Najwyższa dynamika cen akcji od I kw. 2000

Chciałbym poinformować, że rozpocząłem współpracę z Domem Maklerskim Banku BPS, w ramach której i na blogu i na stronie domu maklerskiego będą ukazywać się moje komentarze (takie jak poniższy). Nad tym tekstem powinie być widoczny baner DM BPS. Zachęcam do „klikania” w niego, zapoznania się z ofertą domu maklerskiego i – jeśli wyda się Państwu atrakcyjna – akceptowania jej. Być może pozwoli to na przedłużenie funkcjonowania mojego bloga (proszę pamiętać o kodzie promocyjnym WB DMBPS ;)).

Materiał wykonany na zlecenie Domu Maklerskiego Banku BPS S.A.

W ciągu minionych 54 sesji wartość Nasdaq Composite wzrosła o 43 proc. To najwyższa 54-sesyjna dynamika tego indeksu od początku stycznia 2000. 20 lat temu nie pobity później przez następne 15 lat rekord wartości tego indeksu został ustanowiony 9 marca 2000, a więc nieco ponad 2 miesiące po takim sygnale. Jeszcze tylko w dwu przypadkach z przeszłości 54-sesyjna zmiana wartości Nasdaq Composite przekraczała 40 proc.: na przełomie grudnia 1998 i stycznia 1999 (wtedy rynek wszedł w wielomiesięczny trend boczny na początku lutego 1999) oraz w pierwszej dekadzie grudnia 2001 (wtedy Nasdaq osiągnął szczyt odbicia 4 stycznia 2002).

W ciągu 61 dni sesyjnych od marcowego dołka wartość WIG-u 20 wzrosła +41,1 proc. Również w tym przypadku podobna 61-sesyjna dynamika tego indeksu miała miejsce w okresie styczeń-marzec 2000. Zbliżone 61-sesyjne dynamiki były obserwowane na WIG-u 20 również w maj 2009 (+40,8 proc.) oraz we wrześniu 2003 (+41,4 proc.), a wcześniej w wiosną 1995 oraz w lutym-marcu 1996.

WIG-20 wzrósł po raz 7-my z rzędu trafiając do szerokiej strefy oporu wyznaczanej przez przedkryzysowe poziomy. Wzrosły również wszystkie pozostałe główne indeksy polskiego rynku akcji. NC Index ustanowił nowe 8-letnie maksimum. Nowe szczyty ustanowiły również WIG-BUDOW (2-letni) i WIG-INFO (historyczny).

Wartość kontraktów na S&P 500 wyszła na najniższy poziom od 25 lutego. W Azji dziś rano rosły indeksy wszystkich czynnych głównych giełd za wyjątkiem Kospiego, który notował minimalny spadek wartości.

Spółka Harper Hygienics (C/Z 0,48, kapitalizacja 27,8 mln zł) została w tym miejscu wspomniana 6 marca. Tego dnia jej kurs zamknął się na poziomie 3,09 zł. W piątek jedna akcja spółki kosztowała 4,36 zł. Osiągnięcie przez kurs górnego ograniczenia kanału długoterminowego trendu spadkowego czyni przesłanki stojące za zwróceniem uwagi na akcje tej spółki w marcu nieaktualnymi.

Z ciekawszych danych makroekonomicznych, które zostały opublikowane w kraju i na świecie od piątku, można wspomnieć najniższą od przynajmniej 67 lat roczną dynamikę wartości nowych zamówień w Niemczech w kwietniu:

… najniższą od przynajmniej 2001 roku roczną dynamikę sprzedaży detalicznej w Czechach w kwietniu:

… najniższą od przynajmniej 2001 roku roczną dynamikę produkcji przemysłowej na Węgrzech w kwietniu -36,8 proc.!):

… najniższą od przynajmniej 1976 roku roczną dynamiką produkcji przemysłowej w Hiszpanii w kwietniu (-33,6 proc.):

… wzrost wysokości stopy bezrobocia w Polsce do 6 proc. w kwietniu:

… nowy rekord wysokości rezerw walutowych Polski w maju:

… spadek wysokości stopy bezrobocia do 13,3 proc. oraz wzrost liczby zatrudnionych w sektorze pozarolniczym o 2,5 mln osób w USA maju:

… spadek wysokości nadwyżki obrotów bieżących Japonii do najniższego poziomu od 2014 roku w kwietniu:

… oraz spadek do najniższego poziomu od przynajmniej 1998 roku liczby bankructw spółek w Japonii w maju:

Wojciech Białek

Zastrzeżenie prawne

Opracowanie wyraża wiedzę oraz poglądy autorów według stanu na dzień jego sporządzenia. Autorzy nie uwzględniają w opracowaniu jakichkolwiek szczególnych zamierzeń inwestycyjnych, szczególnych celów inwestycyjnych, sytuacji finansowej ani szczególnych potrzeb czy żądań potencjalnych odbiorców. Opracowanie publikowane jest w celach wyłącznie informacyjnych lub marketingowych i nie powinno być interpretowane jako (1) osobista rekomendacja, (1) porada inwestycyjna, prawna, lub innego typu, ani jako (2) zachęta do działania, inwestowania czy pozbywania się inwestycji w szczególny sposób, bądź (4) ocena lub zapewnienie opłacalności inwestycji w instrumenty finansowe objęte opracowaniem.
W szczególności opracowanie nie stanowi „badania inwestycyjnego” lub „publikacji handlowej” w rozumieniu Rozporządzenia Delegowanego Komisji (UE) 2017/565 z dnia 25 kwietnia 2016 r. uzupełniającego dyrektywę Parlamentu Europejskiego i Rady 2014/65/UE w odniesieniu do wymogów organizacyjnych i warunków prowadzenia działalności przez firmy inwestycyjne oraz pojęć zdefiniowanych na potrzeby tej dyrektywy, bądź „rekomendacji” w rozumieniu Rozporządzenia Parlamentu Europejskiego I Rady (UE) NR 596/2014 z dnia 16 kwietnia 2014 r. w sprawie nadużyć na rynku (rozporządzenie w sprawie nadużyć na rynku) oraz uchylającego dyrektywę 2003/6/WE Parlamentu Europejskiego i Rady i dyrektywy Komisji 2003/124/WE, 2003/125/WE i 2004/72/WE.
Opracowanie zostało sporządzone z zachowaniem należytej staranności i rzetelności przy zachowaniu zasad metodologicznej poprawności na podstawie ogólnodostępnych informacji, w dniu publikacji opracowania, pozyskanych ze źródeł wiarygodnych dla Domu Maklerskiego Banku BPS S.A. Dom Maklerski Banku BPS S.A. nie gwarantuje ich kompletności, prawdziwości lub dokładności.
Dom Maklerski Banku BPS S.A. nie ponosi odpowiedzialności za ewentualne decyzje inwestycyjne podjęte na podstawie niniejszego opracowania ani za ewentualne szkody poniesione w wyniku tych decyzji inwestycyj-nych. Opracowanie nie powinno być interpretowane jako oświadczenie ani gwarancja (zarówno wyraźna, jak i implikowana) w zakresie generowania zysku z tytułu prezentowanej strategii inwestycyjnej.
Dom Maklerski Banku BPS S.A., jego akcjonariusze lub pracownicy mogą posiadać długie lub krótkie pozycje powstałe w wyniku transakcji zawartych na instrumentach z rynków OTC lub innych instrumentach finanso-wych wymienionych w opracowaniu. Organem sprawującym nadzór nad działalnością Domu Maklerskiego Banku BPS S.A. jest Komisja Nadzoru Finansowego z siedzibą w Warszawie, przy ulicy Pięknej 20 .
Powielanie bądź publikowanie w jakiejkolwiek formie niniejszego opracowania, lub jego części, oraz wykorzystywanie materiału do własnych opracowań celem publikacji, bez pisemnej zgody Domu Maklerskiego Banku BPS S.A. jest zabronione. Niniejsze opracowanie stanowi publikację handlową i jest prawnie chronione zgodnie z Ustawą z 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych (Dz. U. 2019 poz.1231).

Komentarze

            1. Darek51234

              Guzik mnie obchodzi twoja wiara. Od 1400 jestem na tym forum i ciągle pisze to samo. Gdy zamknąłem w piątek to też napisałem. A tacy jak ty wypisują tu brednie zmieniając zdanie zależnie od godzinnej zmiany. Wypad jak mawia karnak

              9
    1. Darek51234

      W Polsce została zrobiona na wig20 podwójna fala abc z fala x. Dno bessy było. Na zach. uważałem że będzie jeszcze spadek do dna, ale widząc siłę zacząłem się łamać, siłę wynikająca z ilości pieniądza.

      2
    2. Rafo

      Dlatego ja roluję ciut przedwcześnie wzięte S-ki na serię U (bo L-ki z serii U już zamknąłem) i nie mam stresu. Zamiast zamykać ze stratą.
      S-ki na CDR też długo trzymałem a dzisiaj zapłaciły. Nie ma co panikować, chociaż faktem jest ze najlepiej grać z trendem a nie przeciw

      1
    1. red.007

      Z głupcami,jak barwnie Pan to ujął,jest wszystko OK.
      Obostrzenia znoszone są z dwóch powodów.
      1.Potrzeba ruszenia gospodarki,bez pracy nie ma kołaczy.
      2.Potrzeba przeprowadzenia wyborów końcem czerwca.
      Nie ma przeszkód do wprowadzenia ponownych obostrzeń po wyborach,w przypadku dalszego wzrostu zakażeń.

