Rekordowa nadwyżka w handlu zagranicznym Polski w maju

Chciałbym poinformować, że rozpocząłem współpracę z Domem Maklerskim Banku BPS, w ramach której i na blogu i na stronie domu maklerskiego będą ukazywać się moje komentarze (takie jak poniższy). Nad tym tekstem powinie być widoczny baner DM BPS. Zachęcam do „klikania” w niego, zapoznania się z ofertą domu maklerskiego i – jeśli wyda się Państwu atrakcyjna – akceptowania jej. Być może pozwoli to na przedłużenie funkcjonowania mojego bloga (proszę pamiętać o kodzie promocyjnym WB DMBPS ;)).

Materiał wykonany na zlecenie Domu Maklerskiego Banku BPS S.A.

Według danych GUS w maju wartość importu Polski w złotych była o 24 proc. niższa niż rok wcześniej (w kwietniu -24,9 proc.). Równocześnie roczna dynamika złotowej wartości eksportu podniosła się w maju do -15,9 proc. z -26 proc. w kwietniu.

W rezultacie majowa nadwyżka w polskim handlu zagranicznych skoczyła do 5,7 mld zł, czyli najwyższego poziomu od przynajmniej 25 lat:

Trend boczny na WIG-u 20 trwa już 5 tygodni. Wczoraj ten indeks wzrósł o 1,3 proc. Rosły również WIG, mWIG-40 i sWIG-80, ale co ciekawe drugą sesję z rzędu spadł lider wzrostów z ostatnich miesięcy czyli NCIndex (-0,2 proc.). Od czasu ustanowienia marcowego dołka NCIndex maksymalnie spadał przez 3 kolejne sesje.

Cena kontraktów na S&P 500 trzyma się górnego ograniczenia wstęgi Bollingera, chociaż dziś rano spadała o 0,5 proc. W Azji przewagę w czwartek rano miały spadki. Najwięcej – 2,7-3,2 proc. – traciły indeksy giełdy w Shanghaju oraz Hang Seng (-1,5 proc.).

Z ciekawszych danych makroekonomicznych, które zostały opublikowane w kraju i na świecie w ciągu minionych 24 godzin, można wspomnieć majowe odbicie w górę rocznej dynamiki sprzedaży detalicznej w Japonii (-12,5 proc.):

… najwyższy od przynajmniej 63 lat deficyt handlowy Norwegii w czerwcu (-10,2 mld NOK):

… lekki wzrost rocznej dynamiki głównych wskaźników inflacji (CPI, “core” CPI, PPI) w Wielkiej Brytanii w czerwcu:

… wzrost rocznej dynamiki CPI w Polsce w czerwcu (+3,3 proc.):

… historyczny rekord wysokości długu publicznego brutto Włoch w maju (2,51 biliona euro):

… spadek rocznej dynamiki publikowanego przez CSO indeksu cen nieruchomości mieszkalnych w Irlandii do najniższego poziomu od 7 lat w maju (+0,3 proc.):

… lipcowy wzrost wartości publikowanego przez nowojorski odział FED indeksu PMI bieżącej koniunktury w rejonie Nowego Jorku do najwyższego poziomu od listopada 2018 przy równoczesnym spadku analogicznego wskaźnika oczekiwanego poziomu aktywności gospodarczej z najwyższego od października 2009 poziomu zanotowanego w czerwcu:

… czerwcowy wzrost rocznej dynamiki produkcji przemysłowej w USA (-10,8 proc.):

… czerwcowy wzrost wysokości stopy bezrobocia w Australii do najwyższego poziomu od 1998 roku (7,5 proc.):

… wzrost rocznej dynamiki indeksów cen nieruchomości mieszkalnych na rynku pierwotnym i wtórnym w Pekinie w czerwcu:

… czerwcowy wzrost rocznej dynamiki produkcji przemysłowej (+4,8 proc.) i sprzedaży detalicznej (-1,8 proc.) w Chinach:

… oraz wzrost rocznej dynamiki PKB w Chinach do +3,2 proc. w II kw. br.:

Wojciech Białek

Zastrzeżenie prawne

Opracowanie wyraża wiedzę oraz poglądy autorów według stanu na dzień jego sporządzenia. Autorzy nie uwzględniają w opracowaniu jakichkolwiek szczególnych zamierzeń inwestycyjnych, szczególnych celów inwestycyjnych, sytuacji finansowej ani szczególnych potrzeb czy żądań potencjalnych odbiorców. Opracowanie publikowane jest w celach wyłącznie informacyjnych lub marketingowych i nie powinno być interpretowane jako (1) osobista rekomendacja, (1) porada inwestycyjna, prawna, lub innego typu, ani jako (2) zachęta do działania, inwestowania czy pozbywania się inwestycji w szczególny sposób, bądź (4) ocena lub zapewnienie opłacalności inwestycji w instrumenty finansowe objęte opracowaniem.
W szczególności opracowanie nie stanowi „badania inwestycyjnego” lub „publikacji handlowej” w rozumieniu Rozporządzenia Delegowanego Komisji (UE) 2017/565 z dnia 25 kwietnia 2016 r. uzupełniającego dyrektywę Parlamentu Europejskiego i Rady 2014/65/UE w odniesieniu do wymogów organizacyjnych i warunków prowadzenia działalności przez firmy inwestycyjne oraz pojęć zdefiniowanych na potrzeby tej dyrektywy, bądź „rekomendacji” w rozumieniu Rozporządzenia Parlamentu Europejskiego I Rady (UE) NR 596/2014 z dnia 16 kwietnia 2014 r. w sprawie nadużyć na rynku (rozporządzenie w sprawie nadużyć na rynku) oraz uchylającego dyrektywę 2003/6/WE Parlamentu Europejskiego i Rady i dyrektywy Komisji 2003/124/WE, 2003/125/WE i 2004/72/WE.
Opracowanie zostało sporządzone z zachowaniem należytej staranności i rzetelności przy zachowaniu zasad metodologicznej poprawności na podstawie ogólnodostępnych informacji, w dniu publikacji opracowania, pozyskanych ze źródeł wiarygodnych dla Domu Maklerskiego Banku BPS S.A. Dom Maklerski Banku BPS S.A. nie gwarantuje ich kompletności, prawdziwości lub dokładności.
Dom Maklerski Banku BPS S.A. nie ponosi odpowiedzialności za ewentualne decyzje inwestycyjne podjęte na podstawie niniejszego opracowania ani za ewentualne szkody poniesione w wyniku tych decyzji inwestycyj-nych. Opracowanie nie powinno być interpretowane jako oświadczenie ani gwarancja (zarówno wyraźna, jak i implikowana) w zakresie generowania zysku z tytułu prezentowanej strategii inwestycyjnej.
Dom Maklerski Banku BPS S.A., jego akcjonariusze lub pracownicy mogą posiadać długie lub krótkie pozycje powstałe w wyniku transakcji zawartych na instrumentach z rynków OTC lub innych instrumentach finanso-wych wymienionych w opracowaniu. Organem sprawującym nadzór nad działalnością Domu Maklerskiego Banku BPS S.A. jest Komisja Nadzoru Finansowego z siedzibą w Warszawie, przy ulicy Pięknej 20 .
Powielanie bądź publikowanie w jakiejkolwiek formie niniejszego opracowania, lub jego części, oraz wykorzystywanie materiału do własnych opracowań celem publikacji, bez pisemnej zgody Domu Maklerskiego Banku BPS S.A. jest zabronione. Niniejsze opracowanie stanowi publikację handlową i jest prawnie chronione zgodnie z Ustawą z 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych (Dz. U. 2019 poz.1231).

Komentarze

 1. Bankier

  Panie WB , jak pan patrzy na te wykresy z danymi które pan wkleja to jak można wytłumaczyć te SZCZYTY w USA , DAX , Japonii itd.?

