TAIEX najwyżej od 30 lat

Chciałbym poinformować, że rozpocząłem współpracę z Domem Maklerskim Banku BPS, w ramach której i na blogu i na stronie domu maklerskiego będą ukazywać się moje komentarze (takie jak poniższy). Nad tym tekstem powinie być widoczny baner DM BPS. Zachęcam do „klikania” w niego, zapoznania się z ofertą domu maklerskiego i – jeśli wyda się Państwu atrakcyjna – akceptowania jej. Być może pozwoli to na przedłużenie funkcjonowania mojego bloga (proszę pamiętać o kodzie promocyjnym WB DMBPS ;)).

Materiał wykonany na zlecenie Domu Maklerskiego Banku BPS S.A.

Śladami Shanghai Composite Index, który w tym tygodniu wyszedł na najwyższy poziom od ponad 2 lat podążył indeks giełdy na Taijwanie. TAIEX nie tylko minimalnie pokonał dziś poziom swego styczniowego szczytu, ale zamknął się dziś na najwyższym poziomie od lutego 1990, kiedy to ustanowił swego niepokonane przez następne 30 lat historyczne maksimum.

Wykres względnej siły TAIEX-u do Shanghai Composite Inedx po przeliczeniu na wspólną walutę wygląda tak:

Wykres WIG-u 20, który spadł wczoraj o 0,7 proc. wydaje się kopia siebie samego z połowy maja. Wczoraj spadły również WIG i mWIG-40, a „tradycyjnie” wzrosły sWIG-80 (+0,2 proc.) i NCINdex (+2,7 proc.).

Cena kontraktów na S&P 500 właściwie zamarła w miejscu przynajmniej w porównaniu do zmienności, którą obserwowaliśmy w poprzednich miesiącach. W Azji dziś rano przeważały wzrosty (przynajmniej roczne maksima Shanghai Composite Index i TAIEX-u). Wśród rynków gdzie wystąpiły spadki największy wystąpił w Nowej Zelandii (-2,3 proc.).

Spółka Torpol (C/Z 9,4, C/WK 1,31, stopa dywidendy 1,90 proc., kapitalizacja 303 mln zł) została w tym miejscu wspomniana 9 grudnia ub. r. Tego dnia kurs akcji spółki zamknął się na poziomie 6,96 zł. Wczoraj jednak akcja spółki kosztowała 13,20 zł. Osiągnięcie przez kurs akcji spółki górnego ograniczenia rozpoczętego w listopadzie 2018 kanału trendu wzrostowego oraz poziomów szczytów z lat 2015-2017 czyni przesłanki stojące za zwróceniem uwagi na akcje tej spółki 7 miesięcy temu nieaktualnymi.

Kurs akcji spółki SFD (C/Z 5,5, C/WK 1,15, kapitalizacja 18,7 mln zł) zajmującej się handlem hurtowym i detalicznym odżywkami, suplementami diety oraz akcesoriami sportowymi, a także sprzedażą usług reklamowych przełamał wiosną ub. r. górne ograniczenie kanału trendu spadkowego, a następnie w marcu wykonał ruch powrotny do nieco zarazem testując poziom historycznego minimum z grudnia 2018 od którego się odbił.

Z ciekawszych danych makroekonomicznych, które zostały opublikowane w kraju i na świecie w ciągu minionych 24 godzin, można wspomnieć majowy wzrost rocznej dynamiki PKB w Norwegii (-8 proc.):

… majowy wzrost rocznej dynamiki sprzedaży detalicznej w Czechach (-0,7 proc. r/r):

… dane na temat rocznej dynamiki PPI i CPI w Chinach w czerwcu:

… +5,1 proc. roczną dynamikę obliczanego przez Eurostat indeksu cen nieruchomości mieszkalnych w UE w I kw. br.:

… majowe odbicie w górę rocznej dynamiki sprzedaży detalicznej w Brazylii (-6,6 proc. r/r):

