WIG-20 jak na przełomie kwietnia i maja i jak wiosną 2009

Chciałbym poinformować, że rozpocząłem współpracę z Domem Maklerskim Banku BPS, w ramach której i na blogu i na stronie domu maklerskiego będą ukazywać się moje komentarze (takie jak poniższy). Nad tym tekstem powinie być widoczny baner DM BPS. Zachęcam do „klikania” w niego, zapoznania się z ofertą domu maklerskiego i – jeśli wyda się Państwu atrakcyjna – akceptowania jej. Być może pozwoli to na przedłużenie funkcjonowania mojego bloga (proszę pamiętać o kodzie promocyjnym WB DMBPS ;)).

Materiał wykonany na zlecenie Domu Maklerskiego Banku BPS S.A.

Przez ostatnie ponad 10 lat dwa proste warunki zostały spełnione przez WIG-20 tylko dwukrotnie: przedwczoraj i wczoraj oraz 30 kwietnia. Te warunki to brak nowe szczytu zamknięcia przez 12 sesji oraz ponad 9 proc. wzrost w ciągu 31 sesji.

Analogia z sytuacją z przełomu kwietnia i maja sugeruje raczej spadkowe następne 2 tygodnie na polskim rynku akcji.

Co ciekawe poprzedni raz kiedy te 2 warunku były spełnione na WIG-20 zdarzył się w ciągu minionych 13 lat w 2009 roku, po raz pierwszy 29 kwietnia, po raz drugi 19 sierpnia.

Warto przy tej okazji zauważyć, że skala ostatniego 4-miesięcznego wzrostu WIG-20 jest największa właśnie od wiosny 2009.

W sugerowanej w tym miejscy ostatnio analogii wczorajsza sesja na GPW byłaby odpowiednikiem tej z 4 maja, kiedy to WIG-20 stracił 2,9 proc. Wczoraj WIG-20 spadł o 2,3 proc. W tej analogii cele WIG-20 w okresie następnych 2 tygodni są okolice ostatniego lokalnego dołka z 15 czerwca czyli 1741,5 pkt. Jedynym głównym indeksem GPW, który wczoraj zdołał uniknąć spadku był NCIndex, który wzrósł o 0,3 proc.

Po silniejszym wczorajszym spadku cena kontraktów na S&P 500 nadal się dziś rano osuwała w dół (-0,4 proc.). Na giełdach azjatyckich przeważały dziś rano spadki, z których największe notowane były na giełdzie w Australii (-2,1 proc.) i Korei Południowej (-2 proc.). Rosły – po 0,4 proc. – tylko główne indeksy giełd na Tajwanie i w Indiach.

Z ciekawszych danych makroekonomicznych, które zostały opublikowane w kraju i na świecie w ciągu minionych 24 godzin, można wspomnieć rekordowo wysoki spadek rocznej dynamiki polskiego handlu zagranicznego w kwietniu:

… oraz drugi najwyższy w okresie minionych przynajmniej 22 lat deficyt obrotów bieżących Chin w I kw. (-33,7 mld USD):

