WIG a wybory prezydenckie w Polsce

Chciałbym poinformować, że rozpocząłem współpracę z Domem Maklerskim Banku BPS, w ramach której i na blogu i na stronie domu maklerskiego będą ukazywać się moje komentarze (takie jak poniższy). Nad tym tekstem powinie być widoczny baner DM BPS. Zachęcam do „klikania” w niego, zapoznania się z ofertą domu maklerskiego i – jeśli wyda się Państwu atrakcyjna – akceptowania jej. Być może pozwoli to na przedłużenie funkcjonowania mojego bloga (proszę pamiętać o kodzie promocyjnym WB DMBPS ;)).

Materiał wykonany na zlecenie Domu Maklerskiego Banku BPS S.A.

Obecne wybory prezydenckie są 7-mymi od momentu powstania III RP. To chyba niestety zbyt krótki okres, by próbować doszukiwać się – wzorem amerykańskim – jakichś związanych z rynkiem akcji prawidłowości dotyczących wyborów.

Do tej pory tylko Aleksandrowi Kwaśniewskiego udało się w 2000 roku wywalczyć reelekcję, próby Lecha Wałęsy w 1995, Lecha Kaczyńskiego w 2010 oraz Bronisława Komorowskiego w 2015 kończyły się porażką (EDIT: czytelnicy słusznie zwrócili mi uwagę, że brak zwycięstwa Lecha Kaczyńskiego w 2010 roku miał jednak trochę inne – bardziej fundamentalne – przyczyny, przepraszam). Chyba jedyne co jakoś wyróżnia 2000 rok, czyli datę jedynego przypadku zwycięstwa urzędującego prezydenta to fakt, że wtedy (7 miesięcy przed wyborami) WIG ustanowił swój historyczny rekord, ale oczywiście trudno na podstawie jednego przypadku wyciągać jakieś poważniejszej wnioski.

Również ścieżki WIG-u wokół dat pierwszej tury wyborów prezydenckich w Polsce nie zdają się sugerować istnienia jakichś związków pomiędzy jednym a drugim.

WIG-20 zaciął się w miejscu już 4-tą sesję wykazując niewielkie zmiany wartości. NC Index zyskał wczoraj +4,2 proc. osiągając najwyższy poziom od 2011 roku. Jego śladami próbuje podążyć sWIG-80, który ustanowił swe nowe 2-letnie maksimum. Wśród indeksów sektorowych swe nowe maksima ustanawiały WIG-GAMES i WIG-INFO.

Cena kontraktów na S&P 500 trwała dosyć niezdecydowanie w mniej więcej w połowie przedziału wyznaczonego przez silny spadek z pierwszej połowy czerwca. Również na giełdach w Azji brak było dziś dominującej tendencji (Hang Seng +1 proc., KLCI -1 proc.).

Z ciekawszych danych makroekonomicznych, które zostały opublikowane w kraju i na świecie w ciągu minionych 24 godzin, można wspomnieć wzrost rocznej dynamiki PKB w Rosji w maju do -10,9 proc.:

… historyczny rekord publikowanego przez CBS indeksu cen nieruchomości mieszkalnych w Holandii w maju (+7,7 proc. r/r):

… odbicie się w górę rocznej dynamiki sprzedaży detalicznej w Polsce w maju (-7,7 proc. r/r):

… odbicie się w górę wartości publikowanego przez Getulio Vargas Foundation wskaźnika zaufania w przemyśle Brazylii w czerwcu:

… drugi z rzędu wzrost wartości publikowanego przez DG ECFIN wskaźników zaufania społecznego w strefie euro w czerwcu:

… kolejny spadek zannualizowanej liczby transakcji na wtórnym rynku nieruchomości w USA w maju do najniższego poziomu od 2010 roku i wzrost poziomu zapasów domów wystawionych na sprzedaż do najwyższego poziomu od 2015 roku:

… spadek rocznej dynamiki średniej ceny sprzedanych na rynku wtórnych w USA domów do najniższego poziomu od 8 lat w maju (+1,6 proc. r/r):

… oraz nowy historyczny rekord wysokości długu publicznego Polski w kwietniu (+10,1 proc. r/r):

