Co znaczy drewniana hossa?

Pod koniec lipca wspominałem w porannym komentarzu o wzrostach cen na amerykańskim rynku drewna (“Drewniana hossa“). Dziś cena tych kontraktów spada o 9 proc., ale jeszcze ciekawsze było jej wcześniejsze zachowanie. Nie tylko bowiem kontrakty na drewno świerkowe, sosnowe i jodłowe (nawiasem mówiąc według jednej kontrowersyjnej hipotezy angielskie “spruce” to to efekt dialogu Brytyjczyków z marynarzami przypływającymi z Bałtyku “-What is this?” “-Z Prus!”) na giełdzie chicagowskiej osiągnęły w sierpniu górne ograniczenie 11-letniego kanału trendu wzrostowego:

Powered by macrobond.com

… ale również ta cena osiągnęła górne ograniczenie kanału trendu wzrostowego trwającego od lat 30-tych:

Powered by macrobond.com

Dziś rano pisałem o najwyższej od 13 lat zannualizowanej liczbie nowych domów sprzedanych w USA w lipcu, więc być może jedno z drugim ma jakiś związek.

Obecna sytuacja oczywiście stwarza potencjalnie jakieś możliwości gry na kontraktach na drewno na krótko (niekoniecznie dziś oczywiście), ale mnie interesuje bardziej co innego. Otóż ten ostatni wystrzał cen drewna i ten poprzedni kulminujący w maju 2018, które nastąpiły po 13 latach generalnie płaskich cen na tym rynku (lata 1993-2016), trochę mi przypominają podobne dwa wystrzały do rekordowych cen z 1969 i 1973 roku, które nastąpiły po okresie stabilizacji z lat 1950-1966.

Ale to tylko luźne skojarzenie, więc być może nie należy z niego wyciągać jakichś zbyt daleko idących wniosków.

Podsumowanie: dziś ceny kontraktów na drewno na CME spadają o ponad 9 proc., ale wcześniej dotarły do rekordowych poziomów osiągając górne ograniczenia kanałów zarówno trendu rozpoczętego w 2009 roku jak i tego rozpoczętego po Wielkim Kryzysie w latach 30-tych XX wieku.

Komentarze

  1. DrQuality

   Berndt Freytag von Loringhoven
   Nie został uznany za zbrodniarza wojennego. Po zwolnieniu z niewoli w 1947 roku, zamieszkał w Monachium, gdzie pracował jako wydawca. Następnie wstąpił do Bundeswehry. W 1956 roku i osiągnął stopień generała. Później został mianowany zastępcą Generalnego Inspektora Sił Zbrojnych. W 1973 r odszedł z wojska. W chwili śmierci był jednym z trzech ostatnich świadków wydarzeń w bunkrze Hitlera pod koniec II wojny światowej.

   1
   1. DrQuality

    a propos spruce/z Prus
    Samochody zarejestrowane w Finlandii maja oznakowanie SF.W czasach słusznie minionych zauważylismy z przyjacielem samochód tak oznakowany- na moje pytanie”ciekawe skąd jest?” niezrażony odpowiedział”S Finlandii”

    1
 1. Primipilus

  …..A ja nawet wiem co Waszmość napiszesz, gdy owe 1750 padnie bezpowrotnie i pognamy pucybuta Pod Grunwalda.
  Tylko harcerz zdania nie zmienia ale, Waść zrejterował z drużyny u progu zwycięstwa……

  Przeszedłem na stronę silniejszą, wygraną. 1750 jest średnim poziomem do korekty. Niżej jest 1700 i ono nie padnie długo.
  Nadal podtrzymuję: 1750 – L, 1920 -S. Wystarczy cierpliwie zaczekać na któryś poziom. Komfortowo mi się gra na fale 90-150 pkt. Jak wyjdą dłuższe to lepiej. Gra na takie skoki +-50 pkt jest za bardzo stresująca, niebezpieczna.