… majowy wzrost zannualizowanej dynamiki kredytu konsumpcyjnego w USA do -5,3 proc.:

… oraz czerwcowy wzrost rocznej dynamiki wartości agregatu pieniężnego M1 w Japonii do najwyższego poziomu od 2003 roku (+12,1 proc.) przy równoczesnym wzroście rocznej dynamiki agregatów pieniężnych M2 i M3 do najwyższego poziomu od 1991 roku (odpowiednio +7,2 proc. i +5,9 proc.):

Wojciech Białek

Zastrzeżenie prawne

Opracowanie wyraża wiedzę oraz poglądy autorów według stanu na dzień jego sporządzenia. Autorzy nie uwzględniają w opracowaniu jakichkolwiek szczególnych zamierzeń inwestycyjnych, szczególnych celów inwestycyjnych, sytuacji finansowej ani szczególnych potrzeb czy żądań potencjalnych odbiorców. Opracowanie publikowane jest w celach wyłącznie informacyjnych lub marketingowych i nie powinno być interpretowane jako (1) osobista rekomendacja, (1) porada inwestycyjna, prawna, lub innego typu, ani jako (2) zachęta do działania, inwestowania czy pozbywania się inwestycji w szczególny sposób, bądź (4) ocena lub zapewnienie opłacalności inwestycji w instrumenty finansowe objęte opracowaniem.
W szczególności opracowanie nie stanowi „badania inwestycyjnego” lub „publikacji handlowej” w rozumieniu Rozporządzenia Delegowanego Komisji (UE) 2017/565 z dnia 25 kwietnia 2016 r. uzupełniającego dyrektywę Parlamentu Europejskiego i Rady 2014/65/UE w odniesieniu do wymogów organizacyjnych i warunków prowadzenia działalności przez firmy inwestycyjne oraz pojęć zdefiniowanych na potrzeby tej dyrektywy, bądź „rekomendacji” w rozumieniu Rozporządzenia Parlamentu Europejskiego I Rady (UE) NR 596/2014 z dnia 16 kwietnia 2014 r. w sprawie nadużyć na rynku (rozporządzenie w sprawie nadużyć na rynku) oraz uchylającego dyrektywę 2003/6/WE Parlamentu Europejskiego i Rady i dyrektywy Komisji 2003/124/WE, 2003/125/WE i 2004/72/WE.
Opracowanie zostało sporządzone z zachowaniem należytej staranności i rzetelności przy zachowaniu zasad metodologicznej poprawności na podstawie ogólnodostępnych informacji, w dniu publikacji opracowania, pozyskanych ze źródeł wiarygodnych dla Domu Maklerskiego Banku BPS S.A. Dom Maklerski Banku BPS S.A. nie gwarantuje ich kompletności, prawdziwości lub dokładności.
Dom Maklerski Banku BPS S.A. nie ponosi odpowiedzialności za ewentualne decyzje inwestycyjne podjęte na podstawie niniejszego opracowania ani za ewentualne szkody poniesione w wyniku tych decyzji inwestycyj-nych. Opracowanie nie powinno być interpretowane jako oświadczenie ani gwarancja (zarówno wyraźna, jak i implikowana) w zakresie generowania zysku z tytułu prezentowanej strategii inwestycyjnej.
Dom Maklerski Banku BPS S.A., jego akcjonariusze lub pracownicy mogą posiadać długie lub krótkie pozycje powstałe w wyniku transakcji zawartych na instrumentach z rynków OTC lub innych instrumentach finanso-wych wymienionych w opracowaniu. Organem sprawującym nadzór nad działalnością Domu Maklerskiego Banku BPS S.A. jest Komisja Nadzoru Finansowego z siedzibą w Warszawie, przy ulicy Pięknej 20 .
Powielanie bądź publikowanie w jakiejkolwiek formie niniejszego opracowania, lub jego części, oraz wykorzystywanie materiału do własnych opracowań celem publikacji, bez pisemnej zgody Domu Maklerskiego Banku BPS S.A. jest zabronione. Niniejsze opracowanie stanowi publikację handlową i jest prawnie chronione zgodnie z Ustawą z 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych (Dz. U. 2019 poz.1231).

