Dolar nadal słabnie

Chciałbym poinformować, że rozpocząłem współpracę z Domem Maklerskim Banku BPS, w ramach której i na blogu i na stronie domu maklerskiego będą ukazywać się moje komentarze (takie jak poniższy). Nad tym tekstem powinie być widoczny baner DM BPS. Zachęcam do „klikania” w niego, zapoznania się z ofertą domu maklerskiego i – jeśli wyda się Państwu atrakcyjna – akceptowania jej. Być może pozwoli to na przedłużenie funkcjonowania mojego bloga (proszę pamiętać o kodzie promocyjnym WB DMBPS ;)).

Materiał wykonany na zlecenie Domu Maklerskiego Banku BPS S.A.

Amerykański dolar kontynuował dziś rano swoją deprecjację osiągając względem euro najniższy poziom od września 2018 (1,17). Kurs USD/PLN oczywiście podążał podobną ścieżką, ale cały czas pozostawał w tyle (dziś rano był najniżej od lipca 2019 – 3,76).

Słabnący dolar to generalnie inflacyjny objaw korzystny dla rynków “wschodzących”, ale oczywiście nie należy tego traktować zbyt dosłownie, to ta zależność okresowo ulega silnym zaburzeniom.

W mocno zaskakujący sposób WIG-20 spadł w piątek po raz trzeci z rzędu, bo nieudanej próbie przełamania czerwcowego poziomu oporu, do której doszło we wtorek (-0,5 proc.). W piątek zresztą spadły wszystkie główne indeksy GPW (najsilniej NCIndex -1,6 proc.). W efekcie MACD w 3 dni po pojawieniu się sygnału kupna wygenerował sygnał sprzedaży.

Cena kontraktów na S&P 500 naruszyła w piątek kolejną linię formacji wachlarza, chociaż w tym przypadku MACD jeszcze nie dał sygnału sprzedaży. W poniedziałek rano na azjatyckich rynkach akcji brak było dominującej tendencji. Najsilniej – +2,3 proc. – rósł indeks giełdy na Tajwanie ustanawiając swój kolejny historyczny rekord po pokonaniu poprzedniego z 1990 roku. Dla odmiany o 2,4 proc. spadł do najniższego poziomu od początku czerwca indeks giełdy na Filipinach.

Spółka Work Service (C/WK 2,74, kapitalizacja 141 mln zł) została w tym miejscy wspomniana 21 października ub. r. Tego dnia kurs akcji spółki zamknął się na poziomie 1,09. Wczoraj jedna akcja kosztowała na zamknięcie 2,15 zł. Zbliżenie się kursu akcji spółki do poziomu oporu wyznaczanego przez ubiegłoroczne szczyty, czyni przesłanki stojące za zwróceniem uwagi na akcje tej spółki 9 miesięcy temu nieaktualnymi.

Z ciekawszych danych makroekonomicznych, które zostały opublikowane w kraju i na świecie od piątku, można wspomnieć spadek wysokości wykorzystania mocy produkcyjnych w przemyśle Włoch do najniższego poziomu od przynajmniej 20 lat w II kw. br.:

… lekki spadek publikowanego przez ISTAT wskaźnika zaufania konsumentów we Włoszech w lipcu:

… drugi z rzędu wzrost wartości publikowanego przez GUS wskaźnika oceny ogólnej sytuacji gospodarczej przez przedsiębiorstwa sektora produkcyjnego w lipcu:

… drugi z rzędu wzrost liczby nowych pozwoleń na budowę budynków mieszkalnych i liczny rozpoczętych budów w USA w czerwcu:

… wzrost zannualizowanej liczby sprzedanych w USA nowych domów do najwyższego poziomu od 13 lat w lipcu:

… oraz wzrost rocznej dynamiki zysków przedsiębiorstw w Chinach do najwyższego poziomu od ponad roku (+11,5 proc.):

