Straszenie pierwsze

Chciałbym poinformować, że rozpocząłem współpracę z Domem Maklerskim Banku BPS, w ramach której i na blogu i na stronie domu maklerskiego będą ukazywać się moje komentarze (takie jak poniższy). Nad tym tekstem powinie być widoczny baner DM BPS. Zachęcam do „klikania” w niego, zapoznania się z ofertą domu maklerskiego i – jeśli wyda się Państwu atrakcyjna – akceptowania jej. Być może pozwoli to na przedłużenie funkcjonowania mojego bloga (proszę pamiętać o kodzie promocyjnym WB DMBPS ;)).

Materiał wykonany na zlecenie Domu Maklerskiego Banku BPS S.A.

W przeszłości tylko raz zdarzyło się, by spełnione były 3 warunki, za pomocą których opisać można czwartkową sesję na indeksie Nasdaq 100: 1) indeks traci na sesji ponad 5 proc.; 2) w przeciągu tygodnia od ustanowienia historycznego szczyty i 3) w przeciągu miesiąca od wystąpienia ponad 40 proc. 58-sesyjnej dynamiki:

Na zbliżeniu porównanie obu epizodów – obecnego i tego sprzed 20 lat – zsynchronizowanych na takiej spadkowej sesji wygląda tak:

Można spekulować, że ostatni 40 proc. wzrost był “sztucznym” – w kontekście depresyjnych danych z gospodarki – “wyciągnięciem” cen akcji w górę, które ma umożliwić spokojną dystrybucję akcji na wysokich poziomach. By taka dystrybucja była możliwa potrzebne jest uspokojenie skołatanych nerwów spekulantów, do czego potrzeba kilku “straszeń” spadkami, które się potem nie zmaterializują. W takiej interpretacji mamy obecnie do czynienia ze straszeniem pierwszym analogicznym do tego z początku stycznia 2000.

Najprawdopodobniej WIG-20 przełamie dziś linię wsparcia rozpoczętego miesiąc temu trendu wzrostowego.


Cena kontraktów na S&P 500 przełamała w czwartek kolejną linię kształtującej się od marca formacji wachlarza. Można spekulować, że najbliższym poziomem wsparcia jest dolne ograniczenie wstęgi Bollingera. W Azji dziś rano spadały wszystkie indeksy poza tymi z Chin kontynentalnych, ale skala spadków nie była zbyt duża (najwięcej bo o 2,2 proc. spadał indeks giełdy w Nowej Zelandii).


Spółka Novita (C/Z 9,5 zł, C/WK 1,18 zł, kapitalizacja 158 mln zł) została w tym miejscy wspomniana 3 stycznia br. Tego dnia kurs akcji zamknął się na poziomie 40,20 zł. W środę jedna akcja spółki kosztowała 63 zł. Osiągnięcie przez kurs okolic poziomu oporu wyznaczanego przez szczyt z 2017 roku czyni przesłanki stojąc za zwróceniem uwag na akcje tej spółki w styczniu nieaktualnymi.

Kurs akcji producenta ceramicznych materiałów ogniotrwałych spółki Ropczyce (C/Z 6,9, C/WK 0,44, stopa dywidendy 4,5%, kapitalizacja 125 mln zł) po spadku do najniższego poziomu od 5 lat walczy obecnie z oporem wyznaczanym przez górne ograniczenie trendu spadkowego rozpoczętego w marcu ub. r.


Z ciekawszych danych makroekonomicznych opublikowanych w kraju i na świecie w ciągu minionych 24 godzin można wspomnieć wzrost do najwyższego poziomu od ponad 3 lat rocznej dynamiki produkcji i sprzedaży samochodów w Chinach w maju:

… odbicie w górę rocznej dynamiki PPI w USA w maju:

… spadek poziomu produkcji przemysłowej w Meksyku do najniższego poziomu od 24 lat w kwietniu:

… oraz spadek rocznej dynamiki produkcji przemysłowej w Japonii do najniższego poziomu od 2009 roku w kwietniu:

