WIG-BUDOW najwyżej od 2 lat

Chciałbym poinformować, że rozpocząłem współpracę z Domem Maklerskim Banku BPS, w ramach której i na blogu i na stronie domu maklerskiego będą ukazywać się moje komentarze (takie jak poniższy). Nad tym tekstem powinie być widoczny baner DM BPS. Zachęcam do „klikania” w niego, zapoznania się z ofertą domu maklerskiego i – jeśli wyda się Państwu atrakcyjna – akceptowania jej. Być może pozwoli to na przedłużenie funkcjonowania mojego bloga (proszę pamiętać o kodzie promocyjnym WB DMBPS ;)).

Materiał wykonany na zlecenie Domu Maklerskiego Banku BPS S.A.

Do WIG-GAMES i WIG-INFO, które już wcześniej odrobiły całość poniesionych w trakcie koronawirusowego kryzysu strat, dołączył WIG-BUDOW, który w tym tygodniu wypełzł ponad swe styczniowe maksimum i znalazł się na najwyższym poziomie od 2 lat.

Wykres względnej siły WIG-BUDOW wobec WIG-u obronił w latach 2018-2019 poziom historycznego minimum z 2012 roku, a jego konsolidacji z minionych 8 lat trochę przypomina zachowanie z lat 1998-2004.

To czy możliwa na podstawie zachowania powyższych wykresów analogia obecnej sytuacji z początku lat 2000-nych się chociaż w części sprawdzi zależeć będzie oczywiście w dużej mierze od tego czy koronawirusowy kryzys okaże się na tyle długotrwały by złamać kręgosłup trwającej od I kw. 2012 globalnej hossy na rynku nieruchomości, której kuznetsowa cykliczność (ostatnio 16-17 lat) sugeruje kolejny szczyt cen nieruchomości dopiero za mniej więcej 3,5 roku.

WIG-20 zastukał w środę w górne ograniczenie trwającej od 1,5 miesiąca trendu bocznego, ale nie zdecydował się na jego przełamanie. Wydaje się, że – niezależne od tego, w którą stronę ostatecznie WIG-20 wybije się z tej konsolidacji, ten ruch okaże się krótkoterminową pułapką. Kluczowe jest oczywiście pytanie o kolejność tych pułapek. Na podstawie zachowania rynku po dwu historycznych precedensach silnych ponad 4 proc. wzrostów WIG-20 takich jak poniedziałkowy następujących w ramach wąskiego 7-procentowego przynajmniej 30-sesyjnego trendu bocznego można sądzić, że najpierw nastąpi fałszywe wybicie w górę, ale oczywiście w ramach tej pokerowej krótkoterminowej rozgrywki wszystko jest możliwe.

Cena kontraktów na S&P 500 zamknęła się wczoraj na najwyższym poziomie od 6 marca zbliżając się na odległość mniej więcej 1 proc. do „pechowego” poziomu 3000 pkt., ale dziś dziś rano spadała o 0,7 proc. Na azjatyckich giełdach brak było w czwartek dominującej tendencji.

Kurs akcji spółki Polimex-Mostosotal (C/Z 7,1, C/WK 0,75, kapitalizacja 554 mln zł) obronił w marcu poziom historycznego dołka sprzed 5 lat, a obecnie zmaga się z oporem stawianym przez opadającą średnią 200-sesyjną i górne ograniczenie 3-letniego trendu spadkowego. Najpoważniejszym poziomem oporu jest linia szyi formacji „głowy z ramionami” z lat 2016-2019.

