Komentarze

 1. datik

  Primipilus 29 czerwca 2020 o 12:52Zaloguj się, aby móc odpowiedzieć
  …Od tych niby wykształconych mądrzejszy jest zwykły człowiek z małego miasta czy wsi ze średnim wykształceniem….
  A jakby pójść dalej na zasadzie odwrotności to wykształceni powyżej magistra są na poziomie wykształcenia zawodowego i podstawowego.
  Im wyższe wykształcenie tym głupszy. Tak się czasy zmieniły.
  ————————
  Coś w tym jest, np. taki dr Patryk Jaki ostatnimi czasy. Także wydział prawa UJ wstydzi się pewnie za przynajmniej jeden przyznany tytuł doktora. Nawet sam sie o tym niedawno przekonałem zatrudniając dziewczynę z licencjatem ( doskonale przygotowana do rozmowy kwalifikacyjnej… albo przepytujący się nie przyłożył 🙂 )
  Ale to tylko wyjątki i generalnie z tezą się absolutnie nie zgadzam.

  6
  1. Guy Fawkes

   Oczywiście nie możemy popadać w drugą skrajność, że zawsze ”im mądrzej tym głupiej”. Trzeba też rozróżnić nauki techniczne i humanistyczne. I czym innym jest inteligencja, a czym innym mądrość, której inteligencja jest czynnikiem składowym.
   Bywa tak, że człowiek niewykształcony ale bliski realiom, jest mądrzejszy niż człowiek wykształcony.

   Dziś często w socjalistycznym świecie chodzi nie tyle o wykształcenie człowieka, co o jego … prze-kształcenie.

   Jeżeli inteligencję definiuje się jedynie jako zdolność do adaptacji, to jest to bardzo słabe. Adaptacja – koniunkturalizm – poprawność polityczna – socjalizm. Od inteligencji do jej zaprzeczenia.

   Problem istnieje i autentyczny inteligent często poddaje swoje wykształcenie i postawę społeczną krytycznej autorefleksji – osądowi sumienia, odwrotnie niż towarzysz DareQ, który się upaja jakimiś formalnym bieda-statusem.

   2
    1. datik

     Bywa tak, że człowiek niewykształcony ale bliski realiom, jest mądrzejszy niż człowiek wykształcony.
     —————–
     Rzadko się ostatnio zgadzam z Tobą 🙂 Z naciskiem na „…bywa..”, generalnie.

     1
   1. Max

    Czytam Pana… i nie wierzę… ” I czym innym jest inteligencja, a czym innym mądrość, której inteligencja jest czynnikiem składowym”
    Po pierwsze mądrość do której się Pan tak odnosi (a której najwyrazniej Panu brakuje) to… świadomość. Bycie świadomym jest ważniejsze od wszelakiej wiedzy …którą wpajano nam przez stulecia w niewydolnym systemie edukacji. Tak jest niestety do dziś….Hegel który był protoplastą zmiany edukacji … nie zdawał sobie (najwidoczniej) sprawy jak trudne zadanie postawił przed …przeciętnymi …nauczycielami….którzy postrzegali i w dalszym ciągu postrzegają jego filozofie poprzez siebie.( To tylko wiedza encyklopedyczna dowolnie interpretowana)

    „Bywa tak, że człowiek niewykształcony ale bliski realiom, jest mądrzejszy niż człowiek wykształcony.” zastanawiał się Pan dlaczego?
    Dlaczego jest też tak że wiedza blokuje? Bo uznajemy stereotypy. Autorytety. (jak chociażby wspomnianego Hegla) Wszelcy wizjonerzy najpierw pozyskują wiedzę a pózniej….ją odrzucają…jako balast. „Dziś często w socjalistycznym świecie chodzi nie tyle o wykształcenie człowieka, co o jego … prze-kształcenie” przekształcenie ? na co ? niewolnika idei , rzeczywistości, powielającego schematy i najlepiej człowieka konformistycznego? Powielanie takich „gadek” to wybielenie siebie jako „osoby spoza systemu” a niestety im bardziej Pan zaprzecza w tym systemie Pan tkwi.
    Poruszane przez Pana tematy (są jak morze) ale proszę się skupić na kwestii osądów Pana rzeczywistości i jej interpretacji, którą nieudolnie Pan próbuje zweryfikować i poddać obróbce. Jak można poznać „obiektywną” rzeczywistość …nie rozumiejąc siebie i ….swoich reakcji i …emocji??
    Paranoja.

