Wzajemne względne siły sWIG-u, mWIG-u i WIG-u

W styczniu – jeszcze przed całą koronawirusową katastrofą – przyglądałem się wykresom względnych sił mWIG-u 40 do WIG-u, sWIG-u 80 do WIG-u i sWIG-80 do mWIG-u 40. Wniosek, który wysnułem z tego organoleptycznego badania brzmiał następująco:

“pobieżna analiza wykresów względnej siły mWIG-u 40 do WIG-u, sWIG-u 80 do WIG-u, sWIG-u 80 do mWIG-u 40 sugeruje w średnioterminowych horyzoncie (liczonym w miesiącach) formułę mWIG-40>sWIG-80>WIG a horyzoncie długoterminowym (liczonym w latach) formułę sWIG-80>mWIG40>WIG.”

Formuły “sWIG-80>WIG” i “mWIG-40>WIG” się sprawdziły, koncepcja, że w perspektywie średnioterminowej (liczonej w miesiącach) “mWIG-40>sWIG-80” okazała się błędna.

Zobaczmy jak te wykresy wzajemnych względnych sił tych indeksów wyglądają obecnie:

Powered by macrobond.com
Powered by macrobond.com
Powered by macrobond.com

Czy można z nich próbować coś wyczytać? Wydaje się, że w długiej – wieloletniej – perspektywie nic się nie zmienia, to znaczy – zakładając trwałość narysowanych na powyższych obrazkach hipotetycznych długoterminowych kanałów trendów wzrostowych – formuła sWIG-80>mWIG-40>WIG nadal pozostaje aktualna.

W perspektywie średnioterminowej – wielomiesięcznej – o jakieś mocniejsze wnioski raczej trudno ze względu na to, że wykres względnej siły – najmocniejszego ostatnio – sWIG-u wobec WIG-u dotarł w okolice górnego ograniczenia kanału 13-letniego trendu spadkowego. Od 2007 roku wykres ten odbijał się od tego górnego ograniczenia – to znaczy sWIG wchodził w okres relatywnej słabości względem WIG-u – już 4-krotnie . Być może teraz przełamie tę linię oporu, ale a priori trudno na ten temat wyrokować.

Podsumowanie: w okresie minionego półrocza najsilniejszym z trzech głównych indeksów dochodowych na GPW był sWIG-80, następny w kolejności był mWIG-40, a najsłabszy okazał się WIG. W długim – wieloletnim – horyzoncie formuła sWIG-80>mWIG-40>WIG – wydaje się być nadal aktualna, natomiast perspektywy wzajemnej względnej siły tych indeksów w perspektywie średnioterminowej – wielomiesięcznej – wydają się obecnie niejasne.

Komentarze

  1. Wiater

    Panowie, chciałbym zapytać jakich narzędzi używacie do AT? Jako ze jestem w tym temacie początkujący, a chciałbym sie coś nauczyć.
    Najlepsze byłyby takie narzedzia, które same sugerują rożne scenariusze wynikowe itd., ale to pewnie wyższa polka (premium) ?

    1. lis

      Nie zgadzam się z opinią analizy, jaki rodzący się ruch spadkowy ? na jakiej podstawie Pan wywodzi swoje tezy, żadnej nawet hipotezy Pan nie podaje, żadnej weryfikacji żadnej falsyfikacji etc.

      Nie mam nic do Pana, ale naprawdę pisanie o jakimś rodzącym się ponownym ruchu korekcyjnym … to czytają niedoświadczeni, jeszcze nie widzę noty prawnej.

      1
    1. bartek

      po convidzie – biotech powinien byc jak w latch 1990s tech. NA peryferiach swiata czyli w PL ludzie beda zabezpieczac sie jak mozna przed kradzieza ze strony instytucji zajumania publicznego. NBP okradl ludzi na 5% podatkiem inflacyjnym w 2019, przy st % na zero mieszkania, zloto – wszystko tylko nie pln :))))

      3
      1. macarek

        Możesz kupować polski biotech – musisz tylko sam złozyć portfolio:-) mała kapitalizacja daje ogromną premię, jeżeli dostaną środki UE czy budżetowe na testy, leki z osocza itd. No chyba, że tak jak było to już kiedyś tu rozpatrywane Szumowski zadziała zgodnie z konfliktem interesu i zblokuje rozwój tego zalążka jaki mamy.

