Jak zinterpretować równoczesne niskie wartości akcyjnego put/call ratio i salda AAII?

Chciałem rozwiązać zagadkę obecnych równocześnie niskich wartości 21-sesyjnej średniej akcyjnego Put/Call Ratio na CBOE i niskiej wartości salda byków i niedźwiedzi w sondażu AAII, o których wspominałem rano, ale mam wrażenie, że poniosłem porażkę. Kwestia jest bardzo ciekawa, bo z kontrariańskiego punktu widzenia – mocno upraszczając – niska wartość pierwszego parametru (większe obroty na opcjach call niż opcjach put na akcjach) to sygnał ostrzegający przed spadkami, zaś niska wartość salda sentymentu indywidualnych inwestorów w USA, to zapowiedź wzrostów.

Powered by macrobond.com

Podchodziłem do tematu na różne sposoby i zaprezentuje ostatni. Najpierw znormalizowałem obie serie danych w 4-letnich okresach:

Powered by macrobond.com

Jak widać w obu przypadkach mamy do czynienia z niecodziennym odchyleniem wartości obu wskaźników o 2 odchylenia standardowe o 4-letniej średniej. To bardzo niecodzienne zjawisko, bo obie serie danych wykazują wyraźną ujemną korelację.

Powered by macrobond.com

Wypadało teraz znaleźć podobne sytuacje z przeszłości, to znaczy momenty, w którym spekulanci z CBOE głównie handlowali akcyjnymi opcjami call (na wzrost), a indywidualni inwestorzy z AAII wykazywali się wyraźnym pesymizmem odnośnie perspektyw rynku akcji. Postanowiłem znaleźć takie momenty z przeszłości mnożąc oba wskaźniki w sytuacja, kiedy oba mają ujemną wartość, tak jak teraz. Następnie wybrałem tylko te epizody z przeszłości, kiedy taki iloczyn, był powyżej pewnego poziomu. Oto efekt:

Powered by macrobond.com

Na powyższym wykresie widać, dlaczego obecna sytuacja jest niezwykła – ten parametr od 23 lat nie miał równie skrajnej wartości.

Ścieżki S&P 500 wokół obecnego sygnału i 3 najwyższych wartości tak wyliczonego wskaźnika z przeszłości wyglądają tak:

Powered by macrobond.com

Jedyny chyba wniosek, który wypływa z powyższego, to taki, że za 5 miesięcy S&P 500 będzie tam gdzie obecnie. Za niecałe 5 miesięcy mamy w USA wybory. Poza tym uzyskane sygnały nie mają chyba ze sobą wiele więcej wspólnego.

Mam wrażenie, że z obecnej niecodziennej sytuacji można wyciągnąć bardziej interesujące wnioski, ale na razie mi się to nie udało.

Podsumowanie: obecna sytuacja na rynku akcji w USA jest bardzo niecodzienna, bo mamy do czynienia z najniższą od okresu tuż przed „flach crash” z maja 2010 wartością 21-sesyjnej średniej z akcyjnego put/call ratio z CBOE, a zarazem saldo byków i niedźwiedzi w sondażu AAII ma bardzo niską wartość. To coś zapewne znaczy, ale na razie mam kłopoty z uzyskaniem jakiejś przekonującej interpretacji obecnej sytuacji.

Komentarze

  1. mac-erson

   Też jestem obecnie na rozdrożu. Próbuję róźnych analogii, dostaję sprzeczne sygnały więc wybrałem strategię. Czekać. Prędzej czy później wykrystalizuje się koncepcja na którą zagram.
   Nasz W20 – tutaj niedzwiedziom grozi cały czas poziom 1880-1900.
   Bykom grozi poglębienie spadku do okolic 1600.
   Obecnie jesteśmy w połowie.

   2
 1. tmoore

  @illy_the_kangoor 26 czerwca 2020 o 16:19Odpowiedz
  @sumadartson
  Dokładnie! Ileż można słuchać tego pier…nia o polityce.
  „Jadom, jadom Misie!,….”
  Premie będą niższe za półrocze 😉
  take care,
  odp.
  1. Podziękuj waćpan swojej białogłowie za tak pochlebną opinię mojej oceny kierunku giełdowego
  a teraz ponieważ wszystko ustalone to:
  https://www.youtube.com/watch?v=_lcav1UZs5M
  a ja osobiście idę w góry:
  https://www.youtube.com/watch?v=spCdFMnQ1Fk
  i będę czekał na giełdzie na:
  https://www.youtube.com/watch?v=ARnQl1zZIgc
  tylko poczekam wyżej 🙂

 2. mac-erson

  Poniewaz jutro cisza wyborcza postanowiłem krótko opisać moje zmagania. Zastanawiałem się iść, nie iść. Na kogo zagłosować. Komu podziękować. Co uczynić w 2 rundzie.
  Wnioski dla mnie są takie. System ma się w najlepsze i raczej nie widzę możliwości aby Polacy zechcieli coś w tym względzie zmienić. A więc PIS czy PO, PO czy PIS.
  Podsumowałem swoje odczucia odnośnie ostatniej 5 latki. PIS i Wielce na Panujący zawiódł i jednocześnie nie zawiódł.

  Nie zawiódł bo:
  – spodziewałem się rozdawnictwa pieniędzy na lewo i prawo
  – spodziewałem się spolegliwości Prezydenta względem Partii
  – spodziewałem się naginania konstytucji
  – spodziewałem się podporządkowania mediów państwowych

  Zawiódł bo nie spodziewałem się:
  – tak ryzykownej, nieudolnej i wręcz graniczącej z hazardem polityki zagranicznej (postawienie na jednego konia Trumpa, aż strach się bać jeśli jesienią nie utrzyma się na stołku)
  – polityki względem kościoła (najbardziej wyraźne w okresie pandemii)
  – wsłuchiwania się w lewicowe i globalistyczne agendy WHO, ONZ, Gatesy i inne wytwory Deep State (tutaj spodziewałem się zdecydowanej niezależności czegoś w stylu Węgier)

  Podsumowując jest nieciekawie i perspektywy jeszcze bardziej mroczne i niepewne.
  Dlatego też postanowiłem uczestniczyć w wyborach głosując w pierwszej rundzie na swojego kandydata niezależnego, który i tak nie ma większych szans. W drugiej rundzie postanowiłem też zagłosować na dowolnego kandydata, który przystąpi do starcia z Panem Dudą.
  Dlaczego tak? Jedyną szansę jaką widzę to wzajemne blokowanie się na linii Sejm – Prezydent. Czyli – jest szansa, że w kolejnej pięciolatce się nie dogadają i nic więcej nie zepsują nam systemowi politycy. To dla mnie takie jedyne światełko w mrocznym tunelu obecnej sytuacji. Dziękuję za uwagę i życzę udanego weekendu 🙂

  23
   1. Guy Fawkes

    Myślę, że jesteś w wyjątkowo mylnym błędzie, Milordzie.

