Dynamika produkcji budowlanej najniższa od 2016 roku w lipcu

Chciałbym poinformować, że rozpocząłem współpracę z Domem Maklerskim Banku BPS, w ramach której i na blogu i na stronie domu maklerskiego będą ukazywać się moje komentarze (takie jak poniższy). Nad tym tekstem powinie być widoczny baner DM BPS. Zachęcam do „klikania” w niego, zapoznania się z ofertą domu maklerskiego i – jeśli wyda się Państwu atrakcyjna – akceptowania jej. Być może pozwoli to na przedłużenie funkcjonowania mojego bloga (proszę pamiętać o kodzie promocyjnym WB DMBPS ;)).

Materiał wykonany na zlecenie Domu Maklerskiego Banku BPS S.A.

GUS podał już dane na za lipiec na temat rocznej dynamiki produkcji przemysłowej (+1,2 proc. r/r):

… produkcji budowlano-montażowej (-10,9 proc. r/r):

… oraz sprzedaży detalicznej (+3 proc. r/r):

Mój prosty model regresyjny rocznej dynamiki PKB w naszym kraju oparty na tych danych nie działa w obecnych warunkach dobrze, więc nie za bardzo wiadomo czy jego lipcową wartość – +2,3 proc. – można traktować jako zbyt wiarygodną.

WIG-20 ponownie odbił się od swojej spadającej średniej 200-sesyjnej (-1,1 proc.) i nadal pozostaje w obrębie wąskiej strefy konsolidacji rozpoczętej na początku czerwca. Równocześnie indeks zbliża się cały czas do rosnącego dolnego ograniczenia hipotetycznego średnioterminowego kanału trendu wzrostowego rozpoczętego w marcu. Wczoraj spadały wszystkie główne indeksy polskiego rynku akcji (najmocniej bo o 1,9 proc. NCIndex).

I S&P 500 i Nasdaq Composite ustanowiły wczoraj swe historyczne maksima (dziś rano brak było większych zmian). W Azji dziś rano przeważały spadki. Najsilniej korygował się Shanghai B-Share Index, który spadał o 2,7 proc. z najwyższego od końca stycznia poziomu. Niewielkie wzrosty notowały jedynie główne indeksy giełd na Tajwanie, w Tajlandii i Nowej Zelandii (+0,2-+0,6 proc.).

Spółka Median Polska (C/Z 52,6, C/WK 1,68, kapitalizacja 8,95 mln zł) została w tym miejscu wspomniana 4 lutego br. Tego dnia kurs akcji spółki zamknął się na poziomie 0,69 zł. Wczoraj jedna akcja spółki kosztowała na zamknięcie 1,01 zł. Wcześniejsze osiągnięcie przez kurs akcji spółki górnego ograniczenia długoterminowego kanału trendu wzrostowego czyni przesłanki stojące za zwróceniem uwagi na akcje ten spółki prawie 7 miesięcy temu nieaktualnymi.

Z ciekawszych danych makroekonomicznych, które zostały opublikowane w kraju i na świecie w ciągu minionych 24 godzin, można wspomnieć szacowaną na -4,6 proc. roczną dynamikę PKB w Norwegii w czerwcu:

… sierpniowy wzrost wartości wskaźników IFO dla Niemiec:

… trzeci z rzędu wzrost publikowanej przez GUS wartości oceny przedsiębiorstw przetwórczych ogólnej sytuacji gospodarczej w Polsce w sierpniu:

… najniższą od IV kw. 2012 roczną dynamikę zatrudnienia w Polsce w II kw. br. (-1,3 proc.):

… nowy rekord wartości publikowanego przez FHFA indeksu cen nieruchomości mieszkalnych w USA w II kw. br. przy spadku rocznej dynamiki do najniższego poziomu od 2013 roku (+4 proc. r./r):

… nowy rekord wartości publikowanego przez S&P 500/Case-Shiller indeksu cen nieruchomości mieszkalnych w USA (+4,3 proc. r/r):

… sierpniowy spadek wartości publikowanych przez Conference Board wskaźników zaufania konsumentów w USA:

… -4,2 proc. roczną dynamikę produkcji przemysłowej na Ukrainie:

… wzrost do najwyższego poziomu od 13 lat zannualizowanej liczby sprzedanych w USA nowych domów w lipcu:

… +4,8 proc. roczną dynamikę średniej ceny sprzedanych w USA w lipcu nowych domów:

… oraz -8,9 proc. roczną dynamikę produkcji przemysłowej w Singapurze w lipcu:

Wojciech Białek

Zastrzeżenie prawne

Opracowanie wyraża wiedzę oraz poglądy autorów według stanu na dzień jego sporządzenia. Autorzy nie uwzględniają w opracowaniu jakichkolwiek szczególnych zamierzeń inwestycyjnych, szczególnych celów inwestycyjnych, sytuacji finansowej ani szczególnych potrzeb czy żądań potencjalnych odbiorców. Opracowanie publikowane jest w celach wyłącznie informacyjnych lub marketingowych i nie powinno być interpretowane jako (1) osobista rekomendacja, (1) porada inwestycyjna, prawna, lub innego typu, ani jako (2) zachęta do działania, inwestowania czy pozbywania się inwestycji w szczególny sposób, bądź (4) ocena lub zapewnienie opłacalności inwestycji w instrumenty finansowe objęte opracowaniem.
W szczególności opracowanie nie stanowi „badania inwestycyjnego” lub „publikacji handlowej” w rozumieniu Rozporządzenia Delegowanego Komisji (UE) 2017/565 z dnia 25 kwietnia 2016 r. uzupełniającego dyrektywę Parlamentu Europejskiego i Rady 2014/65/UE w odniesieniu do wymogów organizacyjnych i warunków prowadzenia działalności przez firmy inwestycyjne oraz pojęć zdefiniowanych na potrzeby tej dyrektywy, bądź „rekomendacji” w rozumieniu Rozporządzenia Parlamentu Europejskiego I Rady (UE) NR 596/2014 z dnia 16 kwietnia 2014 r. w sprawie nadużyć na rynku (rozporządzenie w sprawie nadużyć na rynku) oraz uchylającego dyrektywę 2003/6/WE Parlamentu Europejskiego i Rady i dyrektywy Komisji 2003/124/WE, 2003/125/WE i 2004/72/WE.
Opracowanie zostało sporządzone z zachowaniem należytej staranności i rzetelności przy zachowaniu zasad metodologicznej poprawności na podstawie ogólnodostępnych informacji, w dniu publikacji opracowania, pozyskanych ze źródeł wiarygodnych dla Domu Maklerskiego Banku BPS S.A. Dom Maklerski Banku BPS S.A. nie gwarantuje ich kompletności, prawdziwości lub dokładności.
Dom Maklerski Banku BPS S.A. nie ponosi odpowiedzialności za ewentualne decyzje inwestycyjne podjęte na podstawie niniejszego opracowania ani za ewentualne szkody poniesione w wyniku tych decyzji inwestycyj-nych. Opracowanie nie powinno być interpretowane jako oświadczenie ani gwarancja (zarówno wyraźna, jak i implikowana) w zakresie generowania zysku z tytułu prezentowanej strategii inwestycyjnej.
Dom Maklerski Banku BPS S.A., jego akcjonariusze lub pracownicy mogą posiadać długie lub krótkie pozycje powstałe w wyniku transakcji zawartych na instrumentach z rynków OTC lub innych instrumentach finanso-wych wymienionych w opracowaniu. Organem sprawującym nadzór nad działalnością Domu Maklerskiego Banku BPS S.A. jest Komisja Nadzoru Finansowego z siedzibą w Warszawie, przy ulicy Pięknej 20 .
Powielanie bądź publikowanie w jakiejkolwiek formie niniejszego opracowania, lub jego części, oraz wykorzystywanie materiału do własnych opracowań celem publikacji, bez pisemnej zgody Domu Maklerskiego Banku BPS S.A. jest zabronione. Niniejsze opracowanie stanowi publikację handlową i jest prawnie chronione zgodnie z Ustawą z 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych (Dz. U. 2019 poz.1231).

