Drewniana hossa

Chciałbym poinformować, że rozpocząłem współpracę z Domem Maklerskim Banku BPS, w ramach której i na blogu i na stronie domu maklerskiego będą ukazywać się moje komentarze (takie jak poniższy). Nad tym tekstem powinie być widoczny baner DM BPS. Zachęcam do „klikania” w niego, zapoznania się z ofertą domu maklerskiego i – jeśli wyda się Państwu atrakcyjna – akceptowania jej. Być może pozwoli to na przedłużenie funkcjonowania mojego bloga (proszę pamiętać o kodzie promocyjnym WB DMBPS ;)).

Materiał wykonany na zlecenie Domu Maklerskiego Banku BPS S.A.

Jednym z surowców, który w okresie minionych 4 miesięcy zanotował najbardziej spektakularny wzrost ceny jest drewno. Zachowanie kontraktów terminowych na drewno na różnych giełdach się oczywiście nieco różni, ale generalnie nie zmienia to faktu, że ostatnio byliśmy świadkami największego 4-miesięcznego wzrostu cen kontraktów na drewno w okresie minionego półwiecza (+130 proc.). Jedyne dwa porównywalne 4-miesięczne wzrosty miały miejsce w okresie listopad 1992-marzec 1993 oraz styczeń-maj 2001. W obu tych historycznych przypadkach po wzroście o ponad 90 proc. w ciągu 4 miesięcy drewno należało sprzedać, ale oczywiście nie wiadomo, czy ta analogia ma zastosowanie do obecnej sytuacji.

Oczywiście należy pamiętać, że zanim ten rekordowo silny wzrost rozpoczął się 1 kwietnia, cena kontraktów na drewno (w tym przypadku na CME) spadła do najniższego poziomu od 4 lat. W okresie minionych 50 lat można wskazać 2 epizody, w których po spadku do przynajmniej 3-letniego minimum w okresie poprzednich 8 miesięcy cen kontraktów rosła do przynajmniej 2-letniego maksimum. Tu uzyskujemy odmienne daty – styczeń-luty 1971 (tuż po zakończeniu recesji w gospodarce USA) oraz maj-czerwiec 1991 (też tuż po zakończeniu recesji). W obu tych przypadkach cena po dokończeniu wzrostu cen kasowała mniej więcej połowę wcześniejszego wzrostu, po czym wznawiała zwyżkę.

Wskutek prawie 5 proc. spadku wartości WIG-ENERG WIG-20 cofnął się wczoraj o 0,4 proc. (WIG -0,1 proc.). Rosły natomiast indeksy akcji mniejszych spółek: mWIG-40 +0,4 proc., sWIG-80 +0,8 proc. oraz NCIndex +5,5 proc. Te dwa ostatnie indeksy ustanowiły swe nowe lokalne maksima. Wśród indeksów sektorowych swe nowe przynajmniej roczne maksima ustanowiły WIG-GORNIC i WIG-LEKI.

Cena kontraktów na S&P 500 stabilizowała się dziś w okolicach wczorajszego zamknięcia (+0,1 proc.). MACD dla tego indeksu generowało dziś sygnał sprzedaży. W Azji brak było dominującej tendencji. Najsilniej ponad 1 proc. rosły indeksy Chin kontynentalnych, zaś ponad 1 proc. traciły główne indeksy giełd w Japonii i Malezji.

Spółka Suntech (C/Z 14,1, C/WK 6,58, kapitalizacja 26,1 mln zł) została w tym miejscu wspomniana 22 stycznia br. Tego dnia kurs akcji spółki zamknął się na poziomie 0,46 zł. Wczoraj jedna akcja spółki kosztowała na zamknięcie 1,65 zł. Osiągnięcie górnego ograniczenia kanału rozpoczętego w maju ub. r.
trendu wzrostowego oraz wzrost o rozmiar konsolidacji z lat 2017-2019 czyni przesłanki stojące za zwróceniem uwagi na akcje ten spółki 6 miesięcy temu nieaktualnymi.

Z ciekawszych danych makroekonomicznych, które zostały opublikowane w kraju i na świecie w ciągu minionych 24 godzin, można wspomnieć czerwcowe odbicie w górę rocznych dynamik importu i eksportu Szwecji:

… nowy rekord wartości S&P/Case-Shiller Home Prices Index w USA w maju (+4,5 proc. r/r):

… lipcowy wzrost poziomu oceny bieżącej sytuacji przy spadku oceny perspektyw w przeprowadzanym przez Conference Board sondażu nastrojów konsumentów w USA:

… spadek rocznej dynamiki CPI w Australii do najniższego poziomu od 1962 roku w II kw. br. (-0,5 proc.):

