W USA prawdopodobieństwo deflacji w USA spadło, podobnie jak suma bilansowa FED

Jeden z czytelników bloga zwrócił mi uwagę na obliczany przez oddział FED w Saint Louis wskaźnik mierzący prawdopodobieństwo wystąpienia w przeciągu następnych 12 miesięcy deflacji w USA.

„This series measures the probability that the personal consumption expenditures price index (PCEPI) inflation rate (12-month changes) over the next 12 months will fall below zero.”

Chodzi o zachowanie poniższego wskaźnika, którego roczna dynamika w przeszłości spadła poniżej zera jedynie w 2009 roku, a który w maju miał w USA wartość +0,55 proc., a więc nie tak wiele dużo powyżej zera:

W maju br. prawdopodobieństwo deflacji osiągnęło wartość w przeszłości obserwowaną jedynie raz: w styczniu 2009 roku.

Powered by macrobond.com

W czerwcu wartość wskaźnika spadła prawie do zera, co oznacza, że szacowane przez oddział FED prawdopodobieństwo wystąpienia w USA deflacji znacznie się obniżyło.

Można to skonfrontować z zachowaniem wartości sumy bilansowej FED, która w ciągu minionych 3 tygodni również zaczęła lekko spadać po najsilniejszym od okresu wrzesień-listopad/grudzień 2008 wzroście.

Powered by macrobond.com

Podsumowanie: prawdopodobieństwo deflacji w USA spadło w czerwcu z najwyższego od styczniu 2009 poziomu zanotowanego w maju, a suma bilansowa FED-u zaczęła w ciągu minionych 3 tygodni lekko spadać po najsilniejszy od okresie wrzesień-listopada/grudzień 2008 wzroście.

Komentarze

 1. sumadartson

  A to feler. Jeszcze tylko brakuje aby jakiś większy dłużnik spłacił swoje zobowiązania i poprosił innych o spłatę swoich należności. Wtedy cały ten szemrany „system finansowy” runie jak domek z kart. Na shortkoń panowie szlachta a łupy brać w troki.

  1
 2. wider_swider

  Panie Wojciechu,

  Współczuję obcowania z osobami niegodnymi Pańskich wpisów:
  https://zapodaj.net/02b09f924486a.jpg.html

  Pański intelekt, pomysłowość i wytrwałość szczerze podziwiam. Nawet jeśli Pan faktycznie nie ma konta maklerskiego, ani nawet bankowego, a z sieci korzysta Pan wciąż poprzez modem na minuty… Co więcej, jedynie sporadycznie, w kafejce internetowej, to tym bardziej takich analiz szczerze gratuluję:
  https://zapodaj.net/62d7fb74221b3.jpg.html

  Kłaniam się w pas i serdecznie dziękuję, iż z powyższymi wyrzutkami, dzięki Panu, już w tym miesiącu na taśmie, w Biedronce, czy w McDolandzie robić nie muszę:
  https://zapodaj.net/e1ccd2dad4d39.jpg.html

  Ślę serdeczne pozdrowienia oraz życzenia niewrażliwości na wysoki poziom niewdzięczności

  14
 3. datik

  WB
  „prawdopodobieństwo deflacji w USA spadło w czerwcu z najwyższego od styczniu 2009 poziomu zanotowanego w maju, a suma bilansowa FED-u zaczęła w ciągu minionych 3 tygodni lekko spadać po najsilniejszy od okresie wrzesień-listopada/grudzień 2008 wzroście.”
  ————-
  No to jaka jest konkluzja, będzie inflacja ?
  A o sytuacji w Polsce to chyba trudno cokolwiek napisać, są dostępne jakieś wiarygodne dane o stanie finansów ?
  ( na pewno drukują; wybierałem niedawno 8k z bankomatu i same „nówki” z kolejnymi numerami. W tym tygodniu mniej ale to samo…)

  1
   1. wider_swider

    Pracowałem, żeby odrobić stratę całego kapitału i pokaznego debetu po 10 procentowej luce w dół.
    Wpis nie miał na celu kozaczenia tylko pokazanie kunsztu Pana Wojciecha. Parę dni temu podał inną spółkę, która zrobiła już ponad 100%. A teraz ponownie znikam na długo. Pojawie się gdy odrobie całe straty, a jak sam wyliczyles przy zysku dziennym 120 przed belka powinno to zająć conajmniej kilka lat.

