ZEW: bieżąca sytuacja najgorsza od 17 lat, oczekiwania najwyższe od 5 lat.

W maju publikowana przez ZEW ocena ekonomistów bieżącej sytuacji gospodarczej w Niemczech spadła do najniższego poziomu od okresu listopad 2002-lipiec 2003. Od 1991 z równie niską oceną bieżącej koniunktury w niemieckiej gospodarce mieliśmy w tym sondaży do czynienie jeszcze tylko w latach 1993-1994. Zbliżone były również poziomy z pierwszej połowy 2009 roku. Równocześnie oczekiwania na przyszłość wzrosły do najwyższego poziomu od okresu luty-kwiecień 2015.

Powered by macrobond.com

W rezultacie różnica pomiędzy najwyższym od 5 lat optymizmem do do przyszłości i skrajnie niską oceną bieżącej sytuacji skoczyła w maju w okolice historycznych maksimów tego parametru z czerwca 2009, grudnia 2003, marca 2002, czerwca 1996 oraz kwietnia 1994.

Powered by macrobond.com

Sprawdźmy, co działo się na wykresie DAX-a – który w ostatnich tygodniach obronił „Linię Zygfryda” – po sygnałach takich jak majowy (różnica pomiędzy wskaźnikiem oczekiwań ZEW a wskaźnikiem oceny bieżącej sytuacji przekracza poziom 134 punktów).

Powered by macrobond.com

Niestety mamy tu wysoce niejednoznaczną sytuację: w 3 przypadkach przewaga pozytywnych oczekiwań nad oceną bieżącej sytuacji równie wysoka jak w maju br. okazywała się zapowiedzią wzrostu cen akcji (2009, 2003 i 1996), w dwu stała się pułapką dla inwestorów (1994, 2002).

Proporcje 60%/40% to nie jest coś, na co warto by było stawiać pieniądze.

Można z tej piątki podobnych do majowe sygnału próbować wybrać te bardziej pasujące do opisu obecnej sytuacji. Na przykład tylko w okresie listopad 2007-czerwiec 2009 różnica pomiędzy oceną perspektyw a oceną sytuacji bieżącej wykonała równie wielki ruch jak w okresie lipiec 2018-maj 2020. Z tego punktu widzenia – optymistyczny dla akcji – sygnał z czerwca 2009 można uznać za najbardziej podobny do obecnego. Ale nie jest to oczywiście jakaś szczególne przekonująca linia rozumowania.

Podsumowanie: w majowym sondażu ZEW różnica pomiędzy oceną ekonomistów perspektyw gospodarki Niemiec a oceną bieżącej sytuacji była najwyższa od okresu sierpień 2003-styczeń 2004.

Komentarze

 1. wojciech.bialek (Autor
  Wpisu
  )

  @Griot1234:
  „jak to w wierszyku …..po co tutaj swary głupie
  wnet i tak zginiemy w zupie.

  lubię ten blog głównie przez autora czytając Pana W.B. od artykułu kim są oni.”
  Bardzo mi miło

  „(…) trochę szkoda, że pisuje teraz codziennie, bo pewnie musi…..a ja wolałbym, aby nic Pan nie musiał.”

  To jest trochę bardziej skomplikowane – znając siebie, gdybym nie pisał codziennie, to by się po prostu obijał, a potem brał do pracy „za pięć dwunasta”. Tak więc, ma to też swoje dobre strony.

  „Dlatego może płatny newsletter Panie Wojciechu takie wydanie weekendowe lub raz na miesiąc ……? gdzie można by było odpocząc od Trolii wszelakiej maści i naganiaczy .”

  Rozważam inną opcję: „Klub K(NO)W FUTURE”, czyli dostępną tylko po opłaceniu abonamentu warstwę bloga, do której bym przeniósł swoje interakcje z czytelnikami. Być może konieczność zapłacenia jakichś pieniędzy zniechęciłaby większość troli.

  8
  1. toya

   Popieram pomysł reformy Panie Wojciechu.
   Uwazam, ze powinien Pan skupić wokół siebie kilka sprawdzonych osobów specjalizujących sie w innych tematach około-ekonomicznych i stworzyc coś a la John Mauldin. Abonament po pierwsze. Wydarzenia i wykłady to drugie. Swoja drogą do jakis artykułow Mauldina odwoływał się Pan nawet w jednym ze swoich wpisów jeszcze w 2008 roku.

   3
 2. Wiater

  @all, Panowie pisałem już kilka razy jest za dużo prywatnego syfu na forum, chcąc na koniec dnia przeczytać co się sensownego działo na forum, trzeba się przedrzeć przez dziesiątki wpisów o polityce i innych badziewiach, oderwanych od głównego wątku. Przyjmijcie proszę ze ten blog jest dobrem rzadkim i publikujcie przemyślane wpisy mające istotność dla tematu.