    5
  2. Primipilus

   ….doskonale przygotowana do rozmowy kwalifikacyjnej…..
   I co to znaczy? Tylko ładnie mówi. Czy ma wiedzę?, zna dobrze angielski i niemiecki? – Raczej nie. Pewnie ładna, atrakcyjna – tym zrobiła wrażenie. To nie wyjątek. Mała wiedza, umie tylko robić wrażenie.
   Zależy na jakie stanowisko. Ale szef myśli jak ją zaciągnąć do łóżka. Uległeś złudzeniu.

 2. fast_market

  „Czy można wyznaczyć datę załamania tego systemu? Oczywiście jest to trudne, ale można w tym celu posłużyć się znowu pewnym zestawem historycznych analogii. Po pierwsze, system z Bretton Woods przetrwał 26 lat (od 1945 do 1971 roku). Chińczycy wprowadzili stały kurs swej waluty wobec USD po drastycznej dewaluacji juana ze stycznia 1994 roku. Jeśli ten system miałby przetrwać tyle, co poprzedni system stałych kursów walut europejskich wobec dolara, to powinien dokonać swego żywota około 2020 roku.”

  Ten fragment ciekawy i chyba wskazuje, że dolar powinien się w takiej sytuacji zacząć chronicznie osłabiać, a to i hossę na akcjach może nam przynieść…

 3. Primipilus

  …….Primipilus 29 czerwca 2020 o 15:01 „(…) Jestem wolny.”

  Primipilus 29 czerwca 2020 o 15:12″(…) Może mnie ponosi po 5 piwach”

  O taka wolność Pan walczyl?…..

  To jest atak w pewnym sensie na słabość. 5 piw. To bez znaczenia. System korporacyjny odkrył we mnie zbyt dużą wiedzę. Tacy ludzie samodzielnie myślący ze zbyt dużą wiedzą są niepotrzebni korporacji. Potrzebni są z małą widzą, bez własnego zdania, potulni.

 4. Guy Fawkes

  @DrQ

  Powiedzcie mi towarzyszu DarQu, jak to jest z tymi zaburzeniami urojeniowymi na tle inteligencji na prostym przykładzie.

  Wiem, że dużo z was wycisnąć niepodobna, ale skupcie się, weźmy najprostszy przykład, elementarny żywioł – wodę.

  Warszawa znów pod wodą.
  Miastem żądzi POstkomuna już 30 lat. I co większy deszcz, to szambo do Wisły i pływalnie na ulicach.

  Jak wam się zdawa, takie ustawiczne powodzie i shit stormy w stolicy ojropejskiej, to jest symptom inteligencji włodarzy miasta, czy nie jest? Czy głosowanie na takich włodarzy przez lemingrad jest inteligentne, czy głupie?

  Nie liczę na wiele, ale może się wam rozjaśni nieco, gdzie inteligencja, a gdzie ZOMO.:)))

  7
   1. Guy Fawkes

    A taki generał Sokrates Starynkiewicz, niby zaborca, a ile dobrego zrobił dla Warszawy jedynie przez 17 lat.
    https://pl.wikipedia.org/wiki/Sokrat_Starynkiewicz

    //Największą zasługą Starynkiewicza było zbudowanie miejskiego systemu wodno-kanalizacyjnego ze Stacją Filtrów na Koszykach, dokąd doprowadzono wodę czerpaną z Wisły ze Stacji Pomp Rzecznych na Czerniakowie.//

    //W jego pogrzebie wzięło udział około 100 tys. osób.//

    Dobra kanalizacja w Warszawie była już w XIX wieku, czy w XXI wieku nie można mieć normalnej kanalizacji???
    POdobno teraz w Warszawie nie rządzą zaborcy.