Wojciech Białek

Zastrzeżenie prawne

Opracowanie wyraża wiedzę oraz poglądy autorów według stanu na dzień jego sporządzenia. Autorzy nie uwzględniają w opracowaniu jakichkolwiek szczególnych zamierzeń inwestycyjnych, szczególnych celów inwestycyjnych, sytuacji finansowej ani szczególnych potrzeb czy żądań potencjalnych odbiorców. Opracowanie publikowane jest w celach wyłącznie informacyjnych lub marketingowych i nie powinno być interpretowane jako (1) osobista rekomendacja, (1) porada inwestycyjna, prawna, lub innego typu, ani jako (2) zachęta do działania, inwestowania czy pozbywania się inwestycji w szczególny sposób, bądź (4) ocena lub zapewnienie opłacalności inwestycji w instrumenty finansowe objęte opracowaniem.
W szczególności opracowanie nie stanowi „badania inwestycyjnego” lub „publikacji handlowej” w rozumieniu Rozporządzenia Delegowanego Komisji (UE) 2017/565 z dnia 25 kwietnia 2016 r. uzupełniającego dyrektywę Parlamentu Europejskiego i Rady 2014/65/UE w odniesieniu do wymogów organizacyjnych i warunków prowadzenia działalności przez firmy inwestycyjne oraz pojęć zdefiniowanych na potrzeby tej dyrektywy, bądź „rekomendacji” w rozumieniu Rozporządzenia Parlamentu Europejskiego I Rady (UE) NR 596/2014 z dnia 16 kwietnia 2014 r. w sprawie nadużyć na rynku (rozporządzenie w sprawie nadużyć na rynku) oraz uchylającego dyrektywę 2003/6/WE Parlamentu Europejskiego i Rady i dyrektywy Komisji 2003/124/WE, 2003/125/WE i 2004/72/WE.
Opracowanie zostało sporządzone z zachowaniem należytej staranności i rzetelności przy zachowaniu zasad metodologicznej poprawności na podstawie ogólnodostępnych informacji, w dniu publikacji opracowania, pozyskanych ze źródeł wiarygodnych dla Domu Maklerskiego Banku BPS S.A. Dom Maklerski Banku BPS S.A. nie gwarantuje ich kompletności, prawdziwości lub dokładności.
Dom Maklerski Banku BPS S.A. nie ponosi odpowiedzialności za ewentualne decyzje inwestycyjne podjęte na podstawie niniejszego opracowania ani za ewentualne szkody poniesione w wyniku tych decyzji inwestycyj-nych. Opracowanie nie powinno być interpretowane jako oświadczenie ani gwarancja (zarówno wyraźna, jak i implikowana) w zakresie generowania zysku z tytułu prezentowanej strategii inwestycyjnej.
Dom Maklerski Banku BPS S.A., jego akcjonariusze lub pracownicy mogą posiadać długie lub krótkie pozycje powstałe w wyniku transakcji zawartych na instrumentach z rynków OTC lub innych instrumentach finanso-wych wymienionych w opracowaniu. Organem sprawującym nadzór nad działalnością Domu Maklerskiego Banku BPS S.A. jest Komisja Nadzoru Finansowego z siedzibą w Warszawie, przy ulicy Pięknej 20 .
Powielanie bądź publikowanie w jakiejkolwiek formie niniejszego opracowania, lub jego części, oraz wykorzystywanie materiału do własnych opracowań celem publikacji, bez pisemnej zgody Domu Maklerskiego Banku BPS S.A. jest zabronione. Niniejsze opracowanie stanowi publikację handlową i jest prawnie chronione zgodnie z Ustawą z 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych (Dz. U. 2019 poz.1231).

Komentarze

 1. Bankier

  WIG energia , WIG banki , WIG paliwa , wygląda ,że wracamy do spadków , 2 pierwsze zrobiły OB ostatnich korekt i sa gotowe na 5 tą falę czyli nowe dołki ,może zapalnikiem będzie jutro konferencja SASINA o zamykaniu kopalń i zabieraniu 14 tek górnikom , ale to tylko początek bo NIKT WYNGLA nie chce na świecie ,

  czekamy na KRETÓW w WARSZAWIE , jesień będzie ICH

  1
 2. Bankier

  OFE wolą PKO BP od CD Projektu

  Nie rosnące jak na drożdżach akcje producenta gier, ale największego polskiego banku cieszyły się wzięciem zarządzających w I półroczu.

  Wcale nie jestem zdziwiony .

  Puls Biznesu

  1
      1. sumadartson

       No nie gadaj Waszmość żeś jest tępa dzida i słuchasz tych co myślą zadem. Od 5 do 10 zeta (wrzesień-grudzień) dało się nabyć bez problemu 10 kilo mns, średnio po 7 zeta. Po 170 niedawno specjalista szukał chętnych do sprzedaży. Nie znalazł. Dopiero nazajutrz wywalili po 200.
       Jak piszesz to mądrze, bo pisanie głupot chwały nie przynosi

       1
          1. sumadartson

           Qmać, bogacz się znalazł za dychę. OFE siedzi w CDR od zarania dziejów a w bankach jeszcze wcześniej. Guzik mnie obchodzi dlaczego jelenie nie zarabiali na perłach tylko kiszą ogóry na badziewiu

 3. Bankier

  WIG 20 usd na 520 ma mega opory bessy , zobaczymy czy tam odbiją , i czy samą walutą bo spółki w WIG 20 słabiutkie poza KGHMem ,który teraz zamienił się z Orlenem ale gdyby przyjąc że dojdzie tam gdzie miedź to 130 zł i w łeb .

