Czy globalna hossa na rynku nieruchomości przetrwa koronawirusowy kryzys?

Chciałbym poinformować, że rozpocząłem współpracę z Domem Maklerskim Banku BPS, w ramach której i na blogu i na stronie domu maklerskiego będą ukazywać się moje komentarze (takie jak poniższy). Nad tym tekstem powinie być widoczny baner DM BPS. Zachęcam do „klikania” w niego, zapoznania się z ofertą domu maklerskiego i – jeśli wyda się Państwu atrakcyjna – akceptowania jej. Być może pozwoli to na przedłużenie funkcjonowania mojego bloga (proszę pamiętać o kodzie promocyjnym WB DMBPS ;)).

Materiał wykonany na zlecenie Domu Maklerskiego Banku BPS S.A.

Kwartalne dane OECD na temat zachowania cen nieruchomości mieszkalnych w krajach rozwiniętych publikowane są z dużym opóźnieniem, więc do tej pory znamy jedynie dane za IV kw. ub.r. Indeks realnych cen nieruchomości w krajach OECD, który rozpoczął – w ramach cyklu Kuznetsa – nową hossę w I kw. 2012 roku, i który przekroczył poziom szczytu z 2007 roku w II kw. 2017, osiągnął wtedy nowy historyczny rekord.

Znane już dane na temat zachowania cen nieruchomości mieszkalnych w okresie kryzysu mają zróżnicowany charakter. W niektórych krajach ceny nadal rosły, w innych dynamika wzrostu osłabła, lub pojawiły się spadki cen. Krajem, gdzie pojawił się jakiś zauważalny spadek cen nieruchomości mieszkalnych jest Wielka Brytanii, gdzie od czasu ustanowienia kwietniowego rekordu wartość publikowanego przez Nationwide indeksu cen nieruchomości mieszkalnych spadła o 3,2 proc., czyli najsilniej w ciągu 2 miesięcy od okresu maj 2008-styczeń 2009. Trudno jest ocenić, czy to tylko korekta wywołana uderzeniem pandemii, czy też początek dłuższego trendu. Osobiście obstawiam ten pierwszy wariant, ale oczywiście trudno tu mieć pewność.

Po spadku do najniższego poziomu od 15 czerwca WIG-20 wybronił się zamykając wczorajszą sesję +0,8 proc. wzrostem. Wzrosły wczoraj wszystkie główne indeksy GPW – najwięcej mWIG-40 (+2,3 proc.), ale żaden z głównych indeksów ani indeksów sektorowych nie ustanowił wczoraj swego nowego rocznego maksimum.

Cena kontraktów terminowych na S&P 500 podobnie jak w połowie czerwca obroniła na razie poziom lekko rosnącej średniej 200-sesyjnej i kontynuowała odbicie w górę zarówno wczoraj jak i na początku dzisiejszej sesji. Wszystkie główne indeksy najważniejszych giełd w Azji i Oceanii rosły dziś: od +0,1 proc. w przypadku Nikkei 225 do +2,5 proc. w przypadku indeksu giełdy na Filipinach.

Spółka Mennica Skarbowa (C/Z 8,4, C/WK 5,23, kapitalizacja 72,8 mln zł) została w tym miejscy wspomniana 18 marca br. Tego dnia kurs akcji zamknął się na poziomie 20,8 zł. Wczoraj jedna akcja kosztowała 70 zł. Osiągnięcie hipotetycznych celów wyznaczanych przez rozmiary opuszczonych górą wcześniejszych stref konsolidacji czyni przesłanki stojące za zwróceniem uwagi na akcje ten spółki nieaktualnymi.

Z ciekawszych danych makroekonomicznych, które zostały opublikowane w kraju i na świecie w ciągu minionych 24 godzin, można wspomnieć trzeci z rzędu wzrost wartości węgierskiego HALPIM PMI w czerwcu:

… spadek liczby pozwoleń na budowę mieszkań w Australii do najniższego poziomu od 7 lat w maju:

… czerwcowy wzrost z najniższego poziomu od przynajmniej 8 lat w maju wartości publikowanego przez NDC tajwańskiego wskaźnika PMI dla przemysłu:

… czerwcowy spadek wysokości stopy bezrobocia w Indiach do 11 proc. z 23,48 proc. w maju:

… drugi z rzędu silny wzrost publikowanego przez Procure.ch & Credit Suisse usługowego PMI w Szwajcarii w czerwcu przy lekkim spadku wartości analogicznego wskaźnika PMI dla przemysłu:

