Czy cykl 10-tygodniowy na S&P 500 zadziała?

W swoich porannych komentarzach umieszczam zawsze wykres ceny kontraktów na S&P 500:


Powered by macrobond.com

Jeśli go oczyścić z kolorowych kresek i nieco poszerzyć zakres, to zostaje coś takiego:

Powered by macrobond.com

… to znaczy wykres kontraktu wraz z zaznaczonymi dołkami cyklu. Ten cykl chyba należy identyfikować z cyklem 10-tygodniowym, chociaż w tym okresie miał średnio 8,24 tygodnia. Następne minimum tego cyklu wyznaczone na podstawie średniej długości 6 poprzednich cykli wypada 10 lipca czyli za 8 dni.

Ostatnie zachowanie cen akcji nie wskazuje na to by rynki miały zamiar spadać przez te następne mniej więcej 8 dni, ale osobiście wstrzymuję się na razie z uznaniem, że rozpoczęła się już kolejna fala wzrostowa tego cyklu.

Podsumowanie: na podstawie średniej długości 6 ostatnich cykli 10-tygodniowych na S&P 500 (średnio 57,7 dni) można szacować termin następnego minimum tego cyklu w okolicach 10 lipca.

Komentarze

  1. animetal_slave

   Mogę, oczywiście.

   Na rynku trwa cykliczna hossa od połowy marca. Pierwszy wykrył ją Pan Red.007 na W20. Ja w USA dostrzegłem to, jak USA rozbiły z hukiem poziom 2630.
   Rozbiciu tego poziomu towarzyło wiele zjawisk widocznych tylko na początku cyklicznej hossy:
   – stosunek wolumenu NYSE spółek rosnących do spadających kilkukrotnie był powyżej 10:1 (ultra byczy)
   – procentowa liczba spółek z SPX których średnia 10-dniowa wzrosła z dolnego decylu do górnego decylu w terminie 10 dni była ultra wysoka (przy poziomie 2570-2630 się to odbyło i tam dostałem potwierdzenie hossy)
   – sentiment (AAII, Bulls-Bears Intelligence, Bofa Bulls-Bears, Fear&Greed) zaliczyły absolutne re-testy, warunek konieczny cyklicznej hossy
   – Put to Call ratio był najwyższy w historii (panika, strach – sygnał kupna na początku każdej cyklicznej hossy)
   I z racji tego, że tych wskaźników jest około 40, i są to rzeczy płatne, więcej przykładów nie mogę podać.

   Dodatkowo, uważni czytelnicy bloga powinni wiedzieć, że:
   1) Dolar osiągnął cykliczny szczyt w 2020 roku i teraz będzie silna deprecjacja
   2) Zwolennicy cykli wiedzą, że plus/minus co 4 lata jest cykliczna hossa, zatem mamy odpowiednik końca 2016 roku na wielu spółkach
   3) Pan Wojciech już w 2017 roku pisał o surowcach i o tym, że zakończą bessę w 2020 roku. Co prawda uważam, że po cyklicznej hossie, surowce będą jeszcze niżej w 2022, ale to nie teraz.

   Dodatkowo, warto się zastanowić co się wydarzyło w pierwszych dwóch kwartałach 2020 roku i co to oznacza dla przyszłych stóp zwrotu.
   1. Kwartalny zysk S&P 500 za drugi kwartał, jest największy od Q4-1998.
   2. Relatywna siła akcji do obligacji była największa od Q2-2009.
   3. Najgorsze klasy aktywów w Q1-2020 były najlepsze w Q2-2020 (surowce, energia, małe spółki, high-yieldy). To były, poza głębokimi recesjami, punkty zwrotne na kilkanaście miesięcy na rynku.

   Co było dalej? Zazwyczaj stabilny bull market, z medianą stóp zwrotu pomiędzy 20-25%. Daje to odpowiednik 3875 dla SPX i to jest mój target na wakacje 2021.