    7
  1. fast_market

   Czyli nie widzimy na terenie całego kraju zastosowanie inwestycji infrastrukturalnych oraz zabieranie środków dla samorządów, żeby te pieniądze wykorzystać na rozdawnictwo typu 500+, a widzimy teraz tego efekty?
   No jak to się nazywa? Zła wola, to tylko tak delikatnie powiem…

   A Ty jesteś taką samą postkomuną jak My wszyscy i Ci których tak lekko „epitetujesz”…

   7
 5. DrQuality

  Słuchajcie Fijołks po tym co powiedzieliście Koledze Maxowi powinniście byc zbanowani i wrócic
  tam gdzie Wasze miejsce-czyli do czworaków.
  Wasza samozwańcza szlacheckość ma taka wartość co moje samozwańcze przywództwo Koscioła scjentologicznego w Swornych Gaciach
  Nie jestescie warci jednego mojego słowa,dlatego będę na Was reagował odgłosami przyjaciół Pani Goodall-gruuuuu,buuuuuu,hyyyyyy etc
  PS.Co do seksu tantrycznego-kolejny raz go cytujecie-trafiłem w czuły punkt-wyobrazam sobie Wasze ubogie zycie intymne-zacznijcie od Wisłockiej”Sztuka kochania”

  10
  1. Guy Fawkes

   Wiem, towarzyszu DarQu, że musicie pójść w obstrukcję[sic!] bo i tak nie dacie rady:)))

   Ale wytłumaczę wam fenomen Podkarpacia i nie tylko, bo podobne rezultaty są w innych województwach Polski powiedzmy śdrodkowo-wschodniej.

   To rezultat eksterminacji POLSKIEJ INTELIGENCJI w czasie wojny i późniejszych przemieszczeń.

   Na Pomorzu, Śląsku i w Wielkopolsce, oraz na Kresach Wschodnich nastąpiła eksterminacja polskiej inteligencji.

   Po wojnie zmieniono strukturę ludności tych ziem przemieszano i zaszczepiono tam inteligencję sowiecką. Ziemie zachodnie i północne były przez to szczególnie podatne na sowietyzację PRL.

   Obszary Generalnego Gubernatorstwa ostały się w swojej naturalnej strukturze społecznej a eksterminacja nie była tak doszczętna jak na Kresach wschodnich i zachodnich.

   A Podkarpacie dlatego jest polskim Piemontem, że znajdowało się pomiędzy dwoma silnymi ośrodkami polskiej kultury w Krakowie i we Lwowie. Podkarpacie wyszło z wojny jako obszar najbardziej polski.

   A wy możecie liczyć tylko na te obszary, gdzie eksterminacja była największa, a sowietyzacja najsilniejsza. Czyli wasza inteligenckie[sic!] aspiracje są obiektywną pochodną Inteligenzaktion i Piaśnicy i Katynia. Ale już w coraz mniejszym stopniu, bo Polska się odradza.

   Już tylko trzy województwa pozostają do reintegracji narodowej.

   11
    1. Guy Fawkes

     I mieli rację:)))

     Bo zależy z jakiej perspektywy patrzymy. Poziom partyjno-ideologiczny pomijamy jako ludzie inteligentni.

     W Polsce są dwie uzupełniające się tradycje, narodowa (tożsamościowa) i piłsudczykowska, czyli państwpowo-geopolityczna.

     W obu tych perspektywach w obecnych czasach dużych zmian i potencjalnych wojen, najważniejsze jest, żeby państwo było stabilne i spójne kulturowo. To jest podstawa. Inaczej staniemy się łatwym łupem silniejszych.

     4
 6. Primipilus

  ….zabieranie środków dla samorządów,….
  – niewiedza czy głupota. Samorządy za PIS zyskały więcej środków.