Komentarze

 1. Bankier

  Jak wyliczył Ben Levisohn z Barron’s Apple odpowiadał za około 60 proc. ubiegłotygodniowego wzrostu indeksu S&P 500. Spółka w ciągu tych kilku dni zyskała 8.2 proc. Wpływ Apple na indeks Dow Jones Industrial Average był jeszcze większy. Indeks 30 blue chipów ostatecznie nie zmienił się w ciągu tygodnia, ale bez Apple, spadłby on o 260,30 punktu, czyli 0,9 proc.

  1. sumadartson

   Siła splitu akcji. Inny fachura wyliczył że decyzja o splicie podnosi wartość akcji średnio o 20 %. Apple od decyzji o splicie zyskało już ponad 25% i wraz z Teslą (też ponad 20% splitowych) były jedynym motorem nowych szczytów indexów.

  1. mac-erson

   Zobaczymy nie mówię tak, nie mówię nie 🙂
   Według moich analiz i analogii nadchodzi ostateczna rozgrywka na przełomie tego i następnego tygodnia.
   Ja skupiam się na indeksach zagranicznych i surowcach, jeśli będzie ok 19.. skubnę i naszych 🙂

   1
       1. sumadartson

        Kiepski czas na ten rekord Waszmość wylansował, jako że koniec miecha to czas gdy OFErmy sciądają z rynku 500 baniek w ramach comiesięcznej daniny na rzecz króla Z(e)usa. Ale kto wie…jak usiak pozwoli…

        1. mac-erson

         Szczerze ja tej bananówki nie rozumiem, więc postanowiłem ją omijać szerokim łukiem. Będzie 19.. wejdę nie będzie nie wejdę i wówczas wrzucę więcej na zagranicę.
         Na razie plan na zagranicę układa mi sie nastepująco: gdzieś dzisiaj w nocy / jutro lokalny szczyt potem solidniejsza 1-2 dniowa korekta i początek przyszłego tyg. szczyt ostateczny.

         1
        1. mac-erson

         Przede wszystkim nikt mnie nie zmusza do zagrania na W20. Więc u mnie sprawa prosta 19.. wchodzę S. Nie będzie nie wchodzę. Dokładnie kluczem jest zarobek. Jest taka różnorodność bardziej płynnych indeksów, że nie ma potrzeby się napinać.

         1
 2. Bankier

  KGHM robił hosse jak w 2017 roku z tym ,że wtedy taki zakres ceny przebył w rok a teraz w 3 miesiące , ta hossa KGHMu sie skończyła , kolejnej nie widać chyba że ktoś przy obecnym zadłużeniu na świecie wpadnie na pomysł podwyżek stóp ale w to to chyba nikt nie wierzy więc hossy bankowej na razie nie będzie , innej nie widzę na przyszłość .

 3. Primipilus

  Ma być zaskoczenie. KGHM, banki, cdr, orlen jeszcze skoczą w górę. Sesje przy szczycie to te akcje będą szły w górę po 5% dziennie. Przejdą 1900 z marszu. Dopiero gdzieś przy 1920-1930 będzie odwrót. Wszyscy muszą uwierzyć w niekończącą się hossę. Odwrót musi być nie zauważalny. Taki jakiś sprytny. Taki mam scenariusz na 80% pewny. A czy potem duża korekta? Otóż nie. Wszyscy znowu uwierzą w bessę i będą widzieć 1400. A to będzie zaskoczenie i nie będzie spadku poniżej 1750. Po korekcie powrót hossy.
  To mój scenariusz na wrzesień, październik. Nie wiem co później. Tak daleko nie sięgam w analizach czy przepowiedniach.

  2
 4. pies_agent123

  Coś za dużo tych jednoznacznych prognoz ze najpierw 1900 a potem 1700. Toż to się nie spełni. Nikt tu w styczniu o bessie nie pisał , tak jak w marcu o hossie;))) Nie spełni się także 2.lockdown i 2.faza koronaświrusa. Przykro mi;))

  1
   1. pies_agent123

    Sir, o Tobie nie mówię, bo starasz się trzymać fason i nie kręcicisz jak „podstawieni”:)) Ja cały czas nie rozumiem krótkoterminowców. Zmienialiby pozycję codziennie , widzą te Kondratiewy, spadki 80% i w ogóle tylko złoto by kupowali.

