Największy dzienny spadek jednego z głównych polskich indeksów akcyjnych

Chciałbym poinformować, że rozpocząłem współpracę z Domem Maklerskim Banku BPS, w ramach której i na blogu i na stronie domu maklerskiego będą ukazywać się moje komentarze (takie jak poniższy). Nad tym tekstem powinie być widoczny baner DM BPS. Zachęcam do „klikania” w niego, zapoznania się z ofertą domu maklerskiego i – jeśli wyda się Państwu atrakcyjna – akceptowania jej. Być może pozwoli to na przedłużenie funkcjonowania mojego bloga (proszę pamiętać o kodzie promocyjnym WB DMBPS ;)).

Materiał wykonany na zlecenie Domu Maklerskiego Banku BPS S.A.

Na wczorajszej sesji NCIndex spadł 15 proc. Jeśli ograniczyć się do WIG-u, WIG-u 20, mWIG-u 40, sWIG-u 80 i właśnie NCIndex, był to największy jednodniowy spadek któregoś z głównych indeksów polskiego rynku akcji w historii. Poprzedni taki rekord został ustanowiony 12 marca bt. (dokładnie w dołku NCIndex) przy spadku o 14,2 proc. Tego samego dnia – 12 marca br. WIG-20 stracił 13,3 proc. minimalnie pobijając poprzedni rekordowy spadek tego indeksu z 28 października 1998, który nastąpił w reakcji na wybuch kryzysu azjatyckiego.

Przy okazji można zauważyć, że NCIndex odbił się w środę od okolic poziomów swoich szczytów z 2010 i 2011 roku.

Ze względu na niezwykłą dynamikę wcześniejszego wzrostu NCIndex tak silny spadek nie może się raczej wydawać nienaturalny i być może należy traktować go jako “elliottowską” 4-kę całej rozpoczętej w marcu sekwencji wzrostowej.

WIG-20 wskutek najsilniejszego od 21 kwietnia br. spadku o 3,4 proc. naruszył wczoraj dolnego ograniczenie formacji trójkąta, w obrębie której przebywał od początku czerwca. Na wczorajszej sesji na europejskich rynkach najsilniej spadającym indeksami były WIG (-3,9 proc.) oraz niemiecki DAX (-3,5 proc.), co mogłoby sugerować, że ten spadek był reakcją na wczorajsze dane o 11,7 proc. spadku PKB Niemiec w II kw. br. w stosunku do poziomu sprzed roku. Jeszcze większe spadki zanotowały indeksy małych i średnich spółek (sWIG-80 -5,4 proc.), mWIG-40 (-4,6 proc.). Wśród indeksów sektorowych WIG-BUDOW – zanim zaliczył 4,4 proc. spadek – zaliczył przynajmniej roczne maksimum. Najsilniej bo aż o 13,1 proc. WIG-LEKI. Najmniej traciły najwyraźniej defensywne w obecnej sytuacji WIG-TELKOM (-1,1 proc.) oraz WIG-MEDIA (-1,3 proc.).

Amerykanie nie ulegli zbytnio tej wczorajszej europejskiej panice. Kontrakty na S&P 500 po wczorajszym spadku o 0,1 proc. dziś rano rosły o 0,2 proc. trzymając się nadal w pobliży poziomów maksimów z czerwca i lipca. W Azji dziś rano silniejsze spadki dotknęły japońskiego Nikkei 225 (-2,9 proc.) i australijski All Ordinaries (-1,9 proc.), ale indeksy Chin kontynentalnych notowały niewielkie wzrostu (Hang Seng -0,05 proc.).

Kurs akcji spółki Mera (C/Z 21,43, C/WK 0,14, kapitalizacja 6,36 mln zł) zajmującej się produkcją i sprzedażą schodów i elementów drewnianych do klatek schodowych od 2011 roku znajduje się w obrębie trendu spadkowego. Od 10 marca na wykresie kursu pojawił się krótkoterminowy trend wzrostowy, ale na razie nie był on wstanie ani pokonać poziomu opadającej średniej 200-sesyjnej, ani poziomu górnego ograniczenia kanału rozpoczętego w listopadzie 2017 średnioterminowego trendu spadkowego.