    Twoje stanowisko opiera się na całej serii błędnych, nierealistycznych założeń, więc wniosek będzie taki, jak zawsze, tzn. jak gdybyś nie był zwolennikiem sławnego antysystemu.

    I po co tracić czas, rozważać dziesiątki teorii spiskowych, wierzyć w cuda na kiju, skoro gdy przyjdzie do rzeczy samej, postąpisz tak samo, jak gdybyś nie przebył, tych wszystkich duchowych (pneumatycznych) przemian i nie przeszedł tych całych Himalajów intelektualnych[sic!]

    Dla mnie to jeszcze jeden dowód na to, że antysystem jest ”nieodrodną różczką z pnia Jessego” Systemu. System wytwarza wabiki ”antysystemowe” w tych wszystkich sferach, których nie może kontrolować w formach konwencjinalnych.

    A te wszystkie antyszczepionkowe rewelacje, to jest nowoczesna forma starego, no może nie jak świat, ale na pewno jak NKWD, antyamerykanizmu.:))

    Zaś opowieści o UFO, reinkarnacji itp. dziwach, to jedna ze współczesnych form propagandy antychrześcijańskiej (Kosidowski się kłania).

    Stawiam tezę, że w dzisiejszym świecie antysystemowe jest wyłącznie dążenie do niepodległości i obrona chrześcijańskiej wiary i cywilizacji. Wszystko inne należy do lewiatana Systemu.

    Twoje zapatrywania Milordzie i postawę społeczną, uważam za systemowe w 100 procentach, czego dowodzi Twój wybór.

    Może wystarczy, bo miałem się nie odzywać.

    12
  1. Bankier

   Ja głosuję przeciwko Dudzie , dlaczego? bo obiecał kwotę wolną od podatku , emerytury bez podatku , pomoc frankowiczom , obniżke Vat itd. ponieważ niczego nie zrealizował to traktuję go jak prezesa firmy któy oszukał akcjonariuszy i nie przedłuzam z nim kontaktu ,o łamaniu konstytucji nie wspomnę , kazdy tylko nie dudopis.

   21
 3. zorro

  Obecne spadki nie przełamały, jak na razie , linii trendu wzrostowego. Rynki zbliżone do naszego jak czeski. chiński, rosyjski itp. ciągle są w trendach wzrostowych. Nie wiem dlaczego większość forumowiczów przechodzi na stronę niedźwiedzi.

  3
 4. resss

  pomyślmy, kto ma szanse coswynegocjować

  1. po staje na baczność czytajac onet i jest na smyczy merkel
  2. pis nie staje na baczność do onetu i współpracuje z usa

  komu niemcy wiecej zaoferują? oferuje sie cos wtedy gdy trzeba a z pelo wystarczy rozkazac
  największym sukcesem po byl wyjazd na ukraine Komorowskiego a koledzy Ukraińcy akurat przypadkiem tego dnia uchwalili gloryfikacje upa

  warto przejrzeć na oczu

  5
  1. Guy Fawkes

   To jest za trudne rozumowanie:))

   //
   Kto z was podniesie skargę, dla mnie jego skarga
   Będzie jak psa szczekanie, który tak się wdroży
   Do cierpliwie i długo noszonéj obroży,
   Że w końcu gotów kąsać — rękę, co ją targa.
   //

  1. NadaNullZero

   W sumie to nie wiem. Dwa tygodnie spadku wartości bilansu Fed zbiegło się z niedużymi w sumie spadkami na akcjach mimo bardzo złych danych COVIDowych.
   Co będzie jak znowu zaczną rozkręcać bilans?
   No niestety mamy rynek (i gospodarkę) centralnie planowany. Tylko chyba bez planu.
   Chyba że za plan uznać – kursy akcji mają rosnąć.

 5. rivsay

  @zorro

  Ja napiszę czemu gram S 🙂
  O ekonomii drukowania gospodarki, pensji i lokowaniu jej na giełdzie nie chce mi się gadać.

  Technika. Według mojego kanału na SP500 (można ich kilka tam narysować) wyjście ponad 3200 okazało się fałszywe, dlatego rynek to szybko zrzucił, a teraz jest szansa na przełamanie w dół linii trendu wzrostowego.

  Jak się zamknie SP500 na 3000 +/- 20 trzymam S na weekend. Jak się otworzy w niedzielę 00:00 neutralnie lub na plus na 75% zamykam wszystko i może nawet L otworzę, jak się otworzy na minusie to poczekam do rana, ot cały mój plan opanowania świata 🙂

  1
 6. zorro

  Szkoda, że Pan Andrzej nie był taki SPOSTRZEGAWCZY kiedy spółka 11 Bit Studios rozpoczynała wzrosty. Chyba, że Pan Andrzej po wzroście o prawie 1000% zaleca sprzedaż; ale w swojej notce nic o tym nie wspomina. Ja raczej zrozumiałem między wierszami żeby spóźnialscy łapali okazję i wsiadali do pędzącego pociągu. Ale może się mylę i Pan Andrzej miał zupełnie co innego na myśli. Czekam na kolejne NEWSY Pana Andrzeja i w końcu może Pan Andrzej wypowie się na temat przyszłości bo historię znamy wszyscy i to co się już wydarzyło zapewne nikogo nie interesuje.

  19
 7. zorro

  @rivsay
  Wszystkie warianty są możliwe i być może masz rację. Moim zdaniem o załamaniu trendu wzrostowego można będzie powiedzieć kiedy dojdzie do sytuacji jak z 24.02.2020 r . Wówczas wszystkie rynki świata zeszły poniżej trendu wzrostowego, często tworząc luki. Na dziś takiej sytuacji nie mamy. Co będzie w poniedziałek i póżniej- czas pokaże.

  1
  1. rivsay

   Ach weekend wyborczy to spadam 🙂 pamiętajcie człowieki że hasło „komuniści i złodzieje” to pusty slogan, bo nie widziałem żeby tych złodziei oskarżyli. Ale na pewno widziałem wałki obecnie na ćwierć miliarda, dzięki wolnym mediom.

   18
  1. Guy Fawkes

   No właśnie Milordzie, wspomniałem wcześniej, że cieszę się, że ta wizyta zakończyła się bez konkretów.

   Prezydent RP nie jest wasalem usiaków, nie podpisze wszystkiego, co mu podsuną, bez względu na osobistą cenę.

   Sympatyzyję z czarodziejem Trumpem – ostatnią nadzieją białych, ale usiacy muszą się bardziej postarać. Jak nie to nie, jak tak to tak.:))

   Very good.