… oraz wzrost wysokości stopy bezrobocia w Singapurze do najwyższego poziomu od 2009 roku w II kw. br. (2,9 proc.):

Wojciech Białek

Zastrzeżenie prawne

Opracowanie wyraża wiedzę oraz poglądy autorów według stanu na dzień jego sporządzenia. Autorzy nie uwzględniają w opracowaniu jakichkolwiek szczególnych zamierzeń inwestycyjnych, szczególnych celów inwestycyjnych, sytuacji finansowej ani szczególnych potrzeb czy żądań potencjalnych odbiorców. Opracowanie publikowane jest w celach wyłącznie informacyjnych lub marketingowych i nie powinno być interpretowane jako (1) osobista rekomendacja, (1) porada inwestycyjna, prawna, lub innego typu, ani jako (2) zachęta do działania, inwestowania czy pozbywania się inwestycji w szczególny sposób, bądź (4) ocena lub zapewnienie opłacalności inwestycji w instrumenty finansowe objęte opracowaniem.
W szczególności opracowanie nie stanowi „badania inwestycyjnego” lub „publikacji handlowej” w rozumieniu Rozporządzenia Delegowanego Komisji (UE) 2017/565 z dnia 25 kwietnia 2016 r. uzupełniającego dyrektywę Parlamentu Europejskiego i Rady 2014/65/UE w odniesieniu do wymogów organizacyjnych i warunków prowadzenia działalności przez firmy inwestycyjne oraz pojęć zdefiniowanych na potrzeby tej dyrektywy, bądź „rekomendacji” w rozumieniu Rozporządzenia Parlamentu Europejskiego I Rady (UE) NR 596/2014 z dnia 16 kwietnia 2014 r. w sprawie nadużyć na rynku (rozporządzenie w sprawie nadużyć na rynku) oraz uchylającego dyrektywę 2003/6/WE Parlamentu Europejskiego i Rady i dyrektywy Komisji 2003/124/WE, 2003/125/WE i 2004/72/WE.
Opracowanie zostało sporządzone z zachowaniem należytej staranności i rzetelności przy zachowaniu zasad metodologicznej poprawności na podstawie ogólnodostępnych informacji, w dniu publikacji opracowania, pozyskanych ze źródeł wiarygodnych dla Domu Maklerskiego Banku BPS S.A. Dom Maklerski Banku BPS S.A. nie gwarantuje ich kompletności, prawdziwości lub dokładności.
Dom Maklerski Banku BPS S.A. nie ponosi odpowiedzialności za ewentualne decyzje inwestycyjne podjęte na podstawie niniejszego opracowania ani za ewentualne szkody poniesione w wyniku tych decyzji inwestycyj-nych. Opracowanie nie powinno być interpretowane jako oświadczenie ani gwarancja (zarówno wyraźna, jak i implikowana) w zakresie generowania zysku z tytułu prezentowanej strategii inwestycyjnej.
Dom Maklerski Banku BPS S.A., jego akcjonariusze lub pracownicy mogą posiadać długie lub krótkie pozycje powstałe w wyniku transakcji zawartych na instrumentach z rynków OTC lub innych instrumentach finanso-wych wymienionych w opracowaniu. Organem sprawującym nadzór nad działalnością Domu Maklerskiego Banku BPS S.A. jest Komisja Nadzoru Finansowego z siedzibą w Warszawie, przy ulicy Pięknej 20 .
Powielanie bądź publikowanie w jakiejkolwiek formie niniejszego opracowania, lub jego części, oraz wykorzystywanie materiału do własnych opracowań celem publikacji, bez pisemnej zgody Domu Maklerskiego Banku BPS S.A. jest zabronione. Niniejsze opracowanie stanowi publikację handlową i jest prawnie chronione zgodnie z Ustawą z 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych (Dz. U. 2019 poz.1231).

Komentarze

     1. sumadartson

      Koniec korekty na zachodzie (a i u nas) był 5 czerwca, o czym szlachta informowała wielokrotnie.
      Tyle że dla mnie korekta rozpoczęła się w marcu. Uboot (lub następcy) pójdzie na dno bo to stara łajba jest, robiona na szoner nie zaś krajcowana.

          1. sumadartson

           @Max
           Przyjacielu. Jeśli nie będziesz dążył do maxymalizacji zysków, to stracisz nie tylko zarobione ale i zainwestowane pieniądze. Buduj zamki w chmurach a fundamenty na ziemi. A przede wszystkim akceptuj gigantyczne zyski. Inaczej wszystkie drobne oddasz rynkowi, nawet jeśli będziesz realizował minimalne straty.

           1
  1. resss

   ze statystyki dzietność jest gdzies kolo 1.4 obecnie, 80% czy nawet wiecej w Polsce pracujących zarabia ponizej 5500 miesięcznie.