Z ciekawszych danych makroekonomicznych, które zostały opublikowane w kraju i na świecie w ciągu minionych 24 godzin można wspomnieć -3,7 proc. roczną dynamikę PKB na Litwie w II kw. br.:

… -13,3 proc. roczną dynamikę PKB w Austrii w II kw br.:

… -14,5 proc. roczną dynamikę PKB Belgii w II kw. br.:

… lipcowy wzrost wartości publikowanych przez DG ECFIN dla strefy euro wskaźników sentymentu wobec gospodarki i biznesu, równoczesnym przy lekkim spadku nastrojów konsumentów:

… najsilniejszy od przynajmniej 1948 roku spadek rocznej dynamiki PKB w USA w II kw. br. (-9,5 proc.):

… -9,4 proc. roczną dynamikę produkcji przemysłowej Rosji w czerwcu:

… +5,4 proc. roczną dynamikę sprzedaży detalicznej i -2 proc. roczną dynamikę produkcji przemysłowej w Korei Południowej w czerwcu:

… oraz lekki wzrost wartości publikowanego przez China Federation of Logistics&Purchasing wskaźnika PMI dla przemysłu Chin w lipcu:

Wojciech Białek

Zastrzeżenie prawne

Opracowanie wyraża wiedzę oraz poglądy autorów według stanu na dzień jego sporządzenia. Autorzy nie uwzględniają w opracowaniu jakichkolwiek szczególnych zamierzeń inwestycyjnych, szczególnych celów inwestycyjnych, sytuacji finansowej ani szczególnych potrzeb czy żądań potencjalnych odbiorców. Opracowanie publikowane jest w celach wyłącznie informacyjnych lub marketingowych i nie powinno być interpretowane jako (1) osobista rekomendacja, (1) porada inwestycyjna, prawna, lub innego typu, ani jako (2) zachęta do działania, inwestowania czy pozbywania się inwestycji w szczególny sposób, bądź (4) ocena lub zapewnienie opłacalności inwestycji w instrumenty finansowe objęte opracowaniem.
W szczególności opracowanie nie stanowi „badania inwestycyjnego” lub „publikacji handlowej” w rozumieniu Rozporządzenia Delegowanego Komisji (UE) 2017/565 z dnia 25 kwietnia 2016 r. uzupełniającego dyrektywę Parlamentu Europejskiego i Rady 2014/65/UE w odniesieniu do wymogów organizacyjnych i warunków prowadzenia działalności przez firmy inwestycyjne oraz pojęć zdefiniowanych na potrzeby tej dyrektywy, bądź „rekomendacji” w rozumieniu Rozporządzenia Parlamentu Europejskiego I Rady (UE) NR 596/2014 z dnia 16 kwietnia 2014 r. w sprawie nadużyć na rynku (rozporządzenie w sprawie nadużyć na rynku) oraz uchylającego dyrektywę 2003/6/WE Parlamentu Europejskiego i Rady i dyrektywy Komisji 2003/124/WE, 2003/125/WE i 2004/72/WE.
Opracowanie zostało sporządzone z zachowaniem należytej staranności i rzetelności przy zachowaniu zasad metodologicznej poprawności na podstawie ogólnodostępnych informacji, w dniu publikacji opracowania, pozyskanych ze źródeł wiarygodnych dla Domu Maklerskiego Banku BPS S.A. Dom Maklerski Banku BPS S.A. nie gwarantuje ich kompletności, prawdziwości lub dokładności.
Dom Maklerski Banku BPS S.A. nie ponosi odpowiedzialności za ewentualne decyzje inwestycyjne podjęte na podstawie niniejszego opracowania ani za ewentualne szkody poniesione w wyniku tych decyzji inwestycyj-nych. Opracowanie nie powinno być interpretowane jako oświadczenie ani gwarancja (zarówno wyraźna, jak i implikowana) w zakresie generowania zysku z tytułu prezentowanej strategii inwestycyjnej.
Dom Maklerski Banku BPS S.A., jego akcjonariusze lub pracownicy mogą posiadać długie lub krótkie pozycje powstałe w wyniku transakcji zawartych na instrumentach z rynków OTC lub innych instrumentach finanso-wych wymienionych w opracowaniu. Organem sprawującym nadzór nad działalnością Domu Maklerskiego Banku BPS S.A. jest Komisja Nadzoru Finansowego z siedzibą w Warszawie, przy ulicy Pięknej 20 .
Powielanie bądź publikowanie w jakiejkolwiek formie niniejszego opracowania, lub jego części, oraz wykorzystywanie materiału do własnych opracowań celem publikacji, bez pisemnej zgody Domu Maklerskiego Banku BPS S.A. jest zabronione. Niniejsze opracowanie stanowi publikację handlową i jest prawnie chronione zgodnie z Ustawą z 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych (Dz. U. 2019 poz.1231).

