FED chce inflacji

Chciałbym poinformować, że rozpocząłem współpracę z Domem Maklerskim Banku BPS, w ramach której i na blogu i na stronie domu maklerskiego będą ukazywać się moje komentarze (takie jak poniższy). Nad tym tekstem powinie być widoczny baner DM BPS. Zachęcam do „klikania” w niego, zapoznania się z ofertą domu maklerskiego i – jeśli wyda się Państwu atrakcyjna – akceptowania jej. Być może pozwoli to na przedłużenie funkcjonowania mojego bloga (proszę pamiętać o kodzie promocyjnym WB DMBPS ;)).

Materiał wykonany na zlecenie Domu Maklerskiego Banku BPS S.A.

Występując w czwartek na dorocznej – finansowanym od 1978 orku przez odział FED w Kansas i organizowanym od 1981 roku w Jackson Hole – Jackson Hole Economic Symposium przewodniczący Rezerwy Federalnej Jerome Powell ogłosił ważną zmianę zasad prowadzenie polityki pieniężnej przez FED. Zgodnie z tą deklaracją FED od tej pory gotów jest na pozwolenie inflacji na przebywania powyżej poziomie 2 proc. r/r przez dłuższy czas, zanim amerykański bank centralny przystąpi do działań zmierzających do schłodzenia tema wzrostu cen w gospodarce.

Na razie główny wskaźnik inflacji, którym kieruje się FED czyli zmian roczna deflatora PKB ma wartość 1 proc.

Inne ważne wskaźniki inflacji czyli CPI i “core CPI” były w lipcu wyższe niż rok wcześniej o odpowiednio 1 i 1,6 proc.

Zmiana roczna PPI w lipcu była nadal ujemna (-0,4 proc.):

Wśród ważniejszych wskaźników inflacji w USA najwyższą wartość rocznej dynamiki wykazywał publikowany przez odział FED w Clevland “Median CPI” (+2,7 proc.):

WIG-20 nadal nie może pokonać podwójnego oporu wyznaczanego przez poziom opadającej średniej 200-sesyjnej oraz szczytu z czerwca, lipca i sierpnia (-0,9 proc. w piątek). Rosły natomiast na ostatniej sesji poprzedniego tygodnia indeksy akcji mniejszych spółek: mWIG-40 +0,3 proc., sWIG-80 +0,3 proc. i NCIndex +0,2 proc.

Cena kontraktów na S&P 500 nadal pełznie w górę ustanawiając swe nowe historycznego rekordy. W Azji dziś rano nadal brak było dominującej tendencji. Najsilniej o 1,1 proc. rósł japoński Nikkei. Najsilniej (-1,3 proc.) spadał nowozelandzki NZX50, który jednak na początku sesji zdołał zaliczyć swój historyczny rekord.

Kurs akcji spółki Interbud Lublin (C/Z 0,6, wartość księgowa -10,6 mln zł, kapitalizacja 4,35 mln zł) zajmującej się świadczeniem usług budownictwa mieszkaniowego, ogólnego i przemysłowego od 9 lat znajduje się w obrębie kanału długoterminowego trendu spadkowego. Równocześnie od listopada 2018 po odbiciu od dolnego ograniczenia tego kanału kurs akcji spółki znajduje się w obrębie średnioterminowego kanału trendu wzrostowego przebywając obecnie nad rosnącą średnią 200-sesyjną.

Z ciekawszych danych makroekonomicznych, które zostały opublikowane w kraju i na świecie w ciągu minionych 24 godzin, można wspomnieć dane ISTAT na temat wartości wskaźników zaufania konsumentów i przedsiębiorców we Włoszech w sierpniu:

… dane DG ECFIN na temat wartości wskaźników zaufania (konsumenci, gospodarka, przedsiębiorcy) w strefie euro w sierpniu:

… sierpniowy spadek wartości publikowanego przez ministerstwo gospodarki w Hiszpanii wskaźnika zaufania tamtejszych konsumentów:

… dane z USA na temat rocznej dynamiki dochodów i wydatków konsumpcyjnych w lipcu:

… dane na temat rocznej dynamiki produkcji przemysłowej i sprzedaży detalicznej w Korei Południowej w lipcu:

… dane z Japonii na temat rocznej dynamiki produkcji przemysłowej i sprzedaży detalicznej w lipcu:

… oraz publikowane przez China Federation of Logistics&Purchasing wartości wskaźników PMI dla przemysłu i usług w Chinach w sierpniu:

