Korekta na korporatach od lipca do sierpnia?

Chciałbym poinformować, że rozpocząłem współpracę z Domem Maklerskim Banku BPS, w ramach której i na blogu i na stronie domu maklerskiego będą ukazywać się moje komentarze (takie jak poniższy). Nad tym tekstem powinie być widoczny baner DM BPS. Zachęcam do „klikania” w niego, zapoznania się z ofertą domu maklerskiego i – jeśli wyda się Państwu atrakcyjna – akceptowania jej. Być może pozwoli to na przedłużenie funkcjonowania mojego bloga (proszę pamiętać o kodzie promocyjnym WB DMBPS ;)).

Materiał wykonany na zlecenie Domu Maklerskiego Banku BPS S.A.

Ogłoszona w ostatnie dekadzie marca informacja FED, że rozpocznie skup obligacji korporacyjnych powstrzymała krach na tym rynku, który w okresie wcześniejszych tygodni osiągnął skalę porównywalną do tej, którą obserwowaliśmy po bankructwie banku inwestycyjnego Lehman Brothers we wrześniu 2008.

Porównanie tych dwu epizodów sugeruje, że od lipca do sierpnia można się liczyć na rynku obligacji korporacyjnych z korektą rozpoczętego prawie 3,5 miesiąca temu trendu wzrostowego. Takie ewentualne zachowanie tego rynku można by wiązać z funkcjonowaniem cyklu 20-tygodniowego.

WIG-20 nadal próbuje bronić poziomu wsparcia wyznaczanego przez rosnącą linię poprowadzoną przez dołki z marca i maja a zarazem przez minimum indeksu z 15 czerwca.

Cena kontraktów na S&P 500 dosyć dynamicznie odbiła się w ciągu 2 poprzednich sesji od dolnego ograniczenia wstęgi Bollingera, ale dziś rano znowu tego impetu już nie było widać (-0,4 proc.). Na giełdach azjatyckich dziś rano lekko przeważały liczebnie wzrosty (najsilniej Tajwan +0,7 proc.). Po 0,9 proc. spadały główne indeksy giełd w Japonii i Nowej Zelandii.

Z ciekawszych danych makroekonomicznych, które zostały opublikowane w kraju i na świecie w ciągu minionych 24 godzin, można wspomnieć czerwcowy wzrost z najniższego poziomu od prawie 30 lat w maju publikowanego przez KOF Swiss Economic Institure ekonomicznego barometru dla Szwajcarii przy równoczesnym spadku do najniższego poziomu od 2009 roku wskaźnika koniunktury w przemyśle:

… 1,16 mld nadwyżkę w obrotach bieżących Polski w kwietniu:

… +1,7 proc. roczną dynamikę złotowej wartości polskiego długu zagranicznego w I kw. br.:

… poprawę do najwyższego poziomu od 7 lat pozycji inwestycyjnej netto Polski w I kw. 2020:

… oraz nowy rekord wartości indeksu cen nieruchomości mieszkalnych S&P 500/Case-Shiller Home Price Index w USA (+4,7 proc. r/r) w kwietniu:

Wojciech Białek

Zastrzeżenie prawne

Opracowanie wyraża wiedzę oraz poglądy autorów według stanu na dzień jego sporządzenia. Autorzy nie uwzględniają w opracowaniu jakichkolwiek szczególnych zamierzeń inwestycyjnych, szczególnych celów inwestycyjnych, sytuacji finansowej ani szczególnych potrzeb czy żądań potencjalnych odbiorców. Opracowanie publikowane jest w celach wyłącznie informacyjnych lub marketingowych i nie powinno być interpretowane jako (1) osobista rekomendacja, (1) porada inwestycyjna, prawna, lub innego typu, ani jako (2) zachęta do działania, inwestowania czy pozbywania się inwestycji w szczególny sposób, bądź (4) ocena lub zapewnienie opłacalności inwestycji w instrumenty finansowe objęte opracowaniem.
W szczególności opracowanie nie stanowi „badania inwestycyjnego” lub „publikacji handlowej” w rozumieniu Rozporządzenia Delegowanego Komisji (UE) 2017/565 z dnia 25 kwietnia 2016 r. uzupełniającego dyrektywę Parlamentu Europejskiego i Rady 2014/65/UE w odniesieniu do wymogów organizacyjnych i warunków prowadzenia działalności przez firmy inwestycyjne oraz pojęć zdefiniowanych na potrzeby tej dyrektywy, bądź „rekomendacji” w rozumieniu Rozporządzenia Parlamentu Europejskiego I Rady (UE) NR 596/2014 z dnia 16 kwietnia 2014 r. w sprawie nadużyć na rynku (rozporządzenie w sprawie nadużyć na rynku) oraz uchylającego dyrektywę 2003/6/WE Parlamentu Europejskiego i Rady i dyrektywy Komisji 2003/124/WE, 2003/125/WE i 2004/72/WE.
Opracowanie zostało sporządzone z zachowaniem należytej staranności i rzetelności przy zachowaniu zasad metodologicznej poprawności na podstawie ogólnodostępnych informacji, w dniu publikacji opracowania, pozyskanych ze źródeł wiarygodnych dla Domu Maklerskiego Banku BPS S.A. Dom Maklerski Banku BPS S.A. nie gwarantuje ich kompletności, prawdziwości lub dokładności.
Dom Maklerski Banku BPS S.A. nie ponosi odpowiedzialności za ewentualne decyzje inwestycyjne podjęte na podstawie niniejszego opracowania ani za ewentualne szkody poniesione w wyniku tych decyzji inwestycyj-nych. Opracowanie nie powinno być interpretowane jako oświadczenie ani gwarancja (zarówno wyraźna, jak i implikowana) w zakresie generowania zysku z tytułu prezentowanej strategii inwestycyjnej.
Dom Maklerski Banku BPS S.A., jego akcjonariusze lub pracownicy mogą posiadać długie lub krótkie pozycje powstałe w wyniku transakcji zawartych na instrumentach z rynków OTC lub innych instrumentach finanso-wych wymienionych w opracowaniu. Organem sprawującym nadzór nad działalnością Domu Maklerskiego Banku BPS S.A. jest Komisja Nadzoru Finansowego z siedzibą w Warszawie, przy ulicy Pięknej 20 .
Powielanie bądź publikowanie w jakiejkolwiek formie niniejszego opracowania, lub jego części, oraz wykorzystywanie materiału do własnych opracowań celem publikacji, bez pisemnej zgody Domu Maklerskiego Banku BPS S.A. jest zabronione. Niniejsze opracowanie stanowi publikację handlową i jest prawnie chronione zgodnie z Ustawą z 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych (Dz. U. 2019 poz.1231).