Wojciech Białek

Zastrzeżenie prawne

Opracowanie wyraża wiedzę oraz poglądy autorów według stanu na dzień jego sporządzenia. Autorzy nie uwzględniają w opracowaniu jakichkolwiek szczególnych zamierzeń inwestycyjnych, szczególnych celów inwestycyjnych, sytuacji finansowej ani szczególnych potrzeb czy żądań potencjalnych odbiorców. Opracowanie publikowane jest w celach wyłącznie informacyjnych lub marketingowych i nie powinno być interpretowane jako (1) osobista rekomendacja, (1) porada inwestycyjna, prawna, lub innego typu, ani jako (2) zachęta do działania, inwestowania czy pozbywania się inwestycji w szczególny sposób, bądź (4) ocena lub zapewnienie opłacalności inwestycji w instrumenty finansowe objęte opracowaniem.
W szczególności opracowanie nie stanowi „badania inwestycyjnego” lub „publikacji handlowej” w rozumieniu Rozporządzenia Delegowanego Komisji (UE) 2017/565 z dnia 25 kwietnia 2016 r. uzupełniającego dyrektywę Parlamentu Europejskiego i Rady 2014/65/UE w odniesieniu do wymogów organizacyjnych i warunków prowadzenia działalności przez firmy inwestycyjne oraz pojęć zdefiniowanych na potrzeby tej dyrektywy, bądź „rekomendacji” w rozumieniu Rozporządzenia Parlamentu Europejskiego I Rady (UE) NR 596/2014 z dnia 16 kwietnia 2014 r. w sprawie nadużyć na rynku (rozporządzenie w sprawie nadużyć na rynku) oraz uchylającego dyrektywę 2003/6/WE Parlamentu Europejskiego i Rady i dyrektywy Komisji 2003/124/WE, 2003/125/WE i 2004/72/WE.
Opracowanie zostało sporządzone z zachowaniem należytej staranności i rzetelności przy zachowaniu zasad metodologicznej poprawności na podstawie ogólnodostępnych informacji, w dniu publikacji opracowania, pozyskanych ze źródeł wiarygodnych dla Domu Maklerskiego Banku BPS S.A. Dom Maklerski Banku BPS S.A. nie gwarantuje ich kompletności, prawdziwości lub dokładności.
Dom Maklerski Banku BPS S.A. nie ponosi odpowiedzialności za ewentualne decyzje inwestycyjne podjęte na podstawie niniejszego opracowania ani za ewentualne szkody poniesione w wyniku tych decyzji inwestycyj-nych. Opracowanie nie powinno być interpretowane jako oświadczenie ani gwarancja (zarówno wyraźna, jak i implikowana) w zakresie generowania zysku z tytułu prezentowanej strategii inwestycyjnej.
Dom Maklerski Banku BPS S.A., jego akcjonariusze lub pracownicy mogą posiadać długie lub krótkie pozycje powstałe w wyniku transakcji zawartych na instrumentach z rynków OTC lub innych instrumentach finanso-wych wymienionych w opracowaniu. Organem sprawującym nadzór nad działalnością Domu Maklerskiego Banku BPS S.A. jest Komisja Nadzoru Finansowego z siedzibą w Warszawie, przy ulicy Pięknej 20 .
Powielanie bądź publikowanie w jakiejkolwiek formie niniejszego opracowania, lub jego części, oraz wykorzystywanie materiału do własnych opracowań celem publikacji, bez pisemnej zgody Domu Maklerskiego Banku BPS S.A. jest zabronione. Niniejsze opracowanie stanowi publikację handlową i jest prawnie chronione zgodnie z Ustawą z 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych (Dz. U. 2019 poz.1231).

Komentarze

 1. billy_the_kangoor

  02 stycznia 2020 AJ rozpoczął CRASH roku 2020, 08 stycznia 2020 do walut dołączył OIL, w kolejnym tygodniu COPPER.
  CRASH na Indeksach zaczął się ponad miesiąc później.
  Ciekawe jak będzie teraz…. CRASH, czy FLASH CRASH?
  Póki co, czerwiec 2020 do złudzenia przypomina styczeń.
  a …. no wiecie na czym licznik przekręcony na 37,….
  take care, billy

  3
  1. papatrader

   Nieco inaczej to rozgrywają, ale może to lepiej. Konsola w zakresie 100 pkt ciągle w realizacji. Wybicie wskaże kierunek.
   Wystopowali mi dzisiaj ING, ale reszta bandy się trzyma twardo 🙂
   Stop profity poustawiałem na Turonie i KGHM i niech się dzieje wola rynku.
   Złoto – ciągle liczę na tą moja koncepcję spadkową – może podwójny szczyt? Zwolniło mi się miejsce po ING, nie wykluczam otwarcia S w dniu dzisiejszym.
   Udanych zagrań.

 2. Bankier

  Słyszeliście dzisiaj rano prezydenckiego ministra DERĘ , mówi ,że wcale nie mówili ,że energetyka WYNGLOWA i czarne złoto , hahahahaha

  dostałem dzisiaj pierwszy raz ofertę FOTOWOLTAIKI na ZERO % no to jest pozamiatane a są t praktycznie kredyty z zerowym ryzykiem bo co za różnica czy płacę PGE za prąd czy spłacam tymi pieniędzmi kredyt , te pieniądze są tak pewne jak składka do ZUS .

  1
 3. papatrader

  Nieco inaczej to rozgrywają, ale może to lepiej. Konsola w zakresie 100 pkt ciągle w realizacji. Wybicie wskaże kierunek.
  Wystopowali mi dzisiaj ING, ale reszta bandy się trzyma twardo ?
  Stop profity poustawiałem na Turonie i KGHM i niech się dzieje wola rynku.
  Złoto – ciągle liczę na tą moja koncepcję spadkową – może podwójny szczyt? Zwolniło mi się miejsce po ING, nie wykluczam otwarcia S w dniu dzisiejszym.
  Udanych zagrań.

 4. toya

  A propos wplywow do budzetu w kontekscie tarczy – czuję się znowu jak w latach 90tych gdy otrzymanie paragonu było raczej wyjatkiem niz regułą.

  Gdzie nie pójdę (od warzywniaka, przez jedzenie na wynos po wulkanizatora) wywieszona karteczka “dziś (to dziś trwa tygodniami) płatność tylko gotówką”, a paragon dostaje na wyraźną prośbę. A pracownicy uczestniczacy w tym procederze kręcą bat na swoje wynagrodzenia. Janusz biznesu ewidencjonuje spadek przychodów i dzieki tarczy 4.0 obetnie pensyjki na kilkanascie miesiecy.