      16
        1. red.007

          Chłopi zawsze pracowali,niezależnie od pory roku.
          Tak jesteś pewny wyjazdu miasta na wakacje?
          Za siebie mówiąc,w tym roku nie wybieram się do Łeby,nawet jak będzie wolno.
          Termin lipcowy,powinien Cię cieszyć,szanse Twojego kandydata będą większe niż w przypadku majowego terminu.

          5
          1. mac-erson

            Ja nie mam kandydata. Najprawdopodobniej odpuszczę tą farsę wyborczą. Sensownych kandydatów antysystemowych ciężko znaleźć i i tak nie mają najmniejszych szans na sukces. Chyba jeszcze nie ten etap rozwoju świadomości ludzi aby chcieli Nowego.

            5
    2. resss

      moim zdaniem celem jest utrzymanie zachorowań na takim poziomie aby sluzba zdrowia wciaz wyrabiala a przemysl nie byl zamknięty.
      jest ryzyko ze to sie wymknie spod kontroli. jeśli jednak uda sie w sposob kontrolowany przechodzic pandemie to moze uda sie uniknąć chaosu scenariusza wloskiego i jednocześnie nie dusząc gospodarki w momencie gdy zachodnie kraje mocniej dotkniętej pandemia beda wlasnie sie rozkręcać.

  1. Przemyslaw

    Od początku chodziło o wypłaszczenie krzywej i opanowanie wirusa, a nie jego całkowite wyeliminowane. Jest masa krajów w Europie, które w przeliczeniu na new cases per m wychodzi średnia ok. 400 osób dziennie podobnie jak u nas (Holandia, Belgia, Portugalia, Francja, Ruminia itp.). Ciężko będzie szybko zejść do kilku dziesięciu przypadków dziennie (im biedniejszy kraj tym ciężej).

    Co do ponownego lockdownu to nie spodziewałbym się, że będzie wprowadzony. Działania będą bardziej lokalne.
    Ponowny lockdown mógłby zostać wprowadzony dopiero, gdyby szereg innych krajów do których Polska jest porównywana lub chce się porównywać takie działnia by wprowadził.

    1. Darek51234

      Obejrzyj wykresy zachorowań dziennych. Naprawdę nic nie widzisz. Zupełnie nic? Jak kraj miał 2000 dziennie a ma 100. A my bijemy dzienne i tygodniowe rekordy. Naprawdę nie ma żadnej różnicy. Po co ja to pisze, przecież ty dobrze to wiesz. A jeśli nie wiesz to i tak pisanie tego nie ma sensu.

      5
      1. Luki

        Darek, ale zauważ też gdzie i w jakich okolicznościach zanotowano te dwie ostatnie weekendowe liczby nowych przypadków. Z tego około 1100 to około 700 to przypadki górników. Większość to pracownicy kilku kopalń

        1. Darek51234

          Przecież nie chodzi o dwa dni!! Patrz na wykres. Wpierw wypłaszczenie a później dalszy wzrost. Ostanie tygodnie są rekordowe. I gdybyśmy byli w polowie peletonu ale my jesteśmy najgorsi w Europie. Z Rumunia szliśmy łeb w łeb i się skończyło. U nich od dawna spadki a u nas wzrosty. Popatrz na wykresy aktywnych przypadków, u nas rekord 12 tys a w Rumuni poniżej 5tys, spadają już ze 2 tyg nawet na tym wykresie. Mamy szczęście, że dostaliśmy naparstek wirusów a nie kubelek, bo problem emerytur by się rozwiązał.

          2
          1. macarek

            Skąd wiesz ile dostaliśmy wirusów skoro tylko wybiórczo jesteśmy testowani? Styczeń/luty to był armagedon zachorowań na grypę w Zielonej Górze, zwłaszcza wśród rodzin z osobami pracującymy w DE. Tylko nikt wtedy nie brał pod uwagę tego wirusa….
            Teraz z 5000 górników 25 trafiło do szpitala a reszta bezobjawowa. Równie dobrze już 5-6 mln Polaków mogło przejść to dziadostwo.

            5
            1. Darek51234

              To że ktoś nie trafia do szpitala to nie jest bezobjawowo. To że jest więcej chorych jest jasne. Ale tak było wszędzie. Porównujemy trendy w różnych krajach i tylko tyle. Wiadomo że są niuanse itd.
              Jednym spada wolniej drugim szybciej. Ale to u nas to jest gorzej niż w Szwecji, która przyjęła inny model.
              A to czy dostaliśmy naparstek czy kubelek. Chyba każdy rozumie ilu ludzi w każdym kraju się przemieszcza i gdzie. Europa wsch nie jest potęga w jeżdżeniu a już szczególnie do Chin.