Komentarze

  1. red.007

   @WB
   Panie Białek,jako właściciel Bloga jest Pan odpowiedzialny za tolerowanie na nim mowy nienawiści i szkalowania osób,w tym osób z rządu Rzeczpospolitej Polskiej.
   Nie chciałbym aby prokuratura się tym zainteresowała,bo blog zawieszą i gdzie będziemy pisać?

   17
   1. sumadartson

    Nie bój Waszmość. Czasy gdy POmafijne, gdy bezpieka wchodziła do redakcji żeby skasować taśmy od Sowy minęły bezpowrotnie. Teraz najgorsza łajza może bezkarnie znieważać demokratycznie wybrane Władze Państwowe, jako że prawdziwa wolność słowa od 5 lat panuje. A prawdziwa cnota krytyk się nie boi, cytując klasyka.

    13
         1. Bankier

          Tego samego Mateusza który był doradcą premiera Tuska i tym milionerem bankierem z majątkiem przepisanym na żonę do tej pory z ustawą o majątku żony premiera w TK , zastanawiała się SZLACHTA dlaczego ?

          10
       1. mac-erson

        Szlachcicu żaden rząd nie jest wybierany przez obywateli. Co do poziomu polityków, wiadomo zniżać się nie ma najmniejszej potrzeby bo to ludzie wyprani z morale ale jak już ktoś ma taką potrzebę to niech sobie doświadcza.

        5
     1. Bankier

      – Morawiecki mówi o wiarygodności. Przecież to jedyny premier który w sądzie został uznany za kłamcę i to dwukrotnie! – napisał na Twitterze, przypominając wyroki sądów zmuszające Morawieckiego do przeprosin w ciągu 48 godzin.

      7
   2. wojciech.bialek (Autor
    Wpisu
    )

    @red.007:
    “Panie Białek,jako właściciel Bloga jest Pan odpowiedzialny za tolerowanie na nim mowy nienawiści i szkalowania osób,w tym osób z rządu Rzeczpospolitej Polskiej.
    Nie chciałbym aby prokuratura się tym zainteresowała,bo blog zawieszą i gdzie będziemy pisać?”

    A ja nie chciałbym Pana wyrzucić ze swego bloga.

    23
      1. red.007

       Powtarza pan swoje kłamstwo już x razy.
       Niejednokrotnie prosiłem o przedstawienie mojego wpisu,ze miałem tutaj ni pisać i nie raczył pan takiego mojego wpisu zamieścić.
       Powyższy mój wpis wynika z tego:

       “red.007
       26 czerwca 2020 o 07:36
       …Na obecną fazę,nie niżej jak 1694.
       Na 2100,będzie mój wpis kończący.”

       Będzie to mój ostatni wpis na Blogu.