Z ciekawszych danych makroekonomicznych, które zostały opublikowane w kraju i na świecie w ciągu minionych 24 godzin, można wspomnieć nowy rekord indeksu cen nieruchomości mieszkalnych w Holandii w kwietniu (+7,3 proc. r/r):

… spadek rocznej dynamiki wskaźników inflacji w Wielkiej Brytanii w kwietniu:

… odbicie w górę z najniższego poziomu od 13 lat wartości publikowanego przez GUS wskaźnika zaufania konsumentów w maju:

…. załamanie do najniższego poziomu od 2009 roku rocznej dynamiki zatrudnienia w polskim sektorze przedsiębiorstw (-2,1 proc. r/r) oraz spadek rocznej dynamiki płac w tym sektorze do najniższego poziomu od 2013 roku (+1,9 proc. r/r/) w maju:

…+2,1 proc. roczną dynamikę cen nieruchomości mieszkalnych w Wielkiej Brytanii w marcu:

… kwietniowy spadek rocznej dynamiki zharmonizowanych wskaźników CPI dla strefy euro (+0,3 proc.; najniżej od 2016 roku) oraz dla Polski:

… wzrost do najwyższego poziomu od 3 lat rocznej dynamiki wielkości długu publicznego polski w marcu  (+5,9 proc.) :

… majowe odbicie w górę z najniższego poziomu od 2009 roku wartości publikowanego przez DG ECFIN wskaźnika zaufania konsumentów w strefie euro:

… oraz największy od 2014 roku deficyt handlowe Japonii w kwietniu:

Wojciech Białek

Zastrzeżenie prawne

Opracowanie wyraża wiedzę oraz poglądy autorów według stanu na dzień jego sporządzenia. Autorzy nie uwzględniają w opracowaniu jakichkolwiek szczególnych zamierzeń inwestycyjnych, szczególnych celów inwestycyjnych, sytuacji finansowej ani szczególnych potrzeb czy żądań potencjalnych odbiorców. Opracowanie publikowane jest w celach wyłącznie informacyjnych lub marketingowych i nie powinno być interpretowane jako (1) osobista rekomendacja, (1) porada inwestycyjna, prawna, lub innego typu, ani jako (2) zachęta do działania, inwestowania czy pozbywania się inwestycji w szczególny sposób, bądź (4) ocena lub zapewnienie opłacalności inwestycji w instrumenty finansowe objęte opracowaniem.
W szczególności opracowanie nie stanowi „badania inwestycyjnego” lub „publikacji handlowej” w rozumieniu Rozporządzenia Delegowanego Komisji (UE) 2017/565 z dnia 25 kwietnia 2016 r. uzupełniającego dyrektywę Parlamentu Europejskiego i Rady 2014/65/UE w odniesieniu do wymogów organizacyjnych i warunków prowadzenia działalności przez firmy inwestycyjne oraz pojęć zdefiniowanych na potrzeby tej dyrektywy, bądź „rekomendacji” w rozumieniu Rozporządzenia Parlamentu Europejskiego I Rady (UE) NR 596/2014 z dnia 16 kwietnia 2014 r. w sprawie nadużyć na rynku (rozporządzenie w sprawie nadużyć na rynku) oraz uchylającego dyrektywę 2003/6/WE Parlamentu Europejskiego i Rady i dyrektywy Komisji 2003/124/WE, 2003/125/WE i 2004/72/WE.
Opracowanie zostało sporządzone z zachowaniem należytej staranności i rzetelności przy zachowaniu zasad metodologicznej poprawności na podstawie ogólnodostępnych informacji, w dniu publikacji opracowania, pozyskanych ze źródeł wiarygodnych dla Domu Maklerskiego Banku BPS S.A. Dom Maklerski Banku BPS S.A. nie gwarantuje ich kompletności, prawdziwości lub dokładności.
Dom Maklerski Banku BPS S.A. nie ponosi odpowiedzialności za ewentualne decyzje inwestycyjne podjęte na podstawie niniejszego opracowania ani za ewentualne szkody poniesione w wyniku tych decyzji inwestycyj-nych. Opracowanie nie powinno być interpretowane jako oświadczenie ani gwarancja (zarówno wyraźna, jak i implikowana) w zakresie generowania zysku z tytułu prezentowanej strategii inwestycyjnej.
Dom Maklerski Banku BPS S.A., jego akcjonariusze lub pracownicy mogą posiadać długie lub krótkie pozycje powstałe w wyniku transakcji zawartych na instrumentach z rynków OTC lub innych instrumentach finanso-wych wymienionych w opracowaniu. Organem sprawującym nadzór nad działalnością Domu Maklerskiego Banku BPS S.A. jest Komisja Nadzoru Finansowego z siedzibą w Warszawie, przy ulicy Pięknej 20 .
Powielanie bądź publikowanie w jakiejkolwiek formie niniejszego opracowania, lub jego części, oraz wykorzystywanie materiału do własnych opracowań celem publikacji, bez pisemnej zgody Domu Maklerskiego Banku BPS S.A. jest zabronione. Niniejsze opracowanie stanowi publikację handlową i jest prawnie chronione zgodnie z Ustawą z 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych (Dz. U. 2019 poz.1231).