Wojciech Białek

Zastrzeżenie prawne

Opracowanie wyraża wiedzę oraz poglądy autorów według stanu na dzień jego sporządzenia. Autorzy nie uwzględniają w opracowaniu jakichkolwiek szczególnych zamierzeń inwestycyjnych, szczególnych celów inwestycyjnych, sytuacji finansowej ani szczególnych potrzeb czy żądań potencjalnych odbiorców. Opracowanie publikowane jest w celach wyłącznie informacyjnych lub marketingowych i nie powinno być interpretowane jako (1) osobista rekomendacja, (1) porada inwestycyjna, prawna, lub innego typu, ani jako (2) zachęta do działania, inwestowania czy pozbywania się inwestycji w szczególny sposób, bądź (4) ocena lub zapewnienie opłacalności inwestycji w instrumenty finansowe objęte opracowaniem.
W szczególności opracowanie nie stanowi „badania inwestycyjnego” lub „publikacji handlowej” w rozumieniu Rozporządzenia Delegowanego Komisji (UE) 2017/565 z dnia 25 kwietnia 2016 r. uzupełniającego dyrektywę Parlamentu Europejskiego i Rady 2014/65/UE w odniesieniu do wymogów organizacyjnych i warunków prowadzenia działalności przez firmy inwestycyjne oraz pojęć zdefiniowanych na potrzeby tej dyrektywy, bądź „rekomendacji” w rozumieniu Rozporządzenia Parlamentu Europejskiego I Rady (UE) NR 596/2014 z dnia 16 kwietnia 2014 r. w sprawie nadużyć na rynku (rozporządzenie w sprawie nadużyć na rynku) oraz uchylającego dyrektywę 2003/6/WE Parlamentu Europejskiego i Rady i dyrektywy Komisji 2003/124/WE, 2003/125/WE i 2004/72/WE.
Opracowanie zostało sporządzone z zachowaniem należytej staranności i rzetelności przy zachowaniu zasad metodologicznej poprawności na podstawie ogólnodostępnych informacji, w dniu publikacji opracowania, pozyskanych ze źródeł wiarygodnych dla Domu Maklerskiego Banku BPS S.A. Dom Maklerski Banku BPS S.A. nie gwarantuje ich kompletności, prawdziwości lub dokładności.
Dom Maklerski Banku BPS S.A. nie ponosi odpowiedzialności za ewentualne decyzje inwestycyjne podjęte na podstawie niniejszego opracowania ani za ewentualne szkody poniesione w wyniku tych decyzji inwestycyj-nych. Opracowanie nie powinno być interpretowane jako oświadczenie ani gwarancja (zarówno wyraźna, jak i implikowana) w zakresie generowania zysku z tytułu prezentowanej strategii inwestycyjnej.
Dom Maklerski Banku BPS S.A., jego akcjonariusze lub pracownicy mogą posiadać długie lub krótkie pozycje powstałe w wyniku transakcji zawartych na instrumentach z rynków OTC lub innych instrumentach finanso-wych wymienionych w opracowaniu. Organem sprawującym nadzór nad działalnością Domu Maklerskiego Banku BPS S.A. jest Komisja Nadzoru Finansowego z siedzibą w Warszawie, przy ulicy Pięknej 20 .
Powielanie bądź publikowanie w jakiejkolwiek formie niniejszego opracowania, lub jego części, oraz wykorzystywanie materiału do własnych opracowań celem publikacji, bez pisemnej zgody Domu Maklerskiego Banku BPS S.A. jest zabronione. Niniejsze opracowanie stanowi publikację handlową i jest prawnie chronione zgodnie z Ustawą z 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych (Dz. U. 2019 poz.1231).

Komentarze

  1. sranda

    A tymczasem Eryk Łon ponownie nawołuje NBP do skupowania dużych i średnich spółek na GPW.
    Przypomnę, że 2 lata temu był wyśmiewany, gdy mówił o stopach procentowych w Polsce przedziale 0-1%, a tymczasem jego słowa okazały się prorocze.
    Więc kto wie, czy i to mu się kiedyś nie sprawdzi, a jeśli tego nie dojdzie, to WIG20 pewnie będzie miał z 5000 pkt.