    2
 4. datik

  Rozmawiałem niedawno z dyr. HR niemałej spólki nalezącej do pewnej amerykańskiej korporacji. Wprawdzie nie na 300% ale planują zwolnienia we wrześniu gdy skończy sie zobowiązanie z tytułu „tarczy”. Powód; brak wystarczającej ilości zamówień. Tzw. ‚czasowników” ( pracowników zatrudnionych przez agencje pracy, ostatnio przeważnie Ukraińców, już na początku się pozbyli bądź wyjechali). Na razie bazują na wewnątrzkorporacyjnych pożyczkach. Podobnie jest w wielu innych firmach na Dl. Śl. Np. Toyota niby chce zatrzymać fachowców ale wiemy jaka jest sytuacja w automotive.
  Coraz więcej krajów wraca do obostrzeń. Nie wiadomo jak będzie wyglądała druga fala pandemii, nie wiadomo czy już 1. się skończyła. Fundamentalnie nie jest byczo.
  Z drugiej strony dodruk, argumenty @animental za wzrostami ( ale wyraźnie mniej niż wtedy za spadkami) no i wykres ( @red ) na pierwszy rzut oka byczo wyglądający, tzn. żadnych sygnałów sprzedaży. Tylko, że ostatnia konsolidacja jest dość podobna do tej z okolic 1600 i mam wątpliwości czy 2. raz górą może z tego wyjść.
  Tego TUKa bym nie apologizował; pamiętam jak z takiego czegoś indeks w 1999 wyszedł górą i wzrósł jeszcze kilkadziesiąt procent.
  Jestem nastawiony niedxwiedzio ale mam dylemat czy do S na DNP, CDR ( ciut dzisiaj już mogłem zredukować ) i FW40 dołożyć jeszcze na W20 ???

  1
  1. sumadartson

   Tesla to potęģa. Pisałem tu o tym dużo wcześniej.
   Przerabiałem osobiście WSZYSTKIE kryzysy i hossy od początku giełdy. Obecna sytuacja jest pod każdym względem wyjątkowa i opisanie wszystkiego to jak wyprawa na księżyc.
   Uważam że kolejna fala spadkowa będzie optymistyczna, wciągająca do zakupów, zyskowna dla techników kontraktowych, przedzielona kilkoma korektami wzrostowymi o duuuużo mniejszej skali niż obecne wzrosty.

   1
 5. Bankier

  8.07.2020, Warszawa (PAP) – Ministerstwo Rozwoju poinformowało, że wartość przyznanej firmom pomocy z tzw. tarczy antykryzysowej osiągnęła w środę 112,6 mld zł.

  No to mają GEST , zobaczymy co po wyborach .

  4
 6. piotrdln

  jak ma być deflacja skoro, caly czas była i jest inflacja a drukują wszyscy jak szaleni ?

  w klasycznym kryzysie byłaby deflacja, ale nikt, nigdy, nie drukował tak wiele w skali całego świata, jak obecnie – więc żadnej deflacji nie będzie

  jest cały czas inflacja a będzie jeszcze wyższa

  2
 7. macarek

  Ostatnio Pan @astefaniak
  wrzucił grafikę na zamianę sektorów prowadzących z tych, które już wygrzały (tech i biotech) na fin&energy
  https://www.facebook.com/637282772995071/photos/a.724607967595884/3151285358261454/?type=3&theater

  Energy już u nas wystartowały (najpierw surowce):
  https://zapodaj.net/80958d369991b.png.html
  A czas na fin (potem inflacja):
  https://zapodaj.net/80958d369991b.png.html

  W sektorze tech i biotech już właściciele pchają papiery na potęgę – więc koniec rajdu za rogiem.

    1. macarek

     Przy poprzednich próbach było bardzo ciężkie – duże obroty. Teraz obroty na bankach zanikły, zatem wygląda na skumulowane. W 2003 roku tuż przed wystrzałem była taka sesja gdzie obroty na w20 spadły do 100 mln.

 8. sumadartson

  Wysoce niepokojące.
  Dlaczego mój faworyt Rafał na wiecu wyborczym w Szczecinie kilkadziesiąt razy krzyczał że marzy mu się KRAJ.
  Panie Rafale, białogłowa pyta czy aby nie Niemcy.
  Polska nie przechodzi przez gardło?

  9
  1. piotrdln

   jakiś taki dzięba mowil co nieco o rafałku, skazali go nawet za jakieś wątki poboczne, że nieprawde powiedział, ale pozostałe fakty wynika były prawdziwe bo wyrok tego nie obejmował …

   to jest wogóle ciekawe, że ta kampania jest bardzo „czysta”, nikt nie wyciaga brudów, znaczy sie tam gdzies krążą ale główne media nie grilluja tematów typu „gest 5 piw” czy różne proszki bardziej popularnego kandydata itd

   czyli wszyscy są dogadani i nieważne, który kandydat wygra to i tak wybory „wygraliśmy”

   4
   1. piotrdln

    w sumie już wygrali, bo podzielili polaków tak że się kłócą syn z ojcem czy brat z siostrą i nienawidzą że ten na tego a tamten na tamtego,

    a oni w najlepsze razem piją i lulki palą i się śmieją z głupoty mas, ale taka siła mediów a im bardziej podzielą i napuszczą jednych na drugich tym bardziej wyeliminuja konkurencje polityczną i pozostaną na placu boju niczym w usa czy innych krajach tylko dwie siły robiące wode z mózgu masom

    4
    1. piotrdln

     takze kłóćta się i obrażajta a najważniejsze głosujta PRZECIWKO,

     bo my wam tak obrzydzimy jednego kandyta albo partie, że zawsze zagłosujecie PRZECIWKO niemu,

     ale żeby głos nie był zmarnowany to bedziecie mieli tylko 1 opcje, bo ta reszta sie przecierz nie liczy, to po co na nich głosować ?

     chcesz skutecznie głosować PRZECIWKo to masz tylko 1 kandydata/partie do wyboru …

     tak rozgrywa sie Polaków (i nie tylko) , ciekawe czy kiedyś masy doznają olśnienia ?