… trzeci z rzędu wzrost wartości publikowanego przez NIMA wskaźnika PMI dla Norwegii w czerwcu:

… wzrost wartości publikowanego przez BER wskaźnika PMI dla RPA w czerwcu:

… majowy spadek wartości publikowanego przez National Bureau of Statistics of China wskaźnika zaufania konsumentów w Chinach:

… 5 proc. roczną dynamikę publikowanych przez OBOS średnich cen mieszkań w Norwegii w czerwcu:

… silny wzrost wartości PMI Manufacturing w USA do najwyższego poziomu od ponad roku w czerwcu przy kontynuacja odbicia w górę wartości PMI Manufacturing Prices:

… oraz spadek wartości wskaźnika TANKAN dla Japonii do najniższego poziomu od 2009 roku w II kw. br.:

Wojciech Białek

Zastrzeżenie prawne

Opracowanie wyraża wiedzę oraz poglądy autorów według stanu na dzień jego sporządzenia. Autorzy nie uwzględniają w opracowaniu jakichkolwiek szczególnych zamierzeń inwestycyjnych, szczególnych celów inwestycyjnych, sytuacji finansowej ani szczególnych potrzeb czy żądań potencjalnych odbiorców. Opracowanie publikowane jest w celach wyłącznie informacyjnych lub marketingowych i nie powinno być interpretowane jako (1) osobista rekomendacja, (1) porada inwestycyjna, prawna, lub innego typu, ani jako (2) zachęta do działania, inwestowania czy pozbywania się inwestycji w szczególny sposób, bądź (4) ocena lub zapewnienie opłacalności inwestycji w instrumenty finansowe objęte opracowaniem.
W szczególności opracowanie nie stanowi „badania inwestycyjnego” lub „publikacji handlowej” w rozumieniu Rozporządzenia Delegowanego Komisji (UE) 2017/565 z dnia 25 kwietnia 2016 r. uzupełniającego dyrektywę Parlamentu Europejskiego i Rady 2014/65/UE w odniesieniu do wymogów organizacyjnych i warunków prowadzenia działalności przez firmy inwestycyjne oraz pojęć zdefiniowanych na potrzeby tej dyrektywy, bądź „rekomendacji” w rozumieniu Rozporządzenia Parlamentu Europejskiego I Rady (UE) NR 596/2014 z dnia 16 kwietnia 2014 r. w sprawie nadużyć na rynku (rozporządzenie w sprawie nadużyć na rynku) oraz uchylającego dyrektywę 2003/6/WE Parlamentu Europejskiego i Rady i dyrektywy Komisji 2003/124/WE, 2003/125/WE i 2004/72/WE.
Opracowanie zostało sporządzone z zachowaniem należytej staranności i rzetelności przy zachowaniu zasad metodologicznej poprawności na podstawie ogólnodostępnych informacji, w dniu publikacji opracowania, pozyskanych ze źródeł wiarygodnych dla Domu Maklerskiego Banku BPS S.A. Dom Maklerski Banku BPS S.A. nie gwarantuje ich kompletności, prawdziwości lub dokładności.
Dom Maklerski Banku BPS S.A. nie ponosi odpowiedzialności za ewentualne decyzje inwestycyjne podjęte na podstawie niniejszego opracowania ani za ewentualne szkody poniesione w wyniku tych decyzji inwestycyj-nych. Opracowanie nie powinno być interpretowane jako oświadczenie ani gwarancja (zarówno wyraźna, jak i implikowana) w zakresie generowania zysku z tytułu prezentowanej strategii inwestycyjnej.
Dom Maklerski Banku BPS S.A., jego akcjonariusze lub pracownicy mogą posiadać długie lub krótkie pozycje powstałe w wyniku transakcji zawartych na instrumentach z rynków OTC lub innych instrumentach finanso-wych wymienionych w opracowaniu. Organem sprawującym nadzór nad działalnością Domu Maklerskiego Banku BPS S.A. jest Komisja Nadzoru Finansowego z siedzibą w Warszawie, przy ulicy Pięknej 20 .
Powielanie bądź publikowanie w jakiejkolwiek formie niniejszego opracowania, lub jego części, oraz wykorzystywanie materiału do własnych opracowań celem publikacji, bez pisemnej zgody Domu Maklerskiego Banku BPS S.A. jest zabronione. Niniejsze opracowanie stanowi publikację handlową i jest prawnie chronione zgodnie z Ustawą z 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych (Dz. U. 2019 poz.1231).