Wojciech Białek

Zastrzeżenie prawne

Opracowanie wyraża wiedzę oraz poglądy autorów według stanu na dzień jego sporządzenia. Autorzy nie uwzględniają w opracowaniu jakichkolwiek szczególnych zamierzeń inwestycyjnych, szczególnych celów inwestycyjnych, sytuacji finansowej ani szczególnych potrzeb czy żądań potencjalnych odbiorców. Opracowanie publikowane jest w celach wyłącznie informacyjnych lub marketingowych i nie powinno być interpretowane jako (1) osobista rekomendacja, (1) porada inwestycyjna, prawna, lub innego typu, ani jako (2) zachęta do działania, inwestowania czy pozbywania się inwestycji w szczególny sposób, bądź (4) ocena lub zapewnienie opłacalności inwestycji w instrumenty finansowe objęte opracowaniem.
W szczególności opracowanie nie stanowi „badania inwestycyjnego” lub „publikacji handlowej” w rozumieniu Rozporządzenia Delegowanego Komisji (UE) 2017/565 z dnia 25 kwietnia 2016 r. uzupełniającego dyrektywę Parlamentu Europejskiego i Rady 2014/65/UE w odniesieniu do wymogów organizacyjnych i warunków prowadzenia działalności przez firmy inwestycyjne oraz pojęć zdefiniowanych na potrzeby tej dyrektywy, bądź „rekomendacji” w rozumieniu Rozporządzenia Parlamentu Europejskiego I Rady (UE) NR 596/2014 z dnia 16 kwietnia 2014 r. w sprawie nadużyć na rynku (rozporządzenie w sprawie nadużyć na rynku) oraz uchylającego dyrektywę 2003/6/WE Parlamentu Europejskiego i Rady i dyrektywy Komisji 2003/124/WE, 2003/125/WE i 2004/72/WE.
Opracowanie zostało sporządzone z zachowaniem należytej staranności i rzetelności przy zachowaniu zasad metodologicznej poprawności na podstawie ogólnodostępnych informacji, w dniu publikacji opracowania, pozyskanych ze źródeł wiarygodnych dla Domu Maklerskiego Banku BPS S.A. Dom Maklerski Banku BPS S.A. nie gwarantuje ich kompletności, prawdziwości lub dokładności.
Dom Maklerski Banku BPS S.A. nie ponosi odpowiedzialności za ewentualne decyzje inwestycyjne podjęte na podstawie niniejszego opracowania ani za ewentualne szkody poniesione w wyniku tych decyzji inwestycyj-nych. Opracowanie nie powinno być interpretowane jako oświadczenie ani gwarancja (zarówno wyraźna, jak i implikowana) w zakresie generowania zysku z tytułu prezentowanej strategii inwestycyjnej.
Dom Maklerski Banku BPS S.A., jego akcjonariusze lub pracownicy mogą posiadać długie lub krótkie pozycje powstałe w wyniku transakcji zawartych na instrumentach z rynków OTC lub innych instrumentach finanso-wych wymienionych w opracowaniu. Organem sprawującym nadzór nad działalnością Domu Maklerskiego Banku BPS S.A. jest Komisja Nadzoru Finansowego z siedzibą w Warszawie, przy ulicy Pięknej 20 .
Powielanie bądź publikowanie w jakiejkolwiek formie niniejszego opracowania, lub jego części, oraz wykorzystywanie materiału do własnych opracowań celem publikacji, bez pisemnej zgody Domu Maklerskiego Banku BPS S.A. jest zabronione. Niniejsze opracowanie stanowi publikację handlową i jest prawnie chronione zgodnie z Ustawą z 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych (Dz. U. 2019 poz.1231).

Komentarze

 1. pies_agent123

  Poproszę o pomoc w wyborze giełdy kryptowalut. Gdzieś nie trzeba pokazywać wyciągu bankowego lub potwierdzenia przelewu ? Nawet o selfie proszą żeby potwierdzić skany dowodu osobistego. Tego już za wiele! :))
  Prowizje od wpłąt wypłat, market makerów. Ech..

  1. Guy Fawkes

   Na największej giełdzie Binance nie musisz robić weryfikacji, ale wtedy limit wypłaty jest do 2 BTC dziennie.

   W ogóle nie musisz mieć konta na giełdzie scentralizowanej, zależy o co Ci chodzi. Cały DeFi wszyskie giełdy zdecentralizowane są anonimowe, a krypto można kupić choćby i w kantorze.

