Sygnał stopą bezrobocia

7 miesięcy temu zastanawiałem się tym miejscu, jak rozpoznać początek cyklicznego wzrostu stopy bezrobocia w ramach cyklu Juglara (cyklu inwestycji w środki trwałe) w naszym kraju. Zaproponowałem wtedy 3 proste kryteria wychwytujące jednoznacznie początki dwu poprzednich faz wzrostowych wysokości stopy bezrobocia z 1998 i 2008 roku: 1) wzrost do przynajmniej 11-miesięcznego maksimum, 2) wzrost z dołka o przynajmniej 0,8 pkt. proc. lub 3) wzrost rocznej zmiany do wartości nieujemnych.

Wszystkie te 3 kryteria zostały spełniono w kwietniu („Największy w historii kwietniowy wzrost stopy bezrobocia w Polsce„), w którym wysokość stopy bezrobocia w naszym kraju wzrosła do 6,1 proc. z 5,4 proc. w marcu, 5 proc. w październiku ub. r. oraz 5,6 proc. w kwietniu ub. r.

Powered by macrobond.com
Powered by macrobond.com
Powered by macrobond.com

W latach 1998 i 2008 początki wzrostowych fal wysokości stopy bezrobocia w naszym kraju inicjowane były przez dwa spektakularne bankructwa: Rosji w sierpniu w 1998 roku oraz banku inwestycyjnego Lehman Brothers we wrześniu 2008. Sądząc po charakterze reakcji rynku akcji ostatnią panikę wywołaną pandemią SARS-CoV-2 można uznać za wydarzenie o podobnym ciężarze gatunkowym, więc być może jej skutki na rynku pacy będą również podobne.

Podsumowanie: kwietniowy wzrost wysokości stopy bezrobocia w naszym kraju przypomina podobne sygnały z grudnia 1998-stycznia 1999 oraz stycznia-marca 2009.

Komentarze

 1. Antoni

  Za 3 tygodnie będzie szczyt nie dołek , szczyt na rozliczenie serii a potem dostaniemy dane za 2-3 kwartał i zapaść gospodarek i wyników firm i pewnie bsnkruvtwa, ale przeciwnik jest mocny FED i Bank Japonii mają nieograniczone zapasy gotówki do rozgrywania , skoro Buffet ma 130 mld i nie kupuje a sprzedał wszystkie akcje lini lotniczych to chyba wie lepiej niż my co musi się stać, teraz odbędzie sie prawdziwa dystrybucja tylko kto to kupi bo FED juz pasuje .

  2
 2. sumadartson

  Między styczniem a marcem 2009 roku istniała różnica, zwłaszcza w zawartości sakwy, która znacząco zyskała na shortkoniach.
  @ mac-erson, dobrze że porzucił Waszmość rozmyślanie o zamrażaniu i aktywnie premie zbiera na biedahossie

  1. Darek51234

   Co do tego czy jesteśmy w hossie czy nie to dopiero będzie wiadomo za jakiś czas. Więc panie hrabio nie ma co rumakowac.
   Nq jeśli przebije szczyty tzn ze jest w hossie i nic wasc nie poradzisz. Może będzie to jego ostatni szczyt na dłuższy czas a może nie, ale to będzie szczyt hossy.

   1. sumadartson

    Wiadomo, wiadomo. Problem w tym, że większość ma problem w odróżnieniu wzrostu od hossy i bessy. Wzrosty w bessie (zwłaszcza korekcie hossy hipercyklu) zdarzają się i są (wzrosty) czasem bardziej dynamiczne (choć krótkotrwałe) niż w niejednej hossie. A czy jesteśmy w hossie czy bessie, to wypowiedziałem się na tym forum 02.02.2020 r. i tamta prognoza wciąż zyskuje na aktualności. Było już PODGrunwaldzie, będzie i PodCedynie.