Komentarze

   1. papatrader

    @Bankier @Darek51234 Widzę Panowie, że prowokujecie znów do słownej utarczki z Sir Fawkesem.
    Czyżby ustawka na wywalenie niewygodnego oponenta z opiniotwórczego bloga?
    Krótko napiszę, nie dorastacie do pięt Sir Fawkesowi. Dziwię się, że gospodarz jeszcze znosi takie prymitywne podpuchy z waszej strony.
    Pewnie po 12 lipca się uspokoicie.

    Tymczasem rynek robi co miał zrobić – zgodnie z wczorajszym komentarzem 🙂
    Pozdrawiam i życzę wszystkim udanych spekulacji.

    8
  1. red.007

   Tiaa,jeszcze ostatnio prorokowałeś tak:

   „Bankier
   16 czerwca 2020 o 15:34
   Dzisiaj bardzo dużo zrolowali na nową serię,czyli 1800 biorą na nowej serii pozycje , więc dla mnie 1500 zwiedzimy jak nic lukę bessy.”

   „Bankier
   17 czerwca 2020 o 09:21
   IDZIE KRACH”

   Jak zwykle piszesz co na bieżąco widzisz,jak chorągiewka zmienna na wietrze.

   20
    1. animetal_slave

     Bankier, czyli skomlący o pomoc Skaven? Czy Andrzej? Czy co tam jeszcze było?

     Człowieku, Ty naprawdę nie masz za grosz poczucia własnej wartości.
     Piszesz brednie, powtarzasz to, co gdzieś przeczytasz, stawiasz siebie w roli eksperta, a przy tym obrażasz innych, wartościowych członków forum.
     Dodatkowo nie masz pojęcia o giełdzie.
     Nie rozumiesz, że skoro Gospodarz ciągle Ciebie usuwa to nie jesteś tu mile widziany?

     I przestań już z tym Brasterem, bo to jest nudne.

     Pan Red.007 to najbardziej wartościowa osoba jaką znam z tego forum i czytanie Jego analiz to zaszczyt.

     Pozdrawiam

     12
     1. Bankier

      A ja uważam ,że jego kliny na Ursusie, brasterze i reszcie śmieci dobitnie pokazały FACH tego pana , większego gamonia tutaj nie było ,on miał już tutaj nie pisac i dzielić się swoimi mega typami prywatnie więc niech tak robi , sam szuka zaczepki to dostaje odpowiedź.

      2
      1. red.007

       Gamoniem będziesz ty,chwilę poczekaj,na to:
       „red.007
       27 maja 2020 o 11:44
       W20,ruch w minimalnym wymiarze nad 2100,okres wielotygodniowy.”

       „Bankier
       16 czerwca 2020 o 15:34
       …dla mnie 1500 zwiedzimy jak nic lukę bessy.”

       Swoje perełki rozliczę na blogu i obiecuję ci łomot,mam większość twoich pierd na temat Ursusa o Brastera zapisanych,będziesz publicznie wyśmiany,jeszcze w tym roku.

       8
 1. pire

  Panie WB, bardzo proszę o założenie dodatkowego konta/bloga dla tematyki politycznej/ogólnotematycznej i zaproponowanie zainteresowanym przeniesienie. Jestem stałym czytelnikiem od wielu lat, również na poprzednich platformach i rzeczywiście takiego SYFU to tu chyba nigdy nie było, szkoda mojego, naszego, ale również Pańskiego czasu.

  19
        1. mac-erson

         Moja koncepcja jest taka, że to ostatnia falka przed właściwą korektą. NIe wiem jeszcze jak długo potrwa (zakładam nawet cały przyszły tydzień ale możliwe, że przełom tygodnia już jej koniec). Ponieważ zawsze się mylę i wchodzę za wcześnie więc wyczekuję ile cierpliwość mi pozwoli 😉
         NSQ widzi mi się gdzieś 10400-10500 i to jest dla mnie odnośnik do wchodzenia w inne rynki.
         Nie wiem jak nasi ale w moim kręgu jest:
         – Wig 20 (tutaj pierwsze partie biorę 1820-1830) – cały czas z tyłu głowy mam opcję 1880-1910 więc bez szarżowania
         – MWIG 3630-3700 to dla mnie cel
         – KGHM 95-97
         – CDR 415-420
         Zastanawiam się jeszcze na JSW może TPE ale tutaj nie mam na razie koncepcji…

         2
   1. Darek51234

    To stara prawda ale ja to lubię. Wiesz 3, 4 pkt ekstra. Mam wtedy satysfakcję a i żona się cieszy bo zawsze staram się wydać cześć kasy, więc zawsze jest wino niezle. No ma problem alkoholowy 🙂 musi być też zabawa.

