S&P 500 jak w czerwcu 2009, styczniu 1999, listopadzie 1982 i marcu 1975

Chciałbym poinformować, że rozpocząłem współpracę z Domem Maklerskim Banku BPS, w ramach której i na blogu i na stronie domu maklerskiego będą ukazywać się moje komentarze (takie jak poniższy). Nad tym tekstem powinie być widoczny baner DM BPS. Zachęcam do „klikania” w niego, zapoznania się z ofertą domu maklerskiego i – jeśli wyda się Państwu atrakcyjna – akceptowania jej. Być może pozwoli to na przedłużenie funkcjonowania mojego bloga (proszę pamiętać o kodzie promocyjnym WB DMBPS ;)).

Materiał wykonany na zlecenie Domu Maklerskiego Banku BPS S.A.

Jutro minie 3 miesiąc od czasu ustanowienia 23 marca przez indeks S&P 500 dołka paniki wywołanej globalną ekspansją koronawirusa SARS-CoV-2. Od początku wybuchu pandemii uznano ją za przyczynę śmierci już prawie pół miliona osób na całym świecie (dziś ta liczba wynosi 468 604). W ostatnich ponad 2 miesięcy przypisanych COVID-19 zgonów na świecie ustabilizowała się w przedziale 4000-7000 tygodniowo.

W ciągu tych prawie 3 miesięcy wartość S&P 500 wzrosła o 38,5 proc. W okresie minionych 80 lat tylko 4 razy zdarzyło się wcześniej, by indeks w trakcie 62 dni sesyjnych wzrósł o więcej niż 27 proc. Takie sygnały pojawiły się w czerwcu 2009 (po Wielkiej Recesji), w styczniu 1999 (po kryzysach azjatyckim i rosyjskim), w listopadzie 1982 (po bankructwie Meksyku i Polski) oraz w marcu 1975 (po kryzysie naftowym, ustąpieniu ze stanowiska prezydenta USA i tuż przed upadkiem Sajgonu).

Za wyjątkiem mWIG-u 40 (-0,47 proc.) główne polskie indeksy giełdowe rosły w piątek (najsilniej NC Index o +0,8 proc. wychodząc na kolejne 8-letnie maksimum). Sytuacja WIG-u 20 nadal najbardziej przypomina tą z okolic 28 kwietnia, czyli z okresu konsolidacji indeksu po przełamaniu w dół linii wsparcia krótkoterminowego trendu wzrostowego. Ta analogia sugeruje teraz szybkie szarpnięcie indeksu w górę do poziomi poprzedniego szczytu, a następnie nawrót słabości.

Cena kontraktów na S&P 500 próbowała w poniedziałek rano odrabiać piątkowe straty (+0,25 proc.). Na giełdach azjatyckich brak było dominującej tendencji. Najsilniej o 1,1 proc. spadał indeks giełdy w Tajlandii, zaś najsilniej o 0,5 proc. rósł indeks giełdy na Filipinach.

Z ciekawszych danych makroekonomicznych, które zostały opublikowane w kraju i na świecie od piątku, można wspomnieć wzrost rocznej dynamiki sprzedaży detalicznej w Chinach do -2,8 proc. r/r w maju:

… wzrost rocznej dynamiki produkcji przemysłowej w Polsce do -16,9 proc. w maju:

… spadek rocznej dynamiki PPI w Polsce do najniższego poziomu od 4 lat w maju (-1,5 proc.):

… spadek do najniższego poziomu od 8 lat nadwyżki w obrotach bieżących towarami Włoch w kwietniu:

… spadek do najniższego poziomu od 2009 roku wartości sprzedaży detalicznej w Kanadzie w kwietniu (-32,5 proc. r/r):

… +4,6 proc. roczną dynamikę zużycia energii elektrycznej w Chinach w maju:

… oraz wzrost wysokości 12-miesięcznego deficytu budżetowego Polski w maju do -37,7 mld zł:

Wojciech Białek

Zastrzeżenie prawne

Opracowanie wyraża wiedzę oraz poglądy autorów według stanu na dzień jego sporządzenia. Autorzy nie uwzględniają w opracowaniu jakichkolwiek szczególnych zamierzeń inwestycyjnych, szczególnych celów inwestycyjnych, sytuacji finansowej ani szczególnych potrzeb czy żądań potencjalnych odbiorców. Opracowanie publikowane jest w celach wyłącznie informacyjnych lub marketingowych i nie powinno być interpretowane jako (1) osobista rekomendacja, (1) porada inwestycyjna, prawna, lub innego typu, ani jako (2) zachęta do działania, inwestowania czy pozbywania się inwestycji w szczególny sposób, bądź (4) ocena lub zapewnienie opłacalności inwestycji w instrumenty finansowe objęte opracowaniem.
W szczególności opracowanie nie stanowi „badania inwestycyjnego” lub „publikacji handlowej” w rozumieniu Rozporządzenia Delegowanego Komisji (UE) 2017/565 z dnia 25 kwietnia 2016 r. uzupełniającego dyrektywę Parlamentu Europejskiego i Rady 2014/65/UE w odniesieniu do wymogów organizacyjnych i warunków prowadzenia działalności przez firmy inwestycyjne oraz pojęć zdefiniowanych na potrzeby tej dyrektywy, bądź „rekomendacji” w rozumieniu Rozporządzenia Parlamentu Europejskiego I Rady (UE) NR 596/2014 z dnia 16 kwietnia 2014 r. w sprawie nadużyć na rynku (rozporządzenie w sprawie nadużyć na rynku) oraz uchylającego dyrektywę 2003/6/WE Parlamentu Europejskiego i Rady i dyrektywy Komisji 2003/124/WE, 2003/125/WE i 2004/72/WE.
Opracowanie zostało sporządzone z zachowaniem należytej staranności i rzetelności przy zachowaniu zasad metodologicznej poprawności na podstawie ogólnodostępnych informacji, w dniu publikacji opracowania, pozyskanych ze źródeł wiarygodnych dla Domu Maklerskiego Banku BPS S.A. Dom Maklerski Banku BPS S.A. nie gwarantuje ich kompletności, prawdziwości lub dokładności.
Dom Maklerski Banku BPS S.A. nie ponosi odpowiedzialności za ewentualne decyzje inwestycyjne podjęte na podstawie niniejszego opracowania ani za ewentualne szkody poniesione w wyniku tych decyzji inwestycyj-nych. Opracowanie nie powinno być interpretowane jako oświadczenie ani gwarancja (zarówno wyraźna, jak i implikowana) w zakresie generowania zysku z tytułu prezentowanej strategii inwestycyjnej.
Dom Maklerski Banku BPS S.A., jego akcjonariusze lub pracownicy mogą posiadać długie lub krótkie pozycje powstałe w wyniku transakcji zawartych na instrumentach z rynków OTC lub innych instrumentach finanso-wych wymienionych w opracowaniu. Organem sprawującym nadzór nad działalnością Domu Maklerskiego Banku BPS S.A. jest Komisja Nadzoru Finansowego z siedzibą w Warszawie, przy ulicy Pięknej 20 .
Powielanie bądź publikowanie w jakiejkolwiek formie niniejszego opracowania, lub jego części, oraz wykorzystywanie materiału do własnych opracowań celem publikacji, bez pisemnej zgody Domu Maklerskiego Banku BPS S.A. jest zabronione. Niniejsze opracowanie stanowi publikację handlową i jest prawnie chronione zgodnie z Ustawą z 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych (Dz. U. 2019 poz.1231).

Komentarze

      1. papatrader

        Rozumiem, że wziąłeś to L po 1740 z SL 1700? Na ten moment odbili od górnej bandy konsolidacji, ale jeśli wybiją to rzeczywiście pójdą na nowy szczyt. Gdybym miał miejsce w portfelu to próbowałbym S po 1770, ale nie mam więc się tylko poprzyglądam na ten czas. W mojej skromnej opinii trwa dystrybucja, a nie akumulacja.

        1. toya

          Tak, weszlo po 1740. Zgodnie z tym co pisalem w piatek SL zmienilem na ciasniejszy 1720. Zobacze jak sie rozwinie, ale mentalnie it tak jestem gotowy przeskoczyc na S jesli to pulapka bo widze miejsce na duzy ruch w dol w ramach trojkata rozszerzajacego.

    1. red.007

      Wczoraj napisałem:

      red.007 20 czerwca 2020 o 14:07
      @zulus_chackaa
      Prawdopodobnie nie zobaczymy dolara na 4,50.
      Struktura na szczycie marcowym może być zakończona.
      Nie kieruj się powyższym,jestem w rozterce wykresowej.”

      Przyznam,że spodziewałem się na jesień dolara w tej cenie.
      Zaczynam wątpić w ten scenariusz,bo wykresy są dwuznaczne.
      E/U nie zszedł na dołek 2016/2017
      https://stooq.pl/q/?s=eurusd&c=5y&t=c&a=ln&b=1
      PLN/USD,taki dołek zrobił:
      https://stooq.pl/q/?s=plnusd
      Być może rozstrzygnięcie długoterminowego trendu będzie dopiero na poziomach z roku 2018.
      Jestem zaangażowany w akcje na GPW bo uważam,wbrew szlachcie,że obowiązuje kierunek północny i 5 czerwca nie był początkiem fali 3 bessy,zatem E/U powinno rosnąć przynajmniej na poziom 2018r.
      Proszę powyższym się nie kierować,bo to jest gra i dla mnie również jest to zagwozdka.

      6

Dodaj komentarz