        1
        1. bartek

          w PL to ja moge kupic kiełbase lub mieszkania (ktore wynajme ciemnemu ludowi z tytulu bloga WB). Technologiue to sie kupuje w cywilizacji tzn USA (lub DE).
          i tyle w temacie :(((( Pogodzilem sie ze PL to pereyferie i tak to traktuje inwestycyjnie

          3
              1. bartek

                ja pisze o inwestycji a nie loterii/opcji. nawet jakby cos powstalo to od razu zostanie przejecte przez cos w cywilizacji. PL jest nieinwestowalna poza podstawowa gosp jak w zimbabwe czyli sklepy (dino), dystrybucja leków (neuka) , mieszkaniowka (dom dev, echo) etc. O rzeczxach z wart dodana to dax lub usa. PL to peryferie i tajk to trzeba traktowac – to sie odniesie suckes :)) inaczej stracony czas

                2
                1. bartek

                  ja sie ma stara szkape to nie wysyla sie jej na wyscigi. Podobnie z GPW i technologia. GPW btyla po to zeby sprzedacj majatek skarbu panstwa, sprzedano teraz gpw jest juz niepotrzebna. chesz inwestowac to zagranica

                  2
  2. fast_market

    Czy jak CD Projekt zaczyna inwestować w obligacje to nie jest sygnał, że rynek obligacji wyczerpuje dalsze możliwości wzrostu?
    Czy po obligacjach kolejnym wzrostowym rynkiem nie powinny być akcje?

  3. Idmmaximus

    Na moje to oznacza ze wycena danej spolki jest w innej galaktyce ….. jezeli firma z taka wycena nie wie co robic z kasa i ładuje 300 mln w obligi znaczy ze brak pomysłów na najbliszy okres ….. obligow nie kupuje sie na pół roku ….przy obecnych stopach % i rentownosciach lokat i nizszych cenach obligacji po spadku jaki był w marcu to mysle ze jeszcze temat obligacji bedzie troche grany tym bardziej ze wiele duzych korporatow obecnie notowane obligacje owych spolek sa notowane ponizej nominału …..co czyni je ciekawa forma inwestycji dla szukajacych alternatywny dla lokat …..ale nie dla firm ktore rynek wycenia c/z 200 come on tego nie da sie nadrobic na lokatach 😀

    2
    1. Idmmaximus

      Jezeli przy obecnej dzialalnosci c/z = 200 czyli 200 lat takowych zyskow aby dobiły do kapitalizacji to przy działalnosci kupowania obligacji jako biznes ile bedzie wynosił wskaznik c/z 2000 ? Chyba wiecej 🙂

      To nawet buffet moze miec kłopot z doczekaniem 🙂

      4
    2. fast_market

      Chodzi mi o spojrzenie globalne, a nie przez pryzmat jednej spółki. Czy jednak nie idą wzrosty na giełdzie w perspektywie kilku miesięcy. Obecne wyceny wydają się niedorzeczne. Globalnie podkreślam.

      1
  4. lis

    C/Z nie patrz na te wskaźniki, czy P/BV.

    Liczy się EBIT, CAPEX, EBITDA, cashflow

    zabawa z tymi C/Z, P/BV i inne tego archaizmy nie ma sensu, chociązby ze wzlędu na memoriał w rachunkowości i opóźnienia (w pozytywnym znaczeniu) dostarczania danych sprawozdawczych, sprawozdanie na koniec 31 grudnia 2019 r. chociażby po 3 miesiącach na rynek trafia.

    1
  5. lis

    CD Projekt robi grę, która rozwali system. Obstawiam, że 500 zł zrobią w wakacje. Później nie liczę na żadną zwałkę na rynku, tak jak to sobie 95% spekoli uwaliło w głowach i ciągle tylko szortują.

    Nie rozumiem, jak można nie wierzyć w taką spółkę jak CDR, która rozwali system i zdetronizuje EA i innych.

    Na tej spółce mało kto obstawia, ale w mojej ocenie, i gram pod to spekulacyjnie, być może będzie split, a wtedy dopiero się zacznie, nie trzeba dywidendy, żeby uszczęśliwić i zrobić ludzi bogatymi.

    2
    1. lis

      Pan mówisz w czasie przeszłym… giełda i tu przepraszam za dosłowność, ma w dupie przeszłość, właśnie tak się wmawia na kursach, szkoleniach etc. że przeszłość jest istotna, nikt nie patrzy na przeszłość liczy się przyszłość, patrz kejs z wczoraj PKN wyprzedali się ludzie, płacz ogólny na bankierze, a dziś akcje odbierali po 61 …

Dodaj komentarz