  1
 2. noob

  billy_the_kangoor 26 sierpnia 2020 o 14:03Zaloguj się, aby móc odpowiedzieć
  @noob,
  mam nadzieję, że z Brastera na 1.10 nie będziesz już więcej się śmiał ze mnie…
  Dziękuję i pozdrawiam.
  b.
  Nie bede;-) .Nastepnym razem badz bardziej przekonywujacy,nie dotrzymałem do podanej ceny a pamietałem…
  Pozdrowka
  ps.2 tyg temu pisałem 3440,czekamy na 3515 itd,w miedzyczasie bedzie min 3393 wczesniej czy pozniej

  2
 3. datik

  @mac
  Zostało kilka sesji sierpionwych jeśli ma być jeszcze jakiś atak W20 to w najbliższych sesjach. Od września zjeżdzamy.
  ———————
  Myślisz, że nie dociągną do rozliczeń wrzesniowych ? Aż taka zmyłka będzie ?

  1. mac-erson

   Pisałem kiedyś o dwóch analogiach – względem tej z marca 2000r. po osiągnięciu poziomu docelowego na NSQ100 (powiedzmy gdzieś około 12.000 (+- 100) nastąpiłby spadek do dołu kanał czyli ok 11100 i jeszcze jedno podejście pod coś w rodzaju podwójnego szczytu. Wówczas to drugie podejście korelowałoby czasowo z wygasaniem serii wrześniowej.

   Drugia analogia styczeń 2018r. to 2 tygodniowy szybki spadek od razu w okolice 10.000 lub niżej.

   Który wariant wybierze rynek – no zobaczymy 🙂

   1
 4. DrQuality

  Niejaki łon Łon
  Deflację można porównać do bielinka kapustnika – popularnego szkodnika, który niszczy poprzez swe działania zdrową kapustę. Otóż rolę banków centralnych w tym Narodowego Banku Polskiego postrzegam właśnie jako rolę nakierowaną na wyniszczenie stada owych nieprzyjemnych kapustników”
  Komentarz internauty
  Tą wypowiedzią mistrz ekonomii Łon potwierdził, że jest też mistrzem biologii. Bielinek kapustnik zjada kapustę, a zatem zmniejsza jej ilość, czyli podnosi jej cenę, czyli wywołuje INFLACJĘ.

  4
 5. Bankier

  Jak czytam ,że zarabianie na FW20 jest takie samo jak na S&P Nasdaq czy Dax to chyba ktoś nie rozumie jak łatwo się zarabia w mega trendzie a jak trudno zarobić coś w 80 pkt boczniaku przez 3 miesiące na FW20 .

  2
 6. Bankier

  Patrzę po sesji a u nas tą godzinową swiece to ten odpał na cdred chyba zrobił 7% wzrostem , co tam PIJAROWCY znów ogłosili bo akurat pijar to chyba ich największy atut , od 3 lat ciągle wszyscy czekają na Cyberpunka i jak nie było tak nie ma a kurs chyba się od tego czasu potroił .

  3
 7. Bankier

  FAANGM ma już 26 proc. w indeksie S&P500
  Jacek Rzeźniczek – Stooq
  26 sierpnia 2020 15:08

  Jako ciekawostkę wrzucam wykres obrazujący rosnące na przestrzeni ostatnich lat znaczenie technologicznych gigantów określanych mianem FAANGM czyli Facebook, Apple, Amazon, Netflix, Google/Alphabet i Microsoft. Udział tych spółek w kapitalizacji indeksu S&P500 po raz pierwszy w historii osiągnął poziom 26 proc. Na początku 2015 roku było to nieco ponad 9 proc.

  2
   1. macarek

    Czyli jeszcze sporo miejsca w stosunku do 1999/2000. Tam była ponad 100 od sierpnia 1999 do marca 2000.
    A jakby przyjąć, że marzec 2020 to był październik 1998 to by było 400%.
    Wtedy bylibyśmy teraz dopiero w styczniu 1999 😉

 8. kolczyk

  Jak sie wam podoba melt up o ktorym pisalem w marcu? Moje etfy puchna i zapraszaja do realizacji. Ale czekamy na spokojnie spx 4500, nasdaq 16000, srebro $35, zloto $2300, dolar w dol, euro w gore. Melt up sie dopiero zaczyna. Kazda korekta to okazja do wejscia w longi.

  9
  1. mac-erson

   Powiem Ci, że wielkie wyrazy uznania. Dla mnie to co się zadziało od marca jest najbardziej niezrozumiałą sytuacją, którą widziałem na giełdzie a jestem od 1994r.
   Ale są tacy jak Ty co to rozumieją 🙂

   8

Dodaj komentarz