    3
 3. mwfri

  @DrQuality

  mwfri 12 maja 2020 o 16:36Odpowiedz
  Ja długoterminowo też jestem za złotem; wszystkie te argumenty klepane przez ekspertów są co do zasady słuszne, bo po zakończeniu wielkiego lockdownu będziemy mieli środowisko dla złota idealne: ożywienie gospodarcze i stimulusy fiskalne powinny przynieść inflację, a stopy procentowe i rentowności obligów ujemne.
  Ale średnioterminowo widzę parę mocnych argumentów za korektą w trendzie wzrostowym (i to głęboką).
  1. Argument fundamentalny: gold silver ratio ostatnio na rekordowych poziomach, a podzielam opinię Mistrza https://wojciechbialek.pl/2020/03/srebro-bylo-w-marcu-najtansze-wzgledem-zlota-w-historii.html że w obecnych warunkach makroekonomicznych raczej trudno powiedzieć, żeby to srebro było tak skrajnie przecenione. A już oczywiście na wszystkich inwestorskich pudelkach można takie tezy przeczytać.
  2. Argument z sentymentu: na google pod koniec kwietnia zainteresowanie hasłem „how to buy gold” wyznaczyło wyraźny szczyt, najwyższy od sierpnia 2011 i zarazem drugi najwyższy w historii. Tymczasem grubi redukowali w kwietniu pozycje na fali risk on.
  3. Argument techniczny: sygnał sprzedaży z MACD + trójkąt.
  Generalnie widzę tu ciekawy układ risk/reward, a rozstrzygnięcie powinno przyjść niebawem, więc można to zagrać z dość wąskim stopem.

  1
   1. tmoore

    Jakbym miał pójść na całość – po reteście dołka osiągniętego w marcu 2020, który powinien odbyć się w okolicy lutego 2021. W międzyczasie fala korekcyjna znosząca ok 50% spadków (jak w sierpień 2001-grudzień 2001) dochodząca do ok 50 000 trwająca 5 miesięcy a więc do sierpnia 2020. .A potem WIG > 100 000?Taka zabawa intelektualna w dobie odmrożenia zamrożonej gospodarki. I nie jest to rekomendacja 🙂

    1. podczaszy1

     Zasadniczo nie o to mi chodziło. Chodziło mi o rozpisanie tego co widać na wykresie wig-20 od 16 marca 2020.
     No, ale mniejsza o to.
     Czy uwazasz,że ponownie powtarzamy układ 1992-2000 i 2003-2018, który podzielony był tym co wystąpiło w 2000-2003?

     1. tmoore

      tak to jest jedna z możliwości chociaż raczej bym się spodziewał końca jak w 2007-2009 tylko na większą skalę i bardziej dynamicznie w obie strony. Raczej jak Dow Jones 1929-1940 tylko z szybszym wzrostem ze względu na helikopter money

  1. tmoore

   napisałem 26 marca do Sir Guy:
   26 marca 2020 o 14:07
   Odpowiedz
   Sir Guy
   to podobnie do mojej oceny tylko wydaje mi się że B może trwać do jesieni – do 2 giej fali epidemii a potem you know ….
   https://www.youtube.com/watch?v=DeumyOzKqgI

   charakter fali opisałem:
   14 kwietnia 2020 o 22:54
   Zaloguj się, aby móc odpowiedzieć
   @all po takiej obsuwie trudno o V tak więc Ladies and Gentlemen I introduce you to wave B
   https://www.youtube.com/watch?v=hBlB8RAJEEc
   rozhisteryzowana, nieprzewidywalna, histeryczna wychodząca poza utarte schematy jak Kabaret B Fossa

   podałem też dlaczego fala przekracza utarte schematy:
   tmoore
   5 kwietnia 2020 o 13:42
   Zaloguj się, aby móc odpowiedzieć
   Taka teoria: w medycynie istnieją pompy insulinowe. Istnieją takie, że mogą przewidzieć trend spadku lub wzrostu glikemii i zahamować podawanie insuliny lub wznowić ZANIM faktycznie trend się zrealizuje. Bez reklamy firmy ale dla ciekawych: M….670G. Oznacza to że można też przewidzieć dowolny inny trend czyli zastosować SI w celu myślenia wyprzedzającego. Jest to możliwe odkąd następca Deep Blue-(oprogramowanie, które wygrało z Kasparowem) w 2017 roku StockFish 8 przegrał z programem AlphaZero, który posiadł już umiejętność zarezerwowaną dla mózgu ludzkiego czyli uczył się a nie tylko odtwarzał. Inaczej mówiąc od 2017 istnieje możliwość komputerowej analizy nie tylko AT ale też naszych zachowań stadnych. A więc AT może w przypadkach najważniejszych – granicznych – być do luftu ponieważ trendy zostały zidentyfikowane i wyprzedzone przez takiego giełdowego AlphaZero. A na codzień niech ludzie z AT korzystają i grają wg zasad,

   1
    1. tmoore

     tak ale tu nie chodzi o cukier tylko o możliwości analizy AI, który potencjał jest już lepszy nisz mózgów. I ręczę że takie analizy się odbywają a AT klasyczna nas dość czytelnie ogranicza w reakcjach i zasadach jako zbiorowisko ludzkie

