Reakcje na obniżkę stóp: wzrost WIG-u, wzrost cen obligacji skarbowych i lekkie umocnienie złotego

Chciałbym poinformować, że rozpocząłem współpracę z Domem Maklerskim Banku BPS, w ramach której i na blogu i na stronie domu maklerskiego będą ukazywać się moje komentarze (takie jak poniższy). Nad tym tekstem powinie być widoczny baner DM BPS. Zachęcam do „klikania” w niego, zapoznania się z ofertą domu maklerskiego i – jeśli wyda się Państwu atrakcyjna – akceptowania jej. Być może pozwoli to na przedłużenie funkcjonowania mojego bloga (proszę pamiętać o kodzie promocyjnym WB DMBPS ;)).

Materiał wykonany na zlecenie Domu Maklerskiego Banku BPS S.A.

O ile akcje banków potaniały w reakcji na czwartkową obniżkę stóp RPP, to wszystkie główne indeksy giełdowe wzrosły (najsilniej bo o 1,4 proc. NC Index). Do rekordowo niskiego poziomu spadły również rentowności polskich obligacji skarbowych. Do dołka z października 2014 zbliżył się też spread pomiędzy rentownością polskich i niemieckich 10-latek.

Lekko umocnił się też w czwartek złoty. Średni kurs amerykańskiego dolara i euro do złotego spadł do najniższego poziomu od 16 marca.

“Spadająca gwiazda” ze środowej sesji nie okazała się na krótką metę tak groźna jak te z 7 kwietnia czy 20 marca – WIG-20 wczoraj urósł pomimo silnego spadku cen akcji banków (WIG-BANKI -2,5 proc.) i utrzymał się w obrębie luki spadkowej utworzonej 9 marca. Najwyższa od listopada wartość MACD potwierdzała ostatnie wybicie indeksu w górę. Nowe 2-letnie maksimum ustanowił WIG-BUDOW.

Cena kontraktów na S&P 500 pomimo porannego lekkiego spadku (-0,4 proc.) utrzymywała się powyżej poziomu 3000 pkt oraz nad kolejną linią formacji wachlarza kształtującej się na wykresie od marca. Na azjatyckich giełdach w piątek brak było dominującej tendencji: ponownie najsłabszy był Shanghai B-Share Index (-1,7 proc.), natomiast silnie rósł filipiński PSEI (+4,8 proc.).

Spółka R22 (C/Z 28,5, C/WK 6,65, stopa dywidendy 1 proc., kapitalizacja 408 mln zł) została w tym miejscu wspomniana 18 grudnia ub. r. Tego dnia kurs akcji spółki zamknął się na poziomie 22,60 zł. Wczoraj jedna akcja kosztowała 28,80 zł. Osiągnięcie celu wyznaczonego przez rozmiary opuszczonej górą konsolidacji z lat 2018-2019, osiągnięcie górnego ograniczenia kanału trendu wzrostowego rozpoczętego w styczniu 2019 oraz przełamanie krótkoterminowej linii trendu wzrostowego czynią przesłanki stojące za zwróceniem uwagi na tę spółki w grudniu nieaktualnymi.

Z ciekawszych danych makroekonomicznych, które zostały opublikowane w kraju i na świecie od czwartku, można wspomnieć kwietniowy spadek do najniższego poziomu od przynajmniej 20 lat wartości sprzedaży detalicznej w Hiszpanii:

… odbicie w maju w górę wartości publikowanych przez Konjunkturinstitutet wskaźników sentymentu w gospodarce, w wśród konsumentów i wśród przedsiębiorców w Szwecji:

… spadek rocznej dynamiki sprzedaży detalicznej w Szwecji do -1,3 proc. w kwietniu:

… spadek do najniższego poziomu od przynajmniej 2003 roku wartości publikowanego przez ISTAT wskaźnika zaufania przedsiębiorców we Włoszech w maju i spadek do najniższego poziomu od 6 lat wartości analogicznego wskaźnika zaufania konsumentów:

… majowe odbicia w górę wartości publikowanych przez DG ECFIN wskaźników sentymentu gospodarczego i sentymentu konsumentów w strefie euro przy dalszym spadku wartości sentymentu przedsiębiorców:

… odbicie w górę rocznej dynamiki sprzedaży detalicznej w Korei Południowej w kwietniu (-2,1 proc.):

