Najgłębsza recesja w USA od 1946 roku

Chciałbym poinformować, że rozpocząłem współpracę z Domem Maklerskim Banku BPS, w ramach której i na blogu i na stronie domu maklerskiego będą ukazywać się moje komentarze (takie jak poniższy). Nad tym tekstem powinie być widoczny baner DM BPS. Zachęcam do „klikania” w niego, zapoznania się z ofertą domu maklerskiego i – jeśli wyda się Państwu atrakcyjna – akceptowania jej. Być może pozwoli to na przedłużenie funkcjonowania mojego bloga (proszę pamiętać o kodzie promocyjnym WB DMBPS ;)).

Materiał wykonany na zlecenie Domu Maklerskiego Banku BPS S.A.

W piątek poznaliśmy dane na temat rocznej dynamiki produktu krajowego brutto w USA w II kw. Spadł on w stosunku do poziomu sprzed roku o 9,5 proc.:

Jeśli wykorzystać dane z Madisson Project Database, to odkryjemy, że roczna dynamika PKB w USA była w II kw. br. najniższa od 1946 rokum kiedy to demilitaryzacja przemysłu USA po wygranej II Wojnie Światowej spowodowała jeszcze bardziej gwałtowne załamanie PKB w tym kraju. Drugim przypadkiem większego niż ostatnie załamania rocznej dynamiki PKB w USA było apogeum Wielkiej Recesji w USA w 1932 roku.

Piątek przyniósł odreagowanie czwartkowej silnej przeceny polskich akcji, ale to odreagowanie było w dużej mierze skoncentrowane na akcjach małych spółek. NCIndex po spadku o 15 proc. w czwartek wzrósł w piątek o 9,4 proc., zaś sWIG-80, który w czwartek spadł o 5,4 proc. rósł w piątek o 4,1 proc. Wraz z wzrostem kapitalizacji skala odbicia malała i WIG-20, który w czwartek zanotował największy od 21 kwietnia spadek o 3,4 proc., w piątek odbił się zaledwie od 0,2 proc.

Cena kontraktów na S&P 500 nie nadal utrzymywała się dziś rano w okolicach kilkumiesięcznych maksimów. W Azji przeważały jednak spadki (filipiński PSEi Index tracił 3,6 proc., indonezyjski JCI -2,5 proc.). Piątkowy spadek odreagowywał natomiast Nikkei 225 (+2,2 proc.), a także rosły indeksy giełd Chin kontynentalnych (+1,2-1,5 proc.).

Z ciekawszych danych makroekonomicznych, które zostały opublikowane w kraju i na świecie w od piątku, można wspomnieć trzeci z rzędu wzrost wartości publikowanego przez Cabinet Office Japan wskaźnika zaufania konsumentów w Japonii w lipcu:

… 19 proc. spadek rocznej dynamiki PKB we Francji w II kw. br.:

… lipcowe odbicie w górę rocznej dynamiki indeksu cen nieruchomości w Wielkiej Brytanii (0 proc. r/r):

… spadek rocznej dynamiki CPI w Polsce w lipcu do 3,1 proc:

… 15 proc. spadek rocznej dynamiki PKB w strefie euro w II kw. br.:

… oraz 4-ty z rzędu wzrost wartości publikowanego przez HALPIM wskaźnika PMI dla Węgier w lipcu:

Wojciech Białek

Zastrzeżenie prawne

Opracowanie wyraża wiedzę oraz poglądy autorów według stanu na dzień jego sporządzenia. Autorzy nie uwzględniają w opracowaniu jakichkolwiek szczególnych zamierzeń inwestycyjnych, szczególnych celów inwestycyjnych, sytuacji finansowej ani szczególnych potrzeb czy żądań potencjalnych odbiorców. Opracowanie publikowane jest w celach wyłącznie informacyjnych lub marketingowych i nie powinno być interpretowane jako (1) osobista rekomendacja, (1) porada inwestycyjna, prawna, lub innego typu, ani jako (2) zachęta do działania, inwestowania czy pozbywania się inwestycji w szczególny sposób, bądź (4) ocena lub zapewnienie opłacalności inwestycji w instrumenty finansowe objęte opracowaniem.
W szczególności opracowanie nie stanowi „badania inwestycyjnego” lub „publikacji handlowej” w rozumieniu Rozporządzenia Delegowanego Komisji (UE) 2017/565 z dnia 25 kwietnia 2016 r. uzupełniającego dyrektywę Parlamentu Europejskiego i Rady 2014/65/UE w odniesieniu do wymogów organizacyjnych i warunków prowadzenia działalności przez firmy inwestycyjne oraz pojęć zdefiniowanych na potrzeby tej dyrektywy, bądź „rekomendacji” w rozumieniu Rozporządzenia Parlamentu Europejskiego I Rady (UE) NR 596/2014 z dnia 16 kwietnia 2014 r. w sprawie nadużyć na rynku (rozporządzenie w sprawie nadużyć na rynku) oraz uchylającego dyrektywę 2003/6/WE Parlamentu Europejskiego i Rady i dyrektywy Komisji 2003/124/WE, 2003/125/WE i 2004/72/WE.
Opracowanie zostało sporządzone z zachowaniem należytej staranności i rzetelności przy zachowaniu zasad metodologicznej poprawności na podstawie ogólnodostępnych informacji, w dniu publikacji opracowania, pozyskanych ze źródeł wiarygodnych dla Domu Maklerskiego Banku BPS S.A. Dom Maklerski Banku BPS S.A. nie gwarantuje ich kompletności, prawdziwości lub dokładności.
Dom Maklerski Banku BPS S.A. nie ponosi odpowiedzialności za ewentualne decyzje inwestycyjne podjęte na podstawie niniejszego opracowania ani za ewentualne szkody poniesione w wyniku tych decyzji inwestycyj-nych. Opracowanie nie powinno być interpretowane jako oświadczenie ani gwarancja (zarówno wyraźna, jak i implikowana) w zakresie generowania zysku z tytułu prezentowanej strategii inwestycyjnej.
Dom Maklerski Banku BPS S.A., jego akcjonariusze lub pracownicy mogą posiadać długie lub krótkie pozycje powstałe w wyniku transakcji zawartych na instrumentach z rynków OTC lub innych instrumentach finanso-wych wymienionych w opracowaniu. Organem sprawującym nadzór nad działalnością Domu Maklerskiego Banku BPS S.A. jest Komisja Nadzoru Finansowego z siedzibą w Warszawie, przy ulicy Pięknej 20 .
Powielanie bądź publikowanie w jakiejkolwiek formie niniejszego opracowania, lub jego części, oraz wykorzystywanie materiału do własnych opracowań celem publikacji, bez pisemnej zgody Domu Maklerskiego Banku BPS S.A. jest zabronione. Niniejsze opracowanie stanowi publikację handlową i jest prawnie chronione zgodnie z Ustawą z 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych (Dz. U. 2019 poz.1231).

Komentarze

    1. mac-erson

     Super i nie pisz co chwila Drogi Szlachcicu o zanuuuuuuurzeniach bo wysyłasz do swojego pola energii zbyt duże pragnienie (potencjał energetyczny) a energia lubi wyrównywać róźnicę potencjału. Odłącz pragnienia, zostań obserwatorem zdarzeń – efekty będą lepsze 😉

     4
 1. Bankier

  Na usd/pln zmiana i powrót do trendu na W1 przy 3,7 zł.

  Wszyscy podali już tragiczne PKB tylko Polska poda w połowie sierpnia , na sukces bym tutaj nie liczył,

  Bogusław Grabowski w TOK fm powiedział, że kłamczuch premier przed wyborami jeździł po Polsce i wciskał ciemnote .

  6
   1. Bankier

    Ja nie prognozuję , linia trendu na W1 na PLNie obroniona , nawet ze słabością WIG 20 to gra i buczy .

    Jak czytam prognozy eur/usd 1,30 przy danych o PKB z Europy to już wiem ,że zabawa skończona na piątkowym pin barze .

    PGE jak za chwilę wyjdzie dołem z konsoli to 2 zł niżej będzie .

    1
 2. Bankier

  Dopóki szlachcic pisze o spadkach nie ma szans na nie , ślepa kura może trafić tylko raz.

  Oby na tym BIomed ludzie nie posłuchali dudopisa i nie zrobili jak on ze szczepionką grypy , nie szczepiłem sie bo UWAŻAM ŻE NIE .