Komentarze

 1. noob

  billy_the_kangoor 20 maja 2020 o 19:52Zaloguj się, aby móc odpowiedzieć
  @noob
  Spoko – i vice versa. Dobrych trade’ów, pozdrawiam.
  To normalne, że czasami wystąpią zgrzyty, szczególnie w relacjach byk – miś 🙂
  Teraz na indeksach patrzymy w podobnych kierunkach, jednak zerkając dziś na waluty zalecałbym kubełek zimnej wody na rozgrzane bycze rogi, przed ostatecznym rajdem.
  Same oporki…
  NZDU 0.615, AU 0,66, EJ 118, ACHF 0,64, UNOK 9.90, AJ 71, szmata 1.10 przed docelowym 1.14
  od piątku odbijamy jeszcze raz mocniej?

  Jestem pokojowy do ludzi,nie wiem co wstapiło we mnie.Dobrego i pozdrawiam.

  2
  1. mac-erson

   Na Sp500 wygląda mi na to, że od 19.05 tworzy się struktura korekcyjna (może 4-ka) w ruchu od rozpoczętym 14.05
   Tak czy owak po korekcie raczej jeszcze zaatakują strefę 3000. Nasz W20 dla mnie zagadka czy strefa 1660, czy 1680 czy najbardziej optymistyczny wariant z nadbiciem 1700.

  1. Wiater

   @Antoni, robisz syf na forum. Odczep się od mac-ersona, jak masz jakiś osobisty problem to napisz mu maila, adres był kiedyś na forum.
   Jak dla mnie to mac-erson opisuje tutaj możliwe scenariusze, dające do myślenia. Ty w przeciwieństwie do tego atakujesz i obrażasz ludzi za ich własną opinie. Pan Białek pisał wczoraj, ze forum traci na jakości, przez ilość bezsensownych postów. Masz coś do powiedzenia o rynku to pisz (zrozumiale, a nie szyframi), ale odczep się od ataków na ludzi.

   23
   1. Antoni

    Ja tylko przestrzegam ludzi przed prognozami wyjątkowego antytalencia albo jakiegoś płatnego naganiacze na tracenie przez ludzi pieniędzy , ale mozesz inwestowac jak macerson w koncu i tobie i jemu podatnicy płaca za siedzenie w domu i nicnierobieniew 😂🤣

    5
 2. sumadartson

  Każda hossa (zwłaszcza mini) jest jak żona i tajfun. Przychodzi gorąca i wilgotna, a gdy odchodzi…zostajesz z połową dobytku.
  Nie wołam już na shortkoń, bo przecież szlachta z prapradziada nie przywykła zmieniać zdania bez powodu. Netto na Sssss…..

  3
   1. sumadartson

    Dokładnie. To mi przypomina kurs Universalu (centrala H.Z.) z lat 90siątych. W kinach, gdy wyświetliła się czołówka wytwórni filmowej Universal, na sali usłyszałem głosy „395 złotych, nadwyżka kupna”. Niedługo potem Universal pogrążył się w niebycie.