  Od października kolejna podwyżka cen prądu w Polsce o 10% .

  Ale dudopis maliniak anżej został nagrany , państwo Pis da .

  7
  1. sumadartson

   pies_agent123
   O jaki wstyd Waszmość pytać raczy? No dobrze, więc po kolei:
   1. Już jesienią wskaźniki PMI krzyczały o nadchodzącym krachu
   2. Przed krachem złoto dynamicznie rośnie (patrz 2006-2008r i ostatnio od września)
   3. Zamiast zaprzątać głowę kruszcem, szlachta zainwestowała kasę w fachmanów od jego obrotem (mns)
   4. Jako że kryzys z początkiem roku przybierać na sile począł, szlachta oznajmiła na tym forum bliźnim, “na shortkoń, a łupy(złoto, mns) brać w troki”
   5. Jako że kryzys trzyma swoją średnią (rynek zaś nieco spanikował i musiał odreagować), niewiele w przewidywaniach zmodyfikować można.
   6.//’ No ale spadki mogą być, tak czy nie??”// Spadki muszą być i to takie o jakich nikt żywy nie śnił nawet. Jednak patrząc na rok 2008, złoto ustanowiło szczyty w pobliżu dna kryzysu.
   Co tam jeszcze dodać powinienem?

   1
 2. Guy Fawkes

  @WB

  Pani Janda szybko wróciła z urlopu, wracam i ja.:))

  Była ostatnio mowa o tym, że na ”prowincji”, gdzie wygrał PIS, zachował się jeszcze normalny kapitalizm, a w wielkich miastach to tylko korporacje i marksizm, no i sex w wielkim mieście tantryczny of course.

  No i proszę, bastiony pisowskie, to te obszary Kraju, które najszybciej się rozwijają, a kapitalizm rodzi tam największy przyrost milionerów.

  Podkarpackie, łódzkie, lubelskie, podlaskie.
  https://forsal.pl/finanse/finanse-osobiste/artykuly/7773803,polska-szybko-przybywa-milionerow-najwiecej-na-tzw-scianie-wschodniej.html

  Rozważam poważnie emigrację na ”ścianę wschodnią” starego Kraju.:)))

  5
 3. Bankier

  Twórca wskaźnika Altmana oczekuje serii wielkich bankructw

  Edward Altman, twórca wskaźnika sygnalizującego możliwością upadłości firmy, ostrzega amerykańskich inwestorów z rynku kredytu, że seria wielkich bankructw w USA właśnie się rozpoczęła.

  Altman zauważył, że od stycznia już ponad 30 amerykańskich firm z długiem przekraczającym 1 mld USD wystąpiło o ochronę przed roszczeniami wierzycieli. Jego zdaniem, ich liczba przekroczy 60 do końca tego roku, bo firmy nagromadziły olbrzymie ilości długu podczas pandemii. Z wyliczeń Bloomberga wynika, że globalne firmy emitowały obligacje rekordowej wartości 2,1 bln USD w tym roku, z czego połowa przypadła na emitentów z USA.

  1
  1. Max

   Pozwolę sobie w imieniu szlachcica:
   – wszyscy stracą i przykryje ich śnieg “zimy Kondratiewa”
   Moja wersja:
   – wszyscy będą zarobieni po pachy w papierki które bęą mieli nie będą nic warte

   Podsumowując proszę sobie wybrać…

   4
      1. dino54

       Nowa ekonomia jak uwazaja mlodzi ekonomisci.Ja raczej dostosowuje sie do sytuacji,zakladam ze bedzie hossa bo wczesniej lub pozniej ludzie przyjda na gpw, bo nie beda trzymac na zerowych lokatach w bankach przy sporej inflacji.