  13
   1. Wiater

    po co Twoja prowokacja, nie umiesz zrozumieć co napisałem powyzej? mam ci się tłumaczyć, ze nie jestem na socjalu, bądź co robię? Przez takich nienawistników jak ty generuje się ta ilość szamba na tym blogu. Ucinam temat i milczę.
    A tak dla reszty, mamy dziś 99 rocznice rozpoczęcia bitwy pod górą św. Anny w III powstaniu śląskim, z dedykacja dla sumadartsona i Sir Guy’a:
    https://www.youtube.com/watch?v=gMNgQynmhoo

    8
 3. macarek

  To juz wiemy jakie będa nasze emerytury. Ofe znów na dołku – tak jak wiosna 2003 roku sprzedawały na potęgę akcje:
  https://stooq.pl/n/?f=1354559
  //Trigon DM podał, że większość funduszy sprzedawało polskie akcje, a najwięcej NN OFE (-281 mln zł). Nastawienie do akcji zagranicznych było podobne, ale popyt ze strony NN OFE (+73 mln zł) przykrył podaż pozostałych funduszy.//

  Także główny czynnik wyboru akcji – brak OFE w akcjonariacie..

  4
 4. billy_the_kangoor

  @noob
  Spoko – i vice versa. Dobrych trade’ów, pozdrawiam.
  To normalne, że czasami wystąpią zgrzyty, szczególnie w relacjach byk – miś 🙂
  Teraz na indeksach patrzymy w podobnych kierunkach, jednak zerkając dziś na waluty zalecałbym kubełek zimnej wody na rozgrzane bycze rogi, przed ostatecznym rajdem.
  Same oporki…
  NZDU 0.615, AU 0,66, EJ 118, ACHF 0,64, UNOK 9.90, AJ 71, szmata 1.10 przed docelowym 1.14
  od piątku odbijamy jeszcze raz mocniej?
  b.

  2
 5. The.phantom.of.the.stock.exchange

  Ktoś kogoś robi w balona a balon nie dowierza

  Ubisoft portfolio:

  https://www.google.com/search?client=opera&hs=mOs&sxsrf=ALeKk00Q7lnIPb39zdbpoVmA71cJewkfGg%3A1590002759071&ei=R4TFXvCBBO6krgTQ2aKoCA&q=ubisoft+games&oq=ubisoft+games&gs_lcp=CgZwc3ktYWIQAzIFCAAQgwEyAggAMgIIADICCAAyAggAMgIIADICCAAyAggAMgIIADIFCAAQywE6BAgAEEc6BAgjECc6BAgAEEM6BwgAEIMBEENQ2Z8BWOynAWC5qQFoAHABeACAAX-IAbcEkgEDNC4ymAEAoAEBqgEHZ3dzLXdpeg&sclient=psy-ab&ved=0ahUKEwiwwZXtlcPpAhVukosKHdCsCIUQ4dUDCAs&uact=5

  Cd Projekt Portfolio

  https://www.google.com/search?client=opera&hs=X4C&sxsrf=ALeKk01BfkpjNr2sbntwYBFEptBDViKwAw%3A1590002782158&ei=XoTFXpuTCeGqrgSx7rvwCA&q=cdprojekt+games&oq=cdprojekt+games&gs_lcp=CgZwc3ktYWIQAzIECAAQDTIGCAAQBxAeMgYIABANEB4yBggAEA0QHjIGCAAQDRAeMgYIABANEB4yBggAEAoQHjIICAAQCBANEB4yCAgAEAgQDRAeMggIABAIEA0QHjoECAAQCjoICAAQBxAKEB46CAgAEAgQBxAeUJ2EDViUkg1grZQNaABwAHgAgAGgAYgBgQiSAQM4LjKYAQCgAQGqAQdnd3Mtd2l6&sclient=psy-ab&ved=0ahUKEwibupb4lcPpAhVhlYsKHTH3Do4Q4dUDCAs&uact=5

  1
 6. toya

  @karnak
  „To był ostatni akcent naszego byczka przed zwałą.”

  Nie tak predko z takim scenariuszem. Przeciez Macerson dopiero zaczal budowac pozycje. Przez kolejne dni musimy czekac na wpisy w stylu „dołożyłem, bo dali propomycje ceny na S”. Potem wraz z dalszym wzrostem rynku nastapi wyciszenie aktywności na forum i piramidowanie pozycji by po paru punktach spadku triumfalnie powrocic do forum „znowu mi sie udalo!”.

  Wtedy bedzie mógł nastapić właściwy zjazd.

  Nie pisze tego ze zlosliowością. Po prostu ten scenariusz sie powtarzał tak czesto, ze trudno go nie dostrzec. W sumie wyczucie punktów zwrotnych nawet jest tylko muszka rozkalibrowana.