    6
 3. Griot1234

  moje zdanie wig cenowy pokazuje kierunek podobnie jak poprzednich latach.a duże państwowe nieefektywne spółki skarbu Państwa ,które w tym roku nie wypłacą dywidend bedą zalegać dłużej w kotlinach az ich nie obudzi państwowy system wsparcia typu ppk. indeksy cenowe mają bardzo zdrową konstrukcję. a hossa sie skończy jak ludzie orzekną ze teraz wszystko musi mieć wycenę P\E na poziomie 100

 4. Antoni

  Nasdaq w 9 tygodni zrobił 3000 pkt na L , jak myślicie ile macerson bez doradztwa zony zarobił na swoich S-kach

  Pamietam jak zaczynałem na blogu Money był jeden inwestor bardzo mądry który w bessie 2008 roku napisał nam ze tylko raz siedział w bessie na akcjach drugi raz żona powiedziała ze juz bez niej ,

  1
  1. sumadartson

   Zgadza się. Najpewniejsze wsparcie to cienka linia zera między bytem i niebytem. Pomimo tego „już tylu chłopców odeszło z naszego puebla” w niebyt…, cytując klasyka rozrywki.
   Porównując oczekiwania rynków w stosunku do obecnego globalrealu, sądzę że większej euforii jak obecnie szlachta w swoim żywocie jeszcze nie spotkała.

   4
 5. Griot1234

  Nasi są gotowi iść wyżej Jakby bazę robili Cały czas wygląda jakby chcieli ruszyć no właśnie Kim są oni i czy sa nasi i tu się kłania D.Kehneman

  Daniel Kahneman to wybitny amerykański psycholog urodzony 5 marca 1934 roku w Tel Avivie. Jako profesor psychologii na Uniwersytecie Princetron na swoim koncie posiada około 200 naukowych publikacji z dziedziny psychologii, prawa czy ekonomii. Wraz z Vernonem L. Smithem opracował teorię “procesów decyzyjnych w warunkach niepełnych informacji” za którą w 2002 roku otrzymał Nagrodę Banku Szwecji im. Alfreda Nobla (W. Błasiak i in., 2015, s. 24).

  Za jedno z największych osiągnięć Kahnemana uważa się głęboką analizę błędów poznawczych i wyznaczenie przyczyn, przez które do nich doszło. Usprawniło to zarządzanie i udoskonaliło procesy decyzyjne w ekonomii (W. Błasiak i in., 2015, s. 24).

 6. Darek51234

  Ci loni to rynek. Dziesiątki ważniejszych i setki, tysiące mniej ważnych ludzików. Wypadkowa ich decyzji są decyzjami rynku. To żaden spisek. A to, że niektórzy się znają łażą po knajpach razem to chyba nic zaskakującego.

  1
 7. mrRobertson

  @all NBP bardzo prawdopodobnie wejdzie na rynek akcji https://www.bankier.pl/wiadomosc/Lon-Wejscie-NBP-na-rynek-akcji-to-bardzo-realny-scenariusz-7888732.html
  „Chodzi o to, żeby odzyskiwać polską własność, poszerzać i zwiększać polską własność w gospodarce” tłumacząc to na jezyk obecnych realiów w Polsce ..
  Bedą ratowane i przejmowane podmioty powiązane z obecnie nam rzadzacymi, tak jak z ze sprzetem nie tansze i polskie ale te ktore idą kanalami dostaw przez „naszych posrednikow”. po prostu super !!! 🙁

 8. Darek51234

  To jest wku czemu oni się wstydzą powiedzieć, że chcą nacjonalizacji. Zawsze coś pieprzą o polskim tym tamtym mając na myśli państwowe. Wszyscy którzy mówią że kapitał ma narodowość nie chcą by kulczyk czy inny diabeł polski miał własność oni zawsze chcą państwowego. Pieprzona bolszewia.