… spadek do poziomu -1,7 proc. rocznej dynamiki produkcji przemysłowej w Korei Południowej w kwietniu:

… oraz spadek do najniższego od 2009 roku wartości rocznej dynamiki produkcji przemysłowej w Japonii w kwietniu (-15,2 proc.):

Wojciech Białek

Zastrzeżenie prawne

Opracowanie wyraża wiedzę oraz poglądy autorów według stanu na dzień jego sporządzenia. Autorzy nie uwzględniają w opracowaniu jakichkolwiek szczególnych zamierzeń inwestycyjnych, szczególnych celów inwestycyjnych, sytuacji finansowej ani szczególnych potrzeb czy żądań potencjalnych odbiorców. Opracowanie publikowane jest w celach wyłącznie informacyjnych lub marketingowych i nie powinno być interpretowane jako (1) osobista rekomendacja, (1) porada inwestycyjna, prawna, lub innego typu, ani jako (2) zachęta do działania, inwestowania czy pozbywania się inwestycji w szczególny sposób, bądź (4) ocena lub zapewnienie opłacalności inwestycji w instrumenty finansowe objęte opracowaniem.
W szczególności opracowanie nie stanowi „badania inwestycyjnego” lub „publikacji handlowej” w rozumieniu Rozporządzenia Delegowanego Komisji (UE) 2017/565 z dnia 25 kwietnia 2016 r. uzupełniającego dyrektywę Parlamentu Europejskiego i Rady 2014/65/UE w odniesieniu do wymogów organizacyjnych i warunków prowadzenia działalności przez firmy inwestycyjne oraz pojęć zdefiniowanych na potrzeby tej dyrektywy, bądź „rekomendacji” w rozumieniu Rozporządzenia Parlamentu Europejskiego I Rady (UE) NR 596/2014 z dnia 16 kwietnia 2014 r. w sprawie nadużyć na rynku (rozporządzenie w sprawie nadużyć na rynku) oraz uchylającego dyrektywę 2003/6/WE Parlamentu Europejskiego i Rady i dyrektywy Komisji 2003/124/WE, 2003/125/WE i 2004/72/WE.
Opracowanie zostało sporządzone z zachowaniem należytej staranności i rzetelności przy zachowaniu zasad metodologicznej poprawności na podstawie ogólnodostępnych informacji, w dniu publikacji opracowania, pozyskanych ze źródeł wiarygodnych dla Domu Maklerskiego Banku BPS S.A. Dom Maklerski Banku BPS S.A. nie gwarantuje ich kompletności, prawdziwości lub dokładności.
Dom Maklerski Banku BPS S.A. nie ponosi odpowiedzialności za ewentualne decyzje inwestycyjne podjęte na podstawie niniejszego opracowania ani za ewentualne szkody poniesione w wyniku tych decyzji inwestycyj-nych. Opracowanie nie powinno być interpretowane jako oświadczenie ani gwarancja (zarówno wyraźna, jak i implikowana) w zakresie generowania zysku z tytułu prezentowanej strategii inwestycyjnej.
Dom Maklerski Banku BPS S.A., jego akcjonariusze lub pracownicy mogą posiadać długie lub krótkie pozycje powstałe w wyniku transakcji zawartych na instrumentach z rynków OTC lub innych instrumentach finanso-wych wymienionych w opracowaniu. Organem sprawującym nadzór nad działalnością Domu Maklerskiego Banku BPS S.A. jest Komisja Nadzoru Finansowego z siedzibą w Warszawie, przy ulicy Pięknej 20 .
Powielanie bądź publikowanie w jakiejkolwiek formie niniejszego opracowania, lub jego części, oraz wykorzystywanie materiału do własnych opracowań celem publikacji, bez pisemnej zgody Domu Maklerskiego Banku BPS S.A. jest zabronione. Niniejsze opracowanie stanowi publikację handlową i jest prawnie chronione zgodnie z Ustawą z 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych (Dz. U. 2019 poz.1231).