       1
 1. Bankier

  Ciekawy jestem jak MATEUSZ zamierza PGNiG zawinąć te 6 mld od ruskich ? Bo że to pisokmioty zawiną jestem pewny a to też moja kasa z zawyżonych rachunków.

  Dax druga tygodniowa swieca słaba dla BYKa. Ale jesteśmy nad dzienna 200 i niedaleko OB ostatniej korekty więc jeszcze jest szansa .

  4
   1. red.007

    Nie rozumiem Twojej sugestii.
    Nie było mowy o donoszeniu,była troska o możliwą likwidację bloga jeśli prokuratura się zainteresuje mową nienawiści,szkalowaniu osób i tolerowaniu takich postaw przez właściciela bloga
    Proszę mi nie przypisywać nie moich zamiarów.
    Większość chce tu pisać a wystarczy trochę wyobraźni,że dzięki takim ekscesom,może nie być takiej możliwości.

    22
    1. Bankier

     Nie kompromituj się więcej , skoro politycy od lewa do prawa w telewizji mówią “mateuszek kłamczuszek ” to o czym ty mówisz jakiej mowy nienawiści , mowę nienawiści to miałeś w sejmie z palcem Lichockiej i słowami Kaczysława chamska hołota .

     9
    2. mac-erson

     @Red wiem, że nie miałeś tego na myśli, ale takie teksty źle się kojarzą i pewnie tak się skojarzyło Gospodarzowi. Napisałem tylko niefajne.
     Myślę, że na wszelakich blogach, forach, grupach jest tyle mowy nienawiści i obraźliwych słów, że musieliby zamknąć cały internet idąc tą drogą 😉

     9
 2. wojciech.bialek (Autor
  Wpisu
  )

  @Bankier:
  “(…) pisokmiot (…)”

  Panie Bankier, blokowałem Pana już dziesiątki razy i już nie mam siły robić tego więcej, ale ponawiam prośbę o zachowywanie nieco więcej kultury, bo mi się ubecka agentura na blogu buntuje.

  13
   1. sumadartson

    Spokojnie, trochę wyczucia ironii.
    Choć przyznaję że ironia: “Gdzie mam napisać podanie aby przysłali kogoś inteligentniejszego” to było mistrzostwo świata.
    A reakcja adresata: ” Idę na urlop” niezapomniana???

    6
    1. digesting slowly

     „Gdzie mam napisać podanie aby przysłali kogoś inteligentniejszego”

     Akurat ten tekst był tutaj używany wielokrotnie i WB nie jest jego autorem.
     Dotyczył trolli z poglądami takimi jak Andrzej.

     1
     1. sumadartson

      Ja na tym blogu zaledwie raczkuję od lutego a zachwyt wyraziłem dla ironii.
      Na wspomnienie do dziś mnie trzęsie ze śmiechu a przed przypomnieniem reakcji “idę na urlop” to automatycznie przywdziewam maskę??

      1
  1. billy_the_kangoor

   @WB
   spokojnie, LEKI dziś do góry, to pewnie na tydzień Andrzejowi wystarczy do zachowania zimnej głowy, chociaż na Pawiany to może nie działać.
   @Luto, napiszę poziomy wejścia BIO, MAB, GLC, SWD, BML (póki co, muszą uklepać denko).
   Niech najpierw pan “Pawian” się uspokoi, wziął pewnie za dużo psychotropów. Cóż, taki los.

   5
  2. Bankier

   Panie WB postaram się ale straszenie prokuratorem to już najczarniejszy scenariusz , dobrze ,że Jackowski wróży wczesniejszy koniec kadencji tej ekipy , bo dla mnie wolnośc słowa jest najważniejsza , wiem ,że pana tyle razy zawiodłem ale jak myślę o tym całym TVPiS500i300 da to normalnie nie mogę i się gotuję .

   3
   1. wojciech.bialek (Autor
    Wpisu
    )

    Nie do końca rozumiem Pański komentarz – może gdyby pisał Pan po polsku z wielkimi literami na początku zdań, to poszłoby mi łatwiej.