  W-wa to wpadka PO jakiej nie było. Najbogatsze miasto. Brak inwestycji. Pieniądze idą na LGBT i ludzi z SB. Jak MZK może zatrudniać przez umowy śmieciowe pracowników. Kierowcy autobusów są zatrudniani przez firmy zewnętrzne. Dlaczego nie bezpośrednio przez MZK? PO to kłamcy, oszuści. Czy tego nie widzicie.? Tak was propaganda ogłupiła?
  Zadaję proste pytania i odpowiedzcie konkretnie:
  1. Dlaczego oczyszczalnia ścieków miała awarię i to ukrywano?
  2. Dlaczego MZK nie zatrudnia pracowników bezpośrednio na normalne umowy tylko przez agencje?
  3. Dlaczego oszuści otrzymywali kamienice na podstawie fałszywych dokumentów?

  13
   1. Guy Fawkes

    Ty nie jesteś Milordzie, powiedzmy, że każdy arystokrata ma swoje słabości.

    Jeszcze audiobooka nie słuchałem, sorry, bo wywiązała się ta dykusja na priv i słuchałem różnych researchów dotyczących aktywów, czyli byłem zawalony robotą.

    Ale myślę, że w przyszły weekend w końcu to się stanie i pomogę Ci się uwolnić.:))

 7. Primipilus

  Najlepsze i zastanawiające jest to, że ludzie słyszeli i wiedzą o grzechach PO. O Amber Gold, LTE Express, podniesieniu wieku emerytalnego, zabraniu środków z OFE, strzelaniu gumowymi kulami do górników, ACTA, aresztowaniu kibiców Legii bezpodstawnie – potem wszystkich zwolniono, nazywaniu Polski wasalem USA, patriotyzm to murzyńskość.
  Wyborcy to wszystko wybaczyli, uznali za nieważne.
  Tak działa propaganda, tak się wpływa na myślenie tłumu. Tłum ma krótką pamięć i jest podatny na hasła, emocje. Dla tłumu kłamstwo jest prawdą.

  13
  1. Bankier

   Masz racje wtedy nie było szczujni TVpiS 500 da i dlatego nie usłyszeli ,że 70 mln wyparowało na karty wyborcze , o szumowskim biznesmenie kupującym nieinstniejący sprzęt za setki milionów od instruktora narciarskiego i handlarza bronią , o 2 wieżach kaczyńskiego , o Skokach , o prezesie NIK banasiu itd, a gdzie podziały się informacje żon szumowskiego i morawieckiego z przepisania majątku na żony , gdzie 1 mld który wydali na elektrownie WYNGLOWĄ która nie powstanie , długo by pisać , wpisz w wyszukiwarke AFERY PiS to może coś się dowiesz .

   10
 8. Primipilus

  Kto używa w nicku tytułu Dr? Przecież uznaliśmy, że Dr równy jest wykształceniu podstawowemu.
  ….Podkarpacie-intelektualne zasoby pisolubców…..
  Ten Dr powinien wrócić do czworaków jak pisze. Skończyłeś Waść 4 klasy szkoły w czworakach? – na to wygląda.
  Nie przyjmę rzuconej rękawicy bo nie pojedynkuję się na pistolety z ludźmi niskiego stanu.

  1
 9. bw0

  @WB „Mam nadzieję. Nie zmienia to problemu zapaści edukacyjnej, która następuje później”.
  „Istotne jest ustalenie dlaczego pomiędzy gimnazjum a studiami następuje w Polsce kompletna zapaść edukacyjna.”
  Tak mi się skojarzyło z „Montażem” Volkoffa. Była scena, w której na pytanie, gdzie najlepiej umieścić agenta wpływu, padła odpowiedź że jako profesora na wyższej uczelni.