 4. Bankier

  Tak się robi kariery. Były strażnik więzienny, potem działacz PiS, dziś prezes firmy energetycznej
  Nieoczekiwana kariera byłego strażnika więziennego. Działacz PiS Rafał Gietka prezesem Enea Oświetlenie.

  10
 5. Bankier

  Rząd planuje powołanie pełnomocnika ds. gospodarki wodorowej, którego zadaniem będzie opracowywanie mechanizmów oraz kierunków rozwoju wykorzystania technologii wodorowych, także na potrzeby energetyki i transportu, wynika z rozporządzenia w sprawie ustanowienia pełnomocnika rządu ds. gospodarki wodorowej.

  No to szukam spółek , które zaczną zajmowac sie wodorem .

  1
 6. Guy Fawkes

  @WB

  Zacząłem czytać Niewolnictwo Słowian.

  To jest niesamowite! I to w wikipedii. Kawał cennej wiedzy!
  Wszyscy to powinni przestudiować, dopóki jest.
  https://pl.wikipedia.org/wiki/Niewolnictwo_Słowian

  Niemiecka ideologia Lebensraum i polskich podludzi jest wtórna wobec żydowskiej koncepcji Polski jako Kanaanu i nas jako urodzonych do niewolnictwa potomków przeklętego Kanaana, ostatniego syna Chama.

  @Lord Mac Erson

  Są i Twoje podziemne tunele, Milordzie!
  Podziemne tunele łączą Izrael z miejscami występowania cennych złóż, dlatego złoża nasze należą do Izraela, jak zresztą wszystko w Kanaanie.

  Są i Fenicjanie, którzy ”założyli” Olkusz, a przecież jest oczywiste, że Żydzi dziedziczą po Fenicjanach, inaczej nie może być.

  //Tradycja żydowska posiadała też przekonania o istnieniu mistycznych połączeń przestrzennych pomiędzy Polską a Izraelem[125]. Podziemne połączenie Izraela z Polską „należącą do Izraela” wspomina już w XI wieku Szlomo ben Icchak, zwany Rashi, jeden z największych dla średniowiecznych Żydów autorytetów wśród komentatorów Biblii i Talmudu…//

  Polska należy do Izraele!!!

  //… pisząc o Olkuszu. Według legendy miasto założyli kananejscy Fenicjanie, a jego nazwa jakoby pochodzi od fenickiego El-Kusz[126]. Rashi pisał w Sod Mesharim, że „Olkusz jest to miasto w państwie Polonia, które należy do Ziemi Izraela, choć leży poza granicami Ziemi Izraela. l wiedz, że są tam rudy złota, srebra i że w pobliżu niego znajduje się sól, ponieważ Morze Solne (Martwe) bliskie Ziemi Izraela dochodzi pod ziemią do tego miejsca”//

  *****

  Niesamowite, nie wiedziałem, że w wikipedii można znaleść tak ważną wiedzę. Czytajcie ludziska.:))
  Tunele łączą

  4
  1. mac-erson

   @Sir
   Apropo Słowian i ich historii gorąco polecam Artura Lalaka. Ma chłop głęboką wiedzę bada ten temat dziesiątki lat.
   Tunele podziemne – co oni moga wiedzieć na ten temat w Wikipedii – “g..o wiedzą w nogach śpią” 😉

    1. Guy Fawkes

     // „w starej literaturze żydowskiej znajdują się archetypy wędrówki Żydów przez Europę do Polski i osiedlania się w niej, jako Ziemi Kanaan, a w konsekwencji uczynienia Polski krajem żydowskim”//

     Nie wyłączam tej strony aż przeczytam, żeby nie zniknęła mistycznie.:))

     1. Guy Fawkes

      //W związku z masową praktyką kastrowania słowiańskich niewolników przez Żydów przed sprzedażą Arabom, słowo ṣaqlab w kolejnych wiekach zaczęło być używane w znaczeniu „biały eunuch”//

      1. Guy Fawkes

       //Al-Dżahiz (776–869) z Kalifatu Bagdadzkiego, jeden z najważniejszych autorów literatury adabowej, w swej encyklopedii Księga zwierząt (Kitāb al-Ḥayawān – كتاب الحيوان) pisał o zaletach kastrowania słowiańskich niewolników, stwierdzając m.in., iż „pierwszą rzeczą, jaką sprawia kastracja u Słowianina jest powiększenie jego inteligencji”, zaś niekastrowany „pozostanie przy swojej wrodzonej niewiedzy i głupocie właściwej Słowianom”[140]. Już w X wieku w Al-Andalus Ṣaqlab zaczął być kojarzony z kastratem[47]. Później nazwa Słowianin / niewolnik stała się powszechnie dla Arabów ogólnym synonimem kastrata. Historyk z Kordoby Abu Marwan ibn Hayyan al-Qurtubi (987–1075) stosował w tym sensie słowo Ṣaqlab. Pisarz Abu Hayyan al-Gharnati (1256–1344), komentator Koranu i najbardziej znany arabski gramatyk swej epoki, określa kastrata słowem ṣaḳlabī. Takie samo znaczenie tego słowa podają arabsko-łacińskie słowniki z XII i pocz. XIII wieku. W tym drugim występuje też utworzony od pierwotnego wyrazu Słowianin czasownik saqlaba – „kastrować”//

  2. Guy Fawkes

   Wiedziaaałem!