    Ale to chyba elementarz, że w 1989 roku SB stłamszona w stanie wojennym (wojskowy został szefem cywilnej SB) przez WSI odzyskała władzę. Czy w innym przypadku największym przebojem kinowym III RP byłby film o dobrym SB-ku:

    https://www.youtube.com/watch?v=3eMZ_vydHEQ

    ?

    5
    1. resss

     a kto byl na liście Macierewicza? współpracownicy sb ub czy wsi? moze faktycznie brakuje mi głębi kto byla nad kim ale mimo to dla mnie wsi sb ub to jeden i ten sam organ.
     komu ostatnio kiszczak doradzal?

     1
     1. wojciech.bialek (Autor
      Wpisu
      )

      “a kto byl na liście Macierewicza? współpracownicy sb ub czy wsi? moze faktycznie brakuje mi głębi kto byla nad kim ale mimo to dla mnie wsi sb ub to jeden i ten sam organ.”

      Ma Pan rację, tu moja koncepcja nie trzyma się kupy. Jeśli w 1989 roku władzę odzyskuje SB, to dlaczego JKM i Macierewicz dobierają się do agentów SB a nie do agentów WSI? Muszę nad tym jeszcze popracować.

      “komu ostatnio kiszczak doradzal?”

      Komu?

      1
      1. resss

       Mało kto wie, że u kresu życia został przez Platformę Obywatelską powołany na przewodniczącego Komisji do spraw Bezpieczeństwa i Porządku Wewnętrznego. Nawet dał radę sporządzić raport, a w nim przedstawił wyniki swych badań i analiz na temat zagrożenia, jakie stanowi dla bezpieczeństwa państwa działalność Antoniego Macierewicza. Raport mówi o tym, jakoby Macierewicz uprawiał sabotaż drogą pełzającej rewolucji pod pozorem naprawy państwa i jego newralgicznych instytucji. Raport stawia tezę o błędnej decyzji Macierewicza w sprawie rozbicia Wojskowych Służb Informacyjnych. Zdaniem Kiszczaka popełniono tu niepowetowane szkody, które osłabiły nasz potencjał w ramach współpracy z zachodnimi partnerami. Jak bardzo patologiczna była to instytucja niech świadczy raport z tzw. weryfikacji WSI, jeśli ktoś chce to na PW mogę wysłać.

       1
 3. DrQuality

  tak patrze na tą Merę-robią drzewianne schody i poręcze/jakoś obciachowo mi sie to kojarzy/-biorąc pod uwagę hossę na drzewie -wpis WB-Drzewianna hossa”-to sie trochę dziwię-niech handlują drzewem-może sie wybiją z tego nomen omen
  kanału.

 4. DrQuality

  Kolejny odcinek serialu Monty PISthona
  Ministerstwo Zdrowia poinformowało w czwartek o rekordowej liczbie 615 nowych zakażeń koronawirusem. Tymczasem minister rodziny, pracy i polityki społecznej Marlena Maląg stwierdziła w piątek rano w radiowej Jedynce, że “wychodzimy z pierwszej fali zachorowań, skutecznie przygotowujemy się do drugiej”.

  4
      1. toya

       Strumień swiadomości jak cos…

       A co do wpisów. Ok. Odniose sie.
       Milionerzy powiazani z Pis… No brzmi mocno. Czytam dalej: 84 osoby. Wow! Czyli cala zorganizowana siatka. 162 mln… Hmm… No tutaj moje podniecenie spada, bo niezbyt wielki ten tort jak na taką szajkę. A jeszcze dalej czytam: “Od początku rządów PiS tym 84 osobom spółki giełdowe wypłaciły w sumie 162 mln 439 tys zł.”