  6
  1. Bankier

   Już poobcinali , u mojej koleżanki obcięli i myśleli ze w magazynie będą tyrać tak samo , prezes przyszła zrobiła awanturę to na weekend dostała 80% zaświadczeń lekarskich o chorobie załatwionych przez telefon bo teraz jest taka służba zdrowia .

   1
  1. toya

   Macerson,

   jak ja mam w ogole odniesc sie do tego ze usprawiedliwiasz WYLUDZENIE i OSZUSTWO? Nie znajduje slow… A propos kredytów i leasingow to odpowiedz zna kazda gospodyni domowa PRZEZORNOSC i zaskórniaki na czarna godzine.

   8
   1. mac-erson

    Nie tyle usprawiedliwiam oszustwo bo jestem przeciwny oszukiwaniu w normalnych czasach. Ale nie dziwię się, iż ktoś może chcieć ratować siebie jeśli druga strona (Państwo) oszukuje i ma w d.pie konstytucje i prawo do wolności biznesu. Nie można jakimś tam rozporządzeniem wachlować możliwością działalności gospodarczej.
    Niedługo w imię dobra publicznego zrobią z nami wszystko. Sorry nie wyrażam na to zgody.

    7
    1. toya

     Mentalność Kalego…

     Zostaw to Państwo. To ja – konsument, a nie panstwo – jestem druga strona. To z mojej pensji dostajecie te zapomogi. To z moich podatkow jest ten zasilek. Oczekuje, ze przynajmniej odprowadzisz od niego podatek. To mnie okradasz skoro dzialasz normalnie i zarabiasz i oszukujesz by spelnic kryteria pomocy.

     Jakis czas temu – niezadowoleni z rosnacego socjalu – wrzucaliscie masowo memy ze slowami Margaret Thatcher “Panstwo nie ma swoich pieniedzy. Tylko pieniadze podatnikow”.

     To ja Ci to teraz przypominam. Panstwo wciaz nie ma swoich pieniedzy.

     11
     1. mac-erson

      Toya nie pisz do mnie personalnie bo dyskutujemy o przykłądach ludzi. Ja nawet nie mogę wejśc w szarą strefę bo po prostu nmój biznes jest zamknięty.
      A apropo podatków to nie do końca tak jest. W zeszłym roku zapłaciłem ponad 70tyś. dochodówki i wielokrotnie więcej VAT-u. Nie mówię już o podatkach pośrednich, akcyzach. itp. Więc to też są moje pieniądze, którymi rządzą się bezmyślni politycy.

      4
   2. mac-erson

    Dodam, że według mnie rozmiar szarej strefy (która zawsze istnieje mniej lub bardziej rozwinięta) jest wymiernikiem polityki podatkowej i prawnej danego państwa. Im bardziej Państwo jest nieprzyjazne przedsiębiorcom i ma coraz większe apetyty i system podatkowy jest bardziej rozdęty i nielogiczny tym większy opór społeczny się rodzi. Dla mnie to naturalny rozwój sytuacji.

    5
 5. Bankier

  Chciałem wykopać studnie do podlewania , w marcu sąsiad kopał 140-160 zł dzisiaj chcą 200 zł i taniej nie będzie , tak jest jak się płaci za nic nierobienie i siedzenie w domu , mało tego terminy na 3 -6 miesięcy . Oczywiście o fakture nie pytaj bo nie przyjdą .

  1
   1. datik

    Ale Ty bezrefleksyjny jesteś….
    To także koniec z rozsądnymi cenami za truskawki, maliny, etc, etc, etc
    Naprawdę myślisz, że wyższe pensje można metodami administracyjnymi zagwarantować ?
    To musi być proces a np. fabryka która miał zbudować milion samochodów elektrycznych… chyba nawet nie w planach

    2
    1. pies_agent123

     Ależ skąd! Czas wymaga myślenia o zmianach. Już nie ma komu się bawić w niewolnika jak 20 lat temu! Lemingi myślą że wygrali świat bo unię mają:)) Nie ma już chętnych zbierać truskawki za 2zł/godzinę:)) 10 razy tyle to tak. No trudno. Niektórych to przerasta że im lepiej tym drożej i gorzej z perspektywami:)))

     5
 6. Bankier

  Pod godzinową 200 , teraz ostatnia szansa BYKA 100 dzienna , potem to już kaplica.

  Do spadków nie trzeba żadnych pieniędzy a do wzrostów ciągle coraz więcej , jeżeli po 2 mld z zatrzymali sie na 1850 to jakie by musiały być obroty żeby pchać wyżej ?

Dodaj komentarz