NCIndex jak sWIG-80 i mWIG-40 w latach 2004-2007

Chciałbym poinformować, że rozpocząłem współpracę z Domem Maklerskim Banku BPS, w ramach której i na blogu i na stronie domu maklerskiego będą ukazywać się moje komentarze (takie jak poniższy). Nad tym tekstem powinie być widoczny baner DM BPS. Zachęcam do „klikania” w niego, zapoznania się z ofertą domu maklerskiego i – jeśli wyda się Państwu atrakcyjna – akceptowania jej. Być może pozwoli to na przedłużenie funkcjonowania mojego bloga (proszę pamiętać o kodzie promocyjnym WB DMBPS ;)).

Materiał wykonany na zlecenie Domu Maklerskiego Banku BPS S.A.

W ciągu 77 sesji, które upłynęły od marcowe dołka cen akcji, NCIndex wzrósł 59 razy. W przeszłości taka przewaga wzrostów w okresie 77 sesji pojawiła się tylko w przypadku dwu indeksów: sWIG-80 i mWIG-40 w okresie marzec 2004-kwiecień 2007.

mWIG-40 osiągnął ten poziom (59) liczby wzrostowych sesji w trakcie kolejnych 77 sesji tylko raz: w marcu 2004 roku:

sWIG-80 zdarzyło się to 3 razy: w kwietniu 2004, lutym-kwietniu 2006 oraz kwietniu-maju 2007.

Po południu spróbuję na podstawie tych precedensów stworzyć jakąś projekcję dla NCIndex na przyszłość.

WIG-20 próbuje się utrzymać na linii wsparcia poprowadzonej przez dołki z marca i maja, ale istnieje ryzyko, że to tylko próba dotrzymania wysokiego poziomu cen akcji do końca półrocza, i początek lipca przyniesie przełamanie tej linii wsparcia. NCIndex ustanowił w poniedziałek swoje kolejne prawie 9-letnie maksimum.

Cena kontraktów na S&P 500 nadal broni wsparcia wyznaczonego przez poziom dołka z 15 czerwca. Wszystkie indeksy głównych azjatyckich giełd rosły dziś rano od +0,1 proc. w przypadku Hang Senga do w przypadku indeksu giełdy nowozelandzkiej.

Z ciekawszych danych makroekonomicznych, które zostały opublikowane w kraju i na świecie w ciągu minionych 24 godzin, można wspomnieć spadek majowej wartości rocznej zmiany indeksu wskaźników wyprzedzających publikowanego przez Bank of Israel do poziomu w przeszłości obserwowanego jedynie w okresie październik 2001-maj 2002 oraz styczeń-czerwiec 1980:

… czerwcowe odbicie się w górę z najniższego poziomu od 2009 roku publikowanego przez Statistics Denmark wskaźnika koniunktury w duńskim przemyśle:

… majowy spadek rocznej dynamiki wartości pożyczek dla osób prywatnych (z wyłączeniem kredytów społecznych) w Wielkiej Brytanii do najniższego poziomu od lat 2009 i 2011:

… odbicie się w maju rocznej dynamiki liczny zarejestrowanych nowych samochodów w Hongkongu:

… majowy spadek rocznej dynamiki produkcji przemysłowej w Korei Południowej do najniższego poziomu od 2009 roku (-8,1 proc.) przy wzroście rocznej dynamiki sprzedaży detalicznej do +2,1 proc.:

… oraz majowy spadek rocznej dynamiki produkcji przemysłowej w Japonii do najniższego poziomu od 2009 roku (-24,1 proc.):