Komentarze

 1. Wiater

  eee tam, rynki będą raczej dalej rosły, ludzie za granica biorą kredyty na zakup akcji (USA, Niemcy), bo odkryto nowa metodę szybkiego pomnażania kapitału, styczniowe szczyty powinny być przełamane w lipcu. Ja już przestałem wierzyć w spadki, aczkolwiek aktualnie bez pozycji…

  4
  1. Antoni

   A na stooqu wręcz odwrotnie ze 80% zarządzających nie wierzy w odbicie V w gospodarce

   U nas banki to 40% Wigu a coraz niższe stopy to coraz mniejsze zyski banków panie stefaniak

   Vix ładnie zakręca nad 200 dzienna i wyglada ze bedzie żnie niedługo panika ale to na nowej serii z wynikami po 2 kwartale , skoro Warren sprzedaje to według niego teraz jest dobrze a bedzie zle bo on zawsze mowi MARTW SIE JAK JEST DOBRZE

   4
 2. spiker

  @Karnak
  Ja też jeszcze potrzymam. Zaczynam za to powątpiewać w PKOBP, chociaż wydaje mi się, że jak mają zwalić w dół to będzie ruch jak wczoraj a nie takie ślizganie.
  Może jeszcze dokupie

 3. Antoni

  Wyglada na 4 fale abc po wybiciu i jeszcze jeden szczyt na lukę nas czeka i tam sie na niwa serie przeniosą a potem przyjdzie wynikowy armagedon chociaż skoro każdemu teraz przelewają biliony na konta to jest nowa praca dla 40 mln bezrobotnych w USA czyli TRADING

  1
 4. spiker

  @Pan Szlachcic

  A koledzy, którzy zbierają CDR, to chyba nie narzekają, co?
  Ja się pomyliłem, myślałem, że zejdą trochę niżej zanim odbiją i nie zauważyłem, że będzie raport.

  Jak to się pięknie zgrywa w czasie, co?
  RPP obniżka stóp – zwałka na bankach.
  CDR wyniki powyżej konsensusu- up up.
  Indeks stoi.

  1
  1. mac-erson

   Ja dzisiaj w końcu się uwolniłem z połowy DAX-a zbierałem go od 11600 do 11800 i były już niepokojąco dużo.
   11600 zamknałem pozycje poniej 11700 zostały tylko te z góry więc znowu droga otwarta. Może dalej spadać może jeszcze urosnąć. Obie strony mnie satysfakcjonują.
   Strategia na weekend zostaję z połową pozycji docelowej na S (również mam nadzieję skrobnąć 1 partię W20). W przyszłym tygodniu dalsze zbieranie. Jedna z projekcji przesuwa szczyty na początek kolejnego tygodnia więc ostrożnośc zachowana musi być 🙂

   4
   1. mac-erson

    Dnia i godziny nie znamy niemniej jest też możliwość (np. DAX), że obecnie robimy 4-kę i przyszły tydzień jeszcze jeden zryw szalonych byków zobaczymy.
    Sp500 też ma wsparcie na linii trendu wzrostowego około 3010.
    Więc jeszcze białej flagi byki nie wywiesiły 😉

    1. karnak

     Cieszę się, że w końcu dostrzegłeś coś takiego jak wsparcie.
     Nie łapanie szczytów powinno być przesłanką do brania S, bo w trendzie wzrostowym opory są po to by je łamać, ale sygnałem do wchodzenia w eS powinno być przełamanie wsparć, a te jak sam oceniasz jeszcze nie padły.
     Niemniej życzę powodzenia, bo każdy gra swoją strategią i jeśli przynosi sukcesy to czemu nie.

     6
     1. mac-erson

      karnak nie obrażam się ale wsparcia badam cały czas. My wbrew pozorom gramy to samo tylko po przeciwnych stronach barykady. Ja na wsparciach redukuję lub zamykam S-ki a Ty otwierasz L-ki odwrotna sprawa z oporami.
      Dlaczego nie gram L pisałem już wielokrotnie. Ten rok i druga fala pandemii w odpowiedniej chwili wynagradzą mi starania.

      2
     2. Rafo

      Tak, ale jak przebiją wsparcie to często ruch jest już zbyt krótki i nie daje zysku. Ja niewiele ryzykuję otwierając S powyżej 1750, na razie jestem “zarobiony” a jak zjadą na 1650 to już całkiem ładnie. Zawsze można ustawić stopa powyżej 1760. Wiem, że to wbrew zasadom, ale przynosi większe zyski

 5. Antoni

  BYK na tej serii ma jakieś 400 pkt czyli 30% i nie ma szans zeby oddał te zyski tym bardziej przy tylu bilionach dodruku i milenialsach co kupili dołki a pamiętają dołek paniki w 2009 , ale mysle ze milenialsi dostaną w papę na kolejnej serii , ostatnie wzrosty trwały 8 miesiecy i po 2 miesiącach prawie całe zyski wyparowały ,