Komentarze

  1. red.007

   Myślicie,że pan mega Bankier widział prawdę,czy pierdy pisał:

   „Bankier
   16 czerwca 2020 o 15:34
   Dzisiaj bardzo dużo zrolowali na nową serię,czyli 1800 biorą na nowej serii pozycje , więc dla mnie 1500 zwiedzimy jak nic lukę bessy.”

   „Bankier
   17 czerwca 2020 o 09:21
   IDZIE KRACH”

   „Bankier
   17 czerwca 2020 o 09:37
   wygasamy na szczytach , pierwszy tydzien po wygasaniu na szczytach bo koniec MEGA ZYSKOWNEGO KWARTAŁU a potem kierunek odwrotny.”

   14
      1. animetal_slave

       „jak coś jest słabe to takie będzie” – to działa tylko w Twoim wypadku.

       Na giełdzie jest coś takiego jak MEAN REVERSION.

       Jako słabej klasy analityk, „klepacz raportów” w wielkiej korporacji, na pewno doskonale o tym wiesz. U mnie w firmie na przykład, gromadzimy wpisy takich osób jak Ty, i w oparciu o to tworzymy miarę sentymentu. Nie muszę dodawać, że algorytm gra przeciwnie do Twoich wypocin i ZARABIA.

       12
       1. toya

        „Na giełdzie jest coś takiego jak MEAN REVERSION.”

        Nie ma gwarancji. To ladna nazwa, za która – zlosliwy powie – stoi zwykle usrednianie. W gospodarce jest tez cos takiego jak SHIFT TO A NEW NORM które moze zostawić nas z reka w nocniku.

        5
        1. animetal_slave

         Nigdzie nie napisałem, że jest gwarancja. Mean reversion nie ma nic wspólnego z uśrednianiem. Za wszystkimi stoją zcustomizowane modele quantowe, które w oparciu o istniejącą klasę regimeu, wykorzystują algorytm Machine Learningu w celu określenia prawodopodobieństwa regime switch (Markov Chain). Tylko w takim przypadku mean reversion strategy się nie sprawdzi, gdy jesteśmy u progu regime switch.

         Zresztą, dla mnie to i lepiej, że nie wiecie o czym piszę. Bankier to podrzędny, sfrustrowany, mainstreamowy analityk, który nie ma zielonego pojęcia o giełdzie, roli czasu i przestrzeni, modelach wyceny, ryzyka czy implementacji algorytmicznych.
         ZERO pojęcia – jedyne co, to śmieci to forum. I tak długo jak nie obraża, to można to ignorować. Niestety, zrobił się ostatnio bezczelny, więc trzeba pisać jak jest. A jest źle, z jego wiedzą, kompetencjami i kulturą osobistą.

         11
       2. Bankier

        BUHAHAHAH to pokaż mi inteligencie inaczej jak twój algorytm zarabia odwrotnie do mnie na złocie i CO2 bo o tych 2 walorach pisałem od dawna, że mega hossa i tylko w góre nawet trójkąt na złocie tutaj wszystkim podawałem , pokaż jak ty z tymi twoimi pseudo analitykami zagraliście i zarobiliście przeciwko ? miałem gościa za mądrzejszego ale to zwykły Janusz jest .