  5
  1. mrRobertson

   @darek coś cisza tez o zlozach kghmu w Polsce, my kupilismy wyeksploatowane w kanadzie a oni nasze najwieksze zloza w PL.
   Ale ja sie nie dziwie niektorym ludziom ktorzy widza jak rzad robi wlasnych obywateli ze jak maja info to wola wspolpracowac z obcym kapitalem, maja wieksze szasne ze ich nie zrobią w wuja…

   3
  1. mac-erson

   A ja dzisiaj poszukałem ciekawego aspektu czasowego w US. Od marca 4 z 5 fal były tej samej długości, Względem tego dzisiaj koniec korekty i jutro UP i szczyt w poniedziałek na nocnej zmianie. Zgodnie z tym dzisiaj czyszczę do zera S-ki i będę odnawiał w poniedziałek z większą mocą jeśli istotnie pojadę do góry. Zobaczymy czy tym razem się ten przebieg czasowy sprawdzi 😉

   2
   1. leotdipl

    @mac-erson,
    masz na myśli SP500? Jeśli tak, to na tygodniowym widać że zamknięcie dotyka EMA-50. Poza tym mamy tu początek luki (teraz jako górne ograniczenie) z mega spadkową świecą z końca lutego. I oczywiście dodajmy do tego 61.8% zniesienia spadku luty/marzec. MACD dalej jest w strefie ujemnej. W tej chwili faktycznie rynek decyduje w jakim kierunku podążyć. Natomiast w ogóle nie rozumiem o co ci chodzi z tym aspektem czasowym w układzie falowym? Jeśli rozpatrujesz TFE ja się skłaniam do korekty 3-3-5, tzn. luty/marzec -3-, teraz -3- i … właśnie dalej wypada -5-, gdyż inaczej i tak nie może być w korekcie. A jeśli tak, to zasięg przebije min. A (z marca).
    Zobaczymy jak jutro zamknie się świeca. Na razie rysuje się górny knot.

 9. Antoni

  Panie WB a moze porównywać okresy pandemi z okresami innej pandemii?

  Z tego co piszą inni po epidemii nie ma szans na szybkie odbicie gospodarek , tez jestem tego zdania bo większość biznesów nie wróciło do normalności i pewnie nie wróci a tutaj urzędasy dają kase wszystkim i na wszystko za siedzenie w domu i nic nierobienie

 10. mac-erson

  Noo najbardziej wstrząsający dla mnie dokument do jakiego dotarłem od czasu rozpoczęcia „pandemii” (dokument WHO)

  https://apps.who.int/gpmb/assets/annual_report/GPMB_Annual_Report_Exec_Summary_Foreword_and_About_English.pdf

  Jak ktoś ma ochotę przeczytać prognozy WHO, co MUSZĄ zrobić i jak się zachować rządy.

  Najbardziej mnie zaciekawiło:
  – zalecenia w formie „muszą” dla wszystkich rządów
  – kraje muszą budować silne systemy
  – muszą wyznaczyć koordynatora z autorytetem nadzorującego dany rząd
  – data lipiec 2019 jako pierwsza faza przygotowań
  – data wrzesień 2020 jaka druga faza przygotowań
  – rządy muszą być przygotowane na epidemię śmiertelnego patogenu – niezależnie od tego czy powstały naturalnie, przypadkowo lub CELOWO WYDANE
  – innowacyjne szczepionki, o szerokim spektrum działania
  – przywództwo ONZ
  – rutynowe ćwiczenia SYMULACYJNE
  – ONZ w tym WHO prowadzi działalność w zakresie conajmniej dwóch ogólnosystemowych (globalnych) szkoleń, symulacji w tym jedno obejmuje UWOLNIENIE ŚMIERTNELNEGO PATOGENU UKŁADU ODDECHOWEGO
  – założenie dwóch ćwiczeń i trzecie potwierdzenie

  Czyli dobrze zrozumiałem – obecnie mamy pierwszą symulację ???

Dodaj komentarz