    1
          1. mac-erson

            Darek ja tego nie wiem i nie wykluczam. Tak czy owak uważam, że czeka nas po obecnym zakończeniu zwyżki zdrowa korekta lub… powrót do bessy. Nie zastanawiam się na razie, który to wariant bo na tym etapie nie ma to najmniejszego sensu.

            1
            1. Darek51234

              Pełna zgoda. Ja też pisze ze spodziewam się wzrostów ale myślę o 100 punktach a jak jest 100 to myślę dalej. Gdzieś z tyłu głowy oczywiście mam mój pierwszy poważniejszy opór 3400 🙂 ale zanim zadziała lub nie to będzie jeszcze wiele korekt i myślę że jedna bardzo głęboka.

              1. mac-erson

                Jeśli nawet zakładamy wariant pozytywny rozpoczęcie hossy to i tak czeka nas “czyściec”:

                Drugie fale- Często są znacznym zniesieniem fal pierwszych, zabierają większość zysków osiągniętych do tego czasu. Inwestorzy są często przekonani, że bessa powróciła. Wydaje się, że na rynku jest ogolny trend spadkowy. Tymczasem fala druga okazuje sie tylko koretką fali pierwszej.

                3
                1. dino54

                  @macerson
                  W marcu 1995r jak wystartowala 1 fala hossy to chyba 2 fala zabrala 50%, podobnie bylo w marcu 2003rpo starcie 1 fali, tez chyba 50% zabrala 2 fala.ale 1 fala w 1995r oraz 2003r wzrosly 60%.Jesli teraz bedzie podobnie to okolo 2000pkt powinno byc?

    1. Luki

      I to wcale nie jest zły kierunek, czemu „Państwo” miałoby tylko prywatyzować (sprzedawać) tanio. Czemu w momencie jak na rynku jest dekoniunktura i wyceny są niskie (jak np. było i jest z energetyką) to Państwo nie mogłoby zwiększać zaangażowania w spółki…

      1. piotrdln

        ale teraz zadne wyceny nie sa niskie …

        wszyscy jakby zatrzymali sie w polowie marca gdy byl dolek,
        nie zauwazyli ile urosly indeksy …

        ze biorac pod uwage obecne/zbliżajace sie wskazniki c/z czy wk to akcje sa mega drogie

        a te wskazniki nie poprawia sie wcale w tym roku ani prawdopodbnie w przyszlym

  2. krannik

    Rynki ewidentne dyskontują dobre informacje ignorując negatywne. Covid teraz bije rekordy w wielu krajach, w USA jest obecnie średnio ponad 30 tys nowych przypadków dziennie, to jest poziom z końca marca i początku kwietnia.

    3
  3. Bankier

    20 mln zł o 11 na Pekao i PKO to żadna zagranica za 5 mln euro śmieszne pieniądze ,przestańcie bredzić , zagranica to nawet naszych obligacji nie chce bo FED ma tyle swoich ,że sam by chętnie sprzedał , próbował raz w czerwcu ale S&P od razu 300 pkt w dół .

    1
  4. Bankier

    Swoją drogą Wam powiem,że te ŁON głupi nie jest skoro FED ECb BAnk Japonii itd. wszyscy DRUKUJĄ BILIONY i kupują długi rządów i akcje to dlaczego my mamy być gorsi , cały świat zaczyna ich naśladować więc gotówki będzie tyle ,że będziemy ją jeść o ile można zzjeść zera w komputerze.

    1
    1. Darek51234

      Zawsze też jest opcja że odbijemy się od szczytu. Więc dobrze jest mieć parę pkt zapasu by zareagować na szczycie. Jedno to poziomy a drugie taktyka. Nie wiem po co ci to pisze bo ciebie to chyba nie obchodzi. Ty tylko żeby napieprzać nie ważne co. Mam nadzieję że się mylę.