              2
            2. mac-erson

              Pojęcie choroby bezobjawowej nie istnieje (w PRL dla niewygodnych władzy osób wymyślono schizofrenię bezobjawową). Albo ktoś jest chory i ma objawy albo nie. Wirusów w naszym organiźmie mamy całe mnóstwo jeśli żyją a nie powodują objawów chorobowych to znaczy, że nie są dla nas szkodliwe.

              3
          1. Przemyslaw

            Ostatnio o niczym nie można porozmawiać, bo zakwestionowanie czyjegoś poglądu zawsze kończy się sprowadzeniem sprawy do posądzania o sprzyjania takiej czy innej partii politycznej.

            Wystarczy napisać “przestać oglądać TVP / TVN / TRWAM” itp. i już wygrywasz wymianę zdań 😉

            2
            1. Darek51234

              Tu nie ma co wygrywać. To są fakty. Ale są media tendencyjneniej lub bardziej i są takie które prawdę mają w d.. I mówią że biale jest czarne i odwrotnie. To już nie jest tendencyjność to nawet nie pogardą dla prawdy to pogarda dla odbiorców.

              2
              1. Przemyslaw

                A jeżeli chodzi o media to te, które czytam piszą tak:
                “Despite the recent jump in cases in Silesia, Poland has come through the pandemic far better than many countries in southern and western Europe. By Monday morning, it had recorded 1,161 deaths, and 26,780 cases of Covid-19, and the government is pushing on with reopening the economy.”

                1
                  1. Przemyslaw

                    Otworzyłem i nadal nic bym nie zmienił w komentarzu jaki napisałem wyżej – dla przypomnienia wkleję jeszcze raz 😉

                    “Od początku chodziło o wypłaszczenie krzywej i opanowanie wirusa, a nie jego całkowite wyeliminowane. Jest masa krajów w Europie, które w przeliczeniu na new cases per m wychodzi średnia ok. 400 osób dziennie podobnie jak u nas (Holandia, Belgia, Portugalia, Francja, Ruminia itp.). Ciężko będzie szybko zejść do kilku dziesięciu przypadków dziennie (im biedniejszy kraj tym ciężej).”

      2. resss

        u nas pandemia sie jeszcze nawet nie zaczela, nie w formie niekontrolowanej eksplozji zachorowan.
        masz dwa czynniko: wydolność sluzby zdrowia i gospodarkę.
        na tym etapie gospodarka jwst wazniejsza pod warunkiem ze sluzba zdrowia i inne wyrabiaja.

        zwróć uwagę jakie ograniczenia wciąż sa we francji, uk etc.
        znoszenia ograniczeń = zwiększenie zachorowań co nie znaczy ze nie należy ograniczeń znosic tylko ze ma to swoja cene.

        wylacz tvn, odejdź od kompa i wyjdz na ulice. w sklepach mniej osob ma maski niz bez masek. konca pandemii z tego nie bedzie

        2
        1. Darek51234

          Widocznie oglądali twoja tv i słyszeli jak minister kpil z noszenia maseczek i proponował żeby zakładać na rękę. O wywiadach innych orłów np szefa gis przez litość nie będę wspominał. A akurat w tych krajach które wymieniłeś nie było obowiązku noszenia maseczek. Po jakims czasie Francuzi wprowadzili w komunikacji.

          2
    1. Przemyslaw

      Każdy walczy o swoje interesy. Sytuacji na rynku prezesowi linii lotniczych nie zazdroszczę i nie spodziewałbym się innej reakcji. Z drugiej strony ankiety pokazują silne poparcie dla kwarantanny u Brytyjczyków.

      Dzisiaj The Economist fajnie to podsumował: zawsze za 3 tygodnie z sukcesem będzie można powiedzieć, że z uwagi na postępy nad opanowywaniem wirusa to rozwiązanie nie jest już dłużej potrzebne 🙂

      PS Ciekawe czy Brytyjczycy mają świadomość, że obowiązkowa kwarantanna będzie dotyczyła też ich jak będą wracać z wakacji na które tak masowo rezerwują loty 😉

  2. Bankier

    Patrzę na wykresy od 2018 roku i dla mnie na tą chwile to robimy 4 falę jako abc , nic na razie na hosse nie widzę na WIG 20 , chyba że zamiast 3 fal pójdzie 5 tka , na razie same trójki wszędzie typowo korekcyjne.

    1

Dodaj komentarz