   Wiedziałem, że do spraw Intermarium jest oddzielny strategiczny podstolik długoterminowy. Podstolik Intermarium to Podstolik Wielkiego Kanaanu.

   I dlatego właśnie nie Ukraina tylko Węgry są naszym oparciem. Moja intuicja jest trafna, najpierw południe, potem wschód.

  3. sumadartson

   To pyszna wiadomość z tymi tunelami. “Jak przyjdzie Putin, schowam się z dziećmi do kuchni”, powiedziała kiedyś była (na szczęście) pani Premier. A teraz nawet nie trza się chować tylko tunelem prosto do macierzy. Po co nam wojsko.

  1. Guy Fawkes

   Tu macie źródło rasizmu towarzyszu DarQu:

   //Tradycyjna historiografia słowiańska, począwszy od Powieści minionych lat Nestora, wywodzi Słowian od Jafeta. Spośród jego synów, na ich praprzodka wskazywano Jawana, Meszeka, Gomera bądź Tirasa[142]. Jednak nie tylko Żydzi, ale i Niemcy głosili w średniowieczu pogląd o pochodzeniu Słowian od Chama, który stanowił dla nich uzasadnienie dla zniewalania zachodnich Słowian. Prof. Janusz Tazbir zwrócił uwagę, iż „część kronikarzy niemieckich wywodziła Słowian od Chama, co z góry zakładało ich podległość Niemcom jako potomkom Jafeta”[143]. Polemizowano z tą tezą w Czechach i w Polsce. W XIV wieku Giovanni z Marignolli w Chronicon Bohemorum prostował, że „Słowianie i Czesi pochodzą od Jafeta, ojca naszego, a nie od Chama, jak niektórzy wywodzą”. Wiek później Jan Długosz, w swych Annales seu cronicae incliti Regni Poloniae szczegółowo przedstawiający rodowód Słowian, w tym Polaków, od Jafeta, także zwrócił uwagę, iż „niektórzy sądzą, jakoby Cham był ojcem Polaków i wszystkich Słowian”//

   1
 7. kolczyk

  Powtarzam od marca:
  SPX 4500, Nasdaq 16000, Srebro $32, Złoto $2100, Ropa $50, EURUSD 1,3
  Jak się kierunek zmieni poinformuję. Moim zdaniem niedługo wkroczy FED i będzie ratował dolara, będzie to sygnał, aby wywalić to wszystko, co wyżej napisałem i założyć duże shorty. A na tą chwilę niech trwa long bal.

  1
 8. DrQuality

  Bankier
  Złoto zrobiło nowe szczyty , świeca euforyczna , dla mnie cel osiągnięty hossy .
  Kolego Bankier,przebicie szczytu i to do tego szczytu wszechczasów jest silnym sygnałem kupna.Niech Pan nie będzie Fijołksem inwestowania:)

  5
 9. tinley

  Ja już pisałem że EM niekoniecznie musza być jakimś wielkim beneficjentem słabego dolara. Z oczywistych powodów. Zmiany kulturowo-cywilizacyjnej na zachodzie i całej tej zielonej rewolucji, biotechu itd a do tego deglobalizacji i niebezpieczenstw z nią zwiazanej. Największym beneficjentem jak widać widac jest złoto i reszta metali – safe bet któremu teraz wszystko sprzyja i będzie sprzyjało bo inflacja w USA jeszcze niziutka. pewnie bedzie niedługo korekta, ale myślę że jesteśmy dopiero w połowie wieloletniej hossy na złocie. Rentownosci FED utrzyma stabilne, dodruk już nie zniknie poza krótkimi okresami sciągania kasy z rynku, stopy nie wzrosną przez kilka lat, stabilna inflacja pod 2.5% zapewni paliwo do wzrostów na Goldzie. Rentownosci 10Y skorygowane o inflację będą stale ujemne a słabnący potencjalnie dolar wygoni Amerykanów albo na EM albo do złota. majac w perspektywie dalsze wojny handlowe to w jakim kierunku te pieniadze pójdą? Oczywiscie że do złota a spółki tech i bio bedą sobie rosły niezależnie od dolara.
  widac ze nasze Wigowe zdechlaki bankowo-paliwowe w ciemnej d..pie mimo wzrostów na złocie i indeksach EM. Kapitał tu dalej nie płynie bo i nie ma po co.

  3

Dodaj komentarz