  1. Darek51234

   Zresztą powiem szczerze że indeksy europejskie to mogą jeszcze zjechać na swoje dołki z połowy czerwca. Raczej nie ale trzeba być uważnym. Ja wyczekuje ze wreszcie nasza giełda zacznie się umacniać względem rynków bazowych. Hossa gospodarza na em niech się materializuje.

 2. toya

  @DrQuality

  „Toya-KSGAGRO-absolutnie modelowe podwójne dno-prosilibyśmy o więcej empatii dla Kolegów z blogu i wczesniejsze informacje o inwestycyjnych hitach-ale chyba jest jeszcze czas na wejście”

  Zadnej w tym mojej zaslugi nie ma. Pan Wojtek wytypowal to pokronie kupowałem 🙂 Kilka innych Gospodarzowych typow ladnie ruszylo ostatnio (np. ML System), ale na taki Data Walk niestety zabraklo mi wiary (jaj?).

 3. mac-erson

  Przypomniało mi się jak kiedyś analizowaliśmy Usiaki pod względem dni świątecznych. Wówczas w 3 przypadkach szczyty były osiągane 2-3 sesje po takim dniu. Zakładam piątek jako ten dzień (sesja skrócona) więc w analogii gdzieś środek przyszłego tygodnia wychodziłby szczyt.

  1
  1. ML.36

   Dla mnie;
   – DAX min. 2 tyg,
   – min. 13050-13350,
   – Panowie Tomasz i Wojtek przestają straszyć;)
   – Szlachtę wysiodłają z koni;)
   pod warunkiem ukończenia 4.
   I byki i niedźwiedzie potrzebują wzrostowych impulsów.

   1. mac-erson

    Ja zmagam się z dwiema koncepcjami – jedna to Twoja czyli brakująca 5-tka. Drugi słabszy DAX dobije do ok. 12700 i to wszystko i już wracamy do spadków. Czas pokaże, rozważam strategię wchodzenia w S-ki etapami tak czy owak w perspektywie wakacji powinno dać sowity zarobek.

    1
 4. Primipilus

  Zakładając, że 1850 był szczyt. To teraz trwa trend boczny. Ciekawa sytuacja. Trochę niezrozumiała dla mnie. Chyba, ze po trendzie bocznym wreszcie pójdzie dół. Tak powinno być tzn. powinny być spadki. Tak jakby czekali na jakiś zapalnik do spadków. Jakieś wydarzenie, tylko jakie?

 5. papatrader

  @Bankier @Darek51234 Widzę Panowie, że prowokujecie znów do słownej utarczki z Sir Fawkesem.
  Czyżby ustawka na wywalenie niewygodnego oponenta z opiniotwórczego bloga?
  Krótko napiszę, nie dorastacie do pięt Sir Fawkesowi. Dziwię się, że gospodarz jeszcze znosi takie prymitywne podpuchy z waszej strony.
  Pewnie po 12 lipca się uspokoicie.

  Tymczasem rynek robi co miał zrobić – zgodnie z wczorajszym komentarzem 🙂
  Pozdrawiam i życzę wszystkim udanych spekulacji.

  14
 6. Primipilus

  Co do wolnych dni w USA. Ostatni wolny dzień był 25 maja. Kurs EOD był 1652. Następnego dnia kurs 1712. W kolejnych dniach nie spadł kurs poniżej 1700 EOD. Dalej już poszło do 1850.

  mac-erson ….2-3 sesje po takim dniu… – Może tak być. Wtedy też kurs po 25 maja 3 dni był pomiędzy 1700 a 1720.

 7. Primipilus

  mac-erson…..Panowie robimy PAS. Są różne wizje Polski i szacunek dla obu stron się przyda. Nie ma co przesadnie utożsamiać się z politykami aby różnić się tu na dole…

  Zgadzam się. Te dyskusje polityczne nie mają sensu.

  5
 8. Guy Fawkes

  @Papatrader

  Dzięki za słowa otuchy.