   Zachęcam do samodzielnych analiz i śledzenie wpisów wybranych użytkowników (zwłaszcza dla W20, gdzie nie jestem ekspertem).
   animetal_slave

   23
   1. mac-erson

    Ciekawi mnie bardzo skąd taka zmiana paradygmatów u Ciebie. W zeszłym roku pisałeś o spadkach bo fundamentalnie jest drogo. Obecnie jesteśy wyżej niż w zeszłym roku, fundamenty i perspektywy gospodarki na pewno nie lepsze. Ryzyko polityczne, społeczne. A Ty wystrzelasz z katapulty 3800 na SPX….

    3
    1. red.007

     @mac-erson
     Dobrze pisał o spadkach w zaszłym roku,podkreslam w zeszłym roku.
     Co zrobił Spx od lutego.?
     https://stooq.pl/q/?s=^spx&c=1y&t=c&a=ln&b=0
     Co zrobił W20 od lutego i wcześniej?
     https://stooq.pl/q/?s=wig20
     Teraz pisze o wzrostach w nowym rozdaniu hossy,czy coś źle pisze?
     Masz inne zdanie,OK,ale nie czepiaj się,bo dobrze napisał.
     Ja Ci nawet powiem,że NSQ w wymiarze wielokwartalnym będzie powyżej 17700.
     Ty na razie masz inne zdanie i je miej,bo póki co widzisz tak:

     „mac-erson
     27 maja 2020 o 14:24
     @Mistrzu Red
     „dojdziemy nad 2100”
     ło matko Red toż to nawet nie umiem sobie wyobrazić poziomu NSQ-a przy tej teorii
     Daję sobie okazję do rewanżu słownego, najpóźniej w lipcu poniżej 1550.”

     Cierpliwości.

     1
    2. animetal_slave

     @mac-erson

     Może przytocz dokładnie co pisałem, wtedy możemy rozmawiać. Pisałem, że fundamentalnie było drogo, bo było drogo. Co z tego, że jesteśmy wyżej niż w zeszłym roku, jako stopy dyskontowe poszły 2% w dół, zwiększając zdyskontowaną wartość przyszłych przepływów pieniężnych do maksimum? Co z tego, że jest ryzyko polityczne, czy społeczne – powinieneś już wiedzieć, że giełda dyskontuje takie ryzyko o 6-8 miesięcy.

     Napiszę prosto, bo – bez urazy – raczej nie wdamy się w polemikę dotyczącą wskaźników.

     Było drogo. Był krach. Jest tanio. Jest negatywny sentyment. Idealne warunki do rynku byka. Jak będzie, zobaczymy.

     P.S. Lkowałeś największe spadki w marcu, i eskujesz największe wzrosty. „Triend is your friend”.

     3
     1. mac-erson

      NIe L-kowałem spadków (raze wszedłem i szybko wyszedłem).
      S-kuje bo tak mi mówi moja intuicja. A jak będzie zobaczymy. Na razie od arca portfel idzie systematycznie w górę chociaż niewątpliwie grając w drugą stronę byłoby dużo więcej :)))
      Czekam na kolejny szczyt obstawiam NSQ okolice 10500 i odpowiednio pozostałe indeksy.
      Najmniejszy wymiar kary moim zdaniem (wariant optymistyczny dla rynku to spadek NSQ w okolice 9400-9500).

   2. fast_market

    Jeśli piszesz o perspektywie roku 2021 to może i bym się zgodził, ale u mnie wcześniej 2800 powinniśmy odwiedzić. Mnie to koreluje z umocnieniem dolara do ok. 1.1050 (eurusd) i 4.0700 (usdpln). Także parabolic sar na daily i weekly S&P powinien ściągnąć index w tamte okolice lub nawet niżej. Założyłem sobie wcześniej, że dokona się to na dobrych danych z rynku i zdaje się zaczynają się one pojawiać.
    Ale Twoje spojrzenie jest ciekawe. Mnie szczególnie te wskaźniki nastroju zastanawiają bo faktycznie są prowzrostowe.