       1
       1. tinley

        GPW nic już na lata nie pomoże. Zabija ją Sasin i Glapa. Sasin polityką a Glapa grożąc dewaluacją PLN. Kasa do funduszy Akcji polskich nie płynie. W ogóle do funduszy akcyjnych kasa od Polsków płynie cieniutkim strumieniem . To raczej liczy się w milionach a nie miliardach. Jak zwykle kasa Polaków płynie w obligacje – tym razem w korporaty, które zostały zmasakrowane w marcu i najwyraźniej (nie wiedząc czemu) Polacy uznali je za atrakcyjną lokatę kapitału 🙂 Po obnizkach stóp przez Glapę rentownosci przecietnego fundu korpoto znajdą się zaraz w okolicy 2% (rentowność mocno obniżyło wklejenie skarbówek w tych niepewnych pandemicznych czasach do niektórych fundów). Risk-reward na śmiesznym poziomie jak chodzi o polskie papiery. Zachodnie korpo bardziej płynne, ale okrutnie drogie na inwestycyjnym poziomie i dalej obciążone pandemicznym ryzykiem.
        Z tego co udało mi się wyłuskac to jeśłi chodzi akcje to dużo zebrało TFi mające w ofercie fundy mieszane inwestujące mocno w USA i omijajace sasinowe nieloty. Łącznie zgarnęli ok 200mln za maj/czerwiec. To mowi o skali napływów do f. akcji – w czerwcu lekko ponad 100mln w tym ledwie 50mln w fundy MIŚ czyli mniej niż zebrał jeden fund mieszany inwestujący praktycznie poza Polską.

        3
        1. Max

         Pamiętam 2003 r. konwergencję (unia) rozmawiałem ze znajomymi… nic. Kiedy zainwestowali…. po fakcie 2005..było tąpnięcie…. druga największa fala wpłat na szczycie… Proszę poczekać dojdziemy na 2k ..tam będą wpłacać a pózniej na 2.600 :))

         1. tinley

          Myślę że kasa bedzie szła dalej w fundy obligacyjne. Nie tylko z tego powodu że ludzie nie mają pojęcia o rentownosci, cenie, duration, present value (tutaj pewnie wielu tez ne bo siedzieliby w bondach a nie na GPW :-). Po pierwsze są juz fundy obligacyjne ktore zmieniają strategię i chca też zarabiać na spadkach cen papierów a po drugie przeciętny inwestor widząc 4% zwrotu na fundzie o srri =2 za poprzedni rok uzna że woli zaryzykować stratę krótkoterminową 1% na papierach skarbowych ale szanse na zarobienie 2-3% jesli zarządzający weźmie się za robotę a sa tam faceci którzy cos tam potrafią wykrzesać z rynku. Fund który bedzie miałw papierach jedynie papiery o krótkim termini do wykupu nie zarobi nawet na opłaty. i taki tez pewnie bedzie zarobek klientów którzy powierzyli kasę jednemu z największych tfi na rynku słynącym z bardzo pasywnego zarządzania portfelami.
          natomiast akcje polskie? Kłopot z polskimi funduszami jest taki że za mocno przeważaja spółki SSP. Wg mnie te fundy nigdy nie dadzą porządnie zarobić właśnie ze wzgl na portfel i czynniki polityczno-pieniężne. Skoro Glapa grozi dewaluacją, w każdym zdaniu mówi że chce slabej waluty to sorry… Polska też już weszła w polityke zaklócającą cykle gospodarcze i jesteśmy na wojnie walutowej. Skoro hossę ma tu robić zagranica to jak ma tu wejść i po co? Nei wykluczam że Glapa będzie bezradny i PLN będzie się umacnial na przekór wszystkiemu – to tak.
          natomiast fundy małych spółek to wiadomo – mała płynność, duża zmieność, długoterminowo trzymanie takiego fundu to mało atrakcyjna opcja i po marcu to chyba niewielu wraca do tego bajora. Polskie mieszane to już dramat. przegrywają ze wszystkim praktycznie.
          Nic dziwnego że ludzie wybierają zagranicę jak chodzi o fundy

          ps. Czy Polska teraz stoi przed jakimś wielkim wydrzeniem jak wejście do UE? Raczej jest odwrotnie. Globalizacja się zwija, rynki wschodzące też a PL to już nie jest taka atrakcja jak przed 2003r i nigdy już taka nie bedzie o ile nie zbankrutuje gdzieś po drodze..