Komentarze

  1. sumadartson

   @Bankier Antoni
   Niektórzy na tym „dziadoskim rynku” zarobili od 200 do 1000% (patrz mns, zalecany przez szlachtę od lutego).
   Trochę mnie Waść rozczarował swoją opinią i zaufanie własne podważył. Poza tym nieźle.

   1
    1. sumadartson

     Od 20 lat czytam na forach o „cierpliwości” i z tego aż mi szkliwo pęka ze złości. Analiza, analiza, analiza. Praca, praca, praca. Cierpliwość sama nie zapłaci. Parametry ekonom. firmy, obecne i prognozowane, kontrakty, produkt, trend globalny, globalekonomia, makro. Harówa. 24 h/dobę to za mało. I akceptacja wielkich zysków.

     5
 1. mac-erson

  @Szlachta Polska
  W mojej koncepcji, która mi się powoli wyłania wynika, że powinno się wskakiwać w S_ki w przyszłym tygodniu. Nasz W20 pokazuje już tą swoją słabość wyprzedzającą więc wygląda mi na to, że szczyt już był. Tutaj mogę się spodziewać ewentualnie jakiegoś podciągnięcia do przebitej linii trendu wzrostowego (obecnie jest ok. 1815).

  1
  1. sumadartson

   Szkoda czasu. Szlachta nieustannie zaleca dosiadać shorkoni 5 czerwca, po 1847. Pisałem wtedy: „S na zerowym, s na spekulacyjnym (koncie). Nie mam dziś nic więcej do roboty.” Prawie 2 tysiaki zysku na każdej sztuce do dziś to się w kapuście nie znajdzie.

    1. sumadartson

     @Bankier
     S na zerowym koncie trzymałem wtedy długoterminowo. Na koncie 1 grałem konie daytraderką. Najczęściej na tickach lub minutach z zastosowaniem szybkich AT. Wtedy w południe 5 czerwca zobaczyłem coś co kazało mi zachować wszystkie s na dłużej. Jakaś słabość globala ale to się nie zapamięta przy 28 parametrach rynku jednocześnie. Gra giełdowa to harówa i budżet powinien ją dofinansowywać z 5000+

   1. mac-erson

    No tak ja oglądam bardziej całościowo. Moje zainteresowania to Usiaki, Dax, JPN, Copper, W20
    NSQ wygląda mi na chęć zrobienia jeszcze jakiegoś dywergencyjnego szczytu, Copper na razie się wspina dojechała do ważnego oporu linii trendu ale pamiętam jak kiedyś w podobnej sytuacji zrobiła false breake więc nie spieszę się z zajmowaniem pozycji.
    Z W20 wyszedłem po 1743, mogłem odnowić powyżej 1800 ale myślałem o dywergencyjnym szczycie. Zachowuje spokój, nie spieszy mi się. Nadejdzie odpowiedni moment next week 😉

 2. toya

  Bardzo malo konkretnych glosow o W20 co do kierunku i zakresu ruchu. Wszyscy stoja i patrza? Hmm… Czyli mozliwe, ze ciekawy ruch tuż tuż.

  Wystawilem oczekujace S po 1746, SL 1775. Jesli ruszumy w tamta strone to licze na ruch w okolice 1680.

  1. sumadartson

   A to feler. Świat zwariował. Przecież ciągłe tłumaczenie chętnym „panienkom” że to tylko znaczek będzie nie tylko męczące ale i niebezpieczne. Za odmowę można zostać skazanym w „niezawisłym” sądzie za rasizm, faszyzm i czort wie co jeszcze

   2
   1. Guy Fawkes

    Rewolucja z poziomu ponad hegemonicznego serwowana przez korporacje jako V kolumna tranzycji hegemonicznej.