    1. animetal_slave

     Ja nie napisałem, że SPX będzie tylko rosnąć do 2021, tylko, że osiągnie taki target, po drodze będą korekty.

     Odpisałem na początku czerwca Summartdsonowi, że krach, którego oczekuje, się nie zrealizuje, a jedyne co zobaczymy, to zwykłą korektę bull marketu 5-10%. Było to przy SPX 3200. SPX zrobiło korektę do średniej 200-sesyjnej (dwukrotnie) i ostatnie wybronienie tej średniej było bardzo przekonujące.

     Osobiście, myślałem, że zobaczymy mocniejszy akcent kończący korektę i zjedziemy poniżej 2920, ale nie niżej jak 2850. Tak się nie stało, i moje eski otwierane po 3200 zamknąłem na stop lossie profitującym 3089. Ponieważ to jest giełda, oczywiście jest szansa, że zobaczymy jeszcze jedno zejście do okolic 2980, ale nie zmienia to układu sił – bull market.

     W Polsce wystarczy spojrzeć na banki, żeby widzieć, że już bliski czas wystrzału. Bliski to może być tydzień lub kilka tygodni, bo mówimy o cyklu 4-letnim.

     5
 1. datik

  Guy
  Wiem, PO to prawdziwy PIS, tylko lepszy. PIS tylko odmałpował POwskie pomysły i przeprowadził je nieudolnie, więc trzeba teraz wybrać ”prawdziwy PIS”, czyli PO i już na pewno będzie raj na ziemi.:))
  ——————-
  ja myślę, ze przy PISie PO to żałośni dyletanci:

  https://natemat.pl/311921,prezes-i-spolki-agata-kondzinska-iwona-szpala-wywiad-z-autorkami-ksiazki

  Nie czytałem ale już samo to, ze w „czasach „słusznie” minionych” gość wylatuje za zegarek… teraz są inne standardy ale to „patrioci”

  5
 2. Guy Fawkes

  @Datik

  //Nie czytałem ale już samo to, ze w „czasach „słusznie” minionych” gość wylatuje za zegarek…//

  No nie żartuj. Kpoiemy się po kostkach, ale nie wyżej.

  //Jak widzisz przestalem cytować Wyborczą .//

  Bo się inaczej nazywanie, nie na ”g”? Opowieści dziwnej treści to nie jest to, co mnie zajmuję.:))

  Jestem zwolennikiem trwałej państwowości i przeciwnikiem rewolucji antykulturowej.

  Najbliższy RIMPAC jest jakoś teraz, w lipcu, a następny w lipcu 2022.
  https://www.defence24.pl/nadchodzi-burza-nad-pacyfikiem-czy-to-juz-cos-wiecej-niz-prezenie-muskul-w-azji

 3. DrQuality

  Od początku 2020 roku największy udział w obrotach na rynku akcji w transakcjach sesyjnych GPW ma Merrill Lynch (8,31 proc.). Kolejne miejsca należą do: BM PKO BP (7,90 proc.), JP Morgan (7,39 proc.) oraz Morgan Stanley (7,14 proc.).

  a propos zegarka Nowaka-marka zegarka i cena była kompromitacja polskiego ministra-będąc ministrem powinien nosić zegarki 10xdroższe,żeby nie robić obciachu na spotkaniach z ministrami
  państw całego świata np.Burkina Fasso

  7
  1. resss

   jesli inflacja nie zacznie spadac w drugiej połowie roku, rosnie prawdopodobieństwo podwyzki stop.

   wciaz jednak obowiązuje scenariusz spowolnienia, po chwilowym zrywie co zreszta mozna obserwować. z grubsza dodatkowe koszty spowodowane pandemia przerzucono na klientów co podbilo inflacje