        2
 1. Bankier

  Bank Pekao: NBP może skupić jeszcze obligacje o wartości 33-50 mld zł
  ISBnews – Biznes
  9 lip 2020, 9:17

  Warszawa, 09.07.2020 (ISBnews) – Narodowy Bank Polski (NBP) skupił obligacje warte nominalnie 101,3 mld zł i może dokonać dalszego skupu na kwotę 33-50 mld zł, szacują ekonomiści Banku Pekao.

  morawiecki z glapciem nieźle nas załatwią

  4
 2. Bankier

  Ekonomiści banku ocenili, że program skupu aktywów przez NBP o wartości 4,5% rocznego PKB w porównaniu do programów uruchamianych w reakcji na obecną recesję, jest typowy z działaniami EBC, ale znacząco mniejszy niż w przypadku Fed, który przez ostatnie 4 miesiące zakupił papiery wartościowe w skali sięgającej 11% rocznego PKB.

  FED za chwilę będzie miał większośc z 26,5 bilona długu USA

  2
 3. Bankier

  Trzeba mieć ROZUM i szukać na każdą hosse innych LIDERÓW , ja zdania nie zmieniam i powiedziałem, że tylko fotowoltaika może być liderem hossy pod kase z Unii i darmową energie -problemem mogą być pisokmioty ,

  a jak czytam o bankach, że dadzą zarobić to mnie pusty śmiech ogarnia , na teraz to tylko GRY i FOTOWOLTAIKA mnie interesuje , kazda hossa ma swojego lidera , dla jednych będzie to fotowoltaika dla tych mądrzejszych URSUS i BRASTER.

  4
 4. Bankier

  Nie chciało mi się pisac ale napiszę , BANKI to mogą zarabiać jak STOPY PROCENTOWE rosną a nie jak są na ZERO i jeszcze Morawiecki kazał im wcześniej obkupić się obligacjami i kredytami we frankach , ten sektor jest kaput na lata .

  powodzenia , Pekao 5 mln obrotu w połowie sesji

  3
  1. animetal_slave

   Cieszę się, że tak piszesz. To tylko pokazuje, że masz zerowe pojęcie o metodach wyceny banków i ich rentowności operacyjnej netto. Niższe stopy dyskontowe w modelach mnożnikowych oraz NPV, a także time lag pomiędzy akomodacyjną polityką pieniężną a realną wyceną NPV, również nic Ci nie mówi.

   over & out, szkoda na Ciebie czasu chłopie.

   15
        1. artysta_malarz123

         @red.007

         Pytałem kiedyś, ale nie odpisałeś – oczywiście nie musisz 🙂

         Co w sytuacji, kiedy rynek zejdzie poniżej 1694 – czy Twoja projekcja wzrostowa do 2100 zostanie zanegowana ?

         Ja w marcu również widziałem 2100, nawet chociażby jako minimalny zasięg fali C – ale jakiś czas temu inaczej oznaczyłem wykres i mam wątpliwości, czy to oby w tym ruchu wyjdziemy na WIG20 na poziomy sprzed COVIDu.

          1. artysta_malarz123

           Czyli aż tak mocna teza – zobaczymy jak to się rozwinie.

           Dzięki !

          2. red.007

           @Max
           No fajnie,że jest dyskusja.
           Ja tylko powiem,że pogłębienie,choć minimalne,dołka z 1 lipca powinno być,czyli lekko poniżej 1740.
           To czekam co z tym zrobi wykres.

    1. animetal_slave

     Rozbawiłeś mnie. Nie dalej jak kilka dni przytoczyłeś Warren Buffeta. Jego proces jest ściśle analityczny. Wszystko jest fajnie, jak przeczytasz gotowy outcome modelu i potem rozpisujesz się i wyjaśniasz wszystko, tworząc z siebie znawcę. Ale nawet najprostszych metod analitycznych nie znasz. Z czym do ludzi chłopie.

     Jesteś jak chorągiewka – bez ładu i składu, przepisujesz internet na forum Pana Wojciecha i nie masz za grosz refleksji nad jakimkolwiek Twoim wpisem.