          1
          1. Max

           Proszę nie zapominać że rządzą nami narodowcy. Łon cały czas gada o kupowaniu akcji. Łoni są nieobliczalni.
           W sumie ja się nie znam …..ale rynek zweryfikuje …kto ma rację..

           2
   1. sumadartson

    @Max
    Trafmnie Waszmość to ujął.Przy takim zastępcy mogę spokojnie w nadmorkie krainy ruszać po słoneczny brąz dla białogłowy.
    Dodać należy że włościaństwo ruszyło do TFI wypędzone zerowym oprocentowaniem oszczędności oraz inwazją na firmy agentów ppk, którzy nabełtali ludziom w głowach. Jednak co do tego że oszczędnością i pracą ludzie się bogacą, mają rację

  2. tinley

   Kpisz?????
   W czerwcu napłynęło ledwie 2mld z hakiem . To jest właściwie nic po 20mld odpływie w marcu/kwietniu. w latach 2016-17 były miesiące z napływami po 8mld. Ty chyba nie odróżniasz wolumenu nabyć jednostek od wartosci aktywów funduszy. przecież to zupełnie dwie różne sprawy.

   1
  1. Guy Fawkes

   ”Sukces” to była chwilowa deluzja, zapasy w błocie, a to wyjątkowo łagodne określenie, to smutna rzeczywistość po tamtej stronie.

   W Rafalali nic nie było prawdziwe, to była kreacja kłamstw. On nie pokazał o co naprawdę mu chodzi, tylko mówił to, co ludzie chcą usłyszeć, ”dwa razy obiecać, to jak raz dotrzymać obietnicy.”:))

   Dlatego ten ”sukces” nie był realny, tylko wycyganiony.

   Natomiast prezydent nie ściemniał, mówił to, co naprawdę chce zrobić.

   Jesteś inteligentnym człowiekiem, daj sobie spokój z tymi marnymi komedyjantami. Polska nie składa się, tylko z kilku dużych miast. Obecnym rządom zależy na rozwoju równomiernym i tak właśnie powinno być, po tej stronie jest racja, powiedziałbym dziejowa i cywilizacyjna.

   Poza tym ja się cieszę, że niedługo będzie skończony przekop mierzei, co ożywi kolejny ważny (Ostpreusen!!) region, który dotychczas pozostawiano w geopolitycznym zawieszeniu.

   A pod koniec tej kadencji ma się zacząć budowa CPK, więc licz się z kolejną wygraną PIS.

   I dpoiero po skończeniu tych inwestycji można na poważnie rozmówić się ewentualnie z Rzeszą. Do takiej rozmowy trzeba mieć poważne atuty: równomiernie rozwinięty, skonsolidowany kraj i konkurencyjną infrastrukturę.

   Wtedy to może być poważna rozmowa, a nie słuchanie na baczność Befehli.:))

   2
 4. macarek

  @Guy F.
  Wzrost liczby milionerów nie jest dobrym wyznacznikiem zrównoważonego rozwoju.
  Najwięcej milionerów jest w Indiach. Tam też jest najwięcej biedaków.
  Obecna władza tworzy oligarchię i monopole, które sprzyjają takiemu rozwarstwieniu społeczeństwa. Buduje sie na siłę wielkie molochy (których słabość pokazała komuna ale też i Zachód) nawet kosztem Skarbu Państwa i obywateli (klasy średniej). USA już to przerobiły z opłakanym skutkiem a teraz my idziemy tą drogą…

  11
  1. Guy Fawkes

   No cóż mogę odpowiedzieć na głoszenie antyrzeczywistości??