  @WB

  //Po wyborach wszystkich politycznych pokasuję.//

  Po wyborach będzie wiadomo których politycznych.:))
  To oczywiście żart, jak by ktoś nie zrozumieł.

  Obawiam się że jesteśmy w mylnym błędzie, co co terminologii.
  ”Polityka” pochodzi od wznoszenia murów polis, umacniania polis, dobra wspólnego i cywilizacji, a człowiek cywilizowany musi być polityczny, tzn. dbać o dobro wspólne i go bronić. To jest znaczenie słowa ”polityka”, polityka jest składnikiem cywilizacji.

  Ludzie radzieccy na tym blogu nie zajmują się żadną polityką, tylko propagandowo-emocjonalną szczujnią i brandzlem, czyli antypolityką. Bo to są BARBARZYŃCY.

  W polsce są dwie uzupełniające tradycje polityczne, królewska – piłsudczykowska- państwowo strategiczna i tożsamościowa, czyli narodowa. Ja nie mam wyłącznie argumenty państwowe i narodowe, czyli cywilizacyjne, a radzieckie burki, które obszczekują mi nogawki nie nigdy nie dosięgną tego poziomu.

  Także ekonomia – prawo domowe, jest dziedziną cywilizacji i polityki, bo dotyczy domu (oikos)- dobra wspólnego.

  Proponuję przemyśleć koncepcję tego bloga jako bloga o jednej z dziedzin cywilizacji i powyrzucać na zbity pysk tych wszystkich chamów, grafomanów, cwaniaczków, propagandowych brandzlerów niebieskiej poświaty, etc czyli wszystkich barbarzyńców – ludzi radzieckich.:))

  @Datik

  Wiem, PO to prawdziwy PIS, tylko lepszy. PIS tylko odmałpował POwskie pomysły i przeprowadził je nieudolnie, więc trzeba teraz wybrać ”prawdziwy PIS”, czyli PO i już na pewno będzie raj na ziemi.:))

  @POkrzywdzeni ludzie radzieccy

  Ja nie mam radzieckich dylematów, ani radzieckich Scheinproblemów. Żeby Polskę unicestwić, trzeba najpierw wprowadzić ją w wojnę domową i sparaliżować jej władze.

  POkrzywdzeni ludzie radzieccy, głosujcie jak karpie za przyspieszeniem wigilii.

  Ja jestem Polakiem i mam obowiązki polskie (i państwowe) i mnie problematyka radziecka nie interesuje.

  5
  1. Guy Fawkes

   P.S.

   Świat radziecki zawsze zniechęcał ludzi do polityki, bo dotyczy dobra wspólnego i cywilizacji. Świat radziecki za politykę przedstawiał ejakulacje jadu i nienawiści, żeby panowała bezrozumna barbarzyńska wojna wszystkich ze wszystkimi.
   Bellum omnium contra omnes – to pozwala trzymać barbarzyńską dzicz za mordę.

   4
  2. pire

   Panie Fawkes, pomimo przypadkowo zbieżnej z Pańską sympatii politycznej, nalegałbym jednak na zrezygnowanie z prezentacji własnych poglądów w tej materii na tym blogu. Za chwilę nie będzie komu tego czytać i blog nawet jako elementarny wskaźnik sentymentu przestanie funkcjonować ku niezadowoleniu gospodarza.
   Oczywiście jest to wyłącznie uprzejma prośba.

   16
   1. Guy Fawkes

    Mam taki szczery zamiar, ale tak to już jest, że ”sprawca wraca na miejsce zbrodni”.

    Myślozbrodni w tym przypadku, jaką jest przypomnienie fundamentalnych pojęć cywilizacyjnych.

    Może ktoś się nad tym zastanowi i przestanie odgywać wytresowaną rolę kibic propagandy.

    No ale rzeczywiście kończę, nie mam zdrowia, tego świata zrytych beretów nie da się uratować.:))

    Jak mnie nie będą prowokować bezrozumnymi radzieckimi obelgami typu ”wróg klasowy” czy ”schizofrenia bezobjawowa”(Pan naprawdę musi się leczyć), to będę miał ułatwioną sprawę.

    A co do indeksu sentymentu, to rzeczywiście jest sensowne podejście do tutejszych komentatorów:))

    Wołanie na puszczy to beznadziejne zajęcie.

    3
   1. Guy Fawkes

    Trudno, żebym ja Panu wyjaśniał Pańskie błędy … postrzegawcze, no ale może rzucić trochę światła fakt, że człowiek jest omylny.

