Niemieccy ekonomiści najbardziej optymistyczni od 14 lat

Chciałbym poinformować, że rozpocząłem współpracę z Domem Maklerskim Banku BPS, w ramach której i na blogu i na stronie domu maklerskiego będą ukazywać się moje komentarze (takie jak poniższy). Nad tym tekstem powinie być widoczny baner DM BPS. Zachęcam do „klikania” w niego, zapoznania się z ofertą domu maklerskiego i – jeśli wyda się Państwu atrakcyjna – akceptowania jej. Być może pozwoli to na przedłużenie funkcjonowania mojego bloga (proszę pamiętać o kodzie promocyjnym WB DMBPS ;)).

Materiał wykonany na zlecenie Domu Maklerskiego Banku BPS S.A.

Czerwcowa wartość ZEW Economic Expectations Index dla Niemiec wzrosła do najwyższego poziomu od 2006 roku (63,4 proc.). Równocześnie ocena bieżącej sytuacji gospodarczej Niemiec, wzrosła po raz pierwszy od stycznia (-83,1 proc.).

W przeszłości tylko 2 razy zdarzyło się, by wartość ZEW-owskiego wskaźnika oczekiwań gospodarczych dna Niemiec była wyższa niż 63 proc. przy niższym niż -83 proc. wskaźniku oceny bieżącej sytuacji gospodarczej tego kraju. Takie sygnały pojawiły się w listopadzie 2003 roku oraz kwietniu 1994 roku.

W obu tych przypadkach późniejsze zachowanie DAX-a w ciągu następnych 4 lat było bardzo podobne: najpierw 9-11 miesięcy relatywnie łagodnej bessy, a później 3 lata silnej hossy.

Wszystkie główne indeksy GPW i NewConnect wzrosły we wtorek – najsilniej o +3,3 proc. WIG-20. Wczorajsza sesja trochę przypominała tą z 22 kwietnia, kiedy również po przełamaniu linii wsparcia krótkoterminowego trendu wzrostowego doszło do silnego wzrostu polskich indeksów.

Po dwu dniach wzrostu dziś cena kontraktów terminowych na S&P 500 stabilizowała się w pobliżu zamknięcia poprzedniej sesji. W Azji dziś rano przeważały niewielkie wzrosty (wyjątkiem był indeks nowozelandzki, który zwyżkował o 3,5 proc.).

Spółka DataWalk (C/WK 29,58, kapitalizacja 522 mln zł) została w tym miejscu wspomniana 4 listopada ub.r. Tego dnia kurs akcji spółki zamknął się na poziomie 61 zł. Wczoraj jedna akcja kosztowała 117 zł. Osiągnięcie przez kurs akcji górnego ograniczenia kanału 6-letniego trendu wzrostowego oraz górnego ograniczenia kanału 13-miesięcznego trendu wzrostowego czyni przesłanki stojące za zwróceniem uwagi na akcje ten spółki 7 miesięcy temu nieaktualnymi.

Kurs akcji spółki International Personal Finance (Provident Polska, C/Z 2,1, C/WK 0,35, kapitalizacja 750 mln zł) zajmującej się udzielanie krótkoterminowych pożyczek na niewielkie kwoty klientom na rynkach wschodzących dotarł do dolnego ograniczenia 7-letniego trendu spadkowego.

Z ciekawszych danych makroekonomicznych, które zostały opublikowane w kraju i na świecie w ciągu minionych 24 godzin, można wspomnieć 5-ty z rzędu wzrost indeksu cen ziemi mieszkalnej w Japonii w I kw.:

… trzeci z rzędu spadek wartości rocznej dynamiki publikowanych przez Deutsche Hypothekenbank cen nieruchomości mieszkalnych w Niemczech (+11 proc.):

… najwyższy od 18 lat poziom rocznej dynamiki wskaźnika inflacji bazowej w Polsce w maju:

… wzrost rocznej dynamiki sprzedaży detalicznej w USA do -1,4 proc. w maju:

… wzrost rocznej dynamiki produkcji przemysłowej w USA w maju do -15,3 proc.:

