Polska drugą Japonią i drugimi Czechami

Jakkolwiek skłaniam się ku opinii, że koronawirusowy kryzys i globalna recesja nim wywołana będzie miał w dłuższej perspektywie negatywne skutki dla polskiego rynku pracy (patrz np. „WIG a stopa bezrobocia w Polsce” czy „Sygnał stopą bezrobocia„), ale na podstawie danych Eurostatu na temat zharmonizowanej wysokości stopy bezrobocia w maju można ocenić, że nasz kraj na razie nie wygląda tak źle na tle innych państw europejskich.

Powered by macrobond.com

Jak widać powyżej niższą niż Polska wysokość stopy bezrobocia miały w maju jedynie Czechy i Japonia, której dane z jakichś powodów Eurostat również podaje. Eurostat podaje też dane dla USA i Turcji i sąsiedztwo Grecji, Hiszpanii i Cypru zdaje się sugerować, że USA to jednak kraj południowy, co zresztą po części nie dziwi, bo Nowy Jork znajduje się mniej więcej na tej samej szerokości geograficznej co Neapol (ale oczywiście Golfsztrom robi tu dużą różnicę).

Eurostat podaje te same dane w rozbiciu na płcie, wiec z ciekawości sprawdziłem, jak te dane wyglądają:

Powered by macrobond.com
Powered by macrobond.com

Na podstawie tych danych zrobiłem sobie wykres różnicy pomiędzy stopami bezrobocia dla mężczyzn i kobiet w tych krajach.

Powered by macrobond.com

Nasz kraj ląduje w środku tego zestawienia z różnicą pomiędzy wysokością stopy bezrobocia mężczyzn i kobiet na poziomie -0,1 pkt. proc. To miłe, ale oczywiście kobiety w pocie czoła wypracowujące PKB nie mają siły i ochoty na rodzenie dzieci, więc będziemy pewnie powoli wymierać (ale za kilkadziesiąt lat pojawienie się sztucznych macic pewnie częściowo rozwiąże problem).

Podsumowanie: zgodnie z danymi Eurostatu w maju Polska miała drugą po Czechach najniższą stopę bezrobocia w UE.

Komentarze

 1. Bankier

  Trzeba pamiętac ,że ZUS podawał chyba 3,5 mln zdrowotnych , chyba nigdzie na swiecie nie płacą tyle dni za chorobowe a u nas to standard przed problemami w firmie albo darmowym urlopem polskich Januszy buznesu , poza tym wypowiedzenia są 3 miesięczne także zobaczymy niedługo co się stanie bo na razie to NICNIEROBIący DOSTALI 100 mld a cała reszta INFLACJE i obniżki pensji.

  21
  1. resss

   przypadek czech jest bardzo ciekawy, jako kraj w dużym stopniu uzalezniony od branży moto i gospodarki niemieckiej trzyma się bardzo dobrze.

   z pewnością skuteczna walka z pandemia sie do tego dołożyła ale problem z branżą moto niestety jest ponad podzialami i granicami, sprzedaż aut spadla w całej eu i branża moto to odczuje. byc moze pojawi sie jakis pakiet stymulujący dla niemieckiej branży moto w formie dopłat do zakupu etc ale poki co jest zle

   niestety w polskim przypadku mamy do czynienia ze zla sytuacja, rzad lekkomyslnie sztucznie utrzymuje niskie bezrobocie co w efekcie spowoduje wzrost plac i wzrost kosztów zycia. społeczeństwo jasno wyrazilo sprzeciw, truskawki maja stanieć a jedynie wysokie bezrobocie wypchnie patologię na pole za przyslowiowe 2 pln za godzinę.

   co prawda nowy silny prezydent zapowiada na potrzeby wyborów rozne kiełbasy wyborcze ale wszyscy je z przymrużeniem oka traktują bo wiadomo ze mitteleuropa sama sie nie zrobi

    1. resss

     niech wrzuci film ile mu pali na autostradzie przy 150. ogolnie Toyota jest tak słaba ze az nie wiem kto to kupuje, poza anegdotycznym sasiadem

     camry jest średnie czy wręcz nijakie a kosztuje tyle co porządne auto. niemieckie moto do dziś sie smieje z japońskiej konkurencji w postaci camry

     5
  1. Bankier

   Dokładnie , gdybym budował dom teraz a nie 3 lata temu nie robiłbym CO i gazu które kosztowały mnie jakieś lekko 35-40 000 zł tylko założyłbym grzejniki na prąd na ścianie za parę złotych i za tą kasę fotowoltaike i miałbym prąd i ogrzewanie za darmo ,wszyscy moi znajomi przechodza na to a sąsiad spawacz miał rachunek 7 000 za prąd co miesiąc po podwyżkach o 70% od dudopisa i założył panele i nic za prąd nie płaci , trzeba myśleć , moim zdaniem tylko to jest branża przyszłości , prąd każdy musi mieć a za darmo licząc ogrzewanie i energia to coś wspaniałego , kto tego nie kuma tylko kupuje gaz to stary dureń , gościu jest już stary i nie czuje przyszłości , Amazona nie wyczuł , gamingu nie wyczuł tylko stare branże schyłkowe.