   3
  2. datik

   „…Przełomem w tym znaczeniu, jest przełożenie polskiej racji stanu ponad interes partyjny, mimo perspektywy przegranych wyborów.”
   ————-
   Trudno mi w to uwierzyć ale jeśli to prawda to zacząłbym inaczej postrzegać pisiorów. Nie byłby to zwrot o 180 stopni oczywiście…

 8. DrQuality

  Wyobrażcie sobie wyrafinowanego intelektualistę z Upper East Side na Manhattanie,w przerwach miedzy rozwazaniami o istocię swiata uprawiającego tantryczny seks
  Wyobrażcie sobie white thrasha z Missouri w przerwach kiedy nie rozważa istoty swiata uprawiajacego seks z wiewiórka w okolicznych lasach
  Wyobrażcie sobie geja z San Francisco
  Wyobrażcie sobie red-necka ze środkowych stanów US
  Wyobrazcie sobie profesora z Harvardu
  Wyobrazcie sobie Murzyna z Bronxu
  Widzicie ich?
  Poza językiem,miejscem urodzenia w sensie mentalnym i kulturowym nie łączy ich prawie nic
  Ale prawie robi róznicę.
  Otóz oni wszyscy,jak jeden mąż stana w jednym szeregu by bronić rzeczy dla nich najwazniejszej-
  Konstytucji Stanów Zjednoczonych Amerki Północnej!!!!
  Dlatego tworzą Naród.
  Chciałem zapytać gdzie byliście,kiedy łamano i to wielokrotnie Konstytucje Rzeczypospolitej ,gdzie byliście wtedy,kiedy trzeba było!?
  Wtedy na tych,którzy stali z napisem „Konstytucja”na rynkch,ryneczkach Polski krzyczano:
  komuniści i złodzieje,zdradzieckie mordy,faszyści z der onet,oszołomy z gazowni,linkobiorcy z Ojropy,agenci synagogi,grzebano w zyciorysach całej rodziny- do dziadka wstecz-gdzie wtedy byliście?
  WSTYD- i ten wstyd pozostanie z Wami
  Wyobrażcie sobie,że Nowy Jork jest Polską z tych dwóch piosenek
  https://www.youtube.com/watch?v=WcuxBf0frQE
  https://www.youtube.com/watch?v=f4_gDeuuN2E
  Warto sie zastanowić,który Nowy Jork wybrać

  10
   1. fast_market

    Jeśli nie rozumiesz to się doucz, a nie powtarzaj jakiś bredni.

    Nie było zawłaszczenia OFE tylko „oszczędnościowo/księgowy zabieg”, który nie spodobał się ludziom i PO straciła władzę. A zabieg był niestety konstytucyjny bo inaczej by się z niego wycofano.

    A przyspieszenie wyboru sędziów okazało się niekonstytucyjne dopiero po czasie. Zresztą naprawiono to w cywilizowany, konstytucyjny sposób. Natomiast PiS we współudziale z prezydentem, w bolszewicki i niekonstytucyjny sposób nie dopuścili do tej naprawy (świadomie, pod osłoną nocy)…

    12
    1. Guy Fawkes

     @F_M

     //Nie było zawłaszczenia OFE tylko „oszczędnościowo/księgowy zabieg”//

     :)))))))))))))))))))))))

     Bo usłużny ”sąd krzywoprzysiężny” towarzysza Rzeplińskiego tak powiedział?

     Ja brałem udział w tym cygaństwie 20 lat temu, jakim było OFE, oszukiwałem ludzi i siebie, bo sprzedając im OFE tłumaczyłem im, że to będzie ich prywatny kapitał, którego nikt im nie zabierze. Taką wersję podawały do wierzenia władze i tak byli szkoleni wszyscy agenci funduszy, że ZUS jest bankrutem, a OFE ocala środki przed państwem.

     No i co? No i pstro, jak partia mówi, że da, to mówi.

     Dziwię się, że istnieją ludzie, którzy dalej transmitują propagandę socjalistyczną na kolejnym etapie, jal gdyby nigdy nic.

     ”Pluj świni w ślepia, ona powie, że deszcz pada”.

     20
     1. fast_market

      Przykro słyszeć, że jak rozumiem sprzedawca funduszy nie zna charakterystyki produktu. OFE było dziedziczone uwaga: tylko w razie śmierci do 2 lat po przejściu na emeryturę. To dziedziczenie stwarzało pozory prywatności środków.
      TK orzekł jak orzekł, ale mimo, że trudno się z tym pogodzić to wolę takie rozstrzyganie sporów niż prawo ulicy/anarchię.
      A tak jak pisałem PO zapłaciła za to utratą władzy (i za bezsensowne podniesienie wieku emerytalnego).
      Kończąc, te środki z OFE są dalej zapisane na indywidualnym subkoncie w ZUS, a nie były zawłaszczone w potocznym rozumieniu tego słowa…

      8
      1. Guy Fawkes

       Na Ciebie nie ma lekarstwa, potrafisz wytłowaczyć sobie wszystko.
       Jak można dziedziczyć coś, co nie jest prywatne?

       //wolę takie rozstrzyganie sporów niż prawo ulicy/anarchię//

       Tu jesteś w takim samym mylnym błędzie, ten sam towarzysz Rzepliński, który tak dialektycznie-salomonowo rozstrzygał w jaruzelskim trybunale, był później aktywnym rewolucjonistą ulicznym ale mu sięnie udało, bo lud nie dopisał, a opłacanych aktywistów było za mało.
       Nie pamiętasz już, że brakło tylko licznego tłumu, żeby PIS ”wyskakiwał z okien”???

       Ale oczywiście wtedy powiedziałbyś, że wolisz kryterium uliczne, niż szkodliwą prawniczą kazuistykę.:)))))))))

       LUDZIE, PRZESTAŃCIE K…. CZYTAĆ !!!

       Jak chcecie ostać się przy zmysłach.:))

       12
    2. resss

     nieprawda. zapoznaj sie z opinia prawna ustawy zgodności z konstytucją.

     pieniędzy na emerytury uzyto do umorzenia dlugu. zlamano celowosc i nawet opinia to potwierdza

     długo trzrba było czekać na ujawnienie opinii prawnej ale jak widac lemingi czytaja tylko własne komentarze

     2
     1. fast_market

      No przecież chyba wyraźnie pisałem, że byłem przeciwnikiem tych zmian. I dalej jestem. Ale szanuję wyrok TK. Inaczej byłaby w kraju anarchia, gdyby ludzie nie szanowali wyroków sądowych.
      A opinia nawet najlepszej kancelarii nie jest wyrokiem – i bardzo dobrze skądinąd…

      1
 9. Primipilus

  O Konstytucji piszą dużo ci co jej nie znają. Kiedy pojawił się pierwszy zarzut łamania Konstytucji przeczytałem ją kilkukrotnie szukając jaki artykuł złamano. Nie znalazłem żadnego. W takim razie nie było złamania Konstytucji.
  Hasło „łamanie konstytucji” jest dla tłumu, który nie myśli i nawet nie zastanowi się nad przeczytaniem Konstytucji.
  Rzekome złamanie Konstytucji zostało zgłoszone do Trybunału Sprawiedliwości UE. Ten Trybunał nie znalazł podstaw jakoby złamano Konstytucję Polski. Przecież gdyby coś znalazł to awantura trwałaby do dzisiaj. Po orzeczeniu Trybunału o braku złamania Konstytucji wszystko ucichło.