      1
  5. Poczatkujacy

    Chodzi po głowie zakończenie korekty na S&P po zamknięciu luki z 24 lutego. Trochę to jednak zbyt łatwe i czytelne to po pierwsze, a po drugie nie chcę mi się wierzyć że będąc tak blisko szczytów nie przetestują ich. Tak czy siak miejsce na szort dobre – pytanie czy tam dojdą.

    1. digesting slowly

      Pamiętam dyskusję jakieś 2 lata temu o spadkach cen ropy, w związku z elektromobilnoscią. Oczywiście masowe expansja samochodów elektrycznych w krótkim czasie nie jest możliwa. Natomiast prognozy cen ropy mimo wszystko się sprawdziły, choć nikt nie przypuszczał że samochody będą mniej jeździć a samoloty prawie wogóle przestaną latać.

        1. digesting slowly

          Zaiste:

          https://www.businessinsider.de/international/why-tesla-cars-catch-on-fire-2019-4/?r=US&IR=T

          Aby ładowanie było prądem bezpośrednio z paneli, musi być w dzień i przy dobrym słońcu. Więc w takim wypadku jeżdżenie w nocy i w lecie.
          Teraz co prawda można “magazynować” wyprodukowany prąd np w Tauronie, ale w praktyce odbieramy prąd który powstał przez spalenie węgla. No chyba że zainstalują więcej wiatraków i będzie wystarczająco mocny wiatr.
          Natomiast nie ma na dzisiaj takiej infrastruktury żeby przesyłać 20KW do każdego domu w każdej chwili. Trzeba by 100 razy więcej kabli w całym kraju i kilkudziesięciokrotny wzrost produkcji energii elektrycznej.

          1. Bankier

            mój sąsiad kupił hybrydę camry i mówi, że mu pali 4,5 litra a na dachu założył fotowoltaike 6 kv , 24 000zł mówi, że 9000 odda mu państwo czyli za 15 000 ma darmowy prąd przez 20 lat bo 5 lat i się zwróci , sam też zakładam , teraz staniało i wszyscy zakładają , mój znajomy spawacz mówi że jak mu pisiokmioty podniesli cene za prąd o 70% to założył fotowoltaike sam i jedzie na darmowym prądzie a płacił 7000 zł na miesiąc taki rachunek ,

            kto mądry wybiera darmowy prąd ze słońca kto głupi liczy na WYNGIEL a jeszcze UE chce nam dać darmową kase na zieloną energie

            1. digesting slowly

              No i tu mamy pewien paradox.

              Na dzisiejszą chwilę większa dostępność “zielonej energii”, niby darmowej, powoduje zwiększone zapotrzebowanie na węgiel energetyczny.
              To coś takiego jak możliwość przechowywania informacja elektroniczna spowodowała zwiększone zurzycie papieru do drukarek.

  6. Bankier

    Ja tylko przypomnę ,że PKB USA za 1 kwartał było -5% więc koronawirus nie był przyczyną a raczej wywalanie z bilansu przez FED , teraz FED też chciał trochę wyrzucić ale od razu dostał S&P 500 300 pkt w czapę , dlatego hossa do konca drukowanego świata .

    1. mac-erson

      Z całym szacunkiem dla Twoich wielkich umiejętności, ale po pierwsze powtarzasz to codziennie po 2-3 razy więc już to wiemy. Druga sprawa zamiast jak to mawiasz wrzucać PIERDY pokaż po prostu jakieś zagranie, SL, TP.

      8
      1. Bankier

        Zagranie musi być przygotowane , niestety większośc potrafi zmienić w ciągu sesji zdanie 10 razy więc nie mam co z nimi i o czym dyskutować , na tą chwilę BYK ma przewagę bo jest nad godzinową 200 , nad 100 dniową więc co mam ci wrzucać zagranie jak czekam aż tydzien sie skonczy bo może skonczy sie na minusie , na rynku trzeba mieć cierpliwośc a tobie jej brakuje , jak inni ci od mega dziennych szczytów i dołów zaczną wrzucać swoje zagrania przed czasem to ja też będę podawał , a to nie moje umiejętności tylko statystyka tak pokazuje ,mogę ci jeszcze jedną statystykę podać zysk na 100% ale nie tutaj .