  8
 3. tinley

  Wyniki niczego nie zmienią. Glapa z Morawieckim zadrukują każdy problem tak zeby niczego nie było widać a Suweren niczego w kieszeni nie poczuł. Dopiero jak już drukować się po prostu nie da a dług obciąży następne dwie generacje młodych Polaków oddadzą władzę i niech sobie nowa sprząta. przypuszczam że od skupu obligacji nie bedą mogli odejść przez najbliższe 2-3 lata bo się wszystko w budżecie rozleci.
  Grabowski kataklizm wieszczy od lat. Nie przewidział jednak ze Glapa z Morawieckim może posunąć się do działań pozastandardowych, których uruchomienia w PL nikt nie zakladał. najpierw bezprecedensowa stymulacja fiskalna i monetarna a teraz dodruk. Będzie albo nagroda Nobla albo nagroda Darwina w dziedzinie ekonomii.

  9
  1. pies_agent123

   spokojnie, będzie kolejne helicopter money i waloryzacja 500 plus da;))) No jak środki monetarne już nie działają to trzeba rozdawać piniondz i tworzyć inflację. Innej rady ni ma i żaden bankier nie wymyślił tu nic nowego.

   2
      1. resss

       podobno znowu lasy zamkna i będą tam te skonfiskowane auta trzymać, obok zamaskowanych masztow 5g wmurowanych w bunkry mosadu

       w jednej ze wsi w Podkarpackiem wungiel przywieźli a jak wiadomo ostatni raz wungiel byl przed wojno. kumaci zrozumio

       4
        1. resss

         z ciekawości, w jaki sposób weryfikujesz to co znajdujesz w internecie skoro w teorie spiskowe wierzysz?
         jak jestes podatny na ściemę i propagandę to predzej czy pozniej zamkniesz sie w bance informatycznej w alternatywnej rzeczywistości

         1
       1. OK

        Władza, jaka by nie była, prawdy nie mówi prawie nigdy. W ostatnim czasie linia informacyjna zmienia się zaskakująco szybko. Prawda traci termin przydatności do spożycia tak samo, jak miękkie owoce jagodowe np. borówki. Trzymana w lodówce wytrzymuje trzy tygodnie. Na szczęście nie mamy jeszcze ministerstwa prawdy (chociaż reorganizacja na horyzoncie). Uprzedzając ewentualne komentarze, że jestem za tymi albo owymi wyprzedzająco napiszę, że po prostu nie mam złudzeń. Tak jest niezależnie od tego, kto w danym momencie rządzi.
        Aktualnie rządzi natomiast PiS (“przez pięć ostatnich lat”) i inteligentny człowiek powinien się z nich właśnie śmiać. Tylko śmiech nam maluczkim zostaje.

        13
 4. Bankier

  Będziemy się bujać na razie między 1740 a 1890 tutaj mamy 100 i 200 sesyjną średnią , czekamy aż się zawęzi i wybije i pokaże kierunek na dłużej ale to dopiero moim zdaniem po 20 sierpnia jak wróci kolejny turnus z wczasów.

 5. tinley

  Pierwszy raz widzę hossę w USA która mnie nie cieszy a mimo zarabianych pieniędzy przeraża. Te wzrosty są po prostu przerażające. Jeszcze bardziej przerażające będą spadki. Kwestia czasu i pytania czy FED da radę to wybronić. Bardziej chyba kierować się należy ku złotu i dolarowi jednak

   1. tinley

    Tyle razy było pisane- świat rozlicza długi w dolarach. Nikomu nie zależy aby zostać z kupa bezwartościowych dolarowych aktywów w ręku. Dopóki jest taki dług i dopóki dolar leży w skarbcach banków centralnych to jest bezpieczny. Złoto jednak ma o wiele większy potencjał do wzrostów niz Nasdaq ktory robi już parabolę 🙂

  1. Bankier

   O spadki bym sie nie bał , skoro teraz wydrukowali 20 bilionów to odwrotu już nie ma , jeszcze jak siedzisz w domu dają ci więcej niż jak chodzisz do pracy , kierunek jest tylko jeden aż do kompletnego krachu tego systemu , uratowac już tego sie nie da .

   1. tinley

    Pewnie tak. Za kilka lat bedziemy świadkami stworzenia nowego systemu walutowego świata. Tylko co to niby miałoby być skoro świat musi drukowac i bez druku nie da rady? POdstawą problmu jest dług. Banki centralne musiałyby darowac długi które mają w skarbcu, ale efekt byłby prawdopodobnie koszmarny przy tej ilości pieniadza w systemie.

 6. digesting slowly

  Drugiej fali COVID raczej nie będzie:

  “https://112.international/politics/ukraines-vice-pm-suggests-involving-britain-us-in-negotiations-on-de-occupation-of-crimea-donbas-53464.html”

  Ruskie miękkną.

Dodaj komentarz