Wojciech Białek

Zastrzeżenie prawne

Opracowanie wyraża wiedzę oraz poglądy autorów według stanu na dzień jego sporządzenia. Autorzy nie uwzględniają w opracowaniu jakichkolwiek szczególnych zamierzeń inwestycyjnych, szczególnych celów inwestycyjnych, sytuacji finansowej ani szczególnych potrzeb czy żądań potencjalnych odbiorców. Opracowanie publikowane jest w celach wyłącznie informacyjnych lub marketingowych i nie powinno być interpretowane jako (1) osobista rekomendacja, (1) porada inwestycyjna, prawna, lub innego typu, ani jako (2) zachęta do działania, inwestowania czy pozbywania się inwestycji w szczególny sposób, bądź (4) ocena lub zapewnienie opłacalności inwestycji w instrumenty finansowe objęte opracowaniem.
W szczególności opracowanie nie stanowi „badania inwestycyjnego” lub „publikacji handlowej” w rozumieniu Rozporządzenia Delegowanego Komisji (UE) 2017/565 z dnia 25 kwietnia 2016 r. uzupełniającego dyrektywę Parlamentu Europejskiego i Rady 2014/65/UE w odniesieniu do wymogów organizacyjnych i warunków prowadzenia działalności przez firmy inwestycyjne oraz pojęć zdefiniowanych na potrzeby tej dyrektywy, bądź „rekomendacji” w rozumieniu Rozporządzenia Parlamentu Europejskiego I Rady (UE) NR 596/2014 z dnia 16 kwietnia 2014 r. w sprawie nadużyć na rynku (rozporządzenie w sprawie nadużyć na rynku) oraz uchylającego dyrektywę 2003/6/WE Parlamentu Europejskiego i Rady i dyrektywy Komisji 2003/124/WE, 2003/125/WE i 2004/72/WE.
Opracowanie zostało sporządzone z zachowaniem należytej staranności i rzetelności przy zachowaniu zasad metodologicznej poprawności na podstawie ogólnodostępnych informacji, w dniu publikacji opracowania, pozyskanych ze źródeł wiarygodnych dla Domu Maklerskiego Banku BPS S.A. Dom Maklerski Banku BPS S.A. nie gwarantuje ich kompletności, prawdziwości lub dokładności.
Dom Maklerski Banku BPS S.A. nie ponosi odpowiedzialności za ewentualne decyzje inwestycyjne podjęte na podstawie niniejszego opracowania ani za ewentualne szkody poniesione w wyniku tych decyzji inwestycyj-nych. Opracowanie nie powinno być interpretowane jako oświadczenie ani gwarancja (zarówno wyraźna, jak i implikowana) w zakresie generowania zysku z tytułu prezentowanej strategii inwestycyjnej.
Dom Maklerski Banku BPS S.A., jego akcjonariusze lub pracownicy mogą posiadać długie lub krótkie pozycje powstałe w wyniku transakcji zawartych na instrumentach z rynków OTC lub innych instrumentach finanso-wych wymienionych w opracowaniu. Organem sprawującym nadzór nad działalnością Domu Maklerskiego Banku BPS S.A. jest Komisja Nadzoru Finansowego z siedzibą w Warszawie, przy ulicy Pięknej 20 .
Powielanie bądź publikowanie w jakiejkolwiek formie niniejszego opracowania, lub jego części, oraz wykorzystywanie materiału do własnych opracowań celem publikacji, bez pisemnej zgody Domu Maklerskiego Banku BPS S.A. jest zabronione. Niniejsze opracowanie stanowi publikację handlową i jest prawnie chronione zgodnie z Ustawą z 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych (Dz. U. 2019 poz.1231).

Komentarze

 1. wojciech.bialek (Autor
  Wpisu
  )

  Od wczoraj pojawia mi się na blogu komunikat:

  “Ten serwer nie może udowodnić, że należy do domeny wojciechbialek.pl. Jego certyfikat bezpieczeństwa wygasł w ciągu ostatniej doby.”

  Czy ktoś z Państwa ma podobnie?

  20
  1. wojciech.bialek (Autor
   Wpisu
   )

   Po 8 minutach od zgłoszenia problemu firmie hostingowej otrzymałem odpowiedź:

   “wystąpił błąd przy automatycznym odnawianiu certyfikatu, wygenerowałem go ponownie.”

   Proszę dać znać, gdyby problem dalej się pojawiał.

   1
 2. Bankier

  U nas jeszcze hulają nad godzinową 200 , jeżeli będą chcieli po luce bessy wyrównac do USA i Daxa to jeszcze drugie tyle w dół nas czeka dzisiaj , chyba że MACERSONY zaczną grać L-ki jak wczoraj w USA .