   Najpierw trzeba mieć portfel, do inwestowania najlepiej sprzętowy, Trezor czy ledger a do drobniejszych ruchów przeglądarkowy.
   Są portfele przeglądarkowe, które można połączyć ze sprzętowymi, żeby miały dodatkowe zabezpieczenia kryptograficzne.
   https://trezor.io
   https://www.ledger.com

   Podatek płaci się dopiero po przejściu z krypto na fiat, po odliczeniu kosztów. Teoretycznie może to nigdy nie nastąpić.:))

   1. pies_agent123

    @guy
    Ale czy kantor lub giełda wyśle mi PITa i określi ile miałem dochodu i Belkowego po zamianie na Fiat?
    Dobra- podpowiedz jakąś płynną giełę lub kantor z którego łatwo zapiszę sobie w portfelu swojego BTC i ETH. Kwota nie bedzie wielka inwestycji -do 20.000 PLN.

     1. Guy Fawkes

      Taker-maker.

      Chodzi o odpowiednik punktów swapowych, mnie się to myli który jest który, ale jak ustawiasz cenę w karnecie i rynek ją realizuje, to jesteś tym mniej płacącym, makerem bodajże. A jak rzucasz zlecenie rynkowe, które wypełnia już istniejące w karnecie oferty, to płacisz więcej i jesteś takerem.

      Chyba tak.:))

      1. tmoore

       maker-to sam tworzysz cenę czyli dajesz ofertę – kreujesz rynek – dlatego prowizje są niższe. Taker-korzystasz z gotowej oferty i się na nią zgadzasz – nie kreujesz rynku – prowizja wyższa. Dodatkowa prowizja przy przelewie środków na zimny portfel

    1. tmoore

     Najprościej bitbay – bo możesz zrobić przelew w PLN, binance blokuje karty. Najpierw kup zimny protfel najlepiej Ledger Nano X bez tewgo nie inwestuj. Potem posłuchaj podkastów – phil koneczny, kamil gancarZ – na kniec dopiero inwestuj – inaczej możesz stracić wszystko

 2. Bankier

  Znamy już prawdziwy obraz finansów Polski. Dług sektora general government według definicja unijnej, czyli najpełniejszy obraz finansów naszego kraju, biorący pod uwagę i różne fundusze, i budżet centralny, i zadłużenie samorządów, ZUS, odsetki itp. ma wynieść w 2021 r. 64,7 proc. PKB, a na koniec 2020 r. – 62,2 proc.

  Przypomnijmy, że na koniec 2019 r. wyniósł on z kolei 46 proc., co oznacza, że w ciągu dwóch lat zwiększy się on o również rekordowe 18,7 pkt. proc. Dla przypomnienia, gdy kilka lat temu dług sięgnął 56 proc., rząd Donalda Tuska musiał dokonać rozbioru OFE. Od tego czasu jednak wiele się zmieniło.

  Najwyższy dług publiczny w historii Polski na 2021 r. – 1,5 biliona złotych
  Niemniej, szacunki MF oznaczają, że biorąc pod uwagę wzrost gospodarczy naszego kraju (+4 proc. wzrostu PKB), resort finansów spodziewa się w 2021 r. przekroczenia magicznej bariery 1,5 biliona złotych zadłużenia. To absolutny rekord.

  9
     1. tinley

      Wyjątkowo ci odpowiem. Beneficjenci: Żona Andruszkiewicza, Wujek Dudy, Ojciec Dudy, szefowa kancelarii Dudy, rodzina Sasina, syn Kamińskiego, mąż Szydło, Sadurska, syn Banasia, glonojadki Glapy, kuzyn Kaczyńskiego, Misiewicz od Smoleńskiego Świra, panna Buk, Horała, i tak dalej i tak dalej… Bez krygowania się, bez zbytnich ceremonii… Rodzina i Znajomi na swoim.

      18
 3. x1

  A może spekulacja na Prairie Mining które wg ostatniego ESPI ma w przeciągu kilku dni złożyć pozew przeciw Skarbowi Państwa o kilka/kilkanaście mld PLN odszkodowania? Kwota jakby nie było niebagatelna, sprawa tak samo, z pewnością zostanie rozdmuchana w media ściągając amatorów spekulacyjnego zarobku.

  1
 4. Bankier

  Skoro FED chce mieć zerowe stopy do inflacji 2,25% to znaczy że NIKT do tego czasu na amerykańskim długu nic nie zarobi a dług na świecie to największy rynek , ciekawe kto na tym będzie tracił ciągle latami ?

