam na LOTOS po cenie 58,85. Wszystkie szczegóły podawane LIVE w moim dzienniku spekulanta, włącznie z SL i procentem kapitału jaki ryzykuje w każdej transakcji: http://www.papatraderdiary.pl
  Pozdrawiam szczególnie @Antka specjalistę od AT i zarabiania kroci na giełdach, któremu nie podobało się moje wejście w KGHM a za granie S na złocie wnioskował o bana dla mnie 🙂

  3
 6. Antoni

  Papatrader ja dokładnie pamietam co napisałem w piątek jak zająłeś S na złocie ze za chwile nowe szczyty i dostaniesz w papę i tak było , dla mnie jestes dnem tak określam szkolących za pieniadze nie potrafiących zarabiac na rynku

  3
  1. papatrader

   Rozumiem, że @Antoni ma prywatne połączenie z tym Świętym Antonim, co być może będąc po tamtej stronie zna przyszłość i podpowiada co grać, by SL nie został aktywowany.
   Człowieku nie masz pojęcia co to gra na giełdzie jak takie bzdety piszesz. Wiesz co to Stop Loss? Nie wiesz bo przecież nigdy go nie ustawiasz, a dlaczego go nie ustawiasz? Nie, nie dlatego, że nie musisz bo zawsze wiesz gdzie rynek pójdzie, ale dlatego, że Ty nigdy nic nie zagrałeś człowieku. Patrz i ucz się a do mnie więcej nie pisz personalnie i najlepiej nie komentuj moich wpisów.

   7
  1. papatrader

   Antoni 15 maja 2020 o 08:19
   Nie słuchajcie bredni karnaka bo jak by pokazał to zawodowcowi on juz kiedyś próbował to wklejać to go pogonił wiedza na lata świetlne , drugi co chce uczyć ludzi za pieniadze papatrader dostał wczoraj idealnie a papę i żadne 2 godziny za wcześnie bo na wykresie jego i karnaka zagrania to były tylko dla idiotow

   Tak skomentowałeś moje wejście m.in. w KGHM i TAURON w miniony czwartek – więc nie mieszaj się w zeznaniach. Ja jestem kilka procent do przodu, a Ty cały dzień siedzisz i bluzgasz na tym forum.

   9
   1. Antoni

    Mozesz błyszczeć wśród Januszy i Grażyn i zrób im szkolenie za pieniadze jak grać przeciwko trendowi na złocie bo raz sie kiedyś udało , juz ci pisałem spadaj na swój blog i tam ucz za pieniadze a nie szukaj dawców kapitału na blogu WB , za same reklamy płatnych szkoleń powinieneś stąd wylecieć , wez te swoje 20 tys i nie opowiadaj juz pierdow dla ubogich

    4

Dodaj komentarz