  10
 10. Primipilus

  DrQuality jesteś w błędzie, że wymienieni obywatele USA będą walczyć o swój kraj. Oni nie chcieli jechać na wojnę wietnamską ani do Iraku, Afganistanu. Rząd USA ich tam wysłał. Musieli jechać bo taki był rozkaz. Żołnierz wykonuje rozkaz. Niedawno pokazali co myślą o rządzie, policji. Palili sklepy i je rabowali. W USA klasa średnia bardzo się zmniejszyła. Zwiększyła się klasa ludzi biednych bez perspektyw, przyszłości.
  A ja bym zadał pytanie – gdzie byli ci wszyscy (krytykanci, że złamano Konstytucję) kiedy rozdawano wiedzę, myślenie. Na zebraniu partyjnym, w pubie? Trzeba było się uczyć jak był czas. Jak ktoś krzyczy – łamanie Konstytucji to przeczytajcie Konstytucję i szukajcie jaki punkt złamano, jaki paragraf.

  4
  1. mac-erson

   Dam Ci przykład nie muszę znać konstytucji na pamięć żeby wiedzieć, że mam prawo do świadomej zgody na jakikolwiek zabieg medyczny. Więc nie można za pomocą jakiejś tam Spec Ustawy ustanawiać prawo władzy do jakichkolwiek zabiegów medycznych bez zgody człowieka. To nie jest tak, że wymyślony wyższy interes społeczny pod pretekstem Plandemii może spowodować ograniczenie praw naturalnych obywateli.

   11
   1. Guy Fawkes

    Jesteś w mylnym błędzie Milordzie, Twoja logika dotyczy zwykłych chorób, ale nie zarazy.

    Nawet w ramach Twojego paradygmatu tak nie jest, bo granicą Twojej wolności jest wolność innych.

    Zaraza jest totalna a nie osobista i zwalcza się ją totalnie. Przykro mi, że Twoja ideologia jest bezsilna wobec rzeczywistości. Wiem wiem, tym gorzej dla… rzeczywistości.:))

    6
    1. mac-erson

     No tak właśnie dzięki takiej hipnozie społecznej (iluzja dobra społęcznego, iluzja jakiś wyższych wartości) ludzie godzą się aby odbierać im prawa wolności osobistej w imię ułudy bezpieczeństwa. I tak stracimy prawa i wolność a bezpieczeństwa i tak nie będzie.
     Ale akceptuję świat takim jaki jest i spokojnie czekam aż ludzie zaczną się wybudzać. W przeciwnym przypadku czeka nas niechybny koniec człowieka wolnego -> AI, hybrydyzacja, pełna kontrola.

     5
     1. Guy Fawkes

      Ja nie mówię, jak było w konkretnym przypadku, ale co do zasady zaraza nie jest sprawą prywatnej wolności.

      //…czeka nas niechybny koniec człowieka wolnego…//

      W tym przypadku obawiam się Milordzie, że masz rację. Zaraza wyniknęła z przełożenia globalnej wajchy tranzycji hegemonicznej. I nie ma sensu oskarżać tutaj o cokolwiek naszego rządu, odwrotnie, poradził on sobie z tym wyzwaniem lepiej niż wszystkie poważne kraje.

      Wolta Gowina jest wyrazem tego globalnego przełożenia wajchy na lokalnym poletku. Nawet jak u nas nastąpi reelekcja, to rząd utraci większość – to jest pewne jak w banku[sic!]:)))

      Czasy nadziei niepodległościowych i cywilizacyjnych odchodzą w przeszłość

    1. mac-erson

     Moja wolność wynikająca z prawa naturalnego stanowi moje własne ciało. I pod żadnym pozorem nie można mi tego prawa odebrać. Szkoda, że ludzie się na to nabierają i pozwalają władzy ograniczyć ich prawa naturalne.

     6
     1. Guy Fawkes

      Mylny błąd Milordzie, to nie wynika z prawa naturalnego, tylko z ”błędu antropologicznego” masona Leibnitza, który stał się fundamentem liberalizmu: człowiek jako monada bez okien, czysta utopijna jednostka.

      // Monady są niezależne od zewnętrznych wpływów (jak powiada Leibniz, nie mają drzwi ani okien) i na siebie nawzajem nie oddziałują, zaś zgodność pomiędzy poszczególnymi monadami jest wynikiem harmonii przedustawnej (harmonia praestabilita) //

      To nie ma nic wspólnego z prawem naturalnym w cywilizacji łacińskiej.

      Potem towarzysz Hobbes po takim przenicowaniu natury powie, że

      // człowiek wyszedł z hipotetycznego stanu natury, czyli stanu wojny każdego z każdym (łac. bellum omnium contra omnes)…//

      I już mamy podstawy Nowego Wspaniałego Świata, czyli Systemu, Milordzie, a dziwimy się że nadchodzi totalitaryzm:)))

      3
 11. Guy Fawkes

  @DrQ

  //Wyobrażcie sobie wyrafinowanego intelektualistę z Upper East Side na Manhattanie,w przerwach miedzy rozwazaniami o istocię swiata uprawiającego tantryczny seks…..//

  Takiej tandetnej szmiry, to się nawet po was nie spodziewałem, mogę tylko sparafrazować klasyka: ”Wam się towarzyszu Wąski sufit na łeb nie spadł?”

  Nie mogę w to uwierzyć, że ktoś aspirujący do chrono-geo-polityki ma tak nasrane w gołowie.

  A GDZIE JEST POLSKA KONSTYTUCJA ???

  Gdzie jest polska Konstytucja, pod którą Naród Polski walczył w czasie wojny i za wierność której sowieccy bandyci strzelali w tył głowy po wojnie Polakom najwierniejszym z wiernych?

  Dekady waszej degeneracji Trybuną Ludu a potem gazownią zdegenerowały wam mózg nieodwracalnie.

  7
 12. Guy Fawkes

  @Datik

  //Trudno mi w to uwierzyć ale jeśli to prawda to zacząłbym inaczej postrzegać pisiorów.//

  Może i jest siermięga, może i są te różne drobne grzeszki taakie tam…

  Ale od XVIII wieku w Polsce są tylko dwie partie; partia polska i partia antypolska.

  Nawet jak przyjdzie realizować opcję niemiecką, to niech to robią swoi, a nie posowiecka agentura.