 6. mac-erson

  Dzisiaj w końcu po dłuższej przerwie pooglądałem spółeczki z W20. I mam dwa swoje typy na shortowanie. Ale to śpiewka przyszłego tygodnia.
  – KGHM – tutaj optymalny dla mnie byłby poziom 89-90
  – CDRED – tutaj też oczekuję lekkiego nadbicia aktualnego szczytu więc poziom 420-430

    1. Max

     Za dużo optymistów wszędzie…. wszyscy widzą wsparcie…..bo zagranica… kupowała… i zł silny…i wszystko takie piękne…. nic tylko kupować …. bo zawsze rosło….. – przeraża mnie to ( no ale to moja rzeczywistość – pewnie każdy ma inaczej)

 7. rivsay

  I żeby nie było że tylko S, w zeszły piątek max zejścia był o godz 10:00, także w przyszłym tygodniu może będzie nowa wyższa półka.
  Jakby mi wczoraj Russel2000 nie pomógł to by słabo wyglądała dziś moja pozycja 🙂 jeszcze S, zobaczymy, mam 2 kreski na wykresie i patrzę

  1. mac-erson

   A ja właśnie podjąłem decyzję na podstawie intuicji, któą tylko i wyłącznie się kieruję podczas wciskania Enter, że zamykam wszystkie pozycje S. Są zyski tygodniowe spadliśmy trochę ale główne wsparcia nadal trzymają. Zobaczymy czy będę żałował. Stawiam na scenariusz pro wzrostowy na początku kolejnego tygodnia i wówczas poniedziałek, wtorek wracam do S. Scenariusz (obecnie robimy małe 4-ki przed ostatnim wyskokiem).

   4
    1. mac-erson

     W środku tygodnia też bywało, że wychodziłem na zero ale na koniec dnia zawsze starałem się coś na S odtworzyć.
     Obecnie po prostu robię ryzyk fizyk czyli zostaję poza rynkiem na weekend. Takie wyjście bezpieczne.
     Obecnie porobione są trójki wzrostowe również na W20 i obecnie jakaś korekta. Czy to będzie 4-ka i potem kończące piątka? Oby,chociaż cytując z pamięci @Podczaszego (mam nadzieję, że się nie obrazi) mówił coś, że na rynkach są głównie trójki 🙂

     1
 8. Rafo

  Rynek nie jest łatwy obecnie. Dwóch znanych analityków, do których mam zaufanie (bez nazwisk, oczywiście) mówią:

  1. Po zachowaniu rynków widać, że o ile rozwój konfliktu USA – Chiny nie popsuje nastrojów to indeksy będą nadal rosły, chociaż być może w USA nastąpi konsolidacja przed szczytem wszech czasów na NASDAQ. Nadal trzeba w takim scenariuszu oczekiwać dobrych nastrojów do środka lata. Wtedy może się pojawić obawa o wznowienie pandemii, co zaowocowałoby korektą.
  2. … aktualną sytuację raczej klasyfikowałbym jako dystrybucję Tym razem obroty pojawiły się dopiero po wybiciu (1650), co jest dla mnie ostrzeżeniem, że ktoś duży upycha towar. Jeśli mam rację, niebawem wrócimy pod 1650-1670 pkt. i wtedy zaczną się prawdziwe problemy. Ale póki rynek nie zostanie poniżej tej bariery ściągnięty, nie odważyłbym się grać shortów.
  I bądź tu mądry. Pozostaje AT i intuicja

  1. Rafo

   WaćPan znowu zapomina o staropolskim przysłowiu, powtarzanym z dziada pradziada, Nie walcz z Fed-em 🙂
   Ale jak napisałem niżej ja też również na S,więc jedziemy na jednym wozie. Ja chyba wysiądę wcześniej, ale to się jeszcze zobaczy

   1
 9. Rafo

  @karnak, @Max. Ja to mam dopiero komfort mając jedne i drugie (na rożnych seriach) 🙂 I całkiem nieźle to idzie. Wystarczy zmieniać proporcje swingując, no i traktując jedne jako długoterminowe (seria U) a drugie jako krótko terminowe (seria M)
  No i zawsze zarabiam (to akurat żart, ale można się tak zawsze pocieszać). I wbrew pozorom nie stoję w miejscu, sakwa systematycznie rośnie

Dodaj komentarz