Wojciech Białek

Zastrzeżenie prawne

Opracowanie wyraża wiedzę oraz poglądy autorów według stanu na dzień jego sporządzenia. Autorzy nie uwzględniają w opracowaniu jakichkolwiek szczególnych zamierzeń inwestycyjnych, szczególnych celów inwestycyjnych, sytuacji finansowej ani szczególnych potrzeb czy żądań potencjalnych odbiorców. Opracowanie publikowane jest w celach wyłącznie informacyjnych lub marketingowych i nie powinno być interpretowane jako (1) osobista rekomendacja, (1) porada inwestycyjna, prawna, lub innego typu, ani jako (2) zachęta do działania, inwestowania czy pozbywania się inwestycji w szczególny sposób, bądź (4) ocena lub zapewnienie opłacalności inwestycji w instrumenty finansowe objęte opracowaniem.
W szczególności opracowanie nie stanowi „badania inwestycyjnego” lub „publikacji handlowej” w rozumieniu Rozporządzenia Delegowanego Komisji (UE) 2017/565 z dnia 25 kwietnia 2016 r. uzupełniającego dyrektywę Parlamentu Europejskiego i Rady 2014/65/UE w odniesieniu do wymogów organizacyjnych i warunków prowadzenia działalności przez firmy inwestycyjne oraz pojęć zdefiniowanych na potrzeby tej dyrektywy, bądź „rekomendacji” w rozumieniu Rozporządzenia Parlamentu Europejskiego I Rady (UE) NR 596/2014 z dnia 16 kwietnia 2014 r. w sprawie nadużyć na rynku (rozporządzenie w sprawie nadużyć na rynku) oraz uchylającego dyrektywę 2003/6/WE Parlamentu Europejskiego i Rady i dyrektywy Komisji 2003/124/WE, 2003/125/WE i 2004/72/WE.
Opracowanie zostało sporządzone z zachowaniem należytej staranności i rzetelności przy zachowaniu zasad metodologicznej poprawności na podstawie ogólnodostępnych informacji, w dniu publikacji opracowania, pozyskanych ze źródeł wiarygodnych dla Domu Maklerskiego Banku BPS S.A. Dom Maklerski Banku BPS S.A. nie gwarantuje ich kompletności, prawdziwości lub dokładności.
Dom Maklerski Banku BPS S.A. nie ponosi odpowiedzialności za ewentualne decyzje inwestycyjne podjęte na podstawie niniejszego opracowania ani za ewentualne szkody poniesione w wyniku tych decyzji inwestycyj-nych. Opracowanie nie powinno być interpretowane jako oświadczenie ani gwarancja (zarówno wyraźna, jak i implikowana) w zakresie generowania zysku z tytułu prezentowanej strategii inwestycyjnej.
Dom Maklerski Banku BPS S.A., jego akcjonariusze lub pracownicy mogą posiadać długie lub krótkie pozycje powstałe w wyniku transakcji zawartych na instrumentach z rynków OTC lub innych instrumentach finanso-wych wymienionych w opracowaniu. Organem sprawującym nadzór nad działalnością Domu Maklerskiego Banku BPS S.A. jest Komisja Nadzoru Finansowego z siedzibą w Warszawie, przy ulicy Pięknej 20 .
Powielanie bądź publikowanie w jakiejkolwiek formie niniejszego opracowania, lub jego części, oraz wykorzystywanie materiału do własnych opracowań celem publikacji, bez pisemnej zgody Domu Maklerskiego Banku BPS S.A. jest zabronione. Niniejsze opracowanie stanowi publikację handlową i jest prawnie chronione zgodnie z Ustawą z 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych (Dz. U. 2019 poz.1231).

Komentarze

 1. Bankier

  Patrząc na dane pana WB ze świata to DODRUK pomaga gospodarce jak umarłemu kadzidło , im więcej drukują tym gorzej jest , jak to mówią co za dużo to i świnia nie chce.

  Ceny gazu najniżej od 25 lat , tylko darmowy prąd z fotowoltaiki ma przyszłośc , kto mądry robi biznes na fotowoltaice .

  Dolary wracają do amerykańskich obligacji .