     1. Altivar

      Dałeś przykład pompy do insuliny więc do tego się odniosłem ale to równie dobrze może być regulacja każdej innej wielkości technicznej. Były jakiś czas temu próby z tzw sieciami neuronowymi ale to chyba okazał się kapiszon

      1. tmoore

       No właśnie okazało się że jest AT, która umie się uczyć jak ludzie. W szachach podobno jak jest jakiś nowatorski ruch to szukają czy nie jest podłączony do AI tak jak Alpha Zero. Na polskiej bananowej tego nie robią ale w NYSE to inna bajka i kasa inna. Tam pewnie warto..

  2. mac-erson

   @Podczaszy mam taki pomysł na W20:

   13.03 – 15.04 – trójka wzrostowa jako A
   15.04 – zaczęła się B złożona z 3-3-5 do 30.04 jakieś łączniki i obecnie mamy 3-3-5 i jesteśmy w drugiej trójce.

   Nie wiem czy to ma jakikolwiek sens, ale zgodnie z tym powinniśmy dokończyć korektę (gdzieś w przedziale 1400-1500) a następnie zacząć falę C powyższego…

 4. Darek51234

  Panie hrabio Buffett nie kupuje przy obecnych wycenach bo one są wysokie po prostu. I ryzyko jest zbyt duże w stosunku do potencjalnego zysku. On robi zakupy gdy uważa, że aktywa są warte tyle ile za nie płaci. To że być może za chwilę będzie warte więcej nie jest dla niego. On nie próbuje wyceniać do ilu balon da się napompowac i słusznie. To wyraz jego rozsądku. Pamiętam gdy Optimus rósł w kosmos i inwestorka mowi że kupuje i pyta czy dobrze robi. Aja ja zapytałem czemu kupuje a ona mówi że uważa że jest więcej wart. Ja jej powiedziałem jeśli kupujesz z tego powodu to nie kupuj. Ale jeśli uważasz że jest drogi ale będzie jeszcze droższy to możesz kupić.

  1
   1. Wiater

    Kupował, kupował, na samym początku marca, zaledwie po 20% przecenie rzucil się na delta airlines:
    https://markets.businessinsider.com/news/stocks/warren-buffett-berkshire-hathaway-buy-delta-stock-coronavirus-hits-2020-3-1028959672
    3 dni po tym delta była tańsza dodatkowe 30%, a jak wiem tydzień temu wycofał sie ze wszystkich airlane jakie posiadają w portfolio. Jeśli Waren miał taka wpadkę to co tu mówić. To chyba nie koniec zawirowań na ten rok

    1
  1. Darek51234

   Bardzo cenie to że podajesz kiedy otwierasz ale ja tego nie robię bo uważam że to grozi tym że się chce być gwiazda a nie zarabiać pieniądze.nie pisze tego o tobie tylko bardziej o sobie. I poza tym większość osób kłamie po prostu. Tym bardziej cenie twoje wpisy bo co do otwierania pozycji jesteś bardzo uczciwy. Może komuś pomożesz szczególnie że są dość trafne. Poza tym ja gram w innej perspektywie. 2/3 pozycji otworzyłem po 1300 a 1/3 po 1499. Czasami oddaje połowę i odkupuje raz zyskuje raz tracę. Ale liczy się gra 🙂

   2
     1. sumadartson

      Teraz rozumiem. Waszmość o naszym rynku a ja o usiakowym, wokół którego wszak cały global się kręci. O hossie/bessie decyduje przepływ kapitału.
      Nasz rynek nie poddaje się analizom odkąd decyzją „tygrysa”&company kapitał płynie z giełdy do ZUS w ramach suwaka OFE. Wieczna bessa, zwłaszcza że pojawiają się pogłoski o dalszym istnieniu OFE

      1
 5. DrQuality

  Jestem w narożniku ale może się wybronię jak Ali w Thrilla in Manila
  cena w obrębie trójkąta-trójkat w tym wypadku raczej jako formacja kontynuacji trendu
  luty kwiecień głowa z ramionami po wybiciu liczyłem na zasięg do ok.1900
  wsparcie 1680-1696
  na miesięcznym,tygodniowym formacja przypominająca formację z 1996-2004-spodek?
  pzdr

 6. Darek51234

  A co do fal to swoją opinię napisałem już dawno my jesteśmy w hossie a zachód w bessie. Uważałem że dojdą dp szczytów i znowu spadną. Fala płaska. Ale teraz już takiej pewności nie mam. Waham się czy nie nsppmpuja balona do monstrualnych rozmiarów. A uważałem że wig20 ma już swój dołek za sobą i dalej tak uważam.
  Kilka dnie temu pisałem też o ostatniej korekcie wzrostów marcowych i postawiłem hipotezę że wyprzedzamy zachód o jedną podfalke. Zobaczymy.