   W linkowanym artykule jest też mowa o tym, że zmniejsza się liczba milionerów giełdowych. Nic dodać nic ująć. Deluzja jest pierwszym krokiem na drodze honorowego kapitałodawstwa. Good luck.:)))

   4
  2. digesting slowly

   Wszystkie programy socjalne które ktoś określił “menelowe +”, są wprowadzone po to by likwidować nierówności społeczne.
   Jarosław Kaczyński jest wielkim zwolennikiem i orędownikiem ZRÓWNOWAŻONEGO ROZWOJU.
   To jest udowodnione że gospodarki w których rozwój jest zrównoważony, rozwijają się szybciej, niż te które początkowo mogą być bardziej rozwinięte, ale nierówności społeczne są większe.
   Właśnie po to są te wszystkie 500+ itd.
   Na efekt trzeba będzie poczekać, ale trzeba przyznać że w wielu przypadkach te programy pozwoliły wielu ludziom, którzy byli praktycznie wyłączeni ze społeczeństwa (przez nędze), do niego się włączyć. Obserwuje to np w szkole moich dzieci. Margines społeczny przestał być marginesem i te dzieci które ze względu na patologie nie miały kontaktu na rónych warunkach z innymi dziećmi, teraz dołączyły do normalności.
   Te obawy o przeznaczaniu 500+ na alkohol nie spęłniły się w znakmoitej większości, czegoś takiego akurat ja nie zaobserwowałem.

   9
        1. mac-erson

         Sir wszystko by było ok gdyby prawo nie było pisane nocą i na kolanie.
         Tarcze kryzysowe powędrowały np. do firm, któe skorzystały z koronki (np. firma znajomego, która zajmuje się handlem internetowym i miałą od marca wzrost przychodów o 30-40% dostałą zwolnienia z ZUS i jakieś tam inne pomoce). Z drugiej strony branże, któe nadal leżą zostały od czerwca bez żadnej dodatkowej pomocy.
         Podobnie 500+ do wszystkich także tych bogatych.

         4
         1. Guy Fawkes

          Nie da się tak dokładnie i akuratnie wymierzyć Milordzie.

          A 500+ nie jest obciążone kosztem biurokracji, dzięki temu, że nie sprawdza czy kto wystarczająco bogaty, czy nie. Koszt zaniedbywalny.

          Ja nie zazdroszczę Milordzie, daj Boże każdomu.:))

         2. digesting slowly

          Tarcza 2.0, 3.0, 4.0 to akurat dawanie pieniedzy bogatym, czy wręcz wyprowadzanie pieniedzy z kraju (dawanie koroporacjom).

          Na szczescie te pieniadze są drukowane (chyba) i wielki brat dał na to zielone światlo.
          No i duza czesc tych pieniedzy zostaje w kraju.
          Nawet jesli bogaci dostana, to dla kraju tez dobrze.

          Z drugiej strony wielki brat kazal wszystko pozamykać jak zrobil pandemie i zamrozic gospodarke.

   1. sumadartson

    Trochę się dziwię że Waszmość businessman a nie potrafi wykorzystać szczęścia, które spadło z nieba.
    1. Miejsce trzeba w obecności trzech świadków sfotografować, udokumentować i udać się do Prezydenta po dofinansowanie OCZKA WODNEGO.
    2. Zanim woda wyschnie sprowadzić szybko agenta PZU i załatwić odszkodowanie od POWODZI.
    3. Po tym jak woda wyschnie złożyć wniosek o odszkodowanie SUSZOWE do wyschniętego OCZKA WODNEGO.

    16
 5. Guy Fawkes

  @Datik @DigestingSlowly @Lord Mac Erson

  Z tego linkowanego forsala wynika, że liczba milionerów w Polsce w 4 latach 2015 – 2019, urosła o blisko 80%, z 19,5 tys. do 34,8 tys.