   5
 2. Guy Fawkes

  @Datik

  Nie wiem, o co Ci chodzi, czy o wyrażanie Schadenfreude, że ambasador udziela (repry)mendy politykowi w kraju rezydencji, czy o to, że usiacki ambasador wcina się w wyłączne kompetencje ambasadora Rzeszy?:))

  A tak by the way, mam wrażenie, że co do zasady departament stanu jest zarządzany ręcznie z poziomu ponad hegemonicznego.

  Pozostaje tylko liczyć na spisek anglosaskich wojskowych, ostatnia nadzieja białych.

  A wracając do Maleńczuka, to zawsze jak go widzę albo słyszę, to przychodzi mi na myśl elitarne określenie ”wor w zakonie”, nooo oczywiście niższej kategorii, jeszcze (już ) nie ”człowiek”.:))

  Nie ma to jak LGBT w celi:))))

  Ale nie wiem jaka jest intencja tego zapodanego wcześniej kawałka, przecież komuna i postkomuna zawsze w więzieniach wygrywały bezapelacynie. :))

  1
   1. Guy Fawkes

    Lepiej zastanów się nad strategią Rzyczypospolitej, wziętej na cel ze wszystkich stron, oprócz strony południowej, węgierskiej.

    Miej na względzie przede wszystkim to, że stolica Rzeszy leży tuż przy granicy, na dłuższą metę sytuacja nie do utrzymania.

     1. Guy Fawkes

      Myślę, że te dwa przymiotniki ”silna” teoretycznie nie są nie do pogodzenia, ale w ramach uniwersalnej cywilizacji i pod warunkiem isnienia arbitra, z którym Rzesza musiałaby się liczyć.

      To jest nawet bez spełnienia warunków cywilizacyjnych możliwe w sytuacji takiej jak obecna, kiedy w Ameryce rządzi czarodziej Trump.

      Ale jak braknie zdecydowanego arbitra, to w najlepszym razie będziemy mieli Bismarcka, Kulturkampf i HaKaTę, a w konsekwencji rewindykację co najmniej ”ziem utraconych”

      To jest czytelne jak alfabet Braille’a i nie ma się co oszukiwać.

      Szansę na Twój postualat pojawią się dopiero po zbudowaniu CPK i innej potrzebnej infrastruktury, oraz relacji międzynarodowych, czyli minimum minimorum sytuacji partnerskiej pomiędzy nami a Rzeszą.

      Gdyby Rzeszy zależało na partnerstwie, to byłaby zadowolona z naszych projektów intermarialnych, niestety, to jest gra o sumie zerowej, ktoś nie śpi, żeby spać mógł ktoś.

 3. sumadartson

  artysta_malarz123 6 lipca 2020 o 09:21

  //Wziąłeś pod uwagę sen Nostradamusa ?//

  Ja wziąłem. Podobnie jak dodatkowe shortkonie zgodnie z wczorajszą zapowiedzią na bolkowej górce po otwarciu rynku.
  Nie żałuję. Dodatkowe 3 stówki na sztuce w kapuście nie zalega.

  1
    1. artysta_malarz123

     Przepraszam, trochę ironii w tym było.

     Osobiście też uważam, że „powinno spaść”, dlatego dopytywałem red.007 czy zejście poniżej 1694 neguję jego projekcję wzrostową w tym ruchu. Niemniej pisanie codziennie, że się zarabia, nawet jak rynek idzie w drugą stronę jest mało poważne.

     8
     1. sumadartson

      Uwielbiam ironię w dobrym smaku. Na koniach można zarabiać na każdym rynku, nawet „przeciwnym” o czym świadczy pozyskane dziś po 20 pkt na S przy zielonym rynku. Kilka lat temu miałem kolegę anonima na forum onetu. On grał L, ja S. Zdarzały się sesje, gdy obaj mieliśmy prawie identyczny zysk lub stratę. Nie zaprzeczę jednak że z wygranej na short luty/marzec, oddałem do dziś niecałe 30%.