  Czarne chmury zbierają się i w Ameryce i u nas.
  Coś mi się nie wydaje, żeby dobre czasy miały trwać, jeżeli obawy mnie nie mylą, to wszystko się szybko odwróci na stronę ubekistańską, i przyjdzie wielki ucisk, a wtedy lud zatęskni za ”pisiorami”.:))

  5
 13. tmoore

  @drQW: yobrażcie sobie wyrafinowanego intelektualistę z Upper East Side na Manhattanie,w przerwach miedzy rozważaniami o istocię swiata – ręczę, że nie prowadzą rozważań o istocie świata – praktycznie na 100% nie uprawiają tantrycznego seksu- to tylko kopleksy przez Was towarzyszu przemawiają. Tęczę ć też, że mając inwestycje w firmy, ktore mają swoje składalniew Chinach ma serdecznie..w najgłębszym poważaniu zarówno swoją konstytucję, która tylko na papierze daje równość szans jak i chińską jak i polską konstytucję a najbardziej to waszą „OTUĘ”
  def. OTUA – spaczone wyobrażenie o tej nieczytanej nigdy przez krzyczących konstytucji używane jako nahajka wtedy jak nam (elytom) pasuje oczywiście jak nie pasuje to OTUA do kieszenie i se wymieniamy kandydata, albo zmieniamy konstytucyjne terminy na niekonstytucyjne.
  OTUA-anagram – Oto Trwam U żłobu dzielnie ja elytA (co prawda nie mam w domu książek ale mam 200 polubień na facebooku jak pojechałem liberalnie i europejsko po pisiorach

  3
  1. Guy Fawkes

   To warto podkreślić: jutrzejsze ”wybory” są wynikiem ewidentnego złamania konstytucji.

   Józef Stalin podkreślał, że ważniejsze od tego, jak kto głosuje, jest to, kto liczy głosy, ale jeszcze ważniejsze jest dostarczenie wyborcom właściwej altyrnatywy wyborczej.

   Na świecie główni macherzy transformacji (i tranzycji) przełożyli wajchę, dlatego u nas obrońcy konstytucji złamali konstytucję, żeby dostarczyć wyborcom[sic!] właściwą dla obecnego etapu socjalizmu alternatywę wyborczą.

   Zatem śmircionośne koperty i zabójcze lokale wyborcze zniknęły jak kamfora, już nie ma żadnego znaczenia, ile ludzi się zarazi, ile zmieni się w gnój historii, bo nadszedł nowy etap socjalizm światowego.

   Ubodzy w duchu znowu się będą radować swoją deokratyczną sprawczością[sic!] i dialektycznym wytłumaczeniem, że złamanie konstytucji jest najbardziej konstytucyjne.:)))))

   8
    1. Guy Fawkes

     Nie znam odpowiedzi na wszystkie pytania, Milordzie, może tylko na nieliczne, ale mam intuicję Systemu, który właśnie zacieśnia na szerokim świecie i lokalnych poletkach smycz.

     Obyś chcąc od niego uciec nie okazał się jego supporterem.

     1
  1. tmoore

   dr Q:Na spokojnie – waszmość piszesz fantasmagorie. Najlepszy fakt że wymienione przez Pana osoby (chociaż nie istnieją o czym napisałem powyżej) nie łączy umiłowanie konstytucji jest
   1. Płonące w miastach amerykańskich dzielnice
   2. Zrzucane pomniki – też twórców konstytucji amerykańskiej
   3. Fakt, że pod tą samą konstytucją przez 100 uprawiano konstytucyjne niewolnictwo oraz konstytucyjnie wyrżnięto Indian praktycznie do nogi okradając ich równie konstytucyjnie ze wszystkiego co mieli i w co wierzyli (ale za to mogą mieć 10 płci)
   Serdeczne Pozdrowienia
   P.S. może i na ryneczkach krzyczano ale jakby Pan zechciał przypomnieć sobie jak to konstytucyjnie tych ludzi w latach 90 tych okradziono z wszystkiego, łącznie z godnością a na koniec wymyślono słynne PŚU – powszechne świadectwa udziałowe dzięki których nieliczni ukradli prawie wszystko licznym. jak najbardziej konstytucyjnie. Jak już okradziono prekariat dobrano się do klasy średnie zabierając im OFE (też konsvtucyjnie).

   13
   1. Guy Fawkes

    Konstytucja Marcowa nawiązywała do Konstytucji 3 Maja.

    Obecna OTUA nie nawiązuje do ostatniej polskiej konstytucji – Konstytucji Kwietniowej, tylko do konstytucji[sic!] PRL.

    Nie ma ciągłości prawno-politycznej Państwa Polskiego, tylko takie tam ozdobniki bez realnego znaczenia.

 14. mathz34

  Panie Wojtku, kolejny majstersztyk ma Pan na koncie. Chodzi o poniższy fragment komentarza pt „Polska leży gdzieś pomiędzy Grecją a USA” z 18 czerwca :

  „Kierując się powyższą analogią w odniesieniu do ceny kontraktów na S&P 500 można by dojść do wniosku, że mamy dziś odpowiednik 27 kwietnia. W tej analogii cena kontraktów na S&P 500 ustanowiła swój lokalny szczyt 3 sesje później (na początku sesji z 30 kwietnia) i ponownie się skorygowała”

  Krótko mówiąc, jest Pan zawodowcem.

  Pozdrawiam

  6
 15. Primipilus

  Konstytucja ma kilkanaście stron. To jest ogólna deklaracja prawa ogólnego. …z dnia 2 kwietnia 1997 r….
  „ustanawiamy Konstytucję Rzeczypospolitej Polskiej jako prawa podstawowe dla państwa Opracowano”… oparte na poszanowaniu wolności i sprawiedliwości, współdziałaniu władz, dialogu społecznym oraz na zasadzie pomocniczości umacniającej uprawnienia obywateli i ich wspólnot. Wszystkich, którzy dla dobra Trzeciej Rzeczypospolitej tę Konstytucję będą stosowali,wzywamy, aby czynili to, dbając o zachowanie przyrodzonej godności człowieka,jego prawa do wolności i obowiązku solidarności z innymi,a poszanowanie tych zasad mieli za niewzruszoną podstawę Rzeczypospolitej Polskiej. ”

  W tym tekście jest: prawa podstawowe, na zasadzie pomocniczości , dbając, poszanowanie.
  To ogólne zapisy o równości, wolności. 56 stron nie może stanowić praw szczegółowych. Inne Akty prawne uchwalane przez Parlament są prawami szczegółowymi.

  1
 16. Primipilus

  O łamaniu prawa UE powinno się mówić. Jakim prawem jacyś obcy ludzie przechodzą przez granice UE bez kontroli, dokumentów. Niechby spróbowali tak zrobić na granicy USA albo Chin.
  Albo jeden kraj Niemcy z wrogiem UE Rosją budują sobie gazociąg. Nic sobie nie robią z prawa UE. To jaka jest solidarność w UE?
  Fragment:
  …..wspieranie pokoju, wartości UE i dobrobytu narodów UE zapewnienie obywatelom UE przestrzeni wolności, bezpieczeństwa i sprawiedliwości bez granic wewnętrznych, w której zagwarantowana jest swoboda przepływu osób, w powiązaniu z właściwymi środkami w odniesieniu do kontroli granic zewnętrznych, jak również zapobiegania i zwalczania przestępczości….wspieranie spójności gospodarczej, społecznej i terytorialnej oraz solidarności między państwami członkowskim……

  8
    1. Guy Fawkes

     Czyli g…prawdy.