  4
  1. tmoore

   Jakbyście towarzyszu zamiast ślinić się z nienawiści przejrzeli chociaż załączoną mapkę (wiem, że samodzielne czytanie ze zrozumieniem jest trudniejszą sztuką niż nieprzymierzając pierdzenie na forum) to byście zobaczyli za cały transport z krajów tzw międzymorza omija Warszawę idąc na Wiedeń i Berlin a przez Polskę przebiega taka trasa jak teraz wschód-zachód. Tak więc jest to projekt konkurencyjny do Międzymorza i ViaCarpathia. Ale dzięki za rozpowszechnienie po raz trzeci tego wartościowego linku. Poza tym znowu żeście nie wytrzymali i odnoszenie do wyborów, które żeście przerżnęli zrobiliście.

   3
  1. DrQuality

   Wicie Timur a mnie sie to rzuciło
   Ogłoszenie budowy Centralnego Portu Komunikacyjnego sprawiło, że pomysł szybkiej kolei w Polsce powrócił. Jednak zarówno CPK, jak i szybka linia kolejowa „Y” wciąż pozostaje tylko na papierze. Niewątpliwie pomysł wiedeńskiego instytutu na walkę z tzw. koronakryzysem mógłby znacząco przyśpieszyć realizację takiej inwestycji.

   6
 10. rivsay

  Nawet, nawet rynki rosną, chyba dolne obronione, jak jeszcze byki przełamią spadkowe które tworzą niedźwiady od 3 tygodni to może będzie retest szczytów
  Nawet mi to pasuje, chociaż nie wiem czy jeszcze na tym blogu się pisze o rynkach 🙂

  2
 11. macarek

  @WB
  Wspaniały tekst – przewidział Pan dekadę – przynajmniej problemy/słabość EM i siłę dolara!
  Czyli z zasadą zmienności – TKM – czyli ta dekada będzie nasza 😉
  Niewątpliwie rozwój produkcji gazu i ropy w USA i związane z tym „braki” wypływu dolarów były największą fundamentalną zamianą na tym rynku. Teraz więc do zmiany tendencji USA musiałoby uruchomić zassysanie surowców i ograniczenie produkcji surowca u siebie by trend odwrócić. Ja widzę to tylko w robotyzacji produkcji – bo tylko w takiej formie wraca do DM. Mamy jakiś inny pomysł na wypływ USD?

  2
 12. Bankier

  A ja osobiście stawiam tylko na fotowoltaike , wsystkie kopalne zpstaną przez to zmiecione , wszyscy moi znajomi rezygnują z węgla ,gazu zakładają fotowoltaike i będą grzać darmową energią , Columbus już to pokazuje jaki jest trend , banki mogą zarobić kredytując fotowoltaike bez ryzyka grube miliardy tylko musi przyjśc ktoś z głową a nie TVPiS 500 da z WYNGLEM

  10
  1. macarek

   Ale muszą ruszyć baterie i magazyny energii. Inaczej taki system nie działa – foto produkuje wtedy gdy tej energii nie potrzebujesz.
   Za kwiecień wyprodukowałem dwa razy tyle co zużywam, a itak zyużyłem niewiel mniej – bo to było w innych godzinach. I wtedy brałem energię z węgla….
   A Twoi znajomi musz uważać też z mocą i okablowaniem – bo duża instalacja foto + duża instalacja grzewcza na prąd to wyzwanie dla kabli, bezpieczników itd… Już teraz zmienność mocy robi sie duża, a za chwilę będzie ogromna i przestaną wydawać pozwolenia na przyłącza….

   1
  1. Bankier

   Myślę ,że do wyników tak będzie , zawodowcy z funduszy zarobili i mają wakacje , reszta zarabia na szkoleniach i analizach a na rynku totalny boczniak , lepiej do września zrobić sobie urlop o ile ktoś od marca kupował dołki i jest mocno zarobiony ale większośc wtedy grała S-ki albo absolutnie nie polacała kupować dołki pod dodruk FEDu , jeden taki 3 Tuszkiewicz z Investio 3 miesiące ze mną się spierał a teraz pokazuje bilans FEDu i pokazuje analizy ,że rosło jak FED drukował , cyrk tych płatnych szkoleniowców .