  2
  1. tinley

   Jak to kto. Fundusze, ktore w prospektach mają wpisany obowiązek inwestowania w obligacje. Juz nie raz pisałem że odbywa się olbrzymia grabież oszczędnosci przyszłych emerytów. To tam głównie siedzą obligacje w portfelach. Fundusz nie moze inwestować w coś w co inwestować zabrania mu prospekt funduszu

   7
 5. Guy Fawkes

  @Lord Tmoore

  Zbitkoniem coś dzisiaj słabo Milordzie.
  https://www.mql5.com/en/charts/12535663/btcusd-d1-techcraft-ltd
  https://invst.ly/rzli5

  Zwykle jest inaczej, niż się spodziewa powszechna opinia na podstawie przeszłych wydarzeń.
  Skoro mamy aktualnie hossę DeFi’ ową, to musi ona ciągnąć eter, na którym cała ta branża się opiera. Im droższy DeFi, tym bardziej niedowartościowany eter.

  Eter ma swoistą wartość fundamentalną. Jeśli by brakło eteru, to wszystko by się zawaliło, przynajmniej na jakiś czas. A jeśli by brakło bitkonia, to nic się nie zmieni, jego miejsce zajmie jakiś vice-bitkoń, albo eter. Dlaczego nie eter, skoro ma wartość fundamentalną, a bitkoń jedynie spekulacyjną???

  Nooo, myślę że bitkonia nie braknie, tylko ruszy wtedy, jak już się nim wszyscy znudzą i rozczarują.

  1. Guy Fawkes

   W dodatku eter 2.0 prawdopodobnie będzie miał mechanizm częściowego palenia tokenów z opłat, który sprawi, że eter nie będzie miał inflacji. Bitkoń ma inflację, co prawda zmniejszającą się z każdym halvingiem, ale jednak.

   No i ta wartość fundamentalna, jakieś realne oparcie you know.
   Eter to podstawa, jakby internet, medium na którym opiera się Matrix, rokrocznia.

  1. tinley

   Z bankami bedzie dokładnie to samo co z energetyką. Ktoś kto wierzy w podwyżki stóp wykazuje się dużą naiwnoscią. Do tego zapakowanie się obligacjami, podatek bankowy, to wszystko zostanie a może nawet coś dorzucą

   1
 6. Bankier

  Rynki akcji znajdują się nisko (1.7 raza) względem globalnej wąsko rozumianej podaży pieniądza, skumulowane wpływy do funduszy akcyjnych od 2008 r. wyniosły 425 mld dol., podczas gdy fundusze obligacji otrzymały 2 bln dol., odsetek Amerykanów posiadających akcje spadł od 2004 r. z 63 proc. do 55 proc., na świecie jest 14 bln dol. długu z ujemną rentownością, dyspersja i zmienność PKB w USA, a globalna dyspersja EPS pozostaje na najwyższym poziomie w historii, poziom zadowolenia populacji w USA spada, a niepewność polityki globalnej jest bliska rekordom. Nie jest to zdaniem analityków potwierdzenie dla optymizmu lub poszukiwania ryzyka.

  Analityki każą mocno kupowac akcje na mega hossę .

 7. Guy Fawkes

  @Tinley

  //Facet spamujący forum dziesiątkami wpisów zawierających jakies historiozoficzne ( i nie tylko) urojenia wysyła ludzi do lekarza. Dobre.//

  Jesteś na historiozofię za słaby, nie zawracaj sobie tym gołowy.

  A jeśli uważasz, że na blogu rynkowym podanie dokładnej ceny 417-418 to jest spam, to na sprawy rynku też jesteś za słaby.
  https://www.mql5.com/en/charts/12535992/ethusd-m10-techcraft-ltd

  Nie potrafisz wykorzystać tego, co cię spotyka bo jesteś zaślepiony chorą ekspresją.

  Sercem liberalnej demokracji jest korupcja, ale chyba żaden rząd nie jest w stanie dorównać przekrętom POkrzywdzonych, więc daruj sobie swoją chorą ekspresję.

  Ciesz się, że żyjesz we w miarę stabilnym, normalnym kraju, bo gdzieindziej jest znacznie gorzej.

  9
     1. Darek51234

      Co? jakie lubienie jakie nienawidzenie? Ja nie mam stosunku emocjonalnego do gościa, którego nie znam. Tak jak nie myślę tak o bankach sklepach czy firmach.
      Pisał w weekendy, niech tam. Ale teraz śmieci w trakcie sesji.

      6

Dodaj komentarz