    Już od dawien dawna reklama nie jest zachęcaniem do produktu, tylko indoktrynacją.

    Problem w tym, że nie ma dobrego auta tej klasy dla młodzieży we w miarę rozsądnej cenie. 4 była optymalna i można się było wykpić nowym silnikiem 2 litrowym.:((

    1
  2. mac-erson

   No to zanosi się na dużą wymianę właścicielską BM-ek na rynku wtórnym 🙂

   Ja swojemu synowi w przyszłym roku (18-te urodziny) przekazuję swojego Merca 124 lat 29latek, jest ze mną od 20 lat, licznik 600tyś. chodzi jak zegareczek. Nie rajcują mnie nowe samochody. Czuję w samochodach jakąś duszę i samochody które kupuję służą mi latami. Żona jeździ dużo nowszym Suv-em, czasami podbieram jej ale to już nie to samo 😉

      1. Guy Fawkes

       Tym bardziej młodzi powinni spróbować starego świata.:))

       Z samochodami niemieckimi wiąże się jeszcze oczywiście dylemat moralny, pośrednie wspieranie Rzeszy.

       BMW 4 coupe, to samochód optymalny w tej klasie, świetnie wyważony i marka i styl i ew. praktyczność (z tyłu rzeczywiście można jechać, bez skrętu żołądka).

       Szkoda, wielka szkoda.

          1. mac-erson

           Jak miałem 20 lat jeździłem |BMK-ą trójką (z tuningiem hehehe). Poza tym, że się często psuła i zimą nie trzymała drogi to wspominam wrażenia bardzo miło w szczególności spędzone w niej chwile ;)))

 3. toya

  @wojciech.bialek

  Panie Wojciechu, przy jakim poziomie wyczerpia sie przeslanki Pana zainteresowania KSG AGRO?

  W listopadzie – przy cenie 1,29 – pisał Pan o nim tak:

  „8-letnią opadającą linię oporu próbuje przełamać na ostatnich sesjach kurs akcji ukraińskiego holdingu rolniczego KSG Agro (C/Z 0,9), który dotarł w minionym tygodniu w okolice wiosennego szczytu przebywając nad swoją rosnącą średnią 200-sesyjną”

 4. Primipilus

  …Wszystko juz bylo… Samojezdzace tez…..
  Tak, to co było będzie ponownie. W filmie „5 element” było.
  Co było w przyszłości wróci ponownie. Świat gwiezdnych wojen był już. To historia. Bo przyszłość i przeszłość jest historią. Tak działa czas.

 5. Primipilus

  A był taki przypadek w przeszłości, że LOP na FW20 wynosił 29000? Ten LOP nagle w 2 dni może być 40000. Tylko przyszłości nikt nie przewiduje. Patrzenie w historię i historię statystyk to błąd. Patrzenie na dzień dzisiejszy to kolejny błąd. Trzeba szukać tego co będzie w przyszłości, w to co nieodkryte.
  Wieszają psy na W. Buffecie, że nie brał udziału w „hossie” ostatnich miesięcy. A może on wie, przewiduje przyszłość. Wejdzie wtedy kiedy skończą się spadki. On wie kiedy.

  1
 6. Darek51234

  5 czerwca nie było żadnego końca hossy i ci co tak myślą się przejadą. A to że po miesiącu wielu się przyznaje, że przewidziało ten szczyt jest zabawne. Trzeba było to mówić w momencie gdy rynek był koło 1850 a nie teraz profetycy. A byli tacy, którzy mówili że zamykają l i otwierają s i to nie ci którzy dziś opowiadają swoje bajdy.

  4
  1. mac-erson

   |Dzisiaj wpuścili niedźwiadka na domknięcie luki. Teraz w drugą stronę ruszamy. Przyszły tydzień, nowe szczyty na NSQ i zobaczymy jak daleko nam się uda podjechać. Albo odpalamy tą falę piątą, której teoretycznie brakuje, albo tylko powrót do przebitej linii trendu.

 7. papatrader

  Witam popołudniową porą.
  Czytam i widzę, że odwieczny spór byka z niedźwiedziem trwa 🙂
  Przypomnę, że kierunek 2100 jest nadal preferowany według mnie na naszym WIG20.
  Konsolidacja trwa, sporo walorów już po czyszczeniu SL, myślę, że jesteśmy blisko kolejnej fali wzrostowej.
  U mnie na ten moment KGHM, Tauron i Orange w portfelu.
  Pozdrawiam i życzę powodzenia – głównie bykom z wiadomych względów 😉

  1
 8. Bankier

  Rano Dax bez niczego spadł momentalnie 300 pkt , teraz to samo tylko 300 pkt w górę , zarobić na takim rynku to trzeba być cudotwórcą ,S&P podobnie , ,żeby jeszcze coś sie rysowało ale nie tak jakby odłączali i przyłączali prąd i PKC.

  1

Dodaj komentarz