   2
 13. Guy Fawkes

  @Primipilus

  //Najlepsze i zastanawiające jest to, że ludzie słyszeli i wiedzą o grzechach PO…//

  Ja bym popatrzył na to z innej strony. Klasyczne jaczejki postkomunistyczne (SLD, PSL) przegrały z krestesem, a Polacy głosują wyłącznie na prawicę i patriotów, w tym na kandydatów oszukanych, owszem, ale oszukańcy muszą zgrywać jakiś ”konserwatyzm” i jakąś ”prawicowość”, żeby się liczyć w grze.

  Bosak jest patentowanym prawicowcem, Duda realnym prawicowce, a szambolan jest łże-prawicowcem.

  To, że Naród w dużej części jeszcze nie potrafi odróżnić autentyku od śliwki-robaczywki, to fakt, ale jeszcze ważniejszym fundamentalnym faktem jest, że Naród Polski ma najgłębszą intencję optowania za prawicą, patriotyzmem i cywilizacją i moralnością.
  Nawet wrogowie i degeneraci muszą udawać patriotów.

  Na tle świata, jesteśmy chyba jednak narodem wybranym.

  2
 14. Darek51234

  To forum to zwykły ściek tego się da juz czytać. Polityka jest fajna i można się spierać ale nie na takim poziomie. A ten Rzymianin to jyz słowa prawdy nie potrafi napisać.
  Nikczemność i lajdactwo na tym forum się wylewa.

  14
 15. Primipilus

  …Bankier – a na rynku totalny boczniak , lepiej do września zrobić sobie urlop…
  Tak zrób sobie urlop. Boczniak? – pewnie tak samo myślałeś w lutym.

  ….Darek – Nikczemność i lajdactwo….- ale dokonałeś odkrycia. W czym widzisz to łajdactwo? – Napisz na ten temat pracę doktorską to dołączysz do tych „mądrych” polityków i poprawisz swoje ego.

  1. Guy Fawkes

   Ciekawe czy będą prace doktorskie wysyłane do ”Nigdy więcej”?:))))))

   Aż mi żal normalnie bezsilnych, odartych ze złudzeń biedaków, którzy nagle poczuli nicość pozorów :)))))

   Może przestańmy już urojonych inteligentów od siedmiu boleści torturować racjonalnymi argumentami.
   Teraz zrozumiałem, jakie to jest okrutne.:))

   1
 16. Guy Fawkes

  @Darek1123581321345589144 etc.

  //To forum to zwykły ściek tego się da juz czytać.//

  Rozumiem, że to ma być jakiś krzyk rozpaczy.:)))
  Agitacja jest tylko po stronie zahipnotyzowanych POkrzywdzonych (już się nie wyrażam).

  Z mojej strony są argumenty i to w zasadzie ponadpartyjne, ale znowu nie ponad hegemoniczne, co to to nie.

  Nie wiem, czy lepszy taki krzyk rozpaczy od rzeczy, czy pierdzenie.:)))

  2
 17. pies_agent123

  Nie ma to jak emocje giełdowe i wyborcze;))) Dużo szumowin krzyczy, Niemcy pokazują zabitą PISowską wieś i Wilanów:))) i mówią że tu głosują na nich:))) Kierunek znaczy -jest właściwy. Kwik musi być!

  3
 18. macarek

  Obejrzałem serial Czarnobyl – uważam, iż powinniśmy doczekać do ery wodoru za wszelką cenę. Czy jakikolwiek polityk jest upoważniony do decyzji o takim znaczeniu?