    2
 5. Primipilus

  ….Nie spełni się także 2.faza koronaświrusa…… Zgadzam się. Koronawirus się kończy. Ale trzeba sprzedać szczepionki. Dlatego panika wirusowa musi być utrzymana. Giełdy specjalnie nie będą reagować. A to oznacza nadal hossę ale z małą korektą nie większą niż 200 pkt pewnie we wrześniu.
  Co do inwestowania za granicą. Jak nie potrafisz zarabiać na WIG20, FW20 to też nie zarobisz na Nasdaq, Dax czy S&P500. Znajdą się tacy co potrafią. To takie marzenie inwestorów – gra na S&P 500, DAX. Myślą, że tam jest inaczej, że tam sami milionerzy. Zostaną tam przewiezieni tak samo jak na WIG. Ja gram tylko WIG20, FW20 i pochodne od FW20.

  3
  1. pies_agent123

   Szkoda że np. nie ma dobrego płynnego instrumentu na spadki W20 który bez rozliczenia można byłoby trzymać ponad rok. Po roku przecież CFD się automatem zamykają i rozliczenie do Belki idzie;(
   Przecież ETFy są mało płynne, a CFD się zamykają po roku. To nawet na średni okres bessy za krótko.

  1. red.007

   W całej układance,jeśli wyjdziemy na drugim malunku nad punkt 2 (zresztą mylnie oznaczony,powinno być 4),chodzi o poziom 1906,87 z dn.3 marca 2020,będzie to oznaczało,że znieśliśmy wydłużoną 5 podfalę impulsu.
   Takie coś może się jedynie zdarzyć w fali C zygzaka.
   Jeśli się tak stanie a stanie się w obecnym ruchu lub po głębszej korekcie,to będziemy mieli pewność,że struktura jest zakończona na marcowym dołku.
   Wówczas nie ma możliwości w kolejnych latach zejścia poniżej marca 2020r.

   2
 6. Primipilus

  Jeszcze tak myślę, że co będzie większym zaskoczeniem. Zamiast teraz niedługo 1900 to może być 1750. Czyli korekta już. Większość czeka na korektę, to może im zrobić. Niech nabiorą S teraz. Po spadku do 1800 uwierzą w bessę. Przy 1750 będą pewni. A wtedy przy 1750 koniec korekty i znowu w górę w kierunku 1950.
  To jakby scenariusz zajęcia pozycji – S przy 1920, L przy 1750. Co będzie pierwsze. Jedno albo drugie.

 7. Neptun

  Panowie, według moich przewidywań, nie wyliczeń, szykuje się ostry i gwałtowny zjazd. Docelowe poziomy to np. KGH za 36 zł a TPE za 0,40gr WIG20 to pewnie 400 pkt. Uważam że poziomy do osiągnięcia w tym roku.

  1. sumadartson

   O. I to jest odwaga napisać coś takiego, co szlachta prognozuje od początku lutego. Obrażać Kondratiewa i szczekać na złoto, to potrafi nawet pies…sąsiada. Szacun królowi niezmierzonych głebin oceanów.

 8. billy_the_kangoor

  ”billy_the_kangoor 30 lipca 2020 o 20:59- Zaloguj się, aby móc odpowiedzieć
  @Luto,
  pytasz o WIG_LEKI, PLWS, czy ogólnie WIG20?
  Pisałem @Mac-erson, że na końcu korekty może kupić NOK-a po 38gr.
  a ja chcę ENOK na 11.50.
  Generalnie, ten zjazd podpada mi pod coś innego, niż Co-Vid.
  RUB za chwilę będzie na marcowych dołkach, a OIL kurczowo trzyma się approx. 40$.
  Nie wiem, jaka bomba wisi w Rosji, ale coś jest na rzeczy za wschodnią granicą…
  Take Care, Billy””
  Ponieważ już wiemy o co chodzi „rządzącym indeksami”, to ładnie można ułożyć pozycje.
  10 za kurs oraz 100 za kurs, tyle zapłacą sojusznicy Białorusi.
  przy obu indeksach na poziomie 680… coś mi mówi ta liczba. Karbala?
  a WIG? dostosuje się.
  take care, billy

  1

Dodaj komentarz