       1. sumadartson

        Jasne. Dokładnie tak jest. Pisałem wyłącznie o zysku z dzisiejszych. To prawda że zmniejszyły one jedynie średnią stratę na koniu z 14 do ok. 9 pkt. na zamknięciu. Mój „stop” przewiduje zamknięcie S po oddaniu 41% zysków z krachu pandemii luty-marzec, a w tym tempie to raczej nawet na wzrostowym rynku doczłapię na S do wyborów w usiaku. Zwłaszcza że pogrywam i na papierkach. Z zyskiem.

 4. Primipilus

  Bankier…..że obniżył podatki na tampony , podpaski itd. a idioci biją mu brawo , to jest coś niewyobrażalnego z czym mamy doczynienia ,….
  Człowieku Bankier co ci się pomyliło? Obniżka podatków to źle? Wolisz podwyżkę? Zagłosuj na Trzaska to będziesz miał podwyżkę podatków, wieku emerytalnego. Zgłosi się też właściciel z dokumentami, wyrokiem sądu, że dom czy mieszkanie, których jesteś właścicielem już nie jest twoje.
  To jest coś niewyobrażalnego, że z Bankierem mamy do czynienia.

  13
 5. DrQuality

  Czy ktoś z Panów interesuje się xtb?
  Jesli tak pod jaka plotkę jest papier zbierany,a co może być sprzedanym faktem?
  BiomedLub-plotka bedą produkować osocze,sprzedany fakt rozpoczęcie produkcji np
  Nie mam pojecia dlaczego wunglowy badziew jsw wyglada tak zachecajaco-ostrożne kupno ponownie-plotka są blisko Tasmanii,sprzedany fakt -dokopali się?

  1. mwfri

   XTB zbierany pod napływ nowych użytkowników i zwiększoną aktywność starych w zw. z podwyższoną zmiennością na rynku. Moim zdaniem trend będzie wygasać wraz ze spadkiem zmienności, czyli de facto już by trzeba było wychodzić. I potem brać po korekcie, a przed wyborami w Stanach?
   JSW – sygnały dołkowe na cenach węgla, właściwy wzrost powinien nastąpić w ćwiartce surowcowej, ale giełda dyskontuje to z wyprzedzeniem i dlatego górnicy rosną, mimo że jeszcze nie ma żadnych pozytywnych informacji. Ale technicznie to ja tam widzę budowanie trójkąta zniżkującego (i korektę na ok. 15,30 moim zdaniem).

 6. DrQuality

  mfri\jsw+xtb
  Ja rysuje to tak-przebił krótkoterminowa spadkowa/b.krótkoterminową/Nie traktuje tego jako wyjscia z trójkata-powiniwn wyjść wcześniej -do 3/4 szerokosci trójkata o ile pamietam/.Wyglada na odwrócona RGR-koniec trendu
  Patrz lata 2015-2017.Dzisija ostrożnie,jutro przy wzroscie odwazniej
  z podobnych formacji wyszedł Datawalk,Biomed lublin
  xtb-z analizy technicznej kupno,zanalizowałem kupno-sprzedaż w trakcie sesji raczej zbieraja.Poza tym płynnośc duża,zawszw mozna wyjśc
  https://drive.google.com/file/d/1pVcPQVTlALWG6PrSuHIvbMhmRRhO3vhd/view?usp=sharing

 7. Guy Fawkes

  @Lord Tmoore, @Lord Mac Erson

  Już nieraz napomykałem o amerykańskiej juncie wojskowej jako o jedynej nadziei białych.

  Stawiam tezę, że problemów Ameryki, globalnych i wewnętrznych, nie da się rozwiązać za pomocą dotychczasowych metod demokracji kabotyńskiej.

  Wydaje mi się, że listopadowych wyborów nie będzie, a do ersibatl przystąpimy, jak tylko usiaki uporają się z drugą falą zarazy i rewolucją.

  https://wgospodarce.pl/informacje/82011-powstala-armia-black-lives-matter-wideo

  Na marginesie, teraz jest chyba jasne, o co chodziło z tymi slawnymi ”uchodźcami w Ojropie.

  1
   1. Guy Fawkes

    No nie wiem, bezpieczna jest tylko granica południowa.

    Szkoda mi normalnych usiaków. No i nie trzeba zapominać, że tam jest koło 10 mln Polaków. Niewykluczone, że będziemy mieli niespodziewaną poprawę demografii w starym Kraju.