… wzrost wartości publikowanego przez NAHB-Wells Fargo wskaźnika koniunktury panującej na rynku nieruchomości w USA w czerwcu:

… oraz spadek rocznej dynamiki produkcji przemysłowej w Rosji do -9,5 proc. w maju:

Wojciech Białek

Zastrzeżenie prawne

Opracowanie wyraża wiedzę oraz poglądy autorów według stanu na dzień jego sporządzenia. Autorzy nie uwzględniają w opracowaniu jakichkolwiek szczególnych zamierzeń inwestycyjnych, szczególnych celów inwestycyjnych, sytuacji finansowej ani szczególnych potrzeb czy żądań potencjalnych odbiorców. Opracowanie publikowane jest w celach wyłącznie informacyjnych lub marketingowych i nie powinno być interpretowane jako (1) osobista rekomendacja, (1) porada inwestycyjna, prawna, lub innego typu, ani jako (2) zachęta do działania, inwestowania czy pozbywania się inwestycji w szczególny sposób, bądź (4) ocena lub zapewnienie opłacalności inwestycji w instrumenty finansowe objęte opracowaniem.
W szczególności opracowanie nie stanowi „badania inwestycyjnego” lub „publikacji handlowej” w rozumieniu Rozporządzenia Delegowanego Komisji (UE) 2017/565 z dnia 25 kwietnia 2016 r. uzupełniającego dyrektywę Parlamentu Europejskiego i Rady 2014/65/UE w odniesieniu do wymogów organizacyjnych i warunków prowadzenia działalności przez firmy inwestycyjne oraz pojęć zdefiniowanych na potrzeby tej dyrektywy, bądź „rekomendacji” w rozumieniu Rozporządzenia Parlamentu Europejskiego I Rady (UE) NR 596/2014 z dnia 16 kwietnia 2014 r. w sprawie nadużyć na rynku (rozporządzenie w sprawie nadużyć na rynku) oraz uchylającego dyrektywę 2003/6/WE Parlamentu Europejskiego i Rady i dyrektywy Komisji 2003/124/WE, 2003/125/WE i 2004/72/WE.
Opracowanie zostało sporządzone z zachowaniem należytej staranności i rzetelności przy zachowaniu zasad metodologicznej poprawności na podstawie ogólnodostępnych informacji, w dniu publikacji opracowania, pozyskanych ze źródeł wiarygodnych dla Domu Maklerskiego Banku BPS S.A. Dom Maklerski Banku BPS S.A. nie gwarantuje ich kompletności, prawdziwości lub dokładności.
Dom Maklerski Banku BPS S.A. nie ponosi odpowiedzialności za ewentualne decyzje inwestycyjne podjęte na podstawie niniejszego opracowania ani za ewentualne szkody poniesione w wyniku tych decyzji inwestycyj-nych. Opracowanie nie powinno być interpretowane jako oświadczenie ani gwarancja (zarówno wyraźna, jak i implikowana) w zakresie generowania zysku z tytułu prezentowanej strategii inwestycyjnej.
Dom Maklerski Banku BPS S.A., jego akcjonariusze lub pracownicy mogą posiadać długie lub krótkie pozycje powstałe w wyniku transakcji zawartych na instrumentach z rynków OTC lub innych instrumentach finanso-wych wymienionych w opracowaniu. Organem sprawującym nadzór nad działalnością Domu Maklerskiego Banku BPS S.A. jest Komisja Nadzoru Finansowego z siedzibą w Warszawie, przy ulicy Pięknej 20 .
Powielanie bądź publikowanie w jakiejkolwiek formie niniejszego opracowania, lub jego części, oraz wykorzystywanie materiału do własnych opracowań celem publikacji, bez pisemnej zgody Domu Maklerskiego Banku BPS S.A. jest zabronione. Niniejsze opracowanie stanowi publikację handlową i jest prawnie chronione zgodnie z Ustawą z 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych (Dz. U. 2019 poz.1231).