       Od poczatku rzadów Pis… Czyli 5 lat. 60 miesiecy. No to na łebka przypada 30k miesiecznie. Cholera… Ale konfitury 🙂

       Powiem tylko, ze krakowski kolega z torów wyscigowych to taka kwote sam sobie zorganizowal za wlasciwego ustroju.
       https://krakow.naszemiasto.pl/krakow-znany-biznesmen-zatrzymany-przez-policje/ar/c1-5005348

       4
 5. tmoore

  Że złoto będzie drożeć i dalej (obstawiam też XPT i XAg) to wiadomo od dawna. Typowałem już 2 lata temu..Bankierowi (Andrzejowi) polecam
  https://www.youtube.com/watch?v=YnBmbsDan5s
  bo jakiś pan spięty jest. Masaże, hydroterapia i lewatywy działają cuda – może się pan rozluźni przy Ricie.
  Jako ubecka agentura życzę wszystkim owocnych spekulacji, wyjeżdżam na tydzień (było Podlasie, teraz Warmia) – przygotowuję grunt pod zwycięstwo PISu za 3 lata na tych terenach wiadomo. Wasz: Pisokmiotek, ubecki agent, wschodnia hołota, pińcet plus motłoch, półanalfabeta, debil, przygłup, prostak, cham i komunistyczny troll. Aha i wschodniak opraz czarnosecinny katol. Pozdrowienia dla wszystkich – także tych z “lepszej półki” niż ja

  24
     1. wojciech.bialek (Autor
      Wpisu
      )

      Aaa teraz rozumiem. Dziękuję. To znaczy nadal nie rozumiem, że co niewolników zabraknie?

      “Działalność Kompanii skupiała się prawie wyłącznie na transporcie do Ameryki Południowej niewolników, kupowanych w Zachodniej Afryce. W ciągu 25 lat, podczas 96 kursów, zdołano kupić 34 tys. niewolników, z których podróż przez Atlantyk przeżyło 30 tys. (śmiertelność wynosiła 15%).”

      https://pl.wikipedia.org/wiki/Kompania_M%C3%B3rz_Po%C5%82udniowych

      Poza tym, to równo 300 lat temu. Gdyby to było 260 albo 390 lat temu (czyli wielokrotności długości cyklu Modelskiego w mojej interpretacji), to bym się zaintrygował, ale 300 lat mi się z niczym nie kojarzy:

      https://www.youtube.com/watch?v=VXQ512JgDbw

      1. Max

       P, Wojtku Panu trzeba wszystko tłumaczyć. P Fantom miał wizję i chce się z nami podzielić. Jak każdy z nas czuje się niedowartościowany. Chce aby go zauważyć i jak się spełni jego wizja wróci na stałe w pełnej “krasie” . A jak nie to zniknie.

       1
      1. mac-erson

       podobne esy floresy Usiaki robiły na początku stycznia 2020 i pod koniec stycznia 2020 (popatrz na Sp500 na H4) W obu przypadkach kończymy te zygzaki i od przyszłego tyg. powinno być już do góry. Zobaczymy.

       1
 6. Bankier

  Spadek Produktu Krajowego Brutto Czech w II kwartale wyniósł o 10,7 proc. w ujęciu rok do roku – wynika ze wstępnych szacunków urzędu statystycznego ČSÚ.

  PKB Czech – drugiego co do wielkości po Niemczech odbiorcy polskich towarów i usług – był w minionym kwartale o 10,7 proc. mniejszy, niż rok temu i o 8,4 proc. mniejszy, niż w I kwartale tego roku.

  A nasz WÓDZ i KRÓL dalej PKB ukrywają .

  1
 7. Bankier

  Sąd Okręgowy w Łodzi uniewinnił i zwolnił z kosztów sądowych Mirosława I., który miał publicznie znieważyć prezydenta Andrzeja Dudę podczas wiecu w Łowiczu, w lutym tego roku.
  Mężczyzna przyszedł na spotkanie z transparentem z napisem “Mamy durnia za prezydenta”. To cytat z wypowiedzi Lecha Wałęsy z 2007 roku – były prezydent powiedział tak w jednym z program telewizyjnych o Lechu Kaczyńskim. Sąd uznał, że oskarżony nie zawinił.

  1

Dodaj komentarz