    1. sumadartson

     Granica jest bezpieczna wyłącznie wtedy, gdy Państwo jest zdolne do jej obrony.
     Niepokoje społeczne umacniają silną władzę. Na tle poprzedników Trump wygląda na siłacza. Zdziwimy się wkrótce, jak zadymiarze skonsolidują wokół niego większość wyborców.

     2
     1. Guy Fawkes

      Raczej nie, jeśli braknie radykalnych kroków, to wszyscy czarodzieja Trumpa o wszystko obwinią.

      Ale moim zdaniem będą rządy autorytatne, alternatywą byłaby ”tragedia amerykańska”, ostateczna katastrofa pańswa. Wewnętrzna sytuacja rewolucyjna jest niejako pretekstem do rządów autorytarnych, które są konieczne ze względu na wojenną sytuację globalną.

      1. sumadartson

       A ja uważam, że zadymiarze są wielkim atutem wyborczym Donalda.
       W obliczu „zagrożenia” naród jednoczy się nawet wokół dyktatora, a co dopiero najbardziej demokratycznej władzy tego świata.
       W USA likwidacja każdej zadymy zajmie najwyżej 3 doby, jednak obecnie w interesie wszystkich, oprócz kontrkandydatów jest obalanie pomników.
       Podam przykład: komu tęczowa flaga przysparza najwięcej głosów w wyborach i dlaczego nie Robciowi B.?

       1
 8. Rafo

  @Bankier, niegłupio piszesz o rynkach, broniłem cię nieraz, ale zacznij czytać też coś z prawa, np. wpolityce.pl, niezależna.pl a nie polskojęzyczne antypolskie szmatławce typu „fakt”, „newsweek”, „tvn” czy „gw”. Może przejrzysz na oczy i przestaniesz pisać głupoty w stylu „prezydent ułaskawił pedofila”

  12
  1. Bankier

   Nie oglądam żadnej telewizji ani nie czytam GW i Faktu , szkoda mi czasu , raz obejrzałem wiadomości z ciekawości co ta lepsza Polska ma serwowane i myślałem że zwymiotuje , zagłosuje na każdego przeciwko dudzie bo to jest po prostu kompletno dno , wstyd i żenada do kwadratu , a filmiki z jego udziałem to nawet w kabarecie by nie przeszły , \\\

   Czeka teraz na ogłoszenie FICYTu przez naszego 29 letniego wiceministra finansów , jak go widzę to mi słabo

   4
 9. Guy Fawkes

  @Datik

  Zastanawiałem się nad tym Twoim wishful thinking ”Silna Polska w silnej Europie”.

  To jest nawet teoretycznie niemożliwe.
  Tam, gdzie jest Rzesza, tam już nie ma Europy.

  Rzesza jest za silna na Europę, a za słaba na świat.
  Rzesza historycznie zawsze chciała Europę zniszczyć, zastąpić Rzym, potem Londyn itd.

  Z kolei w Rzeszy nie może być długoterminowo nie tylko silnej Polski, ale żadnej Polski.

  Nasze gospodarcze przywiązanie do Rzeszy niedługo stanie się kamieniam młyńskim u szyi, bo kraj najbardziej zależny od eksportu ucierpi najbardziej. A w czasie zarazy jeszcze narosły długi, więc unia się rozleci, a tak drogiej fikcji nie można utrzymywać w nieskończoność za pomocą drukarek.

  2
  1. resss

   przy budowie rzeszy zawsze trzeba zacząć od Polski. takie sa niezmiennego plany germanskie od stuleci.

   niemcy dotychczas stosowali zasadę dziel i rządź aby tylko towarzystwo na wschod od Niemiec nie dogadało sie.
   ukraina pluje na Polske, Litwa pluje na Polskę, Czesi pluja na Polskę ale za to Radek przed kamerami mowi ukraincom you all be dead.
   Gdy prezydent rp pojechał do bratniej ukrainy, zupełnie przypadkiem głosowano wtedy nad gloryfikacja upa.

   gdy kupiono mozejki, litwini rozebrali tory. ponoc wszystko zaczelo sie od nie poparcia hrabiego Radka i bardzo się na trn maly kraj rozzloscil

   Czesi pluja na Polskę i polskie jedzenie, badaka wszystko po 3 razy i mimo ze z badan nic nie wychodzi to dalej nas oczerniaja. Polska odpowiada zwyczajowo niczym

   To wszystko jednak lacznie z rozpadającym sie budżetem jest pelo do wybaczenia bo dzieki temu mieliśmy silna pozycję w Europie, tak tvn tvp onet gw powtarzały

   2

Dodaj komentarz