Komentarze

     1. papatrader

      @toya kupuję akcje generalnie jako CFD, nie ma w tym przypadku czegoś takiego jak serie. Są to instrumenty odzwierciedlające kursy akcji z rynku kasowego. Dźwignia 1:5. Dzisiaj pierwszy raz od dłuższego czasu kupiłem akcje na rynku kasowym. Masz rację w sumie, to może być niezrozumiałe dla osób nie znających tych instrumentów. Zrobię taką krótką notkę na blogu, żeby to wyjaśnić. Postaram się też podawać zawsze czy kupuję na rynku kasowym czy CFD. Dziękuję za tą cenną uwagę 🙂

      1
      1. toya

       Ja tez dziekuje za przyszla notatke, bo to calkiem interesujace pod wzgledem kosztow. Nigdy nie kupowalem akcji jako CFD bo wydawalo mi sie to dosc kosztowne w porownaniu do kontraktów, ale moze to tylko kwestia XTB z ktorego korzystam.

   1. resss

    akurat socjal nie spowodował spadku aktywności zawodowej. rodzina z jednym dzieckiem zarabiająca kolo średniej krajowej praktycznie nie płaci juz podatków.

    przy bezrobociu 6% praktycznie jest juz rynek pracownika, pracodawcom jest lepiej gdy jest bezrobocie dwucyfrowe i kolejki pod brama chętnych do pracy.

    to sa wszystko proste kwestie o ile sie nie slucha konfrderusja i innych pożytecznych ekonomistów

    juz przerabialiśmy sypanie zlotem na zachodnie koncerny aby tylko zatrudniały Polaków, juz tego nie robimy od ostatniej kadencji po.

    warto czasem zainwestować w wiedze i pojęcie jako takie zamiast uskuteczniać grafomanie w internetach

    2
    1. sumadartson

     Socjal nie spada z nieba. Jest wyciągany z kieszeni pracodawców. Pieniądze, które powinny iść na inwestycje i generować nowe miejsca pracy. A pracownicy to czekają milionami na wschodniej granicy. Trzeba tylko zostawić pracodawcom parę groszy w kieszeni na ich opłacenie, a nie walić po łbie podatkami, które idą na zapomogi, skorumpowaną służbę zdrowia i administrację.
     Daytraderka na koniach to dziś super sprawa. Zysk bez ryzyka. Jednak chyba pora zaganiać do stada U-booty

     9
     1. resss

      a spojrz najpierw na budżety od 2015, z czego wplywy wzrosły i o ile?

      z tymi miejscami pracy to tak nie szalej bo jak byc moze zapomniałeś juz, mamy 6% bezrobocia.

      na sprowadzanie imigrantów placz byl wielki, wiec jak to tak. bosak plakal ze mu uber eats pakistanczyk przywiózł wiec w czym rzecz

      realnie opodatkowanie nie wzroslo az tak zeby niby pracodawcy plakali. placza chyba ci co pod stołem zarabiali a teraz nagle bieda bo sie juz nie da

      pokaz ktory podatek pisowski dojechał pracodawców. gdzie w budżecie z tego podatku miliardy wplynely

      1. sumadartson

       Ależ absolutnie się zgadzam że aktualnie nam panujący, na tle poprzedników wszelakiej maści, zarządzają naszą ojczyzną przyzwoicie. Zrozumiałym jest też że polskojęzyczne media, plujące propagandą winić należy, że obecni panujący muszą płacić za poparcie narodu socjalem. Jednak nie widać zapału do budowy ‚niezależnych’ mediów, które obsikały by fałszywą narrację. Jakoś nie słyszę u polskojęzycznych pochwał obecnej ekipy za odzyskanie 6 miliardów złotych od Gazpromu. Ani słowa potępienia dla tych, którzy ruskim darowali te miliardy kilka lat temu.

       5
 1. sumadartson

  A zważajcie Waszmoście na wasze optymizmy, jako że jankeski koń s&p-ursowy pokazał światu formację „fuck you”, wystawiając palucha jako ten złodziej, co tydzień temu odjechał od bramy sąsiada jego merolem rocznik 2018.
  Nasdaq od 2016 roku wyrysował podręcznikową formację klina zwyżkującego, co przy uwagach Antoniego ps. bankier, o średniej z 200 sesji, czyni globalrynek WYSOCE ryzykownym. Szlachta w połowie na shortkoniach czerwcowych, a w drugiej na U-bootach podążać będzie w głębiny globalrynków.