  1
  1. sumadartson

   A pisałem, a prosiłem od lutego “łupy (mns) brać w troki”. Ale kto by tam słuchał staroświeckiego szlachcica z prapradziada.
   Teraz włościaństwo może sobie tylko popatrzeć. Równoważenie kursu po raporcie

   4
 2. Bankier

  Tylko fotowoltaika wyrwie cię z biedy , daj sobie spokój z szulernią a zakładaj biznes z fotowoltaiką bo to jest biznes na najbliższe 20 lat minimum , górniczych trupów i kopalnych nie dotykać zresztą widać to po cenach co i jak.

  Zaraz poznamy sentyment rynku w USA po rozpoczęciu sezonu wyników w USA .

  LOP 28 000 pokazuje ,że została tylko drobnica na rynku .

 3. zorro

  Gospodarz jest bardzo konsekwentny w swojej wizji przyszłości. Zawsze podąża za trendem. A przecież wszem i wobec wiadomo że trend jest naszym przyjacielem.
  Jak indeksy rosły i trzeba było sprzedawać to wg. Gospodarza wszystko miało iść do GÓRY. Teraz jak indeksy spadają, mamy dołki i trzeba kupować to Gospodarz wieszczy dalsze spadki.

  3
   1. zorro

    Poprzez “spadki” miałem na myśli wyprzedanie a “wzrosty” wykupienie rynku. Które fazy rynku są właściwe do kupna i sprzedaży każdy może odpowiedzieć sobie sam. Tytuł “analityka” nie jest do tego potrzebny.

    2
 4. Guy Fawkes

  @DrQ

  A mówiłem, że coś mi z tą kanalizacją nie pasuje, to zatykaliści uszy i złośliwie pierdzieliście.
  https://wpolityce.pl/gospodarka/507050-niemiecka-firma-buduje-system-kanalizacyjny-w-warszawie

  Potwierdza się diagnoza Cata Mackiewicza, że Warszawa to małe żydowskie miasteczko na niemieckim pograniczu.

  Wy sobie pierdzicie, a problem jest poważny, bo przez tych kretynów nie mogę kupować w Warszawie nieruchomości. Mam taką zasadę, że kupuję tylko nowe nieruchoości z garażem podziemnych.

  No to jak mam kupować w Warszawie garaż podziemny, żeby przez tych kretynów woda mi go zalewała?

  Doradzicie mi zapewne, żebym kupował w miejscach wyżej położonych, ale ja się nie dam nabrać. Jak by żydokomuna rządziła na Saharze, to zabrakłoby piasku, a jak rządzi w Warszawie, to żadne miejsce nie jest bezpieczne przed zatopieniem.

  P.S.

  Zastanawiam się dziś od rana, czy nie dobrze byłoby napisać książkę o Gretkowskiej, no książeczkę, niedużą, studium deprawacji. Pochodzi z dobrej rodziny i tak wyglajzowała na szmaty. Zastanawiam się kiedy ją POkrzywdzono.

  //… łączy fascynacje gnozą, kabałą, postacią Marii Magdaleny i motywem czaszki w kulturze światowej….//

  To tak a propos waszego POkrzywdzenia seksem tantrycznym, no ale wy jesteście prości jak nieprzymierzając cep, o was nie ma co pisać a Manueli jednak szkoda.

  5
     1. sumadartson

      Dlatego ja od zarania dziejów zbieram na kupno Pałacu Kultury. Żadna łajza mi wtedy nie na.ra na głowę. Choć mecenas doradza żeby odkopać te “testamenty” z prapradziada i zanieść z załącznikiem do ratusza. Wtedy sam grunt miałbym za “opłatę administracyjną”. A jakby załącznik był odpowiedni to może i odszkodowanie za bezumowne użytkowanie gruntu by wpadło. A Waszmość chcesz jak kret pod ziemię się chować. Zatopią jak nic.

      2
 5. DrQuality

  Jesli chodzi o nieruchomościach to kupiłbym rezydencje z widokiem na Morze Czarne z jednej strony i na Zatoke Biskajską na Podkarpaciu,które,jak słyszałem na jakimś kabaretonie nazywane jest polskim Piemontem

  7
  1. Guy Fawkes

   To nawet nie jest takie głupie, jak się wydaje na pierwsze wrażenie.