        1
        1. Bankier

          A jak chcesz możesz kupować na godzinową 200 , ale przecież co godzina cena jest inna więc nie będę ci wklejał co godzina innego zagrania , sam sobie monitoruj jak cena odbija od 200 H to kupujesz SL poniżej .

  7. Amator

    @ Bankier cyt “Na Sygnity pion , ta spółka coś robi bo kiedyś ją obserwowałem ale odpuściłem bo straszny gniot a teraz pionowo 200% w górę”

    Kto zna moje losy “ZUBEREK” to wie że straciłem blisko 80% na PGE .
    Szczęście w nieszczęściu miałem spory pakiecik na SYGNITY kupiony po 2+/zł zarobione 220% !!!!
    Rośnie kilkadziesiąt % tygodniowo !!!

    Znowu żyję i spie w nocy !!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

    PS. może ktoś zrobić analizę tego co się dzieje i podpowie jaki zakres UP wchodzi w grę ?
    Zarobie sprzedaję i zapominam o GPW !!! OBIECUJĘ.

  8. piotrdln

    z punktu widzenia BCentralnych, jesli chcialyby przejac akcje firm, to najsensowniej byloby doprowadzic do zwały

    byloby to proste, gdyby to była akcja zroganizowana a jak wiemy centralni działaja ostatnio bardzo zorganizowani i dogadani …

    jak ceny spadlyby o polowe albo wiecej, wtedy oglosilyby “ratowanie” firm, najlepiej po tym jak juz skupilyby spore pakiety przecenionych akcji, wtedy przejelyby spolki po niskich cenach

    teraz pytanie jak BCentralne zadzialaja, kupia drogo i sprzedadza tanio czy odwrotnie ?

    1. Darek51234

      Pomine element spisku zawarty w tekście i odniosę się do meritum. Są opracowania jak bank centralne kupują i sprzedają złoto na przestrzeni dziesiątków lat. I wynika z nich, że generalnie banki sprzedają złoto w zaawansowanej bessie a kupują w dojrzałej hossie. Ale to żadne zaskoczenie, każdy wie że urzędnicy nie podejmują sensownych decyzji.

      1. Darek51234

        Oczywiście jest inny aspekt, banki centralne nie powinny spekulować na zlocie ani na niczym. Powinny zabezpieczać rezerwy i zarządzać nimi. Jeśli bank się pochwali że zarabia na czymś tzn ze nie rozumie swojej roli. Oczywiście gdy straci to wtedy przypomni mu się jego rola.

  9. billy_the_kangoor

    @Mac-erson
    Nie odniosłeś się do mojej weekendowej oferty walutowej + WTI, które 2x zostało ściągnięte poniżej 41 USD.
    Dzisiaj miałeś małą namiastkę tego, co nastąpi z USD, gdy nasz indeks będzie zmierzał do 680, a korona do 53 groszy…
    Jak wspomniałem, każdą promocję w lipcu poniżej 40 groszy biorę w ciemno.
    take care, billy

    3
    1. mac-erson

      Hej dziękuję za Twoje uwagi.
      Ja postanowiłem przeznaczyć część wolnej kaski na zabezpieczenie walutowe i złoto.
      Ja mam specyficzną sytuację. Obecnie lockdown mojej branży. Nie wyobrażam sobie sytuacji gdy jest hossa na giełdach a branże leżą i kwiczą (to nie tylko moja ma taką sytuację).
      Dlatego zamierzam zakupić waluty w tym lub przyszłym tygodniu. Mam nadzieję zakupić dolara w okolicach 3.8-3.85 i franka szwajcarskiego.
      DOdatkowo to dla mnie zabezpieczenie w postaci papierowej waluty. To na wypadek jakiejś nieprzewidzianej akcji na nasze zera na kontach. Analogicznie sprawa ze złotem.
      Jeśli się mylę i gospodarki szybko wrócą do formy to najwyżej lekko stracę na walutach i złocie ale moja firma ponownie ruszy i zacznie zarabiać.
      Moje spojrzenie na przyszłość na razie jest inne niż Twoje. Moim zdaniem to ostatnie podrygi hossy na akcjach.

Dodaj komentarz