 2. datik

  Reasumując : widzimy (wg mnie) wypaczony obraz gospodarki, z którą wcale tak żle nie jest – jak myślimy.
  ———————————–
  Wczoraj rano (6,10) jechałem kawałek obwodnicą Wrocka; 3 pasy ( na 4) pełne ciężarówek, tłoczno. Dawno takiego ruchu nie widziałem. Coś się chyba ruszyło…

  2
  1. Darek51234

   Już któryś raz powtórzę w gospodarce zarządzono długie święta i nic więcej. Śmieszne było to biadolenie na miliony wniosków o zasiłek. Teraz gdy święta się skończyły to wszystko się rozstrzygnie. Dopiero to co będzie teraz w najbliższych miesiącach nam powie czyamy kryzys czy też nie.

   2
  2. Bankier

   Ale brednie , a słyszałeś że banki odroczyły na razie na 3 miesiące 80 mld zł. rat kredytów , a słyszałeś prezesa LOTu o kontrolowanym bankructwie , a słyszałeś o zamykanych kopalniach , a słyszałeś włąscicieli hoteli , touroperatorów że sie nie otworzą skoro w samolocie ma być 1 miejsce zajęte na 4 itd.

   widziałeś ciężarówki super a to nuie czasem po 3 miesiącach dopiero otworzyli granice ?

   Bujak też dzisiaj bujał w TOK FM jak to jest super i w restauracjach jest większy ruch niż ROK TEMU , tylko ten NBP straszy przejmowaniem banków i upadłościami .

   1
     1. Darek51234

      Tylko ze trzeba pamiętać że u nas jest więcej chorych niż wcześniej, więc nie ma co z tego wyciągac wniosków. Zobaczymy jak będzie gdy będzie 100 przypadków dziennie. O ile będzie. Mam o tym rządzie słaba opinie a jeszcze gorsza o sanepidzie. Ale mimo to zaskakują nawet mnie swoją nieudolnością. Za sanepid to wszyscy politycy odpowiadają żeby było jasne

      3
 3. Bankier

  rozliczenie was rozczaruje bo jest bardzo dużo zrolowanych pozycji a ogólnie mało , koniec kwartału wzrostowego o50% premie muszą być więc będzie stanie w miejscu albo lekko w górę a potem WYNIKI firm i te tanie akcje staną się mega drogie

   1. Bankier

    to wyobraź sobie jakie muszą być dane skoro ten glapcio przed wyborami coś tak nieśmiało mówi ,

    Byli ministrowie finansów apelują do rządu o natychmiastowe upublicznienie danych o stanie budżetu państwa w maju – pisze środowa „Rzeczpospolita”. Ich zdaniem rząd może coś ukrywać z uwagi na wybory.

    1
 4. Darek51234

  Pelecam na stooqu komentarz Kuczyńskiego, wszystkim którzy opowiadają o wynikach firm itd.
  Napisał to co każdy powinien wiedzieć że od dawna już poziom indeksów zależy tylko od ilości kasy a nie stanu gospodarki. Oczywiście może przyjść taki moment że przestaną kupować nawet mając pełne kieszenie niczym szwagier Karwowskiego. Ale na razie to nie wystąpiło.

  2
 5. toya

  2008 rok. Pacjent (gospodarka) mial zatrzymanie akcji serca (wyschniecie plynnosci). Widmo zgonu realne (KŚJZ). Zastosowano defibrylator (Helicopter money). Pacjent wstal. Otrzepal sie I wrocil do swoich zajec jak gdyby nigdy nic.

  2020 rok. Pacjent spadl z wysokich schodow. Lezy polamany. Ryzyko zgonu niskie, ale nie ma opcji by wstal I wrocil do swoich normalnych zajec.

  Widzimy zmiany strukturalne. Krzywa popytu przesunela sie w lewo. Podaz tez sie dostosuje. Wiele miejsc pracy na trwale zniknelo. Troche potrwa zanim pojawia sie nowe we wzrostowych galeziach.

  7

Dodaj komentarz