     3
     1. resss

      ladnych pare lat temu, dokładnie gdy tusk przegral z lechem kaczynskim – rozpoczęła sie era polityki hejtu.
      przez praktycznie cala kadencje i nawet po śmierci ubliżano, obsmiewano, wymyslano klamstwa.

      tv gazety rzadowe czyli wtedy praktycznie wszyscy powtarzali przekaz ze to zly prezydent. gdy sie popatrzy na np na to co robil bolek bo kwacha to jednak szanuje, ciezko sobie wyobrazić ze ktos mógłby byc gorszy od bolka a jednak.

      prawda jest taka ze znikomy procent wie co robil kaczynski podczas prezydentury ale większość wie ze to byl zły prezydent.

      eksperyment się udał, majac media mozna w mowic wszystko. stad tez rzeczywistość w jakiej obecnie jesteśmy i pelo do kamer gadajace o wspólnej Polsce a za kamera opłacające sok z buraka i nazywające prawie pol kraju popierające pis pedofilami i patologia

      1
 9. Primipilus

  „W sierpniu 2019 r., po przejęciu za 2,9 mld euro 43,5 proc. akcji Axel Springer SE, założony przez miliarderów Henry’ego Kravisa i George’a Robertsa fundusz KKR, obracający 200 mld dolarów gigant rynku private equity, stał się największym udziałowcem naszej medialnej grupy.”
  Ciekawe jest to.
  Informacja o „ułaskawieniu” pedofila mogła być prowokacją. Bo nie było ułaskawienia tylko zniesienie zakazu zbliżania. Cała wina poszła na Niemcy. Taka informacja ma zmienić podejście wyborców. Tu Prezydent Duda jest pokrzywdzony. Ludzie będą głosować przeciw Niemcom, którzy wtrącają się w wybory i przeciw Prezydentowi W-wy.
  Jeśli moja teoria jest bliska prawdy to zagranie KKR właściciela Axel Springer jest celne.

  1. red.007

   „Primipilus
   18 czerwca 2020 o 07:53
   Jest całkiem prawdopodobny Grunwald 1410 do końca lipca albo początku sierpnia. Myślę, że po rolowaniu objawi się kierunek shortkoniowy.”

   Pogubiłem się w tych prostych teoriach.

   5
 10. Primipilus

  …“Rynek nigdy nie jest oczywisty. Jest stworzony tak, by oszukiwać większość ludzi przez większość czasu.”- Jesse Livermore.
  Livermore zwraca uwagę na jeną prostą zależność – rynek nigdy nie jest oczywisty. W momencie gdy czujesz, że rozumiesz każdy ruch ceny – odpocznij, weź głęboki oddech i przemyśl sprawę jeszcze raz. Może właśnie w tym momencie jesteś “oszukiwany”?….
  18 czerwca wydawało się, że będzie spadek do 1400. Ale teraz na podstawie nowych obserwacji uważam, że będzie korekta do około 1650 a potem do dnia 3W wrzesień będzie 1950-2000 pkt.

 11. Primipilus

  Jesse Livermore. – …..Spekulacja jest najciekawszą grą na świecie. Nie jest jednak przeznaczona dla ludzi głupich, leniwych, tych z problemami emocjonalnymi lub poszukujących szybkiego zarobku. Ci umrą biedni.”

  Mocne słowa Livermore’a mają w sobie sporo racji. Rynek nie lubi osób zbyt pewnych siebie, osób które poszukują szybkiego (i najlepiej pewnego) zysku. Tak jak wspomniałem – spekulacja, czy handel na rynkach finansowych jest pracą – ciężką pracą. Tylko Ci, którzy pogodzą się z tym stwierdzeniem odniosą sukces…….

  1
 12. Mr.Morris

  Zapewnienie otrzymania pożyczki …
  Żadnych bzdur, żadnych wpadek
  skontaktuj się z nami, aby uzyskać pożyczkę już od 2% stopy procentowej💡
  Stań się bogaty i sławny, płać rachunki i długi
  Żyj swoimi marzeniami
  skontaktuj się z Panem, Morris Loan już dziś, korzystając z poniższych informacji
  Email: Email: wildloanoffer1@yahoo.com
  WhatsApp: +44 7404 930343
  po więcej informacji

Dodaj komentarz