   1. karnak

    Nie będzie głębokiej korekty – Jankes idzie V- ką na nowe szczyty, piszę to od marca, gdy zaczęły sie tam wzrosty, a Ty cięgle łapiesz górki, zamiast zarabiać na eLkach w pieknej V-ce.
    Dlaczego tak robisz?

    1
     1. Luto

      Nie ważne co kto uważa, ważne co uważa rynek. Wig telekom też w starterach czeka. Ruszy to Panowie. Przecież w styczniu 1600 na Wiģ20 byście brali na L garściami. A teraz co? Ceny dobre. Wirus odpuszcza. Jedziemy.

     1. papatrader

      na cukrze czekam na wskazaną w weekend strefę 9,70-9,90, a kawa na oko wygląda mi, że jeszcze nie dokończyli spadków. Ta moja pszenica nie chce rosnąć, za to złoto może w końcu mocniej ruszy na południe, bo przydałby się znów jakiś procencik do portfela 🙂

      1
 7. Neptun

  Jak się licytujemy to w ciągu 3 do 4 misięcy S&P zjedzie na 1500 a wig20 na 1000 🙂 . Bańka technologiczna też pęknie, ileż można oglądać seriali albo grać w gry ;). Tymczasem zbliżamy sie do przesilenia, wskazuje na to obraz S&P coraz bardziej rozchwiany. Patrząc na dzisiejeszy wykres 15 minutowy s&p przypomina luty i marzec na dziennym i pokazuje jaka będzie przyszłość 😉

  5
  1. Altivar

   Bańka technologiczna realnie jest już pęknięta. To leci na oparach typu cdr bo jeszcze znajdzie się kilka mln napalenców co nie potrafią sobie czasu zagospodarować. Ale wcześniej czy później przychodzi przebudzenie

 8. mami

  Czy nie za dużo misia na forum? A może atak na 1700pkt czyli przebicie ostatnich maksów….Zamarkowanie ruchu na wyżej by zrzucić kilku zawodników(misiów). Potem zjazd pod Grunwald i niżej by zrzucić masę luda co ostatnio otwierała rachunki maklerskie….

  1. Darek51234

   Już pisałem nowe rachunki otwierali prawdziwi twardziele. Oni się nie przestrasza bo nie zaglądają na rachunki. Przyjdzie pora zrealizują pokaźne zyski. W tym czasie tutejsi forumowicze setki razy zmienia zdanie i dadzą się strzachnac.

   3
    1. sumadartson

     Gold rósł jak szalony tuż przed i w trakcie pierwszej odsłony Wielkiej Depresji Kondratiewa. Z 400 na 1800. Obecnie przy inwazji bezrobotnych i coraz większych wydatkach centralbanków, których skarbce są pełne złota możliwa raczej tylko zniżka. W fali C hiperbessy Elliotta nie ma gdzie głowy schronić oprócz shortkoni, dopóki nie zabronią grać na krótko lub nie zawieszą całego rynku

     1
 9. Guy Fawkes

  @Lord Mac Erson

  //Mimo, że Cię lubię to w sprawie polityki z pewnością się nie dogadamy. Historia oceni a historia obecnie dzieje się szybko oj szybko. Mam tylko małą prośbę do Ciebie. Nie przekręcaj proszę nazwisk ludzi, którzy ryzykują swoje zdrowie i wolność dla dobra naszego społeczeństwa.//

  Obawiam się milordzie, że jesteś w mylnym błędzie.
  Po pierwsze nic nie ryzykują, po drugie nie dla żadnego społeczeństwa, tylko dla ancien regime.

  Nawet słomiany Snopek z Gradziska trafnie to czyta w mig[sic!], bo to jest czytelne jak alfabet Braille’a.
  https://coryllus.pl/jak-zrobic-cos-fajnego/

 10. Darek51234

  Tak jak pisalem wydaje się że skończyliśmy korektę i będziemy się wybijać. Od 2 dni widać siłę. Ale korekta na zachodzie jeszcze się nie skończyła. Więc będziemy w przeciwfazie do nich. Łatwo nie będzie. Po ścianie strachu czy coś tam

Dodaj komentarz