  A nie są to zwykli milionerzy, tylko multimilionerzy, którzy ”zadeklarowali za 2019 rok dochód w wysokości 1 mln lub wyższy”, tzn. tacy, którzy zarabiają przynajmniej milion rocznie.

  Czy nie o to chodzi? Jak rząd ma przegrać, skoro ludzie się bogacą?

  1
   1. pies_agent123

    Te 500+ spowodowało tylko tyle że biznesmeny zaczęły myśleć jak wykorzystać kapitał ludzki by ten kapitał chciał na nich zarabiać. I bardzo dobrze się stało. Większe transfery socjalne powodują większą skłonność do innowacji i do myślenia jak zarobić by się nie narobić:))) Bez transferów socjalnych pracownicy znerwicowani, niewyspani . Z 500 plusami ludziom się żyje lepiej i chętniej pracują. To takie antybanksterskie :)))

    3
    1. Bankier

     11 miliardów dostało tych 500 plus NAJBOGATSZYCH Polaków typu Mateusz , wszędzie są analizy mówiące że najwięcej znó skorzystali najbogatsi , np mój sąsiad dyrektor w bankku handlowym za 500 plus na dzieci którego nie potrzebuje kupił sobie na raty robota do trawy za 20 000 i mówi mi że dudopisy mu to spłacą , pomagać owszem ale nie najbogatszym jakieś kryterium dochodowe powinno być tym bardziej ,że taki ROLNIK 75% wyborca DUDOPISA nie płaci ani ZUS ani podatków a bierze 500 plus to jest po prostu skandal.

     8
 6. Bankier

  Według miar stosowanych przez Bloomberga wygląda na to, że dynamika odbicia się największych gospodarek po lockdownie zaczyna się wyczerpywać. Największe postępy poczyniły kraje europejskie, takie jak Niemcy i Francja. Aktywność odradza się znacznie wolniej w USA, Kanadzie i Wielkiej Brytanii W żadnym z przypadków nie udało się powrócić do punktów wyjścia.

  darmowe PINIeNDZE z ZASIŁÓW z FEDu się skończyły

  4
 7. Guy Fawkes

  @Lord Mac Erson

  //„równomiernie” – tu bym mocno polemizował.//

  Obszary wcześniej zaniedbane muszą dociągnąć i tak jest, co wynika z artykułu, muszą się szybciej rozwijać, żeby było w rezultacie równomiernie.

 8. Guy Fawkes

  @Datik

  Agentury grzeją frustrację i jadą na frustracji z chłodną geopolityczną kalkulacją, wprowadzając w obieg takie pojęcia jak okupacja polska czy rozbiór jako remedium, według strategii Rzeszy, czy podstolika Intermarium.

  https://wpolityce.pl/polityka/509579-skandaliczna-petycja-czas-najwyzszy-pozbyc-sie-tej-dziczy

  A w rzeczywistości wygrana prezydenta

  //To konsekwencja marszu na zachód i północ
  @pisorgpl
  , rozpoczętego w eurowyborach a kontynuowanego w wyborach do Sejmu 2019. Nie byłoby wygranej PAD bez ekspansji w woj. lubuskim, zachodniopom. czy warmińsko-mazurskim. W tym samym czasie opozycja nie poszerzyła bazy na wsch.//

  https://pbs.twimg.com/media/Ec5kPmnXsAMjMH_?format=jpg&name=medium

  https://pbs.twimg.com/media/Ec5kQCdXoAA2Mdt?format=jpg&name=largehttps://pbs.twimg.com/media/Ec5kQCdXoAA2Mdt?format=jpg&name=largehttps://pbs.twimg.com/media/Ec5kQCdXoAA2Mdt?format=jpg&name=large

 9. Bankier

  Nie wiem czy agitator tvpis da już Wam mówił ale teraz Kaczysław z kolegami kombinują jak tutaj przepchnąć wiadomość że 60% dług do PKB przekroczony a to konstytucyjny wymóg ZEROWEGO deficytu .

  6

Dodaj komentarz