   Otwórzcie sobie mapę, a obaczycie, że Podkarpacie leży dokładnie w środku Intermarium.

   A biorąc pod uwagę, że stanowi centrum najbardziej zaawansowanego przemysłu w Polszcze, przemysłu lotniczego, jak się jeszcze na to nałoży dolina krzemowa a całośc zasnuje chmura Google’a, no to mamy obszar stołeczny Intermarium jak amen w pacierzu.

    1. Guy Fawkes

     // Tak wylazła z Archanioła stara świnia reakcyjna….//

     Dlaczego ja mam takiego pecha, że nie mogę znaleźć partnera do rozmowy, bo patentowani inteligenci rozkładają się jak scyzoryk, i robią Haende Hoch?:))

    1. Guy Fawkes

     Święta racja, kiedyś już ten problem rozważaliśmy.
     Kto posiada Lwów, ten panuje nad Intermatium. Albo Najjaśniejsza Rzeczpospolita, albo Wielka Chazaria.

     Lwów leży na etnicznych ziemiach zawsze wiernych Lędzian.

 6. Ignacio1

  //Zatopią jak nic.//
  A propos, oni zatopią stolice na bank, albowiem projektanci jej kanalizacji rekrutują się z ludzi, którzy studiowali na wydziałach uczelni, które nazywano” Wodą”
  Ten kto nie zdał egzaminu wstępnego na wydzia jaki go interesował, wciskali właśnie na “Wodę”. Ci ludzie przeważnie mieli problem z matematyką, którą oczywiecie nie zdawali na maturze, ale studia skończyli i teraz projektują kanalizację w stolicy.
  Kolega mi mówił, że ma kolegę, który jest po “wodzie” i nie umie nawet naprawić spłuczki w wc.
  No, samo życie.
  Ale, napewno się znają na projektowaniu studni artezyjskich 🙂

  1
  1. dociekliwy54

   Andrzej
   15 maja 2019 o 11:37
   Odpowiedz
   “Daj sobie już spokój z tymi głupotami i inflacją 10% , bo można boki zrywać , inflacja pomimo wydrukowania przez banki centralne w ostatnie 10 lat z 10 bilionów dolarów prawie nie drgnęła a ten tutaj o jakiś 10% inflacji wyjeżdża ,nie wiem ,śmiać sie czy płakać “.

   7
 7. opcja_kupna

  Pytanie “techniczne” o SL przy ruchu ceny nietransakcyjnym, może ktoś wie:
  tzn. składam zlecenie SL sprzedaży PKC powiedzmy na FCDR z ceną aktywacji 395 przy aktualnym kursie 400 (powiedzmy bid 399.5 ask 400.5) i ceny się zsuwają dziwnym trafem nietransakyjnie do powiedzmy bid 389.5 i ask 390.5. Czy moje zlecenie sprzedaży PKC się w ogóle aktywuje (mimo że w międzyczasie nie było żadnej transakcji) ?

  1. mac-erson

   Maciek Goliński to mój kolega z klasy liceum. Łebski chłop. Ma ciekawe spostrzeżenia i bardzo usystematyzowany system inwestowania (nie to co freaki takie jak ja). Polecam gorąco na pewno wiele ciekawych spostrzeżeń. Szkolił się też w US kilkanaście lat temu.

   1
 8. Bankier

  Spółki w USA bardziej optymistyczne w kwestii zysków
  Tomasz Gessner – Exeria.com
  30 czerwca 2020 15:46

  Indeks prognoz zysków przedsiębiorstw w USA przekroczył poziom 50, co oznacza, że więcej firm podniosło perspektywy, aniżeli obniżyło. Skala korekty oczekiwań przedsiębiorstw jest największa od 20 lat.

  to ciekawe

Dodaj komentarz