   1.4 dzieciaka oznacza rocznie 8400 Pln co oznacza ze przeważająca większość Polaków juz w zasadzie nie płaci podatku dochodowego

   drazac dalej, program 500+ kosztowal jakies 30mld rocznie. teraz po rozszerzeniu prawdopodobnie jakos 40mld+. w tym samym czasie wplywy od 2015 z vaty wzrosly o 55mld.

   wplywy z jakich podatków finansują rozdawnictwo? w 98% vat
   gdyby zamienic 500+ na ulgę podatkowa, większość pewnie byłaby stratna z racji tego ze podatki sa i tak niskie a 500+ pokrywa inne obciazenia jak zusy nfzy.

   czy w roku ktory wygeneruje nie wiadomo jaki deficyt warto myslec o obniżeniu vat? no tak nie bardzo, plan minimum jest aby nie obciążać ekstra podatkami a nie zeby z okazji problemów ekonomicznych pogłębiać je obniżając wplywy do budzetu

   puenta na dobranoc, w państwach gdzie firmy grzecznie placa podatki mozna miec niski vat (niemcy)

   tam gdzie nie ma dźwigni aby je zmusic lub politycznie nie jest to mozliwe, strategia opodatkowania jest inna – jak u nas np.

   jak pis chcial ograniczyć transfer kosztow, byl wielki placz. jak z racji tego nie ma szans na obniżenie vat, znowu placz. chwdp placzkom niestety

   2
    1. sumadartson

     To racja, tylko czy na czerwonym można mówić o impulsie. Ponadto na wykresie pięciodniowym z interwałem 30 minutowym cały dzisiejszy ruch jest bez znaczenia dla trendu. No chyba że będzie zaaaanurzeenie poniżej 12750.

   1. Bankier

    RGR musi odwracać trend więc na tym 13 350 na Dax ma co odwracać a tutaj co ma odwracać ?

    Do FED nuda , nikt nie będzie ryzykował zetknięcia swojej pozycji z MOŻLIWYMI bilionami dodruku FED i jest cykl prezydencki więc 2 lata spadków dopiero po wyborach powinno byc .

    2
       1. Bankier

        Też tak myślałem ale jak patrzę co zrobił wiosną FED i ile ma na bilansie a teraz jeszcze dają bezrobotnym 600$ tygodniowo dodatku to powiedz jak można z tej drogi zawrócić ? według mnie już nie można jak sie ma 1/3 długu USA kupionego przez własny bank centralny , mało tego teraz już wszystkie kraje idą tym tokiem rozumowania ,

        1
        1. tinley

         FED zrobił co zrobił a za nim cały świat i cały swiat patrzy teraz na to jak łatwo im to poszło. Bez zadnych konsekwencji na razie. Konsekwencją może być inflacja, ale FED jak i inne banki centralne mając do wyboru inflację czy PKB wybierze PKB i na inflację machnie ręka. oczywiscie nie na 4-5%, ale na taką lekko wykraczającą poza cel to na 100%. Glapiński – najbardziej lewacki i progresywny szef banku centralnego cywilizowanego swiata już wyznaczył droge – może być z siebie dumny. w końcu zapisał się w annałach ludzkości produkując celowo -4% realnej stopy procentowej.
         Ujemne realnie stopy i rentownosci mamy zaklepane po ‘wieki’. Z tej drogi nie ma już chyba zejscia jeśli inflacja nie zerwie się ze sznurka, ale wtedy i tak stopy zawsze beda niższe niż CPI. A co dalej? dodruk jest i będzie. Z czasem przestanie działać. Już jest helicopter money. Z czasem tez przestanie działac bo ludzie maja tendencję do chomikowania nawet darmowych pieniedzy. aby te pieniądze jednak trafiły do gospodarki i w konsumpcję FED i inne bankstery wprowadzą pieniadz o ograniczonej przydatnosci do spożycia. Dostaniesz pińcet dolców plus. A jak nie wydasz w miesiąc o masz je oddać. I to będzi ekoniec pieniądza jaki znamy. Potem już zatoczymy koło i po zniszczeniu papierowego money wrócimy do waluty której nie można wydrukować – przynajmniej do czasu zmiany przepisów. Bedzie to kryptodolar i kryptoeuro. Substytut zota. A jak zaczną się znów problemy to zacznie się drukowanie. W czym problem?
         Akcje na tym bedą korzystać, ale chyba złoto bardziej,.

         4
 1. Bankier

  Jak ktos patrząc na Swig ,mwig i WIG 20 od dołka mówi ,że nie ma hossy to chyba jest durniem , takiej bessy tylko sobie życzyć co roku .