    W rozmowie Wolanda z Berliozem pojawia się analogiczny problem, że człowiek jest śmiertelny. Oba te nieprzyjemne charakterystyki wynikają ze statusu metafizycznego bytu ludzkiego, jako przygodnego.

    Proszę się więc o to nie obwiniać, błąd w obszarze, w którym nie pretenduje Pan do bycia specjalistą jest zaniedbywalny, nie ma o czym mówić.

    Co innego błędy w dziedzinie co do której Pan pretenduje, np.
    ”Kto nie sprzedał dolara….” albo ”Do połowy lipca wzrostów nie będzie”

    We wszystkich tych trzech przypadkach pomylił się Pan nie trochę, nie częściowo, ale radykalnie, bo rzeczywistość okazała się zupełnie inna.

    Można to skwitować aforyzmem, że czlowiek jest omylny, a wielcy robią wielkie błędy. Ale rzeczywiście błędy te nie wydają mi się przypadkowe, jest w Pańskim poznaniu jakiś głęboki czynnik idealistyczny(nie-realistyczny), który wyczuwam od dawna, właściwie od początku. Myślę, że mógłby Pan do tego dojść w drodze głębokiej autorefleksji metapoznawczej i ten problem rozwiązać.

    Jeśli w czymś okazałem się pomocny, to się cieszę.:))

    2
 9. Darek51234

  Taki długi wpis oj musiało zaboleć uświadomienie sobie, że jest się bolszewikiem co potwierdza powyższy wpis. Była dziś próba ograniczenie tego szamba. Nie udała się. Wpierw wystąpił tak zwany niezależny ekspert z tvpinfo papatra.. Jak zwykle zganil kogo trzeba, nie wymuszenie i finezyjnie pochwalil swoich idoli. Pociągnął jeszcze po klatce, coś o 12 i tyle.
  Milo mi bylo Panów poznać. Powodzenia, przede wszystkim w inwestycjach.
  Jak mówił Gucio, nie wiem jak państwo ale ja spierd..
  Jeszcze raz wszystkiego dobrego.
  Wykasuje swóje konto o ile potrafię haha.

  17
 10. Guy Fawkes

  @WB

  No i sam Pan widzi, nie doczekałem się kontrargumentów racjonalnych i się nie doczekam, bo dziedzina racjonalna, to dziedzina cywilizowanego rozumu.

  Zamiast tego obelgi i strzelanie focha. A moja wypowiedź dotyczyła podstaw europejskiej cywilizacji.

  Czego można wymagać od barbarzyńców, których podczas tresury pokrzywdzono wyjątkowo perfidnie wmówieniem statusu inteligenta? Na pewno nie kontrargumentów. Raczej odruchów psa nieboszczyka Pawłowa.:))

  2
  1. mac-erson

   @Najdroższy Sir
   Odpuść już historia oceni, dzisiaj nie dojdziemy do porozumienia bo każdy widzi świat inaczej. Nie odmawiajmy sobie prawa do róźnych poglądów i odmiennego widzenia świata. A szanować się trzeba.
   Ja wypadam w sobotę na tydzień w Bieszczady, przyroda, natura, ukojenie emocji, zajrzenie w siebie.

   4
    1. Guy Fawkes

     Zazdroszczę.

     //

     Niechaj mnie Zośka o wiersze nie prosi,
     Bo kiedy Zośka do ojczyzny wróci,
     To każdy kwiatek powie wiersze Zosi,
     Każda jej gwiazdka piosenkę zanuci.
     Nim kwiat przekwitnie, nim gwiazdeczka zleci,
     Słuchaj — bo to są najlepsi poeci.
     Gwiazdy błękitne, kwiateczki czerwone
     Będą ci całe poemata składać.
     Jabym to samo powiedział, co one,
     Bo ja się od nich nauczyłem gadać;
     Bo tam, gdzie Ikwy srebrne fale płyną,
     Byłem ja niegdyś, jak Zośka, dzieciną.
     Dzisiaj daleko pojechałem w gości
     I dalej mię los nieszczęśliwy goni.
     Przywieź mi, Zośko, od tych gwiazd światłości,
     Przywieź mi, Zośko, z tamtych kwiatów woni,
     Bo mi zaprawdę odmłodnieć potrzeba.
     Wróć mi więc z kraju taką — jakby z nieba.

     //

     3

Dodaj komentarz