  Na DAX i S&P teraz 4 -czki i jeszcze jedna noga w dół i będą IMPULSY ze szczytu na oporze na H1

  1. mac-erson

   Sp-ka znowu wrzuciłem jako ubezpiecznie W20. K 3020, TP ustawiony obecnie na 3025 (będę go dzwigał w miarę rzowojusytuacji).
   Wariant słabszy to według mnie tylko podejście pod strefę 3060. Ale mogą zagrać też wariant fałszywej euforii z NSQ podchodzącym pod 10000.

   1
 3. sumadartson

  Ładnie wzrośli od porannego dna. Korekta w locie (bolkowa górka) czy space x to jeno morgany mogą się domyślać. Szlachta z nowym rekordem jednodniowego przyrostu fortuny na otwarciu, jako że od tygodnia przeszła na weechtrading na podwójnym stadzie. Zdrowie tych co sponsorują.

  2
      1. macarek

       To by pasowało jak 1999 tylko z innymi konsekwencjami potem. Ja jestem fanem trzeciej wysokiej flagi na tym wykresie. Poprzednie 1993 i 2003 miały potem podobne struktury falowe – troche w innych interwałałch czasowych. Czyli Covid ostatecznym strząśnięciem przez wielkim H?

   1. digesting slowly

    Wypominałem Panu że Tauron spadł na 0.85 po tym jak Pan go zarekomendował przy cenie 1.2, ale niesłusznie. Tauron został za bardzo przeceniony w porównaniu do mastodonów. Cena wyjścia też się panu za wcześnie objawiła przez to.

 4. sumadartson

  @papatrader
  Proponuję nowy zakład, waścine 1.4 kilo usd za uncję au przeciwko moim 2.2 kilo usd za uncję jeszcze w latosim roku.
  Mówią że jak dwóch się zakłada to jeden jest frajer a drugi oszust. Nie chcę być oszustem, podnoszę limit

 5. Poczatkujacy

  Zabolał ten spadek wczoraj, można było ładnie zamknąć Lki na +200pktów na S&P, a tak wyleciały na stopie na +20. Dzisiaj się chyba powstrzymam od szukania S, zobaczymy jak początek przyszłego tygodnia…

 6. tinley

  Dobra dobra.. Niech se straszą. Wiadomo-prędzej czy później FED zacznie kupować akcje. Pytanie co przedtem i co potem. przedtem ujemne stopy zapewne i skup pod przykrywką Blackrocków i iinnych tempeltonów a potem juz otwarcie na wolnym rynku. Jak juz i skup akcji przez FED będzie pomocny tylko na krotką metę zamkną giełdę do odwołania. Tak to widzę.
  widząc szybosc i skalę korekt to Black Friday przy tym co nadejdzie będzie wspominany jak zjazd ślimoka po szybie

 7. bartek

  tinley 12 czerwca 2020 o 14:24
  “Dobra dobra.. Niech se straszą. Wiadomo-prędzej czy później FED zacznie kupować akcje.”

  FED
  – najpierw wszedl na rynek obligacji skarbowych
  – teraz inwestuje w w obligacje korporacyjne (przez etf), co ozn ze prawie zadna firma nie zbankrutuje (moze hertz, ale wydaje mi sie zen nawet on z tego wyjdzie :)) )
  |
  wiec nie ma potrzeby aby fed kupował akcje. JAk ktos ma biznesy to wie ze wiekszosc bankructw jest przez utrate plynnosci, FED powiedzial ze nikt nie zbankrutuje bo nie moze rolowac obligacji korporacyjnych…
  |
  2020 to rozpoczecie hossy na wiekszosci rynkow przy tych st% @0 nie ma klasy aktywow ktore beda tonąć, jedynie mozemy dykutowc co bardziej wzrosnie czy nieruchomosci czy biotech.
  |
  w PL bardzo podobaja mi sie banki bo sa zbite jak pies + plynnosc, co ozn dobry moment do kupna.
  |
  pozatym EM, euro stoxx 600 i nieruchomosci.
  |
  Gotowka nie jest dobrym pomyslem, jezeli ktos nie ma pomyslu ale jest konserwatywny to acwi etf

     1. bartek

      PL banki traktuje jako agregat mam wszystkie 4 w portfel, natomiast zainwestowalem czas w analize peo (najweiksza pozycja wsrod moich bankow) i tu widze okolice 70pln – mozny bilans, rezerwy beda rozwiazywane wzmacniajac P&L i w 2020 duza dywidenda z kap zapas (Zatrzymane zyski 2019). To przy zalozeniu bazowym ze 2021 bedzie silny wzrost w gosp +5% (niska baza 2020)

Dodaj komentarz