     Chwalebny tytuł.:)))

     Ale do tego nie potrzeba bohaterstwa, raczej dyscypliny.

     //
     Więc tak się moja rzecz zaczyna:
     Potrzebna tobie dyscyplina
     Eliminacji. Po teorie
     Nie sięgaj grzecznie i pokornie.
     Zmieni się zespół zdań najrzadszy
     Gdy zmienisz punkt, z którego
     patrzysz.
     //

     Przede wszystkim jak najdalej od raka propagandy, trzeba patrzeć własnymi oczyma, naturalny rozsądek i dobra wola człowieka jako tako wychowanego wystarczy.

     Inaczej indoktrynacyjna katastrofa:

     //
     I oto idą, zapięci szczelnie,
     Patrzą na prawo, patrzą na lewo.
     A patrząc – widzą wszystko oddzielnie
     Że dom… że Stasiek… że koń… że drzewo…

     Jak ciasto biorą gazety w palce
     I żują, żują na papkę pulchną,
     Aż papierowym wzdęte zakalcem,
     Wypchane głowy grubo im puchną.
     //

     1. sumadartson

      Gdybyż oni rzeczywiście „brali gazety w palce””…. ech poeci…
      Oni biorą najgorsze propagandowe g… na ekrany, które jak covid okleja ich spojówki, by wniknąwszy do mózgu wypatroszyć ostatnią szarą komórkę i wprawić w przypadłość straszliwą, która dlatego ciągle jeszcze pozwala nam niebo oglądać, jako że od zarania pozbawioną skrzydeł pozostaje.

 17. opcja_kupna

  W głównym temacie (sprzecznych wskazań put/call ratio i salda AAII) : od kilkunastu lat z, nomen omen, zmiennym szczęściem spekuluję/hedguję się na rynku opcji GPW i przychodzi mi do głowy co następuje: opcje nabywane/wystawiane są dla realizacji bardzo różnych strategii i pesymista chętnie nabędzie opcję call np. w następujących przykładowych scenariuszach:

  a) dla zabezpieczenia krótkiej pozycji w futures (innymi słowy: bo chciałby shortkoniem pod Grunwald albo jeszcze lepiej pod Cedynię, ale boi się – np. że wreszcie zostanie ogłoszone odkrycie szczepionki na Covid-19 i cały jego misterny plan spali na panewce)

  b) jest to osoba pokroju Warrena Buffeta ostatnimi czasy i akcji chwilowo nie nabywa uznając perspektywy za kiepskie, no ale z trendem i szaleństwem rynku się nie dyskutuje, więc aby choć trochę się załapać na hossę zakupuje opcje call („niech stracę, a nuż zaprocentują – nawet nie muszę wystawiać SL; ciekawe czy jak przyjdzie gwałtowny krach, zlecenia SL posiadaczy akcji w ogóle zrealziują się po jakiejś sensownej cenie?”)

  W obu hipotetycznych scenariuszach to skrajni pesymiści kupili opcje call obniżając put-call ratio.

  2
  1. wojciech.bialek (Autor
   Wpisu
   )

   Dziękuję za wyjaśnienie.

   Swoją drogą, to ciekawe, że gra Pan na naszym rynku opcji, który chyba nigdy nie wystartował i nie osiągnął popularności rynku kontraktów terminowych. Dlaczego tak się stało, jak Pan sądzi?

   1. opcja_kupna

    Wydaje mi się, że po prostu w porównaniu z kontraktami futures jest to względnie złożony instrument. A dodatkowo wielość serii obniża płynność (nie ma jednej ulubionej serii, takiej jak np. obecnie FW20U2020).

    Prawdę powiedziawszy zupełnie nie wiem, jak to jest na innych światowych rynkach opcji… ale wydają mi się niedostępne z punktu widzenia polskiego tradera. Zajmuję się opcjami part-time, ale zeszły rok wyjątkowo dał mi w kość – nie spodziewałem się, że polski rynek będzie aż tak słaby względem innych (przypuszczam, że rozmontowanie OFE mogło przesądzić, bo podobna koalicja rządowa 12-13 lat temu nie przeszkodziła hossie na naszym rynku). A zatem niska korelacja WIG20 z innymi indeksami światowymi (tak to subiektywnie oceniam), może dodatkowo zniechęcać (co zresztą może też uderzać w kontrakty futures – rekordowo chyba niska liczba otwartych pozycji na FW20 ostatnio zdaje się to potwierdzać).

 18. sumadartson

  @opcja_kupna
  Ku sprostowaniu „mylnie błędnych” założeń hipotetycznych scenariuszy
  1. Warren B. od zawsze unika pochodnych, nazywając je „bronią masowego rażenia kapitału”, z którą to opinią ja jestem w stanie zgodzić się tylko odnośnie opcji call lub potocznie-LONG.
  2. Opcje absolutnie mnie nie interesują. PO zamknięciu short na FW20 Pod Grunwaldem, zacząłem „zbierać perły”, czyli kupować papiery. Futures rozgrywam wyłącznie na short.
  3. Nazywanie „skrajnymi pesymistami” REALISTÓW, wydaje się oceną nieobiektywną.
  4. Porównywanie skromnego szlachcica z prapradzieda do KRÓLA inwestorów Warrena Buffeta wydaje mi się nieco przedwczesne.
  Jednakoż składam szacun za bardzo interesujące hipotezy. Wcale nie wykluczam w tym założeniu kawałka realu.