  //Trudno jest ustalić całkowity koszt ekonomiczny katastrofy…ZSRR wydał 18 mld rubli (w tym czasie równowartość 18 mld dolarów….
  ….Na Białorusi całkowity koszt w okresie 30 lat szacuje się na 235 miliardów dolarów….
  5–7% wydatków budżetowych na Ukrainie jest nadal związane z katastrofą w Czarnobylu…//

  https://pl.wikipedia.org/wiki/Katastrofa_w_Czarnobylskiej_Elektrowni_J%C4%85drowej

  Dodatkowo mamy ogromny koszt budowy, ryzyko przeciągania w czasie i niedokończenia, oraz ogromny koszt przyszłej likwidacji

  //Obecnie szacuje się, że łączny koszt likwidacji może wynieść nawet około 3,3 mld EUR//

  Czytaj więcej na: https://inzynieria.com/energetyka/artykuly/52964,ke-redukuje-koszty-wygaszania-elektrowni-w-ignalinie © inzynieria.com

  1
 19. Griot1234

  dr.quality & Guy.Fawkes
  Panowie nie mam teraz czasu na komentarze bo zapierdzielam fizycznie na Bawarii. Jako niemieccy podwykonawcy zapieprzamy. bo firma na samym niemieckim rynku sprzedaje 1500 drewnianych domów. kiedyś była to polska firma dziś od paru miesięcy koreańska. I tak patrzę z tej katolicko-bawarskiej perspektywy,że tutaj Panowie znaleźli by może wspólny język .Z tej perspektywy to zwolennicy i po i pis-u mogliby się uczyć współdziałania, by czerpać z tego wspólnie korzyści. Obrzucanie się błotem jest dla maluczkich. Pozdrawiam dwóch intrygujących ” współautorów” sekcji komentarze na blogu W.B. Lecz na boga odpuśćcie nieco z tonu. choć na te 2 tygodnie proponuje zakaz trolowania.

  4
 20. Griot1234

  Egzamin maturalny w trzyletnich liceach ogólnokształcących i technicznych uczniowie zdają w dwóch etapach. Po ukończeniu pierwszej klasy (premiere), młodzież przystępuje do egzaminu maturalnego z języka francuskiego, a po ostatniej z klas (terminale) zdaje egzaminy specjalistyczne, właściwe dla wybranego profilu nauczania w liceum. Matura odbywa się w szkole, do której uczęszczał uczeń. Każdy egzamin maturalny składa się z egzaminów obowiązkowych: pisemnych i ustnych oraz egzaminów nieobowiązkowych (dodatkowych) ustnych i ma na celu sprawdzenie wiedzy licealisty z całego oficjalnego programu nauczania klasy końcowej zwanej terminale. Tematy maturalne przygotowywane są na szczeblu centralnym. Minister Edukacji Narodowej co roku ustala termin egzaminu maturalnego, a wyboru tematów maturalnych dokonuje, upoważniony przez ministra rektor akademii. Dla uczniów, którzy z uzasadnionych przyczyn nie mogli przystąpić do egzaminu maturalnego w końcu roku szkolnego, wyznacza się dodatkowy termin we wrześniu. Uczniowie, którzy nie zdali egzaminu maturalnego, lecz uzyskali średnią ocenę 8 punktów na 20 możliwych, otrzymują świadectwo ukończenia szkoły średniej, nie upoważnia ono jednak do podjęcia studiów wyższych. W sumie licealiści zdają od 8 do 10 przedmiotów na egzaminie maturalnym.
  Ukończenie liceum zawodowego pozwala uczniowi uzyskać następujące dyplomy:
  -świadectwo umiejętności zawodowych;
  -dyplom kształcenia zawodowego;
  -maturę zawodową.

 21. Griot1234

  Egzaminy maturalne mają charakter krajowy tj. są identyczne w ramach swoich profilów dla wszystkich kandydatów z całej Francji. Statystycznie każdego roku jeden kandydat na czterech nie zdaje egzaminu maturalnego, a 50% uczniów kończy naukę w wieku lat 16 lat i rozpoczyna życie zawodowe. Zdany egzamin maturalny otwiera młodzieży możliwość kontynuowania kształcenia wyższego i uniwersyteckiego.

Dodaj komentarz