 4. DrQuality

  Koncyliacyjnie tak w ogóle o kondycji naszych elit z obu stron-legendarne ośmiorniczki jako kultowe danie wśród tychże -to jest raczej nie ten teges
  Mam kolegę-typ białoskarpetkowego biznesmena z lat 90-tych-ale dał radę/do dzisiaj nie wiem jak/,rozwinął firmę,duża sprawa
  Gdzie poszliśmy na kolację-on z żona ośmiorniczki-ki,diabeł myślałem-wszystko wyjaśniło sie po taśmach Sowa I Przyjaciele

  1
 5. michau

  Doświadczeni panowie, mam pytanie laicko-techniczne. Jakich instrumentów używacie do spekulacji na naszym WIG? Akcje, ETF’y – jasna sprawa. Czy poza tym, preferujecie opcje (niestety płytki rynek), kontrakty futures, certyfikaty Turbo, czy jeszcze coś innego?

  1
  1. Bankier

   Weź bo spadnę z krzesła , ten animetal to chyba pół roku czy rok pisał pierdy o spadkach , dobrze ,że mu się ta pandemia zdarzyła bo dalej by pisał do wyborów jesienią Trumpa w USA o spadkach , a drugi znaFcA KUPIEC bRASTERA I urSUSA po 200 000 zł dalej ma mocpo w PAPĘ przy takim PIONIE w 2 miesiące i nigdy tych klinów na tych smieciach nie pokazał .

   A teraz zadam ci pytanie , ile rynek moze jeszcze wzrosnąc przy udziale OFE w akcjach na jakieś 85% ? te 200 pkt co ten red prognozuje to śmiech na sali bo S&P to prawie 200 pkt to w 2 sesje robi .

   Dla mnie S&P i NIkkei mają wybite linie trendu od dołka z marca a ci już w marcu wiedzieli ,że JEST HOSSA , taka hossa że braster dalej 50% niżej niż ten asior kupował .

   1
  2. pies_agent123

   Panie Dziadku. Czy uważa Pan że tutaj ktoś za darmo postawi projekcję wzrostów w dołku? Kto pisał że sprzedał dolary w połowie marca i że kupuje akcje? Nawet billy z kangurów się dziwił że dolary upłynniłem.

 6. Dziadek

  @bankier @pies_agent123

  Akurat @animetal_slave oraz @red.007 zawsze rzucają konkretami. Kto śledzi uważnie blog Pana Wojtka wie z kim ma do czynienia. Często czytam, rzadko piszę, ostatni raz za czasów @de_lubicza, którego pozdrawiam serdecznie. Straciłem dysk i Pana adres priv. 🙁

  Podawane kierunki zawsze były właściwe.
  Jesień 2019 projekcja spadków, nikt nie wierzy, nie zna timingu, wystarczy ręka na spuście i czekanie. Na giełdzie przecież pieniądze zawsze przepływają od tych niecierpliwych do cierpliwych. A czekanie nieraz bywa bardzo długie. Ale te kilka ostatnich miesięcy, to nie rekord

  Marzec 2020 projekcja wzrostów, nikt nie wierzy, nie zna timingu, wystarczy ręka na spuście i czekanie. Tym razem krótkie. Ale nadal nikt nie wierzy 🙂
  I nie można jeszcze nie napisać o @podczaszym. Rok 2017 chyli się ku schyłkowi i wychodzi z balu jako pierwszy. Mało kto podąża wtedy za nim. Teraz milczy i stawiam na to, że namawia Pannę Lalę na jakiś mały kawałek na parkiecie …. . 🙂

 7. Dziadek

  I jeszcze krótko o pozycjonowaniu się, pewnie przy uciesze @bankiera.

  Kilkanaście pozycji w portfelu. Ostanie zakupy, to:
  – skotan zakupy począwszy od 3 kwietnia (stop na dnie białej świecy) do 21 kwietnia,
  – atlantis zakupy począwszy od 17 kwietnia (stop na takiej samej świecy) do 8 maja,
  – corn L 30 czerwca.

Dodaj komentarz