  2
 19. DrQuality

  Kogo interesuje koncepcja Miedzymorza?Usiaków-Wy tmoore i Fawkes-zUsa naj proporcje Mocium Panie..
  1/USA maja interesy w tej chwili tylko w Azji i cała ich polityka jest skierowana w tamta stronę
  2/wektory zostały zmienione juz w pierwszych latach przezydentury Obamy
  3/Dla USA konkurentem są Chiny I UE z naciskiem na Chiny
  4/Polska i polityka zagraniczna PIS jest traktowana jako bron w celu osłabienia Europy-to sie nazywa polityczny,uzyteczny idiotyzm
  5/jedostronna polityka oparcia sie tylko na USA i Trumpie jest kardynalnym błędem bo:
  a/w razie zwyciestwa Biden nie zostanie to zapomniane przez demokratów
  b/nie zostanie to oczywicie zapomniane przez Europę,a szczególnie Niemcy
  6/Joe Biden zna Azje jak mało kto i wie gdzie grozi USA niebezpieczeństwo
  7/w razie konfliktu z Chinami Usa będą potrzebowały powaznego sprzymierzeńca czyli Rosji-a wtedy kura nie ptica Polsza nie zagranica
  Trzeba grac na róznych fortepianach w polityce zagranicznej
  Last but not least-przypomnijcie sobie Cata-Mackiewicza-sojusz egzotyczny to przymierze między pańswami zbyt odległymi,o zbyt różnych potencjałach i mało zbięznych celach
  Nie pamietacie sojuszu z Anglią-Cat przed tym przestrzegał
  Czyli Wy tmoore i Fawkes w tych Waszych geopoplitycnych czy chrono „rozważaniach” opowiadacie,ze zacytuje naszego Mentora-kocopały,choć narzucaja sie inne słowa powszechnie uważane za wulgarne
  PS.mperium kontraatakuje – czyli jak chcą zniszczyć koncept międzymorza, a o znaczy, że ten koncept Piłsudzkiego i Usiaków:
  https://www.bankier.pl/wiadomosc/Szybki-pociag-z-Warszawy-do-Lizbony-nowym-pomyslem-na-walke-z-kryzysem-7912934.html

  Sugeruje spacer do najbliższego parku,objęcie pnia drzewa silnymi,jak mniemam ,ramionami i kilkakrotne miarowe uderzenie głowa w tenże

  9
   1. Guy Fawkes

    Macie rację towarzyszu DarQu jak we wszystkim, z wyjątkiem whisky.

    Na pewno na geopolityce znacie się tak jak na konstytucji.

    Ale zastanówcie się nad jednym, jeżeli chciałbym dowiedzieć, się, co ma na dany temat do powiedzenia gazownia, to nie wydaje się wam, że otworzyłbym jej stronę internetową, zamiast słuchać wykutych na blachę lekcji w jej chederze?

    2
    1. DrQuality

     1/na geopolityce sie nie znam,ale tten ktory sie zna o waszych nudnawych wynurzeniach mówi:”opowiadacie kocopały”
     2/sprobujcie tantrycznego seksu,Fawkes,a nie tylko horyzont,napociemku,pod kołdrą i bez odgłosów paszczowych
     PS.i utulcie w żalu intelektualnego samobójcę

     8
     1. Guy Fawkes

      W swoich chederowych pretensjach intelektualnych jesteście stanowczo niespełnialni, za to w swoim chamstwie (//sprobujcie tantrycznego seksu,Fawkes,a nie tylko horyzont,napociemku,pod kołdrą i bez odgłosów paszczowych…//) przerastacie wielu.

      Pierdolnijcie się w wasz pusty rubaszny czerep.

  1. tmoore

   Mógłbym Panu odpowiedzieć na poważnie dlaczego tek koncept Intermarum jest na poważnie rozpatrywany przez największych graczy ale mi się nie chce. …bo musiałabym dużo napisać na nie swoim blogu a poza tym nie wiem czy właściciel blogu chciałby tego – rozumiem, że zaczął weekend traktować jako taki wybieg dla małp abyśmy sobie pohasali. Poza tym nie wiem czy bym chciał aby Pan się tyle nauczył. To było po pierwsze.
   Po drugie mam przed sobą dojmujący dylemat – wino Moselskie czy Alzackie na taką pogodę sam Pan rozumie..

   W związku z tym tylko w przypadku zainteresowania Szefa Szefów będę się w tym temacie rozwijał. Jeśli to Panu sprawi przyjemność to nawet chętnie się z Panem zgodzę ża ma Pan rację – nie mam nic przeciwko temu aby został Pan cytuje za Sir Guyem „w mylnym błędzie” albowiem za klasykiem „na ścieżki prawdy wniknąć dane będzie nielicznym”

   2
   1. DrQuality

    Po tej frazie
    mperium kontraatakuje – czyli jak chcą zniszczyć koncept międzymorza, a o znaczy, że ten koncept Piłsudzkiego i Usiaków:
    https://www.bankier.pl/wiadomosc/Szybki-pociag-z-Warszawy-do-Lizbony-nowym-pomyslem-na-walke-z-kryzysem-7912934.html
    może mnie Pan zainteresować jedynie Pana przeiwdywaniami co do ceny 1 kg ziemniaków w listopadzie
    PS.W obecnych okolicznościach przyrody-dosyć ciepło i duszno-tylko jakieś zmrożone „rose”

    3
    1. sumadartson

     @Guy Fawkes
     Rozważania finansowe? A co tu rozważać, gdy szlachta już 5 czerwca określiła kierunek //S na zerowym, s na spekulacyjnym, nic więcej do roboty//.
     Bracia Starsi potwierdzają tę opinię a oni na handlu się znają, bo od prapradziada wyciągali konie duuużo taniej niż włościaństwo.
     Utracjusze wprawdzie czekają na piątą falę wzrostową😄😛😅w zakończonej 5 czerwca korekcie wzrostowej a-b-c i jak ich znam ogłoszą takową jako załamaną, gdy tylko index lekko skoryguje obecne spadki.

 20. DrQuality

  Fawkes, nie spodziewałem sie po naszym Mentorze takiej bezwzględności
  KOCOPOŁY
  absurd; bajanie; bajęda; bajka; bezładność; bezsens; bujda; dygresje; dywagacje; fałsz; gadanina; herezja; kłamstwo; krętactwo; łgarstwo; mówienie od rzeczy; mydlenie oczu; niedorzeczność; nieprawda; niespójność; niestworzone rzeczy; nonsens; oszczerstwo; oszustwo; rozwlekłość; trzy po trzy
  potocznie:bajer; głodne kawałki; kit; lipa; ściema; trele-morele

  5
   1. tmoore

    On zawsze zaczyna mądrze a kończy na d…wydaje się mu, że taki progresywne i jewropejski poza tym jak nie umie na intelekt to chociaż do butów n…..Raz z nim próbowałem dyskutować i też na sexie skończył. Parafrazując Sapkowskiego Lewak, który udaje liberala „zawżdy mądrze zaczyna i na d…kończy”. Po prostu normalnego dyskursu nie trzyma

    5
 21. wojciech.bialek (Autor
  Wpisu
  )

  @DrQuality:
  „(…)
  5/jedostronna polityka oparcia sie tylko na USA i Trumpie jest kardynalnym błędem bo:
  a/w razie zwyciestwa Biden nie zostanie to zapomniane przez demokratów
  b/nie zostanie to oczywicie zapomniane przez Europę,a szczególnie Niemcy
  (…)”

  No ale jednak demokraci zrobili reset z Rosją 17 września 2009:

  https://en.wikipedia.org/wiki/Russian_reset

  „On 17 September 2009, U.S. President Barack Obama announced that the U.S. was dropping the Bush Administration’s plan to build a missile defence shield in Eastern Europe”.