  Do 20 sierpnia statystycznie spadki .

  EUR/USD gdyby nie FED grałbym teraz S na 1,1780 ale automaty wytrzepią najpierw wszystkich z pozycji a dopiero obiorą kierunek właściwy więc odpocznę i zagram po FED przeciwnie do pierwszego ruchu .

  1
  1. tinley

   Rzeźbienie w sektorze państwowym to nie wiem… Masochiści wierzą że cokolwiek tu się zmieni. Banki ukatrupione, energetyka lepiej nie pisać, Orleny zajmują się transferowaniem własnej gotówki do budżetu. To obraz nędzy, rozpaczy i przestępstw czynionych na szkodę akcjonariuszy za jakie w cywilizowanym kraju idzie się do więzienia.
   I tak przeleciałem sobie portfele funduszy . Nawet te od lat kiszące PKO,PEKAO i ww resztę dały sobi na luz. Zmniejszyły ekspozycję na banki o 1/3, energetyka cała praktycznie wyleciała i w kolejce bedzie Orlen jeszcze. jedyna spółką państwową która ma jakąś przyszłość to KGHM. Reszta to większe lub mniejsze barachło jak mawiają na wschodzie. Rosną jedynie pensje Horałów i innych nepotów pousadzanych na stołkach. Kupując te spółki ktoś się dokłada do wypłaty.

   13
    1. Bankier

     Ja ci podałem najlepsża statystyke na WIg 20 , rośnie do konca lipca potem do 20 sierpnia spada , potem rośnie a potem wrzesien najgorszy miesiąc roku i potem hossa do wiosny i najlepsze żniwa ale teraz będzie po wyborach prezydenckich w USA więc powinno spadać potem chyba 2 lata pisał pan WB .

  1. tinley

   A tu ktoś gdzieś widział hossę od 2017r? Wzrosty na MIŚ to nie hossa. Tym bardziej gdy ciągna je w zasadzie tylko producenci rękawiczek i gejming. Dla mnie hossa w PL to przypływ kapitału w miliardach z zagranicy a W20 to dalej obraz nędzy i rozpaczy jeśli chodzi o duże spółki zawsze stanowiace o sile hossy. Wzrosty na GPW sa lokalne. Taki mercator z gejmingiem potrafił w jednym fundzie stabilnego wzrostu pomógł zrobić wynik zaledwie 2pp gorszy niż cały midwig od dołka marcowego.

   1. zorro

    Zgadza się, coś ta hossa jest podejrzana. Powinien rosnąć cały rynek ( w mniejszym lub większym stopniu w zależności od branży) . Nie ma jednak wątpliwości, że mamy hossę na rynkach rozwiniętych. Dla mnie wniosek jest jeden. Przy bessie DM nasz potencjał spadkowy będzie niemal wyczerpany.

   2. Max

    Bardzo słuszne i cenne uwagi. Po przeczytaniu chciałem zamknąć wszystkie L na banki. Na szczęście pompki i przysiady zrobiły swoje. 🙂
    Pisze Pan o bankach o tym wszyscy wiedzą. Proszę napisać coś czego nie wiemy.

 2. billy_the_kangoor

  WIG_LEKI – dzisiejszy szczyt 7.781, obecnie 7.220, a powinni zakończyć na minusie widząc Volumen i RGR-a.
  Słuchajcie Andżejów tutaj, a daleko (NIE) zajedziecie 🙂
  Ubrani w BML BIO CRM i inne
  Szansą na podwójny szczyt mają być nowe LEKI na głowę i potencję, ale to już Andrzejów trzeba zapytać.
  b.

  10
 3. Luki

  Panie Wojciechu, jak już mamy drewno to może do kompletu odświeżenie sytuacji na węglu? Pamiętam, że jakiś czas temu robił Pan analizę tego surowca w odniesieniu do kursów Bogdanki i JSW. Z uwagi na ostatnie wydarzenia może pokusiłby się Pan o odświeżenie tematu?

  2
 4. Bankier

  Cczy ktoś kiedyś słyszał o jakimś zagraniu podanym przez billen idioten machen , jego mundrości aż biją po oczach ale czytał ktoś kiedyś jego jedną prognozę kupić sprzedać to i to po tyle , SL tyle TP tyle.

  14
 5. DrQuality

  W przyszłym roku minimalne wynagrodzenie w Polsce ma wynieść 2800 zł brutto, wobec 2600 zł w tym roku i 2250 zł przed rokiem. A zatem w relacji do przeciętnego wynagrodzenia wzrośnie z ok. 45 proc. w 2019 roku do ok. 52 proc. w 2021 roku. Pod tym względem Polska staje się jednym z liderów Unii Europejskiej,

Dodaj komentarz