  8
  1. mac-erson

   Toya masz rację tak było w zeszłym roku, gdzie wchodziłem za wcześnie. Obecnie (w sumie od marca) zdecydowanie poprawiłem timingi co wpływa na przypływ gotówki na konto.
   Jeśli chodzi o S-ki to jestem aktualnie na 15% docelowo na US (SP, NSQ). W PL, DAX i COPPER na razie nie wchodziłem,
   Wczoraj i dzisiaj wyszedłem z S-ek do zera. Dzisiaj wznowiłem w przedziale 9440,9480 i SP 2969.
   Na NSQ czekają kolejne S-ki na 9520 i 9590 a na SP500 2989, 3005.
   Taki mam styl inwestowania i tak już chyba zostanie. Zaczynam nieco za wcześnie chociaż czasami udaje się prawie wcelować w szczyty – tak jak było dwukrotnie na Usiakach w maju.

   3
   1. toya

    a nie probowales nigdy dokladac wylacznie w kierunku zalozonego ruchu?
    + duzo latwiej zaakceptowac SL na pierwszej paczce pozycji
    + dokladasz wylacznie do zyskownej pozycji, wiec przy zachowawczym podejsciu NIGDY Cie nie wywiezie. Oczywiscie tak bezpieczny wariant wysadzi Cie czesto na peron zanim ruch nabierze wlasciwej dynamiki, ale przynajmniej „dzialka” zostanie 🙂

    1
    1. mac-erson

     Znam tą strategię z pewnością jest lepsza bo nie przechodzisz na straty. Ale nie potrafię w ten sposób. Za to poprawiłem inwestowanie zgodnie z mniejszymi interwałami i wzajemnymi dywergencjami więc przy słabym – wygasającym trendzie przeciwstawnym jestem w stanie wychodzić do przodu. Problemem dla mnie będzie – utrzymanie pozycji gdy trend się zmieni na moją stronę i tutaj jestem bardzo mocno nastawiony na trzymanie pozycji i nie wychodzenia na korekty do założonego poziomu. Mam nadzieję, że nie wysadzą mnie z wagonu tak jak w lutym / marcu – gdy miałem świetną pozycję z górki i zacząłem kombinować w 1/3 ruchu co omal nie skończyło się tragedią.

     2
    1. mac-erson

     Karnak poniżej KGHM z naniesionymi podobnymi układami z przeszłości.
     https://megawrzuta.pl/download/9119c0420c4dfd69eb46f55535e9b612.html

     Ten lub przyszły tydzień (tak się skłaniam) w analogii średnioterminowy szczyt.

     Wig20 bardzo często kończył układy korekcyjne po silnych spadkach lekko nadbijająć intra Sk15 tygodniową o 20-40pkt (przykład styczeń 2009, październik 2011. Obecnie SK15 tyg jest na 1690 więc lekkie wybicie powyżej 1700 wcale nie otwiera koncepcji dalszej hossy a wprost przeciwnie z dużym prawdopodobieńśtwem pułapka na byki.

 7. tmoore

  @WB
  Analizując 2 scenariusze w „pułapce na byka” uśrednił Pan je. Jeden scenariusz opisuje historyczną sytuacje prawie miesięcznego trendu bocznego, drugi 2 tygodniowego wzrostu z lekkim spadkiem zajmującym kolejne 2 tygodnie. Inaczej mówiąc dla posiadaczy wybranych akcji oznacza to jeszcze prawie miesięczną hossę albo jazdę w kółko bez strat. Moje osobiste wyliczenia (w żaden sposób nie podejmuję się porównywać z Panem) wskazują na koniec fali wzrostowej korekcyjnej na koniec lipca/początek sierpnia. Piszę tylko dlatego bo później podniosą się głosy o braku spadków i złej prognozie tymczasem będzie widać, że miał Pan rację dopiero we wsteczne analizie „post factum”. Jakby nie patrząc bardzo piękna analiza – dziękuję a pomimo widocznych retrospektywnie spadków jeszcze miesiąc wzrostów dla „nie day traderów”

 8. Antoni

  Takiej szybkiej hossy to NIKT nie przwidział poza FED który wpompował 3,2 biliona $ w rynek , aż dziwne ze Pan WB nie bierze tego pod uwagę w swoich analizach .

  Ja stawiam konsekwentnie od czerwca na spadki po wygaśnięciu serii , widać ze serie skończą 40% hossą , nawet Deutsche bank rośnie o 50% od marca , tylko polskiej pisiwskiej padliny z książęcej nikt nie chce ale co sie dziwić jak OFE są do likwidacji a mają średnio 85% w akcjach

  Najlepszy jest INWESTOR CYMBAŁ MACERSON , rośnie 40% indeks w 2 miesiace – nie pamietam takiej hossy a on tutaj ciągle pierdy o jakiś szczytach i dokładaniu pozycji na S , to wyjątkowy cymbał albo ktoś opłacany zeby ludziom robić wodę z mózgu , innego wytłumaczenia nie ma chociaż skoro nawet żona go kopnęła to moze być faktycznie beznadziejny przypadek udowadniania ze nie rynek ma racje tylko on , moze to drugi Jarek Kaczyński tamten tez zawsze ma racje

  3

Dodaj komentarz