     Gdybyś był wizjonerem, to byś nie klepał w klawiaturkę 12 godzin dziennie. Tak FYI. 🙂

     11
 5. Bankier

  Tylko FED przestał rzucać bilionami w rynek i po zabawie , z tym że teraz zabawa była bardzo szybko 2 miesiące , ponowne QE chyba w miesiąc zrobi 50% na indeksach a bilans FEDu się podwoi bo tak przy każdej recesji się dzieje .Jeszcze 2 recesje i FED ma cały dług USA na bilansie .

  1
 6. artysta_malarz123

  @animetal_slave

  Czy możesz na przykładzie, choćby takiego PKO, wskazać jaką cenę widzisz w ciągu najbliższych miesięcy, powiedzmy dwóch/trzech ?
  Ja jak patrzę na wykres tegoż PKO to mam wrażenie, że lada chwila pojawi się jakaś mocno negatywna informacja o systemie finansowym. Innymi słowy, bez poprawienia dołków z kwietnia, nie widzę możliwości powrotu do cen z lutego 2020.

  Czy modele i narzędzia, które wykorzystujesz uwzględniają nieprzewidziane scenariusze rozwoju wydarzeń ?

  2
  1. macarek

   Ja sie raczej spodziewam dwóch info:
   @CDR – spadek zainteresowania po średnio udanej czerwcowej prezentacji (co już widać w kursie)
   @fotovoltaika – ogranicznie przez PSE możliwość wpięć nowych farm – brak możliwości obecnie efektywnego zarządzania mocą w sieciach – czekamy na budowę magazynów energii…

 7. tmoore

  @animetal_slave 9 lipca 2020 o 12:14Odpowiedz
  Nigdzie nie napisałem, że jest gwarancja. Mean reversion nie ma nic wspólnego z uśrednianiem. Za wszystkimi stoją zcustomizowane modele quantowe, które w oparciu o istniejącą klasę regimeu, wykorzystują algorytm Machine Learningu w celu określenia prawodopodobieństwa regime switch (Markov Chain).
  @animental slave12″18. Niższe stopy dyskontowe w modelach mnożnikowych oraz NPV, a także time lag pomiędzy akomodacyjną polityką pieniężną a realną wyceną NPV, również nic Ci nie mówi.
  A przybliży Pan? Od dawna mam wrażenie, że nie gram z innymi graczami tylko z AI. Nawet o tym napisałem na blogu. Ostrzegam, nie jestem matematykiem

   1. smi76

    nie pierwszy i nie ostatni raz Pan Wojciech zaproponował świetną spółkę
    i warto z tych propozycji korzystać, gdy dot. większych firm
    problem może się pojawić gdy to są spółki,
    na których akcjach dotychczas nie było jakiegoś konkretnego obrotu
    – wejść można, ale gdy „sygnał” będzie już nieaktualny
    może się okazać, że pozostaną tylko 2 rozwiązania:
    sprzedać zdecydowanie poniżej maksimum,
    albo zostać inwestorem długoterminowym

 8. mwfri

  Dodam też od siebie (bo uważam, że uczciwie jest napisać co się samemu robi), że czekam na reakcje rynku na raporty i jeżeli po słabych raportach reakcja będzie neutralna lub wręcz pozytywna, to wtedy się podłączę. Ew. jakby był ciekawy setup, to można coś technicznie zagrać, ale na razie jest bryndza.
  No i mam PEO i PZU w portfelu długoterminowym „emerytalnym”, ale to bez znaczenia, bo ten blog jest o spekulacji.

 9. Mr.Morris

  Zapewnienie otrzymania pożyczki …
  Żadnych bzdur, żadnych wpadek
  skontaktuj się z nami, aby uzyskać pożyczkę już od 2% stopy procentowej💡
  Stań się bogaty i sławny, płać rachunki i długi
  Żyj swoimi marzeniami
  skontaktuj się z Panem, Morris Loan już dziś, korzystając z poniższych informacji
  Email: Email: wildloanoffer1@yahoo.com
  WhatsApp: +44 7404 930343
  po więcej informacji

Dodaj komentarz