  Ja jestem niezwykle łagodny, powiedziałbym nawet, że jestem najłagodniejszy na świecie, ale są rzeczy, których nie można puścić płazem by nie dawać innym złego przykładu:

  „a poza tym sądzę, że Partię Demokratyczną należy zniszczyć”.

  Esse delendam po łacinie.

  4
    1. DrQuality

     Tak a propos skąd to słowo u Pana-kocopoly-toz tego się nie używa.Z tego co czytam nie znana jest etymologia tego określenia.Niektorzy językoznawcy np.Stalin łącza to słowo z niemieckim /tak przeczytałem/ co znaczy wymioty a raczej rzygowiny- w tym kontekście powinnismy Pana zbanować

     1
  1. resss

   polityka opiera sie na negocjacjach, walce i niszczeniu częściej niz budowaniu. większość republikanów powie ze demokracja to zlo i powinni zniknąć – i vice versa to samo powiedzą demokraci

   z resetu wyniknął temat roszczeń, administracja obamy doszla do wniosku ze jak juz sie nie liczymy to moze chociaż dorzucimy sie na kroplówkę finansowa Izraela. Izrael wymaga zewnętrznego finansowania by istnieć a us juz powoli na to nie stac

   moim zdaniem biden zacznie od ukladania sie z niemcami, analogicznie pierwsza lub jedna z pierwszych wizyt obamy byla u merkel a niemcy zrobia to samo co obamie czyli nic

   w chwili gdy u nas wybrany zostanie kandydat frakcji kontynentalnej a w usa biden, temat juz jest w zasadzie zamkniety, bartosiak i spolka moze sie zająć czyms innym

   1
 22. Max

  spiker 23 czerwca 2020 o 00:36
  Zaloguj się, aby móc odpowiedzieć

  Można wsadzić do mikrofalówki, wtedy szybciutko odparowuje

  Ciekaw jestem Pana mikrofalówki…..ja po….. pozwoliłem sobie przekreślić wszystkich kandydatów…….wszyscy chcą „naszego” dobra… czytaj…”swojego”…..

  3
 23. sumadartson

  @Guy Fawkes
  Czuję się zaszczycony zaproszeniem mojej skromnej osoby do prive.
  Z racji tego że w sprawach światopoglądowych nasze opinie są zbliżone, w sprawach geopolitycznych niemal tożsame, w teorii kresek na szczęście różne, choć przyznać wypada, że w różnych horyzontach to Waszmość ma częstokroć rację, proponuję publiczną nadal wymianę poglądów, z jakże pożytecznym udziałem osób trzecich. Szlacheckie ukłony dla Waszmości.

  3
 24. Max

  Mimo olbrzymich upałów … pozwoliłem sobie ….rozpalić w kominku – na skutek załamania pogody – kwotą 100k zł . Cytuję : „Brykiet który trzymasz w ręku jest efektem profesjonalnego zniszczenia banknotów o łącznej wartości 100.000 zł” i o zgrozo…. nie chce się palić…..

  1
  1. Guy Fawkes

   Ja również, ale mam tzw. mięszane uczucia.

   Kurscy tak prowadzą propagandę na poziomie ”poniżej jaj”, żeby trwał ostry konflikt dwóch równych części, tak, żeby na końcu bezpieczniacy przesuwali języczek u wagi.

   Pan Wojtek miał rację, Korona królów jest mydlaną operą o dupie Maryni. Pozorowanie.

 25. Guy Fawkes

  @WB

  //„a poza tym sądzę, że Partię Demokratyczną należy zniszczyć”.
  Esse delendam po łacinie. //

  Brawo Panie Wojtku, ale obawiam się, że jest za późno.
  Kartagińczycy kontrolują US Army i prędzej ją zbolszewizują niż pozwolą jej zrobić to, co do niej należy.

  Tylko ersibatl w połowie 2021 mógłby uratować świat jaki znamy. Nawet nie tyle uratować, co przedłużyć na tyle, żeby amerykańska junta wojskowa miała czas zniszczyć go w sposób kontrolowany i postawić nowy.

  Ale są na to coraz mniejsze szanse…

  1
 26. tmoore

  @pies-agent
  @ Sir Guy: No nie wiem – przepływy elektoratu mogą być takie, że Trzaskowski + były dziennikarz TVN+ KK-mysz dadzą więcej niż 50% – obstawiam, że rozejdzie się o 100 tys głosów jak było podczas kampanii Kennedy – Nixon. Szampana bym nie pił..

   1. mac-erson

    Myślę, że o wyniku wyborów zadecyduje debata prezydencka (ma nadzieję, że do takiej dojdzie) oraz frekwencja w grupie 18-29 lat. Bez wątpienia dziadki ( a także @pies_agent123, @Sir Guy…) stawią się przy urnach. A młodzież na wakacjach i zobaczymy czy będą chcieli zadbać o możliwość głosowania z innych miejsc.

    4
      1. pies_agent123

       haha taka jest cała opozycja. Normalnie ludzie z klatek myślowych. Zero myślenia strategicznego o logicznym nie wspominając. Szujnia kompletna. Ludzie bez poczucia żadnej przynależności. TyPOwi Ynwestorzy i przedsiębiorcy -daliby się zabić zeby złotówki podatku nie zapłacić. Dali się propagandzie że PiS odwoła 2.turę;))) hahah

       6
      2. Max

       W sumie w skrócie mogę przypomnieć…. P. Guy Fwkes… optuje za wyeliminowaniem wszelkiego „dziadostwa”… co rozumie pod tym stwierdzeniem … LGBT … na początek…pewnie pózniej zajmie się pozostałym „dziadostwem”..(murzyni, żydzi…na końcu …przeciwnicy polityczni) Pan pies agent wspomniał o… starszych ludziach … w końcu tylko trzeba zrobić z nimi porządek…(proponuje obozy koncentracyjne) co do pozostałych Panów proszę poszukać…. mi się nie chce….(wymiotuje)

       9
       1. pies_agent123

        panie maxiu, mało pan rozumiesz nadal. proponuję wrócić do szkoły i zacząc edukację Blog pana Wojtka mało pana nauczył o cyklach i świecie.. Starych ludzi to chyba oPOzycja chce poszufladkowac i wysłać w kosmos po dzisiejszej turze;))) A to że jest dużo starych a mało młodych to przecież nie zasługa kogokolwiek. Ze starymi nowego świata i kredytu się nie zbuduje tak czy nie? No i z bezrybiem z LGBT tym bardziej! Come On!

        8
       2. tmoore

        Nic Pan na mnie nie znajdzie a Pan już drugi weekend zaśmieca forum prowokacjami. I jeśli ktoś uszukiwał to ten kto zmieniał terminy i kandydatów to tak na marginesie. jak Pan prowokuje np z wymiotowaniem to Pan otrzymuje co się Panu należy. I tyle. A eliminacji LQBT to Panklamie-sam Pan to wymyślił.Nawet tydzień